v. Ewijk's Gedienstigen uit de nabloei van een historisch Velsens buiten Ongekend-dure bloemen luiden de paasdagen in Schepen onder „goedkope vlag" DE i?OOIJ Bonn gereserveerd tegenover Frans plan a la Rapacki TWEE „BOOIEN" VAN BEECKESTEYN Denk aan Uw lijn, Mevrouw - ontbijt! Tere aangelegenheid in. behandeling voor de Pasen Aartsen's Paasbrood f 16.90 SCHOENHANDEL Kapitein en stuurman voor Raad voor de Scheepvaart jetere takkerij rengt Drukke feestdagen voor „IJmond" en Duitse gasten costuums, colberts, pantalons, jacks, blazers en regenkleding Watervliet-korfballers naar Arnhem Vragen over Nederlandse tentoonstelling in Parijs Franse pogingen om grote mogendheid te spelen worden in West-Duitsland duidelijk doorzien SPECIAALZAAK COR v. d. MEER Voor de Paasdagen Afd. broodbakkerij Afd. banketbakkerij Vier C.D.U.-kandidaten voor Adenauers opvolging DONDERDAG 3 APRIL 1958 ló Het moet een wat verlegen Grietje Möhlmann uit Hillegom zijn geweest, die op een goede ochtend in 1913 aan belde onder de vergulde klok in Beeckesteyns illustere gevel. De bel heeft langdurig nagegalmd door de hoge portalen en toen de deur openzwaaide zag het meisje uit de bollenstreek de omgeving waar zij enige jaren zou slijten als kindermeisje bij de botenbouwers familie Van der Grient: iets blanks, als uit een boek over de gouden eeuw. De oude heer leefde toen nog en zijn zoon Huub had één dochtertje, Coby. en Coby is toen aan de zorgen van Grietje toevertrouwd. Het huis had nog allure; de tuin werd door gaardenier-huisknecht Roskam tot in de puntjes onderhouden en alleen in de kelder moet te merken zijn geweest, dat Beeckesteyn zijn beste jaren had gehad: daar zijn Grietje en de andere dienstmeisjes namelijk tijdens een escapade, op zoek naar de schat, die in hun fantasie zeker onder deze gewelven verborgen moest zijn, een diep in het slik weggezakt, zodat Roskam ijlings maar woedend naderbij schoot om drie booien te redden uit een duistere poel. „Beeckesteyn". Griet.ie Möhlmann, nu 71 en wat stram geworden onder de last der jaren, hoeft het woord maar te horen, om honderduit te vertellen en voor de tover lantaarn van haar puike memorie schui ven steeds andere kleurige beelden van een oud huis, een deftig gezin, een diner op de zeventigste verjaardag van de oude meneer („dan moest het tweede meisje al tijd dekken") en de grote witte kachel in de hall, waar bovendien een monumentale kast stond. En die verder heel hoog en heel wit was met sierlijk lofwerk tegen het plafond. Waar in de rode kamer de etentjes werden geserveerd, waar een boudoir voor mevrouw was en waar in de linkervleugel een hermetisch gesloten kamer de nieuws gierigheid van het hele personeel opwekte. „Niemand kwam daar ooit in". HET WAS de nabloei van Beeckesteyn, maar niettemin kan uit het verhaal van deze bejaarde Hillegomse het beeld wor den gehaald, dat scherper nog en eleganter wellicht moet hebben bestaan in de zeven tiende eeuw, in de achttiende eeuw en nóg later. Helaas kunnen de ooggetuigen daarvan niet meer vertellen en zelfs ach ter de nu groenbeklodderde gevel van het buiten is weinig meer terug te vinden van de glorie van weleer en de beide keukens zijn al even ruïneus als de rest van Beeckesteyn. Wie. echter de Oudhol landse keuken in het Amsterdamse ge meentemuseum kent, zal zich ongeveer kunnen voorstellen, hoe het domein van de drie booien er moet hebben uitgezien, ook nog in de jaren, dat de bewoners van Beeckesteyn mét de auto naar Haarlem gingen en de pomp werd vervangen door een koperen kraan. Grietje Möhlmann kan het zich in elk geval nog haarscherp voor de geest halen, hoe in de zitkeuken en in de kookkoken zowel als in de bijkeuken de atmosfeer van een kostbaar huishouden hing en hoe heerlijk het kon ruiken boven het grote fornuis, als daar het vlees te braden stond en de geuren van het naderend maals deels de tuin introkken, deels door de gangen zwierven. ADVERTENTIE TOONAANGEVEND zijn onze nieuwe snitten Prijzen vanaf Aparte kollektie bijpassende nylons Kennemerlaan 63, Tel. 4781, IJmuicJen coooooooooooooooooobooodooooooooooooooooooccocoooocoocc< „Waar in mijn tijd de poetskamer was heette het oorspronkelijk „het Graven- oord" en er zat een vlek in de vloer, die er gekomen moet zijn door een moordHet moest in elk geval bloed zijn". Grietje Möhlmann, in de jaren rond de eerste wereldoorlog kinder meisje op „Beeckesteyn" herinnert het zich nog heel precies, zoals zij bijna alle details van huis en bewoners uit die jaren, toen de gevel nog wit en de kamers nog bewoond waren, terug kan roepen uit een vakje in haar herinne ring, dat vlot openspringt bij het noe men van de naam van het Velsense buiten. Wij hebben haar dezer dagen in Hillegom opgezocht, een der laatste gedienstigen van de familie Van der Grient, die destijds het landgoed be- woonde en wat zij vertelde geeft een beeld van de staat, waarin Beeckesteyn een goede veertig jaar geleden nog verkeerde en wellicht ook een weinig van de luister, die daar hing onder het zware stucwerk van het plafond en de hoge ruimten van de beide keukens, g X>OOOOCOCOOOC>OOC>OOOOOOCODC<X>OCOOC>OOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOC< ,,'s AVONDS kon het wel eens bar een zaam zijn op Beeckesteyn. Ik herinner me nog goed, hoe ik op een avond alleen thuis was met het kind en de oude meneer. Je kon de stilte horen suizen. Meneer zat ergens in de zuidelijke vleugel en het kind sliep boven. Plotseling een klap en glas gerinkel. Ik naar meneer. Die had niets gehoord en het kind sliep ook rustig door. De volgende morgen bleek in een on gebruikte logeerkamer een grote spiegel van de muur te zijn gevallen op de stenen van de haard". DE TUIN was Roskams trots. De oranjerie nu tegen de grond gegooid, omdat zij op instorten stond werd keurig onder houden „en je kon wel een uur door het park lopen, zonder jezelf tegen te komen. We zijn er nog eens verdwaald. Ik was er nog maar pas en met de twee andere dienstbodes maakten we tegen negenen een ommetje. Om negen uur moest de whiskey binnen zijn en toen merkten we, dat we verdaald waren. Ergens in een laantje". „En dan werd er verteld, dat Napoleon op Beeckesteyn had geslapen Grietje heeft door haar dienst in Velsen haar man leren kennen. Die was in Velsen ingekwartierd en het is gebeurd, dat zijn regiment langs de smalle Rijksstraatweg voorbijtrok met Grietje natuurlijk tersluiks op de uitkijk, toen zich een hels onweer boven de duinrand ontlaadde. Toen heeft de soldaat Marinus bij Grietje geschuild. Zij is zo helemaal terug in de tijden van weleer, dat zij aanvankelijk onze opmer king niet hoort over de huidige staat van Beeckesteyn. Maar als het dan doordringt, schrikt de oude gedienstige ervan. Hele maal groen? En gestut? Maar dat is ver schrikkelijkze kunnen zo'n mooi huis toch niet Het tweede meisje uit diezelfde dagen van de Van der Grients is ook nog in leven: mevrouw Elizabeth Verschoor Hellendoorn uit Hilversum, toen „Betje" voor de familie. Ze is wat dovig geworden, maar in de jaren van weleer, die ze zich opperbest herinnert en die ze niet graag had willen missen („wat hebben we met z'n drieën als meisjes een hoop plezier gehad") was Betje Hellendoorn een water vlug ding van 23, die zich nog heel goed de beklemming van die eerste dag in de nieuwe, deftige „dienst" in het geheugen terug kan roepen. En die de schatgraverij in de kelder op laarzen heeft meegemaakt, de tuin nog zo voor zich kan halen en bij het horen van de plannen rond Beecke steyn alleen maar spontaan heeft gezegd: „Als er nog eens een museum van komt, dan wil ik er subiet heen". Omdat degenen, die daarover te beslis sen hebben, vermoedelijk tóch niet zullen luisteren naar wat ze niet kunnen doen naar het oordeel van de vroegere booien, zullen we u hun uitlatingen besparen. Maar zij waren doordrenkt van dezelfde spijt, die telkens weer opklinkt bij degenen, die Beeckesteyn hebben gekend in zijn betere jaren en die de mogelijkheden van een totale afbraak nog steeds niet wensen te overwegen. Of ze nu architecten of ex- kindermeisjes zijn maakt weinig verschil. Eén mei-viering van de P.v.d.A. Op de jaarlijkse 1 mei-viering van de Castricumse afdeling van de P.v.d.A., zal onder meer de heer Meyer Sluyser een 1 mei-rede uitspreken. Aan het feest is dit jaar een ruime opzet gegeven, mede door het feit dat in het comité ook de vrouwengroep, de afdelingen van de vak organisaties, de VARA-afdeling en het In stituut voor Arbeidersontwikkeling zijn vertegenwoordigd. Aan het avondprogramma wordt mede werking verleend door Jules dc Corte ter wijl ook de voordrachtskunstenares Aline Markus met verscheidene voordrachten haar medewerking heeft toegezegd. Het zullen geen goedkope bloemen zijn, die de paasdagen enige luister zullen bij zetten. Integendeel: op de Beverwijkse bloemenveiling zjjn sinds mensenheugenis de bloemen nog niet zo duur geweest als tjjdens de verkoop van woensdag. Wat er woensdag besteed werd, ging alle normale perken te buiten, dit als gevolg van een groot tekort aan bloemen door de kou. Dit overkomt de kwekers en hande laren juist voor de paasdagen, als het bloe- menverbruik eens zo groot is als normaal. Het koude weer in maart heeft de groei der buitenbloemen, met name van de narcis sen, hevig gestagneerd. Ook de tulpen in de warenhuizen zijn nog maar in heel kleine partijtjes aan de markt. Een bosje tulpen bracht gisteren rond de gulden op en wilde men een bos gele tul pen hebben, dan moest daar twee gulden of twee gulden vijftig voor betaald worden. Had de koopman zijn oog laten vallen op een partij witte tulpen, dan kostte hem dat bijna drie gulden per bos. Narcissen wer den ook niet cadeau gegeven: er is voor een bos Carlton uit het warenhuis 1,20 betaald. Texas dubbele oranje narcissen kostten een goede gulden per bos. Irissen brachten precies twee gulden per bos op en zo zou men door kunnen gaan. De koop is alvast geen pretje geweest voor de bloe- menman, die vandaag en morgen met bloe men langs de huizen komt. Hij zal nog wel eens verlies moeten nemen, om zijn kost bare voorraad kwijt te raken. ADVERTENTIE Lange Nieuwstraat 791 - Telefoon 5003 Dè speciaalzaak voor corsetten en lingeries De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, heeft de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld zowel het diploma van kapitein P. J. A. H. uit Over- schie als dat van de eerste stuurman A. K. uit Middelburg in te houden voor de tijd van twee weken naar aanleiding van de aanvaring van het m.s. „Prins Casimir" op 29 juni van het vorig jaar voor de in gang van de St. Lawrence rivier in Cana da met het Finse m.s. „Borgholm". De aanvaring geschiedde in dichte mist. De eerste stuurman had de wacht en had op de radar het Finse schip wel gezien, maar gedacht dat het een tegenligger was. La ter bleek, dat het Finse schip de koers van de „Prins Casimir" kruiste.. Tot enkele minuten voor de aanvaring is de „Prins Casimir" op volle kracht blijven varen, toen was inmiddels ook de kapitein op de brug gekomen. De heer Metz zei over deze aanvaring: „Deze gezagvoerder behoort tot de kapi teins, die een groot vertrouwen in de radar hebben. Het komt veel te vaak voor, dat men, omdat men op de radar ver trouwt, op volle kracht blijft varen zoals hier. Op deze wijze worden risico's geno men, die niet nodig zijn. De stuurman heeft, ongeacht het toegestane beleid, zeer bewust de bepalingen niet nagekomen". De raad heeft voorts de aanvaring op het 'Noordzeekanaal tussen het 20.000 tons Noorse motortankschip „Fjordaas" en het ruim 10.000 ton metende Zweedse m.s. „Avasaksa" op 26 december van het vorig jaar behandeld. De „Fjordaas" lag in de mist voor de Hembrug te wachten en werd aangevaren door de „Avasaksa". •De raad zal in beide zaken later uit spraak doen. De „commissie voor de hoge zee" begon met de behandeling van artikel 29 uit de nieuw ontworpen wet op het zeerecht. Dit artikel heeft betrekking op de zogenaamde „flags of convenience". Onder andere Ne derland heeft een amendement voorgesteld bij de behandeling, die deze tere aange legenheid thans ondergaat in de onder auspiciën van de Verenigde Naties te Genève belegde conferentie over het zee recht. Het ontwerp heeft de volgende tekst: „Ieder land stelt de voorwaarden vast, waarop schepen de nationaliteit van zulk een land kunnen verkrijgen, waarop sche pen in zijn gebied geregistreerd kunnen worden en waarop schepen het recht krij gen de vlag van dit land te voeren. Schepen dragen de nationaliteit van het land, dat de toestemming tot het voeren van zijn vlag gegeven heeft". Liberia heeft voorgesteld het artikel hier te beëindigen, en heeft daarvoor de steun van Panama gekregen. Het artikel vervolgt nu met: „Niettemin dient er, teneinde erkenning van het nationale karakter van een schip door andere landen mogelijk te maken, een reële schakel te bestaan tussen het land (dat toestemming gaf) en het schip". Die schakel is de kwestie waar het om draait. Italië heeft voorgesteld het artikel aan te vullen met de zinsnede „De staat dient zijn jurisdictie en controle over schepen die zijn vlag voeren effectief uit te, voeren". Nederland wil daar verder nog aan toevoegen: „Bij de afwezigheid van zulk een schakel zijn andere landen niet gehouden de nationaliteit van het schip te erkennen". Frankrijk wilde bij monde van prof. Gidel de Italiaanse amendering nog ver sterken en zover uitbreiden ,dat het na tionaliteit-verlenende land ook toezicht uitoefent op de levensomstandigheden aan boord, de veiligheidsnormen en de arbeids voorwaarden, een en ander in overeen stemming met de als minimaal erkende ADVERTENTIE Paasbest gebak, koekjes, krentenbrood en tulband. Voor de FEESTDAGEN Speciale ALLERHANDE met 50 roomboter 90 ct per 250 gram 'n Leuk en heerlijk PAASTAARTJE 1.00 Willemsbeekweg 1 - Tel- 4640 Wij wensen u en uw gezin echt prettige dagen. Met het sportuitwisselingsbezoek van de Duitse handbalvereniging Bad Homburg uit de gelijknamige plaats in de Taunus worden het tijdens Pasen drukke dagen voor de handbalvereniging „IJmond", die met haar toernooi van maandag op „Wa tervliet" tevens de Duitse club Grünn Weiss uit Frankfort en een damesteam van het Parijse Femina Sport ontvangt. Voor de ontvangst van de Duitse gasten hebben de IJmonders, die prettige mede werking van een flink aantal pleegouders hebben voor onderdak, een uitgebreid pro gramma opgesteld, dat zaterdagavond te ongeveer acht uur wordt geopend met een officiële begroeting in het Statenhuis aan de Velserweg, gevolgd door een feestelijke bijeenkomst. Zondagmorgen worden de sluizen in IJmuiden bezichtigd, waarna ge reden wordt naar het IJmuider strand, waar de lunch wordt gebruikt. Van hier gaat het gezelschap naar Am sterdam voor de gebruikelijke rondvaart en een stadwandeling. De avond wordt door de gasten bij de pleegouders doorgebracht, wat ook op maandag gebeurt na afloop van het grote internationale handbaltoernooi op „Water vliet". Dinsdagmorgen vroeg vertrekken de Duitse gasten om zich dan voor te bereiden op het bezoek, dat „IJmond" tijdens de Pinksterdagen aan Bad Homburg gaat brengen. internationale bepalingen. Het Franse en het Italiaanse voorstel zullen waarschijn lijk gecombineerd worden. Wellicht zal ook het Nederlandse amendement, dan in een gezamenlijk voorstel met de beide andere worden ondergebracht. Inmiddels zijn in de verschillende commissies de behande lingen zover gevorderd, dat tot nu toe elf artikelen gereed zijn voor eerste lezing. ADVERTENTIE Houdt rekening met MOOI PAASWEER Wij brengen in een uitgebreide sortering tegen onze bekende lage prijzen. KLEDINGMAGAZIJN en BONTHUIS Marktplein 21 - IJmuiden - Tel. 4074 Zeestraat 4 - Beverwijk Tel. 3513 Betaling is te regelen, accepteren alle betaalzegels S:-Av ADVERTENTIE CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat/ Marktplein .IJmuiden Tel. 5205 Paasmaandag gaat de korfbalvereniging „Watervliet" met vier twaalftallen een reis naar Arnhem maken om deel te nemen aan seriewedstrijden van de vereniging „Mercedes" aldaar. Watervliet I speelt voor de tweede- klasse-poule met SOS I uit Nijmegen, Ami- citia I uit Vriezenveen en SVK 2 uit Am sterdam. De poule voor de derde-klasse afdeling wordt gevormd door BIKO I uit Bilthoven, Altius uit Hilversum, Merce des I uit Arnhem en Watervliet 2. Het derde Watervliet-twaalftal is ingedeeld met Wilskracht 2 uit Arnhem, Blauw Zwart 2 uit Wierden en Oosthoek 2 uit Haarlem in de poule tweede klasse erken de bonden C. Voorts komen de Velsense aspiranten uit tegen Vogel uit Utrecht, OEC uit Hel mond en Oost-Arnhem (Arnhem). Dat wordt maandagmorgen vroeg dag voor de Watervlieters, die om half zeven al per autobus vertrekken, om tien uur met de wedstrijden gaan beginnen en pas 's avonds omstreeks negen uur in Velsen terug worden verwacht. Het lid van de Tweede Kamer de heer C. H. Weiter heeft aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen schriftelijk gesteld: Heeft de staatssecretaris kennis geno men van de vrij algemeen zeer ongunstige kritiek in de Nederlandse pers over de als onderdeel van het Frans-Nederlands cul tureel akkoord in Parijs gehouden tentoon stelling l'Art Hollandais depuis Van Gogh, aan welke eenzijdigheid en onvolledigheid worden verweten? Acht de staatssecretaris met het oog op deze kritiek geen aanleiding aanwezig voorzieningen te treffen, die voor de toe komst een herhaling van een dergelijke expositie te voorkomen, bijvoorbeeld door, zoals in België geschiedt, bij het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in dienst te stellen een uit artis tieke kringen voortgekomen deskundige adviseur voor kunstzaken en kunstpropa- ganda, waardoor de activiteiten op het gebied der internationale culturele betrek kingen beter verzorgd en gecoördineerd zouden kunnen worden? Het bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, aan Bonn, heeft onder meer tot resultaat gehad dat Frankrijk en West-Duitsland besloten hebben ter zake van de grote problemen van de buitenlandse politiek nog nauwer samen te werken dan tot dusverre. Pineau was er kennelijk op uit bij bondskanselier Adenauer en zijn collega Von Brentano steun te krijgen voor de Franse deelneming aan een topconferentie, die de Fransen niet gereserveerd willen zien voor Kroesjtsjev en Eisenhower. Vandaar dat gezegd is dat dit Frans- Duitse overleg ten doel had een topconfe rentie mede voor te bereiden. Van West- duitse zijde zou men tevreden zijn over Pineaus toezegging dat op een topconfe rentie ook het probleem van de Duitse hereniging ter sprake moet worden ge bracht. Met nadruk werd verklaard, dat Ook werd het plan van de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, tot instelling van een kern wapen vrije zone in Midden-Europa afgewezen, maar toch werd de mogelijkheid open gehouden tot Een dertig ton wegend gedeelte van de Veiser-spoorbrug is gisteren uitge varen. Daarmee is de aftakeling van het stalen gevaarte rigoureus be gonnen. ADVERTENTIE Geloof toch niet dat U slank wordt van niet eten. Ontbijt 's morgens gewoon met man en kinderen. Neem een bordje Lassie Klaar Havermout. Dat zet niet aan dat maakt niet dik. Wèl geeft het kracht voor de dag taak die U wacht. Over Uw taak als huisvrouw gesproken; Lassie Klaar Havermout maakt het U al heel gemakkelijk. U hoeft niet te koken geen aangekoekte pannen af te wassen. Lassie zit al gekookt in het pak. U strooit het zo op de borden. Melk en suiker erover klaar. Duur zeker? Niets daarvanl Zo'n groot pak kost 75, een normaal pak 40 cent. Lassie Klaar Havermout Het beste ontbijt in de kortste tijd! ADVERTENTIE LASSIE KLAAR HAVERMOUT is verkrijgbaar bij de Het bekende adres voor de betere levens middelen - KENNEMERLAAN 131, Tel. 5386 Tevens zoutloze, suikervrije en Reforma-artikelen ADVERTENTIE Brood- en Banketbakkerij Stephensonstraat 72-74 Tel. 4713 heerlijk en goed gevuld 1.50 met spijs1.90 PAASTAARTEN GEBAKJES KOEKJES Ruim gesorteerd Aiies Aartsen kwaliteit en.... POPULAIRE PRIJZEN. Jeugddienst in Grote Kerk In de Grote Kerk te Beverwijk vindt zondag, le paasdag om 19.15 uur een jeugd dienst plaats, waarin zal voorgaan ds. A. J. Spruyt, Ned. Herv. predikant te Amster dam. Organist is de heer G. J. Moed. Ruim 900,- voor de zending Het resultaat van de gehouden voor- jaarszendingcollecte van de vier wijken van de Ned. Hervormde gemeente te Be verwijk en Wijk aan Zee is een bedrag van 918.77. overleg over een militair-verdunde zone in Midden-Europa, waarbij de hereniging van Duitsland - als voorwaarde wordt ge steld. Stijfjes Bonn heeft zich overigens kennelijk wat stijfjes gedragen ten aanzien van al te duidelijke steun aan de Franse pogingen om de grote mogendheid te spelen en in zake de Franse opvattingen over het Ra- packi-plan. Het is namelijk geen geheim, dat Pineau er gedachten op na houdt, die in de verte gelijkenis vertonen met Ra- packi's voorstel. Enkele weken geleden heeft dé Franse minister te Manilla op de Philippijnen in een gesprek met zijn Britse en Amerikaanse collega's Selwyn Lloyd en Dulles zijn mening ten beste gegeven over een ontspanning in Europa, die stap voor stap zou worden bereikt. Indien men, al dus zouden Pineaus gedachten zijn, er in zou slagen de Russen te bewegen tot een gedeeltelijke terugtrekking van hun troe pen uit Polen en andere Oosteuropese lan den, gelijktijdig met een terugtrekking van Britse en Amerikaanse troepen uit Duits land, dan zou men een regionale ontspan ning teweeg brengen. De militaire machten in Europa zouden uit elkaar geschoven worden en uiteindelijk zou er hoop op be vrijding van deze volken uit de commu nistische macht ontstaan. Pineaus denk beelden hebben niet bepaald Amerikaanse geestdrift gewekt. Vast staat dat Pineau en Adenauer op het punt van aanhanke lijkheid aan de NAVO niet bepaald op de zelfde hoogte staan. Van de Franse minis ter is bekend dat hij gelooft in een bevrij ding van Oost-Europa, na invoering van een gecontroleerde, gedemilitariseerde zone en dat hij niets zo zeer vreest als een Amerikaans-Russisch overleg zonder Westeuropese (lees: Franse) deelneming. Adenauer heeft een rotsvast vertrouwen in de NAVO en in de Verenigde Staten als defensieve krachten voor Europa. Voor en tegen Tijdens een Westduits-Brits gesprek, tijdens het afgelopen weekeinde te Kö- ningswinter bij Bonn, hebben twee Britse maarschalken zich over het plan-Rapacki uitgelaten. De luchtmaarschalk Sir John Slessor betoogde dat de politiek van het „disengagement" (het uit elkaar trekken van de militaire machten door middel van een militair-verdunde zone in Midden- Europa) in acht tot tien jaar haar beslag kan krijgen. Hij verklaarde zich tegen de kernbewapening van het Westduitse leger en zei niet te geloven dat de NAVO ver zwakt zou worden als Duitsland neutraal wordt. Het Britse Gemenebest heeft ook neutrale leden, aldus Sir John. Zijn colle ga, veldmaarschalk Lord Harding, veroor deelde Slessors denkbeelden. Een „dis engagement" zou West-Duitsland van de NAVO scheiden, zou Berlijn onverdedig baar maken en zou landen aan de flank van Europa, zoals Denemarken en Italië, in een moeilijke positie brengen, aldus Lord Harding. Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse vrije democratische (op positie) partij (F.D.P.) houdt zich bezig met de vraag wie Adenauers opvolger zal moeten worden. De voorzitter van de vrije democrati sche fractie in de Bondsdag, dr. Mende, heeft in Dusseldorf de situatie besproken, die zal ontstaan wanneer de bondskanse lier „niet meer ter beschikking staat". Het is met het oog op Adenauers hoge leeftijd heus niet piëteitsloos hier eens over na te denken, zo verklaarde dr. Mende, want in de christen-democratische partij (C.D.U.) strijden vier pretendenten achter de scher men. Het zijn de minister van Economische Zaken en vice-kanselier professor Erhard, de minister van Financiën Etzel, de voor zitter van de Bondsdag. Gerstenmaier, en de minister van Verdediging, Strauss.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13