Goede Benelux-fotosalon van jubilerende K.F.K. H.&J.Lamp ■Mi 'M Uitgaan in Haarlem Belastingopbrengst gedaald 0 NAAIMACHINES KARPETTEN ACCORDEONS Vanavond opening in Haarlemse Vishal wêmêêl BEDRIJFSNIEUWS Lezen en laten lezen LEVENSDUUR '.I-wam DONDERDAG 3 APRIL 1958 19 rekje met 6 glazen 3.so eierwarmers Ga eens rondneuzen bij Koningin en Prins naar plechtigheid in Delft TONEEL Resultaten A.V.I.M. teleurstellend Dividend Ver. Ned. Rubber ENOT op volle capaciteit ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 MUZIEK TENTOONSTELLINGEN „Anti Atoombomactie" hield openbare vergadering Telegrammen aan Eisen hower, Kroesjtsjev, Macmillan en Drees KASHMIR 200x140 119.— 300x 200 254.— 325x 225 310.— BESH8R 180x125 123. 300 x 200 322.— 325 x 225 388.— „KROON'-KARPETTEN 200x 140 119. 300 x 200 254.— 310x 225 295.— Drie sleepboten naar „Skaubryn" onderweg Kerkelijk Nieuws Zomerexpositie in het Prinsenhof 0er Scheller Rijksstraatweg 59 Dividend Bührman's De „Benelux-Fotosalon" van de jubile rende Kennemer Foto Kring, die van avond door wethouder D. J. A. Geluk in de Haarlemse vishal geopend wordt, heeft de hooggestemde verwachtingen van haar organisatoren niet beschaamd. Amateurs en beroepsfotografen uit de drie landen hebben voor deze tentoonstelling bijna ne genhonderd foto's en nog eens vierhon derd kleurendia's ingezonden van goed deels prima gehalte. Daarvan zijn er na moeizame selectie door de wedstrijdjury tenslotte 188 vergrotingen en 150 dia's „salonfahig" bevonden, die tezamen een representatieve doorsnede vertonen van alle genres en stromingen in de he dendaagse lichtbeeldkunst. In de afdeling zwart-wit was de concurrentie bijzonder fel, hetgeen wel duidelijk geïllustreerd wordt door het feit, dat zelfs gerenom meerde „salonhelden" als de Rotterdam se „beroepsamateur" Steef Zoetmulder en onze plaatsgenoten Nell Herbert en Joh. Scholten ditmaal niet in de prijzen vielen. Nu moet ons maar meteen van het hart, dat wij de keus van de alleszins des kundige jury (waarin onder anderen de oude heer J. J. Hens, dr. J. J. M. van Santen, Cor van Weele en de Haarlem mer W. Walbrecht zitting hadden) geen erg gelukkige vonden. De hoogste bekro ning een zilveren eremedaille van Ko ningin Juliana belandde, als wij het goed begrepen hebben óók min of meer tot verrassing van de jury zelf, bij de Gentbruggenaar Alois van Dergheggen, wiens technisch feilloze, maar overigens vrij oninteressante plaat van een modern trappenhuis uit „kikvorsstandpunt" ge zien stellig niet zoveel eer verdiend had. Van aanmerkelijk hoger gehalte zijn bij voorbeeld de knappe actieplaten op de aangrenzende panelen, waarvan vooral de fascinerende opname uit een rijdende trein gemaakt, van een spoorbaan op valt: vier glimmende stalen rails die, zich perspectivisch vernauwend, bijna verti caal in het beeld opstijgen en daardoor een bijzonder sterke suggestie van snel heid en dieptewerking oproepen. Intrigerend is ook een plaat van een rij graven, waarmee de Haarlemmer G. J. L. Offerhaus de tweede prijs veroverde: de zilveren medaille van het Haarlemse ge meentebestuur. Het ietwat lugubere on derwerp heeft door zijn sterke diagonale opbouw: een smale strook marmeren grafstenen tegen een zwarte („doorge drukte") achtergrond een symbolische be tekenis gekregen, die volkomen aansluit bij de goed gekozen titel: „de weg naar de eeuwigheid." Ook de „macrofotografie" vakjargon voor opnamen van zeer dichtbij is goed vertegenwoordigd, onder meer met een juweel van een close-up van de uitgebloei de kroon van een paardebloem met zijn krans van honderden zaadpluisjes. Voor beeldig is hier gebruik gemaakt van het tegenlicht der laagstaande zon, waarin de structuur van de minuscule „valscherm- pjes" tot in de fijnste details zichtbaar is. Natuurlijk zijn er ook veel geijkte salon platen: de onuitroeibare genrestukjes, de „schilderachtige" landschapjes, de onheil spellende „roodfilterwolken" en de con ventionele „gladde" portretten de laat ste categorie (en wellicht de moeilijkste) overigens met spaarzame uitblinkers. Hier en daar, tussen al de „mooie" pla ten en de foto's-met-inhoud, ook een jo lige poging tot fotografische humor: het silhouet van een wegrennende kip; een zich uitschuddende ijsbeer-na-het-bad in een stralenkrans van wegspattende water druppels; twee hele kleine jongetjes in gretige bewondering voor een affiche van een meer dan levensgrote revuegirl, die royaal haar onderdanen tentoonstelt: een genre, dat voor de fotograaf met een open oog en een parate wijsvinger nog einde loze mogelijkheden biedt. Ook in de afde lingen, die hier helaas vanwege de plaats ruimte onbesproken moeten blijven, zijn ADVERTENTIE dat past voor Pasen elk glas in andere kleur, voor koude cola's en sap pige vruchtdranken, aan 't hengsel te dragen, compleet van raffia en van binnen gevoerd, vreselijk gezellig als ie binnenkomt en de eitjes staan warm onder zo'n geestig mutsje |#3S P' st. Eierdopjes, nog leuker dan u denkt. Eierlepeltjes, in allerlei kleur. Met een eiersnijder: plakjes als een plaatje zo mooi. BARTELJORISSTRAAT 1 Zoals reeds is bericht zullen de stoffe lijke resten van de in 1806 overleden prins stadhouder Prins Willem V op dinsdag 29 april worden bijgezet in de koninklijke grafkelder te Delft. Aan de bijzetting zal een korte kerkdienst voorafgaan, die zal worden bijgewoond door de Koningin en Prins Bernhard. In deze dienst zal voor gaan de oud-hofpredikant ds. J. F. Ber- kel te Apeldoorn. Het stoffelijk overschot van Prins Willem V zal per auto uit Brunswijk, waar het thans rust, naar Delft worden overge bracht. De bisschop van de Brunswijkse Evangelisch-Lutherse Kerk. dr. D. M Erdmann, zal daags tevoren in de Dom kerk te Brunswijk een korte uitvaartdienst leiden. vele fraaie en boeiende platen te bewon deren. De Haarlemse architect C. van Brakel arrangeerde de honderdtachtig fo to's smaakvol en rustig op paarsgewijze gescheiden, vrijstaande panelen, hetgeen veel overzichtelijker en minder vermoei end voor de kijkers is dan de gebruike lijke uitstalling aan lage wanden, zoals men die bij de grote salons in het Am sterdamse Arti gewend is. De kleurendia's leverden gisteren bij de proef projectie weinig verrassingen op. Al leen de serie van de Amsterdammer Ru- dolf van Volen -met onder meer een bui tengewoon fraaie opname van een vuurto ren-bij-nacht was naar onze smaak van zeer bijzondere klasse. Zij verwierf dan ook zonder moeite het eremetaal de zil veren medaille van Prins Bernhard. De honderdvijftig uitverkoren dia's zullen tij dens deze tentoonstelling slechts eenmaal geprojecteerd worden en wel op woens dagavond 16 april des avonds om acht uur in een der zalen van gebouw Sint Ba- vo aan de Smedestraat. De salon zelf duurt tot 4 mei. In totaal zijn in beide afdelingen tien be kroningen toegekend, in de vorm van zil veren en bronzen medailles en bekers. Zij werden beschikbaar gesteld door Koning in Juliana en Prins Bernhard, de gemeen te Haarlem, de Bond van Nederlandse Amateurfotografenverenigingen, de Am sterdamse Amateur Fotografen Vereni ging en de organiserende kennemer Foto kring. H. C. *Ttf Winnaar van de K.F.K.-beker werd de Eindhovenaar H. van der Colk met deze suggestieve uitbeelding van het dilemma kind en snelverkeer. „Lijnenkompositie"de foto waarmee Alois van Dergheggen uit Gentbrugge de eerste prijs in de afdeling zwart wit verwierf. Zaterdag 5 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft nogmaals een voorstelling van het blijspel „Wie is Janus?" van Carolyn Green met Mary Dresselhujls en Joan Remmelts in de hoofdrollen. Andere medewerkenden zijn onder anderen Louis Borel (als gast) en Mien Duymaer van Twist. Het stuk werd door Henk Rigters geregisseerd en ver taald door Remco Campert. Zondag 6 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de tweede keer geeft de Neder landse Comedie in Haarlem een voor stelling van „Oom Wanja" van Anton P. Tsjechov, dat geregisseerd werd door Peter Sjarov. De hoofdrollen worden ver tolkt door Ko van Dijk, Ank van der Moer, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg, Paul Huf en Pierre Myin. Het dé cor werd ontworpen door André Andre- jev, voor de vertaling zorgde Charles B. Timmer en mevrouw A. Roland Holst ontwierp de kostuums. Maandag 7 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Het Ei" van Felicien Mar- ceau. De voornaamste rollen worden ge speeld door: Guus Oster, Adelheid van der Most, Marie Hamel, Truus Dekker en Dick Swidde. Het stuk werd door Fons Rademakers geregisseerd. Dinsdag 8 april, Studio-Theater, 12.40 13.20 uur. In het pauze-theater treedt Conny Stuart gedurende veertig minuten De opbrengsten uit hoofde van de geza menlijke kohierbelastingen beliepen in februari 137.9 miljoen tegenover 261.2 miljoen in de voorafgaande maand. Deze vermindering heeft voornamelijk betrek king op de inkomstenbelasting, welke in de verslagmaand 98.0 miljoen opbracht tegenover 189.8 miljoen in januari. De opgetreden teruggang hangt onder meer samen met de omstandigheid, dat de be taling van het in het voorgaande jaar op gelegde voorlopige aanslagen 1957 in be tekenis afnaamt. De ontvangsten aan ven nootschapsbelasting vertoonden eveneens een sterke teruggang en wel van 50.8 miljoen in januari tot 26.4 miljoen in de periode onder verslag. Tegenover boven genoemde totale ontvangsten van 137.9 miljoen stonden opgelegde aanslagen ten bedrage van 127.1 miljoen. Dientenge volge vertoonde het nog in te vorderen bedrag een vermindering met ƒ10.6 mil joen tot 674.2 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de niet-kohierbelastingen be droegen in februari in totaal 337.9 mil joen tegenover 341.9 miljoen in de tweede maand van het voorafgaande kwartaal. De opbrengst van de loonbelasting bedroeg 100.1 miljoen tegenover 897 miljoen in november van het vorige jaar De relatief hoge ontvangsten van februari kunnen mede worden toegeschreven aan een toevallige verschuiving in de afdrach ten. Hierop wordt de omstandigheid, dat de ontvangsten in de eerste maand van dit jaar betrekkelijk laag waren. Het an dere gedeeltelijk per kwartaal geheven belastingmiddel, te weten de omzetbe lasting, bracht ƒ96.6 miljoen op tegen over in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal f 103 miljoen. Ook in dit geval heeft zich enige verschuiving zij het in omgekeerde richting in de afdrachten voorgedaan. Tegenover de be trekkelijk lage ontvangsten in februari staat namlijk de bijzonder hoge opbrengst in januari jongstleden. De opbrengst van de motorrijtuigenbelasting be droeg 8.6 miljoen en vertoonde daarmede Ofschoon de resultaten van de Algeme ne Vruchten Import Maatschappij n.v., Amsterdam-Rotterdam, slechts in gerin ge mate afwijken van die van 1956, zijn zij toch teleurstellend geweest omdat de di rectie in de handel met Spanje op aanmer kelijk betere uitkomsten had gerekend De bruto winst goederen was 436.589 425.963). Na afschrijvingen resteert een saldo winst van 129.280 (v.j. 139.420). Voorgesteld wordt 6 percent dividend (v. j. 8 pet.). In het nieuwe boekjaar is het bedrijf echter voor een dergelijke teleurstelling gespaard gebleven. De resulaten over de eerste vijf maanden van 1957/ 1958 zijn aanmerkelijk gunstiger De aard van het bedrijf is echter dusdanig, dat in zake de nog komende zeven maanden het uitspre ken van verwachtingen vrijwel onmoge lijk is. In de vergadering van commissarissen der n.v. Vereenigde Nederlandsche Rubber fabrieken te Heveadorp is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stelen over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 10 percent (onveranderd). enige stijging ten opzichte van de ont vangsten in de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar ad 7.9 miljoen. De ontvangsien wegens invoerrech ten beiiepen 57.6 miljoen en handhaaf den zich daarmede op het bijzonder lage niveau van de voorgaande maand. In de eerste twee maanden van dit jaar is uit hoofde van dit belastingmiddel ongeveer 115 miljoen geïnd tegenover in de over eenkomstige periode van het voorgaande jaar ongeveer 135 miljoen, een terug gang derhalve met ongeveer 20 miljoen. Xn deze ontwikkeling weerspiegelt zich het lage niveau van de invoer in de afgelopen maanden. De accijns op gedistilleerd bracht in de verslagperiode een bedrag op van 10.7 miljoen, hetgeen als laag kan worden aangemerkt; ter gedeeltelijke ver klaring diene, dat in de maand februari slechts vier krediettermijnen vervielen. Daarentegen kan bij de opbrengst van de a c c ij n s op bier ad 2.6 van een zeker herstel worden gesproken ten opzichte van de lage ontvangsten in januari ad 1.6 miljoen. Ook de ontvangsten aan a c c ij n s op suiker ad 8.4 miljoen vertoonden een stijging in vergelijking tot die in de eerste maand van dit jaar ad 6.8 miljoen. In de relatief lage opbrensgt van de a c- cijns op tabak ad 32.4 miljoen komt tot uiting de terugslag op de versterkte voorraadvorming door de detailhandel in het najaar van 1957, waardoor de ont vangsten in januari ad 42.3 miljoen gun stig werden beïnvloed. De ontvangsten uit hoofde van de rechten van zegel, registratie en successie, bedragen respectievelijk 4.8 miljoen, 4.9 miljoen en 7.6 miljoen, handhaafden zich nagenoeg op het peil van de opbrengsten in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De n.v. Nederlandse Optische Industrie ENOT te Amsterdam boekte in 1957 een bedrijfswinst vóór afschrijvingen van 741.827 (v.j. 745.754). Na aftrek van be lastingen en afschrijvingen blijft een winstsaldo van 328.391 (v.j. 300.460). Voorgesteld wordt de algemene reserve met 180.000 te doteren, waarna deze 700.000 zal bedragen, en een onveran derd dividend van 12 percent op een on veranderd aandelenkapitaal. In juli 1957 werd de gehelde produktie van de ARCO, een der weinige Nederland se fabrieken van brilmonturen, overgeno men. De stijging van de kosten kon door verdere rationalisatie en omzetverhoging worden opgevangen. Van de geproduceer de brilleglazen werd 20 percent geëxpor teerd. Over de vooruitzichten wordt ver meld, dat de omzetten over de eerste maanden van 1958 iets hoger waren, dan die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Hoewel er thans geen plannen in die richting zijn, wil de directie de technische mogelijkheid scheppen, om aandelen van 100 nominaal te plaatsen. Hiertoe wordt voorgesteld het maatschappelijke kapi taal te verhogen van 2.010.000 tot 4.010.000, verdeeld in driehonderd gewo ne aandelen van 1000, tienduizend gewo ne aandelen van f 100 en tien prioriteits aandelen van 1000. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze op met een programma, dat aangekondigd staat als: „Conny Stuart brengt Conny Stuart". Donderdag 10 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Compaenia d'Opera Italiana geeft een voorstelling van „La Traviata" van Verdi. De solisten van grote Italiaanse theaters, zijn onder anderen: Silvano Brandolini, Ivana Tossini en Gino Belloni. Vrijdag 11 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een_ voorstel ling van „De Cirkel" van W.'Somerset Maugham onder regie van Paul Steen bergen. Medewerkenden zijn onder an deren: Ida Wasserman, Annet Nieuwen- huyzen, Coen Flink en Gijsbert Ter- steeg. De kostuums werden door Max Heymans ontworpen. Dinsdag 8 april. Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" geeft het Rot terdams Toneel een voorstelling van „Onder Verdenking" van Dorothy en Campbell Christie onder regie van Jan Teulings. Medewerkenden zijn onder anderen Ina van Faassen, Henny Orri, Ton van Duinhoven en Pieter Lutz. Zaterdag 12 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep „Theater' geeft een voorstelling van „Plantage Tamarinde" van mr. Hans Keuls, onder regie van Cruys Voorbergh, die ook één van de hoofdrollen vertolkt. Verder werken aan deze voorstelling mee: Peronne Hosang, Marijke Bakker, Elly van Stekelenburg, Paul Storm, Bob Goedhart en anderen. Het décor werd door Wim Vesseur ont worpen. Zondag 1.3 april. Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelstuk „De Prins en de show girl" van Terence Rattigan wordt opge voerd door de Toneelgroep „Theater", onder regie van Elise Hoomans. De hoofdrollen worden vertolkt door onder anderen: Anny de Lange, Kees Brusse en Rudi van Hemert. Het décor is van Johan Greter. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandt, zondag 6 april, 11 uur. Nog maals een voorstelling van „In het jacht gebied der haaien". Lido, zondag april, 23.30 uur. Een nacht voorstelling van de film: „Meisjes zonder moraal" met Pier Angeli, Lana Turner en Carlos Thomson. Lido, maandag 7 april, 11 uur. Een voor stelling van „In de rimboe van Austra lië". Studio, elke ochtend, 10, 11 en 12 uur: Een kleurenreportage van de reis H.K.H. Prinses Beatrix naar de West. Woensdag 9 april, Concertgebouw, 20 uur: De gemengde arbeiderszangvereniging „De stem des Volks" geeft een uitvoering van „De Schepping" van Josef Haydn, onder leiding van Dick Dekker, met me dewerking van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Solisten zijn: Rie Waas Reen, sopraan, Leo Larsen, tenor en Hans van der Leeuw, bas. ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 5 april, Concertgebouw 14.30 uur: Onder auspiciën van „First Church of Christian Scientist" spreekt Jules Cern uit New York over „De goddelijke op lossing voor alle menselijke problemen". Dinsdag 8 april, Krelagehuis 20 uur: De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een bijeenkomst, waarbij films worden ge toond, onder andere een kleurenfilm „Met de grondboor op zoek naar heden en verleden". Dinsdag 8 april, Krelagehuis 20 uur: Bijeenkomst van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde met onder meer verto ning van twee films over het leven van boeren en schaapherders in dc Schotse hooglanden. Vrijdag 11 april, Concertgebouw, 20 uur: Voor de vrouwelijke leden van het N. V. V. geeft het Nederlandse Marionetten theater van Bert Brugman een opvoering van de bekende opera „De Parelvissers" van George Bizet. Zondag 13 april, Brinkmann 20 uur: On der auspiciën van het Humanistisch Ver bond spreekt de heer P. Spigt over: „Het probleem van lijden en geluk". VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 8 april, Frans Halsmuseum, 14 uur: De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum vervolgt zijn cursus over: „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". GELOOF EN WETENSCHAP Dinsdag 8 april, Stadsschouwburg 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voor stelling van „Onder Verdenking" van Dorothy en Campbell Christie (zie to neel). Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht over stromingen februari 1953. Geopend dage lijks van 912.30 en van 13.3016 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10—12.30 uur en van 13.30 —17 uur en zondag van 1417 uur. In Amsterdam is een eerste openbare bijeenkomst gehouden van het voorlopige comité van de „anti-atoombom-actie". De voorzitter van dit comité, de arts K. May, wees op het gevaar van de ziekten, die ontstaan door de radio-actievestraling van atoomexplosies. „Wij laden een grote schuld op ons als wij berusten in de voort zetting van de proeven" zo zei deze spre^ ker. Ook de heer G. A. de Bock, voorzit ter van het centraal bureau van het lan delijk comité betoogde dat het Nederland se volk zich bewust moet worden van het gevaar van dit wapen". „Wij willen n i e t de spreekbuis zijn van een of andere politieke partij. Wij streven naar de stopzetting van de proeven met kernwapens en hopen zoveel mogelijk mensen voor dit streven te winnen. De anti-atoombom-actie is niet ontstaan uit gevoelens van angst voor wat komen kan maar uit verantwoordelijkheidsgevoel", aldus zei de heer De Bock. Vertoond werd de film „Schaduwen over Hiroshima". In deze Japanse stad kwa men in 1945 bij een atoombomexplosie 160.000 mensen om het leven. Van de 100.000 overlevenden stierven er later nog vijftigduizend die radio-actieve besmet ting hadden opgelopen. Dr. A. H. Tolhoek, kernfysicus van het Lorentzlaboratorium te Leiden, belichtte vervolgens in het kort de werking van de kernwapens en de ontwikkeling ervan. Ook hij wees op het grote gevaar voor de mensheid. Nog voortdurend sterven er Japanners aan bloedziektes en andere kwalen, die, naar men heeft vastgesteld, door de straling van kernexplosies zijn ontstaan. Bij het voortzetten van de proe ven zal de hoeveelheid radio-activiteit in de lucht en in ons voedsel steeds toene men. Het gevolg is een geringere levens vatbaarheid van het nageslacht, aldus de ze spreker. De beweringen over proeven met de z.g. „schone H-bommen" die geen radio activiteit zouden verspreiden, zag dr. Tol hoek als een propagandastunt om op po litiek niveau de onderhandelingen over ontwapening te vergemakkelijken. „Het gebruik van een waterstofbom die geen radio-activiteit verspreidt, is trouwens geen argument om de proeven voort te zetten", zo zei spreker. „Militairen zullen immers toch de voorkeur geven aan het gebruik van de gevaarlijkste soort bom". Na afloop van deze inleidingen besloot het bestuur met instemming van de aan wezigen, telegrammen te zenden aan Eisenhower, Macmillan en Kroesjtsjev, waarin verzocht wordt om de proefnemin gen met kernwapens definitief te sta ken. Een vierde telegram ging naar mi nister president dr. Drees met het ver zoek er bij de grote mogendheden op aan te dringen de proeven te staken. Door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Kirst, Niemand ontspringt de dans; Salomons, Heilige stenen en andere verhalen; Steinbeck, De korte regering van Pepijn IVAn dres, Positano; Dübler, Gez. Coriolan; Schmidt, Aus dem Leben eines Fauns; Schroers, In Irem- der Sache; King, The widow; Montagu, This side of the truth; Guth, Le mariage du Naif; Prévot, Les chemins de Port-Cros. Populair wetenschappelijke hoeken; Broekman, Het vraagteken achter de horizon van ons leven; Gilhuis, Gezicht op de zending; Girard, Guide il- lustré de la littérature frangaise moderne, de 19181949; Zuckmayer, Der Gesang im Feuerofen; Kruyskamp, De Middelnederlandse boerden; Schmidt, Huishoudpoëzie; Max Beckmann der Maler, Duizend jaar bouwen in Nederland, dl. 2; Schoenberg, Harmonielehre; Jacob, Haydn, zijn kunst, zijn tijd, zijn roem; Migot, The lonely south; Geers, Het barokke leven. Het Rotterdams Toneel speelt op 8 april in de Haarlemse Schouwburg voor „Geloof en Wetenschap" de thril ler „Onder Verdenking" van D. en C. Christie, vertaald en geregisseerd door Jan Teulings, waaruit men hier een scène ziet met Henny Orri en Pieter Lutz. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1016 en op zon- en feestdagen van 13—16 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 1115 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum. Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Foto-tentoon stelling over de ontwikkeling van Neder landse musea. Dagelijks geopend van 10—12.30, 13.30—17 en van 19—21.30 uur Kunstzaal Ten Bruggen-Cate: Tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Henriëtte Marcus en beeld houwwerk van Nel Bakema, 1117 uur, zondags 1417 uur. Geopend tot en met 7 april. Galerie Espace: Tentoonstelling van schil derijen en gouaches van Boqueton, Lout- tre, Maria Manton en Rallard, 11—17 uur. Geopend tot 12 april. ADVERTENTIE MET IMGE Een klasse-karpet is een waarde vol bezit, een bezit waar u jaren en jaren plezier van heeft. - Elk karpet van naam van de allerbeste tapijtfabrieken hebben wijvoorradig. Zuiver wollen machinaal Smyrna- karpetten met hoogpool en bijzon der yaste binding. Exclusieve Per zische dessins, o.a. Afghan, Bochara en in doorgewerkte bloemdessins. een Smyrna karpet met een grote reputatie. Beshir karpetten zijn van zuiver wol, doorgeweven rug, met bijzonder hoge pool, in warme kleu ren en verfijnde Perzische dessins. Een karpet van standing Een hoogpolig zuiver wollen karpet met speciale binding en dichte aan slag. Keuze uit een aantal rijke des sins. „KROON" karpetten stuk voor stuk kroonjuweeitjes. IRAAT 11 Wjm KRUISSTRAAT HAARLEM TELEFOON 11491 N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden deelde ons vanmorgen mee, dat de sleep boot „Cycloop" om tien uur nog niet bij de „Skaubyrn" in de Indische Oceaan was aangekomen. In de loop van de dag zou de sleepboot het nog steeds brandende schip bereiken. Wij vernemen intussen, dat de sleepboot „Tyne" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst, die met een baggermolen onderweg was naar Tandjong Priok, van nacht in de nabijheid van de „Skaubyrn" is gekomen. De sleep was de plaats van de ramp al enige honderden mijlen ge passeerd, maar de kapitein kreeg opdracht met de sleep achter zich terug te keren. Betwijfeld mag worden of de „Tyne" iets kan verrichten bij de berging van de „Skaubyrn", daar men de sleep moeilijk aan zijn lot kan overlaten. Een derde bergingssleepboot, de Deense „Protector", die in Aden op station lag, nadert inmiddels ook de brandende Noor. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lunteren (toez.) en te Slie- drecht (toez.) C. J. P. Lam te Poortvliet door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (arbeid blindeninstituut Bartimeus te Zeist) A. de Vries aldaar. Bedankt voor Wijk bij Heusden J. Smit te Groot-Ammers. Benoemd tot vicaris te Berlikum A. Westra, kand. te Buitenpost. Geref. Kerken Beroepen te Oenkerk P. van der Spek te De Lifer (Z.H.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Goes C. van Leeuwen te IJsselmuiden. In het stedelijk museum „Het Prinsen hof" in Delft wordt van begin juni tot tien augustus een tentoonstelling gehouden van het Kon. Ned. Genootschap voor Ge- slachts- en Wapenkunde. De naam van de ze expositie zal zijn „De Nederlandsche Leeuw". ADVERTENTIE ^Haarlem-Noord Commissarissen en directie van G. H. Bührman's Papiergroothandel n.v. te Amsterdam stellen aan de algemene ver gadering van aandeelhouders te houden op 28 april a.s., voor een dividend van 16 percent, waarvan 10 percent naar keuze van de aandeelhouders in contanten of tot 30 november 1958 in aandelen, ten volle delende in de resultaten van 1958, en de resterende zes percent uitsluitend in con tanten. (over 1956 werd eveneens 16 per cent uitgekeerd, waarvan 10 percent in aandelen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 23