Sanering van oud-IJmuiden kan nog veel geld (en jaren) kosten Havenberichten Burgemeester spoort raad aan in stadskernplan te geloven Raad Heemskerk akkoord met stichting Sociaal-Economische Raad Visserij varia Koopje van de week SPORTKOUSEN méér kracht véérkracht Epeda matrassen 9 RAAD VAN VELSEN BIJEEN Subsidie aan Gereformeerde kerk en aankoop in Velsen-Noord in besloten zitting Billijk Openbaar park Twee oude huizen Woningnood Weg Econoom Paaswijding in Gereformeerde kerk Schoolvoetbal rolt in Beverwijk Hotel „Ri jckaert" weer in volle glorie B. en W. van Beverwijk en de begroting Vrouwengroepen bijeen in Beverwijk Tq. Êebrll ïtmjfer U begrijpt hier niets meer vanl t WOENSDAG 2 APRIL 1958 IN EEN „OPGEHELDERDE" raadzaal, waarvan de bovenverlichting met enige krachtige lampen was versterkt alleen de publieke tribune had haar povere lichten behouden heeft het nieuwe raadslid voor de P. v. d. A.„ de heer G. Dekker de vereiste ambtsbeloften afgelegd in handen van voorzitter mr. M. M. Kwint. En daarna ontspon zich een raadsvergadering, die af en toe kleine geprikkeldheden opleverde, waarin twee wrakke panden in oud-IJmuiden een langdurig gesprek gaande maakten en waarin de katholieke fractie „tot haar verbazing" moest merken, dat de gemeente per 1 april een eigen econoom in de persoon van de heer Weber heeft gekregen. Er is verder met de deuren dicht gesproken over de eenmalige subsidie van 15.000 aan de Gereformeerde kerk in IJmuiden en over de aankoop van een pand aan de Smidt van Gelderstraat wegens de daaruit voortvloeiende persoonlijke moeilijkheden voor en rond de huidige bewoner. De subsidie-aanvraag voor de nieuwe Gereformeerde kerk in IJmuiden heeft als eerste agendapunt in het openbaar enig en achter gesloten deuren veel spraakwater doen vloeien: de heer Nuyens (Kath.) betwistte de volledigheid der documenta tie, omdat een bepaalde verklaring van de zijde der Gereformeerden niet bij de stuk ken was, hoewel hij zich dit wel kon voor stellen, omdat de Gereformeerde gemeente niet zelf om de steun van 15.000 had ge vraagd. Over het gemeenteblad zelf was men het wel eens: de steun bleek veilig te zijn, maar een bijkomstigheid dwong de voorzitter op aanvraag van de heer Nuyens de deuren voor meer dan een uur te sluiten. Het debat werd daarna afgerond met een vraagje van de heer P 1 e y 1 e r (V.V.D.) die bij de A.R.-fractie informeerde over het onlangs gepubliceerde landelijk-afwij- zend standpunt ten aanzien van subsidies voor kerkebouw. De heer Lips (A.R.) nam de handschoen op en gaf te kennen, dat hij persoonlijk wat huiverig stond tegenover subsidie in het algemeen en dus ook jegens de over heidsbijdrage voor nieuwe kerken. De heer Nuyens leidde een agenda punt over de aankoop van het pand Smidt van Gelderstraat 52 te Velsen-Noord in met een vraagje over de lage biedprijs op dit pand en daarmee kwam nog even de besloten zitting over de kerksubsidie terug: de heer Van Leusen (P.v.d.A.) merkte namelijk bij interruptie op, dat er waar achtig achter de gesloten deuren niet alléén over deze subsidie is gepraat, maar ook wel over dit punt. De aankoop van het Velsen-Noordse per ceel heeft op zichzelf toch nog heel wat stof doen opwaaien: de heer Lips (A.R.) bijvoorbeeld, ried aan de huidige bewoner elders onder te brengen en daarna het pand wederom te verkopen en wethouder Ver beek (Arbeid, O.W.) deed uit de doeken dat er al eerder 3500 is uitgegeven om het huis in bewoonbare staat terug te brengen en uit diens repliek bleek nog maals,, dat deze aankoop ook al had mee gespeeld in de besloten besprekingen. In elk geval achtte de wethouder het geboden bedrag ad 7175 billijk gezien de voor geschiedenis; over de eindbestemming kon hij nog niet veel zeggen. Wethouder Maas (Kath.) antwoordde de heer Van Os v. d. Abeelen (Arbeid) dat een groot gezin als dat van de huidige bewoner moeilijk elders is onder te bren gen, al zag ook hij de dringende noodzaak in, omdat het onderhavige gezin, als het zo doorgaat, vroeg of laat bij de politie gaat aankloppen en dan voor rekening van Sociale Zaken komt De aanleg van de nieuwe weg rond Ken- nemergaarde dwong de heer P 1 e y 1 e r tot de vraag, of het park nu voor het pu bliek opengesteld is en wethouder D e Jong (A.R.) wist niet beter, of Kenne- mergaarde zou openbaar zijn, terwijl uit de raad opmerkingen kwamen over tegen stand van de kant der manegehouders over het betreden van Kennemergaarde. Dit haalde weer een kleine vinnigheid van de heer Kruisman (C.P.N.) uit, die wist, dat de manegehoudster een deel van het park in gebruik heeft genomen als springhaan en dat zij daarom het publiek tten onrechte) weert. Het college beloofde de zaak te zullen onderzoeken. Èr was weinig enthousiasme bij de Katholieken over de aankoop van de pan den Frogerstraat 26-26rood, omdat zij zo bouwvallig zijn en volgens de voordracht ..dragelijk bewoonbaar" (het raadsstuk spreekt van „behoorlijk bewoonbare staat") zullen worden gemaakt: de huren zijn vol gens de Katholieken hoog genoeg, om de huizen nu maar meteen goed op te knap pen, omdat zij voorlopig toch nog niet worden afgebroken. De heer N u y e n was in dit verband zeer benieuwd naar een raming der kosten, achtte dit welhaast onmogelijk en verzocht het hele raadsstuk terug te nemen, om later het „ja" of „nee" te laten afhangen van deze kostenbegroting. Ook de heer J. V i s s e r (C.H.) kon moei lijk juichen bij de prijs van deze beide panden en zou liever zien, dat de huizen maar gesloopt worden, omdat deze en der gelijke woningen alleen maar een last voor de overheid worden. Dit principe uitbrei dend over vele andere vervallen huizen in oud-IJmuiden informeerde hij, of het niet mogelijk is veel meer oud-IJmuidenaren aan nieuwe huisvesting te helpen en de vrijkomende panden op korte termijn om ver te halen. „Het zijn krotten" meende de heer Kruisman, die de oorzaak daarvan bij het particulier initiatief zocht; ook hij was voor afbreken van de huizen in de Froger straat en de heer V a n O s was het daar dan wel mee eens, maar hij zag er achter de realiteit van de woningnood en vond het maar moeilijk voor B. en W. om met deze penibele situatie achter zich de han gende gevallen in oud-IJmuiden in één klap op te lossen, zoals andere raadsleden „maar zo gemakkelijk wilden". Dus vond hij de kosten van het opknap pen in zulke gevallen het offer waard, onder de huidige omstandigheden, nu elk jong gezin opspringt naar een behoorlijk bewoonbaar huis. Ziijn partijgenoot, de heer Tabernal ging op deze zelfde gronden met B. en W. mee en de wethouder voelde er ten slotte niet veel voor de kwestie aan te houden: Oud-IJmuiden staat op de nomi natie deels geamoveerd te worden en de gemeente moet dus stap voor stap verder gaan, wil het op den duur industrieterrein worden. De huiseigenaren weten dat ook, meende de heer Verbeek en maken er al te graag gebruik van bij het stellen van hun vraagprijs, die vaak te hoog ligt, maar tegenover de (hoge) huren meestal in feite aan de lage kant is. Dat de sanering van oud-IJmuiden veel geld zal kosten, is een bekend feit, meende hij, waarbij afgewacht moet worden of dit gemeentedeel als industriegebied rendabel te maken is. Wethouder Verbeek wees nog eens op de vele saneringsplannen in Elta, Schulpen en noodwoningencomplexen, waarvoor op den duur óók nieuwe huizen in de plaats zullen moeten komen. De werkelijkheid is echter voor oud- IJmuiden, dat de mensen daar nog wel jaren zullen zitten, gezien de financiële tegenwind rond dit saneringsplan. Na overleg in de Katholieke fractie bleek men in deze hoek het oude standpunt niet ge heel te verlaten: aannemend, dat de huizen dus „in behoorlijke staat" zullen worden teruggebracht, meende hjj, dat B. en W. zeker een ruwe begroting hadden kunnen indienen en dat de K.V.P. dus daarvan haar stem zal laten afhangen. Er vlogen nog enkele opmerkingen heen en weer de raad bleek verdeeld te zijn; de heer V a n O s meende bijvoorbeeld dat de kostenbegroting een volgende keer aan de orde kan komen, zodat aanneming van de aankoop zelf geen gevaar oplevert en in laatste instantie leverde de heer Verbeek de commentaar, dat, als de aankoop nu niet doorgaat, de prijs alleen maar hoger rijst.. De beide huizen zijn slecht en moe ten worden opgeknapt tot dragelijke woon ruimte: mooi zal het nooit worden. Bij vorige aankopen zijn ook nooit begrotingen voor restauratietjes ingediend en als straks het opknappen te duur wordt, kan men altijd tot afbraak besluiten. Na enig rumoer is er over deze voor dracht gestemd, waarbij de K.V.P.-fractie zich gedeeltelijk aan de stemming ont trok. De leden Andriesma, Nuyens en Nys- sen verlieten de zaal. Dit nu vond de heer Van Leusen op grond van het regle ment van orde niet juist en de voor zitter wel, waarna de katholieke fractie weer volliep en de raad doorging. De huizen waren echter gekocht. Naar aanleiding van de voorgestelde te gemoetkoming voor de verplaatsing der afgebrande rokerij in het IJmuidense duin kwam de heer Nuyens met de verwon derde vraag, of de raad niet mag weten of de gemeente blijkens het gemeenteblad een econoom in dienst heeft per 1 april. De burgemeester wees het ver- wijtje terug: het benoemingsrecht ressor teert onder B. en W. en de heer Nuyens gaf kribbig weerom: „mogen we dan niets meer vragen? Waar blijven onze demo cratische rechten?" De vergoeding werd inmiddels zonder stemming goedgekeurd en een lange reeks voorschotten aan schoolbesturen passeerde daarna de hamer, die in totaal dertien van deze administratieve kwesties afraffelde. De benoemingen leverden evenmin moei lijkheden op, omdat het enkeltallen waren en het eind van de vergadering kwam met enkele commissie-mutaties, waarbij de nieuwe P.v.d.A.-vertegenwoordiger G. Dek ker de opengevallen plaatsen door het ver trek van mevrouw Klimp bezette, en de heer Hartman gekozen werd in het IJmond-adviescollege in de plaats van deze dame. In de Gereformeerde Kerk aan de Ko ningsweg te Velsen-Noord werd gisteren een stijlvolle Paaswijdingsavond gehou den. Aan deze Paaswijding werkten me de het Gereformeerd Evangelisatie-zang koor en net Christelijk Jeugdkoor „De Zanvogels", onder leiding van de heer H. Slings. De meditatie werd gehouden door ds. J. van Leeuwen, die al' tekst had geko zen „Ziet De Mens" terwijl de heer A. Kok in gebed en Schriftlezing voorging. De muzikale omlijsting >vas in handen van de heer Th. G. Kohier. Voor deze Paas wijding bestond van de zijde der gelovi gen zeer veel belangstelling. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Obe- ron van Antwerpen, Carola Reith van Hampton Roads, Vesta van Stockholm, Troarin van Hamp ton Roads, Hestia van Puerto Ordaz, Boskoop van Antwerpen,, Gott mit Uns van Zweden, Lumina van Rotterdam, Evicythia van Puert# Ordaz, Frie da van Stockholm, Roelf van Lapalice, Anna Eli sabeth van Londen, Tubo van Vlissingen, Wormo van Norrköping, Cyprian Coast van Goole. Vertrokken zijn: Ellewoutsdijk naar Bremen, Sevromorsk naar Moermansk, Ragna Gorton naar Hamburg, Meree naar Caen, Johilla naar New castle, Vesta naar Rouen, Stepenitz naar Bremer haven, Rokin naar Rotterdam, Oranje naar Lon den, Marianne naar Rotterdam, Mocamedes naar Leixoes, Quick naar Hamburg, Senegalkust naar Hamburg, Erika Fritzen naar Stockholm, Chris tina Toft naar Vlissingen, Fivelborg naar Kalmar, Johan van Oldenbarnevelt naar Port Said, Indian River naar Hampton Roads, Barbara naar Leith, Amstelstroom naar Londen, Oranje Nassau naar Hamburg. Laagkerk naar Bremen, Gerd naar Londen, Vechtstroom naar Leith, Hos naar de Zwarte Zee, Spaarnestroom naar Huil. Vandaag gaat de schoolvoetbal in het rayon Beverwijk en Velsen noord weer rollen. Aan deze competitie, die in drie afdelingen wordt gespeeld, nemen weer een groot aantal scholen deel. In afdeling C nemen vijf elftallen deel die een halve competitie spelen. De deelnemende elftal len zijn hier RK LTS 1, RK ULO 2, Open bare ULO 1, RHBS 1 en Duinwijk ULO 1. Vandaag wordt hier begonnen met de wedstrijd RK LTSRK ULO 2; deze wed strijd wordt op het Kennemers-terrein ge speeld. In afdeling D komen acht elftallen in het veld, het zijn Openbare ULO 2, Duinwijk ULO 2, RHBS 2, Chr. VGLO deze spe len in poule A. In poule B spelen Duin wijk ULO 3, Openbare VGLO, RK ULO 3, RK LTS 2. De twee winnaars uit iedere poule spelen een wedstrijd om het kam pioenschap van deze afdeling. Hier begint morgen de strijd met de wedstrijd Duin wijk ULO 3Ópenb. VGLO, deze wedstrij wordt op het DEM terrein gespeeld. In afdeling E zijn zestien school elftal len ondergebracht die vier poules strijden. In poule A spelen vandaag St. Bavoschool 2RK Leerschool, Kenremers terrein, St. Joseph schoolH. Hartschool Beverwijk, Wijk aan Zee terrein. In poule B spelen eveneens vandaag op het Wijk aan Zee terrein St. Josephschool 2 velsenSt. Bavoschool 1, St. JosephschoolH. Hart school Wijk aan Zee. In poule C komen morgen op het Kennemersveld tegen el kaar Wolf en Dekenschool—Bethelschool, D. C. van KrimpenschoolZeewijkschool. Op het Beverwijk terrein in afd. D Julia- naschoolZeewijkschoo!2. D. C. van Krim penschoolChr. Nat. School. Misschien hebben sommigen het als een aprilgrap beschouwd, maar de werkelijk heid is, dat Wijk aan Zee sinds gisteren weer de beschikking heeft over een hotel, dat vóór de oorlog een bijzonder goede naam had. De bezetter nam bezit van dit hotel en daarna was het steeds bezet met repatrianten uit Indonesië Doch de heer Becker met zijn staf van helpers hebben kans gezien om in twee weken tijds dit totaal uitgewoonde gebouw te herscheppen in een luxe etablissement, waar men bijvoorbeeld direct al verbaasd staat over wat er bereikt is met kleurscha keringen. Voor de opening had men kreeft uit Parijs laten komen en volgens ter za ke kundigen bevat de wijnkelder een voor raad en een keuze, die men ver in de om trek niet zal vinden. T'jdens de receptie, die dinsdagmiddag werd gehouden, was de belangstelling bijzonder groot. Het ge meentebestuur had bloemen gezonden in de Beverwijkse kleuren en het bestuur van de V.V.V. stond geheel verbaasd bij het zien van zulk een verandering. Sportmiddag „Jong Hercules" Voor haar aspiranten en welpen houdt Jong Hercules maandagmiddag (Tweede Paasdag) een sportmiddag op de velden op Tussenwijk. ADVERTENTIE CIL Elke J morgen door de reeds' r;s' •.vanaf 74.50 Nadat de raadsleden maandagavond in de gelegenheid waren gesteld om hun me ning over de Beverwijkse gemeentebegro ting 1958 uiteen te zetten zette het college zich dinsdagmiddag achter de groene ta fel in „Scheybeeck" om de diverse vragen te beantwoorden. Wethouder Alberda kon de bezorgd heid, die de meeste leden ten opzichte van de financiële positie van de gemeente had den getoond wel delen. „De huidige finan ciële politiek van de regering laat de ge meente geen ruimte voor een zelfstandig beleid" zei de wethouder die er overigens op wees dat dit verschijnsel al dateert van jaren terug. Hij toonde zich er zeer on gerust over dat de nodige bestuurlijke en financiële voorzieningen voor Beverwijk achterwege blijven. Hij gaf enige cijfers om zijn betoog te verduidelijken. Hij vergeleek de inkomsten uit de algemene en belastinguitkeringen van 1953 en 1957 met elkaar. Voor '53 was dit 1.711.000.- en voor '57 was zulks 2.985.000.-. „De inkomsten uit eigen mid delen stegen verhoudingsgewijze echter niet noemenswaardig. Voor '53 was dit na melijk 428.409.- en voor '57 506.869.-", merkte hij op. In twijfel getrokken Vervolgens sneed de wethouder de kwestie van het zwembad aan. Verschei dene raadsleden hadden in hun algemene beschouwingen de voortvarendheid van het college in dit opzicht in twijfel getrokken. „De heer Koger (A.Rliet echter een ge heel ander geluid horen en daar ben ik blij om", zei de heer Alberda. Hij benadrukte, dat het plan voor het zwembad nagenoeg gereed is, maar dat de financiering ervan de grote moeilijk heid is. „Het is een Kapitaalsuitgave, die bijna twee miljoen gulden vergt" Tevens betreurde hij het dat het rijk wel subsidie verleent aan de jeugdbeweging en niet aan de sportverenigingen. „Een nationale pool had in dit geval misschien uitkomst kunnen brengen", luidde het wethouder- lijk commentaar. In 1958 was het aantal leden van jeugdverenigingen volgens de wethouder 550.000, terwijl het aantal sport beoefenaren naar zijn mening 1.700.000 was In Beverwijk is het aantal sportbeoefena ren 4812. De volgende specificatie kan in dit verband worden gemaakt gymnastiek 2004, voetbal 1300, hockey 428, tafeltennis 320 en volleybal 122. Volgens de wethou der is het grote bedrag dat de gemeente moet betalen voor sportbeoefening niet vergeefs. Onduidelijke koers Hierna was het woord aan wethouder G e r r i t s e, die zei dat het de laatste jaren heel moeilijk is om een duidelijke koers ten opzichte van het onderwijsbe leid te bepalen. „Dat de achterstand op onderwijsgebied inderdaad bestaat wil ik niet ontkennen". De achterstand achtte hij te zijn ontstaan door de herhaaldelijke wijzigingen in de partiële uitbreidings plannen. „Pas in '56 toen het streekplan IJmond-Noord tot stand kwam kon een de finitieve koers worden bepaald en bad men enig houvast", zei spreker Houten nood- lokalen voor de scholen vond de wethou der niet onverantwoord. Hij wees er met nadruk op, dat scholenbouw, hoewel uiterst belangrijk, toch niet primair is. Dit is daarentegen wel het geval met de woning bouw. De achterstand bij het kleuteron derwijs was volgens de heet Gerritse ont staan doordat de nieuwe subsidieregeling steeds in discussie is geweest. „Hierdoor is niet veel terecht gekomen van de nieuw bouw van kleuterscholen". Wat de aanstelling van een ambtenaar voor culturele zaken betreft merkte hij op, dat men eerst de ontwikkeling van het sociale culturele werk za) afwachten, voor de ambtenaar zich er daadwerkelijk mee bemoeit. Over de verdeling van gymnastiekloka len deelde hij mee, dat het protestants christelijk onderwijs er in dit opzicht niet zo slecht is afgekomen. Een opmerking van de heer Swarts, dat alleen het r.k.- onderwijs er goed van afgekomen was, was volgens de wethouder niet zo verwon derlijk omdat een groot deel van de Bever wijkse kinderen katholiek is Niet „topzwaar" Wethouder Vessies behartigde de be langen van openbare werken en bestreed de opmerking van mevrouw Allan als zou deze dienst een „topzware" bezetting heb ben. Het aantal ambtenaren dat zijn krachten aan deze dienst wijdt was vol gens de heer Vessies niet te groot, gezien de veelheid van taken, die zij op hun De gemeenteraad van Heemskerk heeft zich dinsdagavond geruime tijd bezig ge houden met het voorstel tot oprichting van een stichting tot bevordering van de sociale en culturele belangen van de inwoners Door het beschikbaar stellen van een be drag van 700.voor elke voor de eerste maal toegewezen woning, tot efcn maxi maal aantal van 700, aan werknemers van de K.N.H.S. en aangesloten ondernemingen is dit mogelijk geworden. Het andere agendapunt vormde het voor stel tot het verlenen van kredieten ten be hoeve van rioleringswerkzaamheden, als mede ten behoeve van verbetering van de Van Coevenhovenstraat en Kerkweg. De raadsleden juichten de stichting van deze raad toe maar koesterden toch nog vele bedenkingen tegen de voorgestelde statuten. De heer Muyen (Arb.) informeerde naar de vijf personen die naast de twee door B en W. aan te wijzen leden het bestuur zul len gaan vormen. Uit welke lagen der be volking worden deze mensen aangezocht, vroeg hij. Hij wilde nu al vast spreken over wie hierin zitting moeten gaan nemen en dit afhankelijk stellen van het al of niet aan nemen van dit voorstel. De heer Beentjes (Kath.) vroeg zich af of na het vormen van deze stichting nog wel een taak voor de gemeenteraad is weggelegd. De voorzitter, burgemeester H. Nielen, toonde zich verheugd dat van de zijde der raadsleden zoveel belangstelling voor dit voorstel aan de dag werd gelegd. De burgemeester betoogde dat dit geld wordt gegeven voor de sociaal-culturele verheffing van het volk. Het moet be schouwd -vorden als een grondkapitaal waaruit verder werken mogelijk gemaakt wordt. In de stichting zullen verschillen de groeperingen vertegenwoordigd zijn, waarbij gedacht wordt aan diverse ver enigingen. De voorzitter en de secretaris zullen benoemd worden uit het midden van het college van B. en W., waarbij de bur gemeester voorzitter wordt. Spreker zag een innige samenwerking tussen overheid en particulier initiatief in het verschiet. B. en W. wllen op een later tijdstip de raad voorstellen doen aangaande de be noeming van personen, waarbij de raad in de gelegenheid wordt gesteld uit voor elke plaats twee kandidaten er één te benoemen. Na een enkele wijziging in de statuten werd het voorstel hierna met algemene stemmen aangenomen. De bouw van de Coöp. Land- en Tuin- bouwbank aan de Kerkweg maakt hel noodzakelijk dat daar riolering wordt aan gelegd Een begroting is nu opgesteld voor aanleg hiervan in de Kerkweg, van hoek Kerkplein tot Spoellaan, in de Van Coe venhovenstraat van hoek Spoellaan tot Rendorpplein tot de reeds aanwezige rio lering aan de westzijde van de Marquet- telaan. Hiervoor is nodig een krediet van 40.000.Aanneming van dit werk kan thans in combinatie geschieden met het rioleringswerk in de Rijksstraatweg nabij de Oosterstreng. Het reeds verleende kre diet hiervoor moet met 1000.worden verhoogd. Tevens zullen de Kerklaan en de Van Coevenhovenstraat worden ver beterd waarvoor een bedrag van f 77.000.— nodig is. Deze bedragen werden door de raad gevoteerd. schouders moeten nemen „Ik zou de vier de ingenieur waar u bezwaar tegen hebt niet graag willen missen", zo wendde hij zich tot de vertegenwoordigster van de V.V.D.-fractie, „deze man is zelfs in ho ge mate onmisbaar", voegde hij er aan toe. Vervolgens gaf hij een uitgebreid en in gewikkeld overzicht over al hetgeen in de sector van de woningbouw tot stand is ge komen. Hij deelde terloops mee dat zo gauw mogelijk zal worden begonnen met de realisering van de plannen in Meere- steyn. Over de roetplaag, die de industrie teis tert, zei de wethouder het volgende: „Er zijn machines die het roet voor bijna hon derd percent kunnen opvangen of afvoe ren" (Zoals men zich wellicht zal herin neren, zal dit probleem binnenkort in IJmond-verband en wel in het IJmond Adviescollege worden bespreken. Red. IJ.C.). De slechte smaak van het drinkwater kon volgens spreker ook wel worden ver meden. „Misschien zal een laboratorium onderzoek uitkomst brengen", zei de heer Vessies. Toen was het nogmaals de beurt aan de heer Gerritse, nu in zijn kwéliteit van wet houder van sociale zaken. Eén voor drie Hij was de mening toegedaan dat men het maatschappelijk werk niet mag bin den aan de enge beslotenheid van de ge meentegrenzen en dat het daarom nood zakelijk zal zijn om in onderling overleg te komen tot de verwezenlijking van een centraal woonwagenkamp voor de drie IJmond-gemeenten. Van het woonwagen kamp stapte hij over op de schoolmelk. De schoolmelkvoorziening in Beverwijk noemde hij buitengewoon gunstig. Ook was hij verheugd, dat de totstandkoming van een beschuttende werkplaats in de raad zo veel instemming had ontmoet. De werke loosheid in Beverwijk achtte hij niet ver ontrustend, vooral niet omdat men nu een behoorlijk aantal arbeidsintensieve werken in portefeuille had omdat het op de kapi taalmarkt thans gemakkelijker is om kre diet aan te trekken. „Over het probleem van de woonruim teverdeling zullen we het wel nooit eens worden", zo vervolgde de wethouder van sociale zaken zijn rede. „We moeten ech ter in IJmond-verband tot een meer uni forme regeling wat het toewijzen van wo ningen betreft komen". De voorzitter, burgemeester J. G. S. Bruinsma, besloot de beantwoording van de algemene beschouwing der raadsleden. Zeer belangrijk was naar zijn mening een zeer hechte samenwerking tussen Bever wijk en Heemskerk in verband met de pro blemen rond Meeresteyn en Oosterwijk. De afwikkeling van de bestuurlijke inde ling in de IJmond baarde de burgemees ter grote zorgen. Naar aanleiding van op merkingen en vragen in de algemene be schouwing ten aanzien van het Stadskern plan merkte de burgemeester op, dat niet alle gronden in dit gebied renteloos lig gen, maar soms bijvoorbeeld in gebruik zijn als sportvelden. „Wij gelovpn in het Stadskern-plan. Dat moet de raad ook doen. De stadskern zal naast andere cen tra bestaan als het streekplan zoals men dit zich heeft gedacht tot ontwikkeling zal komen", zei de voorzitter Om het plan te stimuleren moet men naar het zeggen van de burgemeester de toegangswegen zo snel mogelijk realise ren. Daarna bracht hij de winkelsluiting te berde. Hij betreurde het dat de dinsdag middagsluiting niet aangepast was aan de omgeving. Een koopavond achtte de heer Bruinsma in het belang van een goede spreiding der kooplustigen Hierna konden de raadsleden in tweede instantie hun stem laten horen. Voorlichting over alimentatie en verhaal Het is een goede gewoonte, dat de leden van de Vrouwengroepen van de Partij van de Arbeid in de IJmond eens per jaar sa men vergaderen over het een of andere be langrijk onderwerp. Zo waren dinsdagavond een groot aan tal dames uit IJmuiden-Oost, Velsen- Noord en Beverwijk in de Beverwijkse Zeewijkschool bijeen, waar mevrouw D. Heroma-Meilink veel interessants 1 ceft verteld over „alimentatie". Mevrouw Heroma meende, dat zij eerst een misverstand uit de weg moest ruimen, want het aantal mensen dat over alimen tatie spreekt en „verhaal" bedoelt, of om gekeerd, is nog heel groot. Zij maakte duidelijk dat de alimentatie geregeld is in het Burgerlijk Wetboek en het verhaalsrecht in de Armenwet, twee zelfstandige wetten, elk op eigen terrein. Het onderwerp Alimentatie (onder houdsplicht) is weer bijzonder urgent, vol gens spreekster. Mr. Donker, de vroegere minister van Justitie van de Partij van de Arbeid heeft naar zij zei veel gedaan om deze wet op vele plaatsen te veranderen en bij ettelijke Kamerleden heeft hij hier voor gehoor gekregen. Was het vroeger zo, dat de onderhoudsplicht zich uitstrekte van grootouders, ouders, broers, zusters, kinderen en rleinkinderen, nu spreekt de wet alleen nog van ouders en kinderen, naar mevrouw Heroma meende, wat heel wat ellende en familieverwikkelingen heeft voorkomen. Het begrip dat nen heeft te zorgen voor zijn bejaarde ouders ligt zo verankerd in ons leven, dat het is voorgekomen dat behoeftige mensen twee jaar geleden in de kou zaten daar zij meenden, dat steun voor brandstof zou worden verhaald op de kinderen, die het ook niet al te best konden missen. Voor dit „verhalen" behoefde men ech ter niet bevreesd te zijn, aldus me vrouw Heroma, omdat elke gemeente het recht heeft dergelijke zaken zelfstandig te regelen en vele grote steden zouden voor dergelijke steun ook geen „verhaal" toepassen. Toch noemde zij het een noodzaak, dat ook de Armenwet op de helling komt. Als voorbeeld vertelde zij een voorval, dat ge huwde mensen geen „verhaal" verschul digd waren tegenover het Rijk, dat fond sen beschikbaar stelde om de kinderen te laten studeren, wat soms in de duizenden guldens liep, maar wel moeten bijdragen in de steun, die werd gegeven aan de moe der van een van hen die 300 per jaar kreeg. Uit de vergadering kwamen nog heel wat vragen ter tafel, zodat het een leer zame avond werd. ADVERTENTIE steeds voorradig bij MARKTPLEIN Prijzen van vandaag Heilbot 4.00—2.10, gr. tong 3.20, grm. tong 3.50. kim. tong 4.10, kl. tong I 4.20, kl. tong II 3.40, tarbot I 3.703.10 per kg. Tarbot II 194, kL schol II 44, schar 328, verse haring 14.20—11, makreel 16.20—8, gr. schelvis 48 27, grm. schelvis 5528, kim. schelvis 54—32, kl. schelvis I 4936, kl. schelvis II 3820, wijting 188, gr. gul 45—37, mid. gul 4034, kl. gul 26—20, kl. leng 36, ham 10251, kl. wolf 48, poontjes 27— 22, lommen 33, kl. koolvis zw. 26—18, kl. koolvis wit 3430, roodbaars 4637 per 50 kg. Gr. kabeljauw 28068, gr. koolvis zw. 6256, gr. koolvis wit 90—84, gr. leng 8575, gr. wolf 96 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 11 k. tong en tarbot, 6 k. heilbot, 5 k. schol, 40 k. schar, 1910 k. haring, 2642 k. makreel, 550 k. schelvis, 835 k. wijting, 315 k. kabeljauw en gul, 30 k. leng, 10 k. ham, 10 k. wolf, 20 k. poon, 515 k. koolvis en 31 k. diversen. Totaal 6930 kisten vis. Besommingen van dinsdag IJM 18 22.700, SCH 117 14.480, VL 110 13.800, VL 84 14.400, VL 7 11.400, KW 101 13.550. Besommingen van maandag IJM 72 22.570. VI 86 9880, VL 114 12.000, RO 2 3530, KW 82 25.050, KW 176 18.820, KW 7 9710, KW 123 11.410, KW 38 4840, KW 168 f 5400, KW 125 2670, KW 107 3280, KW 169 f 2870, KW 155 3360, KW 26 3800, KW 17 3270, KW 24 3630, KW 91 f 3740, KW 28 3920, KW 114 f 3900, WR 51 4460, WR 50 4100, WR 34 3770, WR 88 f 2970, WR 33 3050, WR 56 3820, WR 49 I 4010, AM 16 f 3010, AM 18 4470, AM 17 3260, UK 3 4610, TX 14 2700, KW 160 3080, KW 133 3830, KW 134 f 4550 KW 30 2760, KW 58 3360, KW 68 2830, KW 210 f 3090, KW 61 2140, KW 27 f 3150, KW 88 2730, KW 12 3240, KW 178 3940, KW 31 4240, KW 165 3500, KW 36 3170, KW 79 j 4500. KW 98 2290 KW 63 2370 IJM 52 2870, IJM 30 f 3630, IJM 29 2350, IJM 59 4490, IJM 22 4020, IJM 45 4170. IJM 78 f 2710, IJM 40 3270, IJM 4 3250, IJM 221 3730, Herman 15.900. Aanvoer op Urk Door acht vaartuigen werd maandag aan de visafslag op Urk aangevoerd: 2234 pond spiering 15—18 ct. per pond, 612 pond voorn 10 ct. per pond en 230 bakken nest f 1.50 per bak van 45 p. ADVERTENTIE Maar u weet wel, dat een speciale GLAS-aanbieding een ongelofelijk koopje betekent. En zó'n verrassing hebben wij morgen weer, want door een toeval konden wij beslag leg gen op een flinke partij effen en jacquard dessins, gemaakt van de beste grondstoffen. DIT IS ONS PAASKQOPJE! Prijzen noemen is ons niet doenlijk, echter volstaan wij met de mede deling dat ze alle goedkoop ge prijsd zijn en u een 2e paar in dezelfde prijs VOOR DE HALVE PRIJS ONTVANGT En nu kan u in de ochtenduren mis schien niet veel tijd vinden, maar neem het er nu eens af en kom hier eens naar kijken. Koop ze voor uw kinderen. Morgen om half 9 begint de verkoop DE van deze Meisjes- en Jongens-Sport- HALVE kousen. p P 11 C Het 2e paar voor r K IJ 3 ZO LANG DE VOORRAAD STREKT Ook ontvangt u hierop onze WAARDEBONNEN Bij 2.50 een bon van 10 ct. Bij ƒ25.een bon van ƒ1. •4 ■4 4 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 -4 Lange Nieuwstr. - Marktplein 3 IJmuiden - Tel. 5205 fTTTTTTTTTTTITTrTTTTTTTtTTi „Kijkavond" in Elout van Soeterwoudeschool Het hoofd en de leerkrachten van de Elout van Soeterwoudeschool ontvingen gisteravond de ouders der leerlingen in een smaakvolle tentoonstelling, opge- bouwc, uit de werkstukken der jongens en meisjes. Op lange schragen stonden al deze vruchten van de handwerk- en handenar- beidlessen uitgestald en de van allerlei heerlijkheden voorziene tafels ware het niet dat ze een onderdeel van de tentoon stelling vormdendeden welhaast de be zoekers zichzelf uitnodigen tot een feeste lijke en bovenal copieuze maaltijd. Men kon er verder schilderingen, boet seerwerk, knutselwerk, houtsnijwerk, geappliceerde wandkleden etcetera aan treffen doch het zou te ver voeren iets met name te noemen. De ouders konden een ambtenaar van het arbeidsbureau raadplegen over be roepskeuze, tevens werden zij in de gele genheid gesteld de theoretische vorderin gen van hun pupillen in ogenschouw te ne men. In een der lokalen werden lichtbeelden vertoond.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13