EEN NEDERLANDER HELPT IDE INDIANEN IN BOLIVIA ZICHZELF TIE HIELPEN mk TWENTSE GRASLINNEN LAKENS THALIA Havenberichten I Koopje van de week 4.98 5.98 1.45 De uivers keren weer uit 't zuiden terug t E t MEUBELSHOW EETKAMERS en BANKSTELLEN De Engelse acteur David Kelsey in Haarlem 9 Libertyschip bij ruw weer op zandbank gestoten Bestuur Speeltuincentrale kwam in Beverwijk bijeen Turnontmoeting TVS—VOLO liiijter als alles goed gaat Definitie voor „aangrenzende zeebodem" tëlHiülfl Moderne Feike Asma speelde niet WOENSDAG 26 MAART 19 5 8 „LATEN WE nou maar niet praten over mijn leven rjaar". zei Peter Kruithof: „Ik heb dat leven gekozen, ik. praat liever over mijn werk". De tengere, 33-jarige Hollander lacht als hij dit zegt. Hij heeft juist een jaar werken met Indianen op de hoogvlakten van Bolivia achter de rug. De UNESCO heeft hem voor nog twee jaar uitgestuurd. Hij maakt deel uit van een groep mensen, die er de basis leggen voor onderwijs, dat het volk naar grotere welvaart voert. „ONZE GROEP bestaat uit een dokter, verpleegsters, een landbouwkundige en een tech nisch assistent voor onder wijsprobleem dat ben ik". Dit laatste voegde hij er met een glimlach aan toe. „En wat is nu precies uw werk?" vroeg ik. Het ant woord: „Ik moet de mensen, die „op het platteland", on derricht geven, bij hun werk helpen, hun basis vergroten en hun duidelijk maken, dat zij de Indianen niet alleen Spaans moeten leren lezen en schrijven en moeten leren re kenen, maar dat zij de hele gemeenschap moeten helpen zich te ontwikkelen, zodat zij hun levensstandaard kunnen verhogen". „Zijn de omstandigheden, waaronder de mensen daar leven, moeilijk?" Bij wijze repliek liet Peter Kruithof mij Leiders van een dorpsgemeenschap krijgen elementaire instructie'in een cursus van twee weken. Op de achtergrond: studenten van de universiteit van La Paz. al wat zij oogsten is wat schrale gerst, bonen en aard appelen. In hun omstandighe den is de kindersterfte heel groot, op sommige plaatsen bedraagt ze tachtig percent van het geboortetal. „U zegt een grote verant woordelijkheid te hebben. Wat bedoelt u precies?" Ook dat wordt duidelijk: „De mensen vinden de omstandigheden waaronder ze leven normaal en ze menen, dat er geen mo gelijkheden zijn deze te ver twee dagen een afgelegen dorp te bezoeken, laten we zeggen op zeventig mijl afstand, dan staat als we daar aankomen» iedereen ons al op te wachten, het nieuws wordt buitenge woon snel verspreid. Sommige dorpen, hoog in de bergen, waren voor onze truck onbe reikbaar. Derhalve vroegen we de Indianen een weg te maken. En die kwam er ook". De foto's lieten een dunne ge le lijn zien, die tussen de heu vels door achter de horizon - Iliflllli Dorpelingen trekken over de de een paar foto's zien. Ze ver toonde ruige, besneeuwde top pen, verlaten hoogvlakten met alleen maar zand, rotsen en plukjes geelachtig gras, zo ver als het oog reikte en kleine vensterloze huizen met rieten daken. „De nachten daar boven zijn heel koud. Het land ligt ongeveer vier honderd meter boven de zee spiegel. Daarom halen de men sen hun vee 's nachts in huis". Op één van de foto's zag ik een heel klein huis met der tig kinderen voor de deur. „Dat was vroeger de school", zei Peter Kruithof. „Ramen zaten er niet in en er was maar één vertrek met afme tingen van ongeveer twee-en een-halve bij drie-en-een-hal ve meter. Die ruimte diende als schoollokaal en tevens als slaapkamer voor de onder wijzer, die haar overigens ook nog gebruikte om er zijn aard appels in op te slaan. Niette min kwamen er kinderen van vijf tot zes mijl over de ber gen naar toe om er onderwijs te kunnen krijgen. Iedere dag moesten ze heen en terug. Maar we hebben nu een nieu we school gebouwd. De vol wassenen hebben evenveel behoefte om te leren als de kinderen, afgezien van het feit, dat het vbor hen moei lijker is onderwezen te wor den. Er wordt nu 's avonds les gegeven, maar aangezien veel ouderen niet meer iedere dag over de bergen naar ons toe kunnen komen zoeken we hen op. We hebben een auto met film en geluidsinstallatie en trekken daarmee door het land. In de dorpen vertonen we films en praten met de mensen. We hebben een grote verantwoordelijkheid. Ze zijn bijzonder arm, hun landbouw werktuigen zijn erg primitief, Boliviaanse hoogvlakten om een filmvoorstelling te zien, die door opvoedkundige werkgroep is georganiseerd. beteren, daarom accepteren ze hun situatie. Maar als wij hun vertellen: jullie kunnen dit allemaal veranderen, jullie hoeven geen honger te heb ben, jullie kunnen voorkomen dat'jullie kinderen sterven en hen niet onmiddellijk helpen die veranderingen aan te brengen, dan zullen ze teleur gesteld zijn. Ze zullen zich ontmoedigd voelen en mis schien gaan wanhopen. Alles moét veranderen/' maar wij kunnen alleen suggereren dié veranderingen te bewerkstel ligen, waarvoor wij over de noodzakelijke middelen be schikken. En die middelen zijn vaak zeer schaars". Hoe er in de dorpen op zijn komst wordt gereageerd? „We krijgen een uitstekende ont vangst. We hoeven alleen maar de mensen in een dorp vier mijl van onze' basis ver wijderd te laten weten, dat we het plan hebben binnen verdween. „Ik heb heel wat foto's van die weg gemaakt om de inheemsen te kunnen laten zien waartoe ze in staat zijn. Dat geeft hun vertrou wen", zei Peter Kruithof. „En hoe is het met de on derwijzers? Vinden zij hun werk leuk en doen ze 't goed?" vroeg ik vervolgens. „Ach het is als overal. Sommigen doen het met veel plezier, an deren wat gelijkmoediger. Zij nebben overigens niét' meer dan drie jaar scholing nodig om onderwijzer „op het platte land" te kunnen worden. Dat geeft toch wel een indruk van wat zij kunnen. Niettemin kunnen zij hun kwaliteiten met onze hulp nog verbeteren. We proberen voor de besten onder hen subsidies te krijgen, zodat zij zich op betere scho len op hun taak kunnen voor bereiden, misschien zelfs in Patzcuaro in Mexico, wp.pt de UNESCO een centrum voor elementair onderwijs heeft. We kunnen bij ons werk ook een heleboel overlaten aan de intelligentste dorpelingen. Pas geleden hebben we nog enke len van deze Indianen uitge nodigd deel te nemen aan een opleidingscursus. Ze kwamen van ver over de bergen en ble ven twee weken bij ons voor de bestudering van landbouw kundige problemen, van nieu we methodes om hun voedsel te bereiden en ook van de grondbeginselen van hygiëne". „Wordt u ook door mensen in de steden bij uw werk gehol pen?" Het blijkt dat stadsbe woners doorgaans nogal wat minachting voor de campesi- nos, de streekbewoners, aan de dag hebben gelegd. „Tot op zekere hoogte is hun houding onveranderd. Ik ben er toch in geslaagd een aantal studenten van de universiteit in La Baz bereid te vinden bij ons in een soort werkkamp te ko men. Zij waren hun bezwaren tegen handarbeid gauw kwijt en stonden verbaasd toen ze merkten hoe graag de India nen onderwezen willen wor den en hun kennis willen zien vergroot. Op hun beurt waren de „campesinos" getroffen toen zij de „jonge heren" aan het werk zagen, bezig met ge wone handarbeid. Dit kamp heeft voor mijn gevoel even veel vrucht afgeworpen als de vele internationale werkkam pen, die ik in Europa heb mee gemaakt. En ik heb het plan dit experiment te herhalen en dan op grotere schaal". „Is het werkelijk mogelijk het leven van deze mensen te veranderen?" Een, conclusie mag nier oritbrelcéh: „Het is een enorm werk en het zal ja ren vergen. Het meest hebben we op het ogenblik gebrek aan leiding. Maar als we het voor zichtig aan doen, als we ons beperken tot wat werkelijk praktisch nut heeft, zullen we voetje voor voetje land win nen en in staat zijn veel voor deze Indianen te doen. Dan zullen we hun kunnen leren hoe ze veel voor zichzelf kun nen doen". Hugues Varnac Armoe is troef op het platteland. Op de boerderijen waar voornamelijk aardappelen en bonen worden verbouwd, bedient men zich van primitieve hulpmiddelen. Hier ziet men een Indiaanse vrouw gerst oogsten. De raad voor de scheepvaart heeft dins- van de 42-jarige H. van der V. de V. uit Delft, kapitein van de 10.200 ton metende Liberty schip „Lindekerk", dat op 11 ja nuari van dit jaar bij de Banjaardbanken op de plaat Noordholland aan de grond is gelopen. Het schip was van de Waterweg op weg naar Vlissingen waar het zou bunkeren. Er was nauwelijks enige ballast aan boord, zodat de schroef slechts voor drie kwart deel onder water reikte, waardoor het schip bij ruw weer moeilijk te besturen bleek. Bovendien was het die dag slecht weer. Het schip kon moeilijk in koers worden gehouden en liep aan de grond. De „Lindekerk" zelf liep,geen scha de op, maar een sleepboot die te hulp kwam, liep vast op de zandbank en ging verloren. Een tweede sleper gelukte het de Lindekerk onbeschadigd vrij te trek ken. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening dat de kapitein ongetwijfeld medeschuldig is aan de stranding. Hij stelde de raad voor hem te bestraffen met een berisping. De heer Metz vond dat er reeds in Rotterdam gebunkerd had kunnen worden om wat meer ballast aan boord te hebben. „Stun telig gemanoeuvreer" noemde hij het feit, dat de kapitein pas meer dan een uur na de eerste aanraking met de grond het an ker had uitgegooid. Tot zeven maal toe was het schip op de bodem gestoten. De raad zal binnenkort schriftelijk uit spraak doen. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur op veler verzoek nog eenmaal RUDOLF SCHOCK in DE LEVENSROMAN VAN RICHARD TAUBER (Du bist die Welt für mich) Het romantische levensverhaal van de onvergetelijke zanger Richard Tauber, met bekende opera-aria's en de mooiste melodieën van Franz Léhar. Vanaf VRIJDAG a.s.: JAYNE MANSFIELD in JE KUNT 'T HaaR NIET KWALIJK NEMEN Een daverende film in adembenemend tempo en opwindend rhythme Jaarvergadering „Zwaard en Schild" De Gereformeerde Mannenvereniging „Zwaard en Schild" te Velsen-Noord heeft maandagavond voor de eerste keer in het nieuwe wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar feestelijke jaarvergade ring gehouden. Onder leiding van de feest commissie hebben de leden onderling voor een gezellige avond gezorgd, waarbij op originele wijze door de heer W. Mensoni- des een luisterwedstrijd op touw was ge zet. Bij een aantal leden waren thuis opna men op de bandrecorder gemaakt en zo kon men onder andere een orgelsolo van de heer J. Pel in het kerkgebouw beluiste ren, zang van de heer en mevrouw Sluys en het jeugdkoor „De Zangvogels". Voorts vroegen declamatie en voordracht de be langstelling. In het speeltuingebouwtje „Het Noor den" te Beverwijk heeft het bestuur van de Speeltuin Centrale aan de besturen van de vijf speeltuinverenigingen verslag uit gebracht over het beheer van de gelden, die nodig zijn om het speeltuinwerk mo gelijk te maken. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw T. G. van Oost veen-van Meegen, bleek dat het ledenaan tal eind 1957 totaal 1180 bedroeg. Zeer na drukkelijk werd dank gebracht aan het ge meentebestuur, dat niet alleen aandacht heeft voor de opgroeiende jeugd, doch ook het bestuur financieel in staat stelt de kin deren bezig te houden. Mevrouw Van Oostveen bracht ook het verslag uit van de penningmeester, dat wegens omstandigheden ging over een tijdvak van 15 maart tot 31 december 1957. Het eindbedrag was 14.249,49. De voorzitter bracht dank aan mevrouw Van Oostveen voor het vele werk dat ze voor de vereniging doet. De vergadering onderstreepte dit dankwoord. De begro ting voor dit jaar werd vastgesteld op 33.640, waarbij het bestuur rekent op een grote bijdrage van het gemeentebestuur in de vorm van subsidie. Het nadelig saldo is niet minder dan 20.000, omdat de werk tuigen nodig vernieuwd moeten worden. De aftredende bestuurders N. J. Zuur bier en L. K. Bruijns werden bij accla matie herkozen, Dezer dagen is er een ontmoeting gear rangeerd tussen de enthousiaste ploegen adspiranten van de Velsense gymnastiek vereniging „TVS" uit Santpoort met die van „Volo" uit Haarlem-noord en Heracles uit Amsterdam. Het jeugdige vuur en de gratie, waarmee de oefenstof verwerkt werd door het puik uit de jongeren tussen 12 en 16 jaar van deze verenigingen werkte verwarmend en gaf de kijkers het gevoel, dat de lente wer kelijk haar intrede had gedaan. Voorzitter J. Veenings van „Volo" memo reerde in zijn openingswoord, dat de opzet niet was een eigenlijke wedstrijd te hou den, doch meer een ontmoeting en uit wisseling van krachten, waaraan een wed strijdelement gegeven werd door het be schikbaar stellen van prijzen, zowel voor de beste groepen als voor de individueel beste turnsters en turners. De jongelui hebben zijn wens, dat het een gezellige en sportieve ontmoeting zou worden, volledig verwezenlijkt. Technisch stond dit turnen op een zeer goed peil, waarbij men elkaar in „de top" weinig toegaf. Het niveau van turnen bij enkele jongens en meisjes benaderde vrij dicht dat van de jeugdkeurturners. Na deze turnontmoeting in de fraaie zaal aan de Eksterstraat te Haarlem-noord werd de avond voortgezet met een gezellig samenzijn in het aardige speeltuingebouw van DVS aan de Vondelweg. Hier vond de prijsuitreiking plaats. Uit de volgende verdeling blijkt de spanning wel: Verenigingswedstrijd. 4 onderdelen, meisjes: 1. Volo I, 183,04 pt.; 2. TVS, 176,72 pt.; 3. Heracles I, 175,27 pt.; 4. Volo II, 168,56 pt.; 5. Heracles II, 161,20 pt.; jon gens: 1. Volo I, 118,70 pt.; 2. TVS, 108,10 pt.; 3. Volo II, 78,10 pt. Individuele wed strijd, 3 onderdelen, van 40 meisjes: 1. Marijke Bruns, TVS, 25,40 pt.; 2. Ria Hore man, Volo, 25,33 pt.3. Ria Stam, Volo, 24,35 pt.; 4. Ivonne Koning, Heracles, 24,25 pt.; van 18 jongens: 1. Fred Wijers, TVS, 26,00 pt.; 2. Fred Beun, TVS, 25,70 pt.; 3. Fred de Vreug, Volo, 24,80 pt. De avond werd voortgezet met het draaien van grammofoonplaten, met accor deon door Dimca Pappa van Heracles, een hawaiandansje door Ria Gebe van Volo, gitaar- en mandolinemuziek door Isoline Bos en Hanny Roemer weer van Heracles en dit alles onder het genot van limonade en koekjes. Na een dankwoord en een uitnodiging aan de organisatoren Volo en TVS om bin nenkort eens naar Amsterdam te komen namens het bestuur van Heracles werd de avond besloten met hersengymnastiek, waarbij ditmaal Heracles de meerdere bleek te zijn gevolgd door respectievelijk Volo en TVS. ADVERTENTIE Onverslijtbare nylon koorden. luxaflex nylon koorden zijn soepel en toch sterk. Ze rafe len niet en behouden altijd hun oorspronkelijke kleur en soepelheid. OFFICIAL DEALER MARKTPLEIN Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Ystroom van Grangemouth, Tucuman van Hamburg, Johan van Oldenbarnevelt van Djakarta, Wittekind van Kalubborg, Jelö van Halden, Notos van Gothenburg, H. H. Schut van Swansea, Geffle van Rouen, Sib. X 8037 van Den Helder, Y 8038 van Den Helder, Frieda Peters van Stock holm, Uruguay van Londen, B. H. Larsson van Hampton Roads, Pavesund van Rouen, Jonan van Parr, Heimdahl van Halmstadt, Irene van Villesund, Franciena van de Noordzee. Op dinsdag kwamen binnen: Hannö van Libreville, Zuiderkerk van Antwerpen, Wansbeck van Rotterdam, Clangula van Liverpool, Jan Herman van Metel, Vaasa- borg van Almeria.HMS Granfield en HMS Pellen van Londen, Britannia van de Noordzee, HMS Belladin van de Noordzee, HMS Utrecht, Overijsel van de Noordzee, Erika Fritzen van Brake, Viggen van Delf zijl, Ragna Ringdahl van Baltimore, Lahn van Farberg, Trito van Dublin; Parijs van Parijs, Alberto Dodero van Hamburg, Tha- letas van Hamburg, Louga van Le Havre, Spiroza van Monrose, Energy van Vlis singen, Matthews van Corritown, Gorm van Isle of Green, Holdermene van Lon den, Helena van Freetown. Op maandag zijn vertrokken: Kruse- mark naar Udevalla, Beja naar Antwer pen, Anne Elisabeth naar Londen, Amstel- land naar Brakem, drie mijnenvegers naar Den Helder, Arlesiana naar Pepel, Alexan- drië naar Stockholm, twee mijnenvegers naar Den Helder, Netherlands Coast naar Rotterdam, Arentsoog naar Rotterdam, Grand Murit naar Rotterdam, Swift naar Harlingen, Kandow naar Hamburg Geffle naar Stockholm, Jupiter naar Rotterdam, Boskoop naar Bremen, Erkalin naar Maas sluis, Oranje naar Rochester. Op dinsdag zijn vertrokken: Amstelborg naar Alxandrië, Arctura naar Rotterdam, Inca Ritzer naar Malmö, Glücksburg naar Wismar, Brinio naar Malmö, Banka naar Antwerpen,' Marti Ragnar naar Hamburg, Barentsz naar Napels, Niobe naar Klaipe da, Wiros naar Stockholm, Saint Andree naar Duinkerken, Luna naar Hamburg, Gerd naar Londen, Hathor naar Maltha, Tucuman naar Buenos Aires, Kathe naar Bremen, Vijgendam naar Hamburg, Spaar, nestroom naar Huil, Henja naar Yarmouth. Hunzeborg naar Zierikzee, Amstelstroom naar Londen, Ystroom naar Londen. DE EERSTE ooievaars zijn dezer dagen in ons land teruggekeerd, met name in Rotterdam. In andere gemeenten waar nog uiversnesten in stand worden gehou den kijken heel wat vogelliefhebbers, zo als ieder jaar, met enige spanning naar de terugkomst van hun ooievaars uit. Keren zij terug van hun overwinteringsreis naar Zuid-Afrika, of zijn ze op de lange vlucht het slachtoffer geworden van hoogspan ningsdraden, vergiftige sprinkhanen of ja gers bijvoorbeeld? In Nederland worden veel vogelsoorten beschermd, ook de ooievaar. In Frankrijk is vogelbescher ming echter nog een onbekend begrip en de jagers en boeren schieten er op alles wat vliegt. Heel wat trekvogels worden van hun willekeur het slachtoffer. Als een ooievaar niet terugkomst in de gemeente waar hij één seizoen of meer jaren de zo mer heeft doorgebracht, dan valt dat op, zonder dat men er speciaal op hoeft te let ten. Er is in Nederland een man, die de stand der ooievaars in ons land vanwege zijn beroep in de gaten houdt. Zijn naam is H. L. Schuilenburg, verbonden aan Staatsbosbeheer in Utrecht, belast met on der andere het bijhouden van het bevol kingsregister der uivers. De volgende cij fers zijn door hem opgemaakt: IN DE JAREN 1950 en 1955 ging de ooievaarstand in Nederland door onbeken de oorzaak sterk achteruit. Verleden jaar werd er echter plotseling een flinke winst geboekt. In 1957 werden er in totaal drie enzeventig nesten door paren bewoond. In 1956 waren het er nog vijfenzestig, het jaar daarvoor zevenenvijftig. Het aantal jonge, uitgevlogen ooievaars bedroeg in 1957 honderdtweeënveertig, in de twee voorgaande jaren achtereenvolgens vijfen negentig en vierennegentig. Dat betekende rus een niet onaanzienlijke winst. Drie van de Nederlandse provincies heb ben geen ooievaars: Noordholland, Zee land en Limburg. In Drente vindt men de meeste nesten vorig jaar werden er negentien in die provincie door paren be woond en er kwamen eenendertig jonge, uitgevlogen uivers uit voort. Daarna komt Overijsel met elf door paren bewoonde nesten en vijftien uitgevlogen jongen, dan Noord-Brabant en Friesland elk met tien bewoonde nesten en respectievelijk vier entwintig en zeventien uitvliegers. De cijfers voor de andere provincies zijn als volgt: Groningen negen nesten en elf jongen, Zuid-Holland acht nesten en achttien jongen, Gelderland zes nesten en veertien jongen, Utrecht vier nesten en twaalf jongen. In 1956 vloog in de laatstgenoemde provincie geen enkele jonge uiver uit. Verder toont de statistiek, dat op vijf nesten vorig jaar vijf jongen zijn grootgebracht, hetgeen in jaren niet was voorgekomen. De vijflingen zagen het levenslicht in Montfoort, Drongelen, Raamsdonkveer, Gorredijk en Meeuwen. In totaal zijn er in Nederland tweehon derdzesendertig nesten voor ooievaars be schikbaar. Vele daarvan zijn na de twee de wereldoorlog door uivervrienden ge bouwd, maar enkele nesten zijn al eeuwen oud. Eén van de bekendste is wel dat op het prachtige zestiende-eeuwse stadhuis van- Oudetvater.'-Op -een in 1650 gemaakt schilderij, dat de verwoesting van Oude water- door de Spanjaarden in 1575 in beeld brengt, staat het stadhuis al met een ooievaarsnest op het dak. GENèVE (Reuter) Met 51 tegen 9 stemmen bij 10 onthoudingen heeft de Vierde Commissie van de Conferentie over het Zeerecht dinsdag te Genève de tekst van het artikel goedgekeurd waarin een definitie gegeven wordt van het be grip „aangrenzende zeebodem". Deze tekst luidt: „Voor het doel waar voor deze -bepalingen zijn opgesteld wordt onder „aangrenzende zeebodem" verstaan: de zeebodem en de lagen hieronder die aan de kust grenzen doch buiten de terri toriale zone liggen'en die niet verder gaan dan tot waar de zee 200 meter diep is. Deze limiet van 200 meter mag overschre den worden tot de plaats waar de diepte van het water de exploitatie van de na tuurlijke hulpbronnen van de gebieden onder zee mogelijk maakt. Het hier inzake „aangrenzende zee bodem" bepaalde is ook van toepassing op onderzeese gebieden die grenzen aan de kusten van eilanden. Tegen stemden Argentinië, België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Japan, Zuid-Korea, Nederland en Pakistan. Van stemming onthielden zich onder meer Groot-Brittarnië, Griekenland, IJsland, de Philippijnen, Polen en Turkije. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie stemden voor. De tekst die aanvaard werd is door de Commissie van de Verenigde Naties voor Internationaal Recht voorgesteld als basis voor besprekingen: slechts de laatste zin werd er, op voorstel van de Philippijnen, aan toegevoegd. ADVERTENTIE •4 ■4 nm— DONDERDAG HALF 9 begint de verkoop van prima grote 2-persoonsmaat in 2 soorten gezoomd 180x 220 cm van 5.98 voor geborduurd 180 x 220 cm van 6.75 voor BIJPASSENDE SLOPEN glad van 1.75 voor Zolang de voorraad strekt -= UtUIIJ 1 Lange Nieuwstr. - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 ADVERTENTIE Woensdag t.m. zaterdag in hotel Royal Geopend van 210 uur De bekende organist Feike Asma zou dinsdagavond in de Ichthuskerk een or gelconcert geven. De orgelbouwer, die 's middags het instrument zou bijstem- men, is in zijn geestdrift blijkbaar te ver gegaan want het grootste kerkorgel der gemeente Velsen weigerde daarna hard nekkig dienst. Tot kort voor het vastge stelde aanvangsuur van het concert, heeft men getracht het onwillige orgel tot func tioneren te brengen. Alles echter tever geefs. Nu speelt Feike Asma zijn pro gramma op zaterdagavond 5 april. David Kelsey, een vijfentwintigjarige toneelspeler, wiens naam in Engeland al een goede klank beg'nt te krijgen, ver toefde de afgelopen week in Haarlem, waar hij bij kennissen logeerde. David Kelsey, die op 16 juli 1932 in Huil werd geboren, is een veelzijdig artiest en het type van de ietwat flegmatische En gelsman met een sterk gevoel voor humor en een intense belangstelling voor alles wat met toneel of muziek van doen heeft, waarover hij op levendige wijze kan ver tellen. Kelsey's vader, een zakenman, was weinig geporteerd voor de toneelambities van zijn zoon, maar David zette door en bij zijn toneelstudie heeft hij zeer veel te danken gehad aan miss Phyllis Sharrah, de directrice van een toneelschool, die nu slecht ter been is en in een rolstoel rijdt. Zij is het geweest die de jonge acteur op voedde en die zijn eerste moeilijke schre den in het theater leidde. Aanleiding tot een interview was, dat David Kelsey juist begin maart in het Coliseum in Oldham bij Manchester, deel uitmakende van de Óldham Repertory Theatre Club, op overtuigende wijze (naar wij van enige Hollanders verna men, die een van de voorstellingen bij woonden) de rol van de heer Van Daan in „Het dagboek van Anne Frank" vertolk te, waarvan gedurende een week met veel succes een aantal voorstellingen werd gegeven. De jeugdige Beronice. Barron gaf met haar ontroerend spel een goed beeld van de groei van Anne Frank van meisje tot vrouw, van kind tot mens in een ver sneld tempo, waarmede zij alle harten van de toeschouwers vertederde. Wat Da vid Kelsey in dit toneelstuk het meest frappeerde, naar hij ons verzekerde, was de oneindige moed die twee gezinnen (in totaal acht personen) gedurende twee jaar onderduiken in een beperkte ruimte als die van het Amsterdamse Achterhuis hebben kunnen opbrengen om te leven in goede harmonie, zij het ook dat het af en toe meer op elkaar verdragen aankwam. Een Engelsman, zo ze'de hij. zou die moed nog geen twee maanden hebben kunnen opbrengen. Het was daarom dubbel jam mer dat het David Kelsey tijdens zijn be zoek aan Holland niet is gelukt een be zoek aan het Achterhuis te brengen, om dat hij er niet in slaagde de heer Otto Frank, de vader van Anne te bereiken. Behalve acteur is Kelsey ook compo nist van enige „musical shows". Over ongeveer vier weken zal de nieuwe revue „Maria Marten" waarvoor hij de mu ziek schreef in première 'gaan. David Kelsey bezocht de kunstakademie in Huil, begon op zestienjarige leeftijd kleine rol len te spelen in Lincolnshire en deed zo doende veel ervaring op. In zijn militaire diensttijd schreef hij talrijke shows, waar in hijzelf ook meespeelde. Zijn revue „Be gone dull care..." voerde hij na zijn de mobilisatie met een aantal leden van de Sharrah Drama Club in de universiteit van Huil op. Hij speelde ook kleine rollen in films en bij de televisie. In de Oldham Repertory Theatre Club kreeg hij de kans in stukken van Shakespeare, Shaw, Ib sen, Molière, Tsjechov, Anouilh, Sheridan, Wilde, Sartre, Miller en Tennessee Will iams op te treden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13