Voorlopig Nederlands elftal stelde tegen superieur Sofia danig teleur 'n TIP VAN BOOTZ Oók al aan de si Nederlandse jongens wonnen verrassend van Hongarije Sfeerloze wedstrijd werd door Bulgaren met 1-2 gewonnen f Miljonairs door voetbalpool GROTE PROBLEMEN VOOR COACH SCHWARTZ Moulijn de beste speler in nationale aanval KAUWEN HET EUROPEES JEUGDTOERNOOI 21 Asmussen leidt Neder land B—België B Ruime zege van Real Madrid op Vasas geeft uw zenuwen rust Nederlandse judoclub- kampioenschappen V ervanging Herstel H ÉP^ 7 w Lusteloos Duitsland verloor van Tsjechoslowakije (3-2) Bridge-uitslagen Kammeyer (BMHC) in Nederlands C-elftal Basketbalploegen voor 7 april samengesteld Sport in het kort Kennemerland vertegen woordigd door Haarlemmer van der Morsveld GARAGE DEN HOUT BMHC-er Berkman in Nederlands hockey-elftal Competitie-indeling honkbalnegentallen De waterpolocompetitie Nereus-DWT (dames) eindigde onbeslist DONDERDAG 3 APRIL 1958 Het voorlopig Nederlands elftal dat zich voorbereidt op de komende interlandwedstrijden tegen België, Cu racao en Turkije, heeft woensdagmiddag in het Olym pisch Stadion in Amsterdam voor ruim 20.000 toeschou wers in een duel zonder sfeer een één-twee nederlaag geleden tegen Sofia het versterkte Bulgaarse kam pioensteam CDNA. Het was een onbetwistbare neder laag, want de Bulgaren beheersten alle onderdelen van het spel aanmerkelijk beter dan de „voorlopigen". Hun techniek was superieur, de balbehandeling was bekwa mer en het gevoel voor positiespel vaak schrijnend voor hun tegenstander. Nog triester echter voor de Neder landers was het opmerkelijke verschil in atletische scho ling, vrijwel alle Bulgaren toonden een voortreffelijke looptechniek en een grotere startsnelheid, factoren die beslissend waren bij een pass in de vrije ruimte. Op dit punt kon zich in feite slechts één Nederlandse speler met hen meten: de schriele en kwetsbare links buiten Coen Moulijn, die vooral in de tweede helft vaak geraffineerd langs zijn directe tegenstander, rechtsach ter Rakarov, flitste. Uit een van die momenten ontstond ook het enige Nederlandse doelpunt, dat met een kopbal door Lenstra werd gescoord. De terugkeer van de Feijenoord-speler is in alle opzichten geslaagd geweest. De Duitser Erich Asmussen zal de voet balwedstrijd Nederland BBelgië B, welke zaterdag 12 april in Den Haag wordt ge speeld, leiden. Zijn landgenoten Schulen- burg en Skuballa treden als grensrechters op. De eerste ontmoeting in de halve finales van het toernooi om de Europabeker tus sen Real Madrid en Vasas (Boedapest) is in de Spaanse hoofdstad met vier-nul door Real Madrid gewonnen. De ruststand was twee-nul. De return wedstrijd is op 16 april in Boedapest. BASSEY KAMPIOEN. Hogan Bassey heeft in Los Angeles zijn uitdager, Ricardo Moreno, tijdens een boksmatch om de we reldtitel vedergewicht, in de derde ronde door k.o. verslagen. niet gefaald heeft. Trainer Elek Schwartz staat dus voor het probleem aan wie hy de linksbuiten plaats in de nationale formatie moet toe wijzen: aan Moulyn of aan de wegens een blessure verhinderde Carlier, die in de vorige duels beslist Het is overigens niet het enige pro bleem voor de bonds coach. Want de „ba- sisploeg", die hy in de eerste helft in het veld stuurde, zal hem stellig niet bevredigd hebben. Het was merkwaardig, want juist deze basisploeg was de combinatie (met Moulijn als ver vanger van Carlier), die in november 1957 de triomfantelijke 5-2 zege behaalde op Bel gië. Slaagde destijds het experiment, dit maal faalde de opzet volkomen. Juist in de eerste helft was het verschil in klasse byna pijnlijk: lange tyd kon de Neder landse ploeg geen enkele gecoördineerde aanval opbouwen, in tegendeel: zy moest zich beperken tot een krampachtig verweer. Moulijn De oorzaak daarvan was gedeeltelijk de kwetsbaarheid van de achterhoede, waarin Van der Hart tevergeefs de teruggetrokken spelende midvoor Panayotov probeerde te schaduwen en daarmee de nodige steun aan linksachter Kuys ontnam: Kuys speelde uitgesproken zwak, in tegenstelling tot zijn partner Wiersma, die de moeilijke mo menten goed aanvoelde en steeds tijdig ter plaatse was om deze op te lossen. De kwetsbaarheid had ook tot gevolg, dat de kanthalves Klaassens een redelijk goede wedstrijd en Van Wissen alle aandacht aan hun verdedigende taak moesten schen ken en het middenveld prijs gaven aan hun snellere tegenstanders. De voorhoede stond onder deze omstan digheden voor een moeilijke taak en het werd spoedig duidelijk, dat midvoor Krui- ver deze niet aan kon. De PSV-er had een onfortuinlijke dag: de passes waren zwak, in de kopduels was hij niet opgewassen ADVERTENTIE ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond Zaterdag 5 april worden in de Haagse dierentuin de Nederlandse judo clubkam pioenschappen gehouden. Bij de A-teams hebben ingeschreven de judoclub Hofstad, de sportschool Janssens (Bergen op Zoom), de judoclub Haarlem en de judoclub Utrecht. Bij de B-teams waarin alleen judoka's met een kyu-graad mogen uitkomen, zullen de judoclub Zuiderbad Amsterdam, de Eerste Hilversumse Sportschool, de Eerste Gro ningse Sportschool, de judoclub Dordrecht en de sportschool Janssens (Bergen op Zoom) op de mat verschijnen. Tevens zullen jeugdploegen onder lei ding van de heer Hoogendoorn demonstra ties geven. Aan het eind van de avond zal Anton Geesink, Europees kampioen vierde dan en aller categorieën, in een speciale wed strijd uitkomen tegen tien zwarte banden. tegen spil Manolov en bovendien faalde hij tweemaal volkomen, toen hij in vrije scoringspositie stond. Geen moment werd Kruiver als in de wedstrijd tegen België de coördinerende figuur bij com binaties van Wilkes, Lenstra en Moulijn, die het tegen hun scherp dekkende tegen standers toch reeds moeilijk hadden. Na de rust verving Elek Schwartz hem dan ook terecht door Van Wissen, wiens halfplaats werd ingenomen door Noter- mans. Onmiddellijk kreeg het spel van Lenstra en Wilkes meer effect. De felle Maastrichtenaar vervulde de rol van scha kelspelerbeter, steunde zijn achterhoede waarin nu Pieters Graafland en Kraay ge test werden in plaats van De Munck en Kuys, en stichtte bovendien met zijn grote ijver herhaaldelijk verwarring in de Bul gaarse defensie. De prestatie van de Nederlandse ploeg was dan ook in de tweede helft aanmerke lijk beter dan die in de eerste periode, er zat mede door een juistere dekking meer structuur in de combinaties en er werd meer aandacht besteed aan positiespel. Doelman Pieters Graafland kreeg dan ook aanmerkelijk minder pro blemen op te lossen dan de overigens voor treffelijke De Munck. De beginfase van de wedstrijd was ken merkend voor het verschil in voorbereiding van beide teams op het duel. De Bulgaren waren ruim twintig minuten voor het aan- vangsuur op het veld, hadden zich warm gelopen en begonnen dan ook, onmiddellijk nadat scheidsrechter Martens 't signaal voor de aftrap had gegeven, met overrompe lende aanvallen. Het verweer der Nederlanders was niet effectief; dat bleek spoedig. Want nauwe lijks nadat Wiersma met een voortreffe lijke sliding aan rechtsbuiten Diev een scoringskans had ontnomen, produceerde rechtsbinnen Dimitrov met een knap schot het eerste Bulgaarse doelpunt (nul-één). Dat geschiedde na zes minuten en de „voorlopigen" waren er kennelijk van onder de indruk. De dekking bleef hiaten vertonen en de schaarse tegenacties, ge leid door Wilkes en Lenstra, verontrustten de homogene Bulgaarse ploeg nauwelijks. Toch kreeg Nederland na acht minuten een kans op een één-één score. Moulijn liet Rakarov voor de eerste keer merken, dat deze nog vele moeilijkheden van hem zou ondervinden, dribbelde beheerst naar het Bulgaarse strafschopgebied en gaf de bal door aan Wilkes. De Venlonaar begreep de opzet, maar het te zachte schot werd door de uitstekende doelman Najdenov gestopt. Na dit opwindende moment hebben de toeschouwers ruim tien minuten moeten wachten op de volgende serieuze aanval der ongeïnspireerde Nederlanders. De Munck had inmiddels enkele knappe scho ten van Diev, midvoor Panayotov en.... rechtsachter Rakarov verwerkt. Ditmaal was Moulijn niet bij de combinatie be trokken, doch Van der Kuil, die zich eindelijk aan linksback Kovatchev ont worsteld had. Van der Kuil schoof de bal door naar Wilkes en deze zag Lenstra in een moeilijke scoringspositie staan. Op nieuw toonde Najdenov zijn klasse. Hoewel het overwicht van de Bulgaren bleef voortduren, kreeg Nederland toch iets meer kansen op tegenspel. Kruiver zorgde na negentien minuten bijna voor een verrassing door de bal uit een hoge pass van Wilkes met een knappe achter waartse halve salto naar het Bulgaarse doel te dirigeren het doel werd slechts op enkele decimeters gemist maar daar na verknoeide hij de goede herinnering aan dit moment volkomen door tweemaal in vrije scoringspositie volkomen te falen. Na 33 minuten werd de stand tenslotte nultwee. Rakarov gaf een gave pass aan de snel startende Dimitrov en deze schonk De Munck opnieuw geen enkele kans op verweer. De Nederlandse achterhoede rea geerde daarby ten onrechte niet wegens vermeend buitenspel. Twee voortreffelijke reactie van Najde nov by schoten van Van Wissen en Lenstra werden daarna de hoogtepunten van de laatste fase der eerste helft. Na de rust kreeg het Nederlandse spel dus meer allure. Tijdens de langzaam in vallende duisternis werden de combinaties nadrukkelijker, de schoten veelvuldiger. Klaassens loste na dertien minuten een knap afstandsschot, dat juist naast het doel vloog, en enkele minuten later schonk dë actiëvë Varf Wissen, afgedwaald naar de rechtervleugel, Lenstra de kans om Najde nov weer te testen. De spanning keerde tenslotte na 22 mi nuten terug. Een uitstekende pass van In het begin van de wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en Sofia uit Bulgarije ging de bal uit een schot van Wilkes (midden) net over. Op de foto ziet men verder doelman Najdenov, linkshalf Alexiev (6) en rechtshalf Bojkov. Lenstra bereikte Moulijn, die Rakarov en Bojkov beheerst omspeelde, wachtte tot de Fries naar het doel was gesprint en vervolgens een voorzet buiten bereik van doelman Najdenov losliet. De bal belandde precies waar Moulijn wenste: op het hoofd van Lenstra en dat betekende één-twee. De fijne techniek en het homogene ploeg- verband waren voor Sofia niet meer vol doende om de „voorlopigen" van een ge lijke score af te houden; de toch reeds stevig spelende Bulgaren zochten ruwere middelen en dwongen daarmee scheids rechter Martens tot een vaak komisch ge- barentaaltje. Een gelijke stand werd ten slotte toch voorkomen, mede doordat Van Wissen enkele minuten voor tijd een doel- rijpe kans miste. ADVERTENTIE Een paashaas is meest zeer bedreven In het scheppen van vreugd in het leven Z'n advies luidt aldus „Maak dit feest reuze knus Met TIP, beter is niet te geven I" Nieuwe limericks inz. aan H. BOOTZ N.V. - A'dam Inz. Hr. M. H., R'dam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever ADVERTENTIE Na vier wedstrijden zonder tegendoel punten te zijn doorgekomen heeft Duits land woensdagmiddag in het legerstadion van Praag met drie-twee van Tsjechoslo wakije verloren. De ruststand was één-één. Het was een voorproefje van de wedstrijd, welke beide landen op 11 juni ais onder deel van het eindtoernooi om de wereld beker in Halsingborg spelen. Voor Sepp Herberger en zijn mannen echter een voorproefje met een nogal onaangename bijsmaak, want de nederlaag van Duits land was volkomen verdiend. De Tsjechen waren sterker en vooral veel sneller dan hun tegenstanders, die de zaken lusteloos aanpakten. Ruim 50.000 toeschouwers zagen hoe de Duitse defensie in alle nervositeit na het eerste Tsjechische doelpunt fout op fout maakte en hoe slordig er in de opzet en afwerking der aanvallen werd gespeeld. De Tsjechen hadden van de aftrap af het initiatief en al in de eerste minuten moest Juskowiaks hoofd op de doellijn redding brengen toen doelman Sawitzki al was ge passeerd. Het doelpunt, waarmee de Tsjechen na vijf minuten de score open den, kwam dan ook niet bepaald als een verrassing. Het schot van de 19-jarige de butant op de linksbuitenplaats Zikan was voor de Duitse doelman onhoudbaar. Tot opvoeren van het tempo kwamen de Duitsers niet, zij bleven onattent en non chalant spelen en er zat maar weinig ver band in de aanval. Toch kwam de gelijk maker. Vier minuten voor rust schoot linksbuiten Cielarczyk de bal uit een voor zet van Fritz Walter langs de Tsjechische doelman Stacho. Duitsland begon de tweede helft met wat vinniger spel en in de vierde minuut namen de wereldkampioenen de leiding. Het was een cadeautje van de defensie der gastheren. Spil Cadek wilde de bal op zijn doelman terugspelen, maar Stacho begreep de manoeuvre verkeerd en greep mis: één-twee. De Tsjechen kwamen terug en zo groot werd de druk op het Duitse doel dat spil Erhardt na zeventig minuten geen uitweg meer kon vinden en bij een doelworste- ling de bal in eigen goal trapte. Tien minuten later zorgde linksbinnen Molnar voor de winnende treffer voor Tsjechoslowakije. Voor de nieuw te vormen landelijke hoofdklasse speelt het district Kennemer- land met het district Noordholland-Noord om zes plaatsen in de halve finale. Voor Kennemerland spelen in deze wed strijden de elf best geplaatste paren van de districtscompetitie met de vijf best ge plaatste paren uit Noordholland-Noord. Er worden twee zittingen gehouden. Het re sultaat van deze eerste zitting was: 1. Bak kerSpruit, Kennemerland 58 pnt.; 2. KochPolak, Kennemerland 47 pnt.; 3. Ligthart—Zijlstra, Kennemerland 46 pnt.; 4. De JongNathans, Kennemerland, 44V2 pnt.; 5. HeemsSnijder, Noordh.-Noord 43 Va pnt en 6. PolakIJssels, Noordh.- Noord 43 pnt. Donderdag 10 april wordt te Rijswijk een hockeywedstrijd gespeeld tussen een Nederlands C-elftal en de ploeg van Ox ford. Het C-team ziet er als volgt uit: doel: Brederode (HHIJC); achter: Ykema (Delftse Studenten) en Theo Terlingen (Be Fair); midden: De Munck Keizer (SCHC), Herbers (SCHC) en Buteux van den Kamp (Togo); voor: Martens (EMHC), 't Hooft (Hilversum), Kammeyer (BMHC), Bouma (HHIJC) en R. van Erven Dorens (Be Fair) Reserve: Van den Roovaert (HDM). Ruim twee miljoen gulden kregen de poolwinnares mevrouw Elizabeth Riley en haar man uit Horden, in het Engelse graafschap Durham, toen mevrouw Riley met 23 punten het hoogst genoteerd bleek. Dit is het grootste bedrag dat tot nu toe aan een poolwinnaar of winnares werd uitgekeerd. De heer Riley is mijn werker met. een weeksalaris van ongeveer tachtig gulden. Op de foto ziet men de gelukkige echtelieden vlak nadat zij het grote nieuws gehoord hadden. Gisteren is een begin gemaakt met het jeugdtoernooi voor de Europese Voetbal Unie voor spelers van zestien tot achttien jaar waaraan door achttien landen wordt deelgenomen. In Nancy kwam het Nederlandse jeugdelftal voor poule C uit tegen Hongarije en onze landgenoten slaagden erin een drie-twee zege te behalen. By de rust stonden de Nederlanders al met één-nul voor. Deze verrassende overwinning is het resultaat van een strijd tussen Hongaarse techniek en Nederlands doorzettings vermogen. Ook het samenspel was in de Nederlandse jeugdploeg beter verzorgd. Ongeveer 1200 toeschouwers waren op het gezellige veld van de universiteit van Tomblaine, een voorstadje van Nancy, ge tuigen van een spannende wedstrijd, waarin vaak goed voetbal werd vertoond. Al in de eerste fase van de ontmoeting bleken de Hongaren individueel over meer voetbaltechniek te beschikken, maar de combinaties werden te kort gehouden en de Nederlandse verdediging kon de aan vallen zonder moeite de baas blijven. Na vijftien minuten werkte linksbinnen Mar cus (HVC) zich bij een uitval langs de Hongaarse defensie en zijn schot was on houdbaar. In de derde minuut van de tweede helft kwam de gelijkmaker. Nadat enkele individuele acties van de Hongaar se aanvallers waren vastgelopen, zond de rechtsbinnen Ihasz een schot in, dat van de lat terug sprong waarna dezelfde spe ler de bal langs doelman Hoekstra (GVAV) kopte. Zes minuten later werd een schot van Bouwmeester van NAC door de DOS- speler Temming zodanig van richting ver anderd, dat de Hongaarse doelman voor de tweede maal misgreep. Opnieuw maak te de Hongaarse jeugdploeg gelijk. In de dertiende minuut werd het door Albert twee-twee. Toen ontspon zich een vinnige strijd om het winnende doelpunt. De Nederlandse jongens handhaafden het hoge tempo en na ongeveer twintig minuten kwam Mar cus opnieuw alleen voor het doel en met een slim balletje bracht hij de stand op drie-twee. De uitblinkers in het Nederlandse jeugdelftal waren: doelman Hoekstra, de kanthalf Stalman (Rapid) en de aanvallers Temming, Marcus en Bouwmeester. De verdere uitslagen luiden: Poule A: FrankrijkPolen 20. Poule B: West- DuitslandOostenrijk 21; Tsjechoslo wakijeBelgië 31. Poule C: RoemeniëGriekenland 10. Voor de basketball wedstrijden Neder landZweden dames en heren, welke maandag 7 april (tweede paasdag) in de Apollohal te Amsterdam zullen worden gespeeld, bestaan de Nederlandse teams uit de volgende speelsters en spelers: Dames: A. KoperVan Es (The Blue Stars), L. van Beek (Landlust), B. van Pet ten (The Blue Stars), H. van GentJansen (DTV), G. GootjesFronczek (DTV), F. BuysBloemsma (The Blue Stars), C. Jan senSchram (The Blue Stars), J. Brouwer (Landlust), L. MeyerVan der Velde (The Blue Stars), C. GarritsenLotze (The Blue Stars) en G. Steyn (HAV). Heren: Alberda (The Blue Stars), Van den Broek (The Wolves), De Haan (The Wolves), Hagers (The Blue Stars), De Jon ge (DED), Perrier (The Blue Stars), Slees- wijk (Punch), Sterker (Landlust), Burgert (Herly) en Kaatee (The Blue Stars). KNAS VIJFTIG JAAR. Het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Amateur Schermbond zal op 15 juni in Amsterdam worden gevierd. Jeugddam kampioenschap Op de tweede paasdag zal het jaarlijks damtoernooi om het jeugdkampioenschap van Nederland dammen te Apeldoorn be ginnen. De volgende provinciale jeugd kampioenen zullen deelnemen: Groningen: Oost; Drente: Bos; Overijsel: Groeneveld; Gelderland: Lamers; Utrecht: Van Nieuw- kerk; Zuid-Hqlland: Van der Heuvel; Zeeland: Van Enemans; Noord-Brabant: Ten Lohuis; Limburg: Poelstra. Voorts is de kampioen van Friesland, de titelhouder en winnaar van het vorig toernooi 1957, Douwe de Jong uit Leeuwar den uitgenodigd. Voor de Noordhollandse dammers zal de Haarlemse speler Van der Morsveld deelnemen. Er worden twee partijen per dag ge speeld. De laatste ronde van het rond- toernooi is vastgesteld op zaterdag 12 april. ADVERTENTIE „DE BESTE CRITICUS IS HET PUBLIEK" wordt vrijwel algemeen aangenomen. Het publiek kocht binnen 2 jaar meer dan 300.000 RENAULT-DAUPHINE'S, de grootste productie, ooit door een Europese fabriek in zo'n korte tijd na de lancering behaald. Vierdeurs sedan vanaf 5995. Het Nederlands hockey-elftal, dat zater dag 12 april in Penarth tegen Wales speelt, is op twee plaatsen gewijzigd. In het doel wordt Mulder vervangen door De Ruiter (DKS) en op de rechtsbuitenplaats speelt Berkman (BMHC) in de plaats van Engel (Delftse Studenten). De ploeg ziet er dus als volgt uit: doel: De Ruiter (DKS); achter: J. Terlingen (Bé Fair) en Drijver (Togo); midden: Wagener (BMHC), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kampong); voor: Berkman (BMHC), Over- dijkink (Delftse Studenten), De Beer (Til burg), Zwier (SCHC) en Kristen (DKS). Reserves: Mulder (Amsterdam) en Gie- len (Be Fair). In aansluiting op de samenstelling van het Nederlands hockey-elftal voor Wales deelt de elftalcommissie van de K.N.H.B. het volgende mede: Teneinde de vrijheid van keuze zo ruim mogelijk te maken heeft de heer Dick Loggere, aanvoerder van het Nederlands elftal, gemeend zijn taak als lid van de elftalcommissie van de K.N.H.B. voorlopig te moeten neerleggen. Voor het seizoen 1958 ziet de competitie indeling van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond er als volgt uit: Hoofdklasse: EDO, EHS, HHC, OVVO, Schoten, Sparta, De Volewijckers en VVGA. Eerste klasse: ABC, Ajax, Blauw Wit, HCK, Kennemerland, TYBB, UW en WVHEDW. Overgangsklasse A: Sportclub Haarlem, RCH, RFC, Rooswijk, De Spartaan, Sparta II, THOR en TIW 2. Overgangsklasse B: De Catchers, DEC, HFC Haarlem, Neptunus, OVVO 2, Scho ten 2, SVV en TIW. Tweede klasse A: ABC 2, Animo, DSS, Shell, De Spartaan 2, TIW 3 en VVGA 2. Tweede klasse B: Bloemendaal, EDO 2, Sportclub Haarlem 2, HCK 2, HHC 2, Ken nemerland 2, Rood Wit en THB. Tweede klasse C: DOS, DWV, De Hazen- kamp, Hilversum, Holland, JOS, TOG en VVGA 3. Tweede klasse D: De Hazenkamp 2, Laakkwartier, Pacifico, PSV, Schiedam, Sparta 3, Tjikalong en The Blue Lions. Indien Blauw Wit 2 of WVHEDW 2 pro moveert, dan gaat deze naar de tweede klasse C over en Holland naar de tweede klasse D in plaats van The Blue Lions. De competitie voor de hoofdklasse en de eer ste klasse begint op 26 en 27 april en voor de overige klassen begint de competitie op 3 en 4 mei. Voor de eerste klasse dames van de wa terpolocompetitie Kring Haarlem KNZB is DWT naar Zaandam geweest om daar in het strijdperk te gaan tegen Nereus. Even als in de thuiswedstrijd heeft DWT ook nu weer genoegen moeten nemen met een gelijkspel. In de eerste helft gaf Paula van Bruggen DWT de leiding. Na de rust kon de DWT-verdediging lange tijd standhou den maar kort voor het einde maakte Ina Bijleveld gelijk (één-één). Uit negen wed strijden heeft DWT nu 16 punten bin nengehaald waarmede men vrijwel onbe dreigd de bovenste plaats van de ranglijst bezet. De verdere uitslagen waren: Com petitie Kring Haarlem KNZB: Dames tweede klasse: VZVDWR 46. Afdeling Veteranen: LZCHPC 04. Afdeling AJ: HVGB—VZV 6—3; DWT—DWR 0—6.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 19