„Haarlem" en „Delft" waren de grootste schepen der trawlvloot THALIA Internationaal damtoernooi eind april in „Royal" IJ mond-agenda Woonwagen als observatiepost bij het bruinvissenonderzoek LOGOMOTIEF €ovpt€cc/itez! De schoolvoetbal rolde weer op Schoonenbergs velden M'n Locomotiefje doet het halve werk! LANGS SLUIZEN EN HAVENS paasvlees Slagerij H. Butter 7 Grote ijsbarrières bij Zweden hinderen scheepvaart Butter iedt 't este Voor het eerst Russische kampioen onder de deelnemers Lezing over Israel in ,,Kennemerduin" Groenteveiling en Pasen Zoölogische waarnemingen Artikelen over instand houding visstand aangenomen Paasei met verrassing LOCOMOTIEF Uitvoering van „De Kleine Comedie" P. DE GROOT DONDERDAG 3 APRIL 1958 TWINTIG JAAR geleden was maart een feestmaand voor het IJmuidense visserij bedrijf. Er arriveerden toen onder grote belangstelling twee nieuwe stoomtrawlers in de Vissershaven, die gebouwd waren op een der hellingen van de bekende in Selby gelegen werf van Cochrane Sons. De laatste jaren zijn er heel wat nieuwe visserijschepen in IJmuiden gekomen. We zullen deze schepen niet noemen, want ve len horen thuis in Katwijk, Scheveningen, Vlaardingen, Den Helder, Texel en Urlt. Ook aan het eind van de dertiger jaren was het een heuglijk feit, wanneer een nieuwe trawler aan de vloot werd toege voegd. Met de komst van de „Bruinvis" en „Maria Elizabeth" in 1929, van de „Jen ny Elsa", „Elie Cheneviere", „Noord pool" en „Caroline" in 1930 en de „Zuid pool" in 1931 was het met de bouw van nieuwe stoomtrawlers gedaan. Het zag er toen niet naar uit, dat bestellingen gedaan zouden worden. De grote staking in het trawlerbedrijf deed de deur dicht en in plaats van uitbreiding verdwenen tiental len trawlers naar de Haringhaven om en kele jaren later te worden gesloopt. Al leen een nieuwe Rotterdamse rederij waagde het vier nieuwe motortrawlers in de vaart te brengen: de „Antje", „Betje", „Claesje" en „Dirkje" behorende aan de Visserij Mij. Piscator N V. Dit zijn de eer ste Nederlandse motortrawlers van for maat geweest. Drie schepen zijn nog steeds in bedrijf. Met de komst van die motortrawlers werd het bestaansrecht van de stoomtraw ler in IJmuiden nog lang niet aangetast, maar wel begon een gedeelte van de vloot sporen van ouderdom te vertonen en bo vendien werd het kleine type stoomtraw ler verdrongen door de motortrawllogger en door de kotter, die in de dertiger jaren op zee verschenen. Britse schepen Toch onderging de trawlervloot nog een belangrijke uitbreiding in de jaren 1936- 1938 door aankoop van Britse stoomtraw lers. Enkele schepen stelden Nederland in staat de visserij in de Barentszee te begin nen. Deze voormalige Britse trawlers kre gen in IJmuiden de namen „Maria van Hattem", „Norma Maria", „Erin", Vi- kingbank", „Walrus" en „Flamingo", waarvan de „Erin" op 6 november 1937 als eerste de verre wateren opzocht. De Norma Maria" en de „Walrus" werden later naar het hoge noorden gedirigeerd. „Haarlem" en „Delft" Toen de „Erin" IJM. 12 in juni 1937 in de vaart kwam was dit met 399 reg. ton bruto de grootste stoomtrawler, die IJmuiden ooit had gekend. Op dat moment bestelde de N. V. Visserijonderneming „De Vem" in Engeland twee stoomtrawlers, die nog groter zouden worden. Dit bleek ook wel toen de schepen in IJmuiden werden inge haald. De eerste kreeg bij de tewaterla ting op 20 november 1937 de naam „Haar lem" IJM. 9 en de andere, een maand la ter, de naam „Delft" IJM 17. Óp respectievelijk 6 en 27 maart 1938 kwamen de schepen in IJmuiden aan. Uiteraard hadden beide trawlers veel be kijks en aan de Trawlerkade heerste een gezellige drukte. De „Haarlem" ging op 10 maart voor de eerste reis ter visserij en de „Delft" op 31 maart. Schipper L. Blok, die jarenlang op de „Gerberdina Jo hanna" IJM. 38 voer en L. Koster, die van de „Gloria" IJM. 37 kwam, voerden het commando op deze nieuwe schepen. De „Haarlem" maakte in 1938 26 reizen en besomde in totaal 107.000. De „Delft" maakte 3 reizen meer en bracht dat jaar ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG, 7 en 9.15 u. Robert Wagner - Terry Moore - Broderick Crawford in ZWIJGEND HELDENDOM (Between heaven and hell) in cinemascope en color de luxe. Hellevechters van de Pacific werden zij genoemd, gevangen als zij waren tussen een hemel van verlangen en een hel van vuur en bloed 14 j. MAANDAG (2e PAASDAG) 7 en 9.15. DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Catarina Valente in DU BIST MUSIK in kleuren. Het kostelijke verhaal van een artiste, die met een vorst wilde trouwen Een wervelwind van zang, dans en amusement ZONDAG (le PAASDAG) 3 uur: Errol Flynn in een boeiend avontuur DE ZWARTE WREKER MAANDAG (2e PAASDAG) 3 uur: Een lawine van vrolijkheid ZEVEN BROERS ZOEKEN ZEVEN MEISJES DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling SCHULDIG BLOED Mannen zullen geschokt worden - vrouwen zullen haar begrijpen Toegang boven 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur: ALS HET JONGE KOREN RIJPT Het realistische Franse filmwerk voor volwassenen. De vaart naar Stockholm en alle overige havens aan de kust van midden-Zweden is vrijwel onmogelijk geworden. Grote ijs- barrières hebben zich gevormd en hoewel de ijsbrekers dag en nacht in touw zijn hebben gisteren slechts vijf schepen kans gezien uit de noordelijke Oostzee tot Stock holm door te dringen. In de Oostzee wach ten ongeveer 50 schepen op assistentie van ijsbrekers. Het scheepvaartverkeer naar Aaland is stopgezet en de passagierssche pen van Stockholm naar Helsinki moeten een omvaart maken tussen de eilanden van zuid-Stockholm door. Het passagiers- verkeer is vlak voor de paasdagen zeer druk. 123.000 aan de wal. Voor de oorlog maak te de „Haarlem" 60 reizen en de „Delft" 66 reizen. De „Haarlem" was op 9 mei 1940 van IJmuiden uit ter visserij vertrokken en nog geen etmaal later werd het naar een Britse haven gedirigeerd, omdat ons land in de oorlog betrokken was. Op dat mo ment bevond de „Delft" zich in IJmui den. In de meidagen werd de trawler weg gesleept uit de haven. Het schip kreeg een plaatsje in het Noordzeekanaal, omdat dit veiliger werd geacht. Ter visserij zou de „Delft" nimmer meer vertrekken. Het begon in augustus 1940. De bezetter vorderde een aantal schepen om dienst te doen als hospitaalschip en de „Delft" behoorde ook hierbij. Als L.A.Z. 34 zagen we de ^trawler in IJmui den, geheel wit geschilderd en met de kentekenen van het Rode Kruis terugke ren. Deze schepen gingen kort daarna over naar de Zeereddingsdienst en in plaats van L.A.Z. 34 werd het merk Z.R.D. 15 aangebracht. Al spoedig meenden de Duit sers, dat de „Delft" „nuttiger" werk kon doen en in 1941 ging het vaartuig over naar de Kriegsmarine. Het schip onderging een grondige verbouwing en kreeg bovendien de grijze oorlogskleur. Geregeld werd de voormalige trawler „Delft" als Duitse voorpostenboot in de Vissershaven gesig- ADVERTENTIE KOMT ALLEN voor uw NAAR DE KENNEMERLAAN Wij hebben een grote sortering vlees en vleeswaren van de allerfijnste kwa liteit tegen de laagste prijs. KENNEMERLAAN 43-45 - TEL. 4310 naleerd, maar men heeft niet lang van het schip kunnen profiteren. Het schip, dat op 27 oktober 1941 ter hoogte van Noord- wijk werd gebombardeerd, bleek later de „Delft" geweest te zijn, zodat deze fraaie trawler niet meer in de thuishaven is te ruggekeerd. De „Haarlem" is er gelukki ger afgekomen. Hoewel het schip ook als „oorlogsschip" heeft dienst gedaan gedu rende de jaren 1940-1945 kwam het op 29 augustus 1947 weer als trawler in bedrijf. De „Haarlem" neemt nop steeds een be langrijke plaats in. Arie van der Veer De „Delft" IJM 17, die in oktober 1941 in Duitse dienst ten onderging. Op de achtergrond hal B, die ook in de oor logsjaren werd vernield. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat de Russische damkampioen Koeper- man uit Charkov zal deelnemen aan de internationale krachtmeting op d.e honderd velden, die onder auspiciën van de Dam club IJmuiden op 28, 29 en 30 april in IJmuiden wordt gehouden. Behalve deze Russische dammer, met wie voor het eerst een kampioen uit de USSR in Nederland zal spelen, worden de Belgische kampioen Hugo Verpoest en de Franse meester Michel Hisard in IJmuiden verwacht. Van Nederlandse zijde wordt aan deze interes sante „driedaagse" deelgenomen door de ex-wereldkampioen P. Roozenburg en door de DCIJ-meesters H. Laros of B. Dukel. Gedurende deze drie dagen aan het eind van de maand zal er een rondtoernooi worden gespeeld, dat weliswaar geen officieel toernooi genoemd kan worden, maar niettemin in binnen- en buitenland sterk de aandacht heeft getrokken als „dessert" van de selectiewedstrijden voor het wereldkampioenschap, die de week ervoor in Rotterdam worden verspeeld. Aan deze selectiewedstrijden zullen de buitenlanders ook deelnemen. Geduchte kracht Het ligt in de bedoeling het driedaagse toernooi in hotel Royal te houden, waar de Russische dammeester, die per vlieg tuig uit de Sovjet-Unie overkomt, even eens zal logeren. Deze 36-jarige dammer zal met de andere deelnemers onder de toernooileiding van de ex-wereldkampioen Springer een geduchte tegenstander zijn in de wedstrijd, daar men in Nederlandse damkringen heel goed weet, welk een kracht de Russen op het dambord kunnen ontwikkelen. Hij wordt begeleid door de secretaris van de Russische dambond Koslov. Voor de Hervormde verenigingen te Wijk aan Zee vindt op dinsdag 15 april in hotel „Kennemerduin" een lezing plaats over Israel. Deze wordt gehouden door ds. Van der Ven uit Roozendaal (G.) die het afge lopen najaar enkele weken in Israel door bracht en aan de hand van vele lichtbeel den van zijn ervaringen komt vertellen. VEILINGBERICHT BEVERWIJK, 2 april. Spinazie 4862, waspeen 1250, sla 1829, witlof 81109, rabarber 76—120, radijs 1722, prei 4385, rode kool 712. In tegenstelling tot vorige jaren wordt er op tweede paasdag in Beverwijk geen groenteveiling gehouden. In de eerste plaats heeft het geen enkele zin om te veilen omdat er maar een heel klein aan bod is maar bovendien is er een landelijk verbod om met pasen, pinksteren en de kerstdagen te veilen, ook hemelvaartsdag valt hieronder. Er wordt volgende week nu op dinsdag, woensdag en vrijdag geveild. Uitvoering van Beverwijkse Harmoniekapel De Beverwijkse Harmoniekapel geeft op zaterdag 12 april in het Kennemer Theater een concert. Het programma na de pauze wordt ver zorgd door het Langedijker Cabaretgezel schap. VELSEN DONDERDAG 3 APRIL Thalia, 20 uur: „Als het jonge koren rijpt". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat, van 20 uur af spreekuur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 uur Filiaal, Wijkerstraatweg 77, open van 1012 uur VRIJDAG 4 APRIL Thalia, 20 uur: „Zwijgend heldendom". Rex en Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. Raadhuis, 1112 uur, spreekuur wet houder van financiën. R.K. leeszaal en bibliotheek Velsen- Noord, Banjaertstraat 13, open van 14 17 en 1921 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 14.30 17.30 en 1921 uur Jeugdbibliotheek van 1617.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.30—17.30 en 1921 uur. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg no. 77, open van 1417 en 1921 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 3 APRIL Kennemer Theater, 20 uur: Filmavond voor Maatschappij tot Nut van het Al gemeen. Luxor Theater, 20 uur: Open Deur- dienst. „De Groentenbeur"", 15 uur: Vergade ring Jachtopzieners. Het Centrum, 20 uur: Vergadering Bouw vakarbeiders Bond. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12. geopend van 1011 en 17.30—19 uur. VRIJDAG 4 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jerry maakt weer herrie". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De zigeunerin van Parijs". W-B. Theater, 20 uur: „Jersy James". Deken Waerestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30—20 uur R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013, 15—18 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.30—19 uur. INDERTIJD HEEFT de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek aan het Zoölogisch Station van de Nederlandse Dierkundige Vereniging te Den Helder een subsidie verleend om in de Deense wateren bruinvissen te laten vangen en deze naar Nederland te transporteren voor de studie van hun gedrag. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de heer W. H. Dudok van Heel, die als docto randus In de biologie aan het Zoölogisch Station verbonden is. Hij heeft daarbij de onmisbare steun en medewerking gehad van de heer G. J. de Haan, conservator van het Texels Museum. Het onderzoek wordt verricht uit een oude woonwagen, die opgesteld staat aan het boezemwater van de polder het Noorden achter Oosterend op Texel. Er is daar voor de dieren een gedeelte van dertig bij veertig meter afgerasterd. De heer Dudok van Heel, stelt zich ten doel gegevens te verkrijgen over de ge luidswaarneming van waterzoogdieren. Aanvankelijk hoopte hij zijn onderzoek te kunnen uitvoeren aan de zeeleeuwen van Artis. Daarna experimenteerde hij enige tijd met een tam zeehondje van de heer De Haan, maar tenslotte stelde hij, in overleg met deze, pogingen in het werk bruinvissen voor dit onderzoek te verkrij gen. De bruinvis is een kleine walvis-ach- tige, die voor de oorlog talrijk aan onze kust voorkwam, maar na 1940 sterk in aan tal afnam en nu vrij ongewoon is De bruinvis is een verwant van de tuime laar, die in Amerika voor dergelijk onder zoek in gebruik is. Door het Amerikaanse onderzoek is thans bekend, dat de tuimelaar zijn prooi kan vinden met behulp van geluid. Het dier heeft een echopeiling, zoals vleer muizen hebben, berustend op uitzending van geluiden en opvangen van de echo. De methode is onder de naam van sonar of as dic bij marine en visserij in gebruik. „De moeilijkheid was", aldus de heer Dudok van Heel, „om de dieren te krij gen". Men had daartoe zijn hoop op Dene marken gevestigd. In dit land bestaat een folklore over de bruinvisjacht en de jagers hadden er vroeger een eigen gilde en vaan del. Met Middelfart op Fünen aan de Klei ne Belt als uitgangspunt, werd daar sinds mensenheugenis op de bruinvissen ge jaagd, die in de herst uit de Oostzee weg trekken naar de Noordzee. De vangerij was er wettelijk geregeld sinds 1593. Om streeks 1880 ving men er 1800 dieren per seizoen. Dit aantal liep steeds verder te rug, zodat kort na de eerste wereldoorlog, toen traan en vlees bovendien weinig meer opbrachten, de vangst werd stopgezet. Tij dens de tweede wereldoorlog werd er op nieuw enkele seizoenen gejaagd. De vangst bedroeg toen een 500-700 dieren per sei zoen. Men deed het in de eerste plaats ter verkrijging van de nodige vitaminen voor babies. Hoewel er verschillende vangmethoden bestaan, maakt men meestal gebruik van op bepaalde afstanden gelegen zeil-roei- bootjes, bemand met twee of drie jagers. Deze drijven, met stokken op het water slaand, de bruinvissen, die aan de water oppervlakte komen om adem-lucht te ver versen, in een bepaalde richting en wel zo dat zij uiteindelijk in een ondiepe baai te recht komen. Daar wordt dan behoedzaam een net om de dieren gebracht, waarna ze aan land worden gehaald. De zeil-roeibootjes bestaan niet meer en daarom moest tijdens het bezoek der Ne derlanders gebruik worden gemaakt van motorbootjes. Dit bracht grote moeilijk heden met zich mee, aangezien de bruin vissen totaal anders reageerden dan de oude bruinvisjagers gewend waren. In fei te moest men ook leren hoe de oude jacht met moderne middelen te combineren. Doordat er vrijwel geen vorst in de Oost zee was, bestond er bovendien maar mati ge trek. Een derde moeilijkheid was, dat men thans moest trachten de dieren le vend en in goede conditite te houden, .vaar zij vroeger werden gedood. De dieren moesten in gevangenschap worden gehou den en gevoederd voor het vertrek naar ons land. In totaal werden 19 dieren gevangen, waarvan er twee eind december in Harder wijk en vijf einde januari naar Texel ge bracht werden. De overige dieren stierven voordien. Tijdens het vervoer dat door Schenkers en Co's Internationale Expedi tie te Rotterdam met veel toewijding werd uitgevoerd werden de dieren de gehele weg nat gehouden. De resultaten waren weinig gunstig. De dieren te Harderwijk stierven na enige da gen en van de vijf Texelse dieren stierf er één bij aankomst. Twee andere kwa men enige dagen na aankomst om. Een vierde dier ging verloren als gevolg van de sneeuwjacht van 25 februari. Het vijf de dier bleef in leven en is thans in uit stekende conditie. De reden, dat zo vele dieren stierven, moet gezocht worden in verschillende oor zaken. Uit de aard der zaak wordt tijdens het vangen veel van de dieren gevergd. Bovendien worden zij licht beschadigd. Verder lijkt het wel, alsof de bruinvis sterk afvalt zodra hij niet voldoende voed sel krijgt. Daarenboven is een transport van uren van een waterzoogdier over land natuurlijk geen kleinigheid. Op Texel bleek tenslotte dat de dieren sneeuw slecht ver dragen. Zij zijn dan blijkbaar bang om te duiken en houden zich boven water op, waar ze veel last van de sneeuw hebben. Het onderzoek bevindt zich op dit ogen blik in een beginstadium. De bedoeling is, het dier te leren, dat een bepaald geluid de komst van voedsel betekent en langs deze weg na te gaan, welk geluids-tra- ject wordt gepercipieerd, wat de toon hoogte-verschillen zijn, die nog worden waargenomen, hoe de dieren zich gedra gen ten opzichte van richting en afstand van het geluid, waarbij gehoopt wordt dat ook echopeiling zal kunnen worden onder zocht. De heer Van Heel zou verder gaarne we ten, in hoever de bruinvis slaapt. Als zoog dier heeft het dier rust nodig, maar tot dusverre is niet bekend wanneer het de ze neemt. Wel heeft men kunnen consta teren dat de dieren bij weinig wind tijden aan de oppervlakte van het water drijven, en dat zij bij sterke wind veel duiken, zo wel overdag als 's nachts. Het lijkt er ech ter op alsof ze alleen maar een hazeslaap- je doen. Aan de tocht naar Denemarken werd, behalve door de heren Van Heel en De Haan en enkele medewerkers, deelgeno men door prof. Dijkgraaf te Utrecht en de heer E. F. den Herder te Harderwijk, die het onderzoek daadwerkelijk steun den. Ook de Nederlandse onderwijsfilm te 's Gravenhage nam aan de reis deel. Zij getroostte zich veel moeite een film over het leven der bruinvissen van hun vangst te maken. De organisatoren, die een subsidie van de gemeente Velsen in het vooruitzicht hebben om de kosten van deze damontmoe- ting te kunnen bestrijden, hopen op een officiële ontvangst van de buitenlandse gasten ten raadhuize en wenden verder pogingen aan, om het bedrijfsleven voor dit korte toernooi te interesseren, teneinde aldus enige extra-bijdragen te kunnen vergaren. Zeerechtconferentie De derde commissie van de internatio nale zeerechtconferentie in Genève heeft vandaag twee artikelen aangenomen over het op peil houden van de visstand. Er wordt in bepaald, dat twee of meer lan den die zich met dezelfde soort visserij in open zee bezighouden, op verzoek van een van deze landen zullen onderhandelen over maatregelen voor het op peil houden van de visstand. Verder, dat andere lan den die de visserij beoefenen op plaatsen waar deze maatregelen van kracht zijn, dezelfde maatregelen zullen toepassen binnen zeven maanden, nadat de maat regelen ter kennis zijn gebracht van de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. De vier de commissie, die de kwestie van de aan grenzende zeebodem behandelt, is het eens geworden over de volgende tekst: „Onver minderd zijn recht om redelijke maat regelen te nemen ter exploratie van de aangrenzende zeebodem en de exploitatie van de bodemschatten, mag de kuststaat het leggen en onderhouden van onderzee se kabels en buisleidingen niet verhin deren". De tweede commissie heeft gesproken over het verband tussen een schip en de vlag waaronder het vaart. Vertegenwoor digers van de grote zeevarende landen waren voor handhaving van de bepaling, dat er in het belang van de herkenning een „werkelijk verband" tussen schip en vlag moet zijn. Vertegenwoordigers van Panama en Liberia de landen van de vlaggen waaronder men gemakkelijk kan varen waren daar tegen. In de etalage van een p&tisseur te Rome kan men dit opengewerkte cho colade paasei bewonderen. In het in wendige is in miniatuur het Piazza Dell' Esedra afgebeeld op een ogenblik dat het er bijzonder druk is. ADVERTENTIE WIM VAN EST kan het weten: ';;V' "-v .T v."5 - Voor U geen Cols, geen Tour de France maar wél Klassieke en moderne fietsen voor dagelijks gebruik, superlichte sport- fietsen, kleurige toerfietsen: ook Uw fiets heet „LOCOMOTIEF"! (banden Fabrikaat ®Vredestein) Woensdag 9 april geeft de r.-k. toneel vereniging „De kleine comedie" in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een opvoering van het toneelspel in vier bedrijven van David Lapeber ,,'n Duivel die op 't lest nog in de hemel kwam". Opstelling ADO '20 In de uitwedstrijd tegen HSV komen de Heemskerkers 2e paasdag als volgt in het veld: doel: Burger; achter: De Graaf en Zuidhoek; midden: Dam, Welboren en Schouws; voor: G. v. Tunen, Beentjes, Groot, De Wit en A. v. Tunen. Overwinning voor „Excelsior Scheywijck" In de afdeling Haarlem van de NBB cadre le klasse speelde de Beverwijkse combinatie „Excelsior-Scheywijck" een wedstrijd tegen „Hof van Holland" uit Haarlem, welke voor eerstgenoemde ver eniging een 60 overwinning opleverde. ADVERTENTIE Enorme sortering VERLOVINGS- en FANTASIERINGEN Schitterende collectie HORLOGES Bekende merken. JUWELIER - HORLOGER Kennemerlaan SO Telefoon 4127 Onder flinke belangstelling zijn gisteren op de velden van Schoonenberg en Water loo de jaarlijkse schoolvoetbalwedstrijden begonnen. Direct werden er al tal van spannende wedstrijden gespeeld, waarvan er tot genoegen van het publiek een twee tal in een gelijk spel eindigden en straf schoppen dus de beslissing moesten brengen. Daar de E-afdeling in poules van viei clubs verdeeld was, vond zulks echter hier niet plaats, omdat nu alle elftallen uit deze afdeling een halve competitie van drie wedstrijden spelen. Wat ons verder opviel, was het feit, dat de meeste elf tallen in een uniform schooltenue speel den, wat de taak van de scheidsrechters aanzienlijk vergemakkelijkt. De gedetailleerde uitslagen luidden: Afdeling B HBSCreutzbergschool 12; W. de Zwijgerschool IJoannes ULO 1 50. Afdeling C PapiervakschoolTechnische School I 03; HBS 2W. de Zwijgerschool 3 64. Afdeling D Elout v. SoeterwoudeschoolTechnische School 2 03; Papiervakschool 2Adal- bertschool 08: HBS 3Technische School 3 00 (HBS wint); W. de Zwijgerschool 5 Joannes ULO 2 23; Creutzbergschool 3 W. de Zwijgerschool 4 00 (Creutzberg school wint). Afdeling E Julianaschool 2Th. Thyssenschool 2 11; Brederodeschool 2Insingerschool 2 00; St. Franciscusschool IJulianaschool I 20; Theo Thyssenschool IMarnix- school 00; Adolf v. NassauschoolBre derodeschool I 4—1; Titus Brandsma- school—School met de Bijbel 2—2; Insin gerschool I—Clara Sternschool 1—1; Bethlehemschool—Prof. v. d. Leeuwschool 10; H. HartschoolComitéschool 21; Moerbergschool—Gr. v. Prinstererschool 40; Da CostaschoolEngelmundusschool 02; J. A. CampertschoolWatervliet- school 10; Jan LigthartschoolP. Ver- meulenschool 3—0; Emmaschool—Ossen- dorpschool 0—1; Bethlehemschool—Insin gerschool 0—0; Clara Sternschool—Prof. v. d. Leeuwschool 40. In Beverwjjk De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden voor het Beverwijkse school voetbal waren: Afdeling C: RK LTS I—RK ULO 2 1—5. Afdeling E, poule A: St. Bavoschool 2— RK Leerschool 1—5; St. Josephschool—H. Hartschool, HHS n.o.g. Poule B: St. Josephschool, Velsen—St. Bavoschool 1—9; St. Jozefschool—H. Hart school W a Z 23.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11