Industriële investering daalt 10 pet, produktie 2 pet; werkloosheid stijgt Panda in het Wilde Westen Pas op voor I. KAN „Omschakeling Indonesiëvaart geen eenvoudige zaak" De kou houdt nog aan verkoudheid Centraal Economisch Plan 1958 50 modellen Exploitatie f 6 miljoen gestegen Wereldnieuws och ió het zo r VRIJDAG 21 MAART 1958 2 Hoger winstsaldo Cobra Dividend Maatschappij Nederland 14 percent De discontoverlaging in Engeland Werkgeversverbonden Herstel investeringsaftrek nodig voor investeringen Verrassend resultaat BAKKER:3 BEHANG TROUW- en VERLOVINGSRINGEN Jaarverslag Rotterdamse Lloyd Gedaalde winst bij Kiene door gestegen kosten KEELTABLETTEN ZWAARTE KRACHT (Van onze financiële medewerker) HET CENTRAAL PLANBUREAU is weer met een interessante publikatie ver schenen, waarin als gewoonlijk een schat van statistische gegevens over het afgelopen jaar is opgenomen en waaraan een prognose voor het lopende jaar wordt toegevoegd. Men kan er dankbaar voor zijn dat de ontwikkeling van de financiële en economische positie van ons land in allerlei statistieken, tabellen en verhoudingscijfers door het Planbureau wordt vastgelegd, omdat het op deze wijze mogelijk wordt zich van die ontwikkeling een duidelijk beeld te vormen. De meeste gegevens, welke men voor het afgelopen jaar in de thans verschenen publikatie aantreft, zijn uiteraard niet nieuw, maar zij tonen opnieuw aan dat het jaar 1957 in meer dan één opzicht teleur stellende resultaten heeft opgeleverd. Tevens blijkt dat hoezeer het op prijs mag worden gesteld dat men een poging waagt om voor het lopende jaar een „horoscoop" te trekken de „planologie" eeri riskante bezigheid is en men met de waardering van de prognoses van het Planbureau de grootst mogelijke voorzichtigheid moet betrachten. Het bureau geeft zelf een vergelijking van de ramingen en de werkelijk heid en tussen die beide is er voor 1957 nog al enig verschil. Om enkele voorname faktoren te noemen: de invoer was in het afgelopen jaar ruim 1 miljard groter dan men meende te mogen verwachten, zodat ook het invoersaldo meer dan 1 miljard groter is geweest, namelijk 3.83 miljard tegen een raming van 2.75 miljard. Als gevolg hiervan klopt ook het nadelig saldo van de lopende betalingsbalans niet met de raming. Het tekort werd begin 1957 aangenomen op 200 miljoen, de werkelijk heid heeft een tekort van 520 miljoen te zien gegeven. In het resumé van 1957 wordt gezegd dat de concurrentiepositie op lange termijn, gemeten aan de relatieve arbeidskosten, in de jaren 1954 tot en met 1956 is verslech terd, maar dat de industriële arbeidskosten in de eerste helft van 1957 in de meeste landen even sterk zijn gestegen als in ons land. De invloed van de overbesteding is merkbaar zowel in de particuliere sector, als ten aanzien van de investeringen, niet het minst door de hogere investeringen in de woningbouw (toeneming 23 pet.) en in de verkeerssector (toeneming 12 pet.). De industriële investeringen bleven met een volumestijging van ongeveer 2 pet. beneden het gemiddelde stijgingspercentage. De prognose Bij de prognose 1958 gaat het Planbureau uit van de veronderstelling dat in 1958 geen belangrijke stijging van de overheids uitgaven zal optreden, het aantal gereed gekomen woningen 80.000 zal bedragen, het aantal woningen in uitvoering zal terug lopen en het exportvolume ongeveer 3 pet. zal stijgen. Ook wordt aangenomen dat in 1958 een algemene loonronde zal kunnen worden vermeden. De ontwikkeling zal zich naar de mening van het Planbureau in 1958 aansluiten bij die in de tweede helft van 1957. Zij houdt een verdere verbetering in van de betalingsbalanssituatie (geraamd overschot ongeveer 9000 miljoen), maar tevens een daling van het produktievolume met bijna 2 pet. Het totaal der binnenland- ADVERTENTIE PEIGNOIRS De bruto-winst van de n.v. „Cobra" te Amsterdam over het boekjaar 1956/57 heeft 2.319.136 bedragen tegen 2.224.794 het vorige boekjaar. Het financiële resultaat van de transactie-aandelen Malayan Bre weries bracht 3.844,368 op. Het winst saldo bedraagt 1.967.623 (ƒ1.270.066). Voorgesteld wordt een dividend van tien percent over een kapitaal van 15.750.000 tegen vorig jaar 18 percent over een ka pitaal van 6.300.000. Over de met de verkoop van de aan delen Malayan Breweries behaalde winst is belasting verschuldigd zodra tot uit kering zou worden overgegaan. Deze voor waardelijke schuld is begrepen in het be drag ad 3.040.000, dat ten laste van de verlies- en winstrekening aan de reserve diverse belangen is toegevoegd. Deze toe voeging dient om paraat te zijn voor nieuwe investeringen. Voorts werd een bedrag van 902.400 ten laste van de ver lies- en winstrekening gebracht voor af schrijving op deelnemingen in onder nemingen. Met het bedrag dat reeds per 30 september 1955 werd gereserveerd acht de directie deze afschrijving voldoende met het oog op de belangen van de n.v. in het Nabije en Verre Oosten. De directie der n.v. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" deelt mede, dat aan de op 17 april te houden algemene vergadering van aandeelhouders een divi dend over 1957 zal worden voorgesteld van 14 percent in contanten (vorig jaar 10 per cent in contanten en 4 percent in aande len). Reuters financiële redacteur deelt naar aanleiding van de. Engelse discontover- laging van 7 tot 6 percent mee dat zij een technische aanpassing door de Bank of England blijkt te zijn aan de in de gehele wereld waarneembare gemakkelijker stemming op de geldmarkt. In tegenstel ling tot de crisis van het najaar van 1957 toen het Britse disconto scherp werd ver hoogd omdat de omstandigheden zulks vereisten ging de druk thans juist in de richting van een verlaging van het dis conto. Het rentetarief van 7 percent week sterk af van de in andere landen geldende ta rieven en ook van de tarieven op de Lon- dense geldmarkt. In september 1957 werd het Britse disconto verhoogd van 5 tot 7 percent als een drastische maatregel om een halt toe te roepen aan de daling van het pond sterling. Van officiële Britse zijde werd naar aan leiding van de discontoverlaging ver klaard, dat de verlaging niet betekent dat de strijd van de regering tegen de inflatie zal verslappen. Een woordvoerder van de Britse schatkist zei dat, hoewel er nog steeds behoefte bestaat aan de verdere versterking van de Britse overzeese mone taire positie, de speculatieve druk op het pond sterling is opgehouden en dat het buitengewoon hoge niveau voor kortlopen de gelden, dat sedert september 1957 gold, niet langer gerechtvaardigd is. se bestedingen zal naar volume met ruim 5 pet. dalen. Investeringen Verwacht wordt dat de bruto-investerin- gen in vaste activa met 550 miljoen, of 7'/i pet. zullen dalen door een teruglopen van de investeringen in de industrie met ruim 10 pet. en in de verkeerssector.Tevens lijkt het aannemelijk dat er in 1958 sprake zal zfjn van een intering op de voorraden, waaronder begrepen een daling van het onderhanden werk, met name in de wo ningbouw. In totaal bedraagt de afneming van de investeringen in bedrijven onge veer 2 miljard ten opzichte van 1957. Werkloosheid Een en ander leidt ertoe dat de produktie en het reële inkomen in 1958 bijna 2 pet. lager zullen zijn dan in 1957, hetgeen een verdere ontspanning op de arbeidsmarkt tot gevolg zal hebben. De geregistreerde arbeidsreserve zal vermoedelijk stijgen tot 110.000 personen als jaargemiddelde, dit is 3.3 pet. van de afhankelijke beroepsbevol king. Hoogovens Door onder andere de sterke daling in de afzet van investeringsgoederen laat het zich aanzien dat in 1958 een reeks van jaren, waarin de metaalindustrie geken merkt was door als regel bijzonder sterke stijgingen van de produktie, zal worden onderbroken door een merkbare teruggang in de activiteit. De totale afzet van de metallurgische industrie zal, vooral dank zij de sterke uitbreiding van de produktie- capaciteit bij de Hoogovens, niet onbelang rijk toenemen. In 1957 waren hierdoor de binnenlandse en buitenlandse afzet reeds aanmerkelijk gestegen, en in 1958 zal een verdere vergroting van de binnenlandse afzet en vooral een sterke toeneming van de uitvoer optreden. Deviezen Ondanks de verbeterde betalingsbalans zal de deviezenpositie met ongeveer 150 miljoen achteruitgaan door de aflossing van 550 miljoen in 1956-'57 ontstane kortlopende schuld. Het deviezenverlies zal vermoedelijk groter zijn als de economische banden met Indonesië geheel worden ver broken, waarop het meer en meer gaat lijken. De algemene situatie op de kapitaalmarkt zal volgens het Planbureau nog krap blij ven, hoewel het zich laat aanzien dat de overheid hierop een groter beroep zal kun nen doen als gevolg van een geringere behoefte aan financieringsmiddelen in de particuliere sector. Bij deze veronderstel ling heeft men blijkbaar geen rekening ge houden met de aandrang van het bedrijfs leven (zie in ons blad van 15 maart, (pag. 11) het adres van de grote werkgeversbon den) om 250 miljoen voor het export krediet beschikbaar te stellen. Terecht wordt in de nabeschouwing 1958 van wezenlijk belang geacht dat het uit- voervolume kan worden uitgebreid. Een minder gunstige ontwikkeling in dit op zicht doet de werkloosheid toenemen en verkleint tegelijkertijd de eventuele ruimte voor grotere binnenlandse bestedin gen. De vraag rijst, zo besluit het Plan bureau ,of onder andere via internationale samenwerking uitkomst kan worden gebo den. Hier wordt blijkbaar op de Euromarkt gedoeld. Maar ook dan lijkt het niet aan nemelijk dat na de huidige aanpassings periode wederom mag worden gerekend met vergrotingen van het reële inkomen per hoofd als in de jaren na 1952. Veeleer ligt voor de komende jaren een toeneming van niet meer dan enkele percenten in de lijn der verwachtingen. Laat ons hopen dat althans dit accrès nog kan worden ver kregen. Aan het plan zijn een drietal afzonder lijke studies toegevoegd, respectievelijk de structuur van de buitenlandse handel in Nederland, de overheidsuitgaven 1921-1956 en het dollarprobleem. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Ver bond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben zich met het oog op de op handen zijnde industrialisatienota van de regering beraden op de werkge legenheidssituatie op langere termijn en geven aan regering en volksvertegenwoor diging het volgende in ernstige over weging. De verbonden achten de vooruit zichten voor de werkgelegenheid op lan gere termijn weinig geruststellend, gezien het feit, dat de investeringen vooral in de laatste maanden in aanzienlijk sterkere mate teruglopen dan in het S.E.R.-advles inzake de Bestedingen werd voorzien. Naast de aarzeling in de internationale conjunctuur, die de verbonden met be zorgdheid vervult, achten zfj met name het bestaande ongunstige fiscale klimaat hiervoor verantwoordelijk. De verbonden zijn van mening, dat in het belang van de toekomstige werkgelegenheid het bedrijfs leven in staat dient te zfjn door nieuwe investeringen zijn bijdrage te leveren aan de noodzakelijke voortgang van het in dustrialisatieproces. Daarvoor is een ver betering van het fiscale klimaat dringend geboden. De thans meest voor de hand liggende en noodzakelijke maatregel op fiscaal ge bied is een herinvoering van de inves teringsaftrek over de hele linie. Deze maatregel, die op korte termijn geen noe menswaardig effect heeft op de kaspositie van de overheid, zal onmiddellijk een gunstig effect op het investeringsniveau hebben. Ook onze concurrentiepositie op de Euromarkt maakt het noodzakelijk de investeringsaftrek onmiddellijk in volle omvang te doen herleven. Naast een ver betering van het fiscale klimaat dient een zodanig beleid te worden gevoerd, dat een groter deel van het nationale inkomen in de particuliere sector wordt bespaard. ADVERTENTIE indien u een lelijk plafond laat behangen, 't Zit voor jaren Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Vakkundige behangers beschikbaar advertentie MEER DAN 1UWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 15004 Met voldoening constateert de directie van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd n.v. dat in 1957 de exploitatierekening een voordelig saldo vertoont van 47 miljoen 41.1 miljoen). Totale bruto inkomen is f 53.5 miljoen 47.1 miljoen). Na af schrijving op de vloot ad f 26.9 miljoen, af schrijving op etablissementen ad 1 mil joen, afschrijving op deelnemingen ad 1.6 miljoen, reserve voor diverse doel einden ad 14.7 miljoen en reserve voor vernieuwing en herstel der vloot ad f 4.3 miljoen, resteert een maximum saldo voor dividend van 4.961.250 gulden. Er wordt 12Ut percent dividend (onv.) voorgesteld over een kapitaal van 39.690.000. De re serve voor diverse doeleinden wijst thans een bedrag aan van 39.950.000. Dit be drag is merendeels bestemd voor de belas tingen die in de toekomst verschuldigd worden wegens de toegepaste vervroegde afschrijvingen. De vloot bestaat uit twee passagiers schepen („Sibajak" en „Willem Ruys") en 34 vrachtschepen met een gezamenlijk draagvermogen van 397.723 ton. In aan bouw zijn 6 vrachtschepen (samen 71.050 ton) en 1 tanker van 46.600 ton draagver mogen. De gemiddelde leeftijd der sche pen per ton draagvermogen is 10,6 jaar. Betreffende Indonesië staat in het ver slag: „Daar de capaciteit van onze vloot grotendeels afgestemd is op de behoeften van het vervoer Indonesië, voorzien wij de noodzakelijkheid voor een aantal van onze schepen elders emplooi te zoeken. Over de mogelijkheden daartoe kunnen wij ons nog geen oordeel vormen; wij realiseren ons echter dat het, gezien de constellatie van de lijnvaart in de wereld en de ongunstige conjunctuur in de scheep vaart, geen eenvoudige zaak zal zijn". In thuisvarende richting viel enige achteruitgang in het ladingvervoer uit In donesië te constateren. De mogelijkheid tot compensatie verviel geheel door ver mindering van de wereldvraag naar ko len, ertsen, granen enzovoorts. Van de buitenlijnen schonk de Java-New York- lijn weinig voldoening De Java-Pacific and Hoegh Lines hebben een bevredigend resultaat opgeleverd. De resultaten van de Nedlloyd Line Afrika-dienst vertonen nog een geringe vooruitgang, maar de la ge trampvrachten bieden een minder hoop vol perspectief. Voor de Nedlloyd Line Boven West-Europa is de afgelopen 24 uur de luchtdruk aanzienlijk gestegen, waardoor het hogedrukgebied boven Scan dinavië zich tot over onze streken heeft uitgebreid. De wind nam daarbij in kracht af en mede door de opklaringen vroor het vannacht in ons land op vele plaatsen weer 5 graden. Het vliegveld Rotterdam meldde met 7 graden de laagste minimum temperatuur. Door de onstabiele opbouw van de lucht ontwikkelden zich vooral overdag stapelwolken, waaruit hier en daar wat sneeuw valt. Aangezien ons land morgen geheel binnen de invloedssfeer van een hogedrukgebied zal zijn gelegen is er een neiging tot afnemende bewol king. Voor de komende nacht wordt in ver band daarmede lichte tot matige vorst verwacht en morgen overdag zonnige pe rioden. Er zal evenwel hier en daar nog wat sneeuw kunnen vallen, maar de bui en zullen van weinig betekenis zijn. WEERRAPPORTEN Zaterdag 22 maart Zon op 6.40 uur, onder 18.55 uur. Maan op 7.13 uur, onder 21.23 uur. Maanstanden 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 maart Hoog water 5.00 en 17.11 uur. Laag water 0.45 en 13.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbuiten u en binnenlandheden ia morgen 7 uur. Neerslag: 2£ laatste 24 uur. r - eS Helsinki onbewolkt no -16 0 Stockholm half bew. nno ■10 0,1 Oslo half bew. nno -6 0,1 Kopenhagen half bew. no -5 0 Aberdeen zwaar bew. windst. -5 0,1 Londen onbewolkt n 4 0 Amsterdam sneeuwbui n -3 0,2 Brussel geheel bew. n -3 0 Luxemburg sneeuw nno -4 0,1 Parijs onbewolkt n -4 0 Bordeaux onbewolkt nno 0 2 Grenoble onbewolkt nw -0 0 Nice half bew. nnw 5 0 Berlijn zwaar bew. nno -4 0 Frankfort zwaar bew. nno -3 0 München sneeuw nw -5 1 Garmisch P. sneeuw nno -6 5 Zürich geheel bew. QW -4 0,1 Genève onbewolkt ano -2 0 Locarno onbewolkt w 4 0 Wenen licht bew. wnw 0 0,1 Innsbruck sneeuw 5W -4 7 Rome licht bew. r 7 8 Aiaccio licht bew. nw 12 0 Madrid zwaar bew. windst. 3 0 IVlallorca half bew. 1W 12 0 Algiers onbewolkt iW 9 0 Den Helder licht bew. 10 -1 0,6 Ypenburg onbewolkt mo -3 0,3 Vlissingen onbewolkt 10 -3 0,2 Eelde zwaar bew. windst. -4 0,1 Twente zwaar bew. nnw -5 0 De Bilt licht bew. n -4 0 Eindhoven onbewolkt nno -5 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. n -3 0,5 20. De gemaskerde bandiet liet de passa giers van de postkoets een voor een naar voren komen om hun geld in te leveren. Dit deden zij met groot leedwezen. Maar de ogen en de revolvers van de slecht aard schitterden zo fel, dat niemand zich durfde te verzetten. Alleen Joris Goed- bloed, die achteraan stond, bekeek de zaak onbewogen. „Ruw werkdacht hij, „ik zal deze onbehouwen kwant eens de fijnere kneepjes van het vak leren". Toen hij ten slotte aan de beurt was liep hij met een zwierige pas op de rover toe enstrui kelde, zodat hij even tegen de gemaskerde botste. „Verschoon mij", sprak Joris, snel zijn evenwicht herstellend, „ik hoop, dat ik. u niet heb bezeerd. Dat zou mij ten zeerste spijten en „Geen geklets!" snauwde de gemaskerde, „geef op je geld! Vlug!" „Ik heb helaas mijn dukaten thuis gelaten", verklaarde Joris, „doch daar zo veel ijver niet onbeloond mag blijven, wil ik u er een beurs voor toekennen, die „Als je nog langer leutert, schiet ik je neer!" brulde de bandiet. „Waar is die beurs? Vlug!" „Welaan, hier is hij dan", sprak Joris, een welgevulde beurs ophou dend, die hij vervolgens in de zak wierp. De ogen van de rover werden groot van verbazing en begonnen toen kwaadaardig te schitteren. „Dat is MIJN beurs!" riep hij schor, „hoe kom JIJ daar aan?!" Perzische Golf-dienst waren de eerste zes maanden zeer gunstig. Sindsdien nam het ladingaanbod sterk af en de concur rentie toe. Het passagiersvervoer op de hoofdlijn (Indonesië) liep achteruit. Nu aangeno men moet worden dat het Nederlandse vervoer op het Verre Oosten door de ver wikkelingen in Indonesië grotendeels zal wegvallen, is besloten de „Willem Ruys" enkele rondvaarten te laten maken. Of in de vaart op het Verre Oosten in de toe komst voor het verlies van het Nederland se vervoer voldoende compensatie kan wor den gevonden, meent de directie te moeten betwijfelen. Met de „Sibajak" werd een dienst rond de wereld geopend. Wederom werd een belangrijk aantal pelgrims van Indonesië naar Djeddah en terug vervoerd. Het aan de regering toebehorende s.s. „Waterman" bleef onder beheer van de Rotterdamsche Lloyd. De tanker van 46.000 ton, die in bestelling is bij de Rot terdamsche Droogdok Maatschappij, voor oplevering in december 1962, werd op lan gere termijn vercharterd aan een grote oliemaatschappij. De exploitatierekening over 1957 van Klene's Suikerwerkfabrieken n.v. wjjst een bedrag aan van 290.773 (v.j. 328.847). Na afschrijvingen is het saldo winst f 205.490 (v.j. 231.435). Voorgesteld wordt een dividend van 16 pet (v.j. 20 pet) op het onveranderde geplaatste kapitaal van 961.800. Het extra reservefonds wordt gebracht op 300.000 en het reservefonds op ƒ234.421. Het bedrijf was van voldoende orders voorzien. De omzet gaf wederom een stij ging te zien voor het binnenland en voor de export. Wegens het stijgende kostenpeil is het winstcijfer echter lager. Protectio nistische maatregelen in het buitenland verhinderen een grotere toeneming van de export. Om de kostenprijsverhogende fac toren te compenseren worden maatregelen genomen om de efficiency op te voeren. De directie ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. (Voor de beurs zie pagina 7 ADVERTENTIE Neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten 1. 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Vernietigd. Het hof van Appel in Parijs heeft, voornamelijk op formele gron den het doodvonnis vernietigd dat was uitgesproken tegen twee Algerijnse meisjes van zestien jaar, die er van be schuldigd werden vorig jaar te hebben deelgenomen aan bomaanslagen op twee Algerijnse voetbalstadions waar door elf personen om het leven zijn gekomen. De meisjes waren door een rechtbank in Algiers ter dood veroor deeld. Toezicht. Radio-Boedapest meldt, dat dinsdag te Boedapest verkiezingen zul len worden gehouden voor „volkscom missies van toezicht", die bevoegd zul len zijn in vrijwel alle openbare bedrij ven en fabrieken, met uitzondering van regeringsdepartementen en militaire instellingen, controle uit te oefenen. De commissies zullen bestaan uit „ver trouwde arbeiders" en leden van de communistische partij. Hun taak zal ook zijn het bestrijden van „corruptie, bedrog, tegenrevolutionaire activiteit en straatschenderij". Landsbelang. De Sjah van Perzië heeft in een nieuwjaarsboodschap via de radio gezegd niet in staat te zijn persoonlijk deel te nemen aan het vreugdebetoon. „Om de toekomst van het land en de monarchie moest ik scheiden van mijn dierbare echtgenote, die in tijden van moeilijkheden gedurende de afge lopen zeven jaar mijn smarten heeft gedeeld en steeds mijn trouwe gezel lin is geweest." „Mijn laatste besluit een van de moeilijkste, die ik ooit ge nomen heb, was vooral in het belang van mijn land," aldus de vorst. Lente. Enkele uren voor dat de lente volgens de kalender zijn intrede moest doen, stak in het noordoosten der Verenigde Staten een storm op, die aan tenminste tien mensen het leven ge kost heeft. De storm ging gepaard met zware sneeuwval. Een vier-motorige dc-7 van de S.A.S. geraakte in de sneeuwstorm van de startbaan. Geen van de 52 inzittenden liep letsel op en het vliegtuig werd slechts licht bescha digd. De inzittenden verlieten het toe stel via een nooddeur. Winter. Op het Deense eiland Bornholm in de Oostzee heeft gisteravond een zware sneeuwstorm gewoed. Het trein verkeer werd lamgelegd en tal van automobilisten moesten hun wagens in de steek laten. Dynamiet. Een socialistisch Lagerhuis lid zal de Britse regering volgende week vragen wat zij denkt te doen om de „aantrekkelijkheid van Loch Ness en de daarin voorkomende vissen" te beschermen. Hij zal deze vraag stellen omdat een zekere Cockrell, die in de nabijheid van het meer woont, voorne mens is in de k< mende zomer het be faamde „monster van Loch Ness" op te sporen, eventueel met behulp van dynamiet. Dinosaurus. De afdeling Beieren van de internationale vereniging van tegen standers van de militaire dienstplicht heeft vijfduizend plakkaten laten druk ken, waarop een Dinosaurus staat af gebeeld met de mededeling: uitgestor ven „te veel bepantsering en te weinig hersens". Een officier van justitie in München heeft 1500 exemplaren van het aanplakbiljet in beslag laten ne men. Gesloten. De medische faculteit van Bar celona is tot nader order gesloten, na dat een ultimatum van de rector-mag- nificus aan de studenten om het colle- gebezoek te hervatten, was verstreken. De studenten ageren tegen het besluit om de specialistenopleiding met twee jaar te verlengen. Ontploffing. Bij een ontploffing in een wapenopslagplaats van de Canadese luchtmacht nabij Angus in Ontario zijn zeven personen om het leven gekomen. Door de ontploffing werd een gebouw vernield, waarin verscheidene perso nen werkten. Zes van de doden zijn burgers. Het zevende slachtoffer is een militair. Verloren. Een Brits marinevliegtuig heeft in de nacht van woensdag op donder dag bij oefeningen in het afvuren van raketten een „gevaarlijke raket" ver loren, die „vrijwel zeker" in Het Ka naal is gevallen. De politie is voor al le zekerheid over het verloren gaan van de raket ingelicht. TOEN Newton tegen het eind van de 17de eeuw de valwetten verklaarde, heeft hij de natuurkundige wetenschap welis waar een geweldige stoot vooruit gegeven, maar inzicht in het wezen van de zwaarte kracht heeft hij de mensheid onthouden. Dit is overigens niet iets, waarvan we deze geniale onderzoeker ook maar het minste verwijt kunnen maken, want tot op de huidige dag verkeert men over het wezen van de zwaartekracht in het onge wisse (nog afgezien van het feit, dat men zelfs ten opzichte van het be grip „kracht" in het onzekere is komen te verkeren). Maar daar gaat het nu niet om. Wanneer de natuurkundigen op dit moment precies zouden weten wat zwaartekracht eigenlijk is, zouden zij er mis schien in geslaagd zijn deze kracht ook al was het slechts voor een deel te elimineren. Maar dat is onmoge lijk. Wil men momenteel weten, hoe iemand zich gedraagt in een zuurstofloze, verdunde atmosfeer bij hoge of lage tem peraturen, dan kunnen al deze toestanden momenteel zonder veel moeite kunstmatig in het leven worden geroepen voor zolang men dat noodzakelijk acht. Maar het is niet mogelijk een zwaartekrachtloze om geving voor een bruikbare tijdsduur te produceren. Het omgekeerde is gemakke lijker. Door een mens in een centrifuge te stoppen en dit apparaat met een bepaalde snelheid te laten ronddraaien, kan worden nagegaan tegen welke versnellingen het menselijke lichaam bestand is. De druk die deze versnellingen op het menselijke lichaam uitoefenen, is eigenlijk een rem- plagant voor de zwaartekracht. Proeven, ondernomen in een grote centrifuge in de Verenigde Staten, welk apparaat een mid dellijn van 30 m en een motor van 4000 pk heeft, hebben aangetoond, dat het men selijke lichaam een kracht gelijk aan vijf tien maal die van de zwaartekracht ge durende een halve minuut kan doorstaan, mits de versnelling niet in de richting van de wervelkolom werkt, maar loodrecht daarop. Dit zegt ons iets ten aanzien van de snelheden, waarmee bemande raketten afgeschoten moeten worden en waarbij met versnellingen overeenkomende met tienvoudige zwaartekrachtversnellingen rekening gehouden zullen moeten worden. Erg- plezierig voelt de ruimtevaarder zich in dat geval toch niet, want het zal hem niet mogelijk zijn een lid te verroeren te gen de richting van de versnelling in. Maar eigenlijk zijn we een beetje van ons onderwerp afgedwaald, want het gaat hier niet om de vraag, welke druk N het menselijk lichaam in de ruimte kan doorstaan, maar hoe het zich gedraagt in een zwaartekrachtloze omgeving. Proefondervindelijk kan dit niet gedurende geruime tijd worden getest. Wel is veel ge fantaseerd over een ge- bevrijding, dat zou ont- de zwaartekracht van de doch we voel van staan nadat aarde niet meer wordt gevoeld mogen veronderstellen dat eerder van het tegendeel sprake zal zijn en dat de ge wichtloze ruimtevaarders een gevoel van misselijkheid, lusteloosheid en verslapping zullen ondervinden. Zij zullen waarschijn lijk ruimteziek worden in nog erger mate dan de landrot zeeziek wordt op het woest deinende schip. Vandaar dat de construc teurs van ruimteschepen een roterende beweging aan het gevaarte willen geven, Waardoor de middelpuntvliedende kracht de plaats van de zwaartekracht kan in nemen. De voorstelling van mannetjes in ruimtepakken, die met behulp van reactie pistolen her- en derwaarts door de ruimte bewegen, zullen we dan ook wel moeten loslaten, want de kereltjes zullen naar alle waarschijnlijkheid' doodziek zijn als zij zich geruime tijd in de toestand van gewichtsloosheid bevinden. De temperatuur in de ruimte is een an der punt dat we niet over het hoofd mogen zien. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2