Groen Co Panda in het Wilde Westen „Onderling Belang" overweegt terugbetaling op de aandelen Philipsomzetten bescheiden gestegen in eerste maanden van dit jaar Weinig verandering Toch ió ket zo r Gematigd optimisme voor 1958 Wereldnieuws VRIJDAG 28 MAART 1958 2 Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Shell Indonesia7 in oprichting Werkspoor neemt deel in nieuwe Constructiegroep Beurssluitingen Oostenrijkse textielindustrie in moeilijkheden Ontslagen in sigarenfabriek door mechanisatie Reclame Rackets v.a. 17,50 SPORTHUIS SCHOLTE Dividendvoorstellen Goede resultaten van textiel jaarbeurs Eisenhower sprak over de handelspolitiek der V.S. JAARVERSLAG VERSCHENEN Hoofdkantoor Billiton Den Haag ontslaat 6** man Onveranderd dividend A'damsche Rijtuig Mij. 7i Jeugdige cabaretartieste verliest kort geding tegen Sonneveld Appel II voor militaire oorlogsslachtoffers Festiviteiten OFSCHOON DE BEDRIJVEN in Indonesië hun levensvatbaarheid en bestaansrecht wel degelijk bewezen hebben in de eerste acht maanden van het lopende boekjaar werd een omzetstijging van 1620 percent behaald ten opzichte van de eerste acht maanden van het vorige boekjaar is de directie zeer somber gestemd wat betreft de toekomst, zo werd aan aandeelhouders medegedeeld in de heden gehouden algemene vergadering van de n.v. handelsvereniging „Onderling Belang". De directiei verwacht, dat de algehele inbeheerneming van de bedrijven eind april voltooid zal zijn. De streefdatum voor de algehele liquidatie en confiscatie van de Nederlandse bedrijven in Indonesië is 1 juli. De winsttransfer over 1955/56 is nog niet ontvangen. De behaalde winst over 1956/57 zal vrijwel volledig worden aangewend voor het doen van afschrijvingen op gebouwen enzovoorts. Er zal geen winsttransfer worden aagevraagd. Op een vraag van aandeelhouders'of het, gezien de grote effectenportefeuille en het hier aanwezige kapitaal, niet beter zou zjjn tot gedeeltelijke terugbetaling op de aandelen over te gaan, antwoordde de voorzitter, dat deze terugbetaling reeds lang wordt overwogen. Men wil zich ech ter niet te veel kapitaal ontdoen in ver band met verplichtingen tegenover het personeel. Binnenkort zullen hier nadere mededelingen over worden verstrekt. Het zwakke punt van de vennootschap ligt in het feit, dat -het vermogen en de winstcapaciteit in Indonesië liggen. Men heeft de laatste 3 a 4 jaar getracht nieuw emplooi voor het kapitaal te vinden in de industriële en handelssector. De directie acht het niét verantwoord met deze po gingen door te gaan. De mogelijkheden, die de directie nog resten, zijn: het kapi taal inderdaad in Indonesië te benutten en met het nog aanwezige personeel een nieuw object op te zetten; een terugbeta ling aan aandeelhouders of gewoon door- ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 ff B.P.M.-belangen overgenomen Volgens een bericht van het persbureau PIA, heeft de algemeen vertegenwoordi ger van de Koninklijke/Shell groep in Dja karta, Ashley-Bell, donderdag bekendge maakt, dat de belangen van deze groep in Indonesië, welke thans zijn vertegen woordigd in de n.v. Bataafsche Petroleum Maatschappij, zullen worden overgeno men door een nieuwe Indonesische ven nootschap, de „Perserpan Terbatas Shell Indonesia" (n.v. Shell Indonesië). De sta tuten zullen spoedig bij het ministerie van Justitie ter verkrijging van goedkeuring worden ingediend. De zetel der nieuwe vennootschap zal in Djakarta gevestigd zijn. Onmiddellijk na het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid zal Shell Indonesië de leiding van de B.P.M in Indonesië en al het personeel van de B.P.M. in Indone sië overnemen. Dit zal de eërste stap zijn in de richting van een algehele over dracht van alle bezittingen, rechten en verplichtingen der B.P.M. in Indonesië aan de nieuwe Indonesische maatschappij. De aandelen van Shell Indonesië zullen in handen zijn van een maatschappij van de Shell-groep, gevestigd in een der landen van het Britse gemenebest. De bezittingen van de B.P.Mt in Indo nesië omvatten olieterreinen en raffina derijen op Java, Sumatra en Borneo, als mede de verkooporganisatie voor de ge hele archipel. Ongeveer 20.000 man per soneel zal in dienst van Shell Indonesië overgaan, waarvan 97 percent Indone siërs. De maatschappij voorziet voor 68 percent in de Indonesische behoeften aan oligprodukten. Met een maatschappelijk kapitaal van 60.000, verdeeld in zestig aandelen van 1.000, welke alle zijn geplaatst en in con tanten volgestort, is opgericht de Iraanse constructie groep (Iranian Construction Group) n.v. te 's-Gravenhage. Het doel der vennootschap is het aangaan van over eenkomsten betreffende coördinatie en leiding bij constructiewerken, het uitvoe ren van contracten betreffende construc tiewerken enzovoorts. In het kapitaal wordt deelgenomen door Werkspoor n.v. te Amsterdam, Bredero's Bouwbedrijf n.v. te Utrecht, Constructors John Brown Ltd. te Londen, Richard Costain Ltd. te Londen, Williams Brothers Overseas Company Ltd. te Toronto en R.C.P. Con struction Company Ltd. te Toronto, alle voor 10 aandelen. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat de beurzen voor de geld- en fondsen handel op 4 april 1958, Goede Vrijdag, op 30 april 1958, verjaardag van de Koningin, en op 5 meit 1958, Bevrijdingsdag, geslo ten'zullen zijn en dat die dagen voor de geldleningen als bedoeld in afdeling 5 der beursvoorschriften 1914, niet als werk dagen zullen worden beschouwd. Van de 560.000 werknemers in Oosten rijk zijn er ongeveer 82.000 dit is bij na 15 percent te werk gesteld in de textielindustrie. Na een periode van gro te bloei tot 1957 begint deze tak van in dustrie nu in zo grote moeilijkheden te ko men, dat men niet meer van recessie, maar zelfs van een crisis kan gaan spre ken. De oorzaken van dit verschijnsel zijn onder meer te zoeken in de oververzadi ging van de Amerikaanse markt, die veel minder afneemt, en vooral ook in de im port van de Japanse textiel-artikelen, die 20 tot 30 percent goedkoper zijn. Om de concurrentie op de buitenlandse mar'*t te kunnen uithouden, zoekt de Oostenrijkse textiel-industrie naar een uitweg in de vorm van een zo groot mogelijke moder nisering van haar bedrijven, die dan snel ler, effectiever en goedkoper kunnen pro duceren. ;aan met de kostendekking, zolang de ekerheid bestaat dat het huidige vermo gen niet verder terugloopt. Op een vraag van een aandeelhouder cf er geen combinatie gevormd zou kunnen worden met n.v.'s die in dezelfde moei lijkheden verkeren, antwoordde de voor zitter, dat onderhandelingen hierover zich nog in een beginstadium bevinden. Wat de dochteronderneming Centrador betreft, deelde de directie mede, dat „Onderling Belang" juridisch niet, maar moreel wel voor deze onderneming aansprakelijk is. Om de onkosten verder te verminderen zal het Amsterdamse kantoor in april mo gelijk worden ingekrompen tot één lokaal. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar van de zijde van de directie der Velasques Sigarenfabrieken te Meerveldhoven (N.Br.) worden meege deeld zal in de periode juni tot oktober aan honderd sigarenmakers ontslag wor den aangezegd in verband met het verder doorvoeren van de mechanisatie. Het be treft hier sigarenmakers van het filiaal bedrijf in Den Bosch. De personeelsin krimping houdt verband met de vol-auto- matische bolknakmachines die bij het hoofdbedrijf in Meerveldhoven in produk- tie zijn en die de traditionele produktie voor een deel overbodig maken. Tevens zal binnenkort in Schayk een filiaalbedrijf worden geopend, waar zeven tig meisjes te werk kunnen worden ge steld. Ook hier zal echter mechanische produktie ter hand worden genomen, welk procédé minder arbeidskrachten vergt. De situatie in Indonesië zal de mechanisatie in het bedrijf bespoedigen, daar van de plantages in dat land weinig nieuwe ta bak te verwachten valt en hierdoor op Amerikaanse tabakken zal moeten wor den overgegaan, welke tabakken zich be ter lenen voor machinale bewerking. ADVERTENTIE compleet met nylon besp. PINGUÏN RACKETS, vanaf 19.75 met nylon besp. Beperkt voorradig TENNISBALLEN voor beginners, per 4 stuks 3.95 GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Verenigde Indu strie- en Handelmaatschappij „Vihamij", die in mei zal worden gehouden, zal wor den voorgesteld een dividend in contanten uit te keren van 8 percent (v.j.. 10 percent). Commissarissen en directie van de n.v. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en de Nederlandsche Dok Maatschappij n.v. zullen aan de binnenkort te houden jaar lijkse algemene vergaderingen van aan deelhouders van beide vennootschappen voorstellen het dividend over het boekjaar 1957 te bepalen op 12 percent (v.j. eveneens 12 percent). Het bestuur van Key en Kramer Asphalt Roberoid n.v. zal aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voorstellen over 1957 een dividend uit te keren van 9 percent Over 1956 werd op de oude aan delen eveneens 9 percent uitgekeerd en op de nieuwe aandelen i'k percent. In de commissarisvergadering van In- dola n.v. te Rijswijk werd besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders op 8 mei 13 percent dividend in contanten voor te stellen (v.j. 12-percent). Het jaar verslag kan medio april worden tegemoet gezien In de op 26 maart gehouden bestuurs vergadering der n.v. A. N. de Lint's Indu strie- en Handelmaatschappij te 's Gra- venhage werd besloten aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen tot uit kering over 1957 van 6 percent (v.j.. 6 per eent dividend) op de preferente en priori teitsaandelen en van 10 percent (vorig jaar 9 percent) op de gewone aandelen. De Stichting Nederlandse Textieljaar- beurs, die dit jaar groler in omvang en prestatie is geweest dan ooit tevoren, is meer dan tevreden over de behaalde zake lijke resultaten op de voorjaarsbeurs te Utrecht. Dit heeft de directeur van de stichting, de heer A. G Biemond jr., op een persconferentie medegedeeld. Zo wel het bezoek uit het binnenland, als uit het buitenland overtrof de verwachtingen. De buitenlandse belangstelling resulteer de vaak in niet onbelangrijke orders. De Groninger confectie-industrie, waarvan dit jaar voor het eerst een representant op de tèxtieljaarbeurs aanwezig was, heeft een niet onbelangrijke hoeveelheid orders van Duitse zijde gekregen. Ook met een groep van twintig Italiaan se confectionairs werden goede zaken ge daan. Het bezoek uit België vertoonde een teruggang. Daarentegen was het bezoek uit Scandinavië bijzonder druk, waarbij voornamelijk de belangstelling van Deen se zijde opviel. Kopers uit de Verenigde Staten en Zuid-Amerika zijn bijna niet ge- signalfeerd. Wel uit Canada, Zuid-Afrika en Australië. Een ander opmerkelijk feit was de grote interesse van bezoekers uit Syrië, Libanon en Egypte Tal van inko pers uit deze landen kwamen met opdrach ten naar de textieljaarbeurs. „Wij kunnen geen veiligheid vinden in een economisch isolationisme", aldus heeft president Eisenhower donderdag avond verklaard op een diner tot besluit van een nationale conferentie over inter nationale handelspolitiek. Hij sprak de wens uit, dat het congres zal instemmen met zijn voorstel om de wet op de han delsovereenkomsten op basis van weder kerigheid voor vijf jaar te verlengen. Dit program is goed voor de Verenigde Sta ten en voor de andere vrije landen, aldus de president. „Iedereen moet zich reken schap geven van het dodelijke gevaar dat ons zal bedreigen indien Amerika en de vrije wereld geen voldoende economische defensie tegenover de communistische binnendringing hebben." De president sprak zich uit voor een zo vrij mogelijke handel tussen de landen van de vrije wereld. De communisten worden door de defensiekracht van ons en onze bondgenoten van een militair avontuur afgehouden, maar zij trachten thans door economische binnendringing en ondermijning hun doel, voortdurende expansie, te bereiken. Indien zij door han del en hulp de vrije landen één voor één in hun web kunnen lokken, zullen zij de weg naar een politieke overwinning heb ben bereid en zij zullen dan vorderingen hebben gemaakt in de richting van hun grote doel: de economische omsingeling van de Verenigde Staten, aldus Eisenho wer. Wegenbouw De Amerikaanse senaat heeft donder dagavond een wetsontwerp goedgekeurd waarin een extra-bedrag van 1,8 miljard dollar wordt uitgetrokken voor het pro gram van de wegenbouw in 1958 waardoor het totale bedrag voor dit program tot 5,5 miljard wordt verhoogd. Met de beste ding van het extra-bedrag zal naar schat ting aan. nog 88.000 man werk verschaft worden. (Van onze financiële medewerker) Het jaarverslag van Philips over 1957, dat thans is gepubliceerd, (de voornaamste cijfers gaven wij reeds op pagina twee van ons nummer van 24 maart) is niet alleen bijzondere belangstelling waard wegens de mooie resultaten van het afgelbpen jaar, maar vooral ook omdat het voor de naaste toekomst van een geest van gematigd op timisme getuigt. De omzetten, die in 1957 ongeveer 18 percent groter waren dan in het voorgaande jaar, hebben ook in de eerste maanden van het nieuwe jaar een bescheiden stijging te zien gegeven, waar bij met name de nog steeds aanhoudende vraag naar televisieapparaten, ongetwijfeld gestimuleerd door het bezoek van het En gelse vorstenpaar, van invloed is. De di rectie is van oordeel dat hier nog grote toe komstmogelijkheden aanwezig zijn waar van Philips ondanks de concurrentie ten volle zal kunnen profiteren. Een teruggang in de afzet valt er alleen te constateren in de afdeling telecommunicatie door de be stedingsbeperking by de P.T.T., welke ech ter slechts van tijdelijke aard kan zijn, om dat bijvoorbeeld de vraag naar nieuwe telefoonaansluitingen nog altijd zeer groot is. Wat de toekomstige ontwikkeling van het concern betreft zullen Euromarkt en Vrijhandelszone geen beletselen zijn, om dat Philips in alle landen zijn produktie- centra heeft. In het kader van de Benelux wordt het wenselijk geacht de produktie- capaciteit in België te vergroten, waardoor in dat land een groter aantal werkkrachten (thans ongeveer 8000) zou kunnen worden tewerkgesteld. Overigens wordt de rationalisering van het bedrijf door mechanisering en auto matisering nog steeds voortgezet; te Eind hoven zal bijvoorbeeld een rekenkundig centrum worden gebouwd, dat langs elek tronische weg het proces van calculatie en administratie zal vergemakkelijken. Ook wordt gewerkt aan een nieuw laborato rium, dat in etappes zal worden gebouwd Eén-derde deel van het personeel De Billiton Mij. te Den Haag heeft 66 personeelsleden uit verschillende af delingen van het hoofdkantoor ontslag aangezegd. De ontwikkeling in Indonesië heeft er toe geleid dat voor een derde deel van het personeel (op het hoofdkantoor werken ongeveer 200 man) geen emplooi meer geboden kan worden. Er blijven nog ongeveeu» 140 personeelsleden aan de slag. De directie heeft getracht de afvloeiing zo redelijk mogelijk te doen verlopen en gemiddeld heeft men een opzegtermijn van meer dan drie maanden aangehouden. Ook zijn stortingen in het pensioenfonds ge daan. Het front van een depressie bij de in gang van het Engelse kanaal lag vanmor gen midden over ons land. Het veranderde nauwelijks meer van plaats omdat zich boven Scandinavië een gebied van hoge druk handhaafde. Daardoor viel in ons land op tal van plaatsen regen. Door het opdringen van de depressie zijn boven de Noordzee ten noorden van ons land storm achtige oostenwinsten opgestoken, die WEERRAPPORTEN Temperaturen; buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag": laatste 24 uur. c-c v oo 25 2 land voeren, ook dichtbij Ons land bevindt zich dan was aan de. temperatuur in het noorden van het land, die vanmorgen maar vier graden bedroeg. De komende 24 uur is in deze algemene weerstoestand niet veel verandering te verwachten. Zaterdag 29 maart Zon op 6.24 uur, onder 19.07 uur. Maan op 12.11 uur, onder 2.55 uur. Maanstanden 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 maart Hoog water 9.42 en 22.29 uur. Laag water 4.46 en 17.31 uur. Helsinki onbewolkt n -10 0 Stockholm onbewolkt windst. -11 0 Oslo onbewolkt windst. -8 0 Kopenhagen half bew. 0 -1 0 Aberdeen regen O 3 9 Londen zwaar bew. zzo 9 4 Amsterdam regen z 9 3 Brussel zwaar bew. z 9 Luxemburg r"gen z 6 2 Parijs licht bew. zzw 9 4 Bordeaux half bew. zzw 7 0 Grenoble regen windst. 5 6 Nice zwaar bew. nnw 8 18 Berlijn zwaar bew. ono 2 0 Frankfort regen wzw 8 8 München zwaar bew. WZW 7 0 Zürich mist O 3 Genève mist Z 2 15 Locarno mist ono 1 3 Wenen zwaar bew. windst. 4 0 Innsbruck zwaar bew. wnw /3 0 Rome zwaar bew. z 13 0 Ajaccio zwaar bew. n 11 0 Madrid licht bew. windst. 7 6 Algiers licht bew. n 16 0 Den Helder lichte regen ozo 5 2 Ypenburg geheel bew. z 9 Vlissingen lichte regen z 9 4 Eelde zwaar bew. o 4 0 De Bilt geheel bew. zzo 9 8 Twente geheel bew. o 6 0,2 Eindhoven lichte regen zzw 8 5 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 9 8 26-53» 26. Panda's mededeling, dat hij sheriff van Buffalo wilde worden, maakte de cowboys geweldig aan het lachen. „Haha- ha!" gierden zij, „dat groentje wil het op nemen tegen de revolverbandieten van Buffalo! Die mop zullen we hebben! We zullen hem sheriff maken! Kun je lachen! Hahaha!" Maar een van de cowboys bleef ernstig. „Nee lui", zei hij, dat mogen we niet zomaar doen; het groentje weet niet wat hij zegt". „Dat weet ik wel", zei Panda beledigd. „Nee, dat weet je niet", hield de cowboy vol, „dat kun je van Old Oehoe aannemen. Kom maar eens mee naar bin nen, dan zal ik je laten zien, wat een she riff hier te lijden heeft". Zo sprekend opende hij de deur van het sheriff-kantoor en toonde Panda .het kale vertrek. „Zie eens, hoe ëlie meubelen er uitzien", zei hij, „vol gaten, maar niet door houtwormen, voel je? Kijk die stoel eens: die kogelgaten heeft Billy de Buffel er in geschoten". „Zonde van die stoel", zei Panda. „En van de sheriff, die er in zat", vulde Old Oehoe aan. „Wat?!" riep Panda uit, „die arme sheriff! Wat gemeen van Billy de Buffel!" „Billy de Buffel is de enige niet, die steeds op sheriffs schiet", vervolgde Old Oehoe, „kijk, daar heb je nog zo'n stelletje revol verbandieten, die een zeef van je maken waar je bij staat. En hij wees op een lange rij afbeeldingen van heel ongunstige ban dietenkoppen. „Oei, wat veel!" riep Panda, „moet ik die allemaal pakken, als ik she riff word en waarmee in totaal een bedrag van on geveer 60 miljoen gulden is gemoeid. De totale kapitaalsuitgaven van het Phi lips concern blijven groot, hoewel ze in 1957 lager waren dan in 1956 (275 miljoen gulden tegen 293 miljoen gulden) en met name de wegens uitbreiding gevoteerde bedragen zijn verminderd. In 1958 zullen de investeringen verder met een bedrag van ongeveer 50 miljoen gulden teruggaan. De directie is dan ook van mening, dat in 1958 op de kapitaalmarkt geen beroep be hoeft te worden gedaan. Wel zal worden voortgegaan de potentiële markt voor de aandelen Philips te verruimen door het be leid, gericht op de introductie van de aan delen op buitenlandse beurzen, te conti nueren. Binnenkort mag deze introductie op de beurzen van Hamburg, Dusseldorp en Frankfort worden verwacht. In de medio mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Am- sterdamsche Rijtuig Maatschappij zal een dividend van 7°/o over het boekjaar 1957 worden voorgesteld (onv.). (Voor de beurs zie pagina 7) ADVERTENTIE w/fi/m HOLLANDIA TRICOTAGES De zestienjarige cabaretartieste Ingrid van der Geest, die tegen Wim Sonneveld een kort geding aanhangig had gemaakt omdat zij meende dat deze ten onrechte haar naam in de programma's gebruikte, is door de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, in het ongelijk gesteld. Mejuffrouw Van der Geest trad onder de naam Ingrid Valerius op bij het en semble van Wim Sonneveld, tot op 15 fe bruari het contract werd verbroken. In Sonnevelds ensemble kwam een plaats vervangster, de naam Ingrid Valerius werd in het programma gehandhaafd. Ook de affiches bleven- cnveranderd. Mej. Van der Geest meende dat door het optreden van haar plaatsvervangster, die volgens haar slechter was dan zij, schade werd toegebracht aan haar artiestennaam. De heer Sonneveld erkende tijdens de zitting van vorige week dat de plaatsvervangster aanvankelijk iets minder was, maar dat het hem niet mogelijk was alle affiches te laten herdrukken. Wel had hij in de programma's inlegvelletjes laten leggen, waarin het publiek op de wijziging in de rolbezetting attent werd gemaakt. Mr. Stheeman overwoog in zijn uit spraak, dat Sonneveld niet minder hééft gedaan dan onder deze omstandigheden redelijkerwijs van hem kon worden ver wacht. Er is weer een Appèl-actie op komst, waarvan de opbrengst, naar men hoopt, de anderhalf miljoen gulden zal benaderen Vijf deels reeds van inventaris voorziene woningen zullen ditmaal de hoofdprijzen vormen. Een zesde huis zal door toedoen van het bedrijfsleven ten deel vallen aan een van de Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers Van deze slachtoffers zijn er in ons land de nabestaanden inbegrepen nog 25.000. Mede dank zij de vorig jaar ge houden actie is reeds in Doorn voor de rolstoelpatiënten een bungalowdorp ge sticht. Bij de actie „Appèl II" zal het er in de eerste plaats om -gaan een tegemoet koming in de exploitatiekosten van deze bungalows te verkrijgen. Wat de actie meer opbrengt wordt gebruikt voor revalidatie van Nederlandse militaire oorlogsslacht offers. Op 13 mei zullen in een radioprogramma van 20.05 tot 20.50 uur de nummers van de loten bekend gemaakt worden, waarop de vijf woonhuizen gevallen zijn. Ook worden er weer kranten huis aan huis verspreid, waarin men alles over de actie kan lezen en waar 150 exemplaren bij zijn, die samen 25.000 waard zijn. Op 18 april zal over Hilversum I het geheim van deze kranten tussen 22.00 en 22.30 uur worden onthuld. Meer. Het Amerikaanse departement van Landbouw meldt, dat de Amerikanen in 1957 409 miljard sigaretten hebben gerookt, 4,1 percent meer dan in 1956. Botsing. Twee Amerikaanse militaire transporttoestellen, een Globemaster en een kleiner tweemotorig vliegtuig, zijn, klaarblijkelijk na een botsing in de lucht, in Texas neergestort. Vol gens de Amerikaanse luchtmacht zaten in het ene vliegtuig vijftien man en in het andere drie. Er zijn geen overle venden. Geënterd. De Amerikaanse kustwacht heeft bij de zuidpunt van Texas een vaar tuig geënterd, aan boord waarvan zich 36 gewapende Cubaanse opstandelin gen in uniform bevonden, die met een hoeveelheid wapens en munitie uit de Verenigde Staten op weg waren naar Cuba. Het vaartuig „El Orion", wei gerde te stoppen toen het werd gepraaid Doodvonnissen. In Zuid-Bohemen zijn drie Tsjechoslowaken ter dood veroordeeld wegens tegen de staat gerichte activi teit. Zeven beklaagden kregen gevange nisstraffen, variërend tot 25 jaar. De ter dood veroordeelden, volgens de aanklacht vroegere zakenlieden of on dernemers, waren er ook van beschul digd dat zij zes jaar geleden een moord op een vrouwelijke communistische re- geringsfunctionaris hadden georgani seerd. Zestien. De UNO-commissie voor de sta tus van de vrouw heeft in Genève een resolutie aangenomen, waarin ge vraagd wordt om een internationale conventie die meisjes beneden de zes tien jaar verbiedt te trouwen. De stem verhouding was vijftien voor, geen te gen en drie onthoudingen (de Verenig de Staten, België en Canada). Onschatbaar. Emir Abdel Krim, de ver maarde rebel van de Rifoorlog van 1925, zal een pensioen ontvangen van de Marokkaanse regering wegens „on- schatbaref diensten aan het vader land". Abdel Krim woont in Cairo. Een zoon van hem, die officier is in het Egyptische leger, heeft onlangs koning Mohammed II van Marokko een bood schap van zijn vader overhandigd. Verboden. Aan de Frans-Zwitserse grens hebben speciale inspecteursrin-burger van het Franse ministerie van Binnen landse Zaken honderden exemplaren van het Zürichse weekblad „Die Welt- woche" in beslag genomen, waarin het artikel over Algerije van Jean-Paul Sartre staat, dat ook de reden is ge weest van het in beslag nemen van het Franse weekblad „Express", drie we ken geleden, wegens „demoralisatie". De „Weltwoche" die veel lezers in de Duits sprekende Elzas heeft, is in Frankrijk nog nooit tevoren verboden. Lunch. President Vorosjilov van de Sov jet-Unie heeft donderdag, in het Krem lin een lunch gegeven ter ere van ko ningin-moeder Elisabeth van België, die in Moskou is uitgenodigd voor 't Tsjai- kovsky-Festival. Aanwezig waren ook mevrouw Foertseva, lid van het presi dium van de Opperste Sovjet (parle ment), vice-voorzitter Kozlov van hét presidium van de Opperste Sovjet en de minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Diner. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft een bezoek gebracht aan een kernwe tenschappen jk onderzoekingsinstituut te Doebna, nabij Moskou. Na een rond leiding door het instituut, werd hem een diner aangeboden. Symbolisch. Vandaag is aan nieuw-ge- plaatste masten voor zeven Amerikaan se hoofdkwartieren in West-Duitsland, naast de Amerikaanse de vlag van de bondsrepubliek gehesen. Nu West- Duitse officieren op verscheidene stra tegische posten naast Amerikanen werken is tot deze figuurlijke bevels deling besloten. In het harnas. De 93-jarige Oostenrijkse generaal Friedrich von Scheucher is woensdagavond in een bioscoop te Graz gestorven, terwijl hij naar de huzaren- film „Fanfan la Tulipe" keek. Hij was een van de meest gedecoreerde gene raals in het Oostenrijks-Hongaarse kei zerlijke leger. Muiterij. De muiterij op de Britse mijnen- legger Apollo' 'heeft acht matrozen opsluiting en 34 bemanningsleden arrest bezorgd. Het incident begon de vorige week zaterdag, toen zes matrozen die in Devonport bi.i Plymouth ongemerkt aan boord probeerden te komen werden gezien, in een ruim vluchtten en zich daar opsloten. Matrozen die de wacht hadden, weigerden de vluchtelingen uit het ruim te halen en een officier moest met een breekijzer een der luiken for ceren. Daags daarop begon een lang- zaam-aan-actie. Een krijgsraad zal de zaak onderzoeken en de schuldigen straffen. DE scheepswagen, in het Latijn geheten: „carrus navolis" (waarvan volgens ken ners het woord „carnaval" is afgeleid) is een object van zuiver heidense oorsprong. Immers, de heidense volken hielden om megangen met een schip, waarin bij de Noordduitse volksstammen de godin Ner- thus werd rondgetrokken, welke dame tot taak had vrede en vruchtbaarheid te brengen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de godin niet in eigen persoon in de scheepswagen ging zit ten; meestal werd zij voor gesteld door een beeld of een persoon. Dit oeroude gebruik werd in de middeleeuwen voortgezet, niet met de hei dense godin of met haaf remplagante, maar met grap penmakers, die in de z.g.n. „blauwe schuit" in de carnavalsoptochten rond trokken. Deze scheepswagen vinden we in allerlei vormen in middeleeuwse vasten- avondoptochien terug en steden als Nij megen, Den Bosch, Bergen-op-Zoom en Breda weten daarvan uit hun verleden dan ook een hartig woordje mee te praten (Trouwens, zien we daarvan in Bloemen corso's ook niet regelmatig de restanten, hoewel bijna niemand van de deelnemers zich daarvan bewust zal zijn?). Hoewel we in het voorgaande reeds twee belangrijke trekken naar voren hebben gehaald, t.w de vruchtbaarheid en de grappenmakerij, zullen we kortheid moeten betrachten door te verklaren, dat het carnavalsfeest veel ouder is dan het christendom en dat er talloos vele heidense trekken nog dui delijk in aantoonbaar zijn. Het carnavals feest is eigenlijk een lentefeest, dat welis- waar werd gekerstend, zoals dit met zo veel feesten is gebeurd, maar de heidense trekken zijn er desondanks duidelijk in te herkennen. Het verkleden, de maske rade, de zwartgemaakte gezichten en het maken van veel lawaai duiden op het af schrikken of verschalken van duivels en demonen, de harlekijn, die in alle carna valsoptochten een bekende figuur is, doet aan de heidense magiërs en tovenaars denken en vooral de duivel- figuren spreken in dit opzicht een duidelijke taal. De reu zengestalten en vooral de zuigelingenpoppen van ge weldige afmetingen wijzen echter weer naar de godin J Nerthus, die de vruchtbaar heid heette te bevorderen enz. Alles goed en wel, zal een geduldige le zer hierop kunnen antwoorden, maar zo als de zaken er momenteel voorstaan, is het carnavalsfeest toch uitsluitend een aangelegenheid voor rooms-katholieken. Ook dat is niet waar, want, carnaval is niet gebonden aan de drie dagen, vooraf gaande aan de veertigdaagse vasten der katholieken. Dat bewijst %vat (Nederland betreft het midwinter carnaval op de Waddeneilanden, om nog maar niet eens te spreken van allerlei andere overblijf selen die in andere landen nog bestaan- Als klap op de vuurpijl kunnen we dan ook nog verklappen, dat het woord vasten avond zelf niets met vasten heeft uit te staan. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2