Panda in het Wilde Westen N ederlandsche disconto van 4 Bank verlaagt tot 4 percent Het weer wordt zachter ^och ió Aet Silver Stoepke Wereldnieuws zo J 2 'N LEUK CONTRAST BAKKER'BEHANG De grensfaciliteiten tussen de Beneluxlanden Hindelopen krijgt een scheepswerf Grondbriefbank plaatst 1 miljoen grondbrieven Ontslagen bij carrosserie- fabriek te Apeldoorn Bevredigende resultaten bij Oscar Smit's Bank Haarlem Onveranderd dividend Hollandsche Stoomboot Mij verlaagt dividend <0<Ö>EEIJ> en MI ELVER. voor een goed geschenk Vakverenigingen in V.S. willen belastingverlaging Krantenschandaal in Wenen Erhard sprak Eisenhower "SS s 0,4 0,1 Zelfde dividend en 3 pet. agioreserve Zwanenberg Ned.-Am. Fittingfabriek boekt 2 miljoen af op totaal verlies Kort economisch nieuws uit binnen» en buitenland H. BUSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf V.. Lucht- weerstand DINSDAG 25 MAART 1958 ADVERTENTIE DONDERDAG Ter aanpassing van haar renteta rieven aan de recente ontwikkeling op de geldmarkt heeft de Nederlandsche Bank haar tarieven met ingang van 25 maart 1958 over de gehele linie met een half percent tot 4 percent verlaagd. De tarieven zijn met ingang van ge noemde datum als volgt vastgesteld: wisseldisconto 4 pet. (4-J^)promes- sendisconto 4-% pet. (5)rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 5-V2 pet. (6)rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen voor an deren 4-y2 pet. (5). Onze financiële redacteur tekent hierbij het volgende aan: Onverwachts is deze discontoverlaging zeker niet gekomen. Reeds geruime tijd zijn de verhoudingen op de geld- en kapitaalmarkt gemakkelij ker, niet alleen ten onzent, maar ook in de ADVERTENTIE in uw kamer, als u de schoor steen in een volkomen afwij kende kleur plakt Wij hebben hiervoor verschillende zéér attractieve soorten. Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Plaktafels met borstels in bruikleen. (Van onze correspondent in Brussel) Dr. C. D. A. baron van Lynden, secreta ris-generaal van de Benelux Douane Con ventie, heeft op een persconferentie te Brussel meegedeeld dat de grensfacilitei ten, waartoe de Benelux ministersconfe rentie had besloten, reeds van kracht zijn geworden of het binnenkort zullen worden. Het duurt namelijk een tijdje voor de in structies van de directoraten-generaal van de douane in de drie landen bij de gewone douaniers zijn aangeland. Sinds 1 maart wordt de reisbagage niet meer gecontro leerd. Goederen voor persoonlijk gebruik worden tot een bedrag van 2000 frank of 150 gulden vrijgesteld van de omzet- en weeldebelasting bij invoer in België én van omzetbelasting bij invoer in Nederland. Maar de vrijstelling geldt niet voor de accijnzen. Er worden dus zoals voorheen accijnzen geheven op alcohol, wijnen, par fumerie-artikelen en tabak. Voor deze laatste produkten werden evenwel de kwantiteiten, die vrij van accijns over de grens mogen worden gebracht, in geringe mate vergroot. De invoer van boter in Bel gië blijft verboden. Op 15 maart is ook de vereenvoudiging van de passencontrole van kracht geworden. Het is in het algemeen voldoende dat de reispapieren worden ge toond. Wat de autopapieren betreft is even eens een soepele uitvoering in het voor uitzicht gesteld. De „libre sortie" zal ver vallen en men zal de grens kunnen pas seren met het gewone officiële autoboekje. Er is een begin gemaakt met de aan leg van een scheepswerf te Hindeloopen, die het dorp weer een kans zal geven om mee te doen met die plaatsen, die zich gaandeweg ontwikkelen tot industrieker nen. Deze ontwikkeling is voor Hindeloo pen, nu de visserij steeds meer wordt te ruggedrongen, van het allergrootste be lang. Het gemeentebestuur heeft alles gedaan om industrie aan te trekken. De eerste po gingen mislukten evenwel. Er deed zich echter weer een kans voor toen een scheepswerf uit Groningen belangstelling ging tone: voor Hindeloopen, dat door het IJselmeer gunstig is gelegen voor scheeps bouw. De gemeenteraad liet zich de kans niet ontglippen. Op 8 maart van het vorig jaar trok de vroedschap een ton uit voor het maken van een walbeschoeiing en een insteekhaven, een werk, dat maandag of ficieel is „ingeheid". De Nederlandse Grondbriefbank n.v. te Amsterdam gaat over tot de uitgifte van nominaal 1.000.000 5 percent 30-jarige grondbrieven in stukken van nominaal 1000 aan toonder tegen 98V2 percent. In de eerste tien jaren is er geen aflossing. Vervroegde aflossing is in de eerste vijf tien jaar niet toegestaan. Van 1974 tot en met 1978 zal vervroegde aflossing slechts mogelijk zijn tegen IOIV2 percent; daarna tegen 101 percent. Beursnotering zal wor den aangevraagd. Het prospectus deelt mee dat aan het onderhoud van de onroerende zaken voort durend grote zorg wordt besteed. De ver wachtingen voor 1958 zijn dat op een verdere stijging van het saldo der verlies- en winstrekening wordt gerekend. De gel den uit deze lening zullen de verwezen lijking van verschillende bouwwerken tot uitbreiding van de zaken mogelijk maken. Van het maatschappelijk kapitaal van 10 miljoen is uitgegeven en geplaatst 3 miljoen. De n.v. Carosseriefabriek Verheul te Apeldoorn heeft goedkeuring aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau voor het ontslag van dertig arbeiders. Dit ont slag is noodzakelijk, daar er door het uit blijven van orders geen werk voor de be trokken arbeiders is. Verenigde Staten en in Engeland, waar het disconto onlangs respectievelijk van 2K tot 2% en van 7 tot 6 pet. is verlaagd. Als een duidelijk symptoom van de ruimere geldmarkt ten onzent valt te wijzen op het grote bedrag, namelijk ongeveer 350.000.000.-, dat bij de jongste inschrij ving op schatkistpapier werd aangeboden tegen een belangrijk lagere rentevoet. Driemaandspapier vond a 3% pet. plaat sing tegen 414 pet. De vorige maal en ook zesmaands en jaarpapier werd tegen een lager disconto geplaatst. Op de kapitaal markt was de ontspanning reeds enige tijd zichtbaar in de geleidelijke stijging van de obligatiekoersen en het grote suc ces van de 514 pet. lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, die a 99 pet. uit gegeven, nu reeds IOIV2 pet. noteert. De 3 pct.'s investeringscertificaten, die bij het begin van het jaar nog ongeveer 90V2 pet. noteerden, worden thans voor 94 pet. verhandeld, de 2V2 pct.'s N.W.S. zijn dit jaar van 59 tot 61K pet. opgelopen. Er is dus sinds de laatste maanden een duide lijk merkbare kentering op de geld- en kapitaalmarkt, waartoe niet in de laatste plaats de verbeterde deviezen positie van ons land heeft bijgedragen. Sinds het dieptepunt van 9 september 1957, toen de goud- en deviezenvoorraad tot f 3.119.000.000.- was gedaald, heeft de geleidelijke toeneming nu reeds ongeveer 1.400.000.000. bedragen. Het is daarom niet bevreemdend dat de Nederlandsche Bank zich met haar disconto bij de lagere geldkoersen op de open markt aanpast en het wisseldisconto, dat einde januari van 5 tot 4V2 pet. was verlaagd, thans tot 4 pet. heeft teruggebracht. Het is alleen jammer, dat deze verlaging een gevolg is van een dalende conjunctuur hier zowel als in het buitenland. Het zijn vooral de geringe in vesteringen bij de bedrijven, welke de vraag naar kapitaal hebben doen afne men, hoewel de behoefte uit een bedrijfs economisch oogpunt ongetwijfeld aanwe zig is. Het is de conjuncturele onzekerheid, welke de bedrijven thans van investerin gen weerhoudt, deze althans in belangrij ke mate doet beperken. Blijkens het zojuist verschenen jaar verslag van Oscar Smit's Bank n.v. te Haarlem bedragen de inkomsten uit inte rest, provisie enzovoorts 98.131,58 (v. j. 101.299,52). Na aftrek van de kosten ten bedrage van 74.501,01 (v.j. 73.452,72) resteert een brutowinst van 23.630,57 (v. j. 27.846,80), waarvan 8.191,46 (v. j. 7.681,67) voor afschrijving op gebouwen en inventaris en 2.650 (v. j. 6.700) voor belasting wordt bestemd. Hierna resteert een nettowinst van 12.789,11 (v. j. 13.465,13), waaruit een onveranderd di vidend wordt voorgesteld van 6 percent over een kapitaal van 200.000. De alge mene vergadering van aandeelhouders zal op 2 april worden gehouden. In haar verslag noemt de directie de re sultaten bevredigend. De omslag in de con junctuur was van weinig invloed op het bedrijf. De omzetten in rekening-courant namen met 23 percent toe. De gemiddelde stand der kredieten was hoger dan in 1956. Deposito's en crediteuren namen overeen komstig de algemeen in het bankwezen heersende tendens af; namelijk met 181.596,83 tot 935.720,04. Hierbij moet echter worden vermeld dat enkele grote in 1956 bij de bank uitgezette posten in 1957 hun bestemming kregen. De ver strekking van bouwkredieten breidde zich uit. Het totaal der diverse provisie-reke ningen vertoont enige teruggang in verge lijking met het vorig jaar. De assurantie afdeling boekte een vooruitgang. De afde ling onroerende zaken droeg opnieuw aan merkelijk bij, zij het in beperkter mate dan het jaar tevoren. De stijging van de rente was voor de bank gunstig. Niette min kon de toeneming van de interest rekening de daling van de provisie- en di verse rekeningen niet geheel goedmaken. In het verslag wordt het overlijden ge memoreerd van dr. J. G. Hoge, in leven commissaris van het bedrijf. Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Hollandsche Stoomboot Maatschappij zal worden voor gesteld over het boekjaar 1957 een divi dend uit te keren van 9 percent (v.j. 10 percent). ADVERTENTIE Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Het bestuur van het Amerikaanse Ver bond van Vakverenigingen A.F.L.-C.I.O. heeft er bij de regering op aangedrongen de belastingen met zes tot acht miljoen dollar te verlagen. In een schriftelijke verklaring aan de pers zegt het bestuur, dat als bij het begin van de economische teruggang een verlaging van drie tot vier miljard dollar was toegepast, dit beroep van de A.F.L.-C.I.O. niet nodig was ge weest. (Van onze correspondent in Wenen) Het Weense dagblad „Bild-Telegraf", dat in het buitenland onder meer berucht is wegens zijn niet altijd serieuze bericht geving, verschijnt niet meer. Tegen de directie is een klacht ingediend, omdat zij door het verstrekken van onjuiste gege vens grote geldsommen heeft weten los te krijgen, ofschoon zij wist dat het be drijf al tenminste een jaar lang rijp was om failliet ti worden verklaard. Een gro te bankinstelling en twee drukkerijen heb ben bij het gerecht het faillissement van de „Bild-Telegraf" aangevraagd, op grond van een schuld van vier miljoen schilling. De totale schuldenlast bedraagt acht mil joen. Als voortzetting is onder de titel „Bild- Telegramm", in dezelfde opmaak, een nieuw blad verschenen, waaraan de oude redactie van „Bild-Telegraf" verbonden blijft. Eigenaar is F. Molden, directeur van het serieuze blad „Die Presse". De oude „Bild-Telegraf" is inmiddels herverschenen onder een nieuwe redac tie. De directeur verklaarde dat het be drijf niet al te veel schulden had en dat hij tegen Molden een aanklacht van dief stal, plagiaat en misbruik van vertrouwen zou indienen. Hij deelde tevens mee, dat het bedrijf een bedrag van 4V2 miljoen ter beschikking zou krijgen. Politiek Zeker is hier politiek in het spel, want de voorzitter van het kringbestuur van de Oostenrijkse Volkspartij te Wenen, Polcar, interesseert zich voor de nieuwe „Bild- Telegraf" en men neemt aan, dat deze partij het blad in handen wil krijgen voor propaganda doeleinden. Volgens Molden gaat de strijd om het behoud van een on afhankelijke en vrije pers, die door de macht van de twee grote regeringspartij en in gevaar komt. Er verschijnen nu in Wenen twee kran ten, die als twee druppels water op elkaar gelijken en die elkaar op onwaardige wij ze bestrijden. De politie heeft al een opla ge van de „Bild-Telegraf", de „Bild-Tele- gramm", de „Weltpresse" en de „Neuer Kurier" in beslag genomen. De „Welt presse" had in het conflict de zijde van de „Bild-Telegramm" gekozen, en. de „Neuer Kurier" had de „Bild-Telegraf" gesteund. De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. dr. L Erhard, die voor een driedaags bezoek te Washington ver toeft, heeft maandag met president Eisen hower economische vraagstukken van we derzijds belang besproken. Van de oceaan afkomstige 'storingsgé- bieden dringen geleidelijk verder in noord oostelijke richting over Frankrijk én En geland op. Onder invloed hiervan nam in de nacht van maandag op dinsdag de be wolking in ons land tijdelijk toe en waren de minimumtemperaturen weer hoger dan de vorige nacht. In het noordoosten vroor het nog twee graden, in het zuidwesten bleef de temperatuur twee graden boven het vriespunt. Een volgende depressie beweegt in noordoostelijke richting over de Golf van Biscaye. Deze gaat vergezeld van een frontensysteem dat gevolgd wordt door een krachtige drukstijging. Dit front zal woensdag in de loop van de dag waar schijnlijk ons hele land passeren, hetgeen met enige regen gepaard zal gaan. Na de frontpassage ruimt de wind van zuidoost naar zuid tot zuidwest en stroomt vochti ger en zachte lucht, welke thans reeds bo ven zuidwest-Frankrijk aanwezig is ons land binnen. Het hoofd-centrum van het depressie- gebied op de oceaan beweegt momenteel nog steeds in westelijke richting en wordt daarbij nog voortdurend dieper. De kern bevond zich dinsdagmorgen met een luchtdrukwaarde van 966 mbar op 1500 kilometer ten westen van Ierland. Erom heen bewegen nieuwe randstoringen in de richting van West-Europa. WEERRAPPORTEN Woensdag 26 maart Zon op 6.31 uur, onder 19.02 uur. Maan op 9.22 uur, onder 0.26 uur. Maanstanden 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in I.Tmuiden Woensdag 26 maart Hoog water 7.07 en 19.29 uur. Laag water 2.42 en 15.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- tic M en binnenlandheden c ■2 s morgen 7 uur. Neerslag: 9 laatste 24 uur. •So v cS Helsinki geheel bew. windst. -14 0 Stockholm mist windst. -5 0 Oslo licht bew. n -8 0 Kopenhagen geheel bew. ozo -1 0 Aberdeen geheel bew. ozo 3 2 Londen geheel bew. O 6 1,5 Amsterdam zwaar bew. O 2 0 Brussel zwaar bew. ozo 3 0 Luxemburg half bew. ono -1 0 Parijs geheel bew. ozo 6 Bordeaux regen O 10 8 Grenoble regen ono 4 0,3 Nice regen nno 9 4 Berlijn onbewolkt O -2 0 Frankfort half bew. O -3 0 München licht bew. zo -9 0 Garmisch P. licht bew. z -2 0 Zürich zwaar bew. windst. -3 0 Genève geheel bew. windst. 0 0 Locarno geheel bew. windst. 4 0 Wenen onbewolkt zo -4 0 Innsbruck licht bew. w -4 0 Rome regen ono 8 4 Ajaccio regen windst. 10 Madrid regen wzw 9 13 Algiers half bew. wzw 12 0 Den Helder zwaar bew. zo 0 0 Ypenburg zwaar bew. ozo 2 Vlissingen geheel bew. ozo 4 0,4 Eelde zwaar bew. ozo -1 0 De Bilt zwaar bew. O 0 0 Twente zwaar bew. ozo 2 0 Eindhoven zwaar bew. ozo 2 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. O 2 0 23. De passagiers, die eerst geneigd waren geweest om Joris als een held te beschou wen, veranderden van opvatting toen de schavuit er met hun beurzen vandoor ging. Het was duidelijk, dat Joris hiermee hun sympathie volkomen had verspeeld, maar dit scheen hem helemaal niet te ver drieten. Lustig fluitend galoppeerde hij heen, zonder zich iets aan te trekken van de wraakzuchtige kreten achter hem. Schoorvoetend trokken de bedrogen passa giers zich in de postkoets terug. Een tijdje bespraken zij hun grieven tegen Joris en verzonnen allerlei lelijke namen voor hem. Toen viel hun oog op Panda, die verdrietig in een hoekje zat. „Bedrieger! Rover!" riep de koetsier hem toe. „Je moest je scha men! Zo jong en nu al zo slecht!" „Ikke?!" riep Panda verschrikt. „Ik heb niets ge daan! Kan ik het helpen, dat Joris jullie beroofd heeft?" „Het was jouw vriend, jouw metgezel", stelde de koetsier grimmig vast. „Dus jullie zijn één pot nat!" „Ja ja!" riepen allen, blij dat zij eindelijk iemand hartd®» qjj '<iii zij hun ji*amscfmp koude-» luchten. „Jij bent slecht!!" En toen be gonnen ze Panda te stompen, zodat hij haastig maakte dat hij uit de koets kwam. Daarbuiten bleef hij staan en keek ver wijtend naar de boze gezichten voor de raampjes. „Ik ben heus niet een pot ehnat met Joris", zei hij zwakjes. „Wel waar!" riepen allen hem toe. „Jij bent slecht! We willen niet meer met jou reizen. Loop jij maar!" De koetsier liet zijn zweep knallen en de koets reed heen, na gestaard door de arme Panda In de vergadering van de raad van commissarissen en de raad van bestuur der n.v. Koninklijke Zwanenberg/Orga- non te Oss is besloten aan de op 11 april te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boek jaar 1957 een onveranderd dividend van 13 percent uit te keren. Voorts zal worden voorgesteld uit de agioreserve een bijzondere uitkering te doen van 3 percent in gewone aandelen der vennootschap, ten volle delend in de resultaten van het boekjaar 1958 en vol gende jaren. Laatstgenoemde uitkering is voor aandeelhouders vrij van belasting. Blijkens de voorlopige resultatenreke ning van de n.v. Nederlands-Amerikaan se Fittingfabriek te Deventer heeft de winst over 1957 f 2 miljoen (v. j. 2,1 mil joen) bedragen. Deze winst zal worden aangewend ter afschrijving op het geac cumuleerde verliessaldo, waardoor dit sal do wordt verminderd van 4,8 miljoen tot 2,8 miljoen. Het exploitatiesaldo bedroeg 2,9 mil joen (3 miljoen). Rente en afschrijvingen beliepen respectievelijk f 0,1 miljoen (0,15 miljoen) en 0,8 miljoen (0,75 miljoen). Volgens de voorlopige balans is het kapi taal onveranderd 8 miljoen gebleven. De posten herstelbank en schulden liepen res pectievelijk achteruit van f 3,5 miljoen tot 2,5 miljoen en van f 1,4 miljoen tot 1,3 miljoen. Eind 1955 was het verliessaldo nog 6,9 miljoen. ADVERTENTIE ZO FRAAI EN ORIGINEEL zi.in onze moderne verlovingsringen, dat zelfs de meest verstokte vrijgezel er zijn principes voor overboord zou zetten. Voor aanstaande verloofden een reden om eerst eens naar onze mooie collec tie te komen kijken. Past ze eens aan bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarl. Philips Stadskanaal De vestiging van de n.v. Philips te Stadskanaal, die op 14 november 1955 werd opgericht en toen startte met elf employés, hèeft de "500St'e Werkne mer begroet, namelijk de 38-jarigeJ. .Oost uit Muséélkaö&al, die uit handen van ir. G. Dorsman een radiotoestel ontving. De heer Dorsman zei dat verdere uitbreidingen afhankelijk zijn van het conjunctuurverloop in de eerste plaats, maar voorts door de verdere ontsluiting van de Ka naalstreek. De O.E.E.S. en Israel Israel zoekt momenteel naar wegen om zich aan te sluiten bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Tijdens besprekingen, die het hoofd van de economische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Za ken, de heer Barbour, in Straatsburg met ver tegenwoordigers van O.E.E.S.-landen heeft gehad, heeft het merendeel der leden dezer organisatie zich bereid verklaard Israel tot de O.E.E.S. toe te laten. Europese landbouw Landbouwdeskundigen uit elf landen zijn in Valencia bijeen gekomen om te praten over de standaardisatie en organisatie van de Europese landbouwmarkt. De bijeenkomst is georganiseerd door het Europese Orgaan voor de Opvoering van de Produktiviteit. De bijeenkomst wordt bijge woond door afgevaardigden uit Engeland, Zwe den, Turkije, Duitsland, Portugal, Nederland, Noorwegen, Finland, Israel, Denemarken en Spanje. De „Caravelle" Het aantal vaste orders op de ..Caravelle", het tweemotorig straalverkeersvliegtuig van de ,,Sud- Aviation" te Toulouse, is thans tot 26 gestegen, verdeeld over twaalf voor de ,,Air France", zes voor de ,,SAS", drie voor de „Finnair", drie voor de „Varig", een Zuid-Amerikaanse luchtvaart maatschappij en drie voor de „compagnie Air- Algerie". Het aantal vliegtuigen van dit type, waarop een optie loopt, is gestegen tot zevenen dertig. Afrika-instituten bijeen Dit najaar zullen de Afrika-instituten uit Ne derland, België, Frankrijk, Duitsland en Italië op een nog nader te bepalen plaats bijeenkomen. Op de conferentie zuiden de Europese Economische Gemeenschap en de Vrijhandelszone en de kwes tie van de investeringen in de Afrikaanse gebie den ter sprake komen. (Voor de beurs zie pagina 4) Verantwoordelijkheid. Op een internatio nale conferentie van slachtoffers van het nazi-bewind te Luxemburg, is de Westduitse bondsrepubliek „moreel en juridisch verantwoordelijk" gesteld voor schadeloosstelling van de door de nazi's vervolgden. Men is van mening dat een schaderegeling niet langer uit- steld mag worden en heeft daartoe te Luxemburg een coördinerend orgaan gesticht, dat op internationaal niveau de eisen van nazi-slachtoffers zal be hartigen. Illegaliteit. De Tsjechoslowaakse politie heeft de leider van een anti-communis tische terreur-organisatie, een zekere Antonin Landstoff, gearresteerd, aldus het partijorgaan „Rude Pravo". De or ganisatie zou illegale bladen hebben uitgegeven, wapenopslagplaatsen heb ben aangelegd en Tsjechoslowaken be hulpzaam zijn geweest bij ontvluch tingen naar het Westen. Zwager. Hassanein El Gabry, een zwa ger van president Nasser, is gearres teerd op beschuldiging van het verval sen van invoervergunningen ter waar de van verscheidene miljoenen gul dens, aldus meldt het Egyptische blad „Al Sjaab". De verdachte werd na on dervraging in vrijheid gesteld. Oordeelkundig. De socialistische fractie in de Westduitse Bondsdag heeft de re gering verzocht, met Frankrijk een overeenkomst te sluiten, volgens welke Duitse staatsburgers beneden de 21 jaar niet tegen de wil van hun ouders in het vreemdelingenlegioen mogen worden vastgehouden. De Franse regering is van oordeel, dat achttienjaren zelf kunnen beslissen of zij tot het legioen willen toetreden. Overleden. De bekende Franse anthropo- loog dr. Paul Rivet, stichter en direc teur van het „Musee de l'Homme" in Parijs is vorige week overleden. De regering van Vichy onthief hem van zijn functie. Hij vormde tijdens de be zetting een verzetsbeweging en richtte mede 't clandestiene blad „Résistance" op. Na de oorlog had hij zitting in de nationale vergadering als geestverwant van de communisten. Particulier. Kolonel Peter Townsend, die na een reis om de wereld per auto in Brussel is teruggekeerd, heeft mede gedeeld, dat hij binnenkort naar Enge land gaat voor particuliere zaken. Hij sprak berichten tegen, als zou hij van plan zijn zich weer voor goed in dat land vestigen. Beroep. Zeven en zestig socialistische af gevaardigden in het Britse Lagerhuis hebben een beroep gedaan op presi dent Tito van Joegoslavië om Milovan DJ-Uas, Bogdan Krekitj en Aleksan- der Pavlovitj in vrijheid te laten stel len. Gemotoriseerd. Kardinaal Roncalli, patri arch van Venetië en vertegenwoordiger van Paus Pius XII bij de ingebruikne ming van de nieuwe ondergrondse ba siliek van Lourdes heeft de zegening van het exterieur vanuit een rijdende auto verricht. De basiliek van gewa pend beton kan twintigduizend gelovi gen bevatten, zij is 201 meter lang en is 81 meter breed in het middenstuk. Het dak rijst slechts even boven het aardoppervlak uit. Ontploffing. Door een ontploffing in een geschutkoepel van een tank zijn drie Amerikaanse soldaten tijdens oefenin gen in West-Duitsland om het leven ge komen. Auto-extract. Amerikaanse technici heb ben een apparaat vervaardigd, dat een geschreven stuk kan „lezen" en er een uittreksel uit kan maken, dat de voor naamste punten bevat. Het geschrift moet eerst in code op een ponsband worden gezet. Het apparaat, dat „auto extract" wordt genoemd, geeft het uit treksel desgewenst ook in een andere taal dan waarin het oorspronkelijke stuk is gesteld. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 11 TEL. 14519 EEN BOM die uit een vliegtuig van een hoogte van 2000 m wordt losgelaten begint met een snelheid van 0 m per seconde te vallen, maar door het steeds toenemen van de valsnelheid treft hij de grond uiteinde lijk met een vaart van 200 m per seconde, of ruim 700 km per uur. Wordt de bom van grotere hoogte geworpen, dan zal zijn eindsnelheid natuurlijk ook groter zijn. Gelukkig staat de zaak er bij vallende regendruppels veel gunstiger voor. Denkt u zich eens in, dat we ons in het regenach tige Nederland moesten ver weren tegen regendruppels die met een snelheid van een paar honderd km per uur op ons afkwamen! Dan zouden we achter stalen platen be schutting moeten zoeken. Maar, zoals ge woonlijk, zit de zaak weer goed in elkaar, want regendruppels kunnen ons mits zij vrij vallen en niet nog eens extra door een stevige orkaan worden geholpen slechts treffen met een valsnelheid van 8 m per seconde. Bij die snelheid is de wrijving die de druppel van de lucht on dervindt juist even groot als de aantrek kingskracht die de aarde erop uitoefent. Er is dus een evenwicht bereikt en ook al zou de regendruppel nog vele kilometers vallen, de snelheid zal niet groter worden daarvoor zorgt de optredende luchtweer stand. Na dit alles is het natuurlijk uiter mate interessant te weten met welke snel heid een mens, hoog in het luchtruim los gelaten, op de grond terecht komt. Wat die eindsnelheid betreft, ligt de mens zo'n beetje tussen de waterdruppel en de bom in. De mens is er gelukkigvip' nn gebouwd twu tijdens de vrije -ai, zo min. mogelijk weerstand te ondervinden, gelijk de vliegtuigbom. Het is dan ook zeker niet juist, te veronderstellen dat iemand die uit een vliegtuig valt, een steeds gro tere snelheid krijgt. Alleen in het begin van de val is die veronderstelling juist, maar met het toenemen van de snelheid vermeerdert de luchtweerstand met het kwadraat ervan. En omdat het menselijke lichaam, mede door de kleding waarin het is gehuld, veel weerstand ondervindt en bovendien de vaak achter de vlieger waaien de, maar niet geopende para chute, ook nog de nodige weerstand levert, is reeds vrij spoedig het punt bereikt, waarop de aantrekkingskracht die de aarde uitoefent in evenwicht is met de luchtweerstand. Een en ander hangt natuurlijk ook af van de bouw en het gewicht van de vlieger, doch in het algemeen kan men zeggen, dat de mens in de vrije val een eindsnelheid van ongeveer 200 a 250 km per uur bereikt. Harder kan hij niet val len, tenzij we hem zouden stroomlijnen, waardoor de luchtweerstand vermindert. Maar het is uiteraard niet de bedoeling iemand zo hard mogelijk op de grond te doen belanden. Het heeft er alle schijn van, dat de ongelukkige die met een der gelijke vaart op de grond belandt, toch al geen enkele levenskans heeft. In het al gemeen is dat ook wel zo, maar desondanks zyn er een paar merkwaardige uitzonde ringen bekend. Daarover een volgende keer. ''Nadruk verboden). H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2