Lente-ouverture in Amerika: vorst en zware sneeuwstormen Balans na twee weken actie niet best voor Djakarta HET WEER Noodtoestand in delen van Noord-Amerika: 43 doden 'MORRIS Haarlems Dagblad ROYAL" Vastenmaand begonnen zonder beslissing Europees parlement besloot zijn eerste zitting Volgende bijeenkomst in mei te Straatsburg Het blijft koud Ook in Europa Duits motorschip vergaan Duizenden vogels door olie gedood Gezellige sfeer in Hotel-Café-Restaurant KPM zou Djakarta nog veel moeten betalen efore, Het woord is aan 72e JAARGANG No 216 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 22 MAART 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 64 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De bejaarde, invalide ex-president van Columbia, dr. Laureano Gomez, heeft zijn stem uitgebracht bij de algemene verkiezingen in dat land, waarbij de liberale groepen de overwinning be haalden over de sinds 1946 domine rende conservatieven. STRAATSBURG (ANP) De eerste zit ting van de Europese Parlementaire Ver gadering is gisteren door voorzitter Schu- man te Straatsburg gesloten. Het parle ment komt op 13 mei weer te Straatsburg bijeen. Een ontwerpresolutie over de samenstelling van het economisch en so ciaal comité, ingediend door de socialis tische fractievoorzitter Lapie en de chris ten-democratische fractievoorzitter Wigny, werd in gewijzigde vorm door de vergade ring aangenomen. Op grond hiervan zal bij de aanwijzing van de leden van dit comité de gelijkwaardigheid van werk gevers en werknemers worden erkend door een paritaire vertegenwoordiging. Verder werd een resolutie van de voor zitter van de liberale fractie, Pleven, over de samenstelling van het economisch en sociaal comité goedgekeurd, waarin de vergadering de wens uitspreekt, dat een afdeling van dit comité zich speciaal zal toeleggen op de bestudering van de vraag stukken in de gebieden over zee. Ook werd een resolutie aangenomen, waarin het Europese pailement besluit, dat de leden, die bij eenzelfde politieke fractie zijn in geschreven, gezamenlijk in de zaal zullen zetelen. In de politieke commissie is de Neder lander Van der Goes van Naters tot vice- voorzitter gekozen, de Nederlanders Kort hals (V.V.D.) en dr. W. J. Schuyt (rooms- katholiek) werden tot leden van deze com missie benoemd. De commissie zal zich in het bijzonder bezighouden met vraag stukken, welke verband houden met Europese verkiezingen. Schuman heeft ge zegd, dat, naar zijn oordeel, op zijn vroegst over twee jaar rechtstreekse verkiezingen voor het parlement gehouden kunnen worden. Voordat men tot deze verkie zingen kan overgaan is allereerst met medewerking der nationale regeringen een psychologische voorbereiding van de bevolking der zes landen nodig, zo zei hij. De Nederlandse socialist drs. G. J. Neder- horst is benoemd tot voorzitter van de commissie voor maatschappelijke zaken. De ondervoorzitter van de Commissie van Euratoom, de Italiaan prof. E. Medi, heeft op een gistermiddag gehouden pers conferentie meegedeeld, dat Euratoom een bijzondere universiteit zal oprichten voor de opleiding van deskundigen. Deze uni versiteit zou reeds over twee jaar haar poorten openen. Leerlingen van deze uni versiteit zullen kunnen zijn afgestudeer den van de gewone universiteiten en tech nische hogescholen. Ook zal getracht wor den het onderwijs in de natuurkunde, voor zover het de kernenergie betreft, op de middelbare scholen aan te moedigen. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, maar af en toe ook enkele verspreide sneeuwbuien; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Maximum temperaturen van 0-2 graden. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ NEW YORK (UP) Op de eerste dag van de lente heeft in het noordoostelijk deel van de Verenigde Staten een sneeuw storm gewoed, waarin de wind orkaan kracht bereikte. De storm heeft aan ten minste 43 personen het leven gekost. In sommige streken kwam de sneeuw bijna een meter hoog te liggen. In Trenton, in de staat New Jersey, waar de sneeuw bij na een halve meter hoog ligt is de nood toestand afgekondigd. De meteorologische dienst heeft gewaarschuwd dat bij een eventuele snelle temperatuurstijging kans op grote overstromingen bestaat. Tien duizenden auto's en bussen zijn in de op gewaaide sneeuw blijven steken. De dienstregeling van de spoorwegen liep in de war. Grote delen van New Jersey, New York en Pennsylvania zijn van elektriciteit en telefoonverbindingen verstoken. In het ge bied van Washington hadden driehonderd duizend mensen geen licht en duizenden hebben geea verwarming. Ook in Pennsyl vania is de noodtoestand afgekondigd. Ook de schepen op zee raakten in moei lijkheden. President Eisenhower moest een voorgenomen vliegreis naar West Point opgeven en het vertrek van secretaris generaal Hammarskjoeld naar Stockholm werd uitgesteld. LONDEN (Reuter) Ook in vele delen van Europa begon de lente met sneeuw, vorst en zware stormen. Sneeuw viel in Frankrijk, Duitsland, Italië, Oostenrijk, België en Tsjechoslowakije. In Oost-Duits- land werd het verkeer belemmerd door ijzel. In vele Noorditaliaanse steden viel een zwaar pak sneeuw. In Rome regende het. Genua werd geteisterd door een gie rende storm. HAMBURG (UP) Het Duitse motor schip „Martina" is in de afgelopen nacht drie mijl voor de Deense kust bij Esbjerg vergaan. De bemanning, bestaande uit /es mannen, een vrouw en een kind, werd ge red door de Deense vissersboot „Elsa". Kort voor drie uur in de morgen zond het schip SOS-signalen uit; vervolgens heeft het enige tijd rondgedreven en ten slotte is het gekapzeisd en gezonken. In Tsjechoslowakije raakte het telefoon verkeer als gevolg van de zware sneeuw val in de war. In Praag vielen de open bare vervoermiddelen uit. Stockholm* be leefde de koudste lentedag in achttien jaar. In Zwitserland genoot men van lenteweer, doch in de bergen wordt sneeuw verwacht en in sommige gebieden bestaat lawinegevaar. Wervelstorm Het Franse eiland Réunion in de In dische Oceaan, is door een wervelstorm geteisterd, waarbij acht personen om het leven zijn gekomen en aanzienlijke schade is aangericht. Zeven van de acht slacht offers werden bedolven onder de puin hopen van hun ingestorte woningen. De lentedag wordt in Japan gevierd als een nationale feestdag. Miljoenen Japan ners brachten het traditionele bezoek aan de graven van hun voorouders. In Tokio werden speciale gebeden gezegd voor de zielen van de vijftien sledehonden, die de Japanse zuidpoolexpeditie de vorige maand op het Ongul-eiland moest achter laten. (Van onze correspondent in Djakarta) Bjjna twee weken nadat de centrale regering te Djakarta begonnen is met de aanval op Centraal-Sumatra, is de spits van de regeringstroepen nog niet veel verder ge vorderd dan Pakanbaru, in de omstreken waarvan op de eerste dag de actie para troopers werden neergelaten. De oostkust van dit gebied is in het bezit geraakt van de regeringstroepen, nadat landingen werden uitgevoerd van de Riouw-archipel uit. Het is echter niet duidelijk of de troepen van Djakarta volledig het ongeveer zeventig mijl brede gebied tussen Pakanbaru en de oostkust controleren of dat Pakanbaru min of meer geïsoleerd is geraakt. De landingen, die op de westkust werden verwacht, zijn nog steeds niet uitgevoerd, of zij werden niet met succes bekroond, zo zij al uitgevoerd mochten zijn. In ieder geval zijn de verwachtingen, in het bijzonder die van de linkse bladen in Djakarta, dat voor het begin van de vas tenmaand, welke vandaag, zaterdag 22 maart is begonnen, de meest belangrijke plaatsen op Midden-Sumatra onder con trole van de regeringstroepen zouden zijn, niet vervuld. Dit bevestigt „dat het nog een lange weg is van Pakanbaru naar Bukittinggi", de KOERSVER (UP) Vele duizenden zeevogels zijn vrijdag in de Grote Belt om het leven gekomen doordat daar een olie tank van een schip werd opengedraaid, hetgeen een olielaag op het water bracht welke de vogels vasthield Besmeurd met olie, dreven de vogels hulpeloos met de stroom mee. Vele kwa men terecht op de stranden aan beide zij den van de Grote Belt, waar dierenvrien den de vogels afmaakten omdat de dieren nooit meer hun vleugels zouden kunnen ge bruiken. De Deense politie probeert het schip te vinden. Als dat lukt, kan de kapi tein op een hoge boete rekenen. De Turkse marine heeft de veerboot gelicht, die bij Uskudar is vergaan door een rukwind en waarbij 200 men sen de dood vonden. Dit ongeluk is al enkele weken geleden gebeurd, doch thans pas werd het vaartuig aan de oppervlakte gebracht, waarbij nog vier slachtoffers aan boord werden gevon den. ADVERTENTIE 95 Kennemerlaan 93 - Telefoon 7452 HEDENAVOND en ZONDAG JIP HART aan de vleugel hoofdstad van de revolutionaire repu bliek. Intussen werden de moeilijkheden voor de centrale regering vergroot als gevolg van de recente ontwikkelingen in Noord- Sumatra, alwaar de situatie echter ook niet duidelijk is. Wat er ook waar mag zijn van de tegenstrijdige berichten uit Djakar ta en Padang, het is in ieder geval wel dui delijk, dat de onzekere toestand in Noord- Sumatra de operaties van de regerings troepen in Midden-Sumatra beïnvloedt. Noord-Sumatra, Celebes Noord-Sumatra, met Medan als centraal punt, is een strategisch belangrijk gebied in de actie van de centrale regering tegen het rebellerende Midden-Sumatra. Zou dit gebied niet langer als een operationele basis gebruikt kunnen worden, dan zou dit een ernstige terugslag voor de centrale regering betekenen, afgezien nog van de politieke consequenties. De troepen, nodig voor het beveiligen van Noord-Sumatra, zullen echter 't mili taire potentieel van de regeringstroepen, die nu in Midden-Sumatra in actie zijn, verzwakken tenzij de regering in staat zal "zijn belangrijke versterkingen naar Suma tra te sturen. De centrale regering wordt echter geconfronteerd met het feit, dat ze niet te veel troepen uit andere gebieden kan terugtrekken. Ten eerste is daaf in Noord-Celebes de rebellie van Sumual c. s. in Zuid-Celebes worden zeven bataljons van de Oost-Java-divisie gebonden door de volgelingen van Kiahar, Muzakkar. Op West-Java ziin verder leden van de Darul Islam, een fanatieke islamitische groepe ring, en gewone bandieten nog steeds zeer actief. Overvallen op dorpen zijn aan de orde van de dag. Een terugtrekken van de rege ringstroepen zou mogelijkerwijs de situa tie in deze gebieden slechts verergeren In dit verband hebben de bezoeken van Djakarta van luitenant-kolonel Harjoto, commandant van Oost-Java, welke ge maakt werden op bevel van het hoofdkwar tier van het leger, bijzonder veel aandacht getrokken en werden in verband gebracht met de situatie op Sumatra. Zuid-Sumatra De recente ontwikkelingen in Noord-Su matra hebben overigens wederom de aan dacht gericht op de positie van kolonel Bar- lian, de commandant van Zuid-Sumatra, die nog steeds geen partij heeft gekozen in het conflict tussen de centrale regering en Midden-Sumatra, een positie, welke, con stitutioneel beschouwd, een van de meest opmerkelijke dingen is van het tegenwoor dige Indonesië. Er zijn geruchten, volgens welke de re gering Barlian een ultimatum heeft doen toekomen, waarin geëist wordt dat hij zijn positie dient op te helderen. Van deze geruchten viel echter geen bevestiging te krijgen. Er was alleen een rapport uit Pa- lembang over een dagorder van Barlian aan zijn troepen, waarin gezegd werd op alles voorbereid te zijn. Zoals gezegd, is vandaag, zaterdag, de vastenmaand begonnen, aan het einde waarvan op Lebaran, de mees+ belang rijke islamitische feestdag de Indone siërs vergiffenis dienen te vragen en el kaar dienen te vergeven wat zij in het af gelopen jaar verkeerd hebben gedaan. Caltex trotseert Padang SINGAPORE, (UP) Uit Singapore zijn vrijdagavond 19 riviertankers van de Caltex met 49 vrouwen en kinderen aan boord vertrokken naar de olievelden van Sungei Pakning. Een woordvoerder van de Calte" deelde mee, dat er opdracht ont vangen was uit Djakarta om de vrouwen Wanneer dinsdag het Brits Koninklijk Paar zijn entree in Amsterdam maakt, zal de hoofdstad op vele plaatsen ge sierd zijn met bloemen. Men is druk bezig de ornamenten in orde te bren gen. Op de Dam komen tonnetjes, waarin de fraaiste bloemen en plan ten zullen prijken. TOKIO (UP) Indonesië heeft de K.P.M. aansprakelijk gesteld voor ruim 50 miljoen rupiah aan salarissen van in Indo nesië werkzaam personeel van deze maat schappij, aldus bericht het Indonesische persagentschap Antara. De Indonesische minister van Scheep vaart Mohammed Nazir heeft de directie van de K.P.M. eraan herinnerd dat de re gering te Djakarta het salaris van het personeel der kantoren en de bemanning van 33 schepen die onder overheidscon trole werden geplaatst he,eft voorgescho ten, zo werd hier aan toegevoegd. De maatschappij dient tevens de schade aan 's lands economie, een gevolg van het plotselinge stopzetten der activiteiten te vergoeden, aldus minister Nazir volgens Antara. De Indonesische bewindsman noemde geen bedrag der schadevergoeding. Wanneer de K.P.M. de eis tot schade vergoeding niet erkent zal beslag worden gelegd op haveninstallaties, technische diensten etc., zo zeide minister Nazir vol gens het Indonesische persagentschap. DJAKARTA (ANP) De directie van de K.P.M. in Djakarta heeft tegenover de correspondent van het ANP bevestigd, dat de schepen aan de maatschappij zijn terug gegeven en dat de K.P.M. haar bedrijf niet langer in Indonesië mag uitoefenen. De Indonesische regering heeft de maat schappij verzocht de schepen zo spoedig mogelijk uit Indonesië te doen vertrekken. Ten slotte sprak de minister de hoop uit, dat de regering op de steun der bevolking z?l mogen rekenen, „zodat de K.P.M.- schepen de Indonesische wateren zo spoe dig mogelijk zullen kunnen verlaten". AUVEK'I E NT IE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD: BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717)62 STURKA SPORTKLEDING en kinderen terug te zenden. Ze moesten binnen enkele uren vertrekken. De woordvoerder wilde niet ingaan op de waarschuwing van dr. Sjafruddin, dat de revolutionairen de olievelden zullen opblazen, als de revenuen naar de rege ring van Sukarno gaan. Deense blokkadebreker beschoten KOPENHAGEN, (UP) De Deens- Franse stoomvaartmaatschappii in Ko penhagen heeft een telegram ontvangen van de gezagvoerder van het motorvracht schip „Bretagne" (2.800 ton), dat het schip door een korvet van de Indonesische mari ne is beschoten. Kapitein Dyrborg berichtte dat niemand van de 30 bemanningsleden (allen Denen) is gewond en dat de „Bretagne" slechts licht is beschadigd. Dyrborg telegrafeer de voorts, dat hij met zijn schip vrijdag avond in Padang is gearriveerd en spoedig naar Singapore zal terugvaren. Volgens de rederij voer de „Bretagne" sinds de cember in de wateren rondom Singapore. Het kreeg enkele dagen geleden het ver zoek een lading naar Padang te transpor teren. Het werd aan de kapitein en de be manning overgelaten of zij het risico om in Indonesische wateren te varen willen dragen. Doorbraak en opmars naar Medan SINGAPORE (UP) Volgens revolu tionaire kringen in Singapore heeft majoor Naingolan de omsingeling door de rege ringstroepen doorbroken en zich met zijn revolutionaire strijdmacht bij die van kapitein Sitapohan gevoegd. De twee strijdgroepen zouden nu in vereniging op trekken naar Medan, waar de toestand tot dusver onzeker werd gehouden door kleine guerilla-troepen van zes tot zeven man, aldus de revolutionaire zegslieden. B y r o n Vriendschap is liefde zonder vleugels. De constituerende zitting van het Euro pese Parlement de vergadering van volksvertegenwoordigers van de drie Europese Gemeenschappen is gisteren geëindigd, nadat' er tal van verkiezingen en benoemingen hadden plaatsgehad en er zeer vele redevoeringen, waarvan enkele belangrijke, waren gehouden. Van de verkiezingen is die van Robert Schuman tot voorzitter van het nieuwe parlementaire orgaan der zes landen stellig de belangrijkste. Een pikant aspect van deze keuze is het feit, dat Schuman's kan didatuur in eerste aanleg beschouwd werd als een middel om de mogelijke verkiezing van de Italiaan Martino te verhinderen, en die moest volgens de meeste afgevaar digden worden verhinderd, omdat.... de Raden van Ministers de verkiezing van een Italiaan tot voorzitter van het parlement hadden aanbevolen! Op zichzelf beschouwd zou Martino waarschijnlijk geen slechte keus zijn geweest, maar het was bepaald een fout van de ministers om het parle ment in deze ongevraagd van advies te willen dienen; geen enkel nationaal parle ment zou op een dergelijke ministeriële bemoeienis gesteld zijn, en dit zes-landen- parlement was het evenmin. Dat de zeventigjarige Robert Schuman bereid was, het voorzitterschap te aan vaarden, was in elk opzicht gelukkig, want als de man, die de beslissende stoot heeft gegeven tot de oprichting van de Gemeen schap voor Kolen en Staal (en daarmee tot de eerste fase van de Europese eenmaking) heeft Schuman een zeer groot Europees prestige en kan hij de betekenis en de invloed van het Europese Parlement aan merkelijk helpen vergroten. Zijn verkiezing was op zichzelf reeds een demonstratie van de wil van dit parlement om gezag te laten gelden, want de verwerping van het ad vies der ministers was niet zo zeer een uiting van gekwetste ijdelheid als een ken nisgeving aan de ministers dat dit parle ment er riiet aan dacht', genóegèn te nemen met een soortgelijke onbetekenende rol als die de Assemblée van de West-Europese Unie is toebedeeld. Uit de rede van de Belg Dehousse klonk, naast spijt om het ontbreken van verantwoordingsplicht der ministers jegens het parlement, het vaste voornemen om van de beperkte bevoegd heden, die dit orgaan wél heeft, een zo ruim mogelijk gebruik te maken. Daarbij liet hij ook doorschemeren, dat deze be voegdheden nog wel zouden worden uitge breid met de rechten „welke in de parle mentaire praktijk vanzelf tot ontwikkeling komen". Het parlement heeft in dit opzicht trou wens aanzienlijke steun gekregen van prof. Hallstein, de voorzitter van het uitvoerend orgaan der Economische Gemeenschap. Hallstein noemde het Europese Parlement „niet alleen het meest supranationale, het meest politieke en het meest democratische, maar ook het meest dynamische element van onze Gemeenschap" en,hij legde voorts sterk de nadruk op de federatieve aspecten, de supranationale constructie en de „eigen politieke persoonlijkheid" van de E.E.G. Dit was, in vergelijking met de wijze waarop de nieuwe Europese verdragen door vele anderen zijn geïnterpreteerd, bij na een geloofsbelijdenis en in elk geval voor de ministers een waarschuwing, dat zij in Hallstein met een man te maken krijgen, die zich de politieke kaas niet van het economische brood zal laten eten. Helaas is er op deze constituerende ver gadering ook weer veel koehandel gedreven bij het verdelen van de verschillende func ties; maar gelukkig niet ten aanzien van de zetels der Gemeenschaps-organen, waar over ook het parlement van mening was, dat zij alle in één en dezelfde stad moesten worden gevestigd. Nu is het natuurlijk veel gemakkelijker, het daarover in principe eens te worden, dan in de praktijk die ene stad te kiezen, want alle kandidaat-steden (behalve Luxemburg) zijn enthousiast voor het beginsel van één-plaats-van-vestiging, als z ij maar die ene plaats zijn. Er zal veel toegeeflijkheid worden vereist van verschillende landen om de verwezenlijking van dit beginsel mogelijk te maken. En toch is dat een absolute noodzakelijkheid. Verschillende sprekers hebben in Straats burg gewezen op het grote belang om allerlei praktische, waaronder ook finan ciële redenen van nauwe samenwerking tussen de organen der drie Gemeenschap pen en in het bijzonder van het gemeen schappelijk gebruik van allerlei diensten door al deze organen. Dat kan alleen als er van begin af aan gewerkt wordt aan de opbouw van één Europese „hoofdstad". Elke andere methode zou leiden tot een dwaze poging om Europa te regeren vanuit D-treinen en vliegtuigen. Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1