Ik zie Carmen, Hwant ik heb Philips televisie PHILIPS TELEVISIE Chefarine 4 Senorita schildert met de schrijfmachine Universiteit moet openstaan voor meer volksgroepen Noordholland stelt fonds voor natuurbescherming in <~Praatótoel Privé Londen verwacht Russische ruimtevaartonderneming Dit woord: GLOSSEN PAASPROGRAMMA'S Zie 't op zijn best met Onderwijsdebat in Eerste Kamer Politie maakte met sabel einde aan aprilgrap Afscheid WOENSDAG 2 APRIL 1958 V. ya/3 cfa# tof </a<7 De strijd voor de mensenrechten, met kracht begonnen bij de Franse Revolutie en sindsdien met op_ en neergang voort gezet tot heden toe, heeft goede successen opgeleverd en grote groepen der wereld bevolking een zekere mate van persoon lijke vrijheid opgeleverd, die in de demo cratische samenleving tot stabiele politieke gelding is gekomen. Doch het wil ons voorkomen, dat bij die successen te eenzijdig gelet wordt op de politieke vrijheden en dat in vele gevallen de persoonlijke vrijheid in het maatschap pelijke leven te weinig kampioenen heeft gevonden. De bevrijde mensenmassa's heb ben zich waarschijnlijk niet gerealiseerd, dat hun grondwettelijke vrijheden ook een aantal verplichtingen hebben geschapen voor hun onderling verkeer en voor de wijze, waarop de mensen elkander in het kader van hun vrije samenleving dienen te bejegenen. Wij hebben dan speciaal het oog op de persoonlijke vrijheid van vorstelijke per sonen, die vanwege hun geboorte en mi lieu een afstraling ondervinden van de massale nationale belangstelling, die het staatshoofd ondervindt en die volkomen te verklaren valt uit het oogpunt van natio naal belang. Vorstelijke personen uit de omgeving van het staatshoofd, prinsen en prinsessen, in de meeste gevallen slechts theoretisch en in de verre verte mogelijke troonop volgers, genieten een minimum van per soonlijke vrijheid en zien zich in hun par ticuliere leven aan alle kanten ingekap seld door de argwanende aandacht van het gehele land. Zij kunnen zich al heel weinig veroorloven, dat niet in het volle licht der publiciteit wordt getrokken en op onbarm hartige manier aan critiek wordt onder worpen. Een tragisch voorbeeld daarvan vinden wij in de figuur van 'de Engelse prinses Margaret, wier persoonlijke leven nog zeer onlangs op pijnlijke wijze is doorkruist en wier zuiver particuliere aangelegenheden in dit geval zelfs tedere aangelegen heden des harten het onderwerp van een onmeedogende publieke bemoeizucht zijn geworden. Ook de Zweedse prinses Margareta heeft, zij het op minder pijnlijke manier, die openbare bemoeizucht onder vonden en is het voorwerp geworden van een ongezonde sensatiejagerij, die een aan tal kranten van bedenkelijk allooi winst gevende straatverkoop bezorgde. De wijze waarop persoonlijke zaken van deze men sen en ook van andere, toevallig in het licht der belangstelling komende personen als filmsterren en anderen eenvoudig worden geannexeerd en geëxploiteerd, grenst dikwijls aan het walgelijke. We mogen van geluk spreken, dat deze sensatie-wellust bij ons tot dusver minder ernstige vormen heeft aangenomen dan in sommige andere landen, waar bij een groot deel van het publiek de innerlijke rem mingen ten aanzien van het zich verdiepen in het privé-leven van hun medemensen hoe langer hoe geringer schijnen te wor den. Maar deze golf van ongezonde nieuws gierigheid naar de binnenkamers van an deren heeft al zoveel landen overspoeld, dat wij toch wel mogen oppassen er niet óók door te worden meegesleept. Het is nu nog tijd om ons te realiseren, dat het recht op een door geen bemoeizucht van vreem den gestoord privé-leven een van de meest elementaire mensenrechten is en dat „zelfs" personen van vorstelijken bloede en anderen die door hun functie of beroep in de pu blieke belangstelling staan, op dat mensen recht aanspraak mogen maken. LONDEN (UP) Britse raketdeskundi gen nemen aan, dat Rusland klaar is voor een nieuw ruimtevaart-project, waar schijnlijk een satelliet met een hond die veilig op de aarde moet terugkeren. Rus sische raketdeskundigen zijn van hun ge wone posten vertrokken, waarschijnlijk naar de lanceerinrichting bij Stalingrad. Als een mogelijk ander project wordt nog genoemd het afschieten van een raket naar de maan, om daar met kleurstof een ge bied af te tekenen dat met niet te sterke telescopen vanaf de aarde zichtbaar zou zijn. De nieuwe satelliet zal er een zijn, zo meent men, in de grootte van 2000 tot 4000 pond, groot genoeg voor het meevoeren van een televisie-apparatuur. De tweede spoet nik woog een halve ton. rHoe is het ontstaan?^. Glossen op iets maken wil zeggen: ergens de spot mee drijven, in het bij zonder: spotten met zaken die anderen dierbaar of heilig zijn. Eigenlijk betekent het Griekse gloos- sa: woord. Het werd in de Latijnse vorm glossa speciaal gebruikt voor: woord in de tekst van een schrijver dat een verklaring behoeft. Daarna gebruikte men het voor de verklaring zelf die ter zijde van de tekst werd gedrukt. De verzamelde glossen vormen het glossa rium op een bepaald werk of een be paalde auteur. Zo ontstaat de beteke nis: verklaring, toelichting in het alge meen, zonder dat er van een geschre ven tekst sprake is. Van opmerkingen komen aanmerkingen; verklaring leidt tot critiek. Ep zo krijgt het woord glossen de betekenis van: spotternijen. V. ADVERTENTIE Ook met de Paasdagen heeft televisie weer veel te bieden. Met Philips televisie ziet u alles en goed! Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld-op een betrouwbare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstandigheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouwbaarheid. 1 SÉ die u met Philips televisie haarscherp kunt volgen le PAASDAG Hamburg: Opera CARMEN 2e PAASDAG Filmver stag reis H.K.H. Prinses Beatrix naar de West Kurhaus Seheveningen: A VRO Europees danstoernooi Ss, 2V X I I I X vu. o ac isur uurtdtuci rtuui 12 APRIL: Volledige t.v.-uitzending van Toon Hermans' One-man-show U kunt kiezen Uit 5 Philips SUPER ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf ƒ795.- 21 TX 180 U f 1065.- 53 cm beeldbuis (Van onze Kamerverslaggever) Op wetenschappelijk gebied worden te genwoordig veel meer en steeds hoger eisen gesteld. Het land, dat op dit ter rein achterblijft verliest de concurrentie strijd, zei de heer Van R i e 1 (V.V.D.) gis teren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begroting van Onderwijs, Hij hield een pleidooi voor de inschakeling van de kinderen van arbeiders, kleine mid denstanders en boeren bij de universitaire studie. „Tegenover Rusland," zei hij, „dat de proletarische jeugd intellectueel tot ontwikkeling brengt, zal het westen het zich niet kunnen veroorloven bepaalde groepen van de bevolking uit te sluiten van het hoger onderwijs." Het is moeilijk bij de jeugd de intelligentie en daarmede de geschiktheid voor universitaire studie te meten. De heer Van Riel achtte het van groot belang wat het kind door de op voeding in het eigen gezin heeft meege kregen. Een intelligent arbeiderskind kan toch de vereiste brede ontwikkeling mis sen om universitaire studie te volgen. Het grote probleem is volgens de heer Van Riel dit ontwikkelingstekort aan te vullen voordat de universitaire studie be gint. De bestaande universiteiten zullen voor dat nieuwe systeem niet geschikt zijn, maar aan nieuwe universiteiten zal er gelegenheid moeten zijn op dit gebied te experimenteren. In het algemeen vond de heer Van Riel, dat men bij het univer sitaire onderwijs niet te streng de eis moet stellen van het zuiver wetenschap pelijk leren denken, want dat is maar aan weinigen beschoren en hangt helemaal af van de persoonlijkheid. Van het Ameri kaanse hoger onderwijs kunnen we nog iets leren voor de praktijk van het leven. Ook de heren G i e 1 e n (K.V.P.) en V a n Hulst (C.H.U.) betoogden, dat geen ta lent verloren mag gaan. Prof. Diepen horst (A.R.) waarschuwde echter tegen universitaire studie, die te sterk is ge richt op de praktijk. Hij wilde de oude geest van de Europese universiteiten hoog houden, waaruit voortvloeit, dat de uni versiteit niet iedereen binnen haar poor ten kan nodigen. De Kamerleden bespraken ook het te kort aan schoolgebouwen en leerkrachten, maar in het algemeen ondervond het be leid van minister Cals weinig critiek, al sprak de heer Schipper (A.R.) van een noodtoestand bij het nijverheidsonder wijs. Een belangrijke sluimerende reser ve aan leerkrachten vermoedde mevrouw onder de gehuwde leraressen, die ervan worden weerhouden in deze tijd het onder wijs bij te springen om fiscale redenen. Met haar klaagde de heer A 1 g r a (A.R.) over het indringen in het gezinsleven door middel van onderzoekingen op scholen met formulieren van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor een hogere belo- Een aprilgrapje van leerlingen van de Haagse Academie voor Beeldende Kun sten is dinsdag geëindigd in een fors ge vecht met cfe politie. De A.B.K.-ers legden plechtig een krans bij de „Scalamaagd", het beeld dat op het dak van het nu af gebroken Scalatheater heeft gestaan, maar sinds enige tijd een ereplaatsje heeft gekregen bij een groot warenhuis aan de Grote Marktstraat te 's Gravenhage. De politie wilde een einde maken aan deze gebeurtenis en maande de jonge mensen tot doorlopen. Dat deden ze niet. Daarop trokken de politiemannen met blanke sabel en gummieknuppels van leer. Enige :addraaiers werden in de kraag ge vat en naar het bureau op het Buitenhof gebracht. De A.B.K.-ers gingen samen scholen voor dit politiebureau. Ook daar kwam het tot een botsing. Een leerling raakte door een sabelslag aan het hoofd gewond. Een voorbijganger, die bij toe val in de buurt van de strijdenden kwam, kreeg een flinke opduvel van een .gent. Hij verklaarde luid dat hij een klacht zou gaan indienen. (ANP) ning voor de kleuterleidsters pleitte voor al de heer D e r k s e n (K.V.P.). Alleen de heer De Roos (P.v.d.A.) was zeer critisch ten aanzien van het tekort aan schoolgebouwen. Hij vroeg de toezeg ging, dat daarvoor voldoende middelen in dringende gevallen beschikbaar zullen worden gesteld. Van andere zijde werd betoogd, dat het vooral een financieel pro bleem is, waarvoor minister Hofstra ver antwoordelijk is. Het actuele probleem op onderwijsge bied is de hervorming van het voortgezet onderwijs. Het wachten is op het desbe treffende etsontwerp. Het was gisteren de laatste dag, dat de adviezen van de onderwijsinstanties voor de voorbereiding van dit wetsontwerp konden worden inge diend. De adviezen zullen wel tegenstrij dig zijn, maar van verschillende kanten werd minister Cals voorgehouden, dat dit geen reden mag zijn voor een tekort aan besluitvaardigheid. Voor kunst en cultuur vroeg vooral de heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) meer geld. Er is een achter stand in te halen. De heer De L o o r (P.v.d.A.) vroeg aandacht voor de jeugd zorg. Tot na middernacht uitten ook de communisten, de heren Seegers en Polak, nog diverse wensen. Vandaag antwoordt minister Cals. De Eerste Kamer heeft zich zonder be raadslaging of stemming verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van artikel 1 der Wegenverkeerswet, artikel 1 der wet Autovervoer Personen, artikel 1 der Wet Autoyervoer Goederen en artikel 13 der Rijtijdenwet. Door de goedkeuring van dit wetsontwerp wordt de thans gel dende wettelijke omschrijving van het be grip motorrijtuig aangevuld zodat ook trolleybussen daaronder vallen. Tevens wordt in de Rijtijdenwet de verouderde verwijzing naar de Motor- en Rijwielwet vervangen door een verwijzing naar de Wegenverkeerswet. ADVERTENTIE 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk beirouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarinq,,4"- elk afzonderlijk al beroemd - v/erken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen rr Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefaroi. Op de Fiets Het kan nu niet lang meer duren of mijn oude fiets zal instorten. De fietsenmaker begrijpt niet, waarom ik haar iedere tbeek nog laat repareren. Maar op mijn aandrin gen blijft hij haar trouw van tweedehands onderdelen voorzien. Nieuwe dingen acht hij er niet aan besteed en ik vind het aardig van hem, dat hij telkens weer in zeer oude biskwieblikken rommelt om een of ander roestig maar nog bruikbaar aanhangsel toe te voegen aan dat prachtige brok harmo nie, dat een oude fiets voor mij nog ver tegenwoordigt. Mijn fiets is van vreemde bodem, dat kan men dadelijk zien aan de kleine wieltjes, het hoekige spatbord en de ongebruike- lijke stand der pedalen. Zij werd vlak na de bevrijding, toen wij al niet eens meer op onze blote velgen reden, uit Frankrijk geïmporteerdToen werd erom gedrongen en iedereen zocht aan te tonen, dat hij moeilijk ter been was om op de lijst te komen voor zulk een rijwiel. Na een jaar ging er al een kwaad gerucht over deze ■fietsen. Zij zouden te licht zijn voor de be lading, die, wij in dit land gewoonlijk op twee wielen meevoeren. De ketting zou uiterst breekbaar zijn. En bovendien werd het frame niet betrouwbaar geacht. Som migen zouden er geheel onverwacht door heen zijn gekletterd. Zij zeiden, dat het staal ervan blijkbaar niet nodig was ge weest, voor de geallieerde oorlogvoering en dus wel van minderwaardige kwali teit moest zijn. Anderen zakten er niet doorheen. Die zeiden, dat het staal onver slijtbaar was. Ik wil mij over de kwaliteit van het staal niet uitspreken. Mijn oordeel zal ervan afhangen of ik er over drie dagen dan wel over drie jaar doorheen zal zijn gezakt. Vanmorgen hield ik al rekening met drie dagen. Maar als ik straks weer zie, hoe snel mijn fiets op al mijn impulsen in het verkeer reageert, geef ik haar weer drie jaar. De fietsenmaker heeft mij bezworen nooit meer iemand achterop te nemen. Eén keer heb ik er nog een vriend op laten springen en de fiets doorstond het. Maar na een tijdje knapte er een spaak. Toen zijn we afgestapt en verder gaan lopen. Ik wilde het achterwiel niet opeens in een ellips zien veranderen. Door dit voorval heeft mijn fiets nu ook de aandacht van al mijn vrienden. Zelfs automobilisten on der hen informeren geregeld naar de toe stand ervan. Dan maak ik opzichtige pret over het ding en spreek met pathos over dit juweel van de Franse rijwielindustrie. Maar als ik er dan later alleen mee ben en de ketting één en al knoersende span ning is, dan weet ik, dht ik er nooit zo over had moeten spreken. Wanneer zij het hier, met regen- en stormvlagen in het gezicht, zou begeven, dan zou ik nog niets mogen zeggen. Maar het is telkens weer een milde verrassing, dat zij het niet be geeft. Op zulke momenten verhef ik mij in het zadel en pak haar handvatten als de hand van een lieve vrouw op een gouden huwe lijksfeest. En wij zijn weer één en al zwij gende verbondenheid. Ik hijg en zij kraakt. En we' zijn er nog- attijd 'samen gekomen, ook al moesten we lópen. Henk Biersteker In de dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land is besloten tot het instellen van een fonds voor natuurbescherming. Het fonds zal dienen om daaruit aan daarvoor In aanmerking komende instanties bijdragen te verlenen in de kosten van aankoop en eventueel herstel en verbetering van ter reinen, die uit een oogpunt van natuurbe houd en recreatie van meer dan plaatse lijk belang zijn. In het fonds zal een be drag van 1.275.000 worden gestort, zijnde de opbrengst van de verkoop van de gron den der voormalige veenderij „De Een dracht."' te Amsterdam. In Londen is senorita Mont- serrat Alberich door haar ro de haar niet opgevallen, in Barcelona wordt er nog wel eens op een bijzondere manier naar haar gekeken. „Muy guapa", zeggen de mannen dan met een fijnproeversblik en dat „heel mooi" moet een meisje zich daar gracelijk la ten welgevallen, zonder zich beledigd te voelen. Rood haar is zeer zeldzaam in Spanje, zelfs in Catalonië waar het donkere typen lang niet zo overheersend is als meer zui delijk. Haar uitstapje naar Enge land, einde verleden jaar, was de eigen landsgrenzen, „De televisie-afdeling van de tevens haar eerste reis buiten B.B.C had me uitgenodigd mijn werk te laten zien en er een praatje over te houden", vertelt ze, nog verbaasd over het geluk, dat zo onverwacht aan haar deur heeft geklopt. „Eerlijk gezegd had ik er zelf nooit zoveel opmerkelijks in gezien". Hier is Montserrat ze is vernoemd naar het bekende klooster in de nabijheid van Barcelona een tikje te be scheiden, vind ik. Haar ge typte schilderijen (als ik deze ongelijksoortige woorden mag samenvoegen) mogen dan geen kunstproclukten zijn, ze ver dienen ongetwijfeld buitenge woon kunstig te worden ge noemd en daarbij zijn ze waar. schijnlijk uniek. Ik heb ten minste wél vaker gehoord van vaardige lieden, die met be hulp van hun schrijfmachine andere stukken produceren dan zakelijke brieven en min of meer geslaagde artikelen, Een Spaans meisje uit Barcelona heeft van haar hobby een niet onaanzienlijke bijverdienste gemaakt. Met een oneindig ge duld én een massa fantasie reproduceert ze op haar schrijf machine het ene na het andere oude meesterwerk. maar zover mij bekend is heeft deze Spaanse secretaresse als eerste en enige ter wereld werken uitgevoerd in alle kleuren van de regenboog. Senorita Alberich bewoont met haar al zeer bejaarde moeder een uiterst eenvoudi ge woning in het oudste deel van de Spaanse havenstad. Het kost me nogal wat moeite in de doolhof van op elkaar lijkende straatjes het juiste adres te vinden. Zelfs de taxi chauffeur, die ik ten einde raad in de arm neem, schijnt er de kluts kwijt te raken of hij slaat mij aan voor een rijke vreemdeling met noncha. lante minachting voor een ho ge meterstand. Ik heb het niet gewaagd naar Montserrat's leeftijd te informeren: laat ik haar voor zichtig op even in de dertig schatten. Ze is een aantrekke lijke vrouw met een regelma tig en vriendelijk gezicht, een beetje onwennig eerst, omdat ze ondanks haar Londense er varing vreemd staat tegen over de gedachte aan publici teit. Het is een verademing voor haar. als ze me haar werkkamer kan laten zien en met vee! precieuze handge baartjes kan uitleggen hoe ze te werk gaat. Daar staat haar machine, een modern apparaat met een enorme wa^en, alsof ze ge woon is er reusachtige staten op te tikken. Er is echter geen papier ingedraaid, maar een lap linnen van ongeveer zestig bij veertig centimeter. Het meisjeskopje in natuurlijke kleuren, nog niet in alle de tails uitgepeuterd, herken ik onmiddellijk als een Renoir. Alleen van dichtbij bezien komen de onderdeeltjes los: duizenden tekentjes en streep jes, die op een normale type writer voorkomen. „Daar gaan zeker heel wat arbeidsuren in zitten", meen ik. „Enige maanden", zegt ze glimlachend. „Ik begin met op de linnen lap zo accuraat mo gelijk de vormen en omtrek ken aan te geven en daarna breng ik de ondergrond op het doek. Dat is wel het een voudigste werk, hoewel ik toch goed moet opletten of ik de iuiste nuanceringen tref. In één kleur kan ik een schaduw werking krijgen door bepaal de gedeelten met een forsere aanslag zwaarder af te druk ken. Het moeilijkst zijn de sa mengestelde kleuren. Kijk, dit is mijn palet". Ze beschikt over meer dan veertig inktlinten in diverse tinten, oppervlakkig be schouwd een grote variatie dus. Het is echter ook zonder haar explicatie duidelijk, dat de menging van kleuren heel wat minder gemakkelijk is dan met olie- of waterverven. „Kunt u die linten zo maar in een winkel kopen?" „Nee, de meeste krijg ik rechtstreeks van de fabriek. Zwarte, rode en groene, in één tint, zult u wel kennen, maar dé andere worden na tuurlijk niet in grote hoeveel heden vervaardigd. Dit oker geel bijvoorbeeld of dit diep violet kunt u zich voorstel len hoe afschuwelijk een brief in die kleuren er zou uit zien?"- Ondanks de verscheidenheid is het vaak een kwestie van nauwkeurig experimenteren, voordat Montserrat de over tuiging heeft er te zijn. Soms geven enkele licht over elkaar getypte tinten het gewenste effect, soms wil het maar niet lukken en dan moet ze weieens een speciaal lint aanvragen. „Wat is het lastigste deel van een schilderij?" „De gezichten", zegt ze be slist. „Er komen in de huid zo veel fijne nuances voor, dat ik er heel voorzichtig mee te werk moet gaan. Wanneer ik op een middag een stukje wang klaar krijg, heb ik mijn tijd goed besteed". Als voorbeelden gebruikt senorita Alberich perfect ge drukte kleurreprodukties van bekende doeken. Ze haalt er een te voorschijn: een schilde rij uit het begin van de negen tiende eeuw, toegeschreven aan een leerling van Goya. Het stelt voor een familiegroep, die een rondedans maakt in het gras, naast een kromgegroeide boom. „Ik zou u kunnen aan wijzen, dat er wel vijftig kleur nuances in zijn te vinden. Ik heb er dan ook ruim vier maande over gedaan en kon er toen geen afstand van doen. Daar hangt het. Dan kunt u meteen met de plaat verge lijken of ik het goed heb ge troffen". Van een afstandje lijkt het inderdaad verbluffend echt. O zeker, dit is kitsch en noem 't gerust afschuwelijke kitsch, maar het is met grote liefde en roerende toewijding ge maakt en deze elementen mo gen bij de beoordeling niet worden weggecijferd. En bo vendien: het zijn in ieder geval geen massaprodukten, want Montserrat maakt nooit meer dan één kopie van eenzelfde schilderij. Er komen nog meer werk stukken voor de dag, die ze niet heeft willen afstaan. Een wat zoet vrouwenportret uit het midden van de negen tiende eeuw „bijna drie maanden aan getypt' en twee alleraardigste balletrat- ies van Degas, waarin ruim twee maanden vrije tijd zijn verdisconteerd. De meeste worden verkocht, wat een welkome bijverdien ste betekent. Een secretaresse brengt het in Spanje niet tot een hoog salaris. Twaalfhon derd pesetas per maand is al veel en dat bedrag kan, de la gere kosten voor levensonder houd in aanmerking genomen, ongeveer worden gelijkgesteld met honderdvijfenzeventig gulden. „En u hebt over het alge meen geen moeite kopers te vinden?" „Integendeel. Terwijl ik nog bezig ben, is een schilderij vaak al verkocht. Ze halen het me onder de handen van daan en dat is maar goed ook, want ik raak er meestal zo aangehecht, dat ik het eigen lijk niet kwijt wil". J. F. Kemming Bij de gedachtenwisseling, die aan het nemen van het besluit voorafging, merkte de heer Schippers (K.V.P.) op bezwa ren te hebben tegen het vormen van een fonds. Met de gedachte k<jn hij zich wel verenigen, maar hij achtte het ongewenst eventuele gelden buiten de provinciale be groting om beschikbaar te stellen. De heren Thomassen en Kooy (Arbeid) juichten het voorstel toe en had den geen bezwaren tegen het vormen van een fonds. Er bestaan meer fondsen in de provincie en die werken gunstig. Ook de heer Gortzak (Comm.) verklaarde zich namens zijn fractie voor het voorstel. Het lid van Gedeputeerde Staten mejuf frouw mr. Ribbius Peletier (Ar beid) was dankbaar voor de steun van de leden der Pronvipciale Staten. Als tot aan koop van landgoederen en dergelijke kan worden overgegaan is het prettig als een fonds beschikbaar is. Anders is het mo gelijk dat het geld voor andere doeleinden gebruikt is. Met 53 tegen 12 stemmen keurde de ver gadering een voorstel van Gedeputeerde Staten goed met betrekking tot de be stemming van rente en aflossing van de geldlening, verstrekt door de provincie aan de Stichting tot verpleging van geestelijk gestoorden. De leden waren voor de laatste maal in de huidige samenstelling bijeen. Als de nieuw gekozen leden op de eerste woens dag van juli in vergadering bijeen komen zullen ruim twintig leden uit de tegen woordige samenstelling niet terugkeren. De Commissaris der Koningin in de pro vincie, dr. M. J. Prinsen, sprak woor den van afscheid tot deze groep en in de eerste plaats richtte hij zich tot de nestor, de heer G. Baas, die geruime tijd voorzit ter van de Protestants-christelijke fractie is geweest. Op vriendelijke wijze wist de ze de zaken toch scherp te stellen. Veel heeft de heer Baas er toe bijgedragen dat er een goede sfeer heerste. De Staten zijn hem grote dank verschuldigd. Vervolgens wendde dr. Prinsen zich tot de voorzitters van de fracties der K.V.P., van de Partij van de Arbeid en. van de V.V.D., de he ren Jac. Groen, mr. A. de Roos en Voort- huijsen, die evenmin terugkeren. Verder hebben de leden van Gedeputeerde Staten mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier en de heer A. B. J. Prakken zich niet kandi daat gesteld als leden der Staten en zullen op 1 juli aftreden. Weliswaar blijven zij nog enkele maanden in functie als gede puteerden, maar spreker meende dat woor den van dank op zijn plaats zijn. De heer Prakken was een deskundig beheerder van de Provinciale bedrijven en heeft veel ge daan voor de totstandkoming van de Rijn- Kennemerland watertransportmaatschap- pij. Voor mejuffrouw Ribbius Peletier heeft spreker bij voortduring bewondering en waardering gehad voor de wijze, waar op zij de planologische zaken heeft behar tigd. Een aantal streekplannen kwam on der haar leiding tot stand.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5