Winst Kon. Shell 18 pet hoger Panda in het Wilde Westen 5## Stoomvaartmij. Nederland boekte in 1957 weer hogere resultaten Hogere temperaturen U Zoch ió /iet zo Verkouden..? Dividend f 5.- per aandeel Men verwacht voor 1958 sterke achteruitgang VAN NIEL Wereldnieuws De groei Jaaromzet dertien percent gestegen Inflatie in Engeland neemt geleidelijk af Moeder... Ja, die wist 't wel! Hero in 1957 Werkende gerepatrieerden moeten 60 pet. van hun inkomsten afstaan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Rott. Lloyd zoekt emplooi voor overtollige schepen H.S.M. reserveert voor scherpe concurrentiestrijd Dames-Spijkerbroeken SPORTHUIS SCHOLTE RADIOVERSLAG: I Premielening Amsterdam Tjilangkap in liquidatie Japanse danseres tijdens voorstelling gedood DONDERDAG 3 APRIL 1958 (Van onze financiële medewerker) De Koninklijke Shell heeft weer een zeer goed jaar achter de rug, hetgeen trouwens uit de cijfers over de eerste negen maanden van 1957 reeds kon worden afgeleid. Over die periode immers was de omzet 17 percent gro ter dan in de eerste negen maanden van 1956, terwijl de netto winst zelfs met 27 percent was gestegen. Het vierde kwartaal van 1957, waarover de cijfers niet afzonderlijk worden gepubliceerd, heeft blijkens de jaar cijfers ietwat slechtere resultaten op geleverd, zodat de jaar-omzet, zijnde 2634 miljoen pond, met 13 percent is vooruitgegaan en de netto-winst, ad 212,7 miljoen pond (1956 179,5 mil joen pond) met 18 percent; cijfers welke nog altijd als hoogst bevredi gend mogen worden genoemd, ook als men ze met die van de grote olie maatschappijen van de Verenigde Staten vergelijkt. Meegedeeld wordt dat vooral de verkoop van brandstof voor vliegtuigen, kerosine en chemi sche produkten is vooruitgegaan, ADVERTENTIE Neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILiPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Voorzichtig optimisme in economisch jaaroverzicht Het jaarlijkse economische overzicht dat altijd aan de Engelse begroting op 15 april in te dienen voorafgaat, is dit keer optimistischer van toon. De inflatie is bezig af te nemen, hoewel er nog steeds gevaren bestaan. Nadat lonen en prijzen elkaar twintig jaar hebben nagejaagd, is er thans voor het eerst hoop dat de nood lottige spiraal aan het instorten is. Er is een goede kans dat er in 1958 een eind zal komen aan de prijsverhogingen, aldus het overzicht. Hoewel een harde worsteling nodig blijft om de export te verhogen of zelfs maar te handhaven, is de val van de invoerprijzen gunstig voor het evenwicht in de handelsbalans. Het rapport waarschuwt echter dat de export prijzen laag gehouden moeten worden. Verder wordt opgemerkt dat hoewel men vertrouwen heeft dat de teruggang niet lang meer zal duren, er toch omstandig heden zijn, die nog reden geven tot be zorgdheid. ADVERTENTIE Maar zij had 't nog niet door - fof, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA dilt was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei by het kopen van MAÏZENA steevast DU RYE A en daarby keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In- derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. X____p De n.v. Hero Conserven te Breda heeft over 1957 een brutowinst behaald van f 14.663.508 (v.j. 14.190.095). Er resteert een netto winst ad. 502.856 490.102) Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 6 percent over een onveranderd kapitaal van 7,5 miljoen. De voorraden komen op de balans voor met 17.004.957 14.773.908). De produktie aan groenteconserven was belangrijk, die aan fruitconserven was relatief klein in verband met het ge ringe aanbod van vers produkt en het ho ge prijspeil hiervan. De produktie en afzet van vruchtendranken zijn weer toegeno men. Het hogere balanscijfer met betrek king tot de voorraden ontstond door een grotere voorraad van groenteconserven. Over de vooruitzichten voor het lopende boekjaar zegt de directie dat de grotere voorraad aan groenteconserven zal kun nen leiden tot een lagere produktie in deze sector, terwijl de voorraadspositie van fruitconserven tot een grotere produktie aanleiding zal kunnen geven. maar dat de vraag naar gasolie en stookolie, als gevolg van het zachte weer, is verminderd. Van de netto winst ad. 212,7 miljoen pond van het concern wordt aan de beide moedermaatschappijen, de Koninklijke en de Shell Transport and Trading, dit maal 44 miljoen pond (in 1956 41 miljoen pond) dividend uitgekeerd, waarvan de Koninklijke zoals bekend, 60 percent en de Shell 40 percent ontvangt De Koninklijke heeft haar kapitaal bij de jongste emissie met 7.602.285 aandelen tot totaal 68.402.565 aandelen van 20 gulden verhoogd en keert thans over alle aandelen 3,50 per stuk uit, nadat op de oude aandelen reeds f 1.50 als voorlopig dividend was uitgekeerd. Het totale dividend bedraagt derhalve weer f 5,- (20 pet.). Te becijferen valt, dat de winst van de Koninklijke in het afgelopen jaar nagenoeg even groot is geweest als het door de jongste emissie tot 1.368 mil joen gulden vergrote kapitaal en dat van de winst ongeveer 77 percent in het bedrijf is gebleven. Het is dus wel duidelijk dat de financiële positie van het concern in 1957 opnieuw krachtig is versterkt en wel op gewassen is tegen de minder gunstige om standigheden, welke de laatste tijd voor de oliemaatschappijen gelden. Er worden maatregelen tegen onwilligen voorbereid Op de juridische afdeling van het depar tement van Maatschappelijk Werk worden maatregelen voorbereid om onwilligen on der de uit Indonesië gerepatrieerden te dwingen, 60 percent van hun inkomsten af te staan als vergoeding voor de verzor ging en inwoning, die zij in de contract pensions genieten of hebben genoten. De inhoudingen gaan in, zodra de betrokke nen in Nederland werk hebben gevonden. Tot dusver is het slechts sporadisch voorgekomen, dat een gerepatrieerde wei gerde de vereiste 60 pet. van zijn inkom sten af te staan. Vaak komt het echter voor dat gerepatrieerden de betaling op de lange baan trachten te schuiven. De ambtenaren van Maatschappelijk Werk trachten de gerepatrieerden er van te overtuigen, dat zij zich aan de getrof fen regeling hebben te houden. Deze houdt in dat de gerepatrieerden bij hun aan komst in Nederland, indien zij zelf niet voor onderdak kunnen zorgen, kosteloos huisvesting in de contractpensions krij gen. Zij worden er volledig verzorgd en van zakgeld voorzien. Hun wordt echter medegedeeld dat zij hiervoor 60 pet. van hun inkomsten moeten afstaan, zodra zij werk hebben gevonden. Erhard over Europa De Westduitse minister van Eonomische Zaken prof. dr. Ludwig Erhard heeft op een perscon ferentie in New York verklaard een besliste voor stander van de Europese gemeenschappelijke markt te zijn en gaf de Amerikaanse zakenlieden de verzekering, dat zij van die markt niets te vrezen hebben. Erhard zou de gemeenschappelij ke markt aangevuld willen zien door een vrijhan- delsgebied, zodat ook Engeland er in opgenomen zou kunnen worden. Hij was het in het algemeen eens met de Engelse zienswijze ten aanzien van het vrijhandelsgebied. Dit zal er komen, aldus Erhard. Slapte in Rijnvaart Meer dan driehonderd Rijnschepen liggen mo menteel zonder vracht in Duisburg en ongeveer honderdvijftig schepen liggen in andere steden van de beneden- en midden-Rijn leeg te wach ten. Een van de redenen van de slapte in het scheepvaartbedrijf is, dat tegenwoordig minder kolen worden getransporteerd. Door inkrimping Jndortesiëlijn In de algemene vergadering van aan deelhouders van de Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft de directie, in antwoord op een vraag naar de gang van zaken in het eerste kwartaal van dit jaar geantwoord, dat de financiële resultaten in deze drie maanden na de gebruikelijke afschrijvin gen een bescheiden winst te zien geven. De vooruitzichten zijn echter in het alge meen niet gemakkelijk en niet mooi. Een belangrijk deel van het bedrijf was im mers op Indonesië gericht en een aanzien lijke inkrimping van deze diensten is thans noodzakelijk. De directie is druk doende met voorbereidingen en bespre kingen, om voor de hierdoor overtollig ge worden schepen ander emplooi te zoeken. In overweging is thans de „Willem Ruijs" geschikt te maken voor de meer algemene passagiersvaart. Het schip zal om een groter aantal passagiers te kunnen vervoeren, eventueel een belangrijke verbouwing moeten ondergaan. ADVERTENTIE witttfiuA JOVANDA NYLONS Jaarverslag 19S7 De gezamenlijke financiële resultaten over 1957 van de n.v. Hollandsche Stoom boot Maatschappij zijn gunstig geweest en maken het mogelijk een bedrag van ƒ500.000 te reserveren voor de verminde ring van de vrachtinkomsten, welke een gevolg zal zijn van de concurrentiestrijd. De afschrijving op de vloot en de survey- kosten vereisen ruim f 166.000 meer dan in het vorig jaar. Het saldo exploitatie rekening nam toe van f 5.262.019 tot 5.872.468. Voorgesteld wordt 9 pet. divi dend (v.j. 10 pet.). Het beschikbare winst saldo was 941.367 (v.j. f 948.643). Het kapitaal bleef onveranderd f 8,75 miljoen. Ondanks de recessie is de ontwikkeling van het ladingvervoer van en naar de ha vens in het Verenigd Koninkrijk niet onbe vredigend verlopen. Het vervoer naar en van het Europese achterland gaf enige stij ging te zien. De financiële resultaten ge ven aanleiding tot tevredenheid. De con currentie werd zodanig, dat tot scherpe re afweermaatregelen moest worden over gegaan. De gevolgen hiervan zullen op de uitkomsten van 1958 ernstige invloed uit oefenen. Aan de „reserve diverse belangen" werd f 760.000 toegevoegd, ter compense ring van de verschuiving van de belasting druk naar de toekomst en ter aanpassing aan de verhoging van het tarief der ven nootschapsbelasting. Deze reserve parais- seert op de balans met f 4.785.000. De di rectie vertrouwt, dat de financiering van de op de vennootschap nog rustende nieuw bouwverplichtingen ad 6 miljoen, uit eigen middelen zal kunnen geschieden. De vloot staat in feite te boek voor 7.241.149, rekening houdende met de reserve voor nieuwbouw ad f 13.556.751. ADVERTENTIE blauw en griis ƒ11.95 GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM Het exploitatieresultaat van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is in 1957 hoger geweest dan in 1956. De directie verwacht echter een belangrijke verminde ring van de exploitatiewinst in 1958. Het voordelig saldo der exploitatierekening was 54.041.904 (v.j. 49.001.251). Na afschrij vingen op de vloot en etablissementen ad 13.249.925 (boekwaarde vloot is thans 141.245.000) en na toevoeging aan de reserve voor vernieuwing vloot en etablis sementen ad 16.650.000 (totaal bedraagt die reserve thans 153.629.825) en na toe voeging van ontvangsten uit interest en dividenden en winst op verkochte schepen, resteert een saldo van 34.700.730 27.354.611). Hiervan wordt gereserveerd voor belastingen 12.400.000, voor bijzon dere doeleinden 5 miljoen en voor grati ficaties personeel 6.496.000. Daarna res teert 10.723.316. Voorgesteld wordt 14 percent dividend in contanten over een kapitaal van 56.994.000 (v.j. 14 percent, waarvan 10 percent in contanten en 4 per cent desgewenst in aandelen). De reserve voor bijzondere doeleinden heeft de directie gemeend te moeten vor men wegens de onzekerheden waarvoor het bedrijf als gevolg van de huidige situatie staat. De directie stelt er zich veiligheids halve op in dat de scheepvaart enige moei lijke jaren tegemoet gaat. Zo mogelijk wordt op de uitgaven bezuinigd en voor lopig onthoudt de vennootschap zich van belangrijke nieuwe investeringen. De financiële positie is volkomen gezond en de betaling van alle bestelde schepen, waarvan het laatste in 1960 wordt afge leverd, kan geschieden uit de huidige liquide middelen. Wat Indonesië betreft verwacht de directie dat het vervoer in beide richtingen geringer zal worden, voor namelijk omdat zij verwacht dat de goede renbeweging van Indonesië belangrijk zal verminderen. Er zijn plannen om het overige deel van het lijnbedrijf verder uit te breiden. In geringe mate is zij reeds hiermee begonnen, daar zij, tengevolge van de gedaalde conjunctuur, enige schepen hiervoor beschikbaar had. Voor de maat schappij wordt het vervoer van Oostazia- tische landen buiten Indonesië vooral van Malakka en Singapore, van relatief steeds grotere betekenis. De directie ziet de toe komst van het bedrijf niet somber in, hoe wel een verdere verlegging van activiteit van de Indonesische sfeer naar andere ge bieden ongetwijfeld niét zonder schokken zal verlopen. Wel blijft de directie zich ernstige zor gen maken over de nog steeds voortschrij- ADVERTENTIE Luisteraarswat in deze spannende momenten is gebeurd, kan ik u helaas niet vertellen. Een heer met wijdopengeslagen tijd schrift belemmert mij het uitzicht..." (Zó boeiend is nu PANORAMA WEERRAPPORTEN Een in hogere luhchtiagen ontwikkelde wind nog iets in kracht zal toenemen en depressie, samenhangend met een hoe- er van het zuiden uit meer bewolking zal veelheid voor de tijd van het jaar zeer kou komen en de temperaturen wat hoger de lucht, trok afgelopen 24 uur langzaam zullen worden, verder in oostelijke richting en bevond zich donderdagmorgen juist ten noorden van de waddenkust. De koude lucht was bovendien onstabiel van opbouw en er vie len op verschillende plaatsen enkele sneeuw- of hagelbuiten. Inmiddels heeft een diepe depressie op de oceaan zich verder in oostelijke richting verplaatst. De kern lag donderdagmorgen boven de Golf van Biscaje. Een erbij behorend fron tensysteem was toen zuidwest-Frankrijk gepasseerd, hetgeen enkele millimeters regen bracht. Verwacht mag worden, dat de depressie zich verder in oostelijke rich ting zal blijven verplaatsen. Voor onze Vrijdag 4 april Zon op 6.10 uur, onder 19.17 uur. Maan op 20.10 uur, onder 6.06 uur. Zaterdag 5 april Zon op 6.08 uur, onder 19.19 uur. Maan op 21.31 uur, onder 6.38 uur. Maanstanden 4 april 4.45 uur volle maan. 11 april 0.50 uur laatste kwartier 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 april Hoog water 3.38 en 15.57 uur. Laag water 11.39 en uur. Zaterdag 5 april Hoog water 4.20 en 16.39 uur. Laag water 0.03 en 12.27 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbulten en binnenlandheden w a 9 jj g morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. wind richti ÏÏS Helsinki zwaar bew. ZO -4 0 Stockholm onbewolkt O -3 0 Oslo geheel bew. ono 1 0,1 Kopenhagen zwaar bew. O 0 0 Aberdeen sneeuwbui O 0 1 Londen licht bew. nno -1 0 Amsterdam zwaar bew. 0 0 1 Brussel onbewolkt 0 -1 0 Luxemburg half bew. no -3 0 Parijs zwaar bew. ono 0 0 Bordeaux regen wzw 10 9 Grenoble zwaar bew. nno 8 0 Nice regen no 12 0,2 Berlijn onbewolkt 0 -1 0 Frankfort zwaar bew. ono -2 0 München mist 0 -1 0 Zürich zwaar bew. windst. -2 0 Genève zwaar bew. z 3 0 Locarno regen wnw 7 0,1 Wenen half bew. 0 2 0 Innsbruck licht bew. w -1 0 Rome zwaar bew. z 10 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 8 1 Madrid licht bew. w 7 5 Mallorca half bew. windst. 10 0 Algiers zwaar bew. zw 10 0 Den Helder zwaar bew. zo 1 0,6 Ypenburg geheel bew. O 1 0,2 Vlissingen zwaar bew. O 1 1 Eelde zwaar bew. ono -1 1 Twente licht bew. 0 -2 0,1 De Bilt licht bew. no -2 0,1 Eindhoven onbewolkt windst. -2 0,1 Vlv. Z.-Limb. licht bew. 0 -2 1 31. Panda merkte wel dat het erg moeilijk was om iemand in het boevencafé „HET HOEFIJZER" te arresteren, vooral als die iemand zo algemeen getapt was als Joris. En nu hem bovendien nog zijn revolver was afgenomen, kon hij niets anders doen dan gewillig meegaan, toen Joris hem met zachte drang naar een hoektafeltje leidde. „Welaan", sprak Joris, „vertel mij thans eens waarom ge me wilt arresteren, mak kertje. Ik ben me werkelijk van geen kivaad bewust". „O nee?" vroeg Panda verontwaardigd, „dan zal ik je geheugen eens opfrissen. Je hebt de passagiers van de postkoets beroofd! Ik was er zelf bij!" „Tut, tut", sprak Joris. „Hieruit blijkt weer eens, hoe onbetrouwbaar getuigen zijn. Laat mij uw geheugen eens opfrissen, makkertje: ik heb de buit van Billy de Buffel afgenomen, nadat hij de postkoets beroofd had". „Dat komt toch op hetzelfde neer!" riep Panda uit. „Maar ventje, hoe heb ik het nu met u?" zei Joris verbaasd. „Ziet ge het grote verschil dan niet? Ik heb een rover beroofd, niet de passagiers. Ats vertegenwoordiger van de Wet be hoort ge het toe te juichen, dat ik een ro ver niet in het bezit van onrechtmatig verkregen goederen liet, nietwaar?" „Hm", zei Panda, in de revolver turend, die Joris speels op hem richtte, „zoals gij het voor stelt, lijkt het altijd of je gelijk hebt. Maar„Geen maren", sprak Joris ferm. „Ge zijt het met mij eens of niet. En zo niet, dan is het uw droeve plicht mij in hechtenis te nemen. Ziedaar, arresteer me!" En met deze woorden drukte hij Panda de revolver in de handen. dende vlagdiscriminatie. De gevolgen hier van komen thans wel zeer duidelijk naar voren. Een andere grote bedreiging voor de scheepvaart is de scheepvaart onder de „flags of convenience" (Panama, Liberia, Honduras, enz.). Over de Amerika-lijnen zegt het jaarverslag dat de diensten van en naar Amerika wederom een aanzienlijke bijdrage tot de behaalde resultaten hebben geleverd. De Java-New York-Lijn had vooral in het verkeer van het Oosten naar Amerika voortdurend te kampen met ge brek aan lading. De resultaten van de Java Pacific and Hoegh Lijnen waren in beide richtingen zeer bevredigend. Voor de Ne derlandse Lloydlijn Perzische Golfdienst liep in de tweede helft van het jaar het ladingaanbod naar de Perzische Golf vrij aanzienlijk achteruit. De Ned. Lloyd Lijn Afrika Dienst heeft goede resultaten laten zien. Over de dochterondernemingen zegt het verslag: de resultaten van de n.v. Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaartmaatschap pijen waren zeer bevredigend. De door de Holland West-Afrika Lijn behaalde resul taten waren bevredigend. De gang van zaken bij de n.v. Reederij „Amsterdam" was zeer gunstig. De resultaten van de n.v. Verenigde Nederlandse Tankvaartrederij waren gunstiger dan over 1956. Te Amsterdam is de tweede trekking gehouden van de 2V2 percent premielening Amsterdam 1956-1. Deze lening is groot 20 miljoen. Uitgeloot werden 500 obli gaties. De premie van 100.000 viel op obligatienummer 7 van serie 19534, die van 50.000 op nummer 8 van serie 3311, die van 25.000 op nummer 5 van serie 9342, de premie van 10.000 op nummer 10 van serie 10498 en die van 5000 op num mer 4 van serie 8204. De bezitters van de volgende vijf obligaties zagen zich een premie van 1.000 toevallen: nummer 8 van serie 16861, nummer 10 van serie 5621 nummer 8 van serie 4101, nummer 1 van serie 8525 en nummer 6 van serie 8525. Met algemene stemmen is in de buiten gewone algemene vergadering van aandeel houders van de n.v. Cultuur Maatschappij Tjilangkap tot liquidatie van de vennoot schap besloten. Dit leek de directie de wijste weg nu de onderneming in Indonesië is verkocht. Hiervoor heeft de vennoot schap nog een vordering in Indonesië van 350.000 rps. Deze vordering is echter reeds afgeschreven. De liquide middelen in Ne derland bedragen ongeveer 120.000. Zoals gemeld, zal een eerste uitkering van 18 °/o aan aandeelhouders plaats vinden. (Voor de beurs zie pag. 9) In een (heater bij Osaka zijn dinsdag avond ruim drieduizend hevig onstelde toeschouwers getuige geweest van de vreselijke dood van de jonge Japanse danseres Hiromi Kazuki. Midden in een dansscène kwam zij per ongeluk in aanraking met een lier, die een stuk decor in beweging moest brengen. Haar hoepelrok raakte hierin verward en een van de stalen hoepels drong in haar lichaam. De jonge danseres deed verwoe de pogingen om los te komen. Toen een toneelknecht haar te hulp snelde, bleek zij reeds te zijn overleden. Haar lichaam was letterlijk in tweeën gesneden. ADVERTENTIE Een zonnig plekje vraagt een ook zonder montuur vanaf 3.50 PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Telef. 12160 Crisisteken. Voor het eerst sedert het cri sisjaar 1930 heeft de gemeente Houston in de Amerikaanse staat Texas woens dag weer levensmiddelen aan werklo zen uitgedeeld. Nuchter. De Tsjechoslo waakse regering heeft de prijzen van sterkedrank ter bestrijding van het alcoholisme met twintig percent verhoogd. Honds. Professor Stanioekovitsj, een Rus sische raketspecialist, heeft een Hon gaars blad, dat in Wenen is ontvan gen, meegedeeld, dat zich enkele hon den zullen bevinden in de derde Russi sche kunstmaan, die „binnenkort" ge lanceerd zal worden. De professor zei ook, dat in de nabije toekomst een spoet nik met kernaandrijving de ruimte in gezonden zal worden. Hulp De Verenigde Staten en Soedan heb ben een overeenkomst gesloten, op grond waarvan Amerika hulp zal ver lenen bij ie wegenbouw, de irrigatie en het landbouwonderzoek. Traditie. Het Britse lagerhuis heeft met 292 tegen 251 stemmen een wetsont werp goedgekeurd waardoor het moge lijk wordt dat vrouwen zitting nemen in het Hogerhuis. Als koningin Eliza beth haar handtekening onder het wets ontwerp zet, betekent dit dat een tra ditie van 700 jaar doorbroken wordt. Labour stemde tegen. Verijdeld. In de Zuidamerikaanse staat Paraguay is een opstand verijdeld, al dus is officieel in de hoofdstad Ascun- cion bekendgemaakt. Veertig gewapen de mannen die van Argentinië uit wa ren binnengedrongen werden door een grensgarnizoen overmeesterd. Twee aanvallers en twee soldaten kwamen om het leven. De aanval zou het werk zijn van oud-president Rafael Franco, leider van de Febrerista-partij en een fel tegenstander van de tegenwoordige president Alfredo Stroessner. Rel. Bij een treffen tussen betogers en politie in de Zuid-Libanese stad Tyrus zijn vier doden en elf gewonden geval len. De betoging gold een protest tegen de arrestatie van drie inwoners van Ty rus, die schuldig zijn bevonden aan be lediging van de nationale vlag tijdens de monstraties ten gunste van de Verenig de Arabische Republiek. Enkele win kels en scholen in Tripoli en Sidon ble ven uit sympathie met de stakende win keliers in Tyrus gesloten. Symbool. De rooms-katholieke missieka pel St. Cecilia te Jesuit Bend in de Amerikaanse staat Louisiana, die in 1955 door aartsbisschop Rummel geslo ten werd toen de parochianen bezwaar maakten tegen de benoeming van een neger-priester, wordt op paaszondag heropend. Een blanke priester zal de mis lezen. De aartsbisschop heeft ver klaard, niet te kunnen toestaan, dat de gesloten kapel voor altijd een symbool blijft van verzet tegen het gezag van de kerk. Niet genoeg. Tweeduizend trambestuur ders en buschauffeurs in Oslo gaan morgenavond in staking, omdat zij vin den dat ze niet genoeg verdienen. Als aan de looneisen op 9 april nog niet is voldaan, zullen 13.000 andere employees eveneens het werk neerleggen. Alleen het personeel van de ziekenhuizen, de kindertehuizen, de brandweer, het elek triciteitsbedrijf en enkele kleine onder nemingen zal op zijn post blijven. Sovjet-1 ïrger. Bij het hof van beroep te Rome is een eis ingeziend, dat de kan didatuur van Palmiro Togliatti, secre taris-generaal der communistische par tij, voor het parlement nietig zal wor den verklaard. In de eis wordt gesteld, dat Togliatti in 1924 Sovjet-burger is geworden en als officier in het Rode- leger dienst heeft gedaan. Hij kan niet als Italiaans onderdaan worden be schouwd aldus de motivering. Verlopen. De staking die op 25 maart in Barcelona en de volgende dag in Bas kenland is uitgebroken, is nagenoeg ten einde in de grate Catalaanse stad en ver loopt snel ir de provincie Guipuzcoa, al dus is verluidt in Mardid. In Barcelona lag het werk gisteren nog in vier grote en zeven kleine fabrieken stil. Zwendel. In de City van Londen is op schudding ontstaan door de arrestatie wegens verdenking van zwendel van de miljonair Arthur John Whitehead, een vooraanstaand financier, en vijf mede plichtigen, onder wie twee journalisten. Zij zijn na een verhoor tegen borg tocht vrijgelaten. Mede door middel van artikelen in financiële bladen heeft men de koersen van aandelen in twee maatschappijen doen dalen, hetgeen Whitehead in staat stelde deze aande len voordelig te kopen. Een van de twee journalisten die bij het schandaal be trokken zijn, is Cecil Barnett, finan cieel redacteur van het grote avondblad „Evening News". DE GROEI is een ondoorgrondelijk won der. Hoewel alle levende wezens zich uit één enkele eicel ontwikkelen, groeit de ene zoogdiersoort uit tot een kolos als een walvis, maai de andere soort blijft zo klein als een muis. De oorspronkelijke hoe veelheid levende stof waaruit elk dier zich ontwikkelt, is voor alle dieren ongeveer van dezelfde orde, maar bij de ene soort vindt een geweldige ver- menigvuldiging van cellen plaats en bij de andere dier soort is deze vermenigvuldi ging aanzienlijk bescheidener. Door welke wetten wordt deze vermenigvuldiging be heerst? En welke factoren be palen de grens van deze ver menigvuldiging van cellen? Waarom groeit de muis niet uit tot de grootte van een ivalvis? En waarom groeit het dier tot een bepaalde massa uit en staakt daarna de groei? Deze vragen, die uiteraard ook voor de mens gelden, kunnen we niet beant woorden, omdat van het wezen van de groeiverschijnselen weinig of niets bekend is. Maar ondanks deze onwetendheid is toch de detailkennis van dit verschijnsel in de laatste veertig jaren met sprongen vooruitgegaan. Het begon eigenlijk al in 1871, toen Louis Pasteur mededeelde, dat hij gist kon laten groeien in een voedings oplossing die uitsluitend glucose en enkele voedingszouten bevatte. De grote Duitse scheikundige Justus von Liebig vond dit verschijnsel interessant genoeg om de proef te herhalen, maar elke groei bleef achterwege. Er ontspon zich tussen beide onderzoekers dus een meningsverschil, dat tijdens hun leven niet tot oplossing kon worden gebracht. Pas in 1901 maakte Wil- diers waarschijnlijk, dat de oorzaak van de uiteenlopende resultaten gezocht moest worden in het feit, dat Pasteur zijn proe ven met een grote hoeveelheid gistcellen had genomen, terwijl Liebig het wat zui nigjes aan had gedaan en weinig gistcellen had gebruikt. Bij een royaal gebruik van gistcellen zouden er altijd wel wat dode cellen aanwezig zijn, die een bepaalde stof afscheiden, waardoor de groei van de nog levende gistcellen mogelijk wordt gemaakt. Worden ech ter te weinig gistcellen ge bruikt, dan zou die stof niet in voldoende mate aanwezig zijn. Die raadselachtige stof, die de levende cellen tot groei J aanzette, werd „bios" ge- noemd en de eerlijkheid gebiedt ons er bij te voegen, dat ge ruime tijd ernstige twijfel heeft bestaan aan de realiteit van deze hypothetische stof, die wellicht een volslagen hersen schim was. Maar gelukkig slaagden Lash Miller en zijn medewerkers erin het be staan van de bios aan te tonen. En wat nog belangrijker was, hij leverde het be wijs dat deze bios een mengsel is van ver schillende stoffen. Kögl en zijn medewer kers werkten de bios uit en vonden in 1933 een cristalline stof, biotine genoemd. Deze stof bleek in een verdunning van 1 op 400 miljoen een enorme invloed te heb ben op de groei van gistcellen. Dit biotine is het vitamine H. Ook het vitamine BI bezit een geringe biosactiviteit, evenals B2 en B6, om nog maar niet eens te spre ken van andere groeistoffen. Voor de auxinen moeien we echter een uitzonde ring maken. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2