AÊphenaar voor grammofoonplaten L Persstemmen over de verkiez i ngsu i tslag Wegens brandstichting half jaar geëist tegen Hillegommer Leesbus voor schoolkindere i heeft zijn nut al bewezen Haarlemse componistenavond in de Renaissancezaal Timmerman stichtte verscheidene hooibergbranden in bollenstreek ÊËA f/ Keukenhof nu nog weinig kleurrijk Vele kinderen voor zittenblijven behoed VRIJDAG 2 8 MAART 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 KRUISWEG 4? HAARLEM TELEFOON 11532 ideaal t, wonen Haarlemse rechtbank Uitspraken in drie verkeers zaken Advocaat ontslagen van rechtsvervolging Grote bollendrukte met Pasen verwacht Kerkelijk Nieuws Vereenvoudiging van grensformaliteiten Caro van Eyck volgend seizoen bij „Theater" U hoort er weer bij door beter te horen GEERVLIET HOORTOESTELLEN NSVW stuurt protest telegram aan Gaillard Spaarbank te Ammerstol stond niet onder toezicht Antwoord aan Tweede Kamerlid Hoge Raad verwerpt beroep inzake KNIL-salarissen Nederlanders uit Indonesië t ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG De officier van justitie hij de Haagse rechtbank heeft donderdag morgen een half jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen een 42-jarige timmerman uit Hiliegom, die eind vorig jaar in de bollenstreek een groot aantal hooibergen in brand heeft gestoken. Er waren hem drie brandstichtingen ten laste gelegd: op 12 oktober een hooiberg van 30 ton, op 19 oktober een berg van 100 ton de schade vgn f 12.000 werd slechts gedeeltelijk door de verzekering gedekt en op 7 november een rietschelf, alle in de omgeving van Noordwijkerhout. De ver dachte heeft ook nog hooibergen in Hilie gom, Vogelenzang, Zilk en andere plaat sen aangestoken. Verscheidene keren ont stond groot gevaar voor de boerenbedrij ven, waar de hooibetgen bij hoorden. De verdediger mr. S. K. Martens belicht te in zijn pleidooi de achtergronden van de zaak. De timmerman bekleedde ver scheidene functies in het christelijke ver enigingsleven. Vooral zijn functie van jeugdleider ging hem zeer ter harte. Als timmerman voerde hij ook vaak opdrach ten uit voor christelijke verenigingen en voor de kerk. Op een gegeven moment kwam de timmerman echter in conflict met de justitie, doordat hij een misdrijf had gepleegd, waarvoor hij geruime tijd de gevangenis in moest. Na zijn invrij- heidstelling werd hij in zijn dorp niet meer geaccepteerd. De christelijke gemeenschap liet hem links liggen: zijn functie van jeugdleider raakte hij kwijt en hij kreeg ook geen zakelijke opdrachten meer. Op straat werd hij niet meer gegroet. De verdachte trok zich dit alles zeer aan. Hij voelde zich een paria en lang zaam ontstond in hem een wrok tegen de samenleving, die hem had uitgestoten. In alle eenzaamheid ging hij op de fiets nog eens de tochten maken, die hij vroeger met de jeugdvereniging ondernomen had. Tijdens die tochten kwam hij, tegenvol- ge van grote innerlijke spanningen, tot zijn vreemde en misdadige wraakhande- lingen. Ei- zijn twee psychiatrische rap- ADVERTENTIE //®JB een j^b at interessante r tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele {aar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers Vl'JJ'aa' WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS SOOtnh Pefoe/tfarMi# De Haarlemse rechtbank heeft donder dag uitspraak gedaan in een aantal ver keerszaken. Een 33-iarige Haarlemse chauffeur, die op 9 mei van het vorig jaar op een gedeelte van de Br'eestraat in Be verwijk waar inhalen verboden is, getri pleerd zou hebben zodat een fietser uit tegenovergestelde richting een goed heen komen moest zoeken op het voetpad, Werd met vernietiging van het kantonrechters- vonnis veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken en een ontzegging van een jaar en een boete van 50 subs. 20 dagen. De officier van justitie had een gevangenisstraf van drie weken en intrek king van het rijbewijs voor drie jaar ge- eist en voorts voor het overtreden van het inhaal verbod een boete van 100 subs, dertig dagen. Een 36-jarige publicist uit Noordwijk aan Zee, die in november 1956 op de rijks weg in de Haarlemmermeer in een ern stige psychose een aanrijding veroorzaak te, werd ontslagen van rechtsvervolging waarmee het vonnis van de kantonrech ter werd bevestigd, met verbetering van gronden. Tegen hem was een boete van f 100 en ontzegging van het rijbewijs voor vijf jaar geëist. De officier had betoogd, het onverantwoord te vinden dat psychi aters hem enerzijds ontoerekenbaar heb ben verklaard, maar er geen been in za gen hem zijn rijbewijs door gunstig ad vies terug te bezorgen. Een 53-jarige fruithandelaar uit Haar lem, die op 8 december 1957 een aanrij ding had veroorzaakt op de hoek van de Jansweg en het Prinsenboiwerk, volgens de tenlastelegging doordat hij meer op had dan goed voor zijn manier van rijden was, werd veroordeeld tot een boete van 500 subsidiair acht maanden en een voorwaardelijke ontzegging van een jaar. Er was een maand gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar tegen hem geëist porten uitgebracht over de verdachte, die zeer verminde toerekeningsvatbaar wordt geacht. Pleiter vroeg de geëiste ter beschikkingstelling van de regering voor waardelijk op te leggen en ook verder de uiterste clementie te betrachten, opdat verdachte nog een kans zou hebben om zich te rehabiliteren. Uitspraak 10 april. ADVERTENTIE Verpakking van 454 gram 1.20 ALABASTINE HOLLAND N.V. IEIDSEGRACHT 6 AMSTERDAM De Haagse rechtbank heeft besloten tot nietigverklaring van de dagvaarding in de zaak tegen de 69-jarige Haagse advocaat en procureur W. F. H. Z., die heeft te rechtgestaan terzake van verduistering van 25.000 uit het vermogen van zijn nicht, over wie hij provisioneel bewind voerder was geweest. De advocaat, tegen wie de officier van Justitie een gevange nisstraf van negen maanden had geëist, alsmede ontzetting uit het recht tot het be kleden van een functie als advocaat, pro cureur, rechtskundig adviseur of gerech telijke bewindvoerder voor de tijd van 5 jaar, werd door de Haagse rechtbank ont slagen van alle rechtsvervolging. In de dagvaarding was abusievelijk alleen ver duistering ten laste gelegd, in plaats van opzettelijke verduistering De rechtbank verklaarde de verdachte, overeenkomstig het pleidooi van mr. P. van 't Hoff Stolk, schuldig aan het tenlaste gelegde, maar niet strafbaar. Hoe grillig de natuur is, kan men ieder jaar op de nationale bloemententoonstel ling Keukenhof bij Lisse constateren. Was de tentoonstelling vorig jaar reeds twee weken voor de officiële openingsdatum te bezichtigen, omdat de bloemen zich dankzij het gunstige weer spel hadden ontwikkeld, ditmaal is de tentoonstelling geopend op een moment, dat zij de bezoekers nog wei nig te bieden heeft. Zonder veel officieel vertoon is de ope ning ditmaal geschied. De voorzitter van Keukenhof, de heer T. van Waveren, heeft zelf de seizoendrukte ingeluid met een toe spraak tijdens een lunch die vanmiddag in het tentoonstellingsrestaurant een aan tal genodigden werd aangeboden. Zoals al meegedeeld is er de eerstkomen de dagen op de Keukenhof nog weinig van een bloemenpracht te zien. Tussen de kale bomen door ziet men hier en daar een vlek gele, witte of lichtblauwe krokusjes. Van het geel der narcissen nu nog niet veel te bespeuren. Wie de eerstvolgende da gen het bloemenpark bezoekt, moet zich daarom niet bedrogen voelen. De narcissen hebben c-chtet genoeg van hun winterslaap. De lente is hun in de knoppen geslagen en daarom haasten zij zich om zo spoedig mogelijk met hun ge le „toiletje" te pronken Bij het huidige lenteweer duurt het ver moedelijk hooguit enkele dagen, of de gro te vlakken geel van de narcissen kleuren zich tussen de uitbottende heesters. De hyacinten en tulpen zullen daarna ook gauw kleuren. De natuur doet haar uiterste best het trage groeitempo van de afgelopen weken goed te maken. Verwacht mag daarom worden, dat de bollenstreek met Pasen „kleur bekent" en duizenden dan weer de eerste bloeiende bollenvelden en ook JCeukenhof zullen gaan bewonderen. De Jacoba-meisjes zullen dit jaar in een nieuw gewaad over de bospaden van het bloemenpark wandelen De meisjes zijn gestoken in rode en groene gewaden en dragen kapjes op het hoofd, die wel door de hofdames van Jacoba van Beieren zou den kunnen zijn gedragen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Loosduinen (4e pred.pl.): dr. W. Bartlema te Leeuwarden. Aangenomen naar Mantgum (Fr.): K. G. de Noord, kand. te Wehe (Gron.). Beroepbaar: De heer A. Stegenga, kand. te Utrecht, stelt zich be roepbaar. Geref. Kerken Aangenomen naar Bussum: H. Schut, miss.pred. met verlof, die bedankte voor Heerlen, en Workum. Voor het tweede jaar hobbelt er nu da gelijks een autobus tussen diverse Haar lemse scholen heen en weer. die geen ver- voersbestemming heeft, maar die juist, wanneer de kinderen zijn ingestapt, blijft stilstaanDe passagiers zijn kinderen met leesmoeilijkheden, die voor een uurtje aan zo'n school worden onttrokken om in be slotenheid van deze bus volgens een spe ciale methode te worden bijgewerkt. Dat „bijwerken" moet overigens niet worden gezien als een moeizaam napruimen van de kliekjes, die van de gewone leesuren op school zijn overgebleven. Men probeert in tegendeel de leesmoeilijkheden bij de kin deren nooit meer dan zes per bus per uur in de meest elementaire oorzaken te verhelpen. Daardoor wordt het kind ge holpen de leesles in de klas (volgens welke methode dan ook) gemakkelijker te ver werken. Het werk met deze bus heeft in het afgelopen jaar voorkomen, dat ver scheidene kinderen wegens leesmoeilijk heden zouden blijven zitten. En als men dan bedenkt, dat elk zittenblijvertje op de lagere school de gemeenschap komt op een verlies van ruim f 250, dan wordt het dui delijk, dat de bus zichzelf al zo ongeveer betalen kan. En dat is dan alleen nog een opzichtig economische rechtvaardiging van die „rij dende leeskliniek", zoals zij ook wel ge noemd wordt. Het feit, dat het aantal kin deren met leesmoeilijkheden stijgt toont steeds duidelijker, dat men hier met een tijdsverschijnsel te doen heeft. Men was er huiverig voor om voor dit probleem weer een apart schooltype te gaan cre- eren, omdat het normale lager onderwijs hierdoor verder ontvolkt zou worden en de sociale aanpassing, welke toch een niet te verwaarlozen onderdeel van de opvoeding op de lagere scholen is, geschaad zou wor den, wanneer dit onderwijs in te veel spe cialiteiten uiteenvalt. Vooral wanneer het gaat om kinderen wier intelligentie nor maal is. Blijkt overigens, dat ook door middel van de „leesbus" bepaalde kinderen nog niet over hun moeilijkheden worden heen- geholpen, dan kunnen deze kinderen als nog het onderwijs op de twee jaar geleden opgerichte school voor Leer- en Opvoe dingsmoeilijkheden gaan volgen. Het is ook deze school, waarvan een onderwijzeres is vrijgemaakt voor het onderwijs in de lees bus. Oorzaken Van de zijde van het schoolpsycholo gisch bureau noemde men ons een aantal mogelijke oorzaken van de toegenomen leesmoeilijkheden bij schoolkinderen. Ten eerste overvolle klassen, waarin achter blijvers onmogelijk die aandacht kunnen krijgen welke zij nodig hebben. Ten tweede de achterstand van vele school kinderen in hun motorische ontwikkeling, die juist zo belangrijk is voor vakken als lezen en rekenen. Aan deze achterstand is vermoedelijk een beperkter bewegings vrijheid dan bij vorige schoolgaande gene raties niet vreemd. Voorts is daar de radio, die in vele huiskamers van zonsopgang tot ver na zonsondergang aanstaat. Van de kinderen, die tegen die achtergrond op groeien, kan men weinig égards voor de menselijke stem verwachten. Zulke kin deren krijgen vaak de grootste moeite met het volgen der klanknuancering in relatie met bepaalde lettergroepen. Juist nu de huidige industralisatie en de reglementering van allerlei economische activiteit het bekwaam lezen en schrijven voor steeds meer mensen tot een bestaans voorwaarde maakt en wat te verwach ten van de automatisering? wordt dit leesprobleem wel uitermate belangrijk. De leeskliniek" is een idee uit de Angelsaksische landen en de Haarlemse „leesbus" kan men een mobiele variatie daarop noemen. Na onderzoek door een ambtelijke commissie introduceerde Haar lem deze onderwijs-noviteit als eerste ge meente,in Nederland. Zij is het stadium van experiment nog niet ontwassen, maar ook de belangstel ling van het ministerie van O., K. en W. zegt wel iets over de betekenis ervan. Het Haarlems Comité voor Kamermu ziek bood donderdagavond in de Renais sancezaal van het Frans Halsmuseum een concert, dat was gewijd aan werk van de Haarlemse componisten Sas Bunge, Albert de Klerk en Paul Chr. van Westering, drie „vogels van diverse pluimage". Uitvoeren den waren de violiste Ida Busch, de bari ton Léon Combé en Sas Bunge, die als pianist meewerkte. Van deze laatste hoorde men een aardig rapsodisch stuk voor piano-solo, genaamd „Klein Klokkenspel" flarden van volks melodieën, waaruit zich zo nu en dan een afgeronde liedwijze loswerkt, alles getint in de sfeer van beiaardmuziek met haar ruime werking van boventonen. Vervol gens interpreteerde Combé met de compo nist aan de vleugel drie liederen op oud- Engelse teksten. Het eerste trof door wat men zou kunnen aanduiden 'met het woord van Hans Sachs: „Het klonk zo oud en was toch zo nieuw". Het tweede 'frap peerde door een levendig elan, het derde door melodische expressie in de vocale en in de instrumentale partij. Daarna hoorden wij nog twee Franse volksliede ren, die door Bunge in een suggestief mo dern gewaad gehuld werden. Hoewel de akoestiek het uitzetten van zijn stem niet zeer behulpzaam was, wist Combé, als intelligent vertolker van het lied, boven genoemde composities overtuigend voor te dragen. De hoekdelen van de „Liederenbrits van vreugden minne" van Albert de Klerk, zangen die op oubollige wijze de kermis- jool en de vastenavondpret verheerlijken, klonken zoals het hoort, namelijk zoals men ze zou zingen met een feestneus op. Des te inniger klonk dan ook de tere mid denmoot van het drieluik. De Fantasie voor viool en piano vun dezelfde compo nist is hier wel eens vroeger gespeeld en in ons blad besproken, zodat ik kan vol staan met het werk te vermelden. Het mocht een frappante verrassing heten, hoe de jonge violiste Ida Busch deze compo sitie kleur en inhoud verleende en aldus met zuiver en beheerst spel blijk wist te geven van een gezond muzikaal, violis- tisch talent. Het deel na de pauze was geheel aan een reeks liederen van Van Westering op teksten van Jacques Prévert gewijd. De naam van deze tekstdichter impliceert het feit dat het hier dingen betreft die de Het ministerie van Financiën deelt in aansluiting op hetgeen reeds eerder is ge meld mede, dat de regeringen van de Be- neluxlanden hebben besloten met ingang van 1 april 1958 de douaneformaliteiten te vereenvoudigen voor motorrijtuigen van buitenlandse toeristen. Van 1 april af zal de douane geen triptie ken of carnets meer vorderen voor in het buitenland ingeschreven personenauto's, combinatiewagens, stationscars, motor rijwielen met of zonder zijspan, gebruikte bromfietsen en aan personenauto's gekop pelde kleine bagage-aanhangwagens. Opgemerkt wordt dat de nieuwe rege ling geen wijziging brengt in de bestaande bepalingen, die in de douanewetgevingen van de Beneluxlanden ten aanzien van de invoer van motorrijtuigen met tijdelijke vrijstelling zijn vastgelegd. Hoewel de thans in omloop zijnde geldi ge grensdocumenten, die nog niet voor uit voer zijn afgetekend, volgens de nieuwe regeling niet meer bij grensoverschrij ding benodigd zijn. kunnen zij niet automa tisch als gezuiverd worden aangemerkt. Ondi.,. de nieuwe regeling vallen geen bedrijfsauto's zoals taxi's, vrachtauto's, autobussen en dergelijke voertuigen. Er wordt geen wijziging gebracht in de bepalingen, welke in de drie landen gelden met betrekking tot rijbewijzen en verplich te verzekering. Mevrouw Caro van Eyck heeft haar contract met het Rotterdams Toneelgezel schap niet verlengd. Voor het volgend sei zoen heeft zij een engagement geaccep teerd bij het gezelschap „Theater" in Arnhem. ADVERTENTIE zorgen onopvallend, dal geen woord U ontgaat. Ruime keus uit de beste merken. Philips, Audium, Aditonc, Multitone. N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A,'dam-C.'- Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures v?. De Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde te Delft heeft aan de Franse minister-president Gaillard een telegram gezonden, waarin wordt gepro testeerd tegen maatregelen tegen Algerijn se studenten in Frankrijk. In het protest wordt opgemerkt dat verscheidene Alge rijnse studenten in Frankrijk op ondeugde lijke gronden gearrestéerd zouden zijn, dat zij gedurende lange tijd zonder rechtskun dige bijstand gevangen gehouden zouden worden en dikwijls aan een onmenselijke en onterende behandeling onderworpen zouden worden. Doordat de vertegenwoor digende organisatie van de Algerijnse stu denten die een democratische constitutie heeft, zonder vorm van proces is opge heven en doordat haar kantoorinventaris gedeeltelijk is vernield door de politie, is de academische vrijheid op ernstige wijze geschonden, zo zegt het protest verder. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) over de spaarbank te Ammerstol, heeft de minister van Financiën geantwoord, dat deze spaarbank niet onder het toezicht staat zoals dit wordt uitgeoefend overeen komstig de Wet Toezicht Kredietwezen. De spaarbank te Ammerstol was niet in geschreven in het register der kredietin stellingen, waarin de algemene spaarban ken, worden geregistreerd. Dat is een ge volg van het feit, dat deze spaarbank geen gevolg heeft gegeven aan de verplichting, zich bij de Nederlandse Spaarbankbond aan te melden. Fransman met het woord „chanson" aan duidt, zij het dan met een zekere „révé- rance" voor het artistieke gehalte, als mede dat deze poëzie verklankt zou wor den op de aan het chanson eigen wijze, namelijk meer gezegd dan gezongen en met bitter weinig respect voor de eisen van de echte zangkunst. Paul Chr. van Westering zag er meer in en schakelde Préverts gedichten over naar de sfeer van het kunstlied. Wat op zichzelf een inte ressant experiment mag heten. De woor den drijven nu op vloeiende melodieën en hebben te gehoorzamen aan de normale dynamiek van de muziek. Het leidt vaak tot heel goede resultaten. Soms echter zou men wensen, zeg het nu maar en zeg het zou rauw mogelijk, zoals de dichter het blijkbaar ook bedoeld heeft. Wat dan leidt tot de overweging of deze paring van twee sferen wel lijpe vruchten kan opleveren. Aan het lyrisch talent van Van Westering ontbreekt het niet om een goed lied te schrijven en menig fragment in zijn zang stukken heeft mij aangenaam verrast. Aan Combé was het toevertrouwd om de lie deren op zijn manier reliëf te geven en Sas Bunge stond artistiek borg voor de sfeer en de karakteristiek in de begelei dingspartij. Jos. de Klerk Dc Hoge Raad der Nederlanden heeft hedenmorgen arrest gewezen in het ge ding van mr. E. J. Troeling, oud-majoor van het K.N.I.L., tegen de Staat der Ne derlanden betreffende dc vraag of de staat dc salarissen van de oud-K.N.I.L.- militairen over het tijdvak van de Ja panse krijgsgevangenschap behoort te be talen. De rechtbank te Den Ilaag had in 1956 de vordering toegewezen maar in hoger beroep werd dit vonnis vernietigd, waartegen de heer Troeling bij de Hoge Raad in cassatie was gegaan. Het geding betrof in het bijzonder de interpretatie van artikel 2a van de garan- tiewet militairen K.N.I.L., waarbij de staat betwistte dat dit artikel iets zou zeggen over een rechtstreekse aansprakelijkheid van de staat ten aanzien van de niet be taalde bezoldiging. In zijn arrest heeft de Hoge Raad het beroep van de heer Troe ling thans verworpen. In de motivering heet het onder andere dat de parlemen taire geschiedenis van artikel 2a van de garantiewet militairen K.N.I.L. duidelijk doet blijken, dat deze wetsbepaling enkel beoogt de rechten en aanspraken te garan deren welke na 26 december 1949 aan de betrokkenen zijn toegekomen. In hun commentaren op de uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten besteden de Nederlandse bladen vooral aandacht aan de grote winst van de V.V.D. en het verlies van de P.v.d.A. Het Algemeen Handelsblad (lib.) mei'kt op dat het kiezersvolk zich ook heeft uit gesproken over twee 'aren regeringsbeleid van het huidige kabinet. „En dan moét men constateren, dat vooral wat het aanzienlijke socialistische aandeel in dit beleid betreft het oordeel der kiezers als één geheel genomen, vernietigend is geweest". Het blad is teleurgesteld dat de communisten, vergeleken met 1956, slechts van 4.75 pet. tot 4.14 net. zijn teruggelopen. „Men had kunnen denken dat, gezien de interne chaos in de Communistische Partij Nederland, zich nog meer kiezers van deze club der Sowjet-vereerders zouden hebben afgewend, dan thans het geval is. Blijk baar strooit de geraffineerde en in wezen valse vredespropaganda van Moskou nog te velen zand in de ogen. Trouwens, net feit, dat de Pacifistisch Socialistische Partij, die slechts als proef optrad in Noordholland, twee zetels kon behalen, bewijst hoe de,leuze der eenzijdige ont wapening nog altijd vele geesten in ver warring brengt. Zou ooit hun geliefd be ginsel der weerloosheid praktische toepas sing vinden, dan zouden zij onder een noodzakelijk daaruit voortvloeiend com munistisch regime slechts mogen stemmen volgens een vast en dwingend patroon". Ook de Nieuwe Rotterdamse Courant is van oordeel dat de kiezers kennelijk af stand hebben willen nemen van een be leid „bij de bepaling waarvan de P.v.d.A. vnak het hoogste woord heeft gehad". „De voorkeur van een gestegen aantal kiezers voor de V.V.D. leg+ op de liberalen een zware en hoge plicht. Zij zullen zich steeds meer op een vooral constructieve oppositie moeten toeleggen: een moeilijke maar noodzakelijke en dankbare taak. Er is bij deze verkiezingen een kentering ge bleken, een neiging naar een ander beleid. De omstandigheden waaronder wij leven hebben dit mede uitgelokt". Het Parool (soc.) erkent, „dat de P.v.d.A. dit keer heel erg in de hoek heeft gezeten waar de slagen vallen, want haar aanhang is naar links en naar rechts afgekalfd. De K.V.P. kan daarentegen juist -over ^eze ontwikkeling bijzonder tevreden zijn. Met name in het zuiden heeft zij heel wat ver loren terrein heroverd en hier en daar zelfs meer dan dat. De protestants-chris telijke partijen en in het bijzonder de Anti-Revolutionairen, hebben aanzienlijk minder reden tot tevredenheid. Van een „indammen van de doorbraak" was toch nauwelijks en in elk geval in zeer aan zienlijk mindere mate sprake dan bij hen, die op de K.V.P. hun stem uitbrachten. Zal deze uitslag op korte termijn merk bare invloed hebben op de algemene poli tieke ontwikkeling en in het bijzonder op het regeringsbeleid? Onder alie voorbe houd zouden wij willen zeggen: nee, naar onze mening althans op korte terniijn niet'. Een algemene oorzaak van de voor de P.v.d.A. ongunstige verkiezingsuitslag ziet Het Vrije Volk (P.v.d.A.) in de teleurstel ling en het onbehagen over de economische ontwikkeling. Maar het verwacht, dat „als de maatregelen, die thans aan de orde zijn, hun gunstige uitwerking zullen de monstreren, het vertrouwen zal terugkeren zoals dat in het verleden is geschied." „Opmerkelijk is de winst van de V.V.D. Zij heeft de stijging van haar aanhang krachtig voortgezet. De tegenstand tegen staatsbemoeiing, die in die kringen het sterkst leeft; heeft in de huidige omstan digheden voedsel gekregen en voorts heb ben groepsbelangen krachtig tot de groei van deze partij bijgedragen. Het liberalis me heeft de wind mee. De K.V.P. heeft een deel van haar verlies van 1956 ingehaald, maar dat zou niet zo spectaculair zijn als in Limburg niet het verlies van 1956 geheel was teruggewon nen. De zetelverdeling ondergaat echter in dat gewest geen wijziging. De P.v.d.A. houdt haar zetels." i „Wij zijn uiteraard niet tevreden,over de uitslag, maar wij hadden een terugslag verwacht. Zoals wij een herstel in de toe komst met niet minder grote zekerheid verwachten." De Volkskrant (Kath.) is „vanzelfspre kend zeer verheugd over het feit dat de P.v.d.A. weer een aantal katholieke kiezers aan de K.V.P. moest teruggeven. Wat de winst der liberalen betreft, schrijft het blad: „De V.V.D. mag met haar oppositie suc ces geboekt hebben, een versterking met een schare ontevredenen in een tijd dat het weer moeilijker gaat, brengt toch geen wijziging in onze houding ten opzichte van de liberalen. Het blijft ons ook nu onver minderd gaan om een vooruitstrevend be leid. Tot nu toe kon een dergelijk beleid met medewerking van de socialisten ge voerd worden. Wij hopen dat de P.v.d.A., ondanks de zware terugslag van nu, ook de moed zal opbrengen om haar aandeel in een dergelijk beleid te blijven leveren". Wat dit laatste betreft heeft De Maas bode (Kath.) er nota van genomen, „dat de heer Vermeer met nadruk de woorden van de heer Burger herhaalde, die zijn partij ook bij stormweer aan het regerings roer wenst te zien. Men kan hieraan twee conclusies verbinden, n.l. dat de partij leiding de huidige brede basis niet wenst los te laten; maar óók, wellicht, dat de drang vanuit de partij om in de oppositie te gaan, zich reeds aan de leiding voelbaar maakt. Een kabinetscrisis zou zonder twijfel juist nu in de heer Oud een enthou siast beyorderaar casu quo uitlokker vin den." Ofschoon De Tijd (Kath.) geenszins de liberale partij veel goeds toewenst, ziet dit blad in een versterking van de positie van de heer Oud niet louter nadelen. „Indien de socialistische ministers er toe gebracht zouden worden meer respect te tonen voor de publieke opinie en daarom de boog voortaan wat minder strak zouden willen spannen, zou er al iets gewonnen zijn. Terwij] de P.v..d.A. in deze uitslag een aansporing kan zien tot bescheidenheid, kan bijvoorbeeld de K.V.P. er grotere vastberadenheid uit putten, met name in zake de belastingpolitiek." Volgens Trouw (A.R.) heeft men in r.-k. kringen „beter nog dan in protestantse kringen begrepen dat het doorbraakbegin- sel een verkeerd beginsel is. Maslr toch mag ook gezegd worden, dat de ontwikke ling der dingen bij de prot.-chr. partijen erop wijst, dat aan de doorbraak een halt is toegeroepen. Wanneer men de cijfers analyseerd, dan is er in vergelijking met 1956 nu eens sprake van enig verlies, dan weer van enige winst. De C.H.U. boekte zelfs op vele plaatsen een behoorlijke winst. De Anti-Revolutionaire Partij, die de laatste jaren in het hoekje zat waar de slagen vielen en waarvan velen al het einde profeteerden, heeft een duidelijke weerstand geboden. Aan de afbrokkeling van deze partij is bij deze verkiezing een einde gekomen." De Telegraaf (lib.) noemt de verkiezings uitslag in feite een motie van wantrouwen. „Een steeds toenemend aantal Nederlanders heeft er genoeg van te worden gereglemen teerd en gedirigeerd en doorziet dat de zo genaamde geschenken van de Staat niet uit het niets te voorschijn zijn gekomen, maar eerst door de burgers zelf zijn opge bracht. In het parlement kan de regering zich nog steeds handhaven door de porte feuille-kwestie te stellen, waarvoor de meerderheid van de Kamers voortdurend het hoofd heeft gebogen. Het Nederlandse volk heeft zijn eigen mening over deze gang van zaken thans gezegd". „De reactie dringt op", schrijft De Waar heid (Comm.). „Vele kiezers, teleurgesteld door de snelheid waarmee de P.v.d.A.-lei ding haar eigen beloften heeft verloochend, zijn, misleid door de reactionaire demago gie, overgestapt naar V.V.D., C.H.U. en K.V.P." Over de achteruitgang van de Commu nistische Partij Nederland zegt het blad: „Het is voor ieder wel duidelijk, dat het verlies het directe gevolg is van de Hon- garije-terreur van november 1956 en daar na. Tijdens die terreur heeft onze partij een ernstige slag ontvangen, vooral in haar mogelijkheid om de massa te bereiken. De uitwerking van deze fascistische furie is voosa] in het westen des lands nog niet tenietgedaan. Het wapen der angstaan- jagerij wordt nog steeds met kracht ge hanteerd door de bezittende klasse en haar overheidsapparaat." „Niet alleen woedde de Hongarije- hysterie het hevigst in het westen des lands, maar de groep Reuter-Brandsen had hier ook de meeste verbindingen, om het herste! na aanval tegen té gaan. Zij zijn de directe verantwoordelijken voor het stemmenverlies van de C.P.N. en voor het feit, dat de ontevredenen in de P.v.d.A.- aanhang nog niet de weg naar onze partij hebben gevonden, maar, zoals bijvoorbeeld in Noordholland, gedeeltelijk een toevlucht zochten in de P.S.P." GENUA (Reuter) Een honderdtal Ne derlanders uit Indonesië is donderdag per trein uit Genua naar Nederland vertrok ken. Zij waren aan boord van het passa giersschip „Australia" naar Genua geko men.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15