Kranslegging op de Dam Demonstraties tegen ZO AVO door Indonesische studenten Diner in Pematang Siantar werd op bloedige wijze besloten Het Britse Staatsbezoek Resolutie voor V.S.-ambassadeur Negentien gasten vermoord DINSDAG 25 MAART 1958 11 Duizenden Engelsen deden hun koningin uitgeleide Vlaggen en bloemen van Londen tot Harwich Britten kunnen hun vorstin op de voet volgen Radio en televisie doen omstandig verslag Lof voor Nederland in de grote Britse dagbladen Pleidooi voor samengaan in „Times" en Guardian Hoofdstad werd versierd in holst van de nacht Legertje van vlaggenhijsers stormde over Damrak Nachtwaker bleef weg; inbrekers haalden brandkast leeg Sovjet-nota aan Washington over topconferentie Moskou teleurgesteld in Amerikaanse houding Vliegtyig neergestort in Florida: acht doden Parijs meent dat Bourguiba inschikkelijker wordt Zes doden in het verkeer (Vervolg van pagina 1) Nadat de grootmeesteres en de groot meester van het huis van de Koningin, burgemeester Van Hall, de Commandant Zeemacht Nederland en de gouverneur dei- hoofdstad hun opwachting gemaakt had den, wandelden gasten en gastheren over de vrolijk gekleurde tegeltjes van de aan legsteiger langs een erehaag van mare chaussees, die stond opgesteld voor een versiering van paarse blauwe hyacinten en gele brem naar de Prins Hendrikkade, waar Koningin Elizabeth en haar gemaal zich enige ogenblikken onderhielden met de daar verzamelde ambassadeurs van het Britse Gemenebest. De Engelse Koningin inspecteerde vervolgens de ere wacht, honderd man van het garderegi ment fuseliers „Prinses Irene" met vaan del en vaandelwacht, die in hun rood- met-zwarte uniformer» met witte koppel riemen een kranige indruk maakten. In het paviljoen begon daarna de kennismaking met de leden van de ministerraad, de ge- volmachtige ministers van de Antillen en Suriname, de staatssecretarissen, de voor zitters der Eerste en Tweede Kamer, de chefs van staven, de Commissaris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prin sen en vele andere civiele en militaire autoriteiten, ruim vijftig in getal: de ver moeiende maar onvermijdelijke ouverture van ieder staatsbezoek. Rijtoer werd triomftocht Toch werd het geduld van de kijkers buiten niet al te lang beproefd, want reeds om kwart over elf kondigde het eerste salvo van de saluutbatterij aan de Ooster- dokskade het begin van de korte rijtoer naar het paleis op de Dam aan. Voorafge gaan door een peloton bereden rijkspolitie in zwarte attila's met de berenmuts met aigretten, zette de stoet, die uit twee ko- (Van onze correspondent in Londen) Het naargeestige Liverpool Street Sta tion te Londen was gisterochtend versierd met bloemen en de Britse en Nederlandse kleuren, aangebracht ter gelegenheid van het vertrek van het koninklijke paar naar Nederland. Uren voordat de koninklijke trein het station uitstoomde. hadden zich duizenden buiten het gebouw en langs de nauwe straten van de oude, grijze City opgesteld om de koningin en haar ge maal uitgeleide te doen. Men wuifde en ■jubelde toen de korte stoet voorbij kwam. koningin Elizabeth was gekleed in een mantel van roestbruine kleur met grote witte kraag. Vele gebouwen waren ge tooid met bloembakken, vol tulpen. De bloemen in de koninklijke trein waren nar cissen en rozen. De trein ging naar Chelmsford, waar dui zenden 't koninklijke paar begroetten. Ko ningin Elizabeth wijzigde haar plannen om een bezoek te kunnen brengen aan de echtgenote van de burgemeester, die met een gebroken been in een zieken huis ligt. Ook in Colchester, volgens de documenten de oudste stad van Engeland, waar eeuwen geleden de Nederlanders een bloeiende industrie vestigden, waren tien duizenden op de been. Op weg naar Col chester stopte de koninklijke auto in het dorpje, waar koningin Elizabeth een be zoek bracht aan een 105-jarige inwoner. In Colchester gebruikte de koningin de lunch in de oude stadshal. waar behalve het gemeentebestuur, vierhonderd specia le gasten aanwezig waren. Tenslotte werd Harwich bereikt. Op de plaats, waar anders de mailboten naar Nederland vertrokken, lag het stoom jacht Britannia. Matrozen van het mari ne etablissement vormden de erewacht. De commanderende admiraal van het deel van de Noordzee, dat met „De Nore" wordt aangeduid, maakte zijn opwachting. In open goederenwagens stonden honderden met vlaggetjes zwaaiende en juichende schoolkinderen. Op het dek wuifde de koningin naar de menigte. Langzaam verdween de Britan nia in de schemering, teiwijl het „Rule Britannia" uit honderdsyi kelen klonk. Bij het vertrek was de zee nog ruw. (Van onze correspondent in Londen) Door middel van televisie en radio leven de Britten mee met het bezoek van hun koningin aan Nederland. Inleidende repor tages hebben degenen, die ons land nog niet uit eigen aanschouwing kennen, in de afgelopen dagen een boeiend en afwisse lend beeld gegeven van Nederlands leven en werken. De programma's worden ver zorgd door de top-figuren van de B.B.C. Gisteravond bevatte het aan Nederland gewijde televisieprogramma een vraag gesprek met leerlingen van een middelba re school in Amsterdam. Het antwoord op de vraag, hoe zij over Groot-Brittannië dachten, was niet bepaald vleiend voor de Britten. De jongens en meisjes oefenden openhartig oritiek op het te veel aan con servatisme en traditie en op de afkeurens waardige houding van vele Britten jegens kleurlingen. Iets goeds over Groot-Brit tannië konden zij blijkbaar niet bedenken. De B.B.C. gaf dit zonder commentaar weer. Vanochtend begonnen de televisie-uit zendingen van de B.B.C. om half tien, in plaats van om kwart over een. De Britten konden de gebeurtenissen volgen tot het ogenblik, dat de vorstelijke personen op bet balcon van het koninklijke paleis te Amsterdam verschenen. Toen zij naar bin nen waren gegaan, werd een film over Amsterdam vertoond. Een kwartier later werd de draad van het bezoek weer opge nomen met de kranslegging aan de voet van het nationale monument op de Dam. Om elf uur vanavond wordt een samen vatting van de belangrijkste evenementen op de televisie gegeven. Ook de overige dagen zullen radio en televisie de gebeur tenissen op de voet volgen. ninklijke calèches en drie volgrijtuigen bestond, zich in beweging. In het eerste rijtuig hadden de beide vorstinnen en Prinses Irene plaatsgenomen, in de tweede calèche zaten Prins Philip en Prin ses Beatrix. De Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd en Mary, her togin van Devonshire en „Mistress of the Robes" volgden met de grootmeesteres van Koningin Juliana en de particuliere secre taris van de Engelse vorstin in het eerste volgrijtuig. De Canadese generaal H. Cre- rar, die in 1945 de Duitse troepen in Ne derland tot capitulatie dwong en tijdens dit staatsbezoek als adjudant van Ko ningin Elizabeth fungeert, volgde in het vierde rijtuig met enige andere leden van het Britse gevolg. Toen de kleurige caval cade het Damrak opzwenkte barstte de daar samengestroomde menigte in een luid gejubel los dat zich voortplantte langs de gehele route en op de Dam die met de vlaggen der Gemenebestlanden en dui zenden bloemen versierd was, zijn hoogte punt bereikte. Voor het paleis inspec teerde de hoge bezoekster, nadat de Ko ninklijke militaire kapel het „God save the Queen" gespeeld had, de kapel en de ere wacht: een compagnie van het garderegi ment Grenadiers met vaandel en vaandel- wacht, waarna zij, nog even wuivend naar de geestdriftig juichende en zwaaiende menigte, met haar gastvrouw het paleis binnenging. Enkele minuten later verscheen het ko ninklijke gezelschap op het balkon van het paleis en dankte glimlachend voor de enthousiaste toejuichingen van de menig te die het Damplein vulde. Prins Bernhard zag toe vanachter een venster van het paleis. Kranslegging De eerste officiële daad van de Britse vorstin en haar gemaal was het eren van de Nederlandse doden uit de oorlog. Om kwart voor twaalf begaven de Ko ningin en Prins Philip zich door een ere haag van leden der studentenweerbaar heden uit Amsterdam, Leiden en Utrecht over de Dam naar het nationaal monu ment. Hier begroetten de minister-presi dent dr. W. Drees en de burgemeester van Amsterdam de hoge gasten. Tezamen met deze autoriteiten gingen de Koningin en de Prins naar het nationale monument, ter weerszijden waarvan zich een erepelo- ton had opgesteld van de voormalige bin nenlandse strijdkrachten, onder comman do van de heer M. J. Schutte. Nadat Koningin Elizabeth een grote krans aan de voet van het gedenkteken had neergelegd, daalde een diepe stilte over het Damplein. Roerloos stonden de leden van de wacht in hun donkere overalls met de oranje-wit-blauwe arm band. Na een minuut stilte speelde de muziek kapel van de Amsterdamse politie het ko raal „Abide with me". Hierna werd com mandant Schutte aan Koningin Elizabeth en Prins Philip voorgesteld. Daarop begaven de Britse gasten zich weer naar het paleis, waar zij om 12.30 uur in de Van Speijkzaal leden van de Am sterdamse gemeenteraad ontmoetten. De burgemeester van Amsterdam sprak hier een korte begroetingsrede uit. Lunch in troonzaal Aan de lunch, die werd gegeven in de Troonzaal, werd aangezeten door 37 per sonen. Op liet tafellinnen, druivenbou- quet van 1340, prijkten sèvres servies en Amsterdams glaswerk. Het tafelzilver droeg het rijkswapen, het fruitbestek het wapen van Engeland. De tafel was ver sierd met rose anjers. Vanmiddag maken de hoge gasten een rijtoer door de stad naar het Rijksmuseum. De rondgang door het museum wordt be ëindigd in de zaal waar Rembrandts „Nachtwacht" staat opgesteld. (Van onze correspondent in Londen) Enkele Britse bladen wijden vandaag hoofdartikelen aan Nederland. De Times doet dat onder het opschrift „Onwrikbaar". Het blad wijst op de oude historische ban den en zegt dat Groot-Brittannië in de laatste oorlog een nieuwe betekenis voor het Nederlandse volk heeft gekregen. Koningin Juliana zei in 1950 te Londen: „Engeland was toen een tehuis en een hoop" voor de gehele Nederlandse natie. Het herinnert aan de drie rampen die Ne derland in de jongste historie hebben ge troffen: de oorlog, de stormramp en de tegenslag in Indonesië. Nederland geeft geen krimp. Een nieuw Rotterdam zal zich donderdag aan de koninklijke bezoekers vertonen. De zee is teruggeslagen. In Delft zullen zij iets leren over de plannen voor een uitbreidend tegenoffensief. In deze geest worden de nieuwe moeilijkheden tegen gegaan. Wat ook voor Europa moge zijn weggelegd, het is ondenkbaar dat de banden, welke de historie en aardrijks kundige ligging reeds zo nauw hebben ge maakt. niet nog nauwer zullen worden, voor het welzijn van beide volken en de vrije wereld, aldus de Times. De „Manchester Guardian" zegt dat wan neer Nederlanders en Britten elkaar bij wijlen mochten hebben bevochten, zij vaker bondgenoten waren ter verdediging van de menselijke vrijheid tegen elke totalitaire vorm. De banden tussen het Nederlandse en Britse volk worden ook gesymboliseerd door familierelaties tussen het Huis van Oranje en het Huis Windsor. Het is een gelukkig toeval, dat beide landen een vrouw als soeverein bezitten, hetgeen de nadruk legt op de vooraanstaande plaats welke het gezin in het Nederlandse en Britse leven inneemt. In een onrustige wereld is het niet gemakkelijk het een voudige geluk van het gezinsleven deel achtig te worden, maar aan beide oevers van de smalle zee wordt hetzelfde ideaal nagestreefd. Het blad haalt tenslotte de woorden aan van minister-president dr. W. Drees in het speciale bijvoegsel over Nederland, namelijk dat wij op het ogen blik opnieuw als bondgenoten verenigd zijn in de organisatie der vrije volken, welke de vrede willen verzekeren, zonder de vrijheid te verliezen. De gehele nacht heeft men in Amster dam doorgewerkt om de feestelijke versie ring ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Elizabeth gereed te krijgen. De afdeling beplantingen van publieke werken heeft met twintig man een pendeldienst onderhouden tussen de dam en de stads- kwekerij aan de Amsterdamse Middenweg. In de vroege ochtend was de Dam een bloemenzee en ook de landingsplaats aan de Prins Hendrikkade met duizenden bloe men en heesters afgezet. Hier was men reeds gisteravond gereed gekomen en om ongelukken te voorkomen, had men het ge heel met zwaar plastic afgedekt. Vanmor gen om klokslag zeven uur zijn honderd man van de gemeente erop uitgetrokken om in snel tempo de ruim vierhonderd Britse, Nederlandse en Amsterdamse vlag gen langs de intochtroute tussen de Prins Hendrikkade en de Dam te hijsen. Dezelfde mensen moeten vanavond de vlaggen we derom strijken. Eveneens in de vroege morgenuren is de Amsterdamse bereden politie druk doende geweest met het poet sen der paarden en met het versieren van de feesttuigen met oranje strippen. De ge hele afgelopen nacht heeft de politie voorts met zware vrachtauto's rondgereden om de duizenden hekken te plaatsen die de routes vrij moeten houden. Wie is aansprakelijk? Het feit, dat er vijf uur lang geen nacht waker kwam om de voorgeschreven con trole uit te oefenen heeft twee inbrekers vorig jaar in de nacht van 29 op 30 april ruimschoots de tijd gegeven in te breken in een machinefabriek in de Pilotenstraat te Amsterdam en 1600 uit de brandkast te stelen. De benadeelde fabrikant, die vond dat zijn bedrijf niet voldoende was gecontro leerd, kreeg enige tijd geleden in een civie le procedure voor de rechtbank te Amster dam f 649,- toegewezen voor de schade die de twee inbrekers aan zijn brandkast had den toegebracht. De civiele procedure werd thans voor het gerechtshof te Amsterdam voortgezet. Namens de nachtveiligheidsdienst werd betoogd, dat de inbraak niet beschouwd kan worden als 't gevolg van de wanpres tatie. Het staat niet vast dat de inbrekers niet waren gekomen als de controle wel was uitgevoerd. Op de deur van de fabriek bevond zich een klok, waarop de nachtwa ker zijn ronden aangeeft. Die klok was in de nacht van de inbraak niet opgewon den. Namens de fabrikant werd verklaard, dat de nachtveiligheidsdienst in dit geval aansprakelijk moet worden gesteld voor de schade die door zijn wanprestatie is ontstaan. Het hof zal op 7 mei arrest wijzen. DJAKARTA (UP) De Amerikaanse ambassadeur te Djakarta, Howard P. Jones, heeft bij een studentendemonstra tie tegen de ZOAVO voor de ambassade beloofd, dat hij alles zal doen wat in zijn macht ligt om te verhinderen, dat de Indonesische revolutionairen Amerikaan se wapens krijgen. Hij gaf verder de ver zekering dat Amerika niet van plan is zich te mengen in Indonesië's binnen landse aangelegenheden. De ambassadeur ontving vijf gedele geerden uit een groep van 150 demon stranten. Deze overhandigden hem een re solutie, waarin ontbinding geëist werd van militaire verdragen, een parallel getrok ken werd tussen de geschiedenis van In donesië en van Amerika en de eis gesteld, dat geen Amerikaanse wapens geleverd worden aan de rebellen. Jones toonde zich ingenomen met de vergelijking tussen Indonesië en de Ver enigde Staten en verzekerde de studenten, dat zij altijd zouden kunnen rekenen op goodwill, meeleven en steun van Amerika bij de verwezenlijking van het ideaal om van Indonesië een werkelijk vrije repu bliek te maken. Eerder had het ANP uit Djakarta ge meld. dat de trottoirs voor de gebouwen van de Amerikaanse, Australische en Phi- lippijnse ambassadens in Djakarta met tegen de Z.O.-Aziatische Verdrags Organi satie gerichte slagzinnen waren beklad. Deze slagzinnen luidden: i „Ontbind de ZOAVO!", „Geen inmenging in Indone sische zaken!" en „Handen af van Indo nesië!". Met betrekking tot de wapenlevering wees de Amerikaanse ambassadeur te Dja karta erop, dat, zoals premier Djuanda ook reeds verklaard had, overal op de inter nationale markt Amerikaanse wapens ge kocht kunnen worden. Maar hij beloofde alles te zullen doen wat mogelijk is om dit te verhinderen. Hij wees er verder op, dat de vliegtuigen waarvan de Indonesische luchtmacht ge bruik maakt bij de bombardementen van revolutionair gebied, van Amerikaanse makelij zijn. Geen wapens voor Djakarta Volgens een bericht van UP uit Washing ton hebben ambtenaren van het State De partment verklaard, dat het vorig jaar juk gedane verzoek van de Indonesische rege ring om voor 200 miljoen dollar wapens n de Verenigde Staten te mogen kopen nog altijd niet in behandeling was genomen. Volgens de ambtenaren was de behande ling van het verzoek uitgesteld totdat aan de moeilijkheden in Indonesië een eind is gekomen. MANILLA (Reuter) President Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft te Manilla op een persconferentie gezegd, dat zijn land in de kaart van de commu nisten zou spelen, indien het zich aansluit bij het een of andere militaire bondgenoot schap. Hij zei dit in antwoord op de vraag of Zuid-Vietnam toetreding tot een ver dedigingspact, zoals de ZOAVO, overweegt WASHINGTON (Tass/Reuter)) De Sovjet-Unie zegt in haar antwoord op de Amerikaanse aide-memoire van zes maart, dat de nota „alleen maar -en teleurstelling kan betekenen voor een ieder die de top- besprekingen beschouwt als een betrouw baar middel om de internationale span ning te verminderen". De Sovjet-regering is van oordeel, dat Washington tracht het gehele vraagstuk van de topconferentie tot het beginpunt terug te brengen". De Sovjet-Unie herhaalt dat zij weigert het vraagstuk van de hereniging van de twee delen van Duitsland op een topconferentie te bespreken, daar naar haar mening deze zaak geheel tot de competentie van Oost en West-Duitsland behoort. De Sovjet- Unie wijst opnieuw bespreking van de toe stand in de Oosteuropese (communistische) landen van de hand. Zij herhaalt haar voorstel de onopgeloste internationale kwesties geleidelijk te regelen, waarbij begonnen zou worden met de dringendste problemen, welker op lossing een verbetering van de gehele in ternationale toestand zou inluiden. De Sovjet-regering acht een spoedige over eenstemming over de samenstelling, tijd en plaats van een topconferentie nood zakelijk. Te dien einde moet men zonder uitstel beginnen met besprekingen over de voorbereiding en het bijeenroepen, zowel van de ministers- als de topconferentie, aldus de Sovjet-nota. Wachten op Hammarskjoeld NEW YORK (Reuter) In New York verluidt dat de Verenigde Staten besloten hebben de ontwapeningscommissie en de veiligheidsraad voorlopig niet bijeen ie laten komen om over het ontwapenings probleem te spreken. Men wil eerst de terugkeer van de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, uit Moskou af wachten. MOSKOU (Reuter) Hammarskjoeld die zondag in Moskou is aangekomen heeft maandag ruim anderhalf uur van gedach ten gewisseld met de Russische partij secretaris Kroesjtsjev. Na afloop wilde Hammarskjoeld geen bijzonderhedëfi me dedelen. Het onderhoud werd bijgewoond door de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko. Hammarskjoeld, die vier dagen te Mos kou zal blijven, wil trachten de weg te effenen voor vorderingen bij de bespre kingen over de ontwapening, het Nabije Oosten en andere kwesties welke in de Verenigde Naties aan de orde zijn. MIAMI (Reuter) Een viermotorig vliegtuig van de „Braniff Airways" is kort na net opstijgen van het vliegveld van Miami (Florida) neergestort en brand gevlogen. Acht van de 24 inzitten den zijn om het leven gekomen, de ande ren werden gewond. Het toestel was on derweg naar Panama. NIEUW DELHI (Reuter) Een dako- ta van de Indische luchtvaartmaatschap pij is met zestien passagiers en een be manning van vier leden neergestort op een vlucht van Simla in India naar Kat- mandoe in Nepal. Op 25 kilometer van Katmandoe zijn de overblijfselen waarge nomen van de Dakota. Men vreest, dat niemand het ongeluk heeft overleefd. PARIJS, (Reuter) Premier Gaillard van Frankrijk heeft maandag met zijn mi nisters van Defensie en Buitenlandse Za ken de voorwaarden besproken, waarop Frankrijk, blijkens de mededelingen van de Amerikaan Murphy en de Brit Beeley, die goede diensten verlenen in het geschil tussen Frankrijk en Tunesië, de bespre kingen met president Bourguiba van Tune sië kan hervatten. Beeley en Murphy zouden Bourguiba hebben overreed de besprekingen met Frankrijk te hervatten, zonder hierbij de Algerijnse kwestie aan de orde te stellen en hem ook zover hebben gekregen dat hij zijn eis tot volledige terugtrekking van de Franse troepen uit Tunesië heeft laten vallen. Ook zou Bourguiba niet meer vast houden aan zijn eis dat de Fransen Bizerta moeten verlaten. Volgens betrouwbare kringen zou Bourguiba bereid zijn om de onderhandelingen met Frankrijk te hervat ten en akkoord te gaan met bepaalde in ternationaal erkende waarborgen voor de consulaire vertegenwoordiging van Frank rijk in Tunesië. Ook zou Bourguiba bereid zijn akkoord te gaan met het vaststellen van de rechten van de Franse burgers in Tunesië in termen van het internationale recht. Bourguiba zou verder nog genegen zijn te onderhandelen over het verpachten op lange termijn van Bizerta aan Frank rijk en in te stemmen met een of andere vorm van toezicht op de Franse vliegvel den in Tunesië om te voorkomen dat zij bruikt worden voor hulp aan de verzets strijders in Algerije. (AFP) Het .weekblad „Le Maroc", dat doorgaans het standpunt weergeeft van gezaghebbende Marokkaanse kringen in Parijs, meent te weten dat de Fransen bij de onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko de volgende voorstellen zullen doen: 1. Vermindering in de komende drie maanden van de Franse strijdkrachten in Marokko van 45.000 tot minder dan 20.000 man. 2. Hergroepering van de Franse troepen in een aantal bases waarvan de voornaamste zijn Casablanca, Marabat, Meknes en Marrakesj. 3 Handhaving van de bases van de luchtmacht en de lucht- bases van de marine, en 4. Geleidelijke evacuatie van het Franse leger als vast staat dat er een defensieverdrag tussen Frankrijk en Marokko gesloten zal wor den, waarin voorzien wordt dat Franse troepen zo nodig ter beschikking kunnen worden gesteld van een gemeenschappe lijk opperbevel. Het achtjarig jongetje F. A. van der Steen van de Lombardkade te Rotterdam is door een triest ongeval om het leven ge komen. Het ventje was in 'n grote karton nen doos gekropen en kantelde daarmee voorwaarts de straat op langs de Delftse Vaart. De chauffeur van een naderende vrachtauto dacht dat de wind de doos voortbewoog en reed er overheen. Zwaar gewond werd het ventje naar het kinder ziekenhuis vervoerd, waar het later is overleden. Op de Meppelerweg te Steenwijk is een busje met werklieden door nog onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom ge reden. Daarbij werd de 17-jarige W. Bo- lens uit Eesveen op slag gedood. De be stuurder en drie andere inzittenden wer den in min of meer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Meppel overgebracht. De 65-jarige heer J. Bas uit Heerhugo- waard is toen hij met zijn bromfiets de Rustenburgerweg overstak en geen acht sloeg op het verkeer, aangereden door een passerende auto. De heer Bas was op slag dood. In de Edisonstraat in de wijk Zuilen te Utrecht is een tweeënhalfjarig meisje van de familie Houtveen onder een vrachtauto gekomen. Het kind was onmiddellijk dood. Op de Dommer van Poldersveldtweg te Nijmegen is het 2Vs -jarig jongetje C. J. M. F. onder een achteruitrijdende auto ge raakt, waarbij hij zodanig werd gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is overleden. De be stuurder van de auto was de vader van het knaapje. De 43-jarige J. Hoefakker uit Scherpen- zeel is overleden tengevolge van een onge luk, dat hem drie dagen geleden is overko men toen hij op zijn bromfiets, met zijn vrouw als duopassagiere tegen een auto reed. Het slachtoffer laat een vrouw met negen kinderen, van wie de jongste tweé- enhalve maand oud, achter. BUKITTINGGI (UP) De minister van Binnenlandse Zaken van de tegenre gering op Sumatra, Kolonel Djambek, heeft bijzonderheden gegeven over de moor op negentien militairen van het re volutionaire leger. Volgens de minister waren ongeveer dertig militairen van dit leger vorige week in een hinderlaag ge lopen. Het gevolg hiervan was, dat negen tien militairen van de tegenregering de keel werd afgesneden door leden van de centrale strijdkrachten. Het voorval zou zich hebben voorgedaan in Pematang Siantar. Een luitenant-kolo nel en 30 minderen van het revolutionaire leger slopen de stad binnen om contact op te nemen met majoor Manap Lubis, van wie werd gezegd, dat hij er over dacht zich bij de tegenregering aan te slui ten. De ontvangst in Pematang Siantar was goed. Ook de onderhandelingen op de eerste dag schenen niets te wensen over te laten. Op de avond van de eerste dag bleek echter het bedrog. Na een diner wer den de aanwezige leden van de delegatie van de tegenregering namelijk verrader lijk aangevallen en met messen van het leven beroofd. Slechts ternauwernood slaagden een paar rebellen er in te ontsnappen. Zij kon den worden gered door enkele leden van de delegatie die zich buiten het gebouw bevonden, waarin het diner was gegeven. Minister Djambek noemde deze daad van de centrale regering „een daad van verraad"; hij sprak van een „orgie van keel-af snij den". Het ging zo snel in Prapat SINGAPORE (UP) De twee door de regeringstroepen te Prapat op Sumatra ge arresteerde Amerikaanse journalisten zijn: John Dominis, fotograaf van „Life" en Jim Mossman, van de „Sydney Morning Herald" en de Londense „Daily Mail". Het tweetal kwam in Prapat, aan het Toba-meer, terecht, in de mening ver kerend, dat de stad nog in handen van de revolutionaire troepen was. Zij wisten niet dat de revolutionairen zich hadden terug getrokken en regeringstroepen hun plaats hadden ingenomen. Zij overhandigden hun door de revolutionairen uitgegeven ge loofsbrieven en toen de vergissing ontdekt werd, zou er veel zijn gelachen. Beide jour nalisten werden, naar gemeld werd, goed behandeld, en zij zijn niet onder arrest ge steld. Maatregelen tegen pers DJAKARTA (UP) De militaire over heid van Djakarta heeft het laatste num mer van het Amerikaanse weekblad „Newsweek" in beslag laten nemen, omdat het een artikel bevat waarin de Indonesi sche regeringspolitiek wordt aangevallen. De redacteuren Asjarie Mustaffa (van „Indonesia Berdjuang") en Sjahdan (van „Trompet Islam" zijn in Bandjermasin ge- arresteeerd. Het weekblad „Bintang Minggu" (re geringsgezind) is tijdelijk verboden. In Atjeh DJAKARTA (ANP) In een commu niqué van het legerhoofdkwartier te Dja karta werd dinsdag medegedeeld, dat vol gens de militaire commandant van Noord- Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gin- tings, de militaire directeur van de olie terreinen bij Pangkalanbrandan (Atjeh) zich bij de vluchtende opstandelingen in het regentschap Langkat heeft aangeslo ten. Deze directeur, luitenant-kolonel Arif, zou, volgens het nationalistische dagblad „Suluh-Indonesia" een bedrag van 29 mil joen Rupiah hebben meegenomen, dat aan de maatschappij toebehoorde. De Darul Is lam zou de opstandelingen geholpen lubben.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13