Nederlandse ondernemingen in Indonesië besproken r Russische honden sprongen 200 km. Engelse liberalen veroveren zetel op de conservatieven RENAULT Van dag tot dag Kansen voor zaken-doen in naaste toekomst door velen betwijfeld ^Praatótccl ZATERDAG 29 MAART 1958 GARAGE DEN HOUT Is kamperen sport? Principiële zaak voor het gerechtshof Prinses Beatrix bezocht kunsttentoonstelling Per raket de ruimte in en terug per parachute Pineau deelt wensen van Adenauer voor topgesprek Voorbereidend overleg gevoerd in Bonn POLYCOLOR Kleurshampoo wast de winter uit uw krullen! POLYCOLOR kleurshampoo POLY COLOR, i Zonder evenredige vertegenwoordiging maakt een liberale opleving echter geen schijn van kans Prins Bernhard in Istanboel Prinses Margaret in West- Duitsland voor inspectie Nationale campagne tegen de baldadigheid Apeldoorn thans ook in de rij van grote gemeenten W. C. Handy overleden Een landelijke .campagne tegen de bal dadigheid der jeugd is van stapel gelopen met een beroep van het daartoe samenge stelde comité op alle burgemeesters van Nederland. Men wil op deze wijze tot plaatselijke comités komen en daarna de baldadigheid op krachtige wijze aan pakken. Ofschoon de schade door baldadigheid in de miljoenen loopt, is men niet van plan de jacht op de baldadigen te openen zoals men bijvoorbeeld jaarlijks met de schadelijke bruine rat afrekent. Vergif strooien en doodslaan zelfs al bedoelen wij dat figuurlijk! zijn niet de middelen die het landelijk comité voorstaat. In tegendeel, men wil opvoedend werken en de beschaving bevorderen, om te komen tot een algemene gelding van de thans nog niet tot effectieve werkzaamheid ge groeide opvatting in de jeugd dat de na tuur en andermans eigendommen geëer biedigd dienen te worden. Dat is een nobel streven. Het is echter te hopen dat de strevers een zeer belang rijke factor in deze aangelegenheid niet over het hoofd zien, namelijk: de nood zaak om zich te verdiepen in de oorzaken der baldadigheid en de omstandigheden die haar bevorderen. Een gebrek aan be schaving is uiteraard vaak de aanleiding tot vernielingen, doch dan in situaties die daar als het ware toe uitnodigen. De leni ging van deze situaties en de schepping van nieuwe, waarin de jeugd andere, edeler bezigheden ontdekt en haar neiging tot actie kan uitleven in een richting die niemand schade berokkent, lijkt het eerst aangewezen middel om het kwaad te beteugelen. Daarbij moet ons van het hart, dat nog steeds te weinig aandacht wordt besteed aan het opvangen van de jeugd buiten de schooltijd. Weliswaar zijn er speeltuinen en jeugdverenigingen, doch men behoeft slechts zijn eigen jonkheid na te gaan om te beseffen dat de vrijheid ook het kind is ingeboren en dat de jeugd zich het pret tigst amuseert als zij zelf initiatief tot haar bezigheden kan ontwikkelen. Op straat is dat heden ten dage nage noeg niet meer mogelijk. De huizen heb ben geen tuinen meer, waarin het gezins verband bij het spel gehandhaafd kan blijven. Vrije recreatieruimten tussen de huizenblokken, speelstraten, speelweiden en speelplantsoenen zijn het, die de jeugd verlangt en wanneer haar daarnaast ge leerd kan worden die speelgelegenheden niet te schandaliseren, doch er een plezie rig gebruik van te maken, komen we ver der dan wanneer we zouden proberen, onze kinderen gesteven en gestreken achter glas te zetten met het sierlijke kaartje op hun borstje: „Ik ben een net kind, dat baldadigheid verafschuwt". ADVERTENTIE EEN ELEGANTE, ZUINIGE AUTO GOEDKOOP EN ZONDER RISICO Productie: Renault 4 in 8 jaar meer dan 1 millioen. Dauphine in 22 maanden meer dan 300.000. Het gerechtshof in 's Hertogenbosch zal op woensdag 2 april in hoger beroep een zaak behandelen tegen de houder van een kampeerartikelenbedrijf te Roermond, die geverbaliseerd is, omdat hij dit bedrijf heeft uitgeoefend zonder in het bezit te zijn van de vereiste vei gunning ingevol ge het Vestigingsbesluit Kleinhandel in Sportartikelen. De gedaagde, die er zich op beroept, dat kampeerartikelen wel ke hij uitsluitend verkoopt geen sport artikelen zijn, zodat de bedoelde vergun ning voor hem niet vereist zou zijn, is door de economische politierechter te Roermond veroordeeld tot een boete van 260.-, waarvan f 250.- voorwaardelijk. Deze straf is in deze zaak opgelegd om een behan deling in appèl mogelijk te maken. De A.N.W.B. acht het principieel van grote betekenis dat uitgemaakt wordt of kamperen gezien moet worden als sport, dan wel, zoals de bond meent, als een bijzonder populaire vorm van toeristische vakantiebesteding. De A.N.W.B. is van mening dat de verkoop van kampeerarti- kelen niet gekoppeld mag zijn aan de kleinhandel in sportart'kelen. De materie dient volgens de bond in een apart vesti gingsbesluit te worden geregeld. De A.N.W.B. heeft deze zienswijze onlangs in een request ter kennis van de ministers van Economische en Sociale Zaken ge bracht. Als getuige-deskundige over de vraag of kamperen al dan niet een sport is zal in deze zaak gehoord worden de chef van de afdeling kamperen van de A.N.W.B., de heer G. van der Weijde Vermoedelijk zal ook de heer D. H. Schmuell, algemeen sportleider van de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam en lid van de inter nationale commissie voor lichamelijke opvoeding van de Unesco, als getuige- deskundige optreden. Prinses Beatrix heeft vanochtend een onofficieel bezoek gebracht aan de vrijdag geopende tentoonstelling van kunstwerken van jonge beeldende kunstenaars in de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, ingericht ter gelegenheid van de uitbreiding der Akademie met een nieu we afdeling. DJAKARTA (ANP) Een driedaagse bespreking over het lot van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië door president Sukarno en de Nationale Raad heeft geleid tot de aanbeveling aan het kabinet om een aantal daarvan, meest winkels, aan de eigenaars terug te geven, zo is zaterdag uit zeer gezaghebbende bron vernomen. Openbare nutsbedrijven en maatschappijen op het gebied van het openbaar vervoer dienen te worden genationaliseerd, aldus de aanbeveling. Ondernemingen die als belangrijk voor de Nederlandse economie worden beschouwd, moeten onder regerings- toezicht blijven tot Nederland bereid is Nieuw-Guinea over te dragen aan Indonesië. Nederlandse investeringen in de Archipel tot een bedrag van anderhalf miljard dol lar werden door de Indonesische regering „overgenomen" tijdens de anti-Nederlandse actie van december, nadat de Verenigde Naties er niet in waren geslaagd een op lossing van de kwestie Nieuw-Guinea te vinden die bevredigend voor Indonesië was. De status van deze investeringen is nog vaag; vele zijn onder toezicht van de re gering of van het leger geplaatst. In som mige gevallen wordt de Nederlandse direc tie de toegang tot haar kantoor ontzegd. Een zegsman uit de omgeving van de Nationale Raad zei dat het optreden tegen de Nederlandse ondernemingen niet alleen een gevolg is van de „nieuwe koers" van Indonesië in de strijd om Nieuw-Guinea, maar ook van de eenzijdige opzegging van de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie door Indonesië. Er is een commissie ingesteld om de Nederlandse ondernemingen in drie groe pen te verdelen. De ondernemingen van de eerste groep zullen misschien in de komen de zes maanden aan de eigenaars worden teruggegeven. Hieronder zouden vallen winkels en mogelijk ook kleine bedrijven zoals bakkerijen. De eigenaars zouden het recht hebben hun bezit te verkopen, maar alleen aan Indonesiërs. De zegsman acht het waarschijnlijk dat er over de schadeloosstelling voor te na tionaliseren ondernemingen zal worden onderhandeld tussen de autoriteiten en de eigenaars, zonder hulp van derden. Hij zei dat de Raad ook gesproken heeft over de kwestie van de Nederlandse des kundigen in Indonesië. Op de vraag of aan. bevolen is deskundigen te dwingen in het land te blijven als zij „onmisbaar voor de Indonesische economie" worden geacht, zei de zegsman dat op dat punt geen besluit genomen is. Hij voegde daaraan toe dat algemeen wordt aangenomen dat het hun vrij staat te vertrekken als zij dat willen. De Raad besprak ook de positie van het Indonesische personeel van de Nederlandse bedrijven en kwam tot de slotsom dat daaraan een zekere mate van zeggenschap in het bestuur van de onder regeringstoe- zicht gestelde maatschappijen moet worden gegeven. De aanbevelingen van de Nationale Raad zullen zo spoedig mogelijk aan het kabinet worden voorgelegd. De commissie die belast zal zijn met de onderverdeling van de verschillende be drijven bestaat uit leden van de Nationale Raad en vertegenwoordigers van verschil lende ministeries. Volgens de zegsman hebben tijdens de bijeenkomst van de raad zeven leden van het kabinet hun mening over het vraagstuk der Nederlandse bedrijven kenbaar ge maakt. De mogelijkheid van confiscatie of ont eigening zonder schadeloosstelling zou al leen dan ter sprake komen, in geval de betrekkingen tussen Indonesië en Neder land nog meer mochten verslechteren, aldus de zegsman. Dit zou bijvoorbeeld het LONDEN (UP) Radio-Moskou heeft een bericht van het Russische communis tische party-orgaan Pravda geciteerd, waarin verteld wordt dat in mei 1957 een Russische raket is afgevuurd, die een hond naar een hoogte van 212 kilometer heeft gebracht. Het hondje is veilig per para chute op aarde teruggekeerd. Volgens Pravda hebben dit experiment en andere experimenten met honden bewezen dat de inspanning volkomen dragelijk bleek. Op- merkeiyke veranderingen in de toestand van de dieren zyn niet opgetreden. De Pravda vertelde dat Russische geleer den al sedert 1949 dieren gebruiken in raketexperimenten. ,In het eerste stadium hebben honden die in de experimenten gebruikt werden vluchten gemaakt tot de hoogte van 100 tot 210 kilometer. Hermetische cabines waar borgden ten volle de vereiste barometrische druk, temperatuur en normale samenstel ling van de lucht tijdens de volle duur van de vlucht. De terugkeer van de dieren naar de aarde werd verwezenlijkt door de hermetische cabine los te maken van de raket en de cabine vervolgens te laten dalen aan een parachute". Pravda vervolgde: „De versnellingen welke optraden tijdens de opstijging van de raket en de daling van de losgemaakte ca bine, het stadium van gewichtloosheid, dat van 3.5 tot 6 minuten duurde, en zekere andere factoren van de vlucht, bleken vol komen dragelijk en hebben geen enkele waarneembare verandering teweegge bracht in de toestand van de dieren die in de experimenten gebruikt zijn. Sommige van die dieren hebben met succes ook een tweede raketvlucht gemaakt. In het tweede stadium van de experimenten werden ka tapult-apparaten gebruikt voor de daling van de dieren en instrumenten naar de aqrde. Deze apparaten, waarbij speciale hogedruk-pakken zonder gasmaskers ge bruikt werden, waarborgden een veilig vertrek uit de raket op hoogten tot 110 ki lometer, bij een vliegsnelheid van ongeveer 1.2 kilometer per seconde. Bij de gevallen dat de raketten verlaten werden op een hoogte van 85 a 75 kilometer, vergde de daling van de dieren naar de aarde ruim een uur. Schadelijke gevolgen voor de ge zondheid van de dieren als gevolg van het uit de raket wegschieten, het dalen per parachute en het vliegen in de hogere lagen van de dampkring zijn niet ontdekt. De werking van het systeem dat de veilig heid van de vlucht moet waarborgen, is zeer doeltreffend gebleken en heeft de succesvolle landing van de dieren gegaran deerd". geval kunnen zijn als het bewezen werd geacht dat Nederland zich bemoeit met de opstand in Midden-Sumatra. Massa-uittocht zakenleiders De zitting van de Nationale Raad viel samen met een massa-ujttocht van Neder landse zakenleiders. Vele leidende zaken lieden, die nog achter waren gebleven na dat het grootste deel van hun employés in de afgelopen maanden was vertrokken, verklaarden de hoop om in de naaste toe komst nog zaken te kunnen doen, te hebben opgegeven. Sommigen baseerden hun be sluit om hun bedrijven min of meer op te geven op de overweging dat er in het bij zonder voor de Nederlandse bedrijven in Indonesië in de komende jaren geen toe komst meer is, terwijl anderen van mening waren dat Indonesië in afzienbare tijd geen vooruitzichten voor zaken biedt. Er zijn uiteraard uitzonderingen op deze algemene regel, doch het feit dat er onder de 2000 Nederlanders die dit weekeinde Djakarta verlaten, vele directieleden zijn, kan als een aanwijzing worden gezien, dat zij over het algemeen besloten hebben hun zaken op te geven. Heden, zaterdag, vertrekken uit Tandjong Priok het m.s. „Oranje" met 500 Neder landse passagiers, en het Italiaanse passa giersschip „Oceania" met 150 repatriëren- den. Andere schepen, die dit weekeinde naar Europa vertrekken, zijn de „Zuider kruis" met 800, en de Italiaanse „Lamenia" met 400 Nederlanders. De Franse en Engelse vliegtuigen naar Europa zijn voor de komende dagen vol geboekt. In totaal hebben sedert^et begin van de anti-Nederlandse campagne, in vier maan den tijd meer dan tweederden van de 50.000 zielen tellende Nederlandse gemeen schap Indonesië verlaten. BONN (DPA-AFP) De Franse en de Westduitse regering nemen een positieve houding in ten opzichte van een eventuele topconferentie en wensen, dat deze betrek king heeft op de meest dringende proble men, in het bijzonder de ontwapening en de hereniging van Duitsland, in samen hang met de Europese veiligheid, aldus wordt verklaard in een communiqué dat is uitgegeven na de besprekingen die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, vrijdag met bondskanselier Ade nauer en minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano te Bonn heeft gevoerd. Het overleg over de actuele internatio nale problemen betrof vooral de voorbe reiding van een topconferentie. West- Duitsland en Frankriik zullen hierbij nauw samenwerken en dit moet leiden tot de uitwerking van voorstellen die vorde ringen in de richting van een werkelijke ontspanning mogelijk maken aldus het communiqué, dat eraan toevoegt, dat ook het overleg met de NAVO-bondgenoten zal worden voortgezet. De bondskanselier en Von Brentano stel den met bijzondere voldoening vast, dat de Franse regering hun standpunt deelt, dat de Duitse kwestie op een topconferen tie tegelijk met het vraagstuk van de Eu ropese veiligheid besproken dient te wor den. PARIJS (Reuter) Pineau verklaar de bij zijn vertrek uit Parijs: „Het lijkt mij nogal nutteloos bijvoorbeeld over de vorming van een of ander soort neutrale of gedemilitariseerde zone in Europa te spreken, indien de betrokken landen niet met een dergelijk plan instemmen." ADVERTENTIE Uw haar had het in de winter hard te verduren! Geen nood! Was het thuis met POLYCOLOR Kleurshampoo en het glanst weer, glinsterend in de lentezon, zacht en soepel met een mooie, volle tint. Uw éigen tint of een nieuwe, modieuze kleurschakering. Doe het thuis, doe het vandaag! (En geen spoor meer van dat enkele grijze haartje!) Tintgevende haaruassing 7 a handige, grote tube voor 2 wassingen f. 1.95 1 bij alle drogisten en parfumerie-iaken. (Van onze correspondent in Londen) De met spanning verbeide uitslag van de tussentijdse verkiezing voor de Lager huiszetel van het landbouwdistrict Torr ington in het graafschap Devon is, zoals een opiniepeiling aanwees, een zege ge worden voor de liberalen. Hun voorsprong op de „nationaal-liberalen" (conserva tief) was slechts 219 stemmen, een ver schil dat een hertelling nodig maakte. Het resultaat was: Mark Bonham Carter (li beraal), kleinzoon van de grote liberale leider en premier Lord Asquith, 13.408 stemmen, nationaal-liberaal en conserva tief 13.189 stemmen en labour 8697. Bij de algemene verkiezingen van 1955, toen er geen liberaal meedeed, luidde de uitslag: nationaal-liberaal en conser vatief: 29.124 stemmen. Labour 10.812 stemmen, een meerderheid van 9312 voor de regeringspartij. Er stemde ongeveer tachtig percent van de kiezers, tegen 69,1 in 1955. Het is de eerste maal sedert 1929, dat bij een tussentijdse verkiezing een district overgaat naar de liberalen. Door de libe rale deelneming aan deze verkiezing ging 28 percent van de conservatieve en 10 van Labours aanhang verloren. Indien er sprake is van een liberale herleving, dan moest Torrington dit aantonen want dit deel van Engeland bezit een lange libe rale traditie. De Tories vechten er onder de vlag van de nationaal-liberale partij, die sinds de oorlog een onzichtbaar, on derdeel vormt van de conservatieve par tij. Algemene verkiezingen? De regering verliest sedert 1956 haar vierde Lagerhuiszetel. Volgens sommigen is Macmillan moreel verplicht af te tre den en nieuwe verkiezingen te houden, in plaats te wachten tot de herfst van ol- gend jaar. Hij wil de bui laten overdrij- Het ballet van de Nederlandse Opera is vrijdagavond in de Amsterdamse schouwburg voor het voetlicht getreden met twee premières: De balletten „Repetto" op muziek van Prokovjef in de choreografie van de leidster van het operaballet Frangoise Adret en „Josef in Potifar's huis" van Johan Verdoner op muziek van Handel. Op de foto: Een scène uit „Repetto" met Alexandra van Rijn, Hans van Manen en Yvonne Joselin. ven, in de hoop op enig resultaat van een top-gesprek, een verbetering van de Ame rikaanse economische toestand en een „vergeten" van het huurdersleed. Duizen den zullen in oktober uit hun woningen worden gezet, omdat zij de hogere huren niet kunnen betalen. Er zijn ook allerlei andere factoren, wel ke tot tegenspoed voor de conservatieven hebben geleid. Zij hebben goede dingen gedaan, zoals belastingen verlaagd en meer armslag aan het bedrijfsleven ge geven, maar ook de conservatieve pers erkent openlijk, dat ze ciwarbij vaak on handig te wefk gingen. Bij plaatselijke verkiezingen overheer sen doorgaans lokale problemen. De ver mindering van de landbouwsubsidies bracht de kleine boeren in opstand. In de streek van Torrington heerst een zekere werkloosheid. Torrington heeft bevestigd dat de kiezers beu zijn, zowel van de con servatieven, die onvoldoende met hun tijd meegingen, als met Labour, wier denk beelden eveneens verouderd zijn. De me ning overheerst dat de regering, na zeven jaar bewind, vermoeid is. Nationaal protest Doorgaans brengt de Brit zijn stem niet uit op een partij, die geen kans heeft de regeringsmacht over te nemen, zoals bij de liberalen het geval is. Bij evenredige vertegenwoordiging zouden de liberalen, in hun slechtste tijd, veertig Lagerhuiszetela hebben gekregen. Nu moeten ze het met zes uit een totaal van 630 stellen. De liberalen hebbenhun tijd gehad. Hun denkbeelden zijn gemeengoed, zowel bij Labour, wat de sociale politiek betreft, als bij de conservatieven, wat hun economische opvattingen aangaat. Van daar dat de grote liberaal Sir Winston Churchill zonder gewetensbezwaar naar de Tories kon overstappen. Het is zeer de vraag of de liberalen opnieuw van dwerggroepje massapartij kunnen wor den. Niettemin heeft hun overwinning die vooral een nationaal protest is, een heil zame schok toegebracht aan de twee grote partijen. Hun monopolie wankelt, maar de verlammende politieke crisis, waarin Groot-Brittannië sinds de oorlog verkeert, duurt voort. Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig in Istanboel gearriveerd. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de gouverneur van Istanboel en de Nederlandse ambassa deur. Er stond een erewacht van de poli tie opgesteld. De Prins vertrok vandaag naar Anka ra. Maandagochtend zal hij de vliegba- ses EskiSehir bezichtigen. Maandagmid dag zal de Prins in Istanboel het Neder lands Archeologisch Instituut openen. (Van onze correspondent in Bonn) Duizenden mensen stonden bij het vlieg veld van Hamburg toen prinses Margaret, de zuster van de Britse koningin, daar gisteren met een toestel van de Royal Air Force landde. De prinses, die een ro de voorjaarsmantel droeg, zag er moe en bleek uit. Met een glimlachje bedankte zij voor de bloemen, die haar in naam van de bondsregering in Bonn en namens de stad Hamburg werden aangeboden. Zij schreed langs een erewacht van 600 Schotse soldaten en begaf zich per auto naar Lüneburg om daar de Britse troepen te inspecteren. Vandaag zou de prinses weer naar Londen terugvliegen. Op de Verhuizen Bij verhuizen komen oude kranten te voorschijn. Een oud paar schoenen ge wikkeld in een oude krant van 1947, 17 juli. Een andere regering, andere staats lieden, andere vraagstukken. Namen van ministers die je al bijna was vergeten. Beroemde personen die nu zijn verdwenen. Een andere wereld staart je aan, net een tien jaar geleden. Hoeveel jonger was je toen nog, hoeveel meer hoop had je. Er is niets deprimerender dan oude papieren te vinden. „Betaalde rekeningen over 1953". Wat een moeite om ze te betalen, belasting, kleren, verven, drank, benzine. Eigenlijk is een mensenleven hard en treurig, vooral als je oude papieren ziet. Ik neem aan, dat een ingenieur op zijn zolder of in zijn rommelkast half-afge- maakte tekeningen vindt van bruggen die hij nooit gebouwd heeft, van fabrieken die nimmer aanbesteed zijn. Een schrijver vindt half-afgemaakte toneelstukken, soms ook afgemaakte maar nimmer opgevoerde. Hoe hard werkt men, en men houdt net iets te vroeg op. In het verleden bladeren stemt treurig. Vroeger als ik over treurige levens van treurige schrijvers of schilders of beeld houwers of componisten las, nam ik me voor: ik wil niets met de kunst te maken hebben. Geen tragedie in mij n leven, geen onbetaalde rekeningen, geen wan hopig nahollen van een nimmer te berei ken ideaal. Ik dacht, dat het leven makke lijker en goedkoper kon. Er zijn ook zeker mensen, lezers misschien, die het allemaal makkelijker en vlotter doen. Ongecompli ceerde aandeelhouders, president-commis sarissen, heen en weer vliegende bankiers zonder zorgen. Maar ik daag ze uit: ga op uw zolder of in uw rommelkamer en in een paar mi nuten zit u gedeprimeerd tussen de rom mel en uw verleden staart u somber en verwijtend aan. Oude koffers, vergeten reizen, eens belangrijke en nu stoffige pa pieren, versleten kleren en oude schoenen. En oude kranten om u precies te vertellen wannéér dit alles was en hoe veranderd de wereld er sedertdien uitziet. Als ik nog weer eens tien jaar leef en weer verhuis, wat zal ik dan vinden? Hoe hulpeloos moet mijn leven van vandaag er dan uitzien, welke plannen en idealen zul len dan weer tot stoffige paperassen ver- rommeld zijnEn rekeningen, die nu me schreeuwend aanstaren, zullen dan in een mapje liggen: „Betaalde rekeningen 1958" hoop ik. Wat de rotstekeningen van de pre-his- torie zijn, zijn de oude kranten van van daag. We pakken er oude schoenen in, boeken en papieren, versleten kleren, een paar schaatsen of ski-schoenen. De kran ten vergelen en worden documenten van een voorbij verleden, net als de mammoe ten op de rotswanden van de voor-histo rische holen. De holbewoner tuurde er naar als hij ging verhuizen en achter in zijn hol zijn dierenvel ging oprapen. „Dat ivas tien jaar geleden", dacht hij. „Wat een hoop is er veranderd. Hoe ouderwets zien die tekeningen er uit en wat een rom mel ligt hier in het hol; halfvergane bot ten, potscherven, verkoold hout, een ste nen speerpunt, een benen naald niet goed genoeg óm mee te nemen, net goed genoeg voer de vuilnisman of "'oor de ov- gravers over zestigduizend jaar". En treu rig trok hij naar een volgend hol. Net als ik. H. B. Fortuin Alleen door brandstichting jaarlijks al schade van 41/j miljoen Het comité „Nationale Campagne tegen Baldadigheid" dat onlangs werd gevormd uit vertegenwoordigers van verschillende takken van industrie, handel, onderwys, scheepvaart en bankwezen, gaat via het ere-comité van Commissarissen der Ko ningin een beroep doen op de burgemees ters van Nederland om alle in hun ge meente bestaande verenigingsbesturen uit te nodigen op een bijeenkomst. Op deze bijeenkomst zal worden getracht, alle ver enigingen in deze gemeenten (geschat op meer dan 25.000) te interesseren om deel te nemen aan een nationale campagne tegen de baldadigheid en te komen tot op richting van plaatseiyke comités. Het landelijk comité stelt zich voor plaatselijke bijeenkomsten te organiseren om tot oprichting te komen van plaatse lijke afdelingen in die gemeenten, waar nog geen actief op dit terrein werkzame verenigingen bestaan. Verdere programma punten van het landelijke comité bestaan uit het organiseren van manifestaties, het beleggen van bedrijfsbijeenkomsten in grote fabrieken en bedrijven in de werk- pauze, het organiseren van filmvoorstel lingen voor de hoogste klassen der lagere en middelbare scholen en het houden van voordrachten op ouderavonden. Grote schade De schade, jaarlijks toegebracht aan na tuur en eigendommen loopt in de tien tallen miljoenen. Volgens een cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek, samengesteld op grond van politierappor ten, bedraagt de schade die jaarlijks wordt toegebracht door alleen al de brandstich tende jeugd, vierenhalf miljoen gulden. Honderdduizendste geboren Vanmorgen omstreeks half tien gingen in Apeldoorn de vlaggen in top. De hon derdduizendste inwoner was namelijk in geschreven: Elizabeth Anne, dochter van de heer en mevrouw H. van den Berg- Bibby. Burgemeester A. L. des Tombe bood de vader een spaarbankboekje met een be drag van 100.aan namens de gemeente. W. C. Handy, de vierentachtigjarige blinde neger-componist van St. Louis Blues en vele andere bekende „klassieke" composities uit de jazz, is vrijdag in een ziekenhuis in New York overleden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5