IJmuidense sleepboot „Cycloop" onderweg naar brandende Noor Huwelijkszwendelaar bestal weduwe met drie kinderen van haar vermogen Wijsmullers „Hector" als tweede van vierling te water gelaten Donderdagnacht ter plaatse WOENSDAG 2 APRIL 1958 11 Rijkssubsidie voorgesteld voor Amsterdamse Universiteit Kerkelijk Nieuws Burgemeester van Voeren- daal plotseling overleden „Simson" vrijdag ter proefvaart Westelijk voorstel aan het Kremlin Brits initiatief Tegenstrijdige uitlatingen over radio-activiteit Volgens conferentie in Lausanne weinig gevaar Bonn terughoudend inzake staking der kernproeven (Van een onzer verslaggevers) DE IJMUIDENSE SLEEPBOOT „Cycloop" van de zeesleepvaart- en bergings maatschappij N.V. Bureau Wijsmuller is sinds dinsdagmiddag, toen een hevige brand uitbrak op de Noorse „Skaubryn" in de Indische Oceaan, onderweg naar dit 9786 ton grote passagiersschip, waarvan inmiddels elfhonderd passagiers en de tweehonderd man sterke bemanning zjjn gered door de „City of Sidney". Wij vernemen, dat het marconist J. M. v. d. Berg van de „Cycloop" is geweest, die als eerste het nieuws over deze scheepsramp op ongeveer 300 mjjl ten zuidoosten van het eiland Sokotra wereldkundig heeft gemaakt. De rederij van de „Skaubryn", Isak M. Skaugen te Oslo, ontving het bericht nameljjk van haar vertegenwoordiger in Nederland, die op zjjn beurt was ingelicht door Bureau Wijsmuller te IJmuiden. De „Cycloop" heeft thans een contract op Lloyds Open Form om de „Skaubryn" vast te maken en dan waarschijnlijk naar Aden te slepen. Bij de Tweede Kamer Is een wetsont werp ingediend voor een voorlopige sub sidieregeling voor de kosten van huisves ting van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Volgens dit wetsontwerp kan een tegemoetkoming van 90 percent wor- en verleend in de kosten van nieuwe voor zieningen op het gebied van de huisves ting ten dienste van het onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek. In de toelichting wordt gezegd, dat de uitgaven voor de gemeentelijke universi teit van "f 1.692.000 in 1939 thans zijn ge stegen tot 11.762.000, waarbij nog niet zijn meegerekend de kosten van verpleging van patiënten ten behoeve van het me disch hoger onderwijs en wetenschappe lijk onderzoek. Deze kosten worden nog steeds door de gemeente gedragen, ofschoon de universi teit van veel meer dan zuiver lokaal be lang is. Bijna 60 percent van het aantal ingeschreven studenten is niet uit Amster dam afkomstig. In maart 1956 werd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een commissie ingesteld ter bestudering van de vraag in hoeverre van rijkswege in de kosten van de gemeentelijke universi teit te Amsterdam zou kunnen worden bij gedragen. Deze commissie heeft voorgesteld in de eerste plaats de verbetering van de huis vesting voor subsidie van rijkswege in aanmerking te doen komen, aangezien op dat gebied een noodtoestand dreigt te ontstaan. Sinds 1939 is namelijk het aantal studenten meer dan ver dubbeld zonder dat bouwvoorzieningen van enige betekenis hebben plaats gevon den. Aangezien er over tien of twaalf jaren naar verwachting nog weer twee maal zo veel studenten aan de universiteit zullen zijn als thans, is uitbreiding op grote schaal een dringende noodzaak ge worden. De daarvoor geraamde kosten be dragen tot en met 1966 150 miljoen en voor de daarop volgende zeven a tien ja ren nog eens 96 miljoen. Het is onver mijdelijk, dat van rijkswege een financiële bijdrage wordt verleend. Aangezien de Hoger-Onderwijswet voor een dergelijke bijdrage aan de gemeentelijke universiteit geen mogelijkheid biedt, is een aparte wettelijke voorziening daarvoor nodig. Daar het echter nog niet mogelijk is alle vraagstukken te overzien, welke de nieu we samenwerking tussen het rijk en de gemeente Amsterdam ten aanzien van de toekomstige organisatie van het hoger on derwijs en de positie van de universiteit van Amsterdam daarin met zich zal bren gen, is thans volstaan met een voorlopige regeling, waarin slechts het beginsel van de subsidiëring wordt vastgelegd. Het is de bedoeling, dat deze voorlopige subsidie regeling in werking zal treden op 1 januari 1959 en zal gelden voor de jaren 1959 en 1960. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Venlo J. Struys te West-Ter schelling. Bedankt voor Hoogeveen (toez.) (vac. G. C. Severijn) C. J. Lam te Poortvliet. Geref. Kerken Beroepen tê Amsterdam (vac. R. C. Har der) A. Broek te Groningen-Noord te Leeuwarden-West (3de pred.pl.) P. Heinen te Noordwijk-Binnen. Aangenomen naar Grootegast (vac. W. Stuursma) B. Smilde te Garijp. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Dordrecht L. G. C. Gra- bandt te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Artesia (Californië) (Old Chr. Ref. Church) M. Vlietstra te Eem- dijk; te Rotterdam-Kraldngen G. de Vries te Zeist. Vioolconcours. De Russische violisten Valeri Klinov en Victor Pkiaisen hebben respectievelijk de eerste en de tweede prijs gekregen op het „Internationale Vioolconcours Tsjaikofsky" in Moskou. De „Skaubryn" in haar volle glorie ;De sleepboot „Cycloop", 1200 paarde- krachten sterk en ongeveer 32 meter lang, was met de losse boot (zonder sleep) on derweg van Basrah naar Aden. Het schip bracht op de laatste sleepreis in februari en maart een bok van Vlaardingen naar Basrah. Kapitein van de „Cycloop" is de IJmui- denaar Teun Hoek. Nadere mededelingen kon Bureau Wijsmuller te IJmuiden ons nog niet doen, maar volgens onze eigen be rekeningen kan de „Cycloop" het branden de schip in de nacht van woensdag op donderdag bereiken. In de buurt van het wrak bevindt zich het Italiaanse schip „Roma", zodat door de marconist van de „Cycloop" vermoedelijk op dit schip pei lingen kunnen worden genomen. Pas wanneer de „Cycloop" ter plaatse is kan beoordeeld worden of de „Skaubyrn" behouden kan worden. Voor de bemanning van de IJmuidense sleper komt dan pas het zware werk: het blussen van de brand en het vastmaken en slepen van de „Skau bryn". De 1200 pk. sterke „Cycloop" die thans onderweg is naar de brandende „Skau bryn". De foto toont de „Cycloop" voor de laatste verbouwing in eind 1957. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Met huwelijksbeloften, mooie praatjes en fantastische leugens heeft de 32-jarige Hagenaar P. van O. in één jaar tijd het gehele vermogen en alle waardevolle eigendommen van een weduwe uit Geleen weten te verkrijgen. De Hagenaar, een voormalige autohande laar, getrouwd en met kinderen, had in september 1956 onder een valse naam ge schreven op een huwelijksadvertentie. Hij vertelde dat bij in .loondienst werkte als technisch tekenaar en uitgezonden zou worden naar Milaan; dan zou de weduwe hem natuurlijk niet meer kunnen zien. De uitzending zou zij kunnen voorkomen door hem geld te geven, opdat hij zijn eigen tekenbureau kon beginnen. Zij gaf het geld. Met het verhaal dat hij een bij zondere uitvinding betreffende de lucht verversing in textielfabrieken voor eigen rekening zou gaan exploiteren, kreeg de man daarna tienduizend gulden los. En alles onder het motto dat hij met haar zou gaan trouwen. Het huis zou hij al gehuurd hebben. In september 1957 had de weduwe haar complete vet mogen, ongeveer drieëntwin tigduizend gulden, alsmede al haar be zittingen haar huis, meubels, servies, fornuis en zelfs de fiets van haar zoontje aan verdachtes geldzucht opgeofferd. Zij woonde met haar drie kinderen toen op gehuurde kamers. Zij moest zien rond te komen van een klein pensioen. Pas toen de verdachte haar in de steek liet, omdai er niets meer te halen viel, begreep de .weduwe dat zij was bedrogen en volgde een aangifte bij de justitie. Voor de Haagse rechtbank gaf de ver dachte met neergeslagen ogen alle hem ten laste gelegde feiten toe: geheel in tegen stelling tot een paar jaar geleden toen hij ook terecht stond terzake van huwelijks- zwendel. Bij die gelegenheid bleef hij halstarrig ontkennen. Ter zitting bleek nog dat de verdachte tijdens de affaire met de weduwe uit Geleen ook gepro beerd had een verpleegster op te lichten. Haar had hij eveneens trouwbeloften ge daan. Meer dan zestig gulden had hij ech ter aan haar niet weten te „verdienen". De officier van Justitie wees op een psychologisch rapport, waarin de man De burgemeester van Voerendaal, de heer M. J. H. Dautzenberg, is tijdens een burgemeesters-bijeenkomst ir) Heerlen onwel geworden en korte tijd later over leden. De heer Dautzenberg was 64 jaar. enigszins verminderd toerekeningsvat baar geacht wordt en dat tot terbeschik kingstelling van de regering adviseert. Het reclasseringsrapport was aanzienlijk opti mistischer, maar de officier hechtte meer vertrouwen aan het psychiatrisch rapport en eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek alsmede onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger achtte het nodig dat de ver dachte zo spoedig mogelijk ter beschikking gesteld wordt, opdat hij snel onder psy chiatrische behandeling kan komen. Plei ter vroeg daarom een aanzienlijk kortere gevangenisstraf. De uitspraak volgt op 15 april. (Van een onzer verslaggevers) AAN DE BOORDEN VAN HET smalle water tussen de scheepshelling van de scheepswerf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht en de druk bevaren Noord waren alle schoolkinderen uit dit kleine plaatsje, waar het grootste deel van de bevolking leeft van de afbraak, samengetrokken. In het helle zonlicht stak boven dit krioelen van de grote menigte de donkere scheepsromp af van de in aanbouw zijnde zeesleepboot „Hector" voor N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. Het tweede schip uit de serie van vier sleepboten van elk 1200 pk en dertig meter lengte de „Simson" was de eerste zou hier te water worden gelaten en dat er een aanzienlijk grotere belangstelling dan gewoonlijk bij een tewaterlating bestond, had zijn oorzaak in de aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz en zijn echtgenote, die op deze dag een werkbezoek brachten aan het vol vlaggen geplante Hendrik Ido Ambacht. Het echtpaar werd ook op de werf ontvangen om als welgekozen afsluiting aan mevrouw Klaasesz de gelegenheid te geven de doop van de „Hector" te verrichten. Die doop en de tewaterlating zijn vlot verlopen. Met een felle klap sprong de champagnefles op de scheepsromp in scherven uiteen, nadat de echtgenote van de commissaris met een fraai uitgevoer de bijl een koord had doorgehakt en daar bij de woorden had gesproken: „Ik doop U Hector en wens U een gelukkige vaart". Daarmee gleed de tweede sleepboot uit de serie van vier de Noord tegemoet om in de maand juli afgebouwd en wel naar IJmuiden te komen. Van het viertal is de „Simson" als eerste vrijwel voltooid bij de scheepswerf A. van Bennekum te Slie- drecht. Verwacht wordt, dat het schip de ze week vrijdag de technische proefvaart maakt en eind volgende week de officiële proefvaart naar IJmuiden. Bij Van Bennekum verrijst'inmiddels op de helling de romp voor het derde schip, dat in het eind van de zomer zal worden opgeleverd en bij Jonker en Stans is gis termiddag onmiddellijk na de tewater lating de kielgang gelegd voor de sleep boot, die als vierde en laatste in decem ber van dit jaar de officiële proefvaart moet maken. Voor dit laatste schip is de naam „Stentor" gekozen, zodat het stoom- duo, dat eind vorig jaar naar Ravenna in Italië is verkocht, eind 1958 reeds zal zijn vervangen door twee moderne schepen. De naam van het derde schip in aan bouw bij Van Bennekum is nog niet met zekerheid bekend. Laag water Voor de tewaterlating was het grote ge zelschap bijeengekomen in de cantine van de scheepswerf van Jonker en Stans. Ter begroeting waren bij de ingang van deze cantine aanwezig de directeuren van de werf, de heer W. Stans sr. en ir. Joh. C. Stans. Aan de commissaris der koningin werden ondermeer voorgesteld de presi dent-commissaris van n.v. Bureau Wijs muller, de heer L. J. W. H. Goedkoop, de heer J. Wijsmuller en de heer A. Wijsmul ler, directeuren van de maatschappij en mevrouw A. Wijsmuller. Na de tewaterlating kwamen allen hier weer bijeen om te luisteren naar de heer W. Stans sr. Hij sprak ondermeer over de nervositeit onder scheepsbouwers op het moment voor de tewaterlating en voerde de factoren aan, die op deze middag bij de tewaterlating van invloed waren ge weest. Er stond een stevige oostelijke bries, die een lage waterstand tot gevolg had. De voorpiek van de „Hector" had men daarom gedeeltelijk met water ge vuld om het schip bij het verlaten van de helling niet te snel te laten dompen. De kans op stoten op de bodem van de Noord werd hierdoor geringer. Als herin nering aan deze tewaterlating overhandig de de heer Stans een zilveren schaal aan mevrouw Klaasesz. Namens de n.v. Bureau Wijsmuller voer de de heer John F. Wijsmuller het woord. Het had de directie van de maatschappij bijzonder verheugd dat een zeesleepboot de eer te beuit was gevallen om door me vrouw Klaasesz te worden gedoopt. „Dit is meer nationale, dan provinciale belang stelling", meende de heer Wijsmuller. De noden der scheepvaart, die de laatste tijd herhaalde malen onder ogen' van de Ne derlandse regering zijn gebracht, waren voor hem aanleiding op te merken, dat het van groot belang is om kleine zaken en bedrijven gelegenheid te geven uit te groeien. De maatregelen op het gebied van de belastingen in Nederland, aldus de heer Wijsmuller, gaan lijnrecht in tegen de groei van een bedrijf. „Wij willen met ons bedrijf vooruit" ging de heer Wijsmuller verder, „We wor den echter tegengehouden in onze groei. Wanneer echter de belangen van de scheepvaart en het rijk tegenstrijdig wor den, dan zou de tijd wel eens kunnen aan breken, dat we gedwongen worden er mee op te houden." Ook ir. J. C. Stans kwam op het spreek gestoelte om ondermeer een vergelijking te treffen tussen de scheepsbouwers en de bergers en slepers. Hij overhandigde me vrouw Klaasesz de kop van de champag nefles en de daarbij behorende kurk met versieringen, die bij de doop en het uit eenspatten op de „Hector" bewaard wa ren gebleven. Mr. Klaasesz was de laatste spreker. De zeesleepvaart en berging hem in de eigen provincie rond Maassluis goed be kend waren voor hem aanleiding de he ren Wijsmuller en Stans van wederwoord te dienen. Hij wilde niemand in verdedi ging nemen en stelde ondermeer: „We willen gaarne meewerken om concurren ten gelegenheid te geven in onze provincie aan nieuwe schepen te komen. We geven U de kans in de wedloop af en toe een eerste prijs in de wacht te slepen", aldus mr. Klaasesz. Met zijn vrouw had hij het als een voor recht gezien om op deze middag kennis te maken met het bedrijf van de firma Jonker en Stans en het roemruchte IJmui dense zeesleepvaartbedrijf. En wat de be lastingen betrof, moest de heer Klaasesz opmerken, dat de provincie daar weinig belangstelling voor heeft.. Zuid Holland heeft als enige de belastingen verlaagd Hij verzekerde de heer Wijsmuller, dat hij diens wensen zou overbrengen. „Ik ben er zeker van, dat er geen rekening mee wordt gehouden," beëindigde hij zijn toe spraak. Bij Van Bennekom in Sliedrecht na dert de „Simson" de voltooiing. Hier ligt het schip nog hoog op het water. De tanks moeten vrijdag bij de offi ciële proefvaart gevuld worden. Nederland bouwt schepen. Grote en kleine werven leveren het beeld van de nobele bedrijvigheid die heerst aan de waterkant zoals in Hendrik Ido Ambacht, waar dinsdag op de scheeps werf Jonker en Stans de zeesleper „Hector" te water werd gelaten. De Hectoris 29,92 meter lang en is uit gerust met twee dieselmotoren van elk 400 p.k. Het scheepje is bestemd voor Wijsmuller te IJmuiden. (Van onze correspondent in Londen) Het voorstel aan Moskou van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten met voorbereidende besprekingen voor een topconferentie te beginnen, is het resultaat van een Brits initiatief. Minister president Macmillan heeft bij de Ver enigde Staten en Frankrijk op deze stap aangedrongen. Macmillan laat in een korte begeleidende nota aan de Sovjet-regering duidelijk uitkomen dat hij meer dan ge noeg heeft van de eindeloze briefwisseling. Hij wil de Russen dwingen zonder uitstel met het praktische werk te beginnen. Het westelijke standpunt is, dat de eerste gedachtenwisseling zal moeten geschieden door de ambassadeurs in Moskou van de vier landen, die elkaar in 1955 in Genève hebben ontmoet Het is echter niet uitge sloten, dat ook anderen bij de voorberei ding zullen meedoen. Londen oordeelt, dat een beperkt aantal deelnemers de beste kansen biedt op succes. In een rede in Halifax heeft Macmillan gezegd, dat een topgesprek de beste hoop vormde op vermindering van de span ningen. „Ik wil een topconferentie, niet alleen om dat het goed klinkt, maar ook om iets goeds te doen", zei hij. Het is be slist noodzakelijk de conferentie te hou den onder omstandigheden die een rede lijke hoop bieden op een zekere mate van overeenstemming over één of meer be langrijke onderwerpen, aldus Macmillan. LAUSANNE (UP) De toeneming van de radio-activiteit en radio-actieve neer slag, afkomstig van proefnemingen met kernwapens is onbetekenend, aldus de slotsom van een studie-conferentie van 160 vooraanstaande geleerden uit westelijke landen. In een communiqué, uitgegeven na het driedaagse symposium over de schade lijke effecten van radiatie op laag niveau, wordt verklaard: „Dank zij het uitgebreide en nauwgezette onderzoek in de Anglo- Saksische landen, is wel komen vast te staan dat de toeneming van de atmosfe rische radio-activiteit en radio-actieve neerslag geen essentieel aandeel heeft en van geen enkel praktisch belang is, verge leken met natuurlijke radiatie". „De ge registreerde waarden vormen onder geen enkele omstandigheid een gevaar voor de gezondheid van de mens". In het communiqué wordt aangedrongen op onderzoek op het gebied van de erfe lijkheid met betrekking tot de toegenomen radio-activiteit. NEW YORK (UP) In een televisie interview heeft dr. Libby, lid van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, verklaard dat Amerika wat radio-actieve neerslag betreft „de gevaarlijkste plek van de wereld is". Deze neerslag, aldus dr. Libby, is een aanvaardbaar risico van kernproeven in de huidige wereldsituatie. Keerzijde Dr. Linus Pauling, winnaar van de No belprijs, verklaarde dat uit de tot nog toe genomen proeven is komen vast te staan dat ongeveer een miljoen mensen zullen overlijden aan leukemie en andere door straling veroorzaakte ziekten. „Wanneer de kernproeven worden voortgezet zal het aantal potentiële slachtoffers stijgen tot vijf miljoen", aldus dr. Pauling. Dr. Herman Muller, eveneens winnaar van een Nobelprijs, gaf als zijn mening dat kernproeven mede door het radiatiegevaar, niet langer gerechtvaardigd zijn en alleen tot oorlogsspanning leiden. Dr. Kenjiro Kimura, deken van de na tuurkundige faculteit aan de universiteit te Tokio en ontdekker van het uranium- 237, verklaarde dat over 15 tot 20 jaar het kritieke punt bereikt zal zijn, wanneer de huidige kernproefnemingen worden voort gezet. De radio-actieve neerslag zal dan zo sterk worden dat de gehele mensheid in ernstig gevaar komt te verkeren, zo meent hij. STOCKHOLM (UP) Christian Lingen van het Wenner-Gren-instituut voor ex perimentele biologie in Stockholm is van mening dat inspuiting met de rode kleur stof van de tomaat bescherming zou kun nen bieden tegen atomische straling. Vol gens Lingen geeft deze stof Guinese big getjes en muizen een sterke weerstand tegen infecties, straling en zekere vormen van kanker. OSLO (Reuter) De radio-activiteit in de lucht boven Noorwegen was in maart driemaal zo hoog als normaal. Dit heeft het instituut voor onderzoek van de Noor se defensie bekendgemaakt. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) De Westduitse regering, zo is officieel te Bonn verklaard, heeft veel belangstel ling voor de Russische verklaring volgens welke de Sovjet-Unie geen kernwapens meer zal beproeven. Het belangrijkste acht zij evenwel, dat er zekerheid moet zijn, dat het Russische voorstel geen on derdeel is van een nieuwe propaganda- veldtocht tegen het Westen. De voorzitter van de Westduitse socia listische partij, Ollenhauer, acht het Sov jet-besluit een verlichting van de inter nationale spanning. Zijns inziens moet het Westen dit besluit aangrijpen om met de Sovjet-Unie te onderhandelen. In het al gemeen ontveinst men zich te Bonn niet, dat het Westen door het Russische voor stel in een moeilijke positie is geraakt. De historicus Paul Sethe schrijft in het Hamburgse dagblad „Die Welt", dat de Russen op het ogenblik eigenlijk klaar zijn met een reeks kernproeven. De Ameri kanen zijn er daarentegen juist aan toe hun zogenaamde „schone" waterstofbom te ontwikkelen, waarvan geen schadelijke gevolgen zouden zijn te verwachten en waarvoor de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko slechts scham pere opmerkingen over had. De Britten werken hard om hun achterstand op Rus land en de Verenigde Staten op te heffen en de Fransen bereiden hun eerste proef voor in de Sahara. Zij hopen hierdoor weer in de rij der grote naties te worden opge nomen. Wanneer het Westen het Rus sische voorstel verwerpen zou, zou dit neerkomen op een grote propagandazege der Russen. Daarom is men in Bonn hui verig werkelijk positief te reageren op het Russische voorstel.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7