Panda in het Wilde Westen Koud weer r E.V.C.-conferentie tegen het „optreden van scheurmakers' Wereldnieuws j och ió het zo MAANDAG 31 MAART 1958 2 B. Brandsen volgt F. Reuter op in de Tweede Kamer P.v.d.A.-resolutie over de verkiezingen Man overleden door te hardhandig optreden van zijn zoon Prins Bernhard bezocht de president van Turkije A.R. wijzen overheids subsidie voor de kerkenbouw af Incident aan de grens van Israel met Syrië Vuurgevecht in omgeving van het Hoeleh-meer Eén communist minder in de Franse Assemblee ln Nederland wordt men gemiddeld het oudst Kleine coupures Aandelen bezit De Schelde G. B. Keyser overleden Van Vlissingen consolideert Schatkistpromessen Is 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Herkapitalisatie De Etna Thomassen en Drijver Voorzichtige kopers op de Utrechtse voorjaarsbeurs Onveranderd dividend Amsterdamse ballast Recessie verliest aan kracht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland V ltamines ^en, waardoor de mening In een der zalen van Artis in Amsterdam is zaterdag een conferentie van de E.V.C. gehouden onder leiding van de heer F. Reuter. De heer B. Brandsen hield een rede over het enige agendapunt „De toe stand in de E.V.C., ontstaan door optreden van scheurmakers". De heer F. Reuter herinnerde eraan dat de heren G. Wagenaar en H. Gortzak hun volle vertrouwen hadden uitgesproken in het bondsbestuur. De heer Reuter zei dat de verbondspenningmeester, de heer R. Smidt, nog steeds in bed ligt met een her senschudding als gevolg van een „laffe overval". De heer B. Brandsen zei in zijn rede, dat gepoogd wordt door het veroorzaken van moeilijkheden in de E.V.C. de menings verschillen in de C.P.N. te verdoezelen en in de vakcentrale uit te vechten. Hij merkte op dat hij en C. Geugjes uit de partij waren getreden om redenen die niets met E.V.C.-zaken te maken hadden. „Vele bestuurders van bepaalde E.V.C.- bonden hebben de afgelopen weken in „De Waarheid" gelezen, dat zij door de leden waren geroyeerd. Zelf wisten ze nog van niets", zei de heer Brandsen. „Het is dui delijk, dat van een centraal punt uit doel bewust gepoogd wordt de E.V.C. in twee delen te splitsen en daardoor het werk van de centrale tot de grond toe af te breken. Dit alles heeft geleid tot een mateloze op hitsing van arbeiders tegen elkaar, waarbij zelfs messen zijn getrokken". Naar de me ning van de heer Brandsen is er slechts één uitweg uit deze impasse: het gezonde verstand te laten zegevieren. Hij deed een beroep op alle communisten in de E.V.C. de strijd te staken en de handen ineen te slaan. Twintig afgevaardigden uit alle delen van het land namen deel aan de discussie. Velen keerden zich in felle bewoordingen tegen „de methoden die worden toegepast om de E.V.C. af te breken". Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin onder meer gezegd wordt, dat de moeilijkheden in de E.V.C. niet gezocht moeten worden in het tekortschieten van De heer B. Brandsen te Amsterdam, se cretaris van de E.V.C., heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer aan vaard. Begin maart was de heer Brandsen benoemd verklaard in de vacature, ont staan door het ontslag nemen van de heer J. F. Reuter (C.P.N.). In een te Utrecht gehouden vergadering heeft de partijraad van de P.v.d.A. een resolutie aangenomen, waarin „met te leurstelling wordt geconstateerd, dat de wisseling der conjunctuur, eigen aan het huidige economische bestel, zoals die tot uitdrukking komt in werkloosheid en de noodzaak tot bestedingsbeperking, door de kiezers in het bijzonder aan de P.v.d.A. is aangerekend". „De partijraad weet zich echter gedra gen", aldus zegt de resolutie verder, „door de honderdduizenden, die ook thans door te stemmen op de P.vd A. blijk hebben gegeven te vertrouwen, dat het democra tische socialisme de weg wijst naar be staanszekerheid, vrijheid en vrede". De partijraad doet tenslotte een beroep op de leden van de P.v.d.A „tot grote toe wijding om de Nederlandse bevolking duidelijk te maken, dat de democratische socialisten strijden voor een maatschap pij, waarin terwille van sociale rechtvaar digheid metterdaad de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen, waarin door economische ordening zowel inflatie als werkloosheid wordt vermeden, waarin de nationale gemeenschap wordt geken merkt niet door verzuiling, maar door een vrije ontplooiing naar eigen wezen, zowel van het geestelijke als van het politieke leven". Zaterdagavond heeft een 17-jarige beton werker in Waddinxveen zijn 42-jarige va der, die in beschonken toestand verkeerde, zo stevig vastgepakt, dat de vader later is overleden. De vader was door zijn zoon in beschon ken toestand op de Kerkweg te Waddinx veen gesignaleerd. De jongeman vreesde dat zijn vader moeilijkheden thuis zou gaan veroorzaken, hetgeen al eens eerder was gebeurd, reed naar de politie om deze te waarschuwen, dat zijn vader op weg naar huis was met blijkbaar niet erg vrien delijke bedoelingen. De jongen reed daar na met een vriend de beschonken man tegemoet om hem vast te houden totdat de politie zou arriveren. De politie trof de beschonken man aan op de Henegouwer- weg, waar hij, liggende op de grond, werd vastgehouden door zijn 17-jarige zoon. De beschonken man had een wondje boven een der ogen. Zijn toestand was vao dien aard, dat de politie hem naar een zieken huis in Gouda liet vervoeren Bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. Na de sectie heeft de Rotterdamse offi cier van Justitie, die het onderzoek in deze zaak leidde, verklaard, dat de 42-jarige man moet zijn overleden tengevolge van het feit, dat de zoon hem te stevig heeft vastgehouden. De zoon is in arrest gesteld Prins Bernhard, die zoals gemeld is, een bezoek aan Turkije brengt, is zater dag in Ankara door president Bayai ont vangen. Tevoren had de Prins een krans gelegd bij het mausoleum van Kemal Ata- turk, de „vader van het moderne Turkije" 's Middags ontving de Prins de leden van de Nederlandse kolonie. Zondag bracht de Prins een bezoek aan de Turkse luchtbasis Eskichemir, 250 km ten zuidoosten van Istanbul. De Prins arriveerde daar zondagochtend met de re- geringsdakota, die hij zelf bestuurde. Vandaag opent de Prins het Nederland se historische en archeologische instituut in Istanbul. het secretariaat, het verbondsbestuur of andere bestuurders van de E.V.C., maar in het feit, dat men tracht partijpolitieke moeilijkheden te verleggen naar de E.V.C. en deze daar op de ruggen van de leden der E.V.C. te laten uitvechten. In de reso lutie worden dergelijke methoden met alle kracht van de hand gewezen. „Personen in de E.V.C., die zich voor een dergelijke strijdwijze laten gebruiken, brengen partij politiek binnen de E.V.C. waardoor de grondslagen van de E.V.C. worden aange tast". De conferentie keurt dan ook onvoor waardelijk goed, dat de instanties in de E.V.C. maatregelen nemen om dit optreden te beletten. Het college van advies van de Anti- Revolutionaire Partij heeft een rapport uitgebracht over de subsidiëring van ker kenbouw. Het komt daarin tot de conclu sie dat subsidiëring van kerkenbouw door de overheid verworpen moet blijven. Het college is van mening, dat steeds dient te worden overwogen, dat voor het zelfde bedrag waarmee de overheid subsi dieert, zij anderzijds aan de burgers de vrije beschikking over hun inkomen of vermogen ontneemt, waardoor aan de bur gers tevens een deel van het gebied wordt ontnomen, waarop zij hun eigen verant woordelijkheid kunnen beleven. Daarnaast spreekt de aard van de te subsidiëren in stelling een rol. In dit verband wordt ge steld, dat de subsidiëring van kerkenbouw ongewenst is wegens de geheel eigen aard van de eredienst en wat daartoe behoort. Aangevoerd wordt, dat de verzorging van de eredienst vrijwillig moet worden ver richt. Uit het feit, dat er in ons land een veelheid van kerken is, vloeit naar de mening van het college een bezwaar te meer voort tegen het verstrekken van subsidie. Door tussenkomst van de over heid worden de van de burgerij verkregen gelden immers ook besteed voor de op richting van die gebouwen, waarvoor een deel der burgers geen financiële verant woordelijkheid zou willen en naar diepste overtuiging soms ook niet zou mogen dragen. Ten aanzien van de argumenten, die voor subsidiëring worden aangevoerd in geval van een snelle bevolkingstoeneming in een bepaald gebied, wordt gezegd dat het hier maatschappelijke ontwikkelingen betreft, die de overheid plaatsen voor haar eigen ordeningstaak, maar die haar moei lijk kunnen verplichten ook taken van anderen over te nemen. De kerken, die in deze gebieden voor aanzienlijke financiële problemen komen te staan, moeten, naar de mening van de samenstellers van het rapport, een beroep doen op de. financiële steun van de zusterkerken in het gehele land. DAMASCUS (Reuter)In de centrale sector van de. Israelisch-Syrische grens zijn Israëlische strijdkrachten en troepen van de Verenigde Arabische republiek zon dag drie kwartier lang slaags geweest, al dus een Syrische militaire woordvoerder. Een woordvoerder van het Israëlische le ger verklaarde dat zware mortieren, tanks en machinegeweren bij dit gevecht ge bruikt zijn. Het was 't derde incident bin nen een week in het gebied van het meer van Hoeleh, waar Israëlische arbeiders een afwateringskanaal graven. De Israë lische woordvoerder zei nat de Syriërs be gonnen te vuren op de Israëlische arbei ders. Israëlische troepen maakten hier een eind aan. Later schoten de Syriërs met machinegeweren, aldus de woord voerder. Dit werd beantwoord door Isra ëlisch geschut dat de versterkte stellin gen van de Syriërs bestookte Volgens de Israëlische woordvoerder waren militai re UNO-waarnemers getuige van het ge vecht. Door hun bemiddeling werd het vu ren gestaakt. De Syriërs beschuldigen de Israëliërs ervan dat het draineririgswerk wordt uit gevoerd op Arabisch grondgebied. Volgens de Israëliërs zijn aan Syrische zijde verliezen geleden Twee Israëlische militairen werden licht gewond. Een Syrische woordvoerder verklaarde, dat de Israëlische troepen en militairen uit het gebied teruggeti okken zijn. Israel heeft bij de gemengde Syiisch-Israelische bestandscommissie een klacht ingediend. CAIRO (Reuter) De Verenigde Ara bische Republiek heeft bij de UNO een aanklacht ingediend tegen „Israëlische agressie" aan de Syrische grens tussen 24 en 27 maart. (Van onze correspondent in Parijs) De conservatief Alexis Thomas is gis teren gekozen als opvolger van het com munistische parlementslid wijlen Mar cel Cachin voor een der Parijse kiesdis tricten in de Nationale Vergadering. De verkiezing, die in twee ronden werd gehou den, had een groot aantal kandidaten van uiterst links tot uiterst rechts in het ge weer geroepen. De partij der stemonthou- ders bleek ook gisteren, toen Parijs met het oog op de paasvakantie voor een vijf de deel al leegliep, met ruim vijftig per cent der stemmen, weer over de krachtig ste aanhang te beschikken. In het kamp der rechtse kiezers was te voren een vinnige strijd geleverd tussen de nieuwe volksvertegenwoordiger Tho mas en generaal Billotte, een trouw vol geling van De Gaulle, die zijn rivaal voor al diens houding tijdens de bezettingstijd verweet. Ondanks de bezwaren tegen Tho mas, die door zes partijen werd gesteund, doch zich in de kamer bij geen enkele zal aansluiten, heeft deze toch, met 57 percent der uitgebracht stemmen de overwinning behaald. De communistische kandidaat kreeg 24,1 percent en de socialistische 8,8 percent. De overwinning van Thomas, hoofd van de rechtse unie van Franse ve teranen wordt beschouwd als een over winning voor de voorstanders van een har de politiek ten aanzien van Algerije. NANTES (AFP) Henri Queuille is her kozen als voorzitter van de Franse radi cale partij. André Morcie blijft secretaris generaal NEW YORK, (AFP) Uit het nieuwste statistische jaarboek van de Verenigde Naties blijkt, dat de wereldbevolking van 1920 tot medio 1956 is toegenomen van 1.810 tot 2.737 miljoen zielen. Volgens het jaarboek wordt men in Ne derland gemiddeld het oudst. De meisjes die hier geboren worden, leven gemiddeld 73,9 jaar en de jongens 71 jaar. Daarop volgen wat de meisjes betreft, Amerika (de blanke) met 73,6 jaar en Zweden met 73,43 jaar en wat de jongens betreft Zwe den met 70,49 jaar en Noorwegen met 69,25 jaar. (UP) Europa is met zijn 412 miljoen bewoners, ofwel 84 per vierkante mijl, nog steeds het dichtstbevolkte werelddeel. Azië heeft een bevolkingsdichtheid van 56 per vierkante mijl, de Sovjet-Unie en Noord- en Zuid-Amerika slechts een van 9 per vierkante mijl. De bevolkingsgroei is het grootst in Oceanië; 2.3 percent per jaar, en in Noord- en Zuid-Amerika, 2,1 percent per jaar. nl Europa, exclusief Rus land, bedraagt de bevolkingsgroei slechts 0,8 percent. Sommige landen hebben een afnemende bevolking: de bevolking van Oost-Duitsland vermindert met 0,8 per cent per jaar, die van Oost-Berlijn met 1,4 en die van Ierland met 0,f percent. In bijna alle landen leven vrouwen langer dan mannen De gemiddelde leeftijd is overal hoger geworden. Op gebied van voeding bereiken steeds meer Janden het niveau dat als voorwaar de beschouwd wordt voor gezond leven. Te Vlissingen is vrijdag een vergadering gehouden van aandeelhouders der n.v. Na tionaal Bezit van Aandelen Koninklijke maatschappij De Schelde. In de vorige ver gadering van aandeelhouders was geen meerderheid voor de herziening van de statuten der n.v. aanwezig. Thans werd de statutenwijziging met al gemene stemmen goedgekeurd. Medege deeld werd nog dat, naar aanleiding van een vraag uit de kringen van aandeelhou ders en na overleg met het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel, de statutenwijziging behalve de mogelijkheid tot splitsing van aandelen van 1.000 in 10 stukken van 100.- ook de mogelijk heid tot samenvoeging van 10 aandelen van f 100.- tot een stuk van 1.000 zal openen. De kosten van splitsing en samenvoeging komen voor rekening van de vennoot schap. Te Amsterdam is op 65-jarige leeftijd overleden de heer G. B. Keyser, chef van de afdeling Handel van het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau A.N.P. (koersen, noteringen en berichten, rechtstreeks van belang voor de zakenwereld). De heer Key ser heeft kort na de bevrijding dit deel van het A.N.P.-werk, aanvankelijk geheel alleen, opnieuw opgebouwd. De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. P. F. van Vlis singen en Co's Katoenfabriek te Helmond heeft de balans en verlies- en winstreke ning over 1957 zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. De dividend-uitkering werd vastgesteld op 12 percent. Uit de vergadering werd de opmerking gelan ceerd, dat de staat viermaal zoveel uit het bedrijf ontvangt als de gezamenlijke aan deelhouders. De minder goede gang van zaken van de Belgische dochteronderne ming werd geweten aan de algemene slechte toestand van de Belgische textiel industrie. Met betrekking tot de gang van zaken voor 1958 liet de directie zich uiterst voor zichtig uit. Hoewel men niet pessimistisch was, achtte men de toestand te zeer ver ward om economische voorspellingen te durven doen. Een stijging van de omzet wordt niet verwacht. Een consolidatie, die „zeker haar waarde zal hebben voor het bedrijf", ligt meer in de lijn der verwach ting. Het ministerie Van Financiën deelt mede, dat op woensdag 9 april 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpromes sen met een looptijd van respectievelijk zes, negen en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De storting van het verschuldigde bedrag we gens toegewezen promessen dient te ge schieden uiterlijk op 11 april 1958 vöör 12.30 uur. Gedurende het weekeinde bevond ons land zich in een overgangszone tussen zachte lucht en koude continentale lucht. Dit manifesteerde zich zondag vooral in de maximumtemperaturen. Terwijl in de noordelijke provincies maximumwaarden van 6 graden werden bereikt, steeg het kwik in het zuiden van het land hier en daar tot 18 graden. In de nacht van zon dag op maandag won de koude lucht ter rein en trad overal een aanzienlijke tem peratuurdaling op. Op het vliegveld Eel- de kwam zelf twee graden vorst voor. De koude luchtstroming vindt haar oorsprong in Rusland en wordt in stand gehouden aan de zuidflank van een krachtig hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van mid- den-Scandinavië tot de zuid-Oeral. De de pressie-activiteit op de oceaan is in de na bijheid van de Westeuropese kust weer toegenomen. Een actieve storing ten noord westen van Spanje beweegt zich tamelijk snël in de richting van de Britse eilan den. Dit heeft een vertragende werking op het verder uitstromen van de koude lucht tot gevolg. De komende 24 uur blij ven we in de koude lucht met vooral in de noordelijke helft van het land kans op lichte vorst. De neerslagkansen zijn ge ring. WEERRAPPORTEN Dinsdag 1 april Zon op 6.17 uur, onder 19.12 uur. Maan op 15.59 uur; onder 4.39 uur. Maanstanden 4 april 4.45 uur volle maan. 11 april 0.50 uur laatste kwartier 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 april Hoog water 1.18 en 13.42 uur. Laag water 9.01 en 21.41 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- 00 en binnenland: heden- G .2 S morgen 7 uur. Neerslag: "ö-£ c laatste 24 uur. -5 o SU f Helsinki onbewolkt nnw -8 Stockholm onbewolkt windst. - -11 Oslo onbewolkt windst -9 Kopenhagen onbewolkt ono -4 Aberdeen motregen zzo 4 16 Londen geheel bew. o 8 4 Amsterdam geheel bew. o t 3 Brussel zwaar bew. o 4 Parijs geheel bew. w 8 0,6 Luxemburg geheel bew ono 3 Bordeaux geheel bew windst. 10 0,1 Grenoble zwaar bew. no 7 Nice onbewolkt nnw 10 Berlijn zwaar bew. no -2 0,1 Frankfort geheel bew no 4 München geheel bew no 4 0 Garmisch P. regen n 4 0,1 Zürich geheel bew. windst. 6 0 Genève onbewolkt windst. 3 Locarno onbewolkt windst. 4 Wenen ge'heel bew. n 1 3,1 Innsbruck zwaar bew. windst. 5 Rome regen ozo 9 8 Ajaccio licht bew. nno 6 4 Madrid licht bew. windst. 3 Mallorca onbewolkt w 12 5 Algiers onbewolkt w 12 0,2 Den Helder geheel bew. ozo 1 Ypenburg geheel bew. o 4 Vlissingen geheel bew. o 4 Eelde licht bew. o -2 De Bilt zwaar bew. o 1 Twente geheel bew o 4 Einuhoven geheel bew. o 5 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. o 5 28. Old Oehoe had niets te veel gezegd; het café ,Het Hoefijzer" was inderdaad een pleisterplaats van allerhande ongun stige personen, waar een vreemdeling be ter niet kon komen. Maar nu was daar een vreemdeling verschenen, die zich er merkwaardig op zijn gemak voelde: Joris Goedbloed! Er werden loerende blikken op hem geworpen, maar vooral de revol vers, die hij links en rechts droeg, trokken de aandacht. „Zeg eens, vreemdeling", merkte een cowboy op, „die paffers van jou lijken sprekend op die van Billy de Buffel. Ik ken ze goed, want hij speelt er vaak mee", „liet ZIJN de revolvers van onze Billy", antwoordde Joris rustig, hij speelde er te vaak mee en dus heb ik ze afgenomen". Een diepe stilte volgde op deze woorden. Blikken vol ontzag werden op de vreemdeling geworpen, die een ge duchte boef als Billy blijkbaar de baas was geweest. Joris deed, alsof hij niet merkte, hoeveel indruk hij had gemaakt. „Och ja", vervolgde hij, terwijl hij achte loos met de wapens jongleerde, „ik was er toevallig bij, toen onze Billy een postkoets beroofde. Dat deed hij zo onhandig, dat ik het noodzakelijk vond om hem een lesje te geven". Met deze woorden opende hij de zak met de buit uit de postkoets en wierp een der beurzen op de toonbank. „Waard!" schalde zijn stem, „ik geef een rondje!" Het was duidelijk, dat in „Het Hoefijzer" Joris voortaan als de grootste onder de groten zou gelden Blijkens het jaarverslag over 1957 boekte de n.v. Koninklijke Ijzergieterijen en Emailleerfabrieken De Etna te Breda een exploitatiesaldo van ƒ3.268.372 (v. j. 2.944.909). Met inbegrip van inkomsten uit deelnemingen en interest is beschik baar 3.333.307 (v.j. ƒ2.978.272). Na af schrijvingen en dergelijke resteert oen nettowinst van 1.372.233 (v.j. 1.175.560). Opdat gebruik kan worden gemaakt van de bijzondere mogelijkheden die de Wet op de Herkapitalisatie 1957 biedt wordt voorgesteld het na de statutaire winstverdeling resterende bedrag van 584.635 te voegen bij het primaire divi dend van 5)4 ad 212.242, daarbij het onverdeeld dividend uit vorige jaren ad f 84.311 te voegen en te vermeerderen met een bedrag uit de statutaire reserve van 324.735 zodat ter verdeling komt 1.205.925. Hiervan kan worden uitge keerd 3lK°/o dividend op de gewone, de preferente en de onderaandelen, waarvan 25% in aandelen en 6'A in contanten. Op de oprichtersaandelen zal 10.000 per aandeel worden uitgekeerd. Uit het binnenkomen van nieuwe orders in 1958 blijkt, dat de animo voor de pro- dukten van de n.v. niet geringer is ge worden en er geen belangrijke overschot ten zijn. In de vergadering van de raad van com missarissen van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken n.v. is besloten om een dividend voor te stellen van 17 per cent in contanten over het vergrote kapi taal (v.j. bedroeg het dividend 15 percent waarvan 4 percent in stock naar keuze plus 6 percent bonusaandelen uit de agio- reserve). De zeventigste Utrechtse jaarbeurs heeft zich gekenmerkt door een rustige zakelijke sfeer. De verwachtingen van de deelnemers waren niet hoog gespannen, toen men naar Utrecht toog. Toch is men over het algemeen tevreden over de be reikte resultaten. Er werd zowel door bin nen- als buitenlandse afnemers voorzich tig ingekocht. Dit heeft de directeur van de jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, meege deeld toen hij een overzicht gaf van de ge boekte zakelijke resultaten van de voor jaarsbeurs. Het buitenlands bezoek steeg met 14 percent het binnenlandse met ruim 10 percent. Er kwamen buitenlandse be zoekers uit totaal 67 landen. De vergadering van de commissarissen der n.v. Amsterdamse Ballast Maatschap pij heeft besloten aan de komende jaar vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1957 te bepalen op 15 percent waarvan 10 percent in aan delen en 5 percent in contanten of 15 per cent in contanten naar keuze van aandeel houders. Dit dividendvoorstel is geheel ge lijk aan dat va» het boekjaar 1956. Dr. Wjxshin£tpm De speciale assistent van president Ei senhower voor ecnomische kwesties, dr Hague, heeft zondagavond te Washington in een televisieuitzending voorspeld, dat in het tweede kwartaal van dit jaar de hui dige economische recessie zal beginnen te wijken. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat de neerwaartse beweging aan kracht verliest, aldus dr. Hague. Overdracht „Abida" Op de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. n.v. te Rotterdam is het ongeveer 18.000 ton dw motortankschip „Abida" overgedragen aan de Shell Tankers n.v. in Den Haag. Schadeloosstelling De Amerikaanse regering heeft het congres voorgesteld een bedrag van 100 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor betalingen aan de voormalige eigenaars van bepaalde Duitse activa in de Verenigde Staten, die in de Tweede We reldoorlog in beslag zijn genomen. Voor dit doel is reeds een bedrag van 82,8 miljoen dollar be schikbaar. Belgische Philips De Belgische Philips Maatschappij meldt over 1957 een nettowinst van ruim 70 miljoen frank tegen 59,1 miljoen frank in 1956 na aftrek van af schrijvingen enzovoorts. Het omzetcijfer der maatschappij was in het afgelopen jaar ongeveer 20 percent groter dan in 1956 en bedroeg het dubbele van twee jaar geleden. (Voor de beurs zie pagina 6) Tekort. De Australische senator McManus heeft er bij de regering op aangedron gen, meer ongetrouwde vrouwelijke emigranten toe te laten, omdat er on der de emigranten te weinig vrouwen zijn. Teveel. In het voornaamste Poolse win tersportcentrum Zakopane hebben dit seizoen al zeshonderd skiërs een been gebroken. De meeste slachtoffers zijn vrouwen. Europees dorp. De secretaris-generaal van de Raad van Europa, de Italiaan Benvenuti, heeft zondag de eerste steen gelegd voor 't Europese dorp „Fridtjof Nansen" dat zal verrijzen te St. Aga- tha-Berchem bij Brussel. Evenals voor de Europese dorpen te Aken, Bregenz en Augsburg is het initiatief tot oprichting van dit dorp genomen door de internationale organisatie voor „hulp aan ontheemden". Het zal be staan uit een twintigtal woningen. Slechte smaak. De B E C heeft alle grap pen over de topconferentie, kern wapens en Britse staatslieden op de in dex geplaatst, omdat deze zouden ge tuigen van slechte smaak. „Er zijn ge noeg andere onderwerpen waar confe renciers grappen over '-unnen maken", zei een woordvoerder. Voorkomend. Radio-Moskou heeft zondag een „beleefdheidscamragne" besloten. In ons 'and hebben de vrouwen welis waar gelijke rechten aldus de radio, maar dat houdt geen „biologische ge lijkheid" in. „Daarom blijft voorko mendheid geboden" Premier Kroesjt- sjev heeft onlangs verklaard, dat de Russische vrouwen geen zware arbeid zouden moeten verrichten Wat dit aan gaat hebben de westelijke critici gelijk, zo zei hij. Radio-Moskou heeft de vrou wen raadgevingen vror de „make-up" gegeven. Een ervan was: „smeer niet teveel rommel op uw gezicht". Voorts dienen de Russische vrouwen niet met de heupen te wiegen. Rock 'n roll „komt niet te pas", aldus de officiële commentators. Voorbeeld. In Oost-Duitsland is een cam pagne tegen alcoholmisbruik begon nen. Verscheidene drankzuchtige par tijleden in de Oostzeestad Rostock zijn uitgestoten, omdat de leiding vindt dat de communisten het goede voorbeeld moeten geven. Kinderen. Bij Hrobcice in Bohemen zijn vrijdag twaalf Tsie- hische kinderen om het leven gekomen door het ontploffen van een granaat uit de tweede wereld oorlog. In de afgelopen vijf jaar zijn in Tsjechoslowakije 146 personen, voor het merendeel kinderen, bij dergelijke ongelukken omgekomen. Onwettig. Het grond wettelijke gerechts hof van Oostenrijk heeft bepaald dat be lastingheffing op 't gezamenlijk inko men van een werkend echtpaar in strijd is met de grondwet. Het heeft het ministerie van Financiën tot het eind van het jaar de tijd gegeven de desbe treffende wet te wijzigen. Griep. De Aziatische griep heeft volgens „Weekly Epidemiological Record, een orgaqn van de Wereldgezondheids organisatie, Weer slachtoffers ge maakt. In Hongkong waar de griep voor het %eTsl wérd gesignaleerd een jaar geleden, werden ir de eerste helft van maart ongeveer 2.000 gevallen geconstateerd, waarvan twee met dode lijke afloop. In Nederland kwamen nog enkele nieuwe gevallen voor, evenals in Zuid-Sumatra. Dag. President Nasser heeft zondag „Dag van Algerije" 'n maandsalaris, dat hij als president krijgt, beschik baar gesteld voor de strijd van Alge rije, een actie die onder leiding staat van het secretariaat van de Aziatisch- Afrikaanse conferentie. In de Sovjet- Unie werden bijeenkomsten gehouden waarop sprekers de „heroische strijd" ophemelden en de misdaden van de kolonisten" veroordeelden De Russi sche bladen wijdden artikelen aan de toestand in Algerije en publiceerden fo to's van verzetsstrijders Volgens de „Komolskaja Pravda" omvat het le ger van de veizetssti ijders 140.000 man. Goede Vrjjdag. Honderd Amerikaanse pa cifisten zijn in New Haven in Phila delphia begonnen aan 'n „mars voor de vrede" naar het gebouw van de Ver enigde Naties in New York, om daar op Goede Vrijdag te protesteren tegen de proeven met kernwapens op de Stille Oceaan. Terug. Lord Moran, de lijfarts van Sir Winston Churchill, wordt vandaag in Londen terugverwacht uit Zuid-Frank rijk. Sir Winston is nog niet buiten ge weest. Het weer aan de Rivièra is fris. Zodra het beter wordt zal Churchill beginnen zich, ter voorbereiding op zijn terugkeer naar Londen, te acclimati seren. HET is algemeen bekend, dat gebrek aan vitamine A nachtblindheid veroor zaakt. Nu kende men 2500 jaar geleden de vitamines weliswaar niet, maar de nacht blindheid wist men onder andere in Egypte en Griekenland te genezen, door de patiënten, lever te laten eten (in welk orgaan veel vitamine A is opgehoopt) Hetzelfde deed zich voor met betrekking tot de rachitis, ontstaan door een tekort aan vitamine D, waartegen de Samojeden en Laplanders al eeuwen geleden levertraan gebruikten. Sinds mensenheu genis werd voorts tegen scheurbuik en bloedingen van het tandvlees het lepelblad voorgeschreven, dat een bij- zonder hoog gehalte aan vita-' mine C bezit. In het midden van de zes tiende eeuw vormde lepelblad een belang rijk bestanddeel van het onfeilbaar wer kende geneesmiddel dat Pieter van Foreest tegen scheurbuik had samengesteld en Kramer bewees twee eeuwen later op overtuigende wijze, dat die ziekte ook te genezen was door het eten van verse groente, sla, kool, uien, aardappelen, sap pige vruchten, citroenen, appelen en zelfs melk. We zouden natuurlijk nog wel meer voorbeelden kunnen noemen van genees middelen die werden voorgeschreven tegen ziekten, die tegenwoordig als gebreksziek- ten worden beschreven en we zouden er ten overvloede aan kunnen toevoegen, dat niemand in vroeger tijden ook maar bij benadering wist, waaraan de patiënten nu eigenlijk gebrek hadden. Ditzelfde kan xoorden gezegd van degenen die op het eind van de vorige en in hel begin vnv deze eeuw een onderzoek instelden naar de beri-beri ziekte. Eykman ontdekte dat het zilvervliesje van de rijst een stof be vatte, waardoor beri-beri kon worden ge nezen, Hulshof Pol en Grijns bemerkten, dat katjang idjoe, biergist en vlees even eens tegen beri-beri konden behoeden, ter wijl anderen vonden, dat haver, gerst, rogge, schapehersenen, vis en linzen het zelfde vermogen bezitten. Zelfs een af- treksel van het zilvervlies van de rijst, of een waterig extract van biergist bleek een heilzame uitwerking te heb- werd versterkt, dat de anti- beri-berie-werking aan een scheikundige verbinding is toe te schrijven. De Poolse geleerde Funk meende in 1912 een stof te hebben geïsoleerd die in staat zou zijn ge- breksziekten (waarvan beri-beri er één is) te genezen. Hij stelde er zelfs een inge wikkelde formule voor op: C17H1804N (HN03) en omdat hij meende met een amine te doen te hebben, dus met een be paalde stikstof-waterstof verbinding, noemde hij de stof vita-amine. dus levens- amine. Hoewel de scheikundige opvatting van Funk onjuist is gebleken, heeft de naam vitamine zich gehandhaafd en toen prof. Jansen er in slaagde uit rijst-zilver- vliezen de anti-beri-beri-stof in zuivere toestand uit te trekken, werd dit produkt een vitamine genoemd. En nog steeds wist men niets van het wezenlijke van die stof af. Daarover een volgende keer. H. Pétillon iNadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2