VAN NIEL Geldcirculatie sterk gestegen Paeda in hét Wilde Westen Zwanenberg-Organon verwacht geen beroep op de kapitaalmarkt te doen Sautoirs Unilever zet conservatief beleid voort, innerlijke versterking van het concern Beverwijker vindt het eerste kievitsei in Noordholland Aanhoudend koud NAAIMACHINES Gespikkelde vondst werd vanmorgen aan dr. Prinsen overhandigd Weekstaat Nederlandsche Bank j Wereldnieuws ocU ió U&t zo WOENSDAG 2 APRIL 1958 Vrijwel gelijke winst bij gestegen omzet Gestegen obligatie-, gedaal de aandelenomzet ter beurze Betere liquiditeitspositie bij Proost en Brandt Duitse order voor P.T.I. te Hilversum ff/m/mA Groot spaaroverschot bij Nutsspaarbank Haarlem Dividend Van der Giessen Nieuw AKU-kantoorgebouw Shell Israel verkocht ff I Voor de n.v. Koninklijke Zwanenberg- Organon te Oss is 1957 een gunstig jaar geweest. De bruto winst liep iets achter uit tot 21.303.681 (v. j. 21.738.800). Belastingen en afschrijvingen vergden on geveer een zelfde bedrag als in 1956. Extra afschrijvingen bedroegen 1.000.000 (ni hil) en reserve voorraden 1.000.000 (ni hil). De beschikbare winst lag iets hoger op 6.471.024 6.453.341). Voorgesteld wordt een dividend van 13 percent over het vergrote aandelenkapitaal alsmede drie percent in gewone aandelen uit de agioreserve, ten volle delend in de resul taten van 1958 en volgende jaren (v. j. 13 percent, plus vijf percent in aandelen ten laste van de agioreserve). De investerin gen bedroegen 11.795.000 6.023.000), en in 1947/1957 41.205.000. Totaal werd afgeschreven in 1947/1957 28.095.000. Het vlottende kapitaal bedraagt 77.884.000 65.996.000). In 1957 daalden de prijzen voor de be langrijkste grondstoffen. De totale afzet van de Nederlandse bedrijven werd ver groot ten opzichte van 1956. Mede door de introductie van enkele nieuwe artike len werd de positie op de binnenlandse markt bij afzet van vlees, vleeswaren en vleesconserven bevredigend. De export van bacon naar Engeland bleef bij de ver wachtingen ten achter. Het produktie- apparaat van het bedrijf was in het alge meen volledig bezet. De directie hoopt eind 1958 begin 1959, wanneer zij het eerste ge deelte van de nieuwe vleeswarenfabriek te Oss in gebruik zal kunnen nemen, naast het bereiken van een grotere efficiency enkele nu bestaande knelpunten in de pro- duktiegang op te heffen. Or ga non De gunstige ontwikkeling van de afzet van de farmaceutische produkten van Or- ganon heeft zich in 1957 voortgezet. De omzetstijging van het Nederlandse bedrijf werd hoofdzakelijk bereikt in de export. De afzet bij de geconsolideerde buiten landse maatschappijen is gunstig geweest. Van de niet geconsolideerde dochtermaat schappijen zegt het verslag, dat de Ameri kaanse maatschappij wederom een goed jaar achter de rug heeft. De moedermaat schappij profiteerde van de ontwikkeling door grote leveringen van halffabrikaten. De directie heeft het voornemen in 1958 ADVERTENTIE Bij uw avondtoilet of cocktailjapon bijzonder aparte DE GROTE MODE PARFUMS - BDOUX Grote Houtstraat 92 Tel. 12140 In eerste kwartaal Uit de officiële cijfers van de omzetten aan de Amsterdamse Effectenbeurs blijkt, dat er in aandelen in het eerste kwartaal minder is omgegaan dan in de eerste drie maanden van 1957. Met een volume van 93.065.227, bleef de omzet in aandelen in januari-maart ongeveer 7 miljoen ten achter bij het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar, toen in aandelen werd omgezet voor een nominaal bedrag van 100.210.022. Voor obligaties daarentegen is de handel dit jaar een stuk levendiger geweest dan in 1957. In de eerste drie maanden werden namelijk obligaties ver handeld tot een nominaal bedrag van 168.082.156 tegen 127.632.218 in januari- maart 1957. Wat de maand maart zelf betreft, hier in was de aandelenomzet groot 32.047.244 tegen 27.159.774 in de vorige maand en 35.539.585 in maart 1957. Het algemeen A.N.P.-C.B.S.-indexcijfer heeft in maart weinig gefluctueerd. Aan het begin van de maand was het 176,02 en aan het eind 180,80. Aan het begin van het kwartaal was het 167,93, waaruit een oplopende ten dentie te lezen valt. In de jaarvergadering van Proost en Brandt n.v. is meegedeeld dat een krach tige beperking van de goederenvoorraden en een versnelde incasso van vorderingen op debiteuren tot aanzienlijke resultaten hebben geleid. De liquiditeit is hierdoor verbeterd en de bankschuld is minder ge worden. Dat de resultaten over 1957' belangrijk lager waren dan in 1956 is hoofdzakelijk te wijten geweest aan de ongunstige uit komsten van de export- en transitohan del, de minder gunstige gang van zaken in de boekbinderij en de sterk oplopende rentevoet. Wat de gang van zaken in het nieuwe boekjaar betreft, onthield de directie zich liever van een voorspelling. Al staan er belangrijke dingen op stapel, er zijn te veel onzekere factoren, om nu reeds een oordeel uit te spreken. Ter beveiliging van het scheepvaartver keer in de waterwegen, die toegang geven tot de riviermondingen van de Elbe en de Wezer, waaraan de belangrijke Westeuro- pese havens Hamburg en Bremen zijn ge legen, heeft de Duitse bondsregering met de Duitse firma „Elektro Spezial" een overeenkomst gesloten voor de levering van twee waterwegradarsystemen ten bedrage van ongeveer vier miljoen mark. De vervaardiging van de radarapparatuur is opgedragen aan Philips' Telecommuni catie Industrie te Hilversum, welk bedrijf ook de benodigde installaties heeft gele verd voor het radarsysteem van de Nieu we Rotterdamse Waterweg. een begin te maken met de bouw van een nieuwe fabriek te Orange (U.S.A.). Naar het zich laat aanzien, zal de financiering hiervan geheel uit eigen middelen geschie den. De Braziliaanse dochteronderneming heeft zich uitstekend ontwikkeld. De om zet bij de Argentijnse dochtermaatschappij is flink gestegen. De samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spi ritusfabriek n.v. te Delft was bevredi gend. De opbrengst van de in 1957 uitgege ven 10 miljoen in gewone aandelen con verteerbare obligaties, heeft de liquidi teitspositie van de n.v. aanmerkelijk ver sterkt, waardoor een ongestoorde finan ciering van de investeringsplannen is ver zekerd. Onvoorziene omstandigheden voor behouden wordt verwacht, dat in de naaste toekomst geen beroep op de kapitaal markt behoeft te worden gedaan. Hoewel er aanwijzingen zijn voor een vertraging in de omzetontwikkeling en een verdere daling van de winstmarges wordt ver wacht, dat 1958 met bevredigende finan ciële resultaten kan worden afgesloten. ADVERTENTIE m; s /•Micoiic\t LASTINA B.H.'S EN GIRDLE'S De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in de afgelopen maand 2.670.274, de terugbetalingen 1.975.683, zodat het spaaroverschot niet minder dan 694.591 beliep (v. j. 89.126). In dezelfde maand werden 722 nieuwe spaarders inge schreven. Gedurende de eerste drie maan den van dit jaar bedroeg het spaarover schot 1.623.853 (v. j. 1.301.247) waar door het totaal inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank steeg tot 49.398.488 per ultimo maart. In de vergadering van de raad van com missarissen van C. van der Giessen en Zo- nen's Scheepswerven n.v. te Krimpen aan de IJsel is besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1957 op de gewone aandelen een dividend van 10 percent over het vergrote kapitaal uit te keren (vorig jaar 12 percent). Het frontgebouw van het centrale kan toor van de AKU te Arnhem is gereed. Er is gestreefd naar een gebouw zonder luxe en met zo laag mogelijke bouwkos ten en geringe onderhoudskosten, zulks echter zonder schade te berokkenen aan de representativiteit, die het hoofdkan toor van een wereldconcern toch moet kenmerken. Op de meeste verdiepingen zijn verplaatsbare wanden aangebracht, zodat de kamergrootte naar behoefte kan worden aangepast. De totale bouwkosten bedragen 6.250.000. Over tweeënhalf jaar hoopt men het gehele gebouwencomplex met de aanleg er omheen, voltooid te heb ben. (Van onze financiële medewerker} Het thans gepubliceerde jaarverslag van de Unilever geeft, nadat de voorlo pige cijfers reeds enige tijd bekend zijn, uiteraard geen grote verrassingen meer. Er zij aan herinnerd, dat de omzetten nog van 17.784 miljoen tot 18.297 miljoen gul den konden stijgen, maar dat de geconso lideerde winst na aftrek van belastingen van 501 miljoen gulden tot 428 miljoen gul den terug ging. Ook bij de Unilever ziet men dus het verschijnsel, dat de winst in verhouding tot de omzet, welke van 1,5 percent in 1952 tot 2,9 percent in 1956 kon stijgen, in het afgelopen jaar tot 2,4 per cent terugging. Ook in verhouding tot het geïnvesteerde kapitaal (5 248 miljoen gul den) is de winst gedaald namelijk van 10,2 percent tot 8,2 pereent, waarmee het peil van 1954 weer is bereikt. Het is een reeks van factoren, welke dit slechte resultaat heeft veioorzaakt: fluc tuerende grondstoffenp rijzen, verminder de vraag naar veevoeder in Europa, door de concurrentie noodzakelijk gemaakte verhoging van reclame- en verkoopkos ten, devaluatie van de Franse franc en het niet opnemen van de winst in Indone sië. Wat de omzetten betreft is het interes sant te vermelden, dat deze voor 61 per cent op rekening kömeri van Europa, voor 12 percent op Noord- en Zuid-Amerika, voor 17 percent op de groep United Afri ca, voor zes percent op Alrika, het Mid den-Oosten, Australië en Nieuw-Zeeland, en voor vier percent op het Verre Oosten. Ook van het geïnvesteei de kapitaal heeft het grootste deel (ruim de helft) op Euro pa betrekking. Omtrent Indonesië wordt meegedeeld, dat de autoriteiten aldaar een verklaring hebben afgelegd, waa-in het internationa le karakter van Unilever wordt erkend. Interventie in de bedrijven van de zijde van de regering heeft niet plaats gehad. Het Nederlandse personeel wordt vervan gen. Zoals reeds eerder gemeld, houdt de Unilever het grootste deel van de winst in het bedrijf (voor 1957 circa 75 percent tegen 80 percent in 1956) Inclusief de af schrijvingen is dit bedrag groter dan wat als nieuwe Investering werd uitgegeven (445 miljoen gulden). Het gevolg hiervan is, dat het vermogen van het concern voor zover dit aan de aandeelhouders toekomt, voortdurend stijgt. In 1957 is het van 3.049 miljoen gulden tot 3.272 miljoen ge stegen, wat wil zeggen dat de balanswaar- de van de gewone aandelen van 337 per cent tot 384 percent is toegenomen. De di rectie van Unilever volgt dus wel een zeer conservatief beleid en 'aat de versterking van de innerlijke positie van het concern prevaleren boven hoge dividend-uitkerin gen; voor 1956 en 1957 wat de Nederland se maatschappij betreft 15Vz percent waar van 514 percent als interim is uitgekeerd, zodat het slotdividend 1014 percent be draagt. Bij de huidige notering van de ge wone aandelen, betekent dit een rende ment van ongeveer 5 percent geen bijs ter hoog percentage maar de voortdu- Paul Cézanne. Op een woensdag in Londen gehouden verkoop van schilde rijen is een uit 1902 daterend waterverf schilderij van de Franse schilder Paul Cézanne, waarop een tuinier was afge beeld, voor f 217.300 verkocht. rende stijging van de intrinsieke waarde biedt de mogelijkheid dat te zijner tijd nog eens weer een bonus-uitkering aan aan deelhouders zal worden gedaan. Dan zul len echter de tijden wel eerst beter moe ten worden. De Shell Company of Palestine Limited, die gemeenschappelijk cgendom was van de Koninklijke Shell en de British Petro leum, is overgenomen door een Engelse beleggingsmaatschappij, Iwol Invest ments Limited, die speciaal voor dit doel is opgericht door een groep beleggers. De maatschappij houdt zich bezig met de dis tributie van olieprodukten in Israel. Naar verluidt bedraagt de overnemingsprijs on geveer 5 miljoen pond sterling. ADVERTENTIE AJle merken du? ruime keu?e ENGEL, Gr. Houtstr 181, Tel 14404 De heer G. de Jong is een Fries en woont al vier jaar in Beverwijk. „Dat is niets bij zonders", zult ge ongetwijfeld zeggen. Wel is bijzonder dat hij het eerste kievitsei in Noordholland vond en dit broedsel van morgen in de wagen van Beverwijks bur gervader, de heer J. G. S. Bruinsma, naar de Commissaris der Koningin in Noordhol land, dr. M. J. Prinsen heeft gebracht. Die deze geste uiteraard zeer wist te waar deren. In het dagelijkse leven is de 32-jarige heer De Jong een vlijtig timmerman, maal ais het zo tegen de lente loopt en de eerste kieviten hun vogelse activiteiten in de weilanden gaan bedrijven dan trekt hij de vrije natuur in op zoek naar de eieren, die deze vogels omstreeks deze tijd plegen te leggen. Maandagmiddag was het raak. Achter de fortgrachten in de Wijkermeer vond hij het eerste kievitsei in Noordhol land. Onmiddellijk toog hij met zijn ge spikkelde vondst naar het raadhuis, waar de burgemeester juist druk bezig was om tezamen met zijn wethouders en de raads leden de gemeentelijke begroting te be handelen. Toen deze aangelegenheid tot zijn opl-uchting achter de rug was toog Beverwijks eerste burger opgewekt met een van Beverwijks nieuwste burgers, de timmerman, naar Haarlem, op naar dr. Prinsen. In de tussentijd had de heer De Jong al weer tijd gevonden om naar nog meer kievitseieren te gaan zoeken en het lukte hem waarachtig ook nog een ei voor de burgemeester zelf te vinden. De bur gervader was er erg blij mee en vertelde, dat het niet veel had gescheeld of hij was vanmorgen in alle vroegte naar de markt in Bolsward getuigen om daar een kievitsei te kopen. Zijn echtgenote had hem namelijk gister avond bij wijze van aprilgrap wijsgemaakt, dat zij het ei had opgegeten, wat voor de burgemeester uiteraard niets minder dan een ramp zou hebben betekend De Beverwijkse timmerman weet wel hoe je een dergelijk ei kan verschalken. Hij vertelde, dat hij het al van zijn zesde jaar af doet. Dn met succes. Want vorig jaar heeft hij er zo'n honderd gevonden in de contreien van Beverwijk. „Toen ik zes was ging ik er met mijn vader op uit. Sprong hij met mij op z'n rug over de sloten", zegt hij glunderend. In de kamer van de Commissaris der Ko ningin in het eerbiedwaardige gebouw van de Provinciale Griffie in de Haarlemmer Hout ontspon zich weldra een geanimeerd gesprek over de tactiek bij het zoeken van kievitseieren. Het werd een bijzonder ple zierig en ongedwongen gesprek, waaraan het feit dat de aanwezigen allen van Friese afkomst bleken te zijn wel heeft meege werkt. Vooral de Commissaris der Ko ningin ontpopte zich als een waar kenner van de methoden om de eieren te vinden. En wij moeten het al erg mis hebben als wij niet een tikkeltje Fries chauvinisme in de ogen van dr. Prinsen bespeurden. Maar dat komt wel meer voor bij Frie zen Als dank voor het bijzondere geschenk mocht de Beverwijkse timmerman een ge schenk onder couvert in ontvangst nemen. En met de belofte, dat hij het volgende jaar zou proberen het allereerste ei te vin den verliet het gezelschap monter de ka mer van dr. Prinsen om weer naar Bever wijk te rijden, waar ongetwijfeld de vondst in verscheidene huiskamers het onderwerp van het gesprek zal uitmaken. GOUVERNEUR OOST-PAKISTAN AFGEZET KARATSJI (AFP) De president van Pakistan, generaal Iskandar Mirza, heett de gouverneur van Oost-Pakistan, Fazloel Hak, afgezet. Dr. M. A. Malik, thans Pa- kistaans gezant in Zwitserland, is tot zijn opvolger benoemd. Uit de verkorte balans van de Neder landsche Bank per 31 maart blijkt, dat de bereidheid om driemaands schatkistpa pier tegen 3 percent „over de toonbank" af te geven, in de afgelopen week voor een bedrag van 62,5 miljoen is verwezenlijkt. De post schatkistpapier door de bank overgenomen van de staai ingevolge de zo genaamde markenovereenkomst van fe bruari 1947 is namelijk gedaald van ƒ288,3 tot 225,8 miljoen Overigens ver toont deze weekstaat weinig opmerkelijke mutaties. De maandwisseling is oorzaak dat de „dure voorschotten" omhoog zijn gegaan Boven Rusland bevindt zich een groot lijke richting. Het koude weer met in de hogedrukgebied, dat nog steeds in beteke- nacht overwegend lichte vorst blijft voort nis toeneemt. In de kern steeg de lucht- duren en er kunnen plaatselijk nog enkele druk tot 1044 millibar. Het strekt zich uit sneeuwbuien vallen. over Scandinavië. Aan ie zuidflank er van voeren krachtige ooste'ijke winden nog voortdurend koutte lucht in de richting van Polen en Zuid-Scandinavië. Boven het zui delijk deel van de Oostzee bevindt zich een storingsgebied dat in de lagere niveaus weinig ontwikkeld is maai in de hogere luchtlagen zich voordoet als een goed ont wikkelde depressie. Daze is geheel ge- naar Oost-Polen en Roemenië sneeuw. In oost-Polen vielen grote hoe veelheden sneeuw, in een tamelijk uitge strekt gebied sneeuwde het daar de afge lopen 24 uur onafgebroken waarbij onge veer 25 centimeter viel bij enkele graden WEERRAPPORTEN Donderdag 3 april Zon op 6.12 uur, onder 19.16 uur. Maan op 18.46 uur, onder 5.36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 april Hoog water 2.55 en 15.16 uur. Laag water 10.50 en 23.18 uur. Temperaturen buiten 60 en binnenlandheden c JS ■a h morgen 7 uur. Neerslag: TJ c 8- Lt H laatste 24 uur. C A-t 0) Sa Helsinki geheel bew. O -3 0 Stockholm sneeuw O 0 4 Oslo sneeuw n -0 0,1 Kopenhagen sneeuw O -1 2 Aberdeen onbewolkt windst. -3 0 Londen licht bew. no -1 0 Amsterdam motsneeuw n 1 0,1 Brussel zwaar bew. n -2 0 Luxemburg onbewolkt n -3 0 Parijs onbewolkt nno -1 0 Bordeaux mist windst. 7 5 Grenoble half bew. nno 5 5 Nice zwaar bew. nnw 9 2 Berlijn licht bew. ozo -2 0 Frankfort licht bew. windst. -7 0 München onbewolkt windst. -4 0 Zürich licht bew. windst. -4 0 Genève half bew. windst. -0 0,4 Locarno regen windst. 8 0 Wenen half bew. nw -2 0 Innsbruck geheel bew. ozo 2 0 Rome zwaar bew. z 9 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 9 3 Madrid zwaar bew. windst. 9 0 Mallorca licht bew. wnw 11 0 Algiers onbewolkt zzw 9 0 Den Helder sneeuwbui no 1 0,1 Ypenburg motsneeuw n 2 0,1 Vlissingen zwaar bew. n 2 0 Eelde sneeuw windst. 0 0,1 Twente geheel bew. wnw -1 0,1 Eindhoven sneeuw wnw -0 0,1 De Bilt geheel bew. n 1 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw -3 0 en wel met bijna 62 miljoen, waarmee zij wederom boven de 100 miljoen zijn uit gekomen op 113,4 miljoen. Men neemt aan in kringen van de geldmarkt dat er wel enige banken geweest zullen zijn die met het oog op de lichte verkrapping een beroep op de centrale bank hebben ge daan. Het gros, zo meent men, zal dit ech ter stellig niét gedaan hebben. De geld markt immers, die zeer ruim was, is door de ultimo niet bepaald krap maar wel moeilijk geworden. Mogelijk is ook, dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, die dinsdag t 100 miljoen heeft verkregen uit de storting op de jongste 514 percent le ning tegen 99, hierop een voorschot aan de Turfmarkt heeft gevraagd. In de goud- en deviezenvoorraad is wei nig verandering gekomen De lichte da ling van net goud is van weinig betekenis en het feit dat de zilvervoorraad met ruim 900.000 is verminderd moet vermoede lijk geweten worden aan het aanmunten van zilveren guldens. Goud en deviezen te zamen .belopen nu 4520 miljoen, tegen vo rige week 4518 miljoen. Convertibele va luta is met 11 miljoen verminderd tot 894 miljoen. Dat de bankbiljetten sterk omhoog zou den gaan, was geheel volgens de verwach ting. Met deze stijging van 163 miljoen is de circulatie beland op het hoogste ni veau van dit jaar. nam l'jk 4147 miljoen. Aangezien de weekstaat is afgesloten pre cies op de ultimo zal hiermee wel de gehe le stijging van de ci.culatie zijn verwerkt. De staat heeft aan vele ultimo-opvragin- gen móeten voldoen, terwijl er weinig ko hier-belastingen binnenkwamen. Van daar de daling van het saldo met bijna 65 miljoen. Overigens zal dit saldo moeilijk te hand haven zijn, want dinsdag verviel aan staatsschuld en schatkistpapier tezamen 100 miljoen en volgende week weer f 80 miljoen aan papier. Inrniddeis is een nieu we inschrijving op promessen openge steld. De Danken zijn onder hun verplichte gemiddelde gekomen, maar kunnen zich dit best permitteren. Hun saldo's liggen nu op 264 miljoen. Het gemiddelde is ƒ300 miljoen. Op de geldmarkt moest het daggeld weer op 2%percent gebracht wor den. Straf. Veertig bemanningsleden van de Britse mijnenveger „Apollo", waarop zich onlangs incidenten hebben voor gedaan, zijn veroordeeld tot vrijheids straffen van- ten hoogste zestig dagen, de overige 37 elk tot 30 dagen voor waardelijk. Twee andere opvarenden zullen voor een krijgsraad te Plymouth worden geleid. Gesloten. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat de Sovjet-Unie mid den-maart twee of drie dagen het cen- traal-aziatische gebied van de Sovjet- Unie voor buitenlandse diplomaten heeft gesloten. De woordvoerder zei op een persconferentie niets te weten van de berichten, dat de Oekraine, de Kau- kasus en geheel Centraal-Azië maandag voor ongeveer twee weken tot verbo den gebied zijn verklaard. Betovering. Bij opstootjes in de omgeving van Ibadan in Nigeria, die drie dagen hebben geduurd, zijn veertien mensen om het leven gekomen en driehonderd gearresteerd. De relletjes laaiden op na een auto-ongeluk waarbij de in het gebied van Ibadan zeer populaire op positieleider in het Nigeriaanse parle ment, El Hadzji Adeogoke, om het le ven kwam. De bevolking is ervan over tuigd dat hij het slachtoffer is gewor den van een betovering. Mislukt. De Portugese sociaal-democrati sche partij, die in de oppositie is, heeft besloten voor de presidentsverkiezingen in mei geen kand'daat te stellen, om dat haar pogingen om de huidige kies wet gewijzigd te krijgen, zijn mislukt. Ook bij de jongste parlementsverkie zingen heeft deze oppositiepartij om de ze reden niet aan de verkiezingen deel genomen. Op het nippertje. De piloot van een Ame rikaans passagiersvliegtuig met 58 per sonen aan boord heeft zondag boven de Amerikaanse staat New Jersey een botsing voorkomen door zijn toestel een scherpe duik te laten maken, toen hij vlak voor zich een ander vliegtuig zag. Elf van de passagiers, die door elkaar werden gesmeten, liepen lichte ver wondingen op. Het vliegtuig landde veilig in New York. Betreurenswaardig. Te Chelmsford in het Engelse graafschap Essex hebben dui zend vrouwen op een congres bij de Britse persraad geprotesteerd tegen het „betreurenswaardige gedrag" van Britse verslaggevers jegens familiele den van het in Engeland vermoorde Nederlandse meisje Maria Kriek. Het protest is ingediend met het oog op de „nauwe banden" die Essex met het Ne derlandse volk heeft. Afstamming. De Zweedse hoogleraren Stensioe en Jarvik uit Stockholm, heb ben steunend op de resultaten van een expeditie naar Groenland van hun Deense collega Kauge Koch een theorie ontwikkeld dat de mens niet van de apen afstamt maar van een vierpo tige vis, die driehonderd miljoen jaren geleden leefde. Deze ichthyostega, te zien in het natuurhistorisch museum van Stockholm, zou de ontbrekende schakel vormen in de evolutie van de ósteotëpiformen, volgens Darwins evo lutietheorie verre voorouders van de r.mens. Vernietigd. Het Marokkaanse opperge- rechtshof heeft de doodvonnissen die vorige week over twee Franse officie ren zijn uitgesproken, wegens spiona ge nietig verklaard De vonnissen wa ren door het hof van justitie in Rabat bij verstek geveld. Het oppergerechts- hof vernietigde ook een doodvonnis te gen een Marokkaan die ervan beschul digd wordt in 1954 en 1955 inlichtingen te hebben verstrekt aan de officieren. Volgens het oppergerechtshof is de pro cesgang niet regelmatig Ook het dood vonnis tegen een tolk werd vernietigd op grond van een juridische onregel matigheid. Evacuatie. De Britse minister van Volks huisvesting heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat de regjrfng een plan in de maak heeft cm in geval van oorlog twaalf miljoen burgers uit Londen te evacueren. Afgeschaft. Met ingang van 1 april eisen de meeste Westeuropese landen geen douane-documenten meer voor auto's waarmee buitenlanders deze landen be zoeken. Het zijn: West-Duitsland. Zwe den, Zwitserland. Oostenrijk, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Botsing. Een politieauto en een zieken wagen vormen zondags het enige ver keer in het Amerikaanse stadje Ocean Grove, waarop zondag alle verkeer (behalve in noodgevallen) is verboden. Afgelopen zondag kwamen beide voer tuigen met elkaar in botsing. 30. Langzaam kwam Panda op Joris af. „Je hebt een postkoets beroofd", zei hij beschuldigend, „en dat mag niet. Je moet dadelijk het gestolen geld teruggeven, of ikehik arresteer je. Als sheriff kan ikHij brak af en keek onzeker rond, toen df omstanders in een ruw lachen uitbd/stten. Joris glimlachte toe gevend. „Panda", zei hij bijna teer. „Ik heb je altijd een grappig baasje gevonden, maar soms ben je bijzonder grappig!" „Ik wil helemaal niet grappig zijn!" riep Pan da beledigd. „Ik meen het echt!" „Hij meent het echt!" gierden de ruwe lieden, „om je naar te lachen!" En VOOR Panda begreep wat er met hem gebeurde, werd hem de hoed over de ogen gedrukt en de revolver omwrongen. „Kijk nou eens, Linke", zei een der cowboys tegen Joris, „die paffer was nog geladen ook! We moeten dat joch een lesje geven, anders maakt hij strakjes nog ongelukken". „Och, het ventje meende het niet zo kwaad", zei Joris vergoelijkend. „Laat mij maar even met hem spreken. Dan zal hij wel tot an dere gedachten komen. Wie kan hem beter een lesje geven dan zijn eigen leer meester?" DE veronderstelling dat onderzoekers en ontdekkers van vitamines met hun nomen clatuur al bijna het hele alfabet zouden hebben afgewerkt is niet juist. Is mijn telling goed, dan zijn zij slechts tot de letter P gevorderd, terwijl die reeks dan nog een groot aantal hiaten vertoont. Daar staat dan weer tegenover, dat een belang rijk aantal doublures genoteerd kan wor den. Het begint schijnbaar eenvoudig met het vitamine A. dat ons voor nachtblind heid behoedt en voorts voor ontsteking van het hoornvlies, verdere aantasting van de oogbol en f verhoogde vatbaarheid voor infectieziekten. Nu is „behoe- N£10161) dCF den" eigenlijk niet het juiste woord. We zouden de zaak VltfllDlDCS moeten omdraaien en vertel len, dat wanneer we geen Vitamine A in ons lichaam, hebben, we een lelijke kans lopen ons al die oog-narigheden op de hals te halen. Door boter, levertraan, of eigeel te eten, zijn we wat de vitamine A betreft een eind op de goede weg. In planten komt deze stof niet voor, maar in het planten rijk treffen we toch een viertal substan ties aan, die in het dierlijke lichaam tot vitamine A kunnen worden omgezet. Deze stoffen zijn het a-, b- en c-caroteen en het kryptoxanthine. Over vitamine BI, ook ge naamd aneurine of thiamine, het anti-beri- beri-vitamine behoeven we, na onze vorige uitspattingen op dit gebied, niets meer te vertellen, maar behalve dit veel bereden stokpaardje kent men ook de vitamines B2, B6, B12 en B-complex. Plaatsruimte verbiedt ons helaas deze lekkernijen te specificeren. Het vitamine C of ascorbine- zuur tegen scheurbuik is tegenwoordig ook vrij algemeen bekend, zodat we verse groente en dito fruit vooral in de winter- (Nadruk verboden). maanden niet eens behoeven aan te be velen. Ook het vitamine D tegen rachitis geniet een giote faam, die we echter nog wat zouden willen vergroten door er aan toe te voegen, dat er verscheidene D-vita- mines bekend zijn, waarvan D2 en D3 de voornaamste worden genoemd. Het vita mine E, dat in groente voorkomt heeft voornamelijk met de voortplanting van ratten te maken, maar gebrek hieraan zou toch ook het menselijke lichaam beïn vloeden. We kunnen ons voorstellen, dat een zo gecompliceerd terrein als de vruchtbaarheid niet door één vitamine wordt be heerst en stellen daarom on middellijk vast, dat er vier verschillende vormen van vitamine E bekend zijn. Bij J ratten werden voorts, als gevolg van een tekort aan vitamine F, schilferige huidaandoeningen en ontstekingen aan snuit en poten waarge nomen, terwijl H een abnormale haaruit val en abnormaal grote vetafscheiding bij dit dier bleek te kunnen voorkomen. Over vitamine K behoeft de mens zich evenmin zorgen te maken, omdat hij deze stof, no dig voor de bloedstolling, door middel van de ingewandsbacteriën zelf kan vervaar digen. Toch zouden we schromelijk tekort schieten, indien we zouden verzwijgen dat een vijftal K vitamines bekend zijn. En dan belanden we met één sprong bij het vitamine P (citrine), een stof die met vita mine C voor de normale functie der haar vaten onontbeerlijk zou zijn, maar waar van de betekenis nog onzeker is. Interessanter dan de al wat verouderde vitamines zijn de groeistoffen. 'Daarover een volgende keer. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2