OSkyfc Vijf Hoogoven - jubilaris sen in Beverwijk gehuldigd IJmond-agenda Voorjaars-kollektie TELEVISIE - RADIO Fa De Vilder Vanmorgen.in de vishal en op zee Havenberichten Joh. Meyer en Zn 11 Oudercomité Pius X College legde eerste contacten Emmaschool-ouderavond met paasdeclamatorium en forum Christelijke ambtenaren bespraken laatste loonsherziening Japonnen Rokken Jumpers Blouses Mr. J. W. van Gelder sprak voor de C.H.J.G. Aantal opgelegde schepen neemt gestadig toe Monsour aan de ketting HEEMSKERK Redersverenigingen menen: Scherpere controle op zouten en kaken aan wal Van Sabben damkampioen in de tweede klasse Kapseizen van de „Condor" door Raad behandeld Castricums fanfare heeft nieuwe dirigent DINSDAG 1 APRIL 1958 Het Kennemer-Theater in Beverwijk was weer de plaats waar de Hoogovens en kele van haar getrouwen fêteerde. De vijf jubilarissen, C. G. Lempers, Th. de Haas, C. R. van Wilgenburg, W. Too- nen, en B. de Zeeuw, die met hun echtge noten op de ereplaatsen zaten, werden al lereerst toegesproken door bedrijfsdirec teur F. W. E. Spies. Na een woord van welkom memoreerde de heer Spies het feit dat deze jubilarissen allen in de dertiger jaren tijdens de crisis in dienst traden. Na deze moeilijke jaren, ge volgd door de oorlogsperiode, hebben zij de bloei van het bedrijf meegemaakt en mede mogelijk gemaakt. Een bewijs van uitzonderlijke trouw en toewijding kan worden gevonden in hun loopbaan bij de Hoogovens. Diezelfde trouw kenmerkt, volgens de spreker, het gehele personeel: de inzet van de hele persoon voor het werk. Een re den waarom op deze avond ook 11 brand weerlieden en een verbandmeester zijn uitgenodigd, die kortgeleden deze parate geest nog eens duidelijk demonstreerden bij moeilijk reddingswerk. De heer Spies zei verder, naast de trouw van de jubilarissen evenzeer de zorg en steun van de echtgenoten te waarderen, omdat het gezin een gezonde basis voor het werk van de man dient te zijn. Na de dank van de directie te hebben uitgesproken liet de heer Spies het woord aan de directe superieuren van de jubila rissen. De heer Kuiper van het transportwezen richtte zich tot jubilaris C. R. van Wilgen burg, die volgens hem bij alle collega's hoog aangeschreven staat. Vooral omdat hij nooit op een leugentje betrapt isbe halve misschien bij het vissen. Namens transportwezen dankte de spreker voor de wijze waarop de heer Van Wilgenburg met de mensen omgaat en, naar hij hoopt, nog zal omgaan. De volgende spreker, de heer De Bie van de Werktuigkundige afdeling, uitte zijn gevoelens tegenover jubilaris W. Toonen. Het opmerkelijke van de heer Toonen is wel zijn aanpassingsvermogen. Op zijn 50e jaar nog van afdeling veran derd, wist hij zich bij de Werktuigkun dige afdeling niet alleen aan te passen, maar ook een eigen plaats te veroveren. Spreker zegt in de regel niet gul te zijn met zijn lof, maar in dit geval: niets dan goeds. Nogmaals kwam de Werktuigkundige afdeling ten tonele, nu in de persoon van de heer Vogelpoel, die ir. De Vries wegens ziekte verving en de heer C. G. Lempers van de C. W. toesprak. De heer Severein van de Buizengieterij schetste de loopbaan van jubilaris B. tingsvermogen en daardoor met een op- Zeeuw. „Barend", aldus spreker, „is een opmerkelijk man, met een groot doorzet- merkelijke loopbaan". VELSEN DINSDAG 1 APRIL Thalia, 20 uur: „Avontuur in Hong kong". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, IJmuiden-Oost, geopend van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77 open van 19 tot 21 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden, open van 10 tot. 12 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Banjaert- straat 13, Velsen-Noord, open van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen- sttcist. Wysmullers Walclub, 20 uur, Cultureel Gebouw: Bijeenkomst. Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring gemeenteraad. Jan Ligthartschool, 19.45 uur: Ouder avond. Ned. Zeevisgroothandel Vereniging, 15 uur, Royal: Jubileum-vergadering. WOENSDAG 2 APRIL Thalia: Als dinsdag. Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Cultureel Centrum: Fotokring Velsen, 20 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal open van 14 tot 17 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: Open van 14.30 tot 17.30 uur (jeugd). Raadhuis: Spreekuur wethouder van So ciale Zaken, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 1 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Misdaad op bestelling". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sissi, keizerin en moeder". Stadhuis, Scheybeeck, 14.30 uur: Ge meenteraadsvergadering. Zeewijkschool, 20 uur: Vrouwengroep Partij van de Arbeid. Mevrouw Heroma- Meijlink over Alimentatiewet. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 17, ge opend van 15 tot 17 uur; lees- en studie zaal geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugd leeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal. St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. De Groentebeurs, 20 uur: Vergadering „Ons Belang". Het Centrum, 20 uur: Filmavond voor de Tennisclub. WOENSDAG 2 APRIL Bioscopen: Als dinsdag. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 17, ge opend van 15 tot 17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 tot 16 uur. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15 tot 16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 30 tot 19 uur. De laatste jubilaris, de heer Th. de Haas, ook van de Buizengieterij, was vol gens de heer Aalten de rust zelve. Alle jon ge „hekkespringers" kwamen onder zijn hoede en „vader De Haas" maakte ze tot bruikbare krachten die hem node verlie ten. Spreker wenste de jubilaris nog vele gelukkige jaren toe. Alle sprekers betrokken ook de echtge noten van de jubilarissen in hun hulde en boden, namens de directie,aan het slot van hun toespraak het jubileumbord en het vererend getuigschrift aan. De heer Zeeuw dankte hierna uit naam van zijn mede-jubilarissen directie, ing. Spies, de andere sprekers en verdere aan wezigen voor hun goede woorden en be langstelling op dit feest. Na een geanimeerd samenzijn in de foyer volgde het aangeboden jubileum programma met de radio- en televisiezan geres Corrie Brokken, de bekende gooche laar Fred Kaps, het Leedy- trio en de accordeonisten Jane en John. Het Oudercomité van het Beverwijker Pius X College heeft maandagavond in het Kennemer Theater het eerste contact gelegd met de ouders der leerlingen. De ze kennismaking was zeer belangrijk. Niet alleen doordat vele ouders waren opge komen, doch ook omdat mevrouw Weze- mal-van Veldhoven de ouders het grote belang van de beroepskeuzevoorlichting heeft geschetst. Nadat mr. A. M. van Hoof, voorzitter van het oudercomité in korte trekken de bedoeling van dit comité had uiteengezet, constateerde mevrouw Van Wezemal-van. Veldhoven een alarmerend beperkt begrip ten aanzien van de beroepskeuze, waar bij de geringe kennis van de beroepen bij ouders en kinderen een grote rol speelt. Daar komt dan bij, dat vele ouders vaak vergeten te doen te hebben met volwas sen mensen, die zelf ook het recht hebben te kiezen. Uitvoerig ging de spreekster in op de beroepsvoorlichting aan meisjes van middelbare scholen. Hier hecht men be trekkelijk weinig waarde aan de concrete gegevens van de beroepen; belangrijker is hier de beïnvloeding van de mentali teit, terwijl een persoonlijk gesprek met de beroepsbeoefenaars veel leerzaams uit de praktijk verschaft. „Never Down" na de achtste ronde Nadat acht ronden in de kampioenscom petitie van de r.-k. bridgeclub „Never Down" te Beverwijk zijn gespeeld is de stand als volgt geworden: Groep A: 1. Van BalenTervoort 463,46, 2. mevr. GroenJ. Schaaper 422,88, 3. H. DuinP. Poncin 421,56, 4. gebr. Groen 417,26, 5. H. SchmidtTesselaar 397,60, 6. SchramKuijs 391,85, 7. J. HulsHorsthuis 386,12, 8. dr. Vosdr. Verselewel 385,34. Groep B: 1. J. HamersG. Schaaper 451,49, 2. TimmerWillems 424,62, 3. mevr. Schaapmevr. Schaaper 423,77, 4. Schuijt —Schuijt 415,09, 5. P; SchmittJ. Mohr 401,31, 6. BoerlageGriensven 390,47, 7. BeermanVan Uden 385,69. In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden werd gister avond een ouderavond gehouden van de Emmaschool. De leerlingen van de zesde klasse voer den, onder leiding van de heer J. Bergsma een eenvoudig paasdeclamatorium uit waardoor zij door zang, voordracht en muziek het gehoor bepaalden bij het ge beuren rond Goede Vrijdag en Pasen. De ouders volgden met belangstelling deze uitvoering. Mejuffrouw C. G. Kool leidde hierna het forum in met een korte bespreking over het onderwerp „Problemen rond school en huisgezin". Zij bepaalde zich hierbij tot het aanstippen van de moeilijkheden die zich kunnen voordoen, zonder één van dezen aan een diepgaande beschouwing te onderwerpen De inleidster vatte wel stelling tegen de ouders, die menen dat de opvoeding van hun kinderen op school dient te geschieden. Rond uit gaf ze toe, dat ze als onderwij zeres niet toekwam aan opvoeding in de klas indien ze daartoe niet door de ouders werd geholpen. Na de pauze maakten de ouders ruim gebruik van de gelegenheid het forum dat bestond uit een aantal leerkrachten van de Emmaschool eens te plaatsen voor de moeilijkheden waarmede zij te kampen hebben. Maandagavond waren vele leden van het rayon Noordholland van de Christe lijke Bond van Overheids Personeel bijeen in Het Centrum, waar de hoofdbestuur der, de heer H. 't Lam het resultaat heeft besproken van het jongste georganiseerd overleg, waarvan de heer 't Lam deel uit maakt voor de Christelijke vakbond. Over het algemeen is men in den lande onder de ambtenaren zeer teleurgesteld over het verkregen resultaat, aldus de spreker, .naar men moet echter goed het verschil met 1956, voor ogen houden, toen de topambtenaren 10 percent kregen. Er heerste toen welvaart en toch stelde de regering voor, voor de middel- en lagere ambtenaren niets te doen. In 1958 waren er werklozenzorg bestedingsbeperking, de zorg voor de gerepatrieerden uit Indone sië en het huisvestingsprobleem, alles oor zaak van een moeizaam overleg. Politieke vrienden, aldus de heer 't Lam, hebben de zaak weer aan het rollen ge bracht met het bekende resultaat. Opening nieuwe kleuterschool Santpoort Uit het verslag van de opening van de nieuwe Christelijke Kleuterschool aan de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort station is de mededeling, dat tijdens de receptie in zaal Dekker, de heer F. Touber namens de vereniging van Christelijk Na tionale Scholen zijn gelukwensen aanbood aan het bestuur van de kleuterschool, weg gevallen. Hij herinnerde terloops aan de oude banden tussen de beide verenigingen. ADVERTENTIE ZEER APART EN. AANGEPASTE PRI1ZEN Dames- en Herenmodes Dames, en Herenkonfektie Maatkleermakers KENNEMERLAAN 16 Op de onlangs gehouden bijeenkomst van de afdeling Velsen van de Christelijk Historische Jongerengroep sprak mr. J. W. van Gelder uit Nieuwer-Amstel, hoofdbe stuurslid der C.H.U. Nadat de voorzitter, de heer J. Tijl, een welkomstwoord had gesproken en met gebed had geopend werd het woord aan mr. Van Gelder gegeven. Spreker merkte op, dat de gehouden ver kiezingen in zekere zin een graadmeter waren voor doorwerking van de diverse beginselen. V.V.D. heeft een grote winst behaald en de P. v. d. A. heeft een groot verlies geleden. Een zo grote winst door de V.V.D. behaald is wel heel veel voor ons land, waardoor bij het toegepaste kiesstel sel (evenredige vertegenwoordiging) niet zulke heel grote verschuivingen optreden, aldus spreker. Hieruit blijkt dat bij deze verkiezingen voor de Provinciale Staten toch de landspolitiek wel een belangrijke rol heeft gespeeld, meende hij. Met dankbaarheid constateerde spreker, dat opnieuw zo'n aantal kiezers de C.H.U.- beginselen is trouw gebleven. Hieruit blijkt opnieuw dat de C.H.U. een vaste plaats in liet Nederlandse volksleven inneemt. Over gaande op de plaats die de C.H.U. thans in neemt kenschetste hij artikel 4 als kern van de C.H.U. denkrichting. Hierin stelt de C.H.U. als haar ideaal de Christelijke Staat in Protestantse zin; bewust wordt daarbij de staat verworpen. Moeilijk is het voor de kiezers een keuze te doen daar de verschillende principes en vele begrippen voor velerlei uitleg vatbaar zijn. De door de P. v. d. A. gemaakte tegen stelling progressief-conservatief noemde de spreker een psychologische tegen stelling en geen politieke; de scheids lijn loopt door de partijen en niet tussen de partijen. Bij de neutrale partijen gaat het om recht, vrede en vrijheid maar bij de confessionele partijen is de ere Gods essen tieel. Sprekende over de taak van de pro vincie gaf inleider allereerst een overzicht van de historische ontwikkeling van dit lichaam, waaruit bleek dat de laatste jaren zijn taak meer omvattend wordt, al is deze nog tamelijk beperkt. Hierna passeerden enige werkzaamheden de revue waaronder streekplannen, culturele en maatschappe lijke zorg en waterschappen, waarbij hij duidelijk liet uitkomen dat teveel over heidszorg het particulier initiatief afremt inplaats van stimuleert, hetgeen voor een gezonde en efficiente ontwikkeling nood zakelijk is. Na deze inleiding volgde een levendige discussie waarbij nog vele aspec ten nader werden bekeken. De voorzitter eindigde met dankgebed en deelde nog mede dat de volgende bijeen komst is gesteld op 16 mei, waar de heer F. H. van der Wetering, lid der Tweede Kamer, komt spreken over het onderwerp Nederland en Nieuw-Guinea. Het aantal schepen, dat in Engelse ha vens stil ligt, is de vorige maand met 41 toegenomen tot 182. Dit deelt de Engelse kamer voor de scheepvaart mede. De to tale bruto-tonnage was 967.655 ton groot en er bevonden zich 32 tankschepen van 275.208 ton bij. Bij de 182 stilligende sche pen waren 127 Engelse schepen, met inbe grip van 30 tankschepen. Het aantal opge legde schepen is 28 groter dan een maand tevoren, toen werd medegedeeld, dat er meer Engelse schepen stillagen dan op enig ander tijdstip van de laatste 20 jaar. Bovendien bevonden zich nog 72 Engel se schepen van tezamen 439.817 ton en 12 buitenlandse schepen van tezamen 88.9.92 ton voor herstelwerkzaamheden in Engel se havens. De president van de kamer voor de scheepvaart R. D. Ropner, deed tijdens een maaltijd van de Londense afdeling der Vereniging van Scheepvaartmakelaars een beroep op de regering om haar monetaire politiek te verzachten en de reders in staat te stellen leningen te sluiten voor het ko pen va i nieuwe of tweedehands schepen. De scheepvaartmaatschappijen zijn, naar hij mededeelde. onder-gekapitaliseerd en hebben gebrek aan geld. Ropner wees erop, dat de economische levensduur van een schip hoogstens 20 a 25 jaar is. Hij zou geen andere industrie kunnen noemen, behalve dan de vliegtuigindustrie, waar een ber1 'ijfsonderdeel, dat evenveel kost als een schip in zo korte tijd volledig ver vangen moet worden. Hij veronderstelde, dat de vliegtuigindustrie de laatste tien jaar meer financiële hulp van de regering heeft ontvangen dan de saheepvaart se dert het bestuur van koningin Elizabeth I. Toneelgroep „Thespis" met „U spreekt met Uw moordenaar" De toneelgroep van de Instuif R.K. Jong Velsen Noord heeft een naam gekregen: de Instuiftoneelgroep „Thespis", zo gehe ten naar de Griekse dramaturg, die om streeks 540 jaar voor Christus leefde. Hij was de grondlegger van het oud Griekse treurspel en tevens de leider van een rei zend toneelgezelschap, dat de spelen op voerde op een „Thespis-wagen". Onder regie van Will Seignette is door „Thespis" ingestudeerd „U spreekt met Uw moordenaar". Dit toneelwerk zal op 27 april in het Kennemer Theater te Be verwijk op de planken worden gebracht. Tot twee uur 's nachts is er bal met mede werking van „Happy Players". Het jacht „Monsour", eigendom van koning Saoed van Saoedi-Arabië is voor de tweede maal aan de ketting gelegd in Genua om voldoening van een schuld af te dwingen. De architect Armando Brassino zegt een vordering van drie miljoen gulden op de vorst te hebben. Hij heeft een sprookjesachtig paleis voor Saoed ontworpen, waar van alleen de maquette in plastic ge reed is gekomen. Het honorarium en de opdracht tot bouwen zijn uitgeble ven, Op de bovenste foto het jacht in de haven van Genua, links onder: de maquette en rechts onder: de ontwerper. Laatste contactavond van ADO Maandag vond in zaal Kloes de laatste contactavond in dit seizoen plaats van de Heemskerkse voetbalvereniging ADO. De voorzitter van de contactcommissie de heer J. Veldhuys toonde zich verheugd een groot aantal leden en supporters welkom te kunnen heten. In de grote belangstel ling die ook in dit seizoen voor deze avon den heeft bestaan zag hij het bewijs dat niet alleen op het voetbalveld een hechte band tussen allen die ADO een goed hart toedragen, bestaat. Een bijzonder feestelijk gebeuren vorm de de prijsuitreiking aan de winnaars van de gehouden klaverjascompetitie. Mejuffrouw Nel de Wit sleepte met 15.073 punten de hoofdprijs, bestaande uit een waardebon, in de wacht. A. v. d. Kolk werd tweede met 14.988 pnt.; derde werd G. de Boer met 14.885 pnt. Ook op deze avond werden de kaarten menigmaal geschud, maar nu beston den de prijzen uit eieren met 't oog op het naderende paasfeest. Vrouwengilde en inkomensbesteding Donderdag 24 april houdt de afdeling Heemskerk van het r.k. Vrouwengilde een bijeenkomst in zaal Nijman, waarop men wil gaan discussiëren over de juiste be steding van het inkomen. Demonstratie gymnastiekvereniging De r.-k. gymnastiekvereniging „D.O.K." houdt woensdag 16 april in het Marquette- theater te Heemskerk een demonstratie avond. MARKTNIEUWS Beverwijk, 31 maart Spinazie 62-73, witlof 88-115, sla 14-33, rabarber 76-129, waspeen 16-43, prei 44-76, radijs 17-21, peen 15-26, knollen 8-32. De Redersvereniging voor de Neder landse Haringvisserij en de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden hebben het Produktschap voor Vis en Visprodukten laten weten, dat de controle op het aan de wal zouten en ka ken en als nieuwe haring verkopen van verse haring, in het verleden niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Door beide verenigingen wordt dit ondermeer gewe ten aan een onvoldoend scherp optreden van de Algemene Inspectie Dienst en voorts aan het feit, dat in geval van over treding de economische rechter te lichte straffen oplegt. De verenigingen hebben er bij het Pro duktschap met de meeste klem op aange drongen, dat het toezicht en de controle worden verscherpt en dat er bij de rech ters op wordt aangedrongen zeer strenge straffen uit te delen aan degenen, die in strijd met de verordeningen gezouten en gekaakte verse haring verkopen. Volgens de nieuwe door het Produkt schap nog vast te stellen verordening is het verboden in Nederland aangevoerde haring te kaken in de periode, die begint vier weken voor de datum, waarop de ha ringteelt wordt geopend (dit jaar 17 mei) en die eindigdt voor aangevoerde gezouten haring op 15 juli en voor aangevoerde verse haring op 31 augustus. ADVERTENTIE Philips - Erres e.a. Vakkundige aanleg - Eigen servicedienst Betaling in overleg. ESKEKDI PKILIPS 11110 SEHUE VELSERDUINWEG Telefoon 4402 173 Vraag vrijblijvend demon stratie met onze T.V.-SUPER AUTOMAAT In het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Kennemerland, twee de klasse, is A. v. Sabben, lid van K.N.C., erin geslaagd de titel op zijn naam te brengen. Weliswaar leed hij in de laatste ronde zijn enige verliespartij, doch zijn puntentotaal was reeds bij hgt ingaan van de sluitingsronde onbereikbaar voor de overige deelnemers. De resultaten van de gespeelde partijen waren: H. DiemeiJ. Schuiten 20; J. OvasA. v. Sabben 20; R. MulderI. Risseeuw 02; G. ter WolbeekC. v. d. Does 02. De eindstand luidt: 1. A. v. Sabben 8 6 1 1 13 2. H. Diemei 8 6 0 2 12, 3. J. Ovas 8 6 0 2 12 4. Th. Sassen 8 4 13 9 5. I. Risseeuw 8 3 2 3 8 6. R. Mulder 8 3 2 3 8 7. C. v. d. Does 8 13 4 5 8. J. Schuiten 8 116 3 9. G. ter Wolbeek 8 10 7 2 Gemeente secretarie Castricum gesloten De gemeentesecretarie en het bureau van gemeentewerken te Castricum zullen op Goede Vrijdag 4 april de gehele dag ge sloten zijn. Slechts voor aangiften van de burgerlij ke stand zal het bureau van de ambtenaar van de burgerlijke stand op die dag ge opend zijn van 9.00 tot 9 30 uur. Betreffende het ophalen van huisvuil wordt medegedeeld dat op donderdag de vrijdagroute wordt gereden en dat op woensdag de donderdagroute wordt gere den. Aan de dinsdagmarkt Vanmorgen waren er 5935 kisten vis aan de hal, waarvan 400 schelvis, 800 wijting (waaronder 350 dichte), 125 gul en kabel- jeuw, 550 koolvis, 1025 haring, 1700 grote en 700 kleine makreel, 40 radio, 30 stokke- bit en 30 stuks stijve kabeljauwen. De schepen De SCH 117 (19 maart) had hiervan 15 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 60 kool, 670 makreel, 350 haring, 50 wijting en de KW 101 voerde van de 19de aan 25 schelvis, 160 gul, kabeljauw en koolvis, 200 makreel, 180 haring, 115 wijting en 10 varia. De VL 110 (17 maart) zorgde voor 20 schelvis, 90 gul, kabeljauw en kool, 500 makreel, 280 haring en 110 varia en de VL 84 had (van 20 maart) 510 makreel, 400 haring, 110 kool, 40 gul en kabeljauw, 600 wijting en 10 schelvis. Ook de Ariadne (IJM 18) ver scheen ter markt (van 20 maart) met 130 schelvis, 40 radio, 340 wijting, 230 makreel, 50 haring en 50 stuks stijve en de Ada (VL 7) had 1040 kisten, hoofdzakelijk ha ring en makreel (van de 17de maart). Voor de export De buitenlandse handel nam de regels grote kabeljauwen af tegen 120 tot 125 en de kleine voor f 64 tot 72 terwijl voor de grote kustkabeljauw f 70 tot 114 per kist werd betaald en de kleine Noord kabeljauw 76 tot 130, eveneens per kist van 125 kilo opbrachten. Grote schelvis haalde f 37 tot 48; de grootmiddel 55 en de kleinmiddel f 51 tot f 54. Binnenland De binnenlandse markt betaalde voor de grote gullen 37 tot f 45 en voor de mid delgul kwam 34 tot 40 terwijl de tor ren 22 tot f 33 deden. De zwarte kool haalde 50 tot f 60, de kool I f 21 tot f 23 en de kool II 29 tot 20. Witte kool deed 88 tot f 90 de kist. Pennen gingen weg voor 40 tot f 48 en braadschelvis deed 31 tot 37 met 14 tot 19 voor de wijting en 75 tot 76 voor de lengen. Haring maakte vanmorgen f 11 tot 15 en de slappe haring moest worden opgehouden, terwijl de grove ma kreel het. tot 8,60 tot 16 bracht met 8 tot 9 voor de kleine. De 150 kilo tong van deze markt noteerde: 3,20 de grote, 3,50 de grootmiddel, 4,10 de kleinmid del en f 3,90 de slips. Morgen De middenweekse markt wordt bezocht door de Arie Ouwehand (KW 122) met 1000 kisten haring en makreel, de Job Gouda met 110 haring, 400 makreel, 75 schelvis, 55 kool, 75 gul en kabeljauw, 60 wijting en 10 diversen en de Curagao met 190 schel vis, 100 kool, 950 gul en kabeljauw, 100 wijting, 280 makreel en 70 haring, terwijl de Elie er kan zijn met 650 kisten, waar onder 200 schelvis en de VL 27 en de SCH 27 met nog onbekende vangsten. Boei binnengebracht De thuisstomende kotter KW 98 trof zaterdagmorgen op 30 mijl ten noordwes ten van IJmuiden een losgeslagen boei aan. De schipper en zijn mannen besloten het gevaarte mee te nemen en het in IJmuiden aan het Loodswezen af te geven. Slechte haring Haring, die maandag werd aangevoerd door de trawlervloot was door de lange reizen van de trawler-s, slecht van kwali teit. Het is in lange tijd niet voorgekomen, maar nu verdwenen er weer verschillen de partijtjes in de pufschuit. Kabeljauw De „Stadt Enchuisen" KW 82 met schip per Cor Aland uit IJmuiden loste maandag een zeldzame vangst van 100 kisten grote kabeljauw. Alleen voor deze partij kabel jauw werd ruim 9000 gulden besomd. Ook de KW 176, die maandagmorgen vroeg binnenkwam en nog juist een stukje hal- Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Montferland van Hamburg, Bomma van Halden, Drie Gebroeders van Bremen, Vechtstroom van Liverpool, Atlas Hugo Stinnis van Las Palmas, Bittern van Liver pool, Hontestroom van Portsmouth, Rokin van Swansea, Meree van Caen, IJstroom van Grangemouth, Gerry S van Swansea, Roybank van Pepel, Strabo van Algiers, Paloma van Glasgow, Kaap St. Vincent van Vestervick, Burgundia van Gothenburg, Kennemerland van Port Legro, Oranje Nassau van West-Indië. Vertrokken zijn: Paloma naar Aalborg, Barken naar Antwerpen, Madjoe naar Rot terdam. Netherlands Coast naar Newcastle, Hermes naar Bremen, Ragna Ringdahl naar Baltimore, Svealand naar Gothenburg, Ariel naar Abö, Reliable naar Dublin, Swift naar Harlingen, Gerard Elfring naar Gothenburg, Markab N naar Rotterdam, Majorca naar Hamburg, Gerry S naar Hamburg. ruimte aantrof om te lossen, had een prachtige spok kabeljauw. Klaarmaken Er wachten ons nog zeven weken, voor dat de eerste loggers op 17 mei uitvaren. Reeds nu hebben enkele loggers dokruimte aangevraagd om schoon te maken en de schepen voor de nieuwe teelt bedrijfsklaar te maken. Het vroeg beëindigen van de visserij door deze loggers heeft de schrale tong en scholvangsten als oorzaak. Ster kere. trawlloggers, zoals de KW 74, KW 73 en KW 123 zijn op de rondvis overge schakeld. Zondag en maandag op zee Zondag was het om de Noord de gehele dag stormweer met windkracht 8 tot 10. De schepen lagen te steken gedurende 24 uur. Het stormweer werd gemeld van 55 tot 61 noorderbreedte. De Ariadne" en de „Burgemeester Heusdens" waren die dag thuisstomend. Ook maandag was het op de Noordzee nog stormweer. Alleen op de 59 is maan dag een trekje gedaan door de trawlers. De Vios haalde toen een pakje scheep, de Allanwater een pakje en de Polderman twee pakjes, meest schelvis en makreel- tjes. De loggers en kotters hebben maandag een paar trekjes gedaan bij de kust en de Pittboei. De etmaalvangsten waren van 100 tot 70 kg tong en 2 tot 5 manden schok De Beatrice is maandag naar zee gegaan en de Job Gouda en Elie waren gisteren thuisstomend. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft maandag de raad voor de scheepvaart voorgesteld het di ploma van kapitein R. K. in te houden voor de tijd van twee maanden. Naar de mening van de heer Metz heeft de kapi tein schuld aan het kapseizen van zijn schip, de „Condor" op 23 maart 1956 op de Nieuwe Waterweg. Uitvoerig werd op deze zitting gesproken over de vraag of het schip een voldoende stabiliteit had toen het de haven van Rotterdam verliet. Naar de mening van de heer Metz had de „Con dor" die stabiliteit niet en was bovendien de deklading (balen katoen) niet goed ge sjord. De kapitein en zijn verdediger zei den, dat naar hun mening het schip wel voldoende stabiliteit bezat. De verdediger betoogde voorts, dat de inspecteur voor de scheepvaart te Rotterdam destijds ge zegd moet hebben, dat de deklading wel goed gesjord was. De kapitein zei ter zit ting echter, dat hij thans de deklading niet meer op een dergelijke wijze zou vastmaken. De „Condor" is bij Maassluis in een trog, ontstaan door een aantal scheepswrakken, plotseling stuurboord uit gegaan en heeft toen ernstig slagzij gemaakt. Het schip is daarna op de wal gezet. De raad zal in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, stelde de raad ook voor het diploma van kapitein A. H. uit Rotter dam in te houden voor de tijd van een maand. Het ging hier om de stranding van de „Kaap Eaiga" op 21 september van het vorige jaar op de Bellonagronden be noorden Oregrund. Enkele maanden ge leden heeft de raad reeds besloten in ver band met deze stranding het diploma van de stuurman V., die de wacht had, in te trekken voor de tijd van een maand. De heer Metz had kritiek op het algemene beleid van de kapitein: hij had de wacht niet moeten overgeven bij het naderen van een dergelijke nauwe passage. De raad zal ook in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. Op de wekelijkse repet'tieavond van de Castricumse fanfare is afscheid genomen van de dirigent de heer J S. v. d. Schalie. Bij deze gelegenheid werd hij toegespro ken door de voorzitter de heer Q. de Ruy- ter. Deze wees er op, dat de heer V. d. Scha lie die ruim een jaar de dirigeerstok zwaaide veel heeft bijgedragen tot verbe tering van de muzikale prestaties. Vooral de jeugd heeft hij weten te ani meren en in de toekomst zullen hiervan dan ook zeker de vruchten worden ge plukt. Gezondheidsredenen zijn er oorzaak van dat de heer V. d. Schalie heeft moeten bedanken. Tot zijn opvolger is aangezocht de heer P. Kuys jr., die bereid is gevonden de di rectie op zich te nemen. Voor zijn vele verdiensten werd de heer v. d. Schalie namens de vereniging een kistje sigaren aangeboden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13