Woning- en scholenbouw gever aanleiding tot pessimisme Ja.Mr.ïi Katjlcr „Sociaal en cultureel werk is vooral in nieuwe wijken urgent' Bouw Maarten Luther-school kan binnenkort beginnen Internationaal handbaltoernooi op „Watervliet" Beverwijkse raad aanvaardde twee zeer belangrijke geldleningen ^förieven aan de redactie 9 Algemene beschouwingen Beverwijkse begroting Jubilerende „Voorzorg" recipieerde in Beverwijk Avond over „Erfelijkheid" voor leden van Vogelvreugd te Beverwijk Verpletterende nederlaag voor Waterloo Bergen wil geen gebied aan Alkmaar afstaan Eerste succes van Apeldoorn in het DCIJ-toernooi Hoge onderscheiding voor de heer J. M. Kiveron Kinder-meifeest kan gevierd worden Twee Duitse en een Franse club de gasten van „IJmond" Uitreiking diploma's der Technische Avondschool DINSDAG 1 APRIL 1958 BIJ DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN over de gemeentebegroting 1958, die maandagavond in „Scheybeeck" door de Beverwijkse raadsleden ten beste werden gegeven, was in het bijzonder een vrij Somber geluid te horen wat de financiële positie van Beverwijk aangaat. Ook kwam de woningbouw en uiteraard in dit ver band ook de scholenbouw meermalen ter sprake. En ook bij de behandeling van deze kwesties kon men niet veel optimisme bespeuren. Het vraagstuk van de sociolo gische opbouw van Beverwijk werd ook enige keren ter tafel gevoerd. Dan betreurde men het, dat er een zeer grillige gemeentegrens door de nieuw te bouwen wijken loopt, met name Meeresteyn en Oosterwijk. Men was namelijk in grote trekken de mening toegedaan, dat deze wijken wel woon-technisch een geheel zullen gaan vormen, maar dat ze moeilijk een woongemeenschap worden. De ge dachte om van de drie IJmond-partners één gemeente te maken viel bij de raads leden niet in goede aarde. Dit zou volgens de meeste vroeden niet minder dan een ramp betekenen. De heer De Weyer (Katholiek) opende de rij van sprekers en gaf te kennen, dat zijn fractie een ogenblik met de gedachte had gespeeld om geen algemene beschouwing te houden, omdat de meer dan 130 vragen bij het begrotingsonderzoek en de uitgebreide memorie van antwoord dit z.i. niet meer noodzakelijk maakten. Hierna volgde een uP'ebreid overzicht van de slechte financiële positie van Be verwijk: De katholieke fractievoorzitter zei, dat het zeer aanzienlijke tekort slechts kan worden opgevangen indien de rijks overheid wat meer begrip zal gaan tonen voor de zeer speciale positie, waarin de IJmondgemeenten verkeren. Hij was het echter van harte eens met het standpunt van het college om niet te bekrimpen en te bezuinigen op het sociale en culturele wel en wee van de Beverwijkers. Over het thans door de gemeente te volgen finan ciële beleid zei de heer De Weyer het vol gende: ,.Wij dienen als reëel te beseffen dat óók de gemeente haar gelden maar een keer kan besteden en uitgeven en dat men bij het poneren van nieuwe initiatieven en ondernemingen die geld gaan kosten te vens de bronnen zal moeten aanwijzen waaruit geput zal moeten worden". Meer samenspel Om tot een juiste sociologische opbouw van Beverwijk te komen moet men vol gens spreker een zo juist mogelijke bevol kingsdifferentiatie tot stand trachten te brengen. De heer De Weyer achtte dit van evident belang en drong er daarom bij het college op aan om aan dit onderwerp zo veel mogelijk aandacht te blijven wijden. Meer samenspel met Heemskerk achtte hij in dit verband onontbeerlijk. Vervolgens stapte hij op het city-plan ADVERTENTIE Anti-slip tuimelaar. Het koord is zodanig op de trommel be vestigd dat het niet kan slip pen en dus altijd binnen Uw bereik blijft OFFICIAL DEALER MARKTPLEIN Met een drukbezochte receptie heeft de Prot. Chr. woningbouwvereniging „De Voorzorg" zaterdagmiddag haar zilveren jubileum gevierd. De zaal van het Statenhuis aan de Vel- serweg was herschapen in een bloemen tuin: vele bloemstukken vertolkten de ge negenheid van velen die sympathiseren met het doel der vereniging De voorzitter de heer T. van der Ploeg heeft, na een woord van welkom gesproken te hebben tot de vele g"nodigden. onder wie burgemeester •T. G. S. Bruinsma en de wethouders W Vessies en E, Gerrits° een overzicht ge geven van de arbeid, die de vereniging in deze kwart eeuw heefi verzet. Men heeft blijde en droeve dagen gekend. Droeve dagen toen de Duitsers ai het materiaal weghaalden, dat bestemd was voor de bouw der woningen aan de Rijnvordlaan en men het maar met surrogaat moest doen. Blijde dagen toen men de huizen aan de Moerdijk- en Peelstraat in gebruik nam. Burgemeester Brumsma gai met cijfers, de steeds toenemende nijging der bouw prijzen aan Zo kosttm de huizen aan de Deken Waerestraat gemiddeld f 2000, die aan de Rijnvordlaan !n 1941 I 3200- en die in 1954 aan de Peel traaf f 12000 - Het wordt voor een woningbr uwvereniging een moeilijke zaak haar werk voort te zetten Het bouwvolume moet de gem°ente zo zuinig mogelijk verdelen zodat de wo ningbouwverenigingen veelal op dood spoor zijn gekomen Toch juicht het ge meentebestuur het eigen initiatief toe en men wil alles in het werk stellen dit te bevorderen. De burgemeester uitte de wens dat God's onmisbare zegen mocht rusten op dit werk. De heer L. J. de Beer sprak namens de bewoners van alle huizen en bracht het bestuur dank voor de wijze waarop zij de belangen der be woners steeds behartigt. Als cadeaus wer den aangeboden een elektrische klok, een kristallen asbak en een veitinde beker, alle voor de bestuurskamer. De heer Hille sprak namens de Natio nale Woningraad en we»^ er op dat Bever wijk straks behoort tot die steden, die sa mengevat zullen worden in de randstad Holland. Spreker wenste het bestuur kracht en sterkte toe om op de ingeslagen weg voort te gaan. De heer H. van Zut- phen sprak namens de zusterorganisatie „Goed Wonen", terwijl op heer J. van der Waa een woord van hulde richtte tot de vier jubilerende bestuursleden. over. Hij vond dit plan op zichzelf wel heel mooi, maar vroeg zich af of het ooit in de thans'gedachte vorm te verwezen lijken zal zijn. Bij de katholieke fractie heeft zich volgens spreker de mening ge vormd, dat, mocht het plan kans van sla gen hebben, de realisering ervan lang op zich zal laten wachten en wel zo lang, dat inmiddels de agglomeratie Beverwijk- Heemskerk nagenoeg zal zijn volgebouwd, waardoor het aantal inwoners van beide gemeenten met enige tienduizenden zal zijn toegenomen. „Moeten wij nu al die tijd de voor dit plan gereserveerde kost bare grond braak laten liggen. Misschien is het daarom nuttig te overwegen of deze gronden niet gebruikt kunnen worden voor eenvoudige woningbouw" merkte spreker op. Niet aantasten Daarna werd de groeiende samenwer king in het kader van het IJmond Advies college aangesneden. De heer De Weyer stelde voorop, dat de gemeentelijke auto nomie van de drie gemeenten zo weinig mogelijk mag worden aangetast. Wat de wijkgebouwen betreft merkte de heer De Weyer op: „Hierbij moet vooral het particuliere initiatief domineren, zodat iedere vereniging en iedere groep zijn eigen sfeer kan scheppen". Het aanstellen van een cultureel ambtenaar achtte spre ker wat voorbarig. Hierna mocht de heer E11 e m a (Ka tholiek) er het zijne van zeggen. Hij merk te op, dat het aantal woningzoekenden in 1957 was toegenomen in vergelijking met vorige jaren, hetgeen volgens hem niet te wijten was aan het huisvestingbureau maar wel aan de uitzonderlijke positie van Beverwijk, die tot taak heeft woonruimte te scheppen voor de zogenaamde immi granten voor de industrie. „Ik geloof ech ter niet dat een commissie naast de be kende commissie volgens artikel acht van dé woonruimtewet in dit verband enige uitkomst zal brengen", zei hij. Nadat hij geruime tijd had uitgeweid over het huis vestingsprobleem in Beverwijk richtte de heer Ettema de spreekwoordelijke schijn werper op de winkelsluiting. Hij haalde daartoe een besluit aan, dat vorig jaar door het college werd genomen om toe te staan dat op de dinsdagmiddag voor pink steren de winkels geopend mochten zijn. Volgens spreker was dit bpsluit ten on rechte genomen, te meer daar er geen of ficiële kennisgeving van in de pers heeft gestaan. „Zou men ruiterlijk kennis ge geven hebben van dit besluit dan zou het niet onmogelijk zijn geweest, dat het op last van de staatssecretaris van Econo mische Zaken ingetrokken had moeten worden. In de kringen van de winkel stand is het vertrouwen in het college ernstig geschokt", betoogde de heer Ette ma. De heer Van der Zee (Katholiek) greep de gelegenheid aan om een felle aanval op het financieel beleid van de centrale overheid te lanceren. Hij was ernstig bezorgd over het feit, dat het bij na onmogelijk is om vast kapitaal aan te trekken. ..De vlottende schulden die om consolidatie roepen zijn inmiddels tot een onverantwoorde hoogte gestegen. Terwijl het totaal der vaste schulden ongeveer 38 miljoen is, is de vlottende schuld ongeveer dertien miljoen", zei hij. Ook de problemen rond de algemene uitkeringen uit het gemeentefonds behan delde hij evenals andere raadsleden uit voerig. „De algemene uitkering en de be lastinguitkering zijn beslist ontoereikend voor Beverwijk tengevolge van een on gunstige verdelingsfactor, die gebaseerd is op het verleden", was de mening van de heer Van der Zee. Nadat de katholieken de gelegenheid hadden gehad om het hunne van de be groting te zeggen was het de .beurt aan de leden van de Partij van de Arbeid Over het financiële gedeelte zei de heer C o e 1 i n g h (Arbeid) het volgende: „Ook de begroting van het vorige jaar vertoon de een tekort in het bijzonder door de uit gaven voor de grote basisindustrie. De aanvullende uitkeringen uit 's rijks kas moeten door de centrale overheid worden gedragen. Dat onze stad verscheidene voorzieningen moet ontberen vindt mede zijn oorzaak in de moeilijkheden die ten gevolge van de beperkingen zijn gerezen" Aan de woningbouw werd volgens de woordvoerder van de P.v.d.A. te weinig gedaan in Beverwijk. ..Er heerst te weinig activiteit om het toegewezer bouwvolume te benutten". Vrome wens Tot zijn vrome wensen behoorde de stichting van een bad- en zweminrich ting. Met wat meer voortvarendheid zon wellicht meer worden bereikt, was zijn mening. Het boulevard-plan in Wijk aan Zee kon zijn goedkeuring wegdragen, maar waarom er niets aan de riolering in dit badplaatsje werd gedaan begreep hij niet Tevens moest volgens de heer Coelingh meer aan het welzijn van de Beverwijkse vrouwelijke ambtenaren worden gedacht. De heer Van Dorp (Arbeid) was evenals de meeste raadsleden in het geheel niet in zijn nopjes over de resultaten bij de woningbouw in Beverwijk. In tegen stelling tot het college beweerde hij voorts, dat er slechts drie sociale gebouwen tot stand waren gekomen in plaats van negen. De heer Boer (Arbeid) bracht de bin nenkort te stichten werkplaats voor min der validen te berde. Hij hoopte, dat er in dit opzicht zegenrijk werk tot stand mocht komen. Over hetgeen er op jeugd- en sportgebied wordt gedaan was hij niet ontevreden. De leden van de volièrevereniging „Vo. gelvreugd" te Beverwijk, hadden maan dagavond de heer Huitenbos uit Alkmaar in hun midden, die hen veel heeft verteld over de erfelijkheid, ook bij kleine zang vogels. Er zijn reeds heel wat cursusavon den over dit onderwerp geweest en daar om was de lezing van de heer Houtenbos zo interessant voor hen. Om een en ander goed duidelijk te ma ken, gaf de spreker een overzicht van het geen mannen als Robert Hook, George Mendel en Antoni van Leeuwenhoek in vo rige eeuwen reeds hebben ontdekt op dit gebied. De jaarvergadering was spoedig achter de rug. Uit het jaarverslag van de secre taris, de neer R. Schram, tekenen we aan, dat het ledental nu 135 bedraagt en dat er veel prijs werd gesteld op de leerza me avonden met de heer Spitters. De af tredende bestuurders werden herkozen en in de plaats van de heer A. Schellevis, die niet herkiesbaar was, zal de heer J. Te ling uit Haarlem het bestuur ter zijde staan. Junioren werden echter kampioen De IJmuidense voetbalclub Waterloo heeft zondag een grote nederlaag geleden tegen Zaanlandia. Met niet minder dan 80 moesten de IJmuidenaren het onder spit delven. Al van het eerste fluitsignaal af werd het doel van Waterloo onder hoge druk gezet en met wind mee slaagden de Zaandammers er binnen een half uur in om drie doelpunten te scoren. De resteren de vijftien minuten wisten de Waterloo- spelers het spel te verplaatsen, hetgeen echter geen doelpunten opleverde. Ondanks het windvoordeel konden de IJmuidenaren ook na de rust niet tot sco ren komen. De Zaankanters hadden daar entegen juist het beste van het spel en voerden de score, mede door toedoen van enige grove dekkingsfouten in de Water- loo-verdediging, lustig op. Bovendien had de voorhoede van de IJmuidenaren niet veel in te brengen tegen de soms hard spe lende Zaanlandia-verdediging. Kampioen Het junioren-elftal van Waterloo is door een 60 overwinning op Beverwijk B kampioen van haar afdeling geworden. Zij hebben het van de Beverwijkers, die ook nog een kansje hadden, niet cadeau gekre gen. En het was aan het prachtige spel van de Beverwijk-doelman te wijten dat de rust met blanke stand inging. Een omzetting in de Waterloo-voorhoede kwam het spel ten goede en de IJmuidena ren wisten een 20 voorsprong te behalen. Hierna was Waterloo de ploeg die de toon aangaf. De gemeenteraad van Bergen (Nh.) heeft unaniem besloten aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat hij niet instemt met het door de gemeente Alkmaar aan de Kroon te richten verzoek tot grenswij ziging. Alkmaar zag gaarne een gebied van 40 ha., grenzende aan de westelijke stadswijk, doch liggende in de gemeente Bergen, bij Alkmaar gevotgd. Op dit ter rein zijn woningen, twee scholen, een stadskwekerij en gebouwen voor de riole ring geprojecteerd. De raad besloot tot afwijzing omdat hij van oordeel was, dat Bergen als recreatie oord geen afstand kan doen van haar ge bied en om te voorkomen dat er tussen Alkmaar en Bergen een aaneengesloten bebouwing komt. De raad wil eerst de rap porten afwachten van de commissie van het streekplan Noord-Konnemerland, als mede van de architecten Van den Broek en Bakema uit Rotterdam, die in opdracht van een aantal gemeenten in Noord-Ken- nemerland plannen zullen ontwerpen voor het vormen van satellietsteden in dit ge bied. Nadat de katholieken en de socialisten hun algemene beschouwingen bij de maan dagavond gehouden behandeling van de Beverwijkse begroting 1958 hadden ge houden was het woord aan de vertegen woordigers van de overige fracties. Een aanzienlijk uitgebreid financieel verslag bracht de heer K o g e r (Prot. Chr.) uit. Hij haalde ondermeer de optimistische verwachting uit de inleidende nota bij de begroting van het vorige jaar aan, waarin verwacht werd, dat uit het gemeentefonds voor 1956 nog een f 180.000,zou toe vloeien, zodat de begroting nog sluitend gemaakt kon worden zonder over de saldi- reserves te beschikken. Er bleek echter maar 38.000,te zijn overgeschoten „Intussen is ook komen vast te staan, dat van een subjectieve uitkering voor 1957 niets zal kunnen komen, zodat voor het sluitend maken van deze begroting weder om een beroep op de saldi-reserves zal moeten worden gedaan. Twee ton zal dan nog maar overblijven. Op deze wijze wordt het toch schier onmogelijk een verant woord beleid voor de toekomst te voeren' aldus de heer Koger. De suggestie Beverwijk meer op de voor grond te plaatsen met het oog op de in dustrievestiging, vooral voor de kleinere industrie wil de heer Koger gaarne onder steunen. Sociaal-cultureel werk achtte spreker vooral urgent in de nieuwe wijken, Hij zag daarom de toegezegde subsidie verordening met belangstelling tegemoet Voorts betreurde hij het dat de financiële positie de stichting van een algemene lees zaal vertraagt. Hij was echter erkentelijk voor de voorlopige oplossing, die thans werd verkregen. Bedenkelijk teken Dat er in 1957 slechts 260 woningen wer den gebouwd was naar zijn mening een bedenkelijk teken, vooral omdat het aan tal woningzoekenden steeds nog toeneemt. Tot slot van zijn betoog wees de heer Ko ger erop dat het protestants christelijk onderwijs wat de plaatsing van gymnas tieklokalen betreft zeer stiefmoederlijk wordt bedeeld. De heer De Ruiter (Prot. Chr.) vond dat de gemeenten tegenwoordig geheel aan de centrale regering in Den Haag waren overgeleverd. „Is het eigenlijk wel ver standig om de aanstaande gemeenteraads verkiezingen door te laten gaan", vroeg hij zich onder hilariteit van 'e andere raads leden af. Met het oog op de krappe geld middelen, waarover Beverwijk beschikt drong hij er op aan toch vooral goed te onderscheiden wat nu urgent is en wat niet. „Wat is nu belangrijker", zei hij, „een G.G.D. of een zwembad". Ook hij sneed de sociologische problemen in Oosterwijk en Meeresteyn aan en was verheugd, dat zich in de allerlaatste tijd een belangrijke verbetering met betrekking tot de wo ningnood had geopenbaard. De oorzaak van de slechte financiële positie waren volgens de heer M u s k e e (Communist) de bewapingsuitgaven. „Het leven is tien percent duurder geworden en de kapitalisten verdienen er dik aan", zei hij. „We kunnen er echter niet veel aan doen. De verkiezingen geven een verschui ving naar rechts aan". Voorts meende hij dat de communistische raadsleden gedu peerd xwarèn onjdaf zijy.iyet in de raads commissies warenopgenonjen. De heer Swarts (Communist) besprak t onderwijs, dat volgens hem „in de vette jaren was achtergebleven". „Er bestaat een noodtoestand, die nog zal blijven voort duren", zei hij. „De verzuiling in 't voort gezet onderwijs is ook niet je ware. Waar om wordt het algemeen belang niet boven het belang van de groep gesteld?", zo be sloot de heer Swarts zijn rede. Mevrouw Allan (V.V.D.) besloot de rij van sprekers, kenschetste eP houding van de centrale overheid ten opzichte van de gemeenten als een „bureaucratische dic tatuur" en zei, dat het beleid van het vorige en huidige kabinet de „gemeenten in het moeras helpen". „Het gemeentebe stuur moet vechten en strijden om de auto nomie te behouden", was haar oordeel. Hierna vroeg zij waarom negentien amb tenaren van openbare wreken over een huistelefoon beschikken. „Dat is toch niet nodig als er eens een verstopt riool is' Als het voorgerecht, dat aan de hoofdmaaltijd, de diverse gemeentebegrotingen 1958 maandagavond in „Scheybeeck" onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma voorafging, kon men de korte agenda beschouwen, die Beverwijks vroede vaderen behandelden. Op die agenda stond onder meer een voorstel tot het garan deren van een hypothecaire geldlening, die het bestuur van het St. Jozefs Gesticht voor de bouw van een bejaardentehuis moet aangaan. Over dit voorstel hebben wij in een onzer vorige edities uitvoerig bericht. Deze aangelegenheid ontlokte weinig discussie en kon de goedkeuring van de raadsleden wel wegdragen. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel met algemene stemmen aanvaard. Tevens was van belang, dat de Maarten Lutherschool, die thans nog gehuisvest is in enige noodlokalen aan de Wijk aan Duinerweg, binnenkort de beschikking zal krijgen over een permanent gebouw, dat eveneens aan de Wijk aan Duinerweg zal verrijzen. De plannen zijn thans goedgekeurd, zodat op maandag 21 april in hotel Ter Burg in Beverwijk de aanbesteding kan plaats hebben. Architect is de heer Van Woerden uit Soestdijk De voorstellen betreffende het aangaan van geldleningen met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten, namelijk 265.000 voor de bouw van bovengenoemde school en 448.000 voor consolidatie van de vlot tende schuld, werden .loor de raad met instemming begroet en gingen zonder moeite onder de hamer van de voorzitter door. Wethouder A 1 b e r d a zei, dat deze geld leningen hem juist zo verheugden omdat gedeeltelijk hiermee het Beverwijks onder wijs wordt gediend. Niet gedetailleerd Het voorstel om de deelneming aan de gemeenschappelijke regeling van de Volks kredietbank in Haarlem in navolging van enige andere hierbij betrokken gemeenten te beëindigen, deed verscheidene raads leden op hun praatstoel belanden. Sommi ge vroeden meenden, dat dit voorstel niet voldoende gedetailleerd was opgesteld. Zo zei mevrouw Allan (V.V.D.), dat zij tot haar verwondering nadere gegevens over de Volkskredietbank had gemist en uit het voorstel niet veel had kunnen put ten. Daarbij was zij van oordeel, dat de salarissen bij deze bank een te groot deel van de gezamenlijke kosten uitmaken. Ook informeerde zij of er in Beverwijk veel gebruik van deze bank werd gemaakt. De heer Koger (Prot.Chr.) meende een merkwaardig financieel evenwicht bij deze bank te moeten constateren. „In 1958 heeft men pas gemerkt, dat het zo bijzonder mis was gegaan bij deze instelling". Dat vond de heer Koger jammer, te meer daar de bank naar zijn zeggen een grote sociale functie heeft en onder meer het euvel van de afbetalingszaken bestrijdt. Onmiddellijk opzeggen Wethouder G e r r i t e beantwoordde de vraag van mevrouw Allan door te bena drukken, dat in Beverwijk in belangrijke mate gebruik wordt gemaakt van deze in stelling Hij was er echter oor om de overeenkomst onmiddellijk op te zeggen, hetgeen inmiddels is geschied, daar het voorstel werd aangenomen. Waarschijnlijk zal er echter nog met het bestuur van de Volkskredietbank en de omliggende ge meenten overleg worden gepleegd om tot een gunstiger exploitatie te komen. Nadat dit alles achter de rug was kon men zich aan de algemene beschouwingen van de begroting 1958 wagen. Ook kon zjj zich niet verenigen, dat er een vierde ingenieur voor diezelfde dienst was benoemd. Een cultureel ambtenaar achtte zy eveneens niet noodzakelijk omdat er op cultureel en sociaal terrein „prachtige persoonlijke initiatieven zouden kunnen worden ontplooid". „Eerst woningen bou wen en dan aandacht voor uitbreiding van ons ambtenarenapparaat", zo luidde haar commentaar. Tenslotte drong zij er op aan een steno graaf voor de raadsvergaderingen in dienst te nemen. „Een bandrecorder kan ook. Ik stel een volledig verslag op prijs", zo be sloot zij haar rede. Hierna schorste de voorzitter de verga dering, die vanmiddag weer werd voort gezet. In het DCY toernooi boekte het nieuwe lid C. Apeldoorn zijn eerste succes door van H. Leeuw te winnen. H. Laros werkte zich naar de derde plaats van de rang lijst door een overwinning op Jelle Post. Theo Tielrooy verspeelde een puntje aan A. W. Beukema, maar staat nog op de tweede plaats achter leider P. Roozen- burg. Tielrooy won knap na een prachti ge positie-partij van L. Vooys. B. Dukel behaalde een normale overwinning op C. Apeldoorn. D. Ott had met Jan Tijms wei nig moeite en Leo Binkhorst verloor door een blunder van P. v. d. Berg. Tommy Postma en H. Swier speelden in een over zichtelijk salonpartijtje remise tegen el kaar. J. de Boer en Bosma moesten het spel wegens het late uur onderbreken. Het DCY wintertoernooi nadert zijn ein de. In totaal moeten de spelers 25 partijen spelen en reeds zijn enkele spelers uitge speeld. Woensdagavond wordt het toernooi voortgezet. De heer J. M. Kiveron, secretaris-ge neraal van het ministerie van Zaken Over zee, aan wie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn ver zoek met ingang van 1 april eervol ont slag is verleend, is bij bevordering be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in Velsen-Noord heeft zich weer belast met de uitvoering van de kinder- meifeestviering, waaraan ook de kinderen van VARA-leden en leden van NVV-af- delingen zullen deelnemen. De kinderen van 5 tot 12 jaar zullen 's morgens om negen uur aan het Stratingplantsoen ver zamelen om vervolgens naar buiten op te trekken voor sport en spel. In afwijking van voorgaande jaren komen de jongste kinderen tegen twaalf uur in een van de gemeentelijke zalen terug, waar zij een filmvoorstelling kunnen meemaken. -De andere kinderen gaan tegen twee uur naar de zaal voor een filmvoorstelling. Ledenvergadering „IJmuidens Bloei" „IJmuidens Bloei" zal dinsdag 15 april om 20 uur in hotel „Augusta" in IJmuiden een ledenvergadering houden. De agenda vermeldt ondermeer de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester, de be noeming van een nieuwe kascommissie en de behandeling van de begroting 1957 1958. „Ons Genoegen" gaat prijzen uitreiken De Beverwijkse Klaverjasclub „Ons Ge noegen" zal dinsdag 15 april in haar club huis café Scheywijck de prijzen uitreiken van de afgelopen competitie. Dit gaat gebeuren tijdens een feestelijk getinte bij eenkomst. Het eerste lustrum-paashandbaltoer- nooi van de handbalvereniging „IJmond", dat maandag 7 april op het sportpark „Wa tervliet" wordt gehouden, zal een specta culair internationaal karakter hebben we gens het deelnemen van twee Duitse clubs elk met een dames- en herenteam en een Franse club met een dameselftal. De dames van Femina Sport (Parijs), die ook vorig jaar al van de toernooipartij waren zullen in het strijdperk kennis kun nen maken met Grün Weiss uit Frankfort am Main en Bad Homburg uit het gelijk namige Taunus-stadje welke laatste club tevens de eerste buitenlandse sportuitwis- seling voor de IJmond- ieden mogelijk zal maken, omdat de Velsense handballers daar met Pinksteren op bezoek gaan. Nationale handbaldag Buiten het internationale cachet krijgt dit IJmond-toernooi grote waarde als na tionale handbaldag, want hieraan zullen voorts deelnemen Actief uit Deventer; Amstel uit Amsterdam' Athene uit Den Haag; De Blinkert uit Haarlem; Concor dia uit Haarlem; Full Speed uit Velsen; Hellas uit Den Haag; Homes uit Den Haag; Unitas uit Amsterdam en IJmond. Van deze nationale clubs zullen ook jeugd leden, meisjes- en ^ngens-aspiranten en meisjes- en jongenswelpen op dezelfde dag een jeugdtoernooi hebben. Druk toernooi Dit toernooi is dus wel zeer druk bezet met niet minder dan vu renzeventig wed strijden, waaronder 24 vooi senioren, 12 voor dames-en heren-junioren en de overi ge jeugdwedstrijden. De poule-indeling is als volgt: Dames A: Actief, Athene, Amstel, Grün Weiss. Dames B: Athene 4 Bad Homburg, Femina Sport; IJmond: Heren A: Grün Weiss, Hellas, Her mes, IJmond; Heren B: Bad Homburg Hellas 2, Uni tas, IJmond 2; Dames-junioren: Amstel Athene, Unitas, IJmond; Heren-junioren: Actief Concordia, Hel las, Unitas. (Verkort weergegeven) Repliek. Aantwoord aan Arn. de Vita (Naar aanleiding van de Praatstoel van j -1. vrijdag 28-3). Op gevaar af, dat Joke en Herman mij vervelend zullen vinden en uw blad mij eigenwijs gaat noemen, be geef ik me toch in het „strijdgewoel". Per slot van rekening is het onze ouwe, trouwe krant, die mij zo (eigen)wijs heeft gemaakt. U schrijft over de kwajongen van de twin tigste eeuw: „En als hij dan thuiskomt, met wonden bedekt, gebroken en ontred derd, dan staat daar een vrouw". Daar nu maakt u een fout. Het ging mij namelijk om de moderne oorlog (niet de „conven tionele" met de conventionele wapenen, weet u nog wel? Ja, ik lees de krant!) Deze oorlog staat de man niet meer toe thuis te komen, zoals nisschien nog twintig jaar geleden mogelijk was, met wonden bedekt enz. Want die man bestaat dan niet meer, hij is in atomen gesplitst, verpulverd, ver nietigd, ffft weggeblazen. De vrouw, die u zo graag wonden wil zien verbinden zoals honderd jaar geleden, is allang wegge- splitst enz. Uw aardappelen hoeven niet meer geschild te worden en pap kan nooit meer op het vuur gezet. En het leven gaat niet door, zoals u schrijft. Moederlijke liefde helpt niet meer, want kwajongens zijn er niet meer om getroost te worden. Nee, geachte Arn. de Vita, de wereld vraagt nu, op dit moment, 'n heel "peciale moeder lijke en vaderlijke, noem het liever men selijke liefde van ons. Liefde, gegoten in de vorm van massaal verzet tegen wat men onze kinderen en onze goede aarde wil gaan aandoen. M. v. H—S. Er worden voor alle poules halve compe tities gespeeld, die tweede paasdag al om tien uur beginnen en oas 's avonds om streeks half zes eindigen. In de filmzaal der Technische School aan het Brinioplein te IJmuiden werden gisteravond de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen van de avondcursus sen A en B. De heer J. H Smidt van Gelder, die zich als lid van het schoolbestuur tot de jonge geslaagden wendde zei onder meer dat het vbor hem eeh gélukkige verblijding be- tekende te weten dat er ..jongelui.zijn die de kracht op kunnen brengen na hun dag taak nog te werken aan hun theoretische vakontwikkeling en hij had des te meer respect omdat er in deze tijd zoveel ge legenheid gegeven wordt tot vertier. „Uw lot ligt in uw eigen hand", verklaarde de heer Smidt van Gelder. „De conjuncturele tekenen zijn tot ieders onrust, niet ondui delijk gebleken, alhoewel deze onbehaag lijkheid in de IJmond, door haar doorge voerde industrialisatie minder is: het zal voor degenen die over een vakbekwaam heid beschikken met minder angst en vreze tegemoet worden gezien. „De tijd is voorbij" vervolgde hij, „dat de werkgevers vochten om de arbeiders en we mogen toch wel vaststellen dat deze tijd dan ook niet goed is geweest voor de arbeidsprestaties". Namens het bestuur bracht de heer Smidt van Gelder tenslotte dank aan de lera ren voor de zorgen en moeiten die zij aan de opleiding der leerlingen hadden besteed. De directeur der school, de heer P. L. Hubbeling deelde aan de leerlingen mede dat het in de bedoeling ligt binnenkort een verzoek aan de minister te richten om te komen tot de oprichting van een over gangsklasse die de leerlingen een jaar lang zal herbergen die het A-diploma hebben behaald en waarvoor de sprong naar de B- afdeling nog te groot is. Na de uitreiking der diploma's werd met behulp van het nieuwe filmapparaat, dat nog niet officieel in gebruik is genomen, een rolprent vertoond over la douce France. De 42 leerlingen die hun studie met een diploma zagen beloond waren: Afdeling A. Machine-bankwerken 3 J. "iirsus)- D. Groen, K. Metzelaar, C. Kuiter, L Ras, W Zwemmer, A. J. Mulder. J. Bak ker, J. Hühl, J. v. Schagen, Chr. Hoogland, L. J. G. Wassenaar, W. Noordzij, L. v. Oeveren, W. Pronk, L. Blommert; afge wezen: een. Afd. A. Electro-techniek (3 j. cursus): T. v. d. Brom, D. W. Jacobs; afgewezen: geen! Afd. A. Timmeren (3 j. cursus): D. Kwak, H. v. Straten, J. J. Uytendaal; afgewezen geen. Afd. A. Schilderen (3 j. cursus): J. Zwa nenburg: afgewezen geen. Afd. B. Machine-bankwerken (2-jarige cursus voor leerlingen die een diploma van de dagschool hebben behaald): E. J. Rie- dam, C. Carati, B. v. Schagen, S de Veen, H. J. Heilig, W. Nat; afgewezen geen. Afd. B. Timme'ren: K. Haanepen, B. Gooyer, B. J. Zwanenburg, P. J. Huyboom, H. J. v. Kaam, D. v. Reede, G. Ehlhardt; afgewezen twee. Afd. B. Gawalo: K. Katers, G. Glorie, W. Timmerman, D. Nijman, G. Tabak; afge wezen geen. Afd. B. Schilderen: R. v. d. Berg, F, H. Swart, B. Ruiter; afgewezen geen. Wintercompetitie van „De Jump" is thans geëindigd De wintercompetitie 57-58 van de bridgeclub ,,De Jump" uit IJmuiden behoort thans weer tot het verleden. Kampioen werden de heren Mainz Wittebrood, die in de laatste ronde hun concur renten achter zich lieten. De eindstand luidt: Groep A: 1. MainzWittebrood 328.07; 2. Van AmerongenMaarleveld 325.65; 3. Winter—Porck 322.49; 4. mevr. PrinsJonker 321.78. Groep B: 1. LamanMiddelkoop 334.37; 2. da mes BloemKoningstem 308.09; 3. dames De Haas Seydel 307.19; 4. mevr. ThompsonCroes 301.83. Groep C: 1. echtp. Rem 336.30; 2. Boender— v. d. Wint 312.63: 3. dames Ouwerkerk—Vlotman 307.34: 4. Van Amerongen—Breur 303.89. Groep D: 1. echtp. Broeren 319.39; 2. gebr. Ban- nink 315.23: 3. dames WestraHannema 315.08; 4. DrijverVeltman 313.31.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9