choUS 'Vreugdevuren lelden de lente in r Vijftig jaar geleden Grote opluchting op Schiphol Nutteloos en schadelijk Iedereen was verheugd dat er een eind is gekomen aan het conflict Gasfornuizen Bloemenmeisjes - lenteboden Qraatótoel Terlenka 3 Van dag tot dag Instructie KPM-schepen blijft van kracht U R BACH MENKO UNI RAFFIA Volgende kunstmaan staat op stapel te Cape Canaveral Komende week poging met Jupiter van het leger Haagse balletsubsidie Hammarskjoeld via Zweden onderweg naar Moskou Op de Nasser verklaart „oorlog" aan Hasjemitische unie Uit Haarlems Dagblad van 21 maart 1908 VRIJDAG 21 MAART 1958 De ondoordachte en onoirbare confiskatie van K.P.M.-schepen heeft de Indonesische regering weinig voordeel gebracht. Niet illeen heeft zij daardoor het vertrouwen van alle scheepvaartmaatschappijen ge schokt, doch bovendien heeft zij het inter- insulair verkeer in Indonesië dat een levensader vormt voor de eilandenbevol king en een niet geringe factor in de lands- economie lamgeslagen. De K.P.M. zou op een behoorlijke basisovereenkomst be reid zijn geweest het verkeer tussen de eilanden te blijven dienen en dat zou in de eerste plaats in het belang der Indonesi sche bevolking zelf geweest zijn, aangezien deze nu op vele kwetsbare punten van het eilandenrijk schromelijk gebrek lijdt. Internationaal heeft de confiskatie veel kwaad bloed gezet. De Indonesische rege ring heeft gemeend, dat te kunnen negeren, doch zij heeft blijkbaar geen rekening ge houden met de machtige verzekeringsorga nisatie Lloyds, die de onzakelijke en wille keurige daad van Djakarta heeft beant woord met een logische reactie: de ver zekeringspremie voor schepen, die op In donesië varen, is gestegen met een hoog risico-percentage en de vaart op Indone sische havens is daardoor commercieel on aantrekkelijk geworden. Thans blijkt Djakarta eieren voor zijn geld te kiezen en de inbeslagneming onge daan te maken. De teruggave der schepen aan de K.P.M. betekent echter niet, dat de oude situatie met een pennestreek kan worden hersteld. De Indonesische regering blijft de schepen der K.P.M. weren uit haar havens en de taak van deze schepen zal door andere maatschappijen moeten wor den overgenomen. Ongetwijfeld zullen de mathematische reacties van Lloyds hierdoor niet onmid dellijk een volledig hersteld vertrouwen weerspiegelen en zal de premieberekening voor de vaart op Indonesië nog een risico factor blijven inhouden. De K.P.M.-sche- pen zullen emplooi moeten zoeken in an dere delen van de wereld, in de vaart op Zuid-Amerika, Afrika, het Verre Oosten of elders. De geschokte economie van Indone sië zal door een klein aantal schepen van achter het ijzeren gordijn niet vlot op gang kunnen worden geholpen. Het onbeholpen beleid van Djakarta in de kwestie van de interinsulaire scheep vaart onderstreept eens te meer de kwade kansen, die het Indonesische volk zich ..op dé hals heeft gehaald met de kliek-Sukar- n.o. en waaraan een tot ruw ontwaken ge komen deel van dat volk zich thans tracht te ontworstelen. Naar aanleiding van berichten in de pers over uitlatingen door Indonesische auto riteiten over de vrijgave der KPM-schepen verneemt het ANP, dat de instructie welke begin december aan de schepen werd ge geven om de Indonesische havens te ver laten, nog steeds van kracht is. Deze in structie kon door een groot aantal sche pen niet worden uitgevoerd omdat dit ver hinderd werd door autoriteiten of vak bonden in Indonesië De KPM heeft immer van de Indone sische regering vrijlating der schepen ge- eist. Zij zullen desnoods zonder Indone sische lagere bemanningen raar een haver buiten Indonesië opstomen. Nieuwe president? SINGAPORE (UP) De correspondent van United Press in Padang, Udick, meldt dat de revolutionaire regering waarschijn lijk spoedig een nieuwe president van In donesië zal benoemen, nu zij zich van Su karno heeft gedistancieerd. Kolonel Dachlan Djambek, de revolutio naire minister van Binnenlandse Zaken, zeide dat spoedig afgezanten uit Atjeh, Noord-Sumatra en Tapanuli in Padang worden verwacht. Een verklaring uit Djakarta DJAKARTA (UP) De woordvoerder van de inlichtingendienst van het Indone sische leger, luitenant-kolonel Sukendro, heeft te Djakarta verklaard dat Pematang- Siantar en Medan vast in handen van de centrale regering zijn. De rebellen trekken zich terug in de richting van Sidikalang, op de westkust van Sumatra. Bij de ge vechten om Medan hebben zij 100 doden verloren. Wapens uit Formosa DJAKARTA (UP) Luitenant-kolonel Sukendro, hoofd vgn de inlichtingendienst van het Indonesische leger, heeft verklaard dat de Sumatraanse opstandelingen dooi Nationalistisch China van wapens worden voorzien. Letterlijk zei hij: „Het is bekend dat de rebellen contacten hebben gelegd met en kele generaals en ministers in Taipeh (op Formosa). Ik kan met nadruk verklaren, dat die contacten bestaan en ik weet wat daar in Taipeh is gebeurd. Ik heb gehoord dat de wapens tegen een zeer lage prijs aan de rebellen verkocht zijn. Ik kan niet lechtstreeks verklaren dat de Chinese re gering ais zodanig hierbij betrokken is, omdat ik dat niet weet". De wapenleveranties welke aan de in- 'ichtingendienst bekend zijn hebben plaats gehad op 26 februari en 12 maart, de laat ste bij Pakanbaru. „Het was de wil van Allah, want deze wapens vielen in onze handen", zei Sukendro. De wapens werden boven Sumatra uit een DC-4 gegooid. Het waren mortieren, raketwerpers (bazooka's) "n terugstootloze kanonnen. Maandag zal n Djakarta een tentoonstelling worden ipend van dit oorlogsmateriaal. Het grote nieuws dat de staking was afgelopen, veroorzaakte gistermiddag laat grote vreugde op Schiphol. Leden van het grondpersoneel, van de technische dienst, van de passage en van de administratieve diensten staken hun tevredenheid over de hervatting van het werk niet onder stoelen of banken. Iedereen bleek naar het einde van het conflict verlangd te hebben. De niet-dienstdoende vliegers hebben tot laat in de avond op gepaste wijze en op een plek ergens in Nederland, die diep geheim werd gehouden, hun vreugde over de oplossing van het conflict feestelijk gevierd. „Heerlijk, dat die staking is afgelopen", zei de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de Luchthaven Schiphol. „Ik betreur diep, wat er gebeurd is en ik hoop, dat zoiets zich nimmer in ons Nederlandse luchtver keer meer zal herhalen. Want alleen door alle krachten, waarover wij beschikken, voortdurend in te spannen, kunnen wij Nederlanders de sterke concurrentiestrijd blijven voeren". In een der zaaltjes van het stationsge bouw liet de pilotenorganisatie de volgen de verklaring voorlezen: „Het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers betuigt haar dank jegens de bemiddelaars voor haar diensten, die geleid hebben tot de oplossing van het conflict. Het bestuur heeft reeds maat regelen getroffen de KLM onmiddellijk volledig op gang te helpen". De tientallen vliegers, die in het zaaltje waren verzameld, waren ten zeerste ver heugd. Ergens in een kamer plofte de kurk van een champagnefles en vele han den werd geschud om de bestuursleden te danken voor hun pogingen om het conflict op een bevredigende wijze op te lossen En daarna gingen zij naar huis om hun zaken bij elkaar te zoeken om zo spoedig mogelijk klaar te staan als zij een oproep kregen voor het bemannen van een vlieg tuig. „Belangrijke dagen" De president-directeur, de heer Aler, zei: „Het is vandaag een belangrijke dag. Met voldoening heb ik de spirit van de vlie gers gewaardeerd, dat ze meteen weer aan de slag willen gaan. Op die manier zal de schade, die het bedrijf in de gehele we reld heeft geleden, spoedig weer kunnen ADVERTENTIE voor de fijne keuken !f f Zuinig, praktisch en met. alle ipo.dejne vindingen. Zeer uitgebreide keuze uit binnen- en buiten landse modellen. GASKOMFOREN voor kamerbewo ners en kleinbehuisden. 1 tot 4 vlams. met of zonder deksel. 100 i/o service, garantie en kwaliteit bij Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel 11266(02500) worden gecompenseerd. Ik heb goede hoop op een toekomstige betere samenwerking dan de laatste tijd het geval is geweest en daar reken ik dan ook op", aldus de heer Aler. Telegrammen De Vereniging van KLM-stewardessen heeft zich nog donderdagavond telegra fisch tot het bestuur van de Vereniging van KLM-vliegers gewend. In het telegram stond slechts één woord: „Proficiat". Het bestuur van de Vereniging van KLM-vliegers heeft telegrammen gezon den naar de Internationale Federatie van Vliegersverenigingen (IFALPA) en naar de zusterorganisaties in Engeland, België, Zweden, de Philippijnen. Pakistan, Austra lië en nog enkele andere landen, waarin Werd medegedeeld, dat het conflict was opgelost en wel op een wijze, die het be stuur van de Nederlandse vereniging vol komen heeft bevredigd. De behandeling van de ontslagkwestie voor het kantongerecht in Den Haag be hoeft thans niet te worden voortgezet. ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen 40 kleuren, 90 cm breed 3.95 p.m. Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 CAPE CANAVERAL (Reuter) Op de proeflanceerbasis voor raketten te Cape Canaveral in Florida is meegedeeld, dat voorlopig is vastgesteld de komende week een nieuwe poging te doen om een kunst maan met een Jupiter-C raket van het Amerikaanse leger in de ruimte te bren gen. De eerste lancering van een kunst maan met de Jupiter-C. raket is geslaagd en de tweede mislukt. Het leger heeft een nieuw commando in gesteld, dat verantwoordelijk zal zijn voor de ontwikkeling van ballistische projectie len. Hoofd van het commando is generaal- ma.joor Medaris. (ANP) In de nacht van 19 op 20 maart is de tweede Amerikaanse kunstmaan Be ta 1958, voor 't eerst op het fysisch labora torium der Nederlandse rijksverdedidings- organisatie gedurende vier perioden van ieder ongeveer vijftien tot twintig minuten gehoord. Het radiosignaal van deze nieu we satelliet wordt gekenmerkt door grote en regelmatige sterktewisselingen. Het tempo van deze variaties is -'rij hoog, on geveer 167 maal per minuut. Volledig uit vallen zoals bij Alpha 1958, komt niet voor, zodat het richtingpeilen iets eenvoudiger is. Gedurende de eerste drie perioden werd de tweede zender op 108,03 mega hertz niet ontvangen. Tijdens de vierde pe riode, toen inmiddels de zon was opgeko men, was deze zender wel aanwezig (zon- nebatterijen?). De veldsterkte van deze tweede zender was ongeveer de helft van die van de zender op 108,00 megahertz. Van 5.49 tot 5.56 uur werd ook nog de Alpha 1958 gehoord. Spoetnik nadert MOSKOU, (AFP) De tweede Russi sche „poetnik zal tussen de vijf en vijftien april uiteenvallen, aldus meldt het Russi sche persbureau Tass. Deze kunstmaan, 't graf van een hond, heeft reeds tweedui zend omwentelingen om de aarde gemaakt en daarbij 89 miljoen kilometer afgelegd. Het weer op deze eerste dag van de lente doet nog nauwelijks aan het voorjaar denken. En als er geen andere symptomen waren, die de seizoens wisseling hebben aangekondigd, zou men de kalender, die 21 maart aan wijst, amper vertrouwen. Eén van die symptomen wordt gevormd door de Haarlemse bloemenmeisjes, die onder auspiciën van de stichting Haarlems Bloei ieder jaar opnieuw in de straten van de Bloemenstad het voorjaar aanbieden in de vorm van fleurige lentebloemen. Voor de eerste keer zijn de charmante lenteboden gekleed in een toiletje, dat afwijkt van het tot dusverre gedragen wit-en-rood. De fotograaf betrapte drie van hen onder een schuttersstuk van Evans Hals in het naar deze 'schilder genoemde beroemde Haarlemse museum. „Er zijn op cultureel terrein instellingen met een duidelijk plaatselijk karakter zoals het Residentie-Orkest en de Haagse Comedie én instellingen met een meer nationaal karakter. Wat die laatste cate gorie betreft heeft iedere gemeente voor keur voor een bepaalde instelling: Amster dam voor de Nederlandse Opera eo Den Haag voor het Nederlands Ballet. In Den Haag heeft men met een subs.die_van ruim één ton een ballet gekregen van de eer ste rang, terwijl Amsterdam met zijn drie ton voor het Operaballet nog niet zover is gekomen". Dit zei de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken van 's-Graven- hage, d^ heer J. van Zwijndregt, tijdens de begrotingsbehandeling door de gemeen teraad. De artistieke ontwikkeling van het Ne derlands ballet dat van het rijk een subsidie krijgt van f 182.000 en van Den Haag een van f 107.000 (als de gemeente raad tenminste akkoord gaat met een ver hoging van f 17.395) heeft zich volgens de wethouder in een snel tempo voltrok ken, zodat men kan spreken van een na tionaal ballet, „waarop Amsterdam wel wat jaloers is". De door Mej. Hardeman (VVD) inge diende motie, welke inhoudt, niet tot de voorgestelde subsidieverhoging over te gaan, werd door de heer Van Zwijndregt onbegrijpelijk en duister" genoemd. NEW YORK (UP) De secretaris-ge neraal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, die vandaag via Stockholm is vertrokken naar Moskou, waar hij gaat praten met Sovjet-leiders, heeft op een persconferen- 'tie'VèrKlaard dat Rusland en het Westen naar zijn mening, beide oprecht het ont wapeningsprobleem en andere kwesties willen oplossen. Hammarskjoeld wenste zich niet uit te laten over de aard van zijn besprekingen in Moskou. Naar zijn persoonlijke mening behoort de ontwapeningskwestie een zaak voor de UNO te blijven. Na zijn „werkbezoek" aan Moskou, zal Hammarskjoeld op 31 maart in Londen aankomen voor een staatsiebezoek aan de Britse hoofdstad.. Hammarskjoeld zal op weg van Moskou naar Londen misschien korte bezoeken aan Wenen en Genève brengen. Hij heeft geen plan het Nabije Oosten te bezoeken. STOCKHOLM (UP) De vijf Noordse landen zijn gezamenlijk tot de slotsom ge komen, dat alles moet worden gedaan om de impasse in de ontwapeningsbesprekin gen te doorbreken. Het is weer volop lente in Valencia, letterlijk en figuur lijk. De kalender mag dan wel zeggen, dat het eigenlijk nog niet zo ver is, daarvan trek ken de uitbundige Valencia- nen zich niets aan. Zij hebben het feest van de opbloei der natuur duchtig gevierd, negen dagen lang en de spectaculaire culminatie ervan was het San José feest op 19 maart. Zo was het nu en zo is het al eeuwen lang geweest. Het is verbijsterend wat een in wezen toch verre van wel varend volk als het Spaanse voor de viering van derge lijke feesten weet op te bren gen. Dit is een carnaval in het kwadraat, waarvoor zelfs de allerarmsten zoveel geld oij- een weten te schrapen, dat het hen in deze ruim uitgesmeerde week aan niets ontbreekt wat tot de algemene vrolijkheid kan bijdragen. Zij eten en drinken er goed van en vooral de 'aatste bezigheid wordt toegewijd beoefend. Het ene vat wijn is nog niet leeg of het andere staat klaar om te worden aangeslagen. On danks de nog weemoedige na werking van de overstro mingsramp van verleden jaar is de uitgelatenheid gedurende negen dagen even groot ge weest als anders en de nach ten waren even kort. Wanneer u nu na deze kor te inleiding de Valencianen voor u ziet als één compacte drom van hossende en joelen de feestgangers, hebt u het toch wel enigszins mis. O, waardige feestgangers zijn Spanjaarden allerminst. In het gewone leven kunnen ze al behoorlijk luidruchtig zijn: loop maar eens een van de enorme koffiehuizen binnen waar een publiek van honderd Spanje is rijk aan schitterende feesten, maar geen kan ook maar in de schaduw staan van het lentefeest in Valencia, het carnaval van de satire, dat elk jaar in maart wordt gehouden, negen dagen duurt en culmineert in het verbranden van de reusachtige poppen, de fallas. percent mannen zich te goed doet aan een brouwsel, dat heel in de verte aan de geu rige mocca verwant is. Het is er altijd een gekwetter van belang, een verwarde massa van stemgeluiden, dat de be zoeker overvalt en soms lich telijk ontstelt. Als de eerste klanten nu maar op normale toonhoogte met elkaar begon nen te praten, zou het tweede, derde en vierde groepje hun stemmen niet hoeven te ver heffen om zich verstaanbaar te maken en dat gaat dan zo in een progressie van lawaai voort t^it iedereen wel tegen de ander móet schreeuwen om zich verstaanbaar te maken. Welnu, tijdens een fiesta schij nen ze er allen nog een schep je bovenop te leggen. Maar daarnaast zijn er velerlei cul turele manifestaties en na tuurlijk de nodige stieren gevechten. De voorbereidingen tot het feest beginnen al maanden en maanden tevoren. Er moet geld zijn, veel geld, want elke stadswijk dient zo goed moge lijk voor de dag te komen met zijn falla. Dat is een vaak verdiepingen hoge pop (soms een uit verschillende poppen bestaand tafereel), vervaar digd van hout, linnen, papier- maché en was. Wanneer het feest begint, moeten ze klaar staan, op niet minder dan honderdvijftig punten van de stad: imposante, meestal cari- caturale, dikwijls verrassend artistieke scheppingen. Verge leken met vroeger lijkt iets van het ongekunstelde en spontane verloren te zijn ge gaan. In voorbije eeuwen wa ren het de knutselaars onder de wijkbewoners zelf, die zich belastten met het ontwerpen en opbouwen van deze tijde lijke monumenten. Maar de onderlinge wedijver drong naar steeds betere, grootser prestaties en langzamerhand kwam men ertoe aanzienlijke bedragen bijeen te brengen om in staat te zijn een kunste naar van naam de opdracht ie geven iets heel speciaals te maken. Het schijnt een roekeloze geldverspilling, dat deze lach wekkende, potsierlijke, doch kunstzinnig verantwoorde fi guren gedoemd zijn tot een zeer kort bestaan: op 19 maart worden ze temidden van een opgewonden menigte ver brand. Zo is het enkele jaren geleden ook onze bloedeigen Faas Wbkes vergaan: toen het idool van de Valenciaanse voetbalsupporters. Voorzover mij bekend is, was hij de enige Nederlander, die ooit de eer genoot als falla tentoon te staan. Onuitputtelijk is de fanta sie. Wanneer ik in willekeu rige volgorde een kleine bloemlezing geef van figuren en taferelen, die tijdens het lentefeest de pleinen van de sinaasappelstad hebben opge vrolijkt, moet ik er nogmaals op wijzen, dat er elk jaar honderdvijftig van deze voor stellingen moeten worden be dacht. In 1952 trok bijzonder de aandacht een als clown aangeklede staatsman, die zijn spelletje speelde met een op een soort wip liggende we reld, zielig spartelend met onmogelijk kleine armen en beentjes. In hetzelfde jaar sloegen op 19 maart de vlam men hoog uit boven de atleet, gemodelleerd naar de beroem de Griekse discuswerper. Zijn naar achteren geheven hand droeg echter geen discus, maar een portefeuille: een protest tegen de toenemende verspil ling van kapitalen in de be- roepssport. De mode in tech nicolor werd voorgesteld door een twintig met' hoge vrou wenfiguur, waarvan 't hoofd werd gevormd door een lege wijnton symbolisch voor de leeghoofdige vrouw, die er alleen maar aan denkt naar de 'aatste mode gekleed te zijn. Een andere satire: een ongenadig afrekenen met die stierengevechtpromotors, wier enige doel is zoveel mogelijk geld binnen te halen aan toe gangsprijzen en radiorechten. Een greep uit 1955. Tegen een achtergrond van een hoog gebouw, waarop een bekende Nederlandse lampenfabriek zijn produkten in neonletters adverteerde, brandde de wel licht meest imposante groep van het jaar, de Nieuwe Bar baren, waarmee de Valen cianen op het oog hadden de ook in Spanje herrie schop pende derderangs surrealisten en kubisten en hun aanhang. Of nog een voorbeeld van in drukwekkende fantasie uit dat jaar: een tempelachtig ge bouwtje, omgeven door aller lei symbolische voorstellingen, zoals Mars, rijdend op de vredesduif en de Amerikaanse stier met Europa op zijn rug, achtervolgd door de Russische beer. Het geheel werd be kroond door een brandende wereld en daarbovenop stond een door de duivel bereden geit. Nogmaals, het lijkt zonde, dat dergelijke scheppingen niet voor het nageslacht be waard blijven. De avond van de „Crema". het verbranden van de met zoveel vernuft en zorg ge bouwde beelden en beelden groepen, dankt zijn ontstaan aan het eeuwenoude gebruik van de timmerlieden om eens per jaar hun werkplaatsen op te ruimen én alle waardeloze inhoud op te stapelen tot een vreugdevuur. Geleidelijk heeft men meer zin in dit vreugde vuur gebracht; men durft wel niet zo ver te gaan, dat Fran co of de regering openlijk be lachelijk worden gemaakt, maar soms is men er toch na aan toe en men schroomt hele maal niet om plaatselijke poli tieke grootheden prijs te geven aan de openbare spot. Dat mag in deze merkwaardige dicta tuur met zijn uitlaatklep van nauwelijks verborgen kritiek. Ook op ander gebied is tij dens deze fiesta veel toege staan. De figuren, die verleden jaar veel bekijks hadden, wa ren voorstellingen van Sophia Loren, Gina Lollobrigida en Marilyn Monroe. Zij waren ,naar het leven" gemodelleerd inderdaad zeer volledig. Ook dat was te beschouwen als een uitlaatklep voor het veelal uiterst strenge Spaanse leven. J. J. F. Kemming Stemmen Midden op de brug bleef het oude grijze vrouwtje ineens staan om de vers opge plakte verkiezingsaffiches te lezen, waar mee de politieke partijen in deze tijd weer een beroep doen op onze vaderlandsliefde. Nu vind ik dit jaar de wervende kracht van die aanplakbiljetten niet bijster groot. De P. v. d. A. adverteert met het portret van een achterdochtig kijkende zuigeling, die in het hele politieke gedoe kennelijk niet de minste fiducie heeft. Naast deze afbeelding staat met grote letters: Men- sink. Maar vergist u zich niet. Het is be slist géén jeugdfoto van de lijstaanvoerder van de P. v. d. A. Dan is er nog een affiche van de P S P-, de Pacifistische Socialistische Partij, die weliswaar het socialisme bemint, maar dan Zonder Atoombom. Wel een nobel streven, lijkt me, maar het is de vraag of de poli tieke leiders van Rusland en Amerika ooit lid zullen worden van de P.S.P. Want per slot van rekening worden daar die atoom bommetjes gefabriceerd en houden wij het hier nog voornamelijk op bloembollen, kaas en haring in tomatensaus. „Houdt de vrijheid hoog!", roept de V.V.D. ons toe via aan aanplakbiljet met het Amerikaanse Vrijheidsbeeld. Een plaatje van het Monument op de Dam had ik óók aardig gevonden, want bij mijn weten is er in Amsterdam nog nooit een negermeisje onder politiebewaking naar school gebracht. Het oude moedertje had inmiddels ge zelschap gekregen van een blozende moe derlijke vrouw; die zich, gedreven door de menselijke imitatiedrift, eveneens verdiep te in de kleurige verkiezingsleuzen. Ze stonden nu vlak onder de affiche van de communistische partij, die dit jaar voor namelijk lijkt op een slecht gelukte mar garine-advertentie. Je zou verwachten, dat onder het stralende jongenskopje iets zou staan over zonneschijnvitaminen en „de dokter geeft 't zijn eigen kinderen". Maar nee, hoor. Er staat alleen „Stopt Bestedings. beperking". Het oude vrouwtje, dat er ken nelijk geen chocola van kon maken, wend de zich nu tot haar buurvrouw en sprak hulpeloos:„Weet u nou eigenlijk wat je kiezen moet? Toen m'n man nog leefde zei die altijd op welk nommer ik moest stemmen". De andere vrouw keek haar wat mee warig aan en zei: ,,'t Geeft toch zeker niks wie je kiest. De politiek is één grote bende. Gelooft u mij maar. M'n man loopt alle vergaderingen af en dan denkt-ie dat ik straks net zo stem als hij". „En doet u dat dan niet?" vroeg het wijf je bezorgd „Welnee mens", zei de struise, ,,'t Is toch zeker geheim. Nou, en dan vul ik lek ker een ander hokje in dan hij gezegd heeft. Om 'm te jennen!" Met een zege vierend lachje beende ze weg. Het grijze vrouwtje keek nog een keer omhoog naar het margarine-jongetje, toen schuifelde ze moedeloos verder. Oh, dapperen van de Bond voor Vrou wenkiesrecht, waarvoor hebt ge vijftig jaar geleden gevochten? Nog steeds zitten uw seksegenoten liever met een thé-com- plet bij de modeshow dan met een sigaar op een politieke vergadering. Nog steeds hebben ze (gelukkig) meer belangstelling voor babies dan voor lijstaanvoerders. Als ze straks in het stemhokje staan, vragen ze zich af: „Welk nummer heeft Piet ook weer gezegd?" En zodra ze het vakje mooi rood hebben gemaakt denken ze: „Ik zou best m'n haar even willen doen. Jammer dat ze hier geen spiegeltje hebben opgehangen. Of niet soms? Am. de Vita ADVERTENTIE Smorgens LONDEN, (Reuter) President Nas ser van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte, Syr'ë en Jemen) heeft na zijn te rugkeer uit Damascus op een massale betoging in Cairo verklaard, dat zijn hoop op „vreedzame coëxistentie" tussen de Verenigde Arabische Republiek en de unie van de Hasjemitische koninkrijken Jordanië en Irak de bodem is ingeslagen door de houding van Irak. „Wij zullen nu agressie met agressie bestrijden"., zei hij. ADVERTENTIE Sportshirts v f: i, i Grote Houtstr 96 Tel 12210 's-GRAVENHAGE. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat soldaten, die aan de beoefening van het voetbal spel of aan andere gymnastische oefe ningen bij de korpsen deelnemen, niet behoeven te worden onderworpen aan eene inhouding van soldij wegens bui tengewone slijting van kleeding of schoeisel, indien dit slijten, naar net oordeel van den commandant, door het deelnemen aan genoemde oefeningen veroorzaakt is.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5