Verruiming van is niet enkel een geld- en kapitaalmarkt verblijdend symptoom Panda in het Wilde Westen Effecten -en Geldmarkt Kans op kouder weer r Wie in de toekomst kijkt! /£f Weinig vertrouwen in fiscaal en financieel beleid asnaac YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS Wereldnieuws Ombuiging van investeringsbeleid nodig Slotdividendvoorstel Aku zeven percent Daggeld onder invloed van ultimo weer op 2% percent Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kamerlid dringt aan op haast bij uitspraak over tomatenkwestie GEHOORD EEN MEDISCH CONGRES Sick en Co. keert alsnog dividend uit Dividendvoorstellen och ió het zo Vastenavond J ZATERDAG 29 MAART 1958 (Van onze financiële medewerker) OP DE EFFECTENBEURZEN wil het maar niet vlotten. Af en toe krijgt men de indruk dat ze over het dode punt heen zijn, maar tot dusver volgt er op elk bescheiden koersherstel een nieuwe inzinking, hier zowel als in New York, waar men van een flink economisch herstel in de loop van dit jaar nog allerminst zeker is. Wat de Amsterdamse beurs betreft mag het wel als een bewijs van grote apathie en immuniteit worden genoemd dat de prachtige jaarcijfers van Philips op de koers van de aandelen niet de minste invloed hebben uitgeoefend, ook al dient hierbij te worden bedacht dat de gewone aandelen sinds het begin van dit jaar reeds ongeveer 40 percent zijn gestegen. Niettemin, de voortgaande successen van het Philipsconcern, welke uit elke bladzij van het jaarverslag blijken, hadden op de beurs toch wel een applausje verdiend. Trouwens, ook de discontoverlaging door de Nederlandsche Bank heeft het spiegelvlak van de beurs nauwelijks beroerd, althans wat de aandelenmarkt betreft. De obligatiemarkt toont reeds geruime tijd tekenen van een toenemend aanbod van kapitaal, hoewel het vermoedelijk beter is te zeggen dat de ruimere kapitaalmarkt minder een gevolg is van een toenemend aanbod dan van een verminderde vraag. fc- koopt een Kiras of een Yoe- roek tapijt, waarvan de gloed volle oosterse kleuren jaai in jaar uit behouden blijven. Prijzen: (bijv. 140 x 200 cm) f 108.- en f 125.- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door onder internationaal keurmerk INTERTEST De directie van Algemene Kunstzijde n.v. te Arnhem deelt mede, dat in de ver gadering van de raad van commissaris sen van 28 maart 1958 is besloten om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1957 op de gewo ne aandelen een slotdividend uit te keren van 7 percent in contanten Tezamen met het reeds gedeclareerde interim-dividend wordt het dividend over 1957 dan 11 percent, namelijk 10 percent uit de winst en 1 percent uit de dividend reserve. Vorig jaar werd in totaal 12 per cent dividend uitgekeerd. Nadat het tarief van daggeld dinsdag als een rechtstreeks gevolg van de verlaging van het officiële wisseldisconto van de Nederlandsche Bank verlaagd was van 2 3/4 percent tot 21/2 percent, heeft men het vrijdag nodig geoordeeld het tarief weer tot 2 3/4 percent terug te brengen. Onder invloed van de ultimo is de geld markt krapper geworden. Kennelijk zijn de opvragingen te groot geweest en heb ben factoren meegespeeld die niet „mee zaten". In deze week zal naar verwachting zeker ongeveer 150 miljoen aan bank papier in circulatie komen. Alkylatiefabriek in Pernis Begin maart is op het terrein van de Shell Per nis Raffinaderij n.v. te Rotterdam (Pernis) een fabriek voor het vervaardigen van alkylaat in bedrijf gesteld, dat een der belangrijkste compo nenten voor het vervaardigen van vliegtuigbenzi- ne is. Hierdoor is Pernis thans in staat vliegtuig- benzine aan te maken die voorheen moest wor den geïmporteerd. De alkylatiefabriek is de eer ste in haar soort in West-Europa en maakt deel uit van de vijfde phase van het naoorlogse uit breidingsprogramma van de raffinaderij. M.s. „Holendrecht" Op de werf van de dok- en werfmaatschappij Wilton Feyenoord te Schiedam is het motorschip ..Holendrecht" plechtig overgedragen aan Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam. Van dit nieuwe type schepen worden er vijf gebouwd. Op de werf van Wilton Feyenoord wordt thans gewerkt aan de ..Meerdracht", die in september wordt uitgedokt. Drie andere schepen van dit type wor den volgens het Nederlandse ontwerp op een Ita liaanse werf bij Genua gebouwd. De „Holen drecht" is onder commando van kapitein C. E. van Voorthuysen naar Baltimore vertrokken. De Noorse lonen Ondanks de duidelijke tekenen dat de goede conjunctuur is afgelopen en met een harder eco nomisch klimaat moet worden gerekend, zullen in Noorwegen de prijzen voor enkele levensmid delen aanzienlijk de hoogte ingaan. De regering heeft namelijk besloten de subsidie voor koffie, boter, melk, kaas en margarine te schrappen, waardoor de index stijgt met 5.2 percent en de rode lijn nadert, die, indien overschreden, het alarmsignaal is voor een nieuwe loonronde. De werkloosheid in de V.S. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid heeft donderdag bekend gemaakt, dat bijna de helft van de 149 belangrijke arbeidsdistricten in de Ver enigde Staten thans tot „gebieden met belangrij ke overschotten aan arbeidskrachten" zijn ver klaard, waarin meer dan 6 percent van de arbei ders werkloos is. De maatregelen, welke van hogerhand zijn genomen tot beperking van de be stedingen hebben in zoverre resultaat ge had dat de Nederlandse betalingsbalans weer een overschot aanwijst en de goud en deviezenvoorraad bjj de Nederlandsche Bank in ruim een halfjaar tijds met weinig minder dan f VU miljard is gestegen. Dat men hierover op de beurs en in de kringen van het bedrijfsleven geen groot enthousiasme aan de dag legt, houdt ver band met het feit dat de bestedingsbeper king niet in de eerste plaats de overheids uitgaven en de gezinsproduktie betreft, maar, zoals ook door de directie van Philips in haar economische beschouwingen wordt opgemerkt, de investeringen in gevaar brengt, welke op de export zijn gericht en die dus het evenwicht in de betalingsbalans bij een hoog niveau van bedrijvigheid moeten waarborgen. Moeilijker exportpositie Er is op dit punt in de kringen van het 'Nederlandse bedrijfsleven bepaald enige onrust te bespeuren, niet het minst met het oog op de Euromarkt,welke naar de mening van de meeste „captains of industry" voor ons land een verscherping van de concur rentie zal betekenen. Ir. Van Leeuwen (Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek) heeft het zo uitgedrukt dat wij voor elke klap die we denken te kunnen uitdelen, gerede kans lopen er tenminste een terug te krij gen. Op zichzelf is het trouwens al begrij pelijk dat de verflauwing van de hausse tot een verscherping van de internationale concurrentie en dus tot een bemoeilijking van de Nederlandse exportpositie aanlei ding zal geven. Vandaar dat men in de kringen van han del en bedrijf de overigens wel gewénste verbetering van de betalingsbalans en de deviezenvoorraad niet met gevoelens van onvermengde vreugde bekijkt, omdat men er van overtuigd is dat het met name de verminderde industriële investeringen' en de intering op de nationale voorraden zijn, welke die verbetering tot dusver hebben veroorzaakt. Maar evenzeer is men ervan overtuigd dat de investeringen in ons land, zowel in de breedte als in de diepte, op een hoog niveau zullen moeten liggen om een verlaging van de produktiekosten en een stijging van de export mogelijk te maken, welke thans meer dan ooit nodig is om de toeneming van de werkloosheid bin nen de perken te houden. De emigratie Men heeft de laatste jaren wel eens cri- tiek geoefend op de ook van regeringszijde bevorderde emigratie, maar als men de publikaties en de beschouwingen leest over de bevolkingsgroei in Nederland, lijkt die critiek allerminst gewettigd. Want op dit punt streven wij nagenoeg alle landen van ons werelddeel voorbij. In een brochure, dezer dagen door de Amsterdamsche Bank uitgegeven, waarin ter versterking van Nederlands positie op de wereldmarkten een pleidooi wordt geleverd voor concen tratie van tot dusver zelfstandige bedrij ven," komt een grafiek voor, welke zegt dat tot 1970 onze beroepsbevolking door na tuurlijke oorzaken met 15 percent zal stijgen, terwijl ze in West-Duitsland en Frankrijk in die tijd slechts met 4 percent zal toenemen en in België zelfs in het ge heel niet. Deze sterke stjjging van de beroepsbevol king noopt tot maatregelen om de werk gelegenheid in ons land zoveel mogelyk te bevorderen en dit wordt, naar veler mening en ook bljjkens de beschouwingen van de Philipsdirectie in ons land nu juist niét gedaan.. Zou men er zich toe willen be perken de werkloosheid te bestrijden door het uitvoeren van openbare werken (het geen thans immers geschiedt) dan zou men, zo zegt de Philipsdirectie, slechts de ge volgen en niet de oorzaak van het kwaad wegnemen en daardoor het juiste moment voor een ombuiging van het actuele in vesteringsbeleid laten verstrijken. Als men van de onrust over het toekom stige economische verloop en het huidige economisch beleid kennis neemt, komt men tot de conclusie dat de verruiming van de geld- en kapitaalmarkt niet enkel als eèn verblijdend symptoom moet worden gezien, maar tot op zekere hoogte een geforceerd karakter draagt. De directie van Philips is met betrekking tot de mogelijkheden om de voor Nederland noodzakelijk geachte in vesteringen op gezonde wijze te financie ren, voorshands dan ook pessimistisch ge stemd. En hiervoor is inderdaad wel reden. Want die mogelijkheden worden niet alleen door de positie van de kapitaalmarkt be paald, maar ook door het vertrouwen in het resultaat van nieuwe industriële en commerciële activiteiten, zowel bij de on dernemers als bij hen, die daarvoor het kapitaal moeten verschaffen. Het financieel en fiscaal beleid in ons land is thans niet zodanig dat dit vertrou- wen er door wordt versterkt en dit is mede een van de oorzaken waarom bij een rui mere kapitaalmarkt toch de belangstelling van de belegger voor de aandelenmarkt uitermate gering blijft. Ir. Van Leeuwen heeft het nog eens weer gezegd wat we hier in Nederland allereerst nodig hebben, namelijk herstel van de vervroegde af schrijvingen, .verlaging van de vennoot schapsbelasting, vastlegging van het fiscale winstbegrip, een belastingvrij primair dividend en afschaffing van het registratie recht bij nieuwe emissies. Maar dit zullen helaas vooreerst wel vrome wensen blij ven! ADVERTENTIE Voor al uw Reparaties van MATRASSEN en BEDDEN Tel. 1.1.4.8.5 BI3VULLEN en VERNIEUWEN HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF - Gr. Houtstraat 105 ADVERTENTIE Het lid van de Tweede Kamer de heer Biesheuvel heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. Kan de minister mededelen om welke redenen de arbitragecommissie in zake de Benelux-minimumimportprijzen voor tomaten nog geen uitspraak heeft ge daan, zulks mede in het licht van de op merking in de Memorie van Antwoord op de Landbouwbegroting 1958 aan de Twee de Kamer van 4 december 1957, waar te le zen staat: „de uitspraak van de arbitrage commissie inzake de tomatenkwestie kan, blijkens een door de arbiters opgesteld be handelingsschema binnen afzienbare tijd, althans vóór het begin van het volgende to- matenseizoen, tegemoet worden gezien?" 2. is de minister niet van mening, dat deze uitspraak te lang op zich laat wach ten, gezien het feit, dat inmiddels de Bel gische minimum importprijzen voor to maten voor het tweede kwartaal 1958 reeds zijn vastgesteld, welke prijzen gelijk zijn aan die, welke België voor het tweede kwartaal 1957 vaststelde, over de hoogte waarvan de arbiters nog een uitspraak moeten doen?" 3. is de minister bereid,- gezien het bovenstaande en gelet op het feit, dat het tomatenseizoen thans voor de deur staat, te bevorderen, dat de uitspraak inzake de tomatenkwestie door de arbiters zeer binnenkort wordt gedaan? 4. is de mi nister voorts bereid te vorderen, dat deze uitspraak onverkort wordt gepubliceerd? ADVERTENTIE digi jdil „Waarom zou die praktijk van tandarts Spoelmans opeens zo geweldig lopen" „Ook een vraag! Kijk maar eens welk tijdschrift hij in zijn wachtkamer heeft liggen." (Zó boeiend is nu PANORAMA Om een hogedrukgebied boven Scandi navië, dat in de afgelopen 24 uur nog in betekenis is toegenomen, blijft zeer koude lucht uit Rusland over het zuidelijk deel van de Oostzee, Noord-Duitsland en De nemarken naar de Noordzee stromen. In Noord-Duitsland viel daarbij vanmorgen plaatselijk natte sneeuw Om een depres sie boven West-Engeland daarentegen stroomt zachte lucht via Frankrijk naar ons land. Het noorden van ons land be vindt zich sinds gisteren in de overgangs zone tussen zachte en koude lucht. De temperatuur kwam er gisteren niet hoger dan 6 graden, terwijl in het zuiden van het land omstreeks 16 graden werd gemeten. In de afgelopen nacht breidde de zachte lucht zich weer langzaam naar het noor den uit, zodat de wind in de noordelijke provincies afnam en de temperatuur be gon te stijgen. Een randstoring van de depressie boven West-Engeland veroor zaakte gisteravond plaatselijk onweers buien. De depressie neemt in betekenis af waardoor de stroming in de zachte lucht zwakker wordt en de kans stijgt dat de koude lucht weer terrein zal gaan win nen. Tot het zuiden van het land zal de koude lucht waarschijnlijk voor morgen avond nog niet doordringen Zondag 30 maart Zon op 6.22 uur, onder 19.09 uur. Maan op 13.23 uur, onder 3.34 uur. Maandag 31 maart Zon op 6.19 uur, onder 19.10 uur. Maan op 14.39 uur, onder 4.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten w en binnenlandheden i c O g morgen 7 uur. Neerslag: rS "w 5 U laatste 24 uur. E V SB V V e c5 Helsinki zwaar bew. wnw -13 0 Stockholm half bew. nnw -12 0 Oslo onbewolkt nno -9 8 Kopenhagen zwaar bew. 0 -1 0 Aberdeen geheel bew. O 3 12 Londen motregen z 9 5 Amsterdam regen z 9 7 Brussel licht bew. z 8 31 Luxemburg half bew. z 4 22 Parijs licht bew. zzw 7 2 Bordeaux zwaar bew. ozo 9 0 Grenoble zwaar bew. zzo 5 3 Nice half bew. nw 9 0 Berlijn geheel bew. O 1 0 Frankfort zwaar bew. windst. 5 3 München licht bew. zzw 3 0 Zürich mist windst. 1 0,1 Genève zwaar bew. no 3 0 Locarno geheel bew. windst. 8 0 Wenen mist windst. -0 0 Innsbruck onbewolkt wzw -0 0 Rome mist zzo 9 0 Ajaccio zwaar bew. n 10 0 Madrid zwaar bew. wzw Algiers regen windst. 13 7 Den Helder geheel bew. z 8 16 Ypenburg lichte regen z 10 Vlissingen licht bew. z 8 5 Eelde lichte regen ozo 5 7 De Bilt zwaar bew. z 9 2 Twente half bew. z 8 6 Einuhoven half bew. z 7 2 Vlv. Z.-Limb. half bew. z 9 0,4 27. „Het is erg vriendelijk van u, dat u me hebt gewaarschuwd"zei Panda, „maar toch blijf ik er bij, dat ik hier sheriff wil worden. Er moet toch IEMAND zijn, die een beetje op de boeven let". „Okee, doe wat je niet laten kunt", riep Old Oehoe geprikkeld, „dan moet je het zelf maar weten. Hier is de sheriff-ster, hier een re volver en hier een hoed! Geluk ermee!" Panda gespte de patronengordel met de revolver om, stdk de ster op, die het ken teken van zijn nieuwe waardigheid was en drukte de hoed op zijn bolletje. Toen hij zo uitgedost naar buiten kwam, barst ten de cowboys in een daverend gelach los. „Haha!" lachten zij, „de nieuwe sheriff! Zo uit de luiermand! Wat ga je nu doen, groentje?" „Ik ga Billy de Buffel arres teren!" antwoordde Panda nijdig, „waar kan ik die bandiet vinden?" Deze mede deling verwekte nieuwe vrolijkheid, want tot nog toe had zelfs de dapperste sheriff zich niet in de nabijheid van deze geduchte boef gewaagd. Alleen Old Oehoe bleef ern stig, want hij vond Panda nog wat te jong om neergeschoten te worden. „Pas maar op, dat je die Billy niet tegenkomt, groen tje", zei hij. „Blijf uit de buurt van café „Het Hoefijzer", want daar komt hij vaak. En bovendien is dat een pleisterplaats van boeven!" „Dan ga ik daar juist heen!" ant woordde Panda kortaf, want hij hield er niet van, om uitgelachen te worden. Maar toen hij zijn schreden naar het beruchte café richtte, begon hij zich toch af te vra gen, of dit niet wat erg gewaagd was. „Ik kan nu niet meer terugdacht hij, „anders lachen ze me helemaal uitIk hoop alleen maar, dat die Billy de Buffel er nog niet is „Het bestuur is na publikatie van het jaarverslag tot de conclusie gekomen, dat het voorstel om uit de winst een bedrag van f 85.500 te boeken op een te creëren dividendreserve, niét conform de statu taire bepalingen is geweest", aldus werd aan aandeelhouders medegedeeld in de al gemene vergadering van de n.v. Handel maatschappij Voorheen J. F. Sick en Co. Hiervoor in de plaats stelde het bestuur voor alsnog een dividend van 5 percent te declareren, hetgeen door de vergadering werd aangenomen. Aandeelhouders stelden vragen over „de minder goede verslaggeving". Er ontbre ken gegevens over de produkten waarin de maatschappij handelt. Ofschoon vol gens het verslag het jaar 1956-1957 een goed jaar is geweest, zijn de cijfers slecht. De posten onkosten en voorraden zijn te hoog en d'e liquiditeit slecht. Het divi dend van 11 percent van verleden jaar was volgens aandeelhouders ook reeds ge forceerd. Gepleit werd voor een meer sta biele dividendpolitiek. De voorzitter zegde toe in toekomstige verslagen meer gegevens te verstrekken en, met het oog op de concurrentie, slechts groepen artikelen te zullen vermelden. Het volgen van een conservatieve dividend politiek achtte hij niet juist voor een han delszaak. Men heeft hier andere lijnen te volgen dan bij een industriële of cultuur onderneming Wat de maanden oktober tot en met de cember van het lopende boekjaar betreft, deelde de directie mede, dat de goederen- omzetten en de gemaakte winsten iets ho ger zijn geweest dan in het voorafgaande jaar. De raad van commissarissen van het administratiekantoor „Unitas" n.v. te Rot terdam heeft besloten aan de op 29 april te houden algemene vergadering van aan deelhouders een voorstel te doen tot uit kering van een dividend óver het boekjaar 1957 van 29 percent (v.j. 23 percent). In middels is hiervan reeds 20 percent als ihterimdividend uitgekeerd. Het saldo bedr jfsrekening uver 1957 van de n.v. „Het Nederlandse Veem" heeft 273.165 bedragen (v.j. ƒ311.655). Het sal do winst bedraagt 128.502 132.825) Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 8 percent over het onveranderd geplaatste kapitaal, zijnde 80 per aandeel van 1000. De n.v. 's-Gravenhaagsche Passage Maatschappij boekte blijkens het jaarver slag over 1957 een netto winst van 112.006 (v.j. 112.809), waaruit onver anderd 9 percent dividend wordt voor gesteld. De raad van beheer van de n.v. Exploi tatie Maatschappij Scheveningen heeft be sloten de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1957 vast te stellen op 8°/o (vorig jaar 8°/o). Het resultaat van de n.v. Maatschappij Zeebad Scheveningen laat een dividend uitkering toe van 8°/o (vorig jaar 8°/o). De opric'.tersbewijzen van deze vennootschappen zijn betaalbaar met respectievelijk ƒ34,60 en 31,40 per stuk De lederwarenindustrie De invoer van buitenlandse produkten naar Nederland is in het afgelopen jaar met tien per cent gestegen. De invoer van lederwaren daaren tegen is in diezelfde periode met 8,5 percent ge daald, zo is op de vierde openbare vergadering van het Bedrijfschap Lederwaren te Amsterdam medegedeeld. Het bestuur concludeert hieruit, dat de lederwarenindustrie minder afhankelijk van het buitenland is geworden. De export van lederwaren is met 9,5 percent gestegen. Vooral de export van handschoenen is sterk toegenomen. (Voor de beurs zie pagina 4) Boycot. De negers in Washington, die 43 percent van de bevolking van de hoofd stad uitmaken, hebben donderdag de warenhuizen die geen negers als ver kopers in dienst hebben, geboycot De actie gold voor een dag. Overgeleverd. De Amerikaanse ambassa deur te Parijs heeft meer dan 150.000 brieven ontvangen, waarin men presi dent Eisenhower clementie verzoekt voor een in de laatste wereldoorlog ge deserteerde Amerikaanse soldaat, die zich veertien jaren in de woning van zijn Franse vrouw te Mont Dorignv ver borgen had. Zij hebben thans vijf kin deren. De Amerikaan is aan Ameri kaanse militaire autoriteiten te Verdun overgeleverd. Gekleurd. De Iraakse minister van bui tenlandse zaken, dr. Fadhil Djamali, heeft Arabische diplcftiaten te Bagdad meegedeeld, dat Egypte een kaart heeft uitgegeven waarop alle Arabi sche staten in een kleur, als onderdeel van de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Syrië worden aangege ven. Volgens de ministei vormt de kaart een duidelijk bewijs voor presi dent Nassers expansieplannen en vij andige oogmerken ten opzichte van andere onafhankelijke staten. Uitstel. De eerste Arabische olieconferen tie, die aanvankelijk in februari of maart in Caïro gehouden zou worden, zal thans op 1 november van dit jaar beginnen, aldus een mededeling van het secretariaat van de Arabische Li ga. Vraag. In de Verenigde Staten zijn proe ven genomen met een hormoon afkom stig van de hersenslijmklier een klei ne klier, die het gehele hormonale stel sel regelt dat drie dwergen van der tien jaar, in anderhalve maand even veel deed groeien als normaal in een tot twee jaar. Bij oudere dwergen had het hormoon slechts tot resultaat dat hun beenderen sterker werden. De ge leerden vragen zich af, of het hormoon alleen bij kinderen werkt en of de ver minderde produktie ervan bij ouderen leidt tot ouderdomsverschijnselen. Betrapt. De politie van Darmstadt is er met behulp van een televisie-camera in geslaagd een dief te betrappen, die in de garderobe van de rijksbiblio theek in de stad, regelmatig voorwer pen ontvreemdde uit mantels en jas sen. Wereldburger. Wereldburger Garry Da- vis is In Italië voor de derde maal ge arresteerd wegens „clandestiene im migratie". Onlangs werd hij naar een vluchtelingenkamp in Fraschette (Mid- den-Italië) gezonden, maar gisteren werd hij op Capri gearresteerd. Verheerlijking. Het gerechtshof van Na pels heeft twee leiders van de „Fasci Nazionali Corporativ;" een neo-fascis- tische groepering veroordeeld wegens verheerlijking van Mussolini en het fascisme. Zij hadden voorgesteld het stoffelijk overschot van Mussolini bij het Victor Emmanuel Monument in Ro me ter aarde te bestellen Vertrokken. Generaal-ma joor Walter, di recteur van de Amerikaanse missie voor militaire bijstand is met enkele zijner assistenten uit Belgrado vertrok ken. Hiermede is een einde gekomen aan het werk van zijn missie in Joe goslavië. Een groot deel van het per soneel was reeds eerder vertrokken. De militaire missie kwam in 1951 in Belgrado. Aanslagen. In de Parijse wijk Pigalle heb ben Afrikaanse terroristen gisteravond uit een rijdende auto een Franse vrouw en een Portugees doodgeschoten en twee andere voorbijgangers ernstig ge wond met salvo's uit automatische wa penen. Vijf Algerijnse terroristen heb ben donderdagavond in de eetzaal van een hotel in Parijs vier Noordafrikanen doodgeschoten. Een vijfde werd ern stig gewond. Beslag. Genuese havenautoriteiten hebben beslag gelegd op de Royal Monsour" een weelderig jacht van koning Saoed. Kort tevoren was vijftien miljoen lire overgemaakt om een eerste beslag on gedaan te maken. Een Milanese firma had beslag laten leggen omdat zij nog vijftien miljoen lire van Saoed kreeg voor werkzaamheden in 1955 verricht. Nu vroeg de architect Brasini, die in 1956 voor bouwkundige adviezen naar Saoedi Arabië was omboden beslag. Hij eist 438 miljoen lire. Verraderlijk. De Italiaanse regering heeft de Tsjechische autoriteiten verzocht de „ontoelaatbare" en „lasterlijke" uit zendingen in het Italiaans van een Tsjechisch radio-station te staken. Vol gens een Italiaanse woordvoerder zijn de uitzendingen verraderlijk, omdat zij geschieden op een golflengte, die niet ver afligt van de lengte, waarop radio- Rome uitzendt. OM de heidense fundamenten te be lichten, waarop het carnavalsfeest in overoude tijden stoelde, hebben we de Germaanse godin Nerthus aan u voorge steld, welke dame in een scheepswagen werd rondgetrokken om de landen die zij bezocht tot vruchtbaarheid te brengen. Tevens hebben we van die gelegenheid ge bruik gemaakt de scheepswagen als „car- rus navalis" te bestempelen, van welk woord „carnaval" afgeleid zou kunnen zijn. Laten we thans ook nog even stilstaan bij het woord „vastenavond" waarover op het eerste ge zicht al bijzonder weinig in teressants te vertellen valt, omdat iedereen onmiddellijk kan verklaren dat deze term is samengesteld uit de twee woorden „vas ten" en „avond". Door de duidelijkheid van deze woordafleiding hebben vorige generaties zich ook laten verblinden. Vol gens de jongste ethymologische onderzoe kingen hangt het woord „vastenavond" echter niet samen met het werkwoord „vasten", maar met het Duitse faseln We hopen van harte, dat u dit Duitse „fa seln" vandao.g niet op dit praatje wilt be trekken, want dan betekent „faseln" niets meer of minder dan leuteren of zwammen. Maar het woord kan ook broeden, of wer pen betekenen en dan sluit het nauw aan bij de betekenis die dit Duitse woord in de middeleeuwen had, toen men er „ge dijen", of „bevorderen van de vruchtbaar heid" onder verstond. En ziet, dan her kennen we meteen weer de taak die aan de godin Nerthus was toebedeeld! „Faseln- Abend" was dan ook geen avond die aan de vasten vooraf ging, maar een avond die ih verband stond met het brengen van vruchtbaarheid aan de landstreken. Laten we nu verder maar afstappen van al die oude elementen die aan carnaval ten grondslag liggen. De feestvierders in het zuiden maken bij die gelegenheid plezierig pret, en daar gaat het eigenlijk toch om. Maar er is ook een tijd geweest, dat die feesten een nogal losbandig karakter droegen, waar kerkelijke en wereldlijke overheden streng tegen moesten optreden. Vooral ook aan de overdaad, waarin de feesten herhaalde lijk dreigden te ontaarden moest paal en perk worden gesteld. Dit was waarschijn lijk een van de redenen, waarom de leformatie zich van de carna valsviering afkerig toonde. Een andere reden was, dat zij het gehele feest, als stammende uit heidense tijden, als super stitie afwees. Dht was natuurlijk weer een ander uiterste, wat tot gevolg heeft ge had, dat de carnavalsviering boven de ri vieren bijna geheel verdwenen is, waar door het uitsluitend nog door katho lieken gevierd door de rest van Neder land voor een typisch rooms-kathntiek feest wordt aangezien. Dat is jammer, want als we het wel hebben, zouden de anderen ook wel eens op een prettige ma nier gek willen doen. Het is wel een hele overgang, thans over te stappen op de vitamines, waarover ons een drietal viagen werden voorgelegd. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2