Nieuwe front op Celebes is er! Buitenland krijgt dagelijks per telex nieuws over de bollenvelden Verenigde Staten staken hun kernproeven niet MORRIS %foret/oct6uff/ HET WEER Haarlems Dagblad Djakarta meldt succes en nederlaag Dank zij A.N. VV. en plaatselijke V, V. V. 's In en om Haarlem wordt geen grote drukte verwacht met de paasdagen 't SILVER ST0EPKE Op toeristenkaart ook naar Zwitserland Twee doden in het verkeer Weinig verandering Uitkering van I. G. Farben aan mensen uit Auschwitz Joegoslavië sluit grenzen voor westelijke gasten Amerikaanse pers laakt gebrek aan initiatief Nederlands-Duits gesprek wordt wellicht hervat op ministerieel niveau Churchill zou morgen naar Engeland terugvliegen Het woord is aan Franse regering wijkt niet voor transportstaking Treinen rijden weer I. J. VAN KOOTEN Kroesjtsjev wil de toestand stabiliseren, meent Londen Kozlov als tegenwicht tegenover Mikójan Boelganin miste bijna het afscheid van Kroesjtsjev 72e JAARGANG No 225 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 2 APRIL 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING. VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 73 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (UP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger te Djakarta heeft woensdag een communiqué uitgegeven, waarin een nederlaag wordt toegegeven. Deze werd door troepen van de centrale regering geleden in Gorontalo, aan de zuidkust van Noord-Celebes, ongeveer 230 km (hemelsbreed gemeten) van Menado gelegen. De regeringstroepen moesten zich terugtrekken. Z(j hadden de stad op 25 februari bezet, maar moesten zich terugtrekken onder een tegenaanval van een overmachtige strijdmacht der rebellen, aldus het communiqué. De regeringstroepen bieden buiten de stad nog „gewapende tegenstand", zo werd hieraan toegevoegd. Het communiqué ving aan met de mede deling dat Donggala en Palu, twee tussen Noord- en Zuid-Celebes gelegen steden, maandag door troepen van de regering zijn bezet. De troepen stonden, aldus het com muniqué, onder bevel van een voormalige terroristenleider en werden bijgestaan door mobiele eenheden. Het gevecht ein digde toen de opstandige troepen zich terugtrokken in het met dicht woud be dekte bergachtige terrein. De regeringstroepen veroverden voorts het vliegveld van Palu. De Indonesische luchtmacht die de grondtroepen steunde vernietigde een muqitie-opslagplaats op 60 km ten zuiden van Palu. „Verschroeide aarde" Het Indonesische leger deelde in een ander te Djakarta uitgegeven communi qué mede, dat de revolutionairen na het prijsgeven van Bangkinang, de tactiek van „verschroeide aarde" toepassen, terwijl zij de plaatselijke bevolking van hun voed selvoorraden beroven. Opmars op Sumatra DJAKARTA (ANP) Neutrale waar nemers menen, dat de legerleiding van de tegenregering haar houding van afwachten zal volhouden tot het ogenblik dat de re geringstroepen zijn doorgedrongen tot het centrum van het door de opstandelingen beheerste gebied. Inmiddels zijn de re geringstroepen van Djakarta aangekomen aan de voet van de bergketen van Midden- Sumatra en volgens de jongste berichten maken zij nog steeds vorderingen. Amerika en Indonesië "WASHINGTON (Reuter) De minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Foster Dulles, heeft op een pers bijeenkomst verklaard dat de opstand op Sqmatra een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië is. Dulles zeide, dat Amerika tracht in deze kwestie een volkomen correcte houding te handhaven en dat hij niets wenste te zeg gen wat aan dit standpunt eventueel iets zou kunnen veranderen. Wel deelde hij mede dat, volgens door hem ontvangen in lichtingen, Indonesië inderdaad hulp krijgt van Rusland. Het betreft een Russische le ning van 100 miljoen dollar waarvoor enige maanden geleden een overeenkomst werd gesloten. De lening wordt verstrekt in de vorm van levering van goederen, waarvan de eerste, een aantal schepen, on langs te Djakarta zijn aangekomen. De Chinezen in Indonesië DJAKARTA (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken Subandrio verklaarde na een bespreking met de stafchefs dat de nationalistische Chinese Kwomintang- organisatie in Indonesië zal worden ver boden als zij haar activiteit van sociaal tot politiek terrein uitbreidt. De padvinders- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 LEDEREN MOTORKLEDING Nederland is met Zwitserland overeen gekomen dat Nederlanders met een gel dige toeristenkaart of op een niet langer dan vijf jaren verlopen paspoort naar Zwitserland kunnen reizen. Voor Zwitsers die Nederland willen bezoeken, is een gel dige Carte d' Identité voldoende. Voor een verblijf van langer dan drie maanden in een der beide landen is een geldig paspoort vereist. Op de kruising Provincialeweg-Hoge Biezenweg te IJselstein is de 58-jarige wielrijder J. van de V door een personen auto aangeraden en in een langs de weg lopende sloot geslingerd, waaruit hij le venloos werd opgehaald. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter De vierjarige Elisabeth Stolk is voor de ouderlijke woning aan de 's Gravenzandse- weg te Hoek van Holland, toen zij plotse ling van achter een heg overstak, aange reden door een passerende auto. Het meis je was op slag dood. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Vannacht over wegend lichte vorst morgenmid dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S afdeling van deze organisatie is volgens UP reeds verboden. Twee nationalistische Chinese kranten in Djakarta hebben geantwoord op klach ten in de communistische en Indonesische nationalistische pers volgens welke de Chinese nationalisten zich aan ondergrond se actie schuldig maken. De „Thien Sung Yit Po" zegt dat de Chinese nationalisten zich in het zakenleven en in het culturele leven altijd aan de voorschriften houden. Het feit dat vele in het buitenland wonen den Chinezen anti-communisten of niet- communisten zijn betekent nog niet dat zij aanhangers van de Kwomintang zijn. Nóg zijn op Keukenhof slechts krokus sen, narcissen en kasbloemen te zien, maar als straks de andere bolbloemen uit de grond komen, zullen de buiten landers dit, dank zij de telexdienst van de A.N.V.V., bijna even snel weten als de bewoners van de bollenstreek zelf. Als met de paasdagen stromen buitenlandse gasten naar de bollenvelden komen zullen dezen niet behoeven te wachten tot zij in Lisse of Hillegom zün om te kunnen vaststellen, dat nog niet veel van de beroemde bloemenpracht te zien is. Een per fecte organisatie maakt het namelijk mogelijk, dat men in het buitenland, even nadat de stand in de bollenvelden is opgenomen, precies op de hoogte is van de soorten en hoeveelheid bloeiende bolgewassen. Deze organisatie, waarvan de plaatselijke V.V.V.-kaiitoren een belangrijk deel uitmaken, vindt haar centrale punt in Den Haag bij het hoofdkantoor van het A.N.V.V. (Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer). Daar verzamelt men dit jaar voor het eerst iedere ochtend vroeg de standen van de bloeiende bollen voor Noordholland boven het Noordzee kanaal, Zuid-Holland en Haarlem. Deze gegevens worden dan omstreeks half negen per telex doorgegeven aan soortgelijke organisaties in alle Europese hoofdsteden, vanwaar de „bollenstanden" de reisbureaus en kranten bereiken. De stichting Haarlems Bloei verzamelt de gegevens van de streek rond Haarlem. Op het ogenblik is er echter nog maar weinig door te geven. Ondanks het feit, dat Keukenhof en (sinds vanmiddag) Linnaeus- hof geopend zijn is er nog niet veel meer te zien dan krokussen, enkele narcissen en bloemen in de kassen. De grote vertragen de factor is het weer, dat de laatste dagen weer behoorlijk lage temperaturen te zien geeft. Vermoedelijk zullen tijdens de paas dagen nog niet veel bloeiende bollen te zien zijn. Met het oog hierop verwacht men bij Haarlems Bloei dan ook niet, dat de dagen tussen Goede Vrijdag en tweede paasdag veel drukte te zien zullen geven. Hoewel.als het weer nog voor die tijd omslaat en wat meer warmte is te ver wachten, kan het gehele beeld veranderen en kunnen alsnog vele buitenlanders vooral Duitsers verwacht worden. Bij het Haarlemse V.V.V.-kantoor drukte men zich aldus uit: „Vele Duitsers staan al met één voet op de scooter om naar Nederland te komen, als het weer maar een beetje meewerkt". Niet volgeboekt Op het ogenblik is het echter zo, dat de hotels in Haarlem en omgeving nog bij lange na niet zijn volgeboekt. Bij de par ticuliere adressen, die bij Haarlems Bloei bekend zijn, zijn ook nog niet veel gasten ingeschreven „De mensen, die zich voor gasten hebben opgegeven, behoeven ons niet te bellen, want wij weten ook nog niet, hoe druk het zal worden. Het beste is echter naar het weerbericht van donder dagavond te kijken. Wordt er dan zachter weer verwacht, dan kan men alsnog vele toeristen tegemoet zien", zei ons de direc- FRANKFORT (Reuter) De in februari 1957 gesloten overeenkomst tussen het in liquidatie zijn I. G. Farben-concern en de Joodse schadevergoedingsconferentie over schadeloosstelling aan de Joodse en niet- Joodse gevangenen van Auschwitz, die ge dwongen werden bij de I. G. Farben tc werken, is dinsdag van kracht geworden De I. G. Farben zal deze mensen een be drag van 26V2 miljoen gulden uitkeren, dat onder hen verdeeld zal moeten worden. De meeste eisers wonen in de Verenigde Staten of Israel. teur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige. Hij verwachtte de echte drukte pas in de na Pasen komende weekeinden en op mogelijke vrije dagen als bijvoorbeeld de eerste mei. Behalve het weer zijn er ech ter ook andere factoren van invloed op de vrij geringe belangstelling voor de bol lenvelden nu. Zo gaan vele buitenlanders thans naar de wintersport, omdat het pas nu aantrekkelijk in de bergen is. Tot dus verre was het in de wintersportgebieden te guur en te onaangenaam om veel toe risten te trekken. Een andere factor van belang is de opening van de Brusselse wereldtentoonstelling op 17 april. Vele bui tenlanders willen 'n tocht naar de „Expo" combineren met een bezoek aan de Neder landse bollenvelden. Geen bloemen Ook de Haarlemse bloemenmeisjes be merken de afwezigheid van de bloemen in dit vroege voorjaar: na hun eerste optre den dit jaar in het openbaar zijn zij nog niet in de Haarlemse straten verschenen, omdat zij geen bloemen konden aanbieden. Dit is een heel verschil met vorig jaar, toen op 1, 2 en 3 april de bloemenmeisjes naar West-Duitsland zijn geweest, voor welk bezoek maar liefst 20.000 bloeiende bloemen konden worden meegenomen. De heer Van Willige wil de bloemenmeisjes echter aanstaande zaterdag in actie hebben op de Grote Markten mét bloemen. „Hoe ik hel klaarspeel weet ik nog niet, maar zaterdag zal ik bloemen hebben", zei hij vastberaden. Daarna verwacht hij, dat de bloemen meisjes zeker tot ruim half mei regelma tig op straat zullen komen. Voor het uit delen van bloemen beschikt men sinds vorig jaar over een „Fringed Beauty", een proptulpje van bijzonder aantrekkelijke kleuren, dat zeer houdbaar is. Haarlems Bloei ziet met vertrouwen het aanstaande toeristenseizoen tegemoet. Op het verkeershuis dat sinds gisteren de gehele dag tot 's avonds negen uur ge opend is heeft men de cartotheken met namen van hotels en pensions vernieuwd, zodat het geheel thans bverzichtelijk is en snel gehanteerd kan worden ten gerieve van de Haarlem bezoekende toerist. Haarlem raakt steeds beter bekend als centrale pleisterplaats, waar men goed kan lunchen. Meer en meer gezelschappen, die per trein en bus de bollenstreek bezoeken, blijven in de Spaarnestad voor het mid ADVERTENTIE dagmaal. In de reisschema's wordt dan ruimte en tijd gelaten om Haarlem te be zichtigen. „Trouwens deze kant moeten wij op met ons gebrek aan hotelaccommo datie", aldus de heer Van Willige. De staf van Haarlems Bloei staat er borg voor, dat Haarlem op deze manier steeds beter bekend wordt, mede door de voorlichting, die in het buitenland over de bollenvelden wordt gegeven en die aldus de directeur van de Haarlemse V.V.V. steeds eerlijk en betrouwbaar is. (Van onze correspondent in Wenen) De Joegoslavische regering heeft beslo ten na dinsdag aanstaande geen visa meer te verstrekken aan reizigers of toeristen uit het westen. Dit wekt verwondering omdat Joegoslavië in de laatste jaren alle moeite heeft gedaan toeristen uit het wes ten aan te trekken en ook omdat op het einde van april de jaarbeurs van Agram wordt gehouden, waarvoor het buitenland vrij grote belangstelling heeft. De Joego slavische instanties hebben alle buiten landse bezoekers laten weterr dat zij het land voor 8 april moeten verlaten, ook zakenmensen die hun artikelen en produk- ten op de jaarbeurs willen aanbieden. Alleen voor Oostenrijkse firma's heeft Belgrado een uitzondering gemaakt. Op 1 mei zal een nieuwe regeling van kracht worden, zo is aangekondigd. "WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie toegegeven, dat de Russen met hun besluit de kernproeven eenzijdig te staken een propagandasucces hebben behaald. Hij deelde mede, dat het Russische besluit ver wacht werd en dat de Amerikaanse rege ringsleiders met president Eisenhower hadden nagegaan, of de Verenigde Staten de Russen niet voor konden zijn met een dergelijke verklaring. Men was echter, na een zorgvuldige bespreking van het voor en tegen, tot de slotsom gekomen, dat de Verenigde Staten hun verantwoordelijk heid niet konden opofferen aan een poging om een kortstondig propagandasucces te behalen. De Russen hebben zojuist een uitgebrei de serie kernproeven genomen, zo zei Dul les. De Verenigde Staten hebben enige maanden geleden reeds een serie proeven aangekondigd. De Russen konden dus ge makkelijk, omdat zij toch geruime tijd no dig hebben om een nieuwe serie proeven voor te bereiden, hun verklaring afleggen, met het voorbehoud dat zij de proeven kunnen hervatten als de Verenigde Staten hun proeven voortzetten. Volgens de Ver enigde Staten moeten de kernwapens verdwijnen of moet men ze zo ontwikkelen dat ze alleen defensief en zonder gevaar voor de mensheid kunnen worden ge bruikt. Verdachtmaking MOSKOU (Reuter) In Russische rege ringskringen betreurt men de Amerikaan se reactie op het Russische besluit de proe ven met kernwapens stop te zetten, aldus een verklaring van Tass. Het Russische persbureau zégt dat de verklaring van het State Department dat de Amerikaanse proeven zullen doorgaan niet getuigt van de wens van de Ameri- Naar aanleiding van vragen over een artikel in het Westduitse dagblad „Die Welt", waarin geconstateerd wordt, dat de Nederlandse regering haar interesse voor de gesprekken lijkt te hebben verlo ren, antwoordt de minister van Buiten landse Zaken, dat in het artikel vervatte conclusie geheel voor rekening van de schrijver wordt gelaten. De minister is overigens overtuigd van de wenselijkheid dat. de onderhande lingen tussen Nederland en de Duitse bondsrepubliek tot regeling van de nog uit staande bilaterale problemen spoedig kun nen worden hervat Over de verder te vol gen procedure bij die onderhandelingen is nog overleg gaande met de regering der bondsrepubleik, waarbij het denkbeeld naar voren is gekomen om de onderhande lingen op ministerieel niveau voort te zet ten. kaanse regering om het Russische initiatief te steunen. In alle landen heeft men de historische Russische beslissing toegejuicht, maar het State Department doet een poging de stap van de Sovjet-Unie verdacht te maken en vraagt in feite voortzetting van de bewa peningswedloop en de voorbereidingen van een oorlog met kernwapens aldus Tass. Radio-Moskou heeft dinsdag verklaard dat het niet mogelijk is in het geheim proefnemingen met kernwapens te nemen en dat daarom het Amerikaanse argument, dat de Sovjet-Unie zich, desgewenst, niet aan de aangekondigde staking der proeven behoeft te houdr geen steek houdt. Ra dio-Moskou wijst er op, dat tot nu toe geen enkele proefneming met een kern wapen is verricht, die niet buiten het land of gebied, waar zij genomen werd, is opge merkt. Dit is kortgeleden door Eisenhower toe gegeven, aldus Tass. (De president maakte toen echter een uitzondering voor sommige proeven met kleine wapens. Red.). NEW YORK (UP) De Amerikaanse pers is over het algemeen weinig gelukkig met de reactie van Washington op het Rus sische besluit proeven met kernwapens te staken. Men is het er over eens dat de Russische maatregel in eerste instantie als propaganda is bedoeld, maar men is het er evenzeer over eens dat de Verenigde Sta ten weinig initiatief hebben getoond in deze kwestie. De Russische maatregel werd reeds een week verwacht, maar Eisen hower zei vorige week op zijn persconfe rentie „niets te weten van de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie eenzijdig zal afzien van proeven met kernwapens". ADVERTENTIE PRISM A HORLOGES verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 ROQUEBRUNE (UP) Volgens ken nissen van Sir Winston Churchill zal de voormalige Britse regeringsleider mor gen van Nice naar Engeland terug vlie gen met een lijnvliegtuig. Het voorgeno men vertrek van Churchill wordt gezien als een teken, dat de 83-jarige de longont steking en de pleuritis waaraan hij leed, te boven is gekomen. Vandaag dineert president Coty van Frankrijk bij Churchill in gezelschap van de prefect van het de partement Alpes Mar'times, Moatti. Pre sident Coty logeert !n Menton. Seneca: De mensen zwoegen het hardst voor overbodige dingen_ (Van onze correspondent in Parijs) Hoewel zij niet zo wareh bedoeld, heb ben de Fransen hun best gedaan de sta kingen in alle transportbedrijven der ge nationaliseerde takken, waar samen twee miljoen mensen werken, gisteren als een 1 april-mop op te vatten. In Parijs ston den de vaste klanten van de metro en de autobussen al vroeg, overigens zonder doodgraversgezichten, bij de halten op een vriendelijke automobilist te wachten, die hun wel een lift zou aanbieden. De ra dio had alle autobezitters opgewekt de slachtoffers van de transportstaking een eindje op weg te helpen en voor dovemans oren bleek dat verzoek over het algemeen niet te zijn gedaan. Ook de militaire trucks droegen er toe bij om het ongerief zoveel mogelijk te ondervangen en de meeste Parijzenaars hebben hun bestemming wel bereikt. Ook de posterijen hadden van de staking te lijden en bij de gas- water- en elektriciteitsbedrijven liepen de zaken minder gesmeerd. Het Franse publiek heeft in de loop der jaren geleerd derge lijke stakingen als onvermijdelijke ver schijnselen te beschouwen en men heeft er zich dan ook niet overmatig druk over gemaakt. In regeringskringen neemt men daaren tegen de gebeurtenissen van gisteren min der gelaten op. De weigering van het ka- binet-Gaillard op looneisen van de vak verenigingen in te gaan, werd van officië le zijde gemotiveerd met het argument dat inwilliging de staatskas op een nieuwe uitgave van ruim twee miljard zou komen te staan. Het blijft echter de vraag of de staking van gisteren niet een offensief-in- grote-stijl zal hebben ingeluid. (AFP) Het spoorwegverkeer is woensdagochtend hervat, zo hebben de Franse spoorwegen bekendgemaakt. ADVERTENTIE SOLEX de eerste en de beste va. 349.50 Houtplein 2D Tel. 12000 Grote Houtstraat 149 - Tel. 12J49 (Van onze correspondent in Londen) De wijzigingen in het Sovjet-kabinet tonen volgens commentaren in Londen aan dat Boelganin als politieke figuur heeft afgedaan. Het zou g^en verbazing wekken, indien hij, als gevolg van zijn degradatie, ook uit het partij-presidium zou verdwij nen. Boelganin's val lijkt groter dan die van Malenkov, die minister voor de kracht stations is en als plaatsvervangend premier deel uitmaakt van het kern-kabinet. De mannen met wie Kroesjtsjev het nauwste zal samenwerken bij de beslissin gen over de politiek, zijn Mikojan, die elke politieke crisis heeft overleefd, en de sinds een half jaar opgekomen nieuwe ster aan het Sovjet-firmament Kozlov. Deze diende onder Zjdanov en Malenkov. Koz lov, die 53 jaar oud is, zal als vertegen woordiger van een nieuwe generatie een tegenwicht kunnen vormen tegen Mikojan, die, met Kroesjtsjev en president Vorosji- lov, uit de Stalintijd stamt. Kroesjtsjev lijkt er op uit te zijn het premierschap een permanenter karakter te geven dan sinds Stalin's dood het geval was en daarmede de toestand te stabiliseren. In de 35 jaar, sinds de oktober-revolutie van 1917 en Stalins dood, in 1953, heeft de Sovjet-Unie slechts vier premiers gekend: Lenin, Ry- kov, Molotov en Stalin. Kroesjtsjev is de derde premier na Malenkov en Boelganin. De wijzigingen in het kabinet zijn niet van ingrijpende aard, omdat de meeste functionarissen hun positie aan Kroesjtsjev hebben te danken. MOSKOU (UP) Toen premier Kroesjtsjev vanochtend op het vliegveld van Moskou afscheid nam scheelde het weinig of Boelganin had hem geen hand gegeven. Kroesjtsjev had reeds de han den gedrukt van de 'eden van de regering en presidium en was het vliegtuig binnen gegaan toen een zwarte limousine de start plaats opreed en met kermende banden bij het vliegtuig stopte. Vliegveldpersoneel rondom het vliegtuig waarschuwde hem, maar Boelganin ging de trap op. Vijf mi nuten lang bleef hij in het vliegtuig, ter wijl de regerings-afgevaardigden buiten wachtten. Vlak voor het vertrek voegde hij zich bij de wuivers die achterbleven. De Russische delegatie zal Rusland in Boedapest vertegenwoordigenbij de vie ring van de verjaardag van de bevrijding van Hongarije door het Rode leger. Een der zeven leden van de delegatie is de nieuwe eerste plaatsvei vangend premier Kozlov. De opneming van verscheidene partijfunctionarissen in de delegatie, kan een aanwijzing zijn dat versterking van de Hongaarse partij-organ.satie ter sprake komt. Ook gaan de minister van Buiten landse Zaken Gromyko en de vakbondslei der Grisjin mee.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1