r Gaillard vraagt twee maanden arbeidsvrede van de bonden Nederlands-Duits bod op Hamburgse scheepswerf I. KAN Van dag tot dag Silver Stoepke Semi-staatsbedrijf zou verkocht worden 50 modellen <~Praatótoel DONDERDAG 3 APRIL 1 958 Pasen - eierentijd Gouden ringen en armbanden Klein en groot verlof voor dienstplichtigen van de Landmacht Regering verwacht dat de prijzen zullen dalen Weerzin tegen raketbases in West-Duitsland Opiniepeiling openbaart overwicht aan oppositie Tito's lijfblad prijst het Hongaars regime van Kadar Vliegdekschip lekgeslagen op Atlantische Oceaan Kroesjtsjev met Kozlov en Gromyko in Boedapest Zware bewaking tijdens aankomst en intocht Nasser zal gevierd worden in de Sovjet-Unie TROUW- en VERLOVINGSRINGEN Eisenhower erkent gemiste propaganda-kansen Staking der kernproeven weloverwogen verworpen Londen maakt zorgvuldige studie van Sovjetbesluit Officieel antwoord pas na uitvoerig overleg Op cle ^IILWIEK. voor een goed geschenk Prijsvraag voor een studentenhuis Tegelijk met de militaire acties van Djakarta om de vechtende oppositie in Sumatra en elders onder de knie te krijgen, begint de op zuivering naar binnen ge richte activiteit op Java steeds duidelijker het karakter van een terreur tegen alle politiek andersdenkenden aan te nemen. De Indonesische regering van Sukarno moet wel ervaren adviseurs hebben in de kunst van het smoren der oppositie adviseurs die deze ervaring niet in Indonesië hebben opgedaan doch in dienst van een dictato riale politiestaat, want de methoden zijn duidelijk ontleend aan de gewoonten van lieden, die iedere afwijkende mening als staatsvijandig en vogelvrij beschouwen. Arrestaties, huisbewaking, persbreidel, verhoren door geheime politie en alle mid delen die bij de onderdrukking van de openbare mening te pas kunnen komen, zijn in het gebied van de regering-Djakarta schering en inslag. Deze gewelddadige uit roeiing van de democratische rechten der oppositie treft waarlijk niet enkel de aan hangers of medewerkers van Sjafruddin op Java, doch élle oppositie, ook al houdt zij zich afzijdig van het conflict tussen Djakarta en Padang. De Hatta-groep, de Masjumi, de nationalistisch georiënteerde Chinezen en alle kringen die uit de aard van hun politieke activiteit geacht kunnen worden niet tot het kamp van Djuanda- Sukarno te behoren, ondervinden de terro ristische ijver van de staatspolitie. Dat het proces tegen de vermoedelijke daders van de aanslag op Sukarno nog steeds niet begonnen is, vindt naar alle waarschijnlijkheid zijn oorzaak in de poli tieke „planning" van de regering, die de bekentenissen die ongetwijfeld tijdens dit proces aan de lopende band zullen worden gepresenteerd aan de buitenwereld zal willen gebruiken om de op een be paald moment spectaculaire gebeurtenissen op het strijdtoneel kracht bij te zetten. Dat deze spectaculaire evenementen bij de onderdrukking van de opstand op Sumatra tot dusver zijn uitgebleven, heeft een begin van dit proces verhinderd. Het beeld van Djakarta's innerlijke ver wikkelingen duidt steeds sterker op een afglijden naar de linksgerichte politiestaat en de bezorgdheid over dit verschijnsel stijgt naarmate men zich in het buitenland realiseert, dat op de^e wijze Indonesië bezig is een nieuwe en vitale gevaars factor voor het gehele Verre Oosten te worden. ADVERTENTIE Maargouden eieren verkopen wij niet! Wel een bijzonder exclusieve collectie Een collectie, die in Haarlem zijn weerga niet vindt Daarom loont het altijd de moeite even rond te kijken bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Voor de dienstplichtigen van de Konink lijke Landmacht in Nederland.zijn de da ta vastgesteld, waarop klein verlof in af wachting van groot verlof en waarop groot verlof wordt verleend. Voor hen, die opgekomen zijn voor de eerste oefening in februari 1957 zijn deze data respectievelijk 3 augustus 1958 en 28 september 1958. Viel de opkomst voor de eerste oefening in april 1957, dan zijn deze data 28 september 1958 en 30 november 1958; voor opkomst in juni 1957: 30 no vember 1958 en 1 februari 1959; in augus tus 1957: 1 februari 1959 en 3 juni 1959; in oktober 1957: 3 april 1959 en 3 augustus 1959 en in december 1957: 3 juni 1959 en 3 oktober 1959. Van deze regeling zijn uitge zonderd: Zij, die zijn opgeleid tot reserve officier, zij, die van de officiersopleiding zijn ontheven wegens omstandigheden, afhankelijk van hun wil, zij, die van de of ficiers-opleiding zijn ontheven wegens omstandigheden, niet afhankelijk van hun wil, doch die reeds tot de rang van ser geant of wachtmeester werden bevorderd; zij, die zijn opgeleid tot dienstplichtig on derofficier; zij, die van de onderofficiers opleiding zijn ontheven wegens omstan digheden, afhankelijk van hun wil; zij, die van de onderofficiers-opleiding zijn onthe ven wegens omstandigheden, niet afhan kelijk van hun wil, doch gedurende de op leiding tot de rang van korporaal werden bevorderd; voorts de dienstplichtige kor poraals, soldaten der 1ste klasse, en sol daten, die bij de parate troepen een func tie vervullen, waarvoor een opleiding van totaal 7 maanden of langer moest worden volbracht, inbegrepen een eventuele de tachering ten behoeve van deze opleiding bij een paraat onderdeel. Voor hen geldt de volgende regeling: viel de opkomst eerste oefening in februari 1957, dan zijn de data van ingang van klein en groot ver lof 7 november 1958 en 7 januari 1959; op> komst in april 1957: 9 januari 1959 en 9 maart 1959; in juni 1957: 12 maart 1959 en 7 mei 1959; in augustus 1957: 7 mei 1959 en 3 juli 1959; in oktober 1957: 3 juli 1959 en 3 september 1959; in december 1957: 3 sep' tember 1959 en 3 november 1959. (Van onze correspondent in Parijs) Alvorens naar zijn buitengoed te ver trekken om daar de Paasdagen door te brengen, heeft de Franse minister-presi dent Félix Gaillard, via de radio de amb tenaren en de arbeiders verzocht nog twee maanden geduld te hebben. Eind mei kunnen hun looneisen vermoedelijk worden onverzocht. Gaillard achtte het tijdstip gunstig eni ge uitleg over zijn financieel-economische- politiek te geven, want na het „succes" van 1 april hebben de vakverenigingen voor de zestiende van deze maand nieuwe stakingen aangekondigd voor een algehe le salarisverhoging van twintig percent in de publieke sectoren. De premier heeft het publiek een bescheiden blik in het kasboek van de natie gegund en daarbij de hoop uitgesproken, dat aan het eind van deze maand de stabiliteit van de prijzen zal zijn hersteld. De prijsstijgingen zijn bin nen het jaar gemiddeld al zo zei hij van twee tot een percent per maand ge daald, en als maart niet zo koud was ge weest, zou de inflatie al tot stilstand zijn gebracht. Inwilliging van de looneisen aldus de premier zou in elk geval de economie opnieuw ondermijnen. Gaillard zei op hetzelfde begrip van de vakvereni gingen te rekenen, dat hij zelf voor de moeilijkheden der loontrekkers gevoelt. Zonder de tamelijk optimistische ver klaringen en voorspellingen van de Fran se regeringschef in twijfel te willen trek ken, mag men niettemin betwijfelen of zijn oproep weerklank zal vinden. De so ciale onrust en het onbehagen nemen eer der toe dan af en de communistische C.G.T. lijkt niet bereid op een vrij vage De pastoor, die zich blijkens de foto in de leeuwenkuil heeft gewaagd, ver gezeld van zijn misdienaars, is circus aalmoezenier Schouten uit Rhoon. Bij gelegenheid van zijn 25-jarige priester feest heeft hij van de directeur van Wassenaars dierenpark een jonge leeuw ten geschenke gekregen. De pastoor was er zo mee in zijn schik, dat hij onvervaard de leeuw „Pascha" en diens familieleden opzocht om hun zijn zegen te geven. De misdienaars, vertrouwend op de dressuurtalenten van hun leider, gingen mee Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse socialistische partij, op een na de sterkste politieke partij in de bondsrepubliek, heeft onlangs het instituut voor demoscopisch onderzoek in Bielefeld opdracht gegeven na te gaan hoe de Duit sers over het vestigen van raketbases in West-Duitsland denken. Van de ongeveer tweeduizend ondervraagden was 83 per cent tegen het aanleggen van afschiet- plaatsen voor atoomraketten op Westduits grondgebied, dertien percent was ervoor. Vier percent had geen vastomlijnde mening. Van de socialisten onder de men sen wier mening werd gevraagd, was negentig percent tegen de afvuurplaatsen en acht percent ervoor. Van de aanhangers van Adenauer's christen-democratische partij (C.D.U.) was 71 percent tegen en 23 percent voor. De socialisten concluderen hieruit, dat een overweldigende meerderheid van de volwassen bevolking 't niet met Adenauer eens kan zijn, wanneer hij het land voor het afschieten van kernwapens beschik baar stelt. De meerderheid van.,de C.D.U. in de Bondsdag heeft, zo redeneren de socialisten, niet het recht in deze aange legenheid een beslissing tegen de wil van meer dan vier vijfde van de bevolking te nemen. BELGRADO (Reuter) Het Joegosla vische partijblad „Borba" spreekt zijn tevredenheid over uit, dat „in de afgelopen zeventien maanden in Hongarije meer is gedaan dan in de gehele voorgaande na oorlogse periode". Dit is de eerste lof van „Borba" voor het regime van Kadar sedert de Hongaarse oktoberrevolutie in 1956. Hongarije herstelt van de grote wonden aan zijn gezond lichaam, aldus „Borba". De ontmoeting die verleden week heeft plaats gehad in Joegoslavië tussen Tito en Kadar, is, naar verluidt te danken aan goede diensten van de Russen tijdens de viering van de Russische revolutie in november. Volgens rooms-katholieke ker kelijke kringen in Joegoslavië zouden ver scheidene vooraanstaande Joegoslavische prelaten het voornemen koesteren Rome te bezoeken. Het zou het eerste bezoek van deze aard zijn sedert de oorlog. NEW YORK (UP) De „Corregidor", een vliegdekschip van de Amerikaanse marine dat dienst onderhoud tussen Amerika en Europa en dat vliegtuigen vervoert en ander materieel, is woensdag 50 mijl ten noordoosten van de Azoren lek geslagen. Uren nadat dit werd gemeld, stroomde nog altijd water in de machine kamer. Volgens de commandant van het vliegdekschip, was er echter weinig ge vaar dat het schiD zou zinken. Kort na de S.O.S.-melding zijn twee an dere marine-vaartuigen de „Corregidor" te hulp gekomen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Te Hamburg is gisteren gesproken over de toekomst van een van de grootste West duitse scheepswerven, de „Howaldtwerke" te Hamburg, waar thans 3000 arbeiders werken. Naar verluidt zou een groot Ne derlands-Westduits concern gepoogd heb ben deze werf over te nemen, hetgeen op tegenstand van de Hamburgse regering is gestuit. De Howaldtwerke te Hamburg, de op twee na grootste scheepswerf van West- Duitsland, is bezit van de Westduitse rege ring en dus in feite een staatswerf. De socialistische burgemeester van Ham burg, Brauer, is er voor dat dit bedrijf in BOEDAPEST (Reuter) Premier en partijsecretaris Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie en zijn delegatie zijn gisteren door premier Muennich, partijleider Kadar en president Istvan Dobi van Hongarije op het zwaarbewaakte vliegveld van Boeda pest ontvangen. Het is de tweede maal sinds de Hongaarse oktoberrevolutie dat Kroesjtsjev een bezoek aan Hongarije brengt. Men verwacht dat hij ditmaal een week zal blijven en twee tochten buiten de hoofdstad zal maken. Het is niet ont huld waar de delegatie logeert. (AFP) Langs versierde en zwaarbe waakte wegen werd het Russische gezel schap naar het parlementsgebouw ge bracht waar het plechtig door het presi dium van de Nationale Vergadering werd ontvangen. Daarna onderhielden de Rus sen zich in de zetel van de „Hongaarse socialistische arbeiderspartij" met Kadar en leden van het politieke bureau. Radio-Boedapest meldt dat de Russische en Hongaarse delegaties „volledige over eenstemming hebben bereikt.over actuele zaken van gemeenschappelijk be lang". Van Russische zijde namen aan het overleg deel Kroesjtsjev, eerste vice- premier Kozlov, de minister van Buiten landse Zaken Gromyko en de leider der vakbonden Grisjin, van Hongaarse zijde Kadar, Muennich, de minister van Buiten landse Zaken Sik, de ministers van staat Kallai en Marosan, de leider der vakbon den Szomoge en twee secretarissen van het centrale partij comité. Vanavond zullen Muennich en Kroesj tsjev een massa-bijeenkomst toespreken. In Boedapest verluidt dat het hoofd van de Russische veiligheidsdienst, generaal Serov, dinsdag al in Boedapest is aange komen om veiligheidsmaatregelen te treffen. De hoofden der westelijke diplomatieke missies in de Hongaarse hoofdstad hebben tot op heden geen enkele officiële plech tigheid tijdens het bezoek van Kroesjtsjev bijgewoond. Onenigheid? Volgens onze correspondent in Wenen heeft Kadar, die door de Hongaarse pers ten onrechte „ziek" was gemeld, zijn posi tie versterkt door zich de steun van Tito, en van de Roemeense communistische partij, te verzekeren Zijn rivaal Muennich bracht intussen een bezoek aan de stali nistische regering in Oost-Duitsland. Er heerst onenigheid in de Hongaarse partij tussen de groep rondom Kadar, die strijdt tegen de stalinisten, en de aanhangers van Muennich, die tegen het „revisionisme" strijden. het bezit van de regering te Bonn blijft. Te Bonn zou men er daarentegen voor voe len de -Werke te verkopen, waarbij men hoopt circa 30 miljoen mark op te strijken. De belangrijkste gegadigden voor de ver koop is de Dortmund-Hörder-Hütten- Union A.G., waarvan het aandelenkapitaal (180 miljoen mark) voor 40 percent in han den is van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmui- den. Een andere gegadigde zou de „Deut sche Bank" zijn. Van Hamburgse zijde is er op gewezen, dat het hier mede gaat om het wel en wee van bijna 10.000 Hamburgers. Er zou spra ke van zijn dat de regering van Hamburg zelf voor 25 percent in het kapitaal van de werf zou gaan deelnemen, waardoor zij het recht zou hebben een veto uit te spreken bij alle belangrijke beslissingen. In ieder geval heeft de Westduitse minister Lind- rath, onder wiens ressort de verkoop valt, aan de Hamburgse regering toegezegd niets zonder Hamburg te zullen doen. De Howaldtwerke in Hamburg leverden in 1957 negen schepen af met een draagver mogen van 130.055 ton. Naar wij uit Nederlandse industriële kringen vernemen, heeft de Dortmunder Hörder Hütten Union nauw gelieerd met de IJmuidense Hoogovens inderdaad be langstelling voor de Hamburgse werf: ten slotte levert de D.H.H.V. per maand 59.276 ton dikke scheepsplaat en behoort daar door tot de grootste producenten van scheepsplaat in West-Europa. Uit mededelingen van het Dortmundse bedrijf is al eerder gebleken, dat de deel neming in de werf voor 48%> van het aan delenkapitaal op contractuele basis met het Westduitse ministerie van financiën is geregeld. De Bondsdag heeft haar fiat hier aan echter nog niet gegeven, hoewel ver wacht mag wroden, dat dit nog in de loop van dit zittingsjaar zal gebeuren. Mocht deze gedeeltelijke overneming een feit worden, dan zou 52°/o van de aandelen naar particulier bezit kunnen overgaan in dit verband wordt ook de „Deutsche Bank" genoemd. CAIRO (Reuter) Het semi-officiële Egyptische blad Al Sjaab meldt, dat presi dent Nasser tijdens zijn aanstaande be zoek aan de Sovjet-Unie militaire instal laties zal bezichtigen en manoeuvres bij wonen. Hij zal een toespraak houden in het Lenin-stadion te Moskou en met de Russische leiders de een-mei-parade gade slaan. Verder zal hij Leningrad, Stalin grad, Kiev en Tasjkent bezoeken. Men verwacht dat zijn bezoek twee weken zal duren. ADVERTENTIE MEER DAN JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 15004 De vermaarde beeldende kunstenaar Pablo Picasso heeft in aanwezigheid van talrijke genodigden, onder wie vele autoriteiten, in Parijs zijn gewel dige fresco (tachtig vierkante meter) particulier onthuld. Het was tevens de eerste keer, dat hij deze „Icarus van de duisternis" bestemd voor het gebouw van de UNESCO in Parijs zelf in zijn geheel aanschouwde. belofte van regeringszijde het hoofd in de schoot te leggen, juist nu de eenheid van optreden met de andere vakverenigingen kan worden hersteld. Nieuwe devaluatie? (Reuter) De overheid heeft sinds augustus, toen de frank met twintig per cent devalueerde, drastisch besnoeid op de staatsuitgaven. Deze anti-inflatiepoli- tiek heeft een gunstiger handelsbalans ten gevolge gehad, maar de kleinhandelprij- zen zijn niet omlaag gegaan. In zestien maanden zijn de voedselprijzen met ze ventien en de prijzen voor dienstverle ning met veertien percent gestegen. (UP) De regering is door internatio nale afspraken verplicht geen franc uit te geven boven het tekort van 600 miljard francs, dat internationaal is aanvaard. De minister van Financ'ën Pflimlin heeft uitgerekend, dat als aan de looneisen zou worden voldaan, de schatkist 250 miljard extra zou moeten uitgeven. Het tekort op de betalingsbalans heeft het kritieke peil van augustus weer bereikt. Het tekort van de buitenlandse handel bedraagt 200 mil jard franc. Het afgelopen jaar is biefstuk twintig percent duurder geworden, kalfsvlees 36 aardappelen en wijn honderd, eieren 35, suiker negen en peren en appelen meer dan honderd percent. De bonden stellen de oorlog in Algerije, die Frankrijk een miljard francs per dag kost grotendeels aansprakelijk. Sommige deskundigen vre zen, dat een nieuwe devaluatie nodig zal zijn, als de neergaande tendens doorgaat. WASHINGTON (UP) President Eisen hower heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard „misschien een fout te hebben begaan", door vóór het verwachte besluit van de Sovjet-regering, proeven met kernwapens eenzijdig te staken, zelf geen verklaring af te leggen. Eisenhower zei, dat hij en zijn adviseurs mogelijk een prachtige propaganda-kans hadden gemist door te besluiten de proeven met kern wapens niet stop te zetten. De president zei, dat een stopzetting was overwogen na dat bekend was geworden, dat de Russen een dergelijke stap overwogen. Het besluit om de proeven niet stop te zetten is vol gens de president deels genomen, omdat de Russische stap gezien wordt als een pro paganda-manoeuvre. Volgens Eisenhower hebben de Verenigde Staten propagandis tische mogelijkheden nooit ten volle uitge buit. Hij zei dat de Verenigde Staten ten min ste zes plannen hebben gemaakt om met de Russen tot een overeenkomst te komen. Naar aanleiding van de verklaring van mi nister Dulles, dat Rusland in het geheim zijn proeven kan voortzetten, zei de presi dent dat de Verenigde Staten niet in staat zijn kernproeven van lichte aard, genomen onder de grond of in verafgelegen gebie den, te registreren. De president zei niet de hoop te hebben verloren, dat de Russen een voldoende ver zoenende houding aan de dag zullen leg gen, zodat het mogelijk wordt met hen voorbereidingen te treffen voor een con structieve topconferentie. Meesterzet Het Russische besluit de proeven met kernwapens te staken, wordt door westerse waarnemers als een propagandazet be schouwd die bijna zo groot is als de lan cering van de eerste spoetnik. Men be schouwt deze stap als een meesterzet van Kroesjtsjev, die de Sovjet-propaganda vijf voordelen biedt: 1. Rusland kan poseren als de ware voorvechter van de kern ontwapening. 2. Moskou ontwijkt interna tionale inspectie. 3. De propaganda-waarde zal nog toenemen als de aangekondigde Amerikaanse proeven beginnen. 4. De po gingen van Groot-Brittannië en Frankrijk om ook wat te bereiken in de kernbewape ning, worden in diskrediet gebracht en 5. de illusie wordt versterkt dat Kroesjtsjev, die behalve partijleider thans ook premier is, een „verlicht" leider is. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft in het Lager huis een voorlopige verklaring afgelegd over het Sovjetbesluit om de kernproeven stop te zetten, in antwoord op vragen van de oppositie. Hij verklaarde dat de tekst van Gromyko's rede zorgvuldig wordt be studeerd. Er is geen formele mededeling van de Sovjet-regering ontvangen, zo zei hij, en de regering kan zich pas officieel uitlaten na overleg met NAVO-bondgeno- ten en deelgenoten van het Britse gemene best, waaronder het neutrale India. Macmillan zei dat de westelijke landen reeds in juli hebben voorgesteld een com missie van deskundigen te benoemen om een inspectiesysteem inzake ontwapening uit te werken Dit herhaalde aanbod is nog van kracht. Macmillan sprak de hoop uit dat de nota, die de drie westelijke mogendheden maan dag in Moskou hebben ingediend zal lei den tot een vroegtijdige voorbereiding van een topgesprek, waar dan de kwestie der kernproeven zou kunnen worden opgelost Van Labourzijde werd de vraag gesteld, of indien Amerika niet bereid is de leiding te nemen, Macmillan dan de verzekering kan geven, dat de nieuwe Sovjetpremier niet tot het pathologische uiterste zal wor den gedreven, waartoe Stalin is gebracht, maar dat hij aan zijn woorden zal worden gehouden en dat zal worden nagegaan of er een zekere mate van overeenstemming kan worden bereikt. Macmillan antwoordde dat hij verant woordelijk is voor de politiek en veiligheid van het land. Hugh Gaitskell, de leider der Labour- oppositie, zei dat indien het Sovjetvoorstet tot wederzijdse opschorting van kernproe ven onder behoorlijke controle, dat vele maanden geleden is gedaan, zou zijn aan vaard, het Sovjetbesluit het westen niet verrast zou hebben. W ijsheid Het eigenaardige en heel plezierige van het meestal te laat verworven begin van wijsheid is, dat de zogenaamd belangrijke dingen u steeds minder en dat de zoge naamd onbelangrijke dingen u steeds méér gaan zeggen. Ook: dat de kleine geluks momenten van en uit de mens zelf moe ten komen en dat ge daarals zij komen (en dat hangt helemaal van u zelf en van niemand anders af) héél tevreden mee kunt zijn, omdat „het grote geluk" droom- specie is die voor een enkele mens slechts een enkele maal bereikbaar is. Kijken naar een jonge kat die met een propje papier speelt; lopen langs de zee door de zon; een paar bloemen in een vaas mooi vinden; zitten voor een oude uit spanning aan een brede rivier in de lente met zulke geluksmomenten kunt ge helemaal tevreden zijn ook reeds om dat ge begrijpt dat het gróte geluk als het bij hoge uitzondering bij u zou komen te breekbaar en te kostbaar is om niet verstoord te worden door de vrees, dat het u, op een of andere wijze, weer zal ont vallen. De kleine stukjes geluk duren, uit hun aard, te kort om u bij voorbaat te be kommeren om hun verlies. Te kort, maar juist daarom: ongestoord en volledig tot hun laatste seconde. Jonger, onbevangener en onwijzer, kondt ge nog belangrijk achten wat in wezen al leen maar zogenaamd belangrijk was. De ontgoocheling en de teleurstelling om wat ge er, tenslotte en als het er opaan kwam, van overhield, waren des te pijn lijker. Dat begint met het kinderpartijtje waar op ge u wekenlang had verheugd en dat altijd verzandde in slaap, misselijkheid van te veel taartjes, en ruzietjes met andere kinderen. Het was een verademing wan neer de Jan Plezier voor de vertrouwde huisdeur stilstond en ge weer in de eigen omgeving terugkeerde. Het eindigt op de dag dat ge de voos heid van allerlei hartelijkheid en eerbe toon aan uw, o zo bescheiden, persoon ge bracht, gaat zien in het pijnlijk-schrille licht van het „waarom" en het „hoe" en vooral van: ten koste van hoeveel het al lemaal is geschied. Wie dan tenslotte het vermogen behoudt geluk te ondergaan van het spelende katje, de bloemen voor het venster, het lopen langs de zee, het zitten in de zon met het zicht over de rivier, die is de ware wijze wie het leven niet voor niets zijn ont hullende, sobere lessen heeft geleerd. Er zijn te velen wien de ogen pas open gaan als het te laat is, omdat zij dan te oud zijn om er nog ten volle van te ge nieten. Er zijn er echter die zich deze simpele wijsheid hebben verwonen wanneer het gehele leven nog in volle bloei voor hen open staat. Zij zijn de zeer benij denswaar dig en onder ons. Elias ADVERTENTIE Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Prof. dr. C. J. F. Böttcher hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden en voor zitter van het curatorium der Centrale Stichting Studentenhuisvesting, heeft in de eeuwenoude academie van bouwkunst aan het Waterlooplein te Amsterdam de tentoonstelling „Studentenhuisvesting" ge opend, samengesteld uit de ingezonden ontwerpen van een lust'umprijsvraag. Deze prijsvraag was het vorig jaar uitge schreven door het Amsterdamse Studen tencorps ter gelegenheid van de lustrum viering. De jury heeft geen der 17 inzendingen voor een in de Weesperstraat te bouwen studentenhuis een eerste prijs waardig ge keurd. Zij volstond met premies van f 100 voor deel A van de prijsvraag: een ontwerp van een huis met 10 tot 15 ka mers. Deze premies vielen toe aan J. Bredman uit Naarden en L. P. van der Gaag en C. Bakker, beiden uit Delft. Voor deel B (een tehuis voor studenten met 120 tot 180 kamers) verleende de jury een tweede prijs van 400.- voor het ont werp van de drie studenten T. Hazewin- ke, H. Hertzberger en E. Kramer. Voorts gingen premies van 175.- naar K. W. Blom uit Voorburg en de Amsterdammer J. C. M. van Gooi.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5