Padang snakt naar tweede front en buitenlandse hulp GOLDEN FICTION Cairo verzoekt spoedzitting van de Veiligheidsraad Prof. Rooij over nieuwe wegen van aanpak bij publicistische problemen VAN NIEL ROUGE MODE Dr. Sumitro en Pantouw zouden naar Celebes of Manila zijn Journalist in toga 0p de <=Praatótoel 3 W. Thomassen wordt burgemeester van Enschedé LOMPEN, PAPIER- en METAALAFYALLEN Onder ons gezegdtoch maar liever Auto door locomotief vele meters meegesleurd Kerkelijk Nieuws Nieuw gevecht aan de Israelisch-Syrische grens „De vrijheid van de journalist" Koningin en twee dochters naar Sankt Anton DINSDAG 1 AP.RIL 1958 (Van onze reisredacteur) Terwijl Padang zich opmaakt tot afweer van de spoedig te verwachten beslis sende stoot der regeringstroepen die twee weken is vertraagd door Naingolans raid op Medan, respectievelijk zich prepareert op een langdurige guerilla in het Barisangebergte, winnen de aanwijzingen voor een tweede front in Noord- Celebes aan betekenis door het vertrek van de rebellenminister Sumitro en de kampioen-blokkade-breker majoor Pantouw naar Manila (wat wil zeggen: naar Menado). De druk op het totaal geblokkeerde Padang dat genoeg levensmiddelen en vrij veel wapens heeft, maar vanwege de afsnijding der verbindingslijn met Singapore en door het verlies van Pakanbaru een tekort krijgt aan geld, olie en benzine, moet zo mogelijk worden verlicht door een militair en economisch initiatief op Noord-Celebes. Volgens rebellenbronnen in Singapore zijn de kolonels Sumual, Warouw en Kawi- larang in Menado gereed voor een zuid waartse opmars om de Djakartaanse troe pen uit Sumatra weg te lokken. De fel anti-Javaanse Minahassa schijnt goed be wapend te zijn, naar men zegt, door For mosa. Ook Djakarta zou. zich op de ge beurtenissen op Celebes prepareren. De tien Russische vrachtschepen zouden vol ledig zijn uitgerust voor landingsoperaties in verband met de Celebes-actie. Djakarta heeft reeds zeven bataljons in zuidoost Celebes, maar niettemin wordt Celebes een harde noot want tussen de regerings troepen en de rebellen zetelt de machtige Darul Islam-leider Kahar Muzakhar, die welwillender is jegens de rebellen dan jegens Djakarta! Boven het militair be lang van Menado gaat intussen het econo mische want Celebes met zijn koprasmok- kel is thans de enige potentiële inkomsten bron van de tegenregering. Die koprasmok- kel is momenteel goeddeels lam gelegd door het gebrek aan scheepsruimte en de rebel- Ienvertegenwoordigers in Singapore doen wanhopige pogingen om schepen te huren of te kopen, zelfs tegen dolle prijzen. Er zijn thans slechts twee schepen beschik baar voor de blokkadebreuk. Lukt zo'n poging dan levert iedere lading kopra de koopprijs op van een oud schip. Van het welslagen dezer pogingen hangt dus het succes van de revolte mede af. De rebellen vragen zich intussen verbitterd af waar om het westen hen niet onderhands een vijftal vrachtschepen van ongeveer 3000 ton en eventueel ook een zestal motortor pedoboten toespeelt om Azië's eerste anti communistische rebellie te steunen, in plaats van lijdelijk de Russische initiatie ven aan te zien. Terugkerende Nederlan ders gewagen van vele Russische „toeris ten" op Java! Ondanks de tegenslagen, het gebrek aan coördinatie en onhandige blunders geven de rebellen de moed echter niet op. Zij hopen op een adempauze door stand te houden bij Padang. Zij zeggen verder dat Barlians officieren er op aandringen Pa dang te steunen, dat kolonel Zulkifli Lubis wacht op zijn kans op West-Java, dat Noord-Celebes een sterk bolwerk zal zijn en dat de economische positie van Dja karta desperaat is. Maar ondanks rebellen- juichkreten over een belofte tot hulp door Syngman Rhee lijkt toch officieuze wes telijke hulp onontbeerlijk. De rebellen kijken dan ook snakkend uit naar de uit Indonesië terugkerende KPM-schepen en verklaren zich vrij openlijk bereid tot aan vaarding van onderhandse Nederlandse steun. (Het komt ons voor dat deze ver wachtingen niet gerealiseerd zullen wor den. Red.). Geruchten zeggen dat Simbolon mis schien zal pogen Amerikaanse interventie te forceren door een kwasi-bedreiging van de Amerikaanse olie-installaties. De Ame rikaanse zevende vloot ligt klaar in Sin gapore's haven maar terwijl Amerikaanse matrozen door de rode-lichtjes-wijk fla neren, tikt de klok uren weg van Indo- nesië's laatste kans. Sumitro en Pantouw naar noorden SINGAPORE (Reuter) Volgens een bericht in de „Straits Times" zouden op 31 maart, voor het aanbreken van de dag, twee leiders van de Sumatraanse opstan delingen, Singapore hebben verlaten in een vliegtuig van de (nationalistisch) Chinese burgerluchtvaartmaatschappij. Het zouden zijn dr. D. Sumitro, de voormalige Indo nesische minister van Financiën, thans minister van Handel in de tegenregering en een der opstandige legerofficieren, ma joor Pantouw. Volgens het blad zou het reisdoel Manila zijn. Volgens de „Straits Times" heeft ma joor Pantouw instructies bij zich betref fende de oprichting van een tweede front door de opstandelingen op Celebes. Hatta's huis onder bewaking DJAKARTA (ANP) Het huis van de voormalige vice-president van Indonesië, dr. Mohammed Hatta stond maandag on der strenge bewaking. Iedereen die Hatta's huis wilde binnentreden, moest zich on derwerpen aan een grondig onderzoek. Met ingang van 1 mei is tot burgemees ter van Enschedé benoemd de heer W. Thomassen, thans burgemeester van Zaandam. De heer Thomassen is op 3 oktober 1909 te Amsterdam geboren. Nadat hij de hbs en de mts had bezocht, volgde hij een op leiding voor onderwijzer. Hij was daar na vijf jaren werkzaam bij het onderwijs. In 1936 werd hij secretaris van de Arbei ders Jeugd Centrale. Deze functie vervul de hij tot juli 1940, toen Rost van Tonnin gen commissaris van de A.J.C. werd, In het begin van de oorlog werd hij belast met de leiding van de gemeentelijke jeugd- registratie. Later was hij werkzaam op het gewestelijk arbeidsbureau te Amster dam. In 1941 ontstonden er conflicten, die leidden tot zijn ontslag. Tot 1943 was hij werkzaam bij het hoogovenbedrijf. Daar na dook hij in Tilburg order. Na de bevrijding was hij als militair commissaris verbonden aan het Militair Gezag. Hij vervulde deze functie in de Zaanstreek tot augustus 1945. Hierna werd hij secretaris van de P.v.d.A. In 1946 werd hij benoemd in de vacature-Mans- holt tot lid van de Tweede Kamer. Hierin had hij zitting tot 1948. In dat jaar werd hij tot burgemeester van Zaandam be noemd. Volgens het linkse blad „Sin Po" heeft de woordvoerder van het garnizoen te Djakarta geweigerd over deze maatregel enigerlei mededeling te doen. Radio-Padang meldde maandagavond, dat de voormalige president van de Uni versiteit van Indonesië prof. Bander Djohan door de Indonesische regering in hechtenis zou zijn gesteld. Prof. Bahder Djohan nam onlangs ontslag als protest tegen de aanval op Midd.en-Sumatra. De opmars naar Padang DJAKARTA (UP) Eerst op 1 april is te Djakarta officieel verklaard, dat vier dagen geleden strijdkrachten van de cen trale regering West-Sumatra voor 't eerst zijn binnengevallen en Bangkinang, een stad die op 95 km hemelsbreed van Bukit- tinggi ligt, heroverd hebben. De regerings troepen hebben daarbij geen tegenstand ondervonden. (Bangkinang ligt dicht bij de grens met Midden-Sumatra, tegenover de Riouw-archipel). Het offensief in de richting van Bang kinang is de noordelijke vleugel van een tangbeweging die gericht is op Padang en Bukittinggi. De zuidelijke vleugel is op geschoven naar Sungai Langsat, een we genknooppunt dat 100 km hemelsbreed van Padang ligt. Hierdoor is de verbinding van het rebellenbolwerk met de oliestad Djambi, waar de Stanvac gevestigd is, verbroken. Er zijn berichten geweest vol gens welke de opstandige beweging via Djambi olie betrok uit Zuid-Sumatra. Synsman Rhee zou troepen hebben aangeboden NEW YORK (UP) Volgens Ameri kaanse bladen (van Scripps-Howard) heeft de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee aangeboden troepen naar Indonesië te zen den om de opstandelingen in hun strijd tegen de centrale regering te helpen. Rhee critiseerde de Amerikaanse poli tiek van afzijdigheid ten opzichte van de Indonesische burgeroorlog. Polen helpt DJAKARTA (ANP) Het Indonesische ministerie van Scheepvaart heeft mede gedeeld, dat Poolse koopvaardijofficieren naar Indonesië zullen komen om dienst te doen op Indonesische schepen. Voorts zul len Poolse scheepvaartdeskundigen wor den uitgenodigd naar Djakarta te komen om Indonesische zeelieden op te leiden. ADVERTENTIE Fa. W. F. Claus Alléén Bakenessergracht 45 51 Tel. 11436 Haarlem ADVERTENTIE Voor extra zachtheid De 52-jarige chauffeur J. L. uit Heems kerk is maandag als door een wonder aan de dood ontsnapt, toen de vrachtwagen, die hij bestuurde, bij Hoogovens IV door een locomotief werd gegrepen, enige tientallen meters werd meegesleurd en tenslotte tegen een betonnen voetstuk werd ge smakt. De bestuurder zat bekneld in de bijna geheel vernielde cabine en kon slechts met moeite worden bevrijd. Uit wendig mankeerde hem niets. Toch moest hij ter observatie in het Rode-Kruiszieken- huis in Beverwijk worden opgenomen, om dat hij klaagde over pijn in zijn borst. Zijn bijrijder werkte zich door het raam naar buiten en liep niet eens een schrammetje op. De vrachtwagen werd ernstig bescha digd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Noordwijk aan Zee (2de pred.pl.) W. Hoekstra, vlootpredikant te Loosduinen te Sint Maartensdijk L. Vroegindewey te Gameren. Bedankt voor Voorburg (vac. dr. P. A. Elderenbosch) A. Th. Rothfusz te Renkum. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. F. E. Hoekstra) W. Griffioen te Nijkerk. Beroepen te Wieringen A. Bolwijn, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Haulerwijk G. Hengeveld te Woubrugge. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Ede P. op den Velde te Hilversum-Oost. Bedankt voor Doesburg J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Middelburg W. Hage te Nunspeet, die bedankte voor Meliskerke, Slikkerveer en voor Waardenburg. LONDEN, (Reuter) Egypte heeft ver zocht om een spoedzitting van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties ter be handeling „van de Israëlische aanval len op de grenzen van de Verenigde Ara bische Republiek en van de pogingen van Israel tot inbezitneming van de gedemili tariseerde zone in Syrië, aldus meldt ra dio Cairo. Volgens het hoofd van de Egyp tische voorlichtingsdienst, Saad Afra, zijn de Isaraelitische aanvallen en de pogin gen het gedemilitariseerde in bezit te ne men in strijd met de bestandsovereen komst en vormen zij een gevaar voor de vrede. TEL AVIV, (Reuter) Syrische en Is raëlische troepen hebben elkaar, gisteren, voor de tweede dag achtereen, in het grensgebied van het Hoelehdal urenlang beschoten. De vijandelijkheden zijn ook tot een andere sector van de Syrisch-Isra- elische grens uitgebreid. Een Israëlische woordvoerder zei, dat drie Israëlische dorpen en dat Israëlische boeren, die met een bulldozer aan het werk waren, vanuit Syrische stellingen bescnoten waren. Het Syrische vuur werd door Israëlische troe pen tot zwijgen gebracht en het werk werd voortgezet. Drie kolonisten werden gewond en een aantal huizen beschadigd. Aan het gevecht kwam een einde nadat bei de partijen door bemiddeling van de UNO- bestandscommissie voor de tweede maal een tijdslimiet waren overeengekomen vcor het staken van het vuren. Een Israë lische woordvoerder zei dat de aanvake- lijk overeengekomen tijd op Syrisch ver zoek was verlengd. Troepenbewegingen? Israëlische ooggetuigen verklaarden, zondagavond en maandagmorgen „aan zienlijke troepenbewegingen" aan de Sy rische kant van de grens waargenomen te hebben. DAMASCUS (Reuter) Een Syrische woordvoerder heeft gezegd dat Israel „op verscheidene punten langs de grens" troe pen samentrekt. Israëlische soldaten had den geschoten op een grensdorp. Van Syri sche zijde werd het vuur beantwoord. LONDEN (Reuter) Volgens radio- Cairo moeten de Israëlische verliezen zeer groot zijn en zouden de Syriërs geen verliezen hebben geleden. Volgens een militaire woordvoerder heb ben de Israëliërs niet het lecht graafwerk te verrichten in het gedemilitariseerde zo ne ten oosten van het meer van Noeleh. De eigenaars van het land trachtten te beletten dat de Israëliërs met de bulldo zer gingen werken, aldus de woordvoer der. Volgens de regering van Israel gaat het hier om Israëlisch gebied. Beschuldiging CAIRO (UP) De seci etaris-generaal van de Arabische Liga Abdel Khalek Has- soena heeft gewaarschuwd, dat de gedeel de stad Jeruzalem gevaar loopt in han den van Israel te vallen. Hassoena ver wijst in een memorandum aan alle leden van de Liga naar de mededeling van se cretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO, dat er binnenkort een overeenkomst verwacht kan worden tussen Israel en Jor danië over het recht op toelating tot de enclave op de Scopus-nerg, die op Jor daans gebied ligt. Volgens Hassoena wil Israel in de Arabische .ector van Jeruza lem de Aqsa-moskee met de grond gelijk maken, om er een nieuwe tempel van Salomo op te richten. Beroep NEW YORK (AFP) Premier Ben- Goerion van Israel heeft in een vraag gesprek met een correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „Look" verklaard, dat hij voor besprekingen met president Nasser naar Cairo zou gaan, indien deze hem daartoe zou uitnohgen. Hij zegt niet te geloven, dat de Arabische president din gen zou doen waaraan Hitier zich schuldig heeft gemaakt. JERUZALEM (AFP) Het algemene zionistische congres heeft een beroep ge daan op de regeringen en staatslieden van de gehele wereld, de Arabische staten dui delijk te verstaan te geven dat zij vast besloten zijn de soevereiniteit van Israel en de onschendbaarheid van zijn gebied te steunen. Maandagmiddag heeft piof. mr. dr. M. Rooij, die met ingang van 1 januari jl. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de leer van de communicatiemiddelen, in het bij zonder van de pers, aan de Gemeentelij ke Universiteit, zijn ambt in de aula van het universiteitsgebouw aan de Oudeman- huispoort te Amsterdam aanvaard met het uitspreken van een rede. getiteld „de vrijheid van de journalist", waarin hij een indruk gaf van het speciale aspect, dat hij in genoemde faculteit tot voorwerp van docering zal maken Prof. Rooij begon met de vaststelling dat zich sinds de jaren zeventig in België geen conflict over het verschoningsrecht meer heeft voorgedaan, hetgeen hij toe schreef aan het wijze beleid van de Bel gische rechterlijke macht, die in gevallen als deze de rechtshandhaving niet op de spits 'wil drijven. Niet overal echter heerst dezelfde sereniteit als in België, waar ook overigens de pers haar maatschappelijke functie in behoorlijke mate erkend ziet. Recente conflicten over het verschonings recht in Zwitserland, West-Duitsland en in Prof. Rooij, oud-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant en erevoorzitter van de Nederlandse jour nalistenkring, is de opvolger van prof. K. Baschwitz, Zijn ambtsaanvaarding als gewoon hoogleraar in de leer der communicatiemiddelen, in het bijzon der de pers, ondervond grote belang stelling uit de kringen van de pers, het onderwijs, de journalistieke organisa ties, de kunstwereld en andere. De aula was geheel gevuld en de inaugurele rede van de nieuwe professor werd met grote belangstelling aangehoord. Na afloop had prof. Rooij talrijke ge lukwensen in ontvangst te nemen. de Verenigde Staten, alsmede aan kwes ties die zich onlangs in Nederland in de betrekkingen tussen pers en overheid heb ben voorgedaan vormden het uitgangs punt voor zijn beschouwingen, waarin hij betoogde dat voor het onderzoek specifie ke methoden tot ontwikkeling moéten wor den gebracht en dat ook voor de aanpak van de problemen van pers, radio en tele visie wellicht nieuwe wegen moeten wor den ingeslagen. De leer der communica tiemiddelen heeft een eigen object van on derzoek en- kan daarom niet opgaan in een algemene, voornamelijk sociologisch ge oriënteerde leer der maatschappelijke communicatie, ook wel „publicistiek" ge noemd. Ingeval van conflicten tussen pers en overheid wordt vaak ten onrechte een be roep gedaan op de persvrijheid, waaruit zulke rechten niet rechtstreeks voort vloeien. Veeleer is in zulke gevallen „de vrijheid van de journalist" in het geding welke weliswaar wortelt in de persvrij heid maar toch haar eigen kenmerken heeft, gegrond op de maatschappelijke functie van de journalistiek. Wat de grenzen van de journalistieke vrijheid aangaat, sloot spreker zich aan bij het preadvies van proi Tammes voor de Ned. Juristenvereniging (1949), waar in deze stelde dat de strafwetgever hier te lande, de zg. drukpersdelicten, naar be horen heeft beperkt, doordat alleen die meningen worden getroffen, waaraan zich een element van gewelddadige actie of van opzettelijke bel.-diging verbindt. De gebondenheid van de journalist aan zijn beroepsethiek houdt in dat hij ener zijds gebonden is aan algemene maat schappelijke normen van fatsoen, ander zijds ook aan normen van kwaliteit voor zijn beroepsuitoefening. Spreker juichte het toe dat de georganiseerde journaliS' tiek zich hier te lande opnieuw op een om schrijving van de erecode voor de journa list gaat beraden. Hij wees erop, dat de reeds bestaande verenigingstuchtrecht- spraak op verschillende punten al een bij drage voor de opstelling van zulk een code heeft geleverd. Prof. Rooij verklaarde zich nog steeds voorstander van een wettelijke regeling van de tuchtrechtspraak, waarvoor het ontwerp in de parlementaire ijskast is ge plaatst, mede wegens het verzet daarte gen uit de perswereld. „Waarheid' Prof. Rooij wijdde ook aandacht aan de gebondenheid van de journalist aan zijn levensbeschouwing, welke nu eenmaal de gehele persoonlijkheidsstructuur doortrekt en in de volheid waarvan de vakgenoot zijn beroep uitoefent. Hij zal dan echter de grenzen van zijn vrijheid binnen deze levensbeschouwing moeten onderzoeken en in de zg. „vrije kwesties" die vele in aantal zijn, moeten handelen naar een ge meenschappelijk verkeersbegrip „waar heid". Voor een en ander is een hoge graad van vakmanschap vereist. Spreker behandelde vervolgens de gebondenheid van de journalist aan de richting en het karakter van zijn krant, alsmede de be trekking waarin hij staat tot zijn hoofd redactie, in dit laatste opzicht komt het meer aan op de mentaliteit van partijen en op het wederzijdse begrip voor elkan ders arbeid en verantwoordelijkheid dan op een juridische regeling dezer betrek kingen, die zich toch tof vage en daar door weinig houvast biedende algemeen heden zouden bepalen. Daar de journa list aan veel invloeden bloot staat, is het zaak voor hem zich, met zijn noodzaak om veel relaties te onderhouden, met een zekere distantie te gedragen ten opzichte van allerlei kringen en zich niet vrijwil lig in situaties begeven, welke zijn vrij heid van oordeel en zijn onafhankelijk heid bedreigen. Uit een en ander blijkt dal de journalist en normatief en existentieel aan tal van beperkingen is onderworpen Prof. Rooij besloot zijn rede naar aanlei ding hiervan als volgt: „Dit zou de indruk kunnen wekken, dat er van zijn vrijheid niet zoveel zou zijn overgebleven. Dit is ten dele echter slechts schijn, want de aangegeven aard van deze beperkingen en invloeden laat tevens zien dat, zowel voor de normale vervulling van de jour nalistieke taak als voor de bijzondere functie van campagnes tegen politieke en maatschappelijke misstanden, meer dan Voor of achter? Ja, dat hoorde ik dezer dagen zo nogal eens zeggen op straat en in de tram: als het aan mij lag kroop ik lekker weer ach ter de kachel met zulk weer. Achter de kachel. Ook gij, goede lezer, trouwe vriend, ook gij hebt onlangs tegen een u onbekend, persoon bij de bushalte, bij de bakker, bij de kruidenier, bij de kapper, jazeker bij de kapper, verklaard: als het aan mij lag kroop ik lekker weer achter de kachel. Nu dit: wij hebben daar eens over nage dacht. Want wij, inderdaad, inderdaad, wij waren die onbekende persoon. Wij hebben eens over uw woorden nagedacht. En toen kwamen wij tot deze conclusie: wat u daar zei is onzin. Achter de kachel kan niet. Nee, dat is nu óók weer te sterk. Achter de kachel kdn. Het kan. Maar het is benauwd. De kat zit achter de kachel. De kat met zijn snor. Met zijn trilsnor. Met zijn zwïep- staart. Met zijn witte bef. De kat, goed, zit achter de kachel. Die zit op dat hele smalle stukje dat er vrij is tussen heet kachel- lichaam en schoorsteenmantel. Maar daar kan geen volwassen persoon op zijn gemak verblijven. Welnee, mensen, achter de kachel is maar een belabberd nauw plekje waar het bovendien smoorheet is. De hond ligt er ook wel. De hond, en hij trekt met zijn voetjes. Want de hond droomt van lekker-wandelen in de bossen en achter de veldmuizen aanzitten. De hond ligt languit op dat bewuste plekje achter de kachel. En zijn chroomleren, glimmende neus wordt er dof en droog van de hitte. De hond staat daarom na een poostje op, wankelt wat versuft naar helemaal in de hoek van de kamer waar het tocht onder de kier van het gordijn en werpt zich daar met een vadsige zucht neer om vervolgens smakkend weer in te sla pen. Hij wordt even later een beetje ril lerig. Hij staat op en komt, wat vermoeid nu van het gedoe, terug naar de warmte en kruipt achter de kachel. Er achter! Tot zijn neus weer dof wordt en de hitte hem door het vachtje heen begint te schroeien. Een hondenleven. Want dan moet hij wéér opstaan en naar de tochthoek. Maar gijGij zoudt achter de kachel wil len gaan zitten op een koude dag? Hoe dan? Met opgetrokken knieën tussen kat en hond in, die trouwens maar raar zou den kijken? Waarom niet liever vóór de kachel? Dat is veel comfortabeler. Eh min der heet en minder gevaarlijk en nauw. „Opa zat warmpjes achter de kachel", la zen wij onlangs nog. Waar zat de grijs aard precies? In dat donkere hol waarin men soms de haard plaatst? Of op dat nauuie plekje? Onzin, nietwaar? Zo'n oude zou het leven erbij laten. Wilt gij dat nu ook? Het leven laten achter de kachel? Wilt gij dat? Neen immers! Nu, staak dan dat domme gebabbel van: als het aan mij lag kroop ik lekker achter de kachel. Staak het! Duif De Koningin en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteravond per trein uit Utrecht vertrokken naar Sankt Anton voor een vakantie van twaalf dagen. Prins Bern- hard zal zich op 5 april daar bij hen voe gen. Hedenmorgen arriveerden de Koningin en de Prinsessen om kwart over tien met de „Arlberg-express", waaraan twee ko ninklijke rijtuigen waren gekoppeld, in Sankt Anton. ADVERTENTIE Twe« nieuwe, modieuze lipstiektinten it» van max Factor HOLLYWOOD Parfums - Bijoux Grote Houtstr. 92 Haarlem voldoende ruimte aanwezig kan zijn. Om echter in verantwoordelijkheid gebruik van zijn vrijheid te maken dient de jour nalist de grenzen daarvan en de invloe den daarop te kennen Zoals een ervaren vakgenoot al jaren geleden tegen een jongmaatje zeide: „Leer eerst wat je niet moet schrijven, en ga d&n gerust je gang!" Het vermogen om de grenzen van de vrij heid in de verste hoeken te exploreren en zich tegen te sterke invloeden te weer te stellen, waait de jonge journalist in deze steeds ingewikkelder wordende maat schappij niet meer aan. Hij zal mede daar toe een volwaardige vakopleiding behoe ven. Deze vorming en scholing zullen hem tevens die graad van innerlijke zekerheid kunnen verschaffen welke onmisbaar is om de vrijheid onder omstandigheden ook tot de uiterste grens te durven gebruiken. De beoefenaar van de leer van de com municatiemiddelen wil er het zijne toe bij dragen dat de jonge journalist voor het volgen van zijn roeping op de stevigst denkbare grondslag van vakbekwaam heid komt te staan."

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5