Mode H. H. Zwager promoveerde op een proefschrift over kiesrecht Pelmachine zal de prijs van garnalen flink kunnen drukken Vanmorgen in de vishal en op zee Clubkampioenschap IJmuide Schaakclub nadert einde ^J^rieven aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 Een miljoen pond voor reddingsorganisatie Marijke van Raephorst over Sigrid Undset Finale om damtitel Kennemerland begonnen Nieuwe school in Duinwijk aanbesteed Verkiezingsreportage aan de Lange Nieuwstraat Kalme verkiezingsochtend in Velsen In Makkum draait de eerste voorlopig nog op handkracht SCHAKEN IN DE IJMOND Examens WOENSDAG 26 MAART 1958 De heer H. H. Zwager, leraar Nederlands en geschiedenis aan het Coornhertlyceum te Haarlem, promoveerde dinsdagmiddag aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte op het proefschrift „De motive ring van het algemeen kiesrecht in Euro pa". Zijn promotor was prof. dr. J. M. Ro mein. Het proefschrift geeft een uitvoerig overzicht van de totstandkoming van het algemeen kiesrecht van de middeleeuwen af tot aan onze tijd. Na een korte inleiding over stemrecht, kiesrecht, meerderheid en representatie behandelt de heer Zwager de ontwikkeling van deze begrippen van vóór de zeventien de eeuw in Engeland en Frankrijk, via de beweging van de Levellers onder John Lilburne en Richard Overton, die ten tijde van Cromwell in Engeland reeds pleitten voor een algemeen kiesrecht, gegrond op het principe van de christelijke gelijkheid, voor de tijd van de Franse revolutie. De achttiende én negentiende eeuw zijn zeer belangrijk geweest voor de verbreiding van de gedachte van het algemeen kiesrecht, vooral in Frankrijk en Engeland. Veel aan dacht wijdt de schrijver dan ook aan deze twee landen, maar daarnaast wordt ook aandacht geschonken aan de enigszins parallel lopende ontwikkelingen in andere Europese landen als Duitsland, Zwitser land, de Scandinavische landen en Neder land. Enige belangrijke punten, die uit deze uitvoerige behandeling naar voren sprin gen zijn onder meer de gedachte, dat men in Frankrijk het eerst begrepen heeft, dat algemeen kiesrecht een politieke vorm is, die niet met een vaste politieke inhoud ge paard behoeft te gaan. Desondanks heeft men er die vorm niet verlaten, omdat men hem als politieke meningsuiting heett er varen als een gezonde instelling. Duits land daarentegen is er de illustratie van, dat het algemeen kiesrecht, zo lang als het tot de nationale tradities hoort, met alle staats- en regeringsvormen kon wor den verenigd en politiek geen enkele in vloed behoeft te hebben. De eerste socialisten behalve Lassalle en zijn volgelingen en vooral Marx, stonden vrij onverschillig t.o.v. het alge meen kiesrecht. Wanneer echter de tegen woordige socialistische partijen aldus het proefschrift in West-Europa geprik keld zijn, als zij aan hun marxistische ver leden worden herinnerd, is één van de rechtvaardigingen daarvan, dat zij in zo sterke mate groot zijn geworden, dank zij het onvervalste algemeen kiesrecht, dat voor Marx zo iets secundairs was. In het hoofdstuk functionele represen tatie merkt dr. Zwager op, dat het alge meen kiesrecht vaak door zijn meest (Shows, snufjes en alles waf /erder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Naast het heerlijke zomerweer werden we gisteren ook door Irma Spruit in een feestelijke lentestemming gebracht. Ze toonde haar nieuwe voorjaarscollectie in haar ouderlijk huis te Velsen en in deze intieme beslotenheid kwamen haar per soonlijke stijl en visie op de mode nog meer tot hun recht. Volgens de traditie werden vóór de pauze de Nederlandse en geïimporteerde modellen getoond, die bij na zonder uitzondering geïnspireerd wa ren op de zachtvloeiende flou-lijn, en zo wel in japonnen als pakjes in mooie ma terialen waren uitgevoerd. De mantels, die opvielen door hun perfectie van coupe en als om het lichaam gegoten schenen, droegen de naam „Clari'tt" met zich mee. Veel pakjes waren van een kamga- ren natté of een kamgaren met een struc tuurweefsel. De gebreide jassen in zachte pasteltinten laten zich van de zo mer nog niet verdringen en vragen naast de mantels in de „llgne gargon" met een tunnelceintuur, die de ruimte op heup hoogte bij elkaar neemt, voor het komen de seizoen speciale aandacht. Na de pauze werden ons de modellen getoond, die door Irma Spruit zelf ontwor pen waren. Ze getuigden van originaliteit 'en een goed gevoel voor evenwicht. Ze volgt in haar ontwerpen vaag de lijnen van het lichaam en weet door een bandje, strikje of draperie vaak verrassende ef fecten te bereiken. De blousonjapon neemt in haar collectie een belangrijke plaats in en valt op door een overblousend lijfje; zij wekt zo het vermoeden een deux pièces te zijn. De zacht vloeiende lijn vond een zeer geslaagde uitwerking in een namid dagjaponnetje van een echt linnen stof met een mat roze effect, dat als enige onderbreking een breed ceintuurtje vóór en achter vertoonde. De V-halsuitsnijding was iets breder en enigszins afgerond en geeft de moderne lange ketting alle ge legenheid haar gracieus spel te spelen. Mooie jacqard en andere geweven katoe nen stoffen vormden het hoofdmateriaal voor de zomerjaponnen; de imprimé's wa ren speciaal gereserveerd voor de spor tieve kleding. Met aandacht en vaak met bewondering bekeken we deze collectie die een geheel eigen stijl vertegenwoordigde en die dat persoonlijke element in zich verborgen hield, dat verraadde dat hier een vrouw aan het werk was geweest. Katy Dinsdagmorgen hield het modemaga zijn Vroom en Dreesmann in de lunch room haar jaarlijkse voor j aars-mode- show. Het was een show, die echt voor de niet de modelijn op de voet volgen de Hollandse vrouw bestemd was, want de jurken in trapezebjn en de modellen met korte rokken, die de nieuwste Fran se mode typeren, werden maar heel zel den getoond, hoewel de rokken toch iets korter waren namelijk veertig centimeter boven de grond. Iets nieuws waren de blousende rugpanden, zowel in de jassen als de jurken, die vaak met knopen ge garneerd waren. De kleuren waren goed bij het Hollandse weer gekozen: cognac, fflijfgroen en hard blauw; en de laatste kleur zag men veel deux-pièces waarvan de afstaande kraag, door het leuke model opviel. De jassen waren over het alge meen gemaakt van kamgaren, een stof, die zich er uitstekend toe leent, en de soe pele valling vaak accentueert. Het hoogtepunt van deze show waren de vijf bruidstoiletten; twee ervan waren Engelse modellen, die speciaal met het oog op het Brits koninklijk bezoek getoond waren. overtuigde aanhangers wordt ondergraven doordat steeds meer allerlei colleges van deskundigen, publiekrechtelijke bedrijfs organen en vakverenigingen een deel van de taak van de volksvertegenwoordigers overnemen en hun leden of samenstellers extra invloed verschaffen. Algemeen kiesrecht, zei de heer Zwager, is thans in alle landen ter wereld inge voerd, behalve in Saoedi-Arabië en Je' men. De vraag is echter welke invloed kunnen de gekozenen uitoefenen. Met name in de Sovjet-Unie en de satelliet- landen is dat bedroevend weinig, al heelt A. Y. Wysjinski een uitvoerige maar weinig overtuigende verdediging van het Sovjet stelsel t.o.v. het in westelijke landen gang bare gegeven. De slotconclusie van de schrijver luidt dan ook, dat al garandeert het algemeen kiesrecht niets, al is gebleken, dat het niet de enige voorwaarde voor een rechtvaar dige regering mag heten, in de landen met het fatsoenlijkste regime, dat regime nog altijd weder berust op het algemeen kies recht. Een van de stellingen, die het zeer in teressante proefschrift begeleiden is, dat het geschiedenisonderwijs op scholen voor VHMO niet is gebaat met een consequent gevolgde concentrische methode; wel ech ter met een nieuwe behandeling van „ca pita selecta" uit bijvoorbeeld Griekse bloeitijd, Renaissance en Verlichting, in de hoogste klassen. Vyf opponenten Zeer vele belangstellenden, onder wie vele leraren en leerlingen, woonden de promotieplechtigheid in de aula van de gemeentelijke universiteit bij. De eerste opponent tegen wie de promo vendus zijn theoretisch-historische studie te verdedigen kreeg, was dr. B W. Scha per, wetenschappelijk ambtenaar aan da Rijksuniversiteit te Leiden. Deze merkte op, dat er in het vuur, waarmee volgens de heer Zwager de reformistische socialisten het algemeen kiesrecht verdedigd hebben, toch wel een onzuiver element school, wan neer men verder in de studie leest, dat mensen uit die kring het geven van kies recht aan de armen ook hebben gemoti veerd met overwegingen van rust en vei ligheid. Hij vroeg voorts min of meer een beginselverklaring van de promovendus betreffende de vraag of het algemeen kies recht op een bepaald ogenblik mag wijken voor politieke doelmatigheid Deze ant woordde, dat een reformist een hekel heeft aan revolutie ^n dat dit inderdaad gedeel telijk zijn houding ten opzichte van het algemeen kiesrecht bepaalt. Voorts zei hij van mening te zijn, dat de politieke doel matigheid op een bepaald ogenblik met ten koste mag gaan van het algemeen kies recht. Na de opmerkingen der tweede en derde opponent, respectievelijk prof. dr. D. Cohen en prof. dr. N. A. Donkersloot, die voor namelijk op detailcritiek neerkwamen, kwam de vierde opponent, prof. dr. J. Presser, met een bedenking tegen een stel ling van de heer Zwager betreffende het geschiedenisonderwijs bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. De stel ling luidde, dat dit onderwijs niet gebaat is bij een consequent gevoerde concen trische methode, maar dat het behandelen van „capita selecta" zoals Romantiek, de Verlichting, de Renaissance aanbeveling verdient. Prof. Presser vroeg zich af hoe de promovendus dit zou wensen te ver wezenlijken bij twee uren geschiedenis in de week. In zijn beantwoording zei de heer Zwager onder meer, dat zijn vroegere ge schiedenisleraar altijd al zijn voorkeur had uitgesproken voor „geschiedenis met gaten" en dat hij die voorkeur met hem deelde. De opponent, die betoogd had, dat er „veel te veel" behandeld moet worden, zeide dit uitstekend te kunnen begrijpen. Na het „hora est" maakte met speciale toestemming ^an de senaat prof. dr. J. F Niermeyer nog bezwaar tegen een passage in het proefschrift, volgens welke het be wustzijn. een natie te vertegenwoordigen, zeer manifest was bij de Commons in de vijftiende en zestiende eeuw. De opponent betoogde, dat waar de promovendus het begin ziet van een evolutie in dit opzicht, juist al een neergang begon. Toen na het beraad de waarnemend rector magnificus, prof. dr. W. Gs. Hel- linga, het promotiebesluit had bekendge maakt, voerde de promotor van dr. Zwa ger, prof. dr. J. M. Romein, het woord. Hij zie onder meer niet zonder melancholische gevoelens de berusting te hebben opge merkt. waarmee de promovendus aan het eind van zijn proefschrift constateert, dat bet algemeen kiesrecht in wezen niets ga randeert. Met die conclusie kon hij het op zichzelf wel eens zijn, maar hij herinnerde aan het vertrouwen, waarmee in de negentien de eeuw het algemeen kiesrecht was be groet en de „potsierlijke tegenstelling" met wat ervan geworden is. Het ontbre ken van de minste bitterheid of onbehaag lijkheid bij deze constatering deed hem vreemd aan. Hij nam echter aan dat dit een generatieverschil was. „De jongeren wil len zonder illusies leven", zo zei hij, „maar zij hebben dan toch één illusie overgehou den, namelijk, dat het mogelijk zou zijn zonder illusies te leven....". Na afloop van de nlechtigheid hebben zeer velen de jonge doctor gelukgewenst. Het heeft Engeland een miljoen pond sterling gekost om in 1957 zijn reddings organisatie langs de kust in stand te hou den. Volgens het jaarverslag zijn vorig jaar in niet minder dan 716 gevallen red dingsboten uitgevaren om in totaal 609 mensenlevens te redden. Dit is slechts de tweede maal in vredes tijd dat er meer dan 700 missies werden volbracht in een enkel jaar. Er werden twee onderscheidingen voor dapperheid uitgereikt, namélijk aan stuur man Mark Bates van de „Kilmore" en stuurman George Stonall van de „New Brighton"; de eerste kreeg de zilveren medaille voor de redding van de beman ning van de Franse trawler „Augusta Ma- riste" op 20 december, de tweede kreeg de medaille in brons voor de redding van de opvarenden van het kustvaartuig „J. B. Kee" op 5 november. Dinsdagmiddag hield mevrouw Marijke van Raephorst in de tuinzaal van het Con certgebouw voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een lezing over de Noor se schrijfster Sigrid Undset, waarbij ze eerst een inleiding hield over de Scandina vische litteratuur, die tot 1930 veel met de Nederlandse overeenkwam. Na 1930, toen in de Nederlandse litteratuur een nieuwe beweging ontstond (Marsman, Slauerhoff) is er een verwijdering gekomen. De con servatieve Nederlanders, die zich verzetten tegen de nieuwe stroming in onze letter kunde, begonnen zich te beroepen op de vaak slechte vertalingen van de vele Scan dinavische romans, die met een haast over dreven geestdrift gelezen werden. Annie Schmidt schreef zelfs een spotvers voor het cabaret van Wim Sonneveld over de Ne derlanders, die niets anders meer lazen dan Scandinavische litteratuur. Toch is de be langstelling voor de Noorse boeken een internationaal verschijnsel met vaak een goede reden van bestaan. De in 1882 in Denemarken geboren Sigrid Undset ver wierf vooral bekendheid. Haar vader was een Noorse archeoloog, haar moeder was van Schotse afkomst, met veel tempera ment. Haar leven leren we, aldus spreek ster, het best kennen aan de hand van haar boeken, omdat die karakteristiek voor haar zijn en vaak een deel van haar eigen leven weerspiegelen. Haar boekje „Elf jaar" is geheel autobiografisch en vertelt alles over haar jeugd. Na dit kleine werkje is haar oeuvre eigenlijk in perioden te verdelen. In het boek „Lente" bijvoorbeeld gaan ten slotte alle mensen ten onder door alcohol en slikten morfine, aan welke middelen de schrijfster ook verslaafd is geweest. In dit boek is zij nog een fel atheïste, maar in het daarop volgende „Jenny" erkent ze voor zichzelf, dat er een hogere macht moet zijn. „Witte Orchideeën" en „Het Bran dende Braambos" schreef ze na haar overgang tot het rooms-katholieke geloof. „Kristin Lavransdochter" is het bekendste van haar boeken en wordt ook nu nog veel gelezen. In 1929 verwierf ze met deze in de middeleeuwen spelende trilogie de Nobel prijs. Mevrouw Van Raephorst heeft het laatst genoemde boek na de pauze uitvoerig be sproken. Het was jammer, dat de belang stelling voor deze lezing niet groot was. De eerste ronde van de finale om de persoonlijke damtitel van Kennemerland, hoofdklasse, heeft enige levendige partijen opgeleverd. Er werd fel op winst gespeeld, waarbij zo nu en dan meer dan normale risico's niet uitbleven. In de partij J. DrayerH. Beliën accepteerde eerstge noemde aan beide vleugels een opsluiting, welke hem in het verdere verloop van het spel zoveel moeilijkheden opleverden, dat verlies niet kon uitblijven. Tenslotte moest Drayer de partij door tij doverschrij ding gewonnen geven. H. J. v. Berk, uitkomende tegen Th. Tielrooy, verrekende zich bij het nemen van een damzet. Tielrooy nam de dam met schijfwinst af en wist na kundige af wikkeling de volle winst binnen te halen. A. de Jong speelde tegen zijn jeugdige clubgenoot H. v. d. Vossen een gevarieerde positiepartij, waaruit hij in het middenspel enig voordeel haalde. Na handig manoeu vreren behaalde De Jong een verdiende overwinning. H. T. Schuringa moest het opnemen tegen J. H. Meure, die de plaats van J. Warmerdam heeft ingenomen. Het werd voor beiden een moeilijke partij met gedurfd spel, welke in een verdiende pun tenverdeling eindigde. De partijen gespeeld voor de finale eer ste klasse resulteerde in: J. BeliënC. Be liën 02; J. ter HaakP. Venema 02 en A. MastelingF. Langeveld 11. De uitslag van de aanbesteding van een 7-klassige lagere school, te bouwen aan de Eenhoornstraat te IJmuiden (plan Duin- wijk), voor rekening van de Vereniging voor lager- en meer uitgebreid lager school onderwijs op geref. grondslag te IJmuiden was: Aannemersbedrijf J. G. Visser te Leeuwarden f 181.775.N.V. D. Versloot te Nieuwer Brug 189.500.D. H. A. Kooij te Haarlem 192.400.P. Zwart te IJmui den f 171.700.A. Meinema te IJmuiden 184.860.R. de Boer te IJmuiden 172.800.—, fa. C. H. ten Broeke te IJmuiden-Oost 174.500. De bouwkosten werden geraamd (febr. 1957) op: f 171.648.De gunning werd aangehouden. Vanavond zal ons blad als gewoonlijk de uitslagen der verkiezingen voor de Provin ciale Staten van Noordholland op de pu- blikatieborden aan de Lange Nieuwstraat bekendmaken. Bovendien wordt de stand van zaken op de voet gevolgd en bekend gemaakt via een geluidsversterkerinstal latie onder de luifel voor ons gebouw. W(j verzoeken ieder dringend, ons redac tietelefoonnummer 5389 van 7 uur af niet te gebruiken voor informaties, daar de ver- kiezingsdienst van ons blad dit nummer de hele avond dingend nodig heeft. De 38 Velsense stembureaus hebben het vanmorgen nog niet overstelpend druk ge had pas tegen de middag en vooral tus sen de middag begon de loop er in te ko men. De politieke partijen, die de verkiezings strijd voor de provinciale staten zonder veel felheid hebben gevoerd, lieten de kie zers vanmorgen bijna overal met rust en de „laatste beïnvloeding" voor de stem bureaus bleef dan ook meestentijds achter wege. Naar een voorzichtige schatting uitwees had in de ochtend ongeveer een derde van het Velsense kiezerskorps aan zijn stem plicht voldaan. (Speciale berichtgeving) Tot nog toe moesten garnalen met de hand worden gepeld. Ir Volendam en Har derwijk zijn bijvoorbeeld vele thuiswerk sters, die hiermede een aardige bijver dienste behalen: een getrainde pelster kan ongeveer 1 kilo per uur schoonmaken. De directeur van de gemeentelijke visafslag te Makkum (Fr.) heeft nu echter een gar- nalenpelmachine uitgevonden. Voorlopig werkt deze machine nog met handkracht maar desondanks kan reeds een produk- tie worden behaald van 2 kilo per uur, Wordt de machine gemechaniseerd, dan kan de produktie worden opgevoerd tot 20 kilo per uur. Klein èn groot Wat echter een ware revolutie zal ver oorzaken, is de omstandigheid dat de ma chine zowel grote als kleine garnalen te gelijk voortreffelijk pelt. Pellen van de zg. puf-garnalen is met de hand niet mo gelijk. Deze garnalen werden tot nog toe uitsluitend voor dierlijk voedsel verwerkt. Ze brengen aan de afslagen standaard prijzen op van 6 a 7 cent per kilogram, terwijl de prijzen van consumptiegarna' Van de „Postboy" af De Scheveningse schipper J. Bal, die thans schipper is op de IJmuidense mo tortrawler „Postboy" IJM 35 van de N.V. Visserijmaatschappij „De Vem" zal het be vel krijgen op de Scheveningse trawler SCH 52 „Jacob Pronk" van de rederij De Jong. De SCH 52 maakt thans een reis met schipper J. Klinkenberg op de brug. Vleet om de Noord Op het ogenblik zijn zes Scheveningse vleetloggers naar het noorden vertrokken voor de haringvisserij. Het zijn de SCH 116, SCH 250 SCH 4, SCH 2, SCH 3 en de SCH 342. Dezer dagen zullen nog de SCH 97 en de SCH 37 in noordelijke wateren op de drijfnetvisserij gaan. Maandag op zee Maandag werd door de trawlers tussen 60 en 58 noorderbreedte gevist. Het was goed weer om de Noord, maar de vang sten waren minder dan in het weekeinde Er werden dagvangsten gemeld van 200 tot 150 manden hoops, meest schelvis, wij ting en makreel. De Job Gouda meldde een vangst van twge pakjes van twee trekken, de Curagao een vangst van drie pakjes van twee trekken en „De Drie Gebroeders" een groot pak van een trek. De loggers bij boei P. 3 deden maandag vijf trekjes en vingen van 240 tot 200 kg tong en 6 tot 5 manden schol. Op deze dag gingen ondermeer de Allanwater, Elie Medan en Vios naar zee, terwijl de Haar lem, Polderman en Emma aan de thuis- stoom bezig waren. Dinsdag op zee Om de Noord was het dinsdag slecht weer. Er werd een stevige bries met wind kracht zeven 'gemeld. De v^igsten waren slecht: 150 tot 100 manden schelvis, gul en rhakreel per dag. De Machiel meldde een trekje van twee pakjes; de Drie Gebroe ders een zelfde trek. De visserij op de kust en bij de Pittboei en de P.-boeien was slecht. Op de kust vingen de loggers slechts 40 tot 30 kg tong en 4 tot 5 mandjes schol per etmaal. Bij de Pittboei bestonden de etmaalvangsten uit 150 tot 125 kg tong en 5 tot 6 manden schol. De loggers bij de Witte Bank vingen beter: 350 tot 250 kg tong, 6 tot 5 manden schol en 10 tot 15 stuks kabeljauwtjes. Dinsdag ging onder andere de „Sakina Martine" naar zee. Slechts twee De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit slechts 3600 kisten vis en 160 stuks stijve kabeljauwen. De „Haarlem" was er weer met een flinke vangst: 2100 verse ha ring, 200 koolvis, 60 wijting, 40 diversen en 60 stuks stijve kabeljauwen; de „Pol derman" loste 450 kisten schelvis, 325 ra dio, 80 wijting gestript, 190 dichte wijting, 40 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 40 ma kreel, 30 haring, 20 diversen en 10C stuks stijve kabeljauwen. Hoge prijzen De handel had vandaag op een grotere aanvoer gerekend. Bij deze aanvoer door twee boten werden dan ook hoge prijzen genoteerd. De kabeljauw maakte ongeveer Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld: „De motivering van het alge meen kiesrecht in Europa" de heer H. H. Zwa ger, geboren te Hillegom. Kandidaatsexamen rechten: P. O. Numans en I. A. van Roijen, bei den te Rotterdam; R. W. M. Gerrits, Naarden. Met lof voor het doctoraalexamen geschiedenis: H. J. Scherft, Den Haag. Het aantal kanshebbers voor het club kampioenschap van de IJmuider Schaak club Kijk-Uit is gereduceerd tot drie. Het zijn de huidige kampioen J. Blok, ir. W. Mees en C. J. Gordijn. Een theoretisch kansje, bij enkele misstappen der leiders, hebben nog F. Walda en H. Visser. Onder aan is het een zaak geworden tussen G. L. de Haas en J. L. Wijdoogen. Ook A. Kiste- maker moet nog op zijn tellen passen. Ir. W. Mees boekte twee goede overwinnin gen. Eerst rekende hij af met de teleur stellende Tj. de Jong en vervolgens nam hij revanche op P. Lanser. De eerste ont moeting tussen deze spelers eindigde on langs namelijk verrassend in een over winning van P. Lanser. J. Blok omzeilde een lastige klip uitstekend. Een vlotte overwinning op R Visser ontnam deze speler de laatste illusie op een kampioen schap. C. J. Gordijn toonde zich ook in de tweede ontmoeting met G. L. de Haas de sterkste en behield derhalve de kans in eigen hand. De drie leiders moeten elkaar nog voor de tweede maal ontmoeten. R. Visser slaagde er in zijn afgebroken partij tegen J. L. Wijkoogen tot winst te bren gen. A. Rijke versloeg voor de tweede maal F. Walda, wat voor Walda een lelijke streep door de rekening betekende. De ontmoeting Tj. de JongA. Kistemaker werd in een weinig hoopvolle stelling voor A. Kistemaker afgebroken. Aan de leiding is de stand nu als volgt: 1. J. Bolk 11%; 2. ir. W. Mees 11; 3. C. J. Gordijn 10; 4. R. Visser 9%; 5. F. Walda 8%. In groep twee keerde de spanning aan de kop geheel terug door de nederlaag van leider P. Heidenreich tegen zijn groot ste concurrent H. v. Nieuwenhuizen. Deze nam, voorlopig, de leiding over, maar staat relatief iets ongunstiger. H. Aarts speelde voor de tiende maal remise. Ditmaal tegen J. Plugboer. J. A. Stals on A. Zeijlmans hadden aan één avond niet voldoende om tot een beslissing te komen. De partij werd afgebroken. Stand aan de kop: 1. H. v. Nieuwenhuizen 934; 2. P. Heidenreich 9; 3. W. Doornenbal 8%. J. Warnez werd in groep 3 door de op dringende E. van Egten verslagen. Leider G. Boerrigter kwam tegen C. Gravemaker nog niet verder dan een afgebroken partij. J. v. d. Doel deed mooi werk door A. J. v. Niekerken met lege handen huiswaarts te zenden. Eenzelfde lot was C. Abspoel be schoren in zijn partijen met E. van Egten en J. v. d. Hoek. S. Kistemaker kwam met P. A. Peek remise overeen en brak zijn partij tegen J. Wal af. Vermoedelijk zal de de wedstrijdleiding door de grote achter stand van K. Meijer genoodzaakt zijn deze speler een halve competitie te laten spe len. De stand bovenaan luidt nu: 1. G. Boerrigter 1334; 2. J. Warnez 10; 3. P. A. Peek 834; 4. E. van Egten 8. In groep vier struikelde leider J. Vis bijna tegen G. Koomen. In een gulle bui gaf deze echter remise in een stand welke toch nog wel goede winstkansen bood. A. A. Verkooyen profiteerde van de gelegen heid iets van zijn achterstand in te lopen waar J. B. Cleeren en C. Donker het slachtoffer van werden. R. Blok blijft kanshebber na de overwinning op J. J. Greven. Verrassend was de fraaie remise die hekkensluiter H. F. Schachtschabel tegen W. Kalis behaalde. De leiders in deze groep zijn: 1. J. Vis 1534; 2. A. A. Ver kooyen 1434; 3. W. Kalis 1234; 4. R. Slot 1234. het dubbele van de prijs van gisteren Regels grote kabeljauw gingen weg voor 134154, kleine voor 81, kisten grote ka beljauw voor 158—178 en kleine voor 132 De grote schelvis bracht op 4857 en grootmiddel 4956. Kabeljauw en grove schelvis waren voor het buitenland be stemd. De wijting noteerde 2633, kleinmiddel schelvis 4755, pennen 5548 en braad schelvis 3340. Verder het binnenland in De zwarte koolvis maakte 45-63, koolvis I 24-27, II 17-21. De leng haalde 67-76, tor gullen 33-38, middel gullen 50 en grote 57. De haring van de „Haarlem" bracht op 14.5017 en de makreel 16.5022. Kleine makreel maakte 11. Er was 200 kg tong. Grote tong deed 3.30, grootmiddel 3.70 kleinmiddel 3.70, tong I 3.60 en II 3.20. Voor de donderdag Aan de donderdagmarkt lost de Emma 800 kisten haring, 250 koolvis, 70 gul en kabeljauw, 90 schelvis, 230 wijting, 60 ma kreel en 10 diversen. Voorts zouden de Amsterdam en de Machiel (van 15) komen Oudste boten zijn vervolgens Herman, Beatrice, KW 80 en 82 en VL 121 (van 17 maart). Besommingen De „Haarlem" besomde vanmorgen 40.000.en de „Poldérman" f 39.000.- **K*»0000r»00ttX)0000000rO00aXX»000( WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „De Hoop" met Pasen in Nederland terug Mr. M. G. van Hall, directeur van het verenigd cargadoors kantoor en voorzit' ter van de Vereniging Hospitaalkerkschip „De Hoop" is vandaag met een S.A.S.- vliegtuig uit Kopenhagen op Schiphol te rug gekomen, na enkele dagen in Bergen (Noorwegen) te hebben vertoefd. Mr. van Hall woonde als agent voor Nederland van „Det Bergenske Dampskibsselskab" (een van de oudste scheepvaartmaat schappijen van West-Noorwegen, die on dermeer geregelde verbindingen met Am sterdam en Rotterdam onderhoudt) de opening bij van het nieuwe gebouw van deze rederij in Bergen, waarbij een ge schenk van een grote hoeveelheid Hol landse tulpen uiteraard niet ontbrak. Mr, Van Hall heeft in Berge^ van de gelegen heid gebruik gemaakt telefonisch contact te zoeken met kapitein Willem Rog van het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat zich op het ogenblik in de buurt van de Roest-eilandengroep bevindt, een groep, welke ten noorden van de poolcirkel ligt en tot de Lofoten behoort. Kapitein Rog vertelde, dat men gedurende een maand 400 maal assistentie in de poolzee heeft verleend voor zieken en gewonden; talrij ke malen is bovendien een beroep op de technici van het hospitaalkerkschip ge daan voor reparatie van scheepsmotoren en radio's. Het is voor de tweede maal, dat „De Hoop" zich in het noorden van Noorwegen bevindt. Kapitein Rog ver klaarde voorts, dat de hulp, die tot nu toe werd verleend, door de Noorse vissers ten zeerste werd gewaardeerd. Omstreeks Pasen, als de visserij in Noorwegen is af gelopen, zal het schip in Nederland terug zijn. Het spreekt vanzelf, dat „De Hoop" aanwezig is op vlaggetjesdag en dat het schip dan weer op de Noordzee assisten tie zal verlenen. Verkort weergegeven) Tienvoudige boete. Naar aanleiding van b.g. artikel in uw editie van 24 dezer on der „Van dag tot dag", kan ik niet na laten u nog een aardig staaltje van het opleggen van boeten door „tante Post" te vermelden. Toevallig gebeurde dit mij gisteren met een brief betreffende op een advertentie (sollicitatie) die mij door een postloper in de middaguren terug werd gebracht, als gewogen en te „zwaar" bevonden. Bedoel de brief bleek bij nameting ca. 1 gram bo ven het toegestane gewicht van 20 gram te zijn. Aan de postloper moest ik contant 26 cent strafport betalen. Voorts moest ik voor opnieuw bezorgen een zegel van 25 cent bijplakken. Deze brief (bezorging Haarlem) kwam mij dus op totaal 63 cent. Bovendien werd mijn sollicitatie minstens met een dag vertraagd, wat in deze tijd erg belangrijk kan zijn. Het is natuurlijk een overkapte methode om aan geld te komen, een methode die een bonafide particuliere instelling zou verafschuwen. G. C. KLEYN len variëren van 50 cent tot soms 6 of meer per kilo. Wanneer nu puf-garnalen voor menselijke consumptie kunnen wor den verwerkt, zal de aanvoer van con sumptie-garnalen voor de handel aanzien lijk kunnen worden vergroot, hetgeen on getwijfeld van grote invloed zal zijn op de prijs van garnalen. Ook de visserij methoden kunnen nog eenvoudiger wor den. Amerika Garnalenpelmachines bestaan nog ner gens in Europa. Wel in Amerika, waar de garnalen echter veel groter van stuk zijn. Bovendien haalt de Amerikaanse machi na lang niet de capaciteit van de thans in Makkum uitgevonden machine. De uit vinder, de heer Reins, heeft patent op zijn vinding gevraagd en is van plan de ma chine via een machinefabriek in de han del te brengen. AMSTERDAM De aanwezigheid van het Engelse ko ningspaar in Amsterdam was er de oor zaak van dat er in het beursgebouw op het Damrak bijna niets te beleven was. Zo op het oog had men kunnen verwachten, dat de koersen van de staatsobligaties aan de vaste kant zouden zijn in verband met de aangekondigde verlaging van het officiële disconto door de Nederlandsche Bank van 434 tot 4 percent. Hierdoor ontstaat weer een ruimere geldmarkt met goedkoper geld, hetgeen stimulerend kan inwerken op het bedrijfsleven. Van hogere koersen was echter geen sprake omdat de discon toverlaging reeds door de sterk oplopende koersen was verdisconteerd. De opening op 90% voor de staffellening was belang rijk lager ten opzichte van het vorig slot 91% percent. Ook het kortlopende papier lag 54 tot 34 percent beneden de vorige slotprijs. In het verdere beursverloop kon de koers van de staffellening, door de ver plichte 200.000 vraag aantrekken tot 91 li. Het kortlopende papier bleef 54 tot 34 per cent bij maandag ten achter. De overige obligatiemarkt stelde zich fractioneel hoger; 534 percent Bank Nederlandse Ge meenten 101% (10134), terwijl de rente- spaarbrieven werden vernomen op 103%- 34 (10354). Op de aandelenmarkt had de disconto verlaging hoegenaamd geen invloed, hoe wel de stemming zeker goed was te noe men; maar de omzetten bleven wederom gering. Aandelen Kon. Olie konden, inge volge Wallstreet, ruim 2,verbeteren, maar bleven 1,onder pariteit New York. De arbitrage hield zich volkomen afzijdig en geeft er de voorkeur aan, de politieke ontwikkelingen in Saoedi-Arabië (waar het buitenland grote oliebelangen heeft) af te wachten. In de Philipshoek was het kalm en de koers 26434 handhaaf de zich. De Unilevers trokken wel belang stelling maar geen handelaren. De moei lijkheden, die het concern in Noorwegen heeft met de verkoop van haar belangen aldaar waren niet van invloed op de koers van de aandelen, die twee punten hoger noteerden dan de vorige dag. AKU lag goed in de markt en boekte een winst van bijna 2 punten. KLM was 50 cent hoger. In de scheepvaarthoek werden de eerste stukken tegen iets lagere prijzen dan maandag afgedaan, maar in het verdere beursverloop liep de koers op tot om en 'nabij het vorig slot. De belangstelling was veel geringer dan maandag. Cultures wa ren wat aangeboden en waren voor de hoofdfondsen een punt lager. Aandelen Hollandsche Boot werden onveranderd op 115 vernomen op het dividendvoorstel van 9 percent (10 percent). Prolongatie 4 pet. (ANP). NEW YORK Het koersverlooD had door winstnemin gen in de onlangs nog vaste sectoren een licht dalende tendens. Tegen sluitingstijd ontstond er een weer wat vastere stem ming, maar over het algemeen werd toch beneden de laatste eindkoersen gesloten. De openbare nutsbedrijven echter kwamen van 73,44 op 73,75; maar het industrieel ge middelde kwam van 453,75 oj 450,96 en dat voor spoorwegen van 106,56 op 105,58. De chemiewaarden ondervonden tegen beurseinde wat steun en ook enkele spoor wegfondsen stegen toen, ondanks een hele reeks ongunstige berichten over de fe- bruari-resultaten. Vele speciale fondsen boekten winsten van een dollar of meer. De staal-, farmaceutische, auto-, enkele rubber- en de scheepsbouwfondsen sloten lager. United Aircraft moest meer dan een dollar prijsgeven. Panhandle Eastern Pipe Line steeg een dollar bij de openbare nuts bedrijven. De olie behalve de interna tionale v/aren zeer vast. Van de 1.168 verhandelde fondsen ste gen er 360 en daalden er 556. De omzet bedroeg 2.210.000 aandelen tegen 2.580.000 de vorige dag. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-334% Nederl. '47 9134 3% Nedl. 1962/64 933/ie A. K. U 15634 156 Calvé Delft 29934 Van Gelder Zonen 178 K. N. Hoogovens 288 Nederl. Ford 169 N. Kabelfabriek 224 gew.Philips Gloeil 26434 264 Pref.PhilipsGloeil 15134 Unilever 33634 336 Wilton Feyenoord 20534 Dordtsche Petrol 654 Kon. Petroleum 157.50 157,40 Billiton 175 A'dam Rubber 4834 K. L. M 109 Holl. Am er. Lijn 134 K. N. S. M 12734 N. Scheepv. Unie 12134 v Nievelt Goudr 149 Phs. v. Ommeren 20234 H. V. A 85 Verg. Deli Mij en. 6334 Amsterd. Bank 199 Nat. Handelsbank 7234 Ned. Handel Mij 14934 Rotterd. Bank 169% Twentsche Bank 151 Anaconda Copper 4854 Bethlehem Steel 3934 5954 U.S. Steel Generaal Motors. 35 "heil Union 68 2334

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7