kou voor ae oaKKer Vertellen voor kinderen Blok, Mees en Gordijn leiden in de onderlinge competitie van Kijk-Uit 3fc.fi wff Uuyter Velsens cultureel leven in de komende week K i 1 li °NS PAASLEESPLANKJE Kindermond Eind april opening damesconfectiefabriek Arend Reym N r\r auto- en UIL motorrijschool SCHAKEN IN DE IJMOND Tachtig dammers in IJmond-toernooi De Velser tunnel: „een prettige tunnel VILTZEIL maakt de kamer! Beslissing over voortbestaan „Filmliga" ZOEK DE ZON OP. Negatieven zoek Paasjubel Moderne bedrijfsruimte in oud-I Jmuiden Naamsveranderingen bij de rederij F. Vrolijk Stadskern - bespreking in IJmond-coüege Katwijkse kotter „Tiny" naar Scheveningen ZATERDAG 5 APRIL 1958 De drie leiders uit de eerste groep van de onderlinge competitie bij de schaak club Kijk-Uit geven elkaar geen duim breed toe. Zij scoren punten aan de lopen de band en verwijderen zich derhalve steeds meer van de overige spelers. Dit maal voegde C. J. Gordijn weer een winst punt aan zijn totaal toe. Tegen A. Rijke boekte hij de elfde overwinning. F. Walda kon tegen hekkensluiter L. J. Wijdoogen weer niet tot winst komen. Ditmaal moest hij met een puntverdeling genoegen ne men waardoor hij zijn laatste illusie op een kampioenstitel wel zal hebben opgege ven. Voor Wijdoogen was het een kostbare winst. Hij is G. L. de Haas nu weer tot op een halve punt genaderd. G. L. de Haas speelde echter tot nu toe twee partijen minder. P. Lanser verzekerde zich van een goede positie op de ranglijst door A. Kistemaker te verslaan. De kopgroep heeft nu de volgende score: 1. J. Blok 16 9 5 2 111/2 2. ir. W. Mees 15 9 4 2 11 3. C. J. Gordijn 16 11 5 11 In groep twee is de spanning weer geste gen nu leider P. Heidenreich andermaal met remise genoegen moest nemen tegen de veel lager geklasseerde A. Zeijlmans. Laatstgenoemde verwijderde zich door dit mooie succes weer iets verder van de fatale plaats, welke nog steeds door J. Verlaak wordt ingenomen. Deze verloor zijn ontmoeting met P. Heidenreich wèl en heeft nu twee punten minder dan A. Zeijlmans. M. Lanser en J. A. Stals behiel den hun positie door een remise. Ook W. Deelder en A. v. d. Plas kwamen een gelijk spel overeen. Het leidende peloton wordt nu gevormd door: 1, P. Heindenrich 15 8 2. H. v. Nieuwenhuizen 14 2 10l/2 3 9 V2 5 9 3 6V2 2 8V2 3. J. A. Stals 16 7 4. W. Doornenbal 14 6 5. M, Lanser 15 4 Leider G. Boerrigter verspeelde in groep drie een halve punt aan C. Grave- maker waarvan zijn concurrenten dank baar gebruik maakten iets van de achter stand in te lopen. J. Warnez rekende na melijk af met J. v. d. Doel, terwijl E. van Egten aan S. Kistemaker een vol punt overhield. Tegen J. Wal bleek G. Boerrig ter beter op dreef wat voor J. Wal minder prettig was. A. J. v. Niekerken zag kans de baas te blijven over V. d. Berg maar ADVERTENTIE Marktplein 30 - Telefoon 4273 BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Jan, z. van J. Pruijmboom en H. M. van Wanrooij; Ronald, z. van H. J. van der Zon en M. Iskes; Wiepkjen M., d. van M. Löke en A. M. Reker; Linda, d. van E. M. Ellemers en L. G. LagerweijWijnan- da C. M., d. van T. C. Admiraal en A. J. Bakker; Monique, d. van E. H. Kamminga en A. Kelder; Bertha C„ d. van E. Winkel en A. C. Oudhuis; Anna C., d. van E. Win kel en A. C. Oudhuis; Ingrid, d. van D. Vos en J. Prins; Iris M. M., d. van A. C. Zon neveld en M. Rühland; Johanna M. C., d. van J. N. van Niesten en L. U. L. Lejeune; Yvonne M. T. B., d. van A. Bijl en E. M. A. van Duin, Franciscus W., z. van J. G. v. d. Heijden en W. Heine; Elisabeth J. M., d. van T. J. Nooij en E. A. A. Scheerman; Bernardus A., z. van R. Boorsma en H. Janssen: Yvonne M. G., d. van J. Fucht en E. E. C Daudeij; Marcel, z. van K. Post en J. P. Prinssen; Karin, d. van P. Massee en D. Nap. ONDERTROUWD: T. H. Bakker en E. H. Roemer; J. C. G. van der Heijden en A. J. Slotemaker; J. C. van Well en C. H. Half; J. M. van Laer en A. A. M. Wolterman; T. C. Koster en A. Hoogeboom; W. van Veen en I. van der Kolk. GETROUWD: P. J. Jost en C. M. Ras poort; H. Ridderikhoff en T. Muller; J. van Putten en A. Nijkamp; S. C. Buis en J. H. B. van der Stel. OVERLEDEN N. J. Tönjes, 86 j., echtg. van A. B. C. Smith; G. Al, 82 j., J. Jobse, 90 j., echtg. van A. Ruijter; Nistem, ongev. 65 j., wed. van H. M. Verbeek; G. Kops, 82 j., D.'Boelhouder, 82 j., wed. van W. Rosbag; J. B. van der Meij, 37 j., geh. met G. M. Veenboer; H. van de Weijer, 65 j., geh. met P. Spakman; G. J. van der Pijl, 56 j., geh. met F. Dienaar; P. J. M. Raumann, 75 j. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Gerardus B., z. v. G. Plooy en D. Kuilman te Beverwijk; Helene E. G., d. v. M. Niesten en C. W. Springveld te Beverwijk; Willem A., z. v. A. W. Zeven huizen en M. W. de Graaf; Johannes M., z. v. S. C. Zonneveld en H. M. de Ruyter; Ria, d. v. A. v. d. Outenaar en J. C. Roof; Gerardus C. A., z. v. A. Duin en C. T. v. Egmond; Alida A., d. v. H. Pereboom en A. de Munk; Godefridus J. M., z. v. J. L. v. Buggenum en A. I. Koper te Beverwijk. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Geertruida Johanna Maria, d. v. J. Zonneveld en J. Scheerman, Heere- weg 16; Yvonne Bernadette Maria, d. v. N. J. Blekemolen en C. H. van Bruggen, Henri Schuijtstraat 15; Elisabeth Geertrui- da Margaretha, d.v. J. Lute en J. M. Dix, Mient 37. ONDERTROUWD: Josephus Hollenberg en Hendrika Zonneveld, Achterlaan 6. GETROUWD: J. van Ooijen en J. H Groothuis; B. D. Maagd en H. R. de Jong; A. Groen en E. Kossen; G. Roetering en P. van Geenhuizen. werd door de goed op dreef zijnde W. v. d. Hoek verslagen. Eén en ander heeft tot gevolg dat de stand nu luidt: 1. G. Boerrigter 20 13 4 3 15 2. J. Warnez 16 10 2 4 11 3. E. van Egten 13 8 2 3 9 De grootste concurrent van leider J. Vis in de vierde groep, A. A. Verkooyen, paste in zijn t&eede treffen met de gevaar lijke C. Donker beter op zijn tellen dan de eerste maal. Nu werd het dan ook een revanche. J. Cleeren haalde door een over winning op W. Kalis een lelijke streep door diens rekening. De spelers uit de laagste regionen boekten ditmaal geen succes. J. J. Greven moest de eer aan P. Kramer laten. H. F. Schachtschabel ging voor de tweede maal tegen A. Schelvis ten onder. Leiders zijn hier nu: 1. J. Vis 21 15 1 5 15 V2 2. A. A. Verkooyen 20 14 1 5 I4V2 3. R. Blok 18 11 3 4 12V2 4. W. Kalis 19 11 3 5 12V2 De competitie wordt op donderdag 9 april voortgezet. De damclub Sportlef heeft voor haar IJmond-toernooi een groter speellokaal moeten zoeken, om woensdag de 80 dam mers onder te brengen voor de eerste ron de van het IJmond toernooi. In de eerste ronde spelen tegen elkaar: Ver. Kath. Dammes—Sportief, Haar lemse DamclubThomas (Castricum), DiagonaalBeverwijk en DCY IIStabiel. Voorts wordt er gespeeld op 14 april in Haarlem bij de HDC en op 24 april in hotel Kennemerhof clublokaal DCY. De ronde van 28 april zal worden ver schoven wegens het internationaal DCIJ- toernooi te IJmuiden naar de laatste week in mei. Op 8 mei volgt de vijfde ronde te Beverwijk in het clublokaal van de BDC. Zesde ronde op 13 mei in het clublokaal van St. Thomas te Castricum. De voor laatste ronde op 21 mei in het clublokaal van Sportief op het marktplein te IJmui den. Het DCY-tiental zal uit de volgende spe lers worden samengesteld: Ir. M. Krijgs man, Jelle Post, H. Swier. Leo Binkhorst, D. Ott, P. Kok, W. v. Wort, D. Bosma, J. de Boer, C. Kaan, W. Gomes, P. v. d. Bos, J. Thijms, C. Apeldoorn, J. Tielrooy en Jan Waal. In het tweede nummer van het „Tijd schrift voor Verkeerstechniek" van de A.N.W.B., dat zojuist verschenen is, is beschreven, hoe de ervaringen opgedaan met de Maastunnel in Rotterdam verwerkt werden bij de bouw van de Velser auto tunnel. Het blad beschrijft de factoren die ertoe kunnen leiden dat een tunnel tot een zeer gevaarlijk weggedeelte wordt. Vele automobilisten blijken zich name lijk in een tunnel onrustig en gejaagd te voelen; de meest voorkomende reactie blijkt helaas te zijn het opvoeren van de snelheid, om zo snel mogelijk uit de tunnel te komen. Deze onrust komt voort uit een zestal factoren: 1. het feit dat onder een dak gereden wordt. T 2. de aanwezigheid van zijwanden (bermvrees). 3. een helling van 31/s pet., zoals in de Maastunnel, is voor Nederlandse begrip pen zeer steil. 4. de kunstverlichting en eventueel de van het daglicht afwijkende kleur. 5. de sterke overgang in lichtsterkte tus sen „buiten" en „binnen". 6. de sterke geluidshinder. In de Velsertunnel is men er in geslaagd door het gebruik van optische middelen, zoals de toepassing van bepaalde rustige kleuren, door een zonwerend rooster bij in- en uitgang en door een akoestische be kleding een bijzonder goede, „prettige" tunnel te maken. Kleuterschool in Santpoort vraagt meer „armslag" Het bestuur van de Vereniging tot op richting en instandhouding van Christelij ke kleuterscholen te Santpoort heeft in verband met de toeneming van het aan tal kleuters, dat de kleuterschool aan de Irissenstraat bezoekt., ingevolge de Kleu teronderwijswet aan de gemeente de me dewerking verzocht vooi de aanschaffing van enig meubilair en ontwikkelings- en speelmateriaal. ADVERTENTIE Welke kamer is dit jaar aan de beurt voor nieuw Viltzeil? Bekijk de vloer eens en bedenk dan dat Viltzeil véél doet en maar weinig kost. Bij ons ruime keuze. unie Marktplein - llmuiden In december 1955 ving de „Filmliga Velsen" haar werkzaamheden aan. On danks vele moeilijkheden als hoge zaal- huren, zeer wisselend bezoek en dure films, heeft het bestuur getracht voor een redelijke prijs zowel het peil van de voorstellin gen als de deskundig heid der inleiders te handhaven. Een bijzondere moei lijkheid vormde de spanning tussen ener zijds de leden, die een prettige instructieve filmavond wensten en anderzijds een groep, die pure filmkunst wilden bewonderen. Het bestuur heeft getracht de voorstel lingen zoveel mogelijk aan te passen bij de wensen van de leden. Ondanks veel enthousiasme heeft de „Filmliga" de laat ste tijd een moeilijk bestaan geleid, zodat het bestuur de wenselijkheid van het voortbestaan der liga wil onderwerpen aan de mening der leden. In verband hiermede stelt het bestuur zich voor op dinsdagavond 15 april in een zaal van het Cultureel Gebouw, Moer- bergplantsoen 22 te IJmuiden met de leden van gedachten te wisselen over de „Filmliga Velsen" en haar voortbestaan. ADVERTENTIE Nu de lente zijn intrede weer heeft gedaan, krijgen wij het blijde gevoel, dat het voor jaar is en gaan wij nu reeds plannen maken om als het weer het even toelaat met onze motor, scooter of bromfiets naar buiten te trekken. In ons land met zijn wisselend klimaat is het echter noodzakelijk steeds be schut te zijn tegen regen en wind en daarom moeten wij steeds zorgen, dat onze lederen kleding in orde is. Menige lederen jas heeft reeds veel te lijden gehad. Wist u reeds dat Veldhuis. Breestraat 12, Beverwijk, in staat is om van een oude leren jas een zo goed als nieuwe te maken. Indien u reparaties hebt, laat het dan nu reeds doen. dan bent u gewaarborgd, dat als de eerste mooie da gen komen, u meteen ongestoord genieten kunt. De prijs zal u zéér meevallen, maar brengt het dan ook in de zaak, die het zelf repareert. Wij geven u gaarne zonder enige verplichting prijsopgave, maar kom zo spoe dig mogelijk, want straks moet u misschien te lang wachten. Heeft u nog geen lederen kleding maar wel plannen deze aan te schaffen, laat u dan niet misleiden, maar koop uw lederen kleding in onze speciale leerzaak. dan koopt u veilig en voordelig. U kunt natuurlijk geheel vrijblij vend onze grote kollektie komen bezichtigen in leren jassen, mantels, korte damesjacks, jekkers, vesten, linnen motor-overalls en broeken valhelmen, wanten, brillen enz. Lederbedrijf VELDHUIS. BEVERWIJK. Tel. K 2510 - Breestraat 12. 5629. ADVERTENTIE Bj!miitiiiti!!iifnitiiiKiHiiiiinutntwniiii!iiiimiii!ifiiim!i!Uifituiiiuiiiiiim!iitnu.ii[iiiuiiftifruiiiiiiuuiiiiiiuiii Zo juist verschenen: de nieuwe N.H.M.-reisbrochure met tal van practische wenken, o.a. op het gebied van reisdeviezen, douanevoorschriften, bagage- en reisongevallen-verzekeringen. Wij zenden u het boekje op aanvraag gaarne kosteloos toe. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCMAPPIJ, N.V. Correspondentschap IJmuiden Koningin Wilhetminakade 77a Het agendabureau van de Velser Ge meenschap heeft voor de volgende week onderstaande agenda van gebeurtenissen en bijeenkomsten in Velsen kunnen samen stellen: 8 t/m 12 APRIL Pleter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden (O.), geopend: dinsdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-N. geopend van 19 tot 21 uur; woensdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag van 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, fi liaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 9 APRIL: Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, 20 uur filmavond in het Cultureel Ge bouw, IJmuiden. Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Ge bouw, werkavond. 10 APRIL Tuinbouw Studieclub Velsen en Omstre ken, voorlichtingsavond, „Zomerbloemen in particuliere tuin" voor leden en be langstellenden in de koffiekamer Wester- veld, 20 uur. Als u met de paasdagen R°mans: Arnothy, ik ta b Warmte is voor de bakker als water voor de schelvis, lijkt me. Lèèk me tot nu toe, want bakker Wilderom uit de Ka naalstraat zweert sinds enige tijd bij een temperatuurtje van 26 graden onder nul, teneinde móói gaüf brood af te leveren. Niet bij het bakken, want daarvoor bezigt ook hij nog steeds de klassieke hittegolf, die in mijn kinderjaren uit takke- bossen ontsproot, maar die thans veel efficiënter door gas, olie of elektriciteit wordt voortgebracht. Als u met de paasdagen wilt lezen, voor het geval het lichtkens sneeuwen overgaat in echt winter weer welaan, de ge meentebibliotheek zowel als de katholieke leeszaal ver beiden uw komst met vreugde. De nieuwe aan winsten in de Heidestraat zijn' zo langzamerhand niet meer te tellen; die aan de Willemsbeekweg vindt ge hierbij. Niettemin kan de opletten de toeschouwer onze IJmui- dense bakker af en toe met een extra borstrok en een shawl naar de Zuidzij zien vertrekken, *waar hij licht huiverend het koelhuis Frigo betreedt om.... brood te halen. Dit lijkt vreemd, vrinden, maar wanneer gij weet, dat vele Amerikanen al vele jaren diepvriesbrood veror beren en daarbij niet minder of meer vriendelijke dingen zeggen over hun verse och tendboterham dan weleer, zal er u wellicht een takkebosje opgaan. In ons land is het ook alweer niet nieuw, zelfs niet in Velsen, want bakker Winkel heeft het ook al eens geprobeerd en een Haarlemse bakker kan u zo een broodje ijs offreren. Voor onze Kanaalstrater heeft dit systeem evenwel on gedachte mogelijkheden ge opend, want na jarenlange proefnemingen is hij er wel van overtuigd, dat diepvries brood speciaal voor hem, die schepen bevoorraadt en de visserij van een deel van het dagelijks brood voorziet, prachtige kansen oproept en bovendien de varensgasten elke dag een vers kadetje kan garanderen. Ik heb dezer dagen een boterham gegeten, die drie maanden oud was of daarom trent en die heerlijk knappe rig onder het mes sneefde: diepvriesbrood. Het kwam de koelcel uit om iemand een fiks gat mee in het hoofd te gooien, maar na enige uren dooi in de keu ken kwam de gezellige kleur op de korst op fraaie wijze terug en de leden van mijn gezin, die van niets wisten, Een zorgelijke Haarlem mer heeft mijn hulp inge roepen voor het terugvinden van een hele stapel kostbare fotonegatieven, die de elfde maart in de narigheid van sneeuw en kou moeten zijn zoekgeraakt tijdens de ver zending naar Santpoort, waar ze afgedrukt moesten worden. De man is de wanhoop na bij, want voor hem beteken den deze kleine stukjes cel luloid bijzonder veel en er zou hem nog meer aan ge legen liggen, om ze terug te krijgen. Mocht u er iets van weten, horen of zien, dan zoudt gij mij, maar vooral onze ge dupeerde Spaarnestadter een enorm genoegen doen, me even te verwittigen. Ik stuur de verliezer dan wel bericht. Het waren maar liefst vijftig negatieven. hebben geen kik gegeven. En ze zijn soms kieskeurig bij mij thuis, dat kan ik u ver zekeren. Vandaar dus, dat in een paar vriescellen van Frigo krentebroden en wittebroden en kropbroden en puntjes en weet-ik-veel-broden het koud liggen te hebben, nadat zij er heet uit de oven in gestopt waren voor een soms heel langdurig verblijf. En als er nu een plotselinge leverantie voor een schip los komt van pak-weg vijfhon derd broden, dan hoeft bak ker Wilderom zich niet in het haar te grijpen vanwege de extra-belasting, maar dan haalt hij met een gezicht van Columbus, die eindelijk een ei op zijn punt zet, die vijf honderd broden even uit de koelkast en ziedaar: het is al gebakken. En de zeemannen vlijen dat brood aan boord weer in de koelkast of tussen het ijs en wanneer zij dan ver van huis een harde dobber heb ben, kunnen zij niettemin rekenen op een zachte en verse boterham. Straks gaat het ook met gebakjes en ander gerief. Dan wordt het tijd de da tum te vermelden of het jaar. „Mag ik vat petit fours van 1958 bakker?" zal moeder nog eens vragen aan haar brood bezorger. „Want dat was echt een mooi petit-fourtjes-jaar". Dominee Brink van het oude kerkje in Velsen gaat ook dit jaar zijn oud gebruik van de paasjubel voortzetten en daarmee een bejaarde, maar nog blijkbaar heel frisse tra ditie in stand houden. Om half zeven op eerste paasdag komen de gelovi gen naar oude zede bij een op het kerkplein en daar zal klaroengeschal door de hopelijk onbe wolkte luchten klinken ten teken, dat het paas feest is aangebroken een gezamenlijk ontbijt in de kerk en om tien uur een bloemendienst ronden deze sfeervolle ochtend af. De bloemen zijn daartoe vanmiddag al ingebracht, maar nu wil dominee ook nog graag een paar adressen hebben van zieken in oud Velsen en Driehuis, die daarna een bloempje thuis zouden moeten krijgen. Het geloof van deze zieken doet er niet toe, heeft dominee Brink mij nadrukkelijk ver zekerd, hetgeen ik een mooi breed standpunt acht. Het experiment van de vertelmiddagen voor kleine en grote oren, waarmee de gemeentelijke leeszaal en bibliotheek een poos geleden begonnen Is, gaat er in als gesneden koek en de kinders, die al een paar keer aan de lippen van de vertelster hebben gehangen, hebben blijkbaar verteld, dat het „zo" was en dat Jantje en Marietje ook eens mee moesten gaan. Juffrouw To van der Plas gaat het dan ook in de paas vakantie weer doen, samen met mevrouw Osinga. Dinsdag 8 april komt juf frouw To in de leeszaal aan de Wijkerstraatweg in Vel- sen-Noord vertellen eerst voor de zes-tot negenjarigen om half twee, daarna voor de negen-tot-twaalf-jarigen om kwart voor drie. Annie M. G. Schmidt en een in dianenverhaal worden de onderwerpen en nu zult u zelf wel begrijpen wat voor wie bestemd is. Op 10 april volgt er een vertelmiddag voor de IJmui- denaartjes in de Leeszaal aan de Heidestraat en daar is mevrouw Osinga om half drie voor de kleintjes en van vier tot vijf voor de groten bezig. Het gaat er natuurlijk om, de kinders in contact te brengen met de litteratuur en dat dit slaagt mag blijken uit de diepgaande gesprek ken achteraf. Krachtige ge sprekken over het gehóórde. Na het verhaal van Koning Midas en zijn ezelsoren is er een vorige keer bijvoor beeld uitvoerig ge-eh-discus- sieerd over de Koninklijke zonden en de gerechte straf en de mogelijkheden, die zulke ezelsoren in het dage lijks leven openen. Mocht u, schoonmakende moeder, niet precies weten, wat u met de voor-de-voeten-lo- pers moet aanvangen in de vrije dagen, die voor de boeg liggen: welaan, laat ze naar de leeszaal gaan en luis teren. Succes verzekerd. Romans: Arnothy, Ik hen 15 jaar en wil niet sterven; Beaty, De stilte in de storm (roman uit, de vliegerswereld JBuddingh, Vrijwel op slag (det.); Cesbron, Honden zonder halsband (over de ontspoorde Parijse jeugd); Defresne, Het gehucht (litteraire novelle); Fane, Het ontwaken (subtiel-psychologisch getekend kinderleven): Ford, De speurder zoekt een spook (det.); van der Geest, Mist (het verhaal van een zeekapitein); Greup-Roldanus, Een vrouw in rook en regen (boeiend geschreven vrouwenle ven uit het eind van de vorige eeuw); Jongejan-de Groot, Joke's offer (meisjesroman); Lennart, De ogen van Roosje (litteraire roman); Majocchi, Chirurg; Ni cholson, De maandbloem (uit muntende det.); Nicholson. Ver zonken eiland; O'Malley, Stewar dess (meisjesroman); van Oost- rom, Agatha (neger-familiero man): de ia Rive Box, Erna doet zaken (meisjesroman). populair-wetenschapp. werken'. Carroll, Van tijdstudie tot tarief (geeft een overzichtelijke inlei ding in de werkclassificatie); Fromentin, De meesters van wel eer (over Noord- en Zuid-Neder landse schilders); Geertman, Eco nomie, 2 dln. (leerboek voor M. onderwijs); Hofstra, De wonderen van Fatima: In het voetspoor van Thijsse (geeft veel wetenswaar digheden over natuur- en dieren bescherming): Lübke, Geheimen van het ondergrondse (onderzoe kingen in grotten en holen), MacGregor, De geschiedenis van Griekenland; MacGregor, De ge schiedenis van Rome: Reeser, Een eeuw Nederlandse muziek; Van hoepelrok tot pruikentooi. Het kan er soms zo mooi wijs uitkomen, uit die kleine monden van onze spruiten. Ik heb er weer een paar filosofietjes uit opgetekend. Met dank aan de aan brengers. Henk (van acht) heeft reeds enige tijd welwillende, om niet te zeggen koesteren de blikken gewaagd aan zijn beide buurmeisjes (van vier en van zes). Maar tot een keuze is het toch niet ge komen. Komt Henk pein zend bij zijn moeder, zeggen de: „Mam, ik weet nog steeds niet met wie ik ga trouwen, met Eefje of Josetje. Eefje is nog wat jong, maar Joset is zo kattig, weet u". Moeder wist op dit verbijsterend moment in het leven van haar zoon ook niet veel meer dan: „Voorlopig heb je nog de tijd om er over na te denken, jong...." Waarop na vijf minuten het besluit uit Henkjes mondje rolde: „Maar och, dat leer ik haar wel af Willie (twee) is met moe der op de markt en is daar verzaligd-likkend aan een lollie, getuige van een woor denduel tussen twee op deze markt voorkomende lieden over de ontwikkeling van de voetbalcultuur. Het liep blijkbaar nogal hoog. want de ene supporter voegde op een goed moment de ander toe: „En je zult zien, dat Stormvogels op z'n gezicht krijgt, je zult het zien....". Waarop Willie en haar moeder verderop moes ten. Geruime tijd later stijgt er een klein vraagje uit het mensje aan mama's hand op: „Waalom klijgt die meneel Stomvogel nou toch op ze gezich mam?" Het nieuwe IJmuidense rokken- en ja- ponnenatelier van de confectiefabriek W. Xeugarten n.v„ dat eind dezer maand met ongeveer 100 meisjes in bedrijf gaat, na dert zowel in- als uitwendig zijn vol tooiing en het in architectonisch opzicht zeer gunstig bij de overige industriële be bouwing op het voormalige Willemsplein afstekende fabriekscomplex is zo goed als klaar, om de machines en daarna het per soneel te ontvangen. Architect J. de Vries uit Amsterdam, die een even sober als doelmatig ge bouw ontwierp aan Breesaap- en Jagers straat, hield er in dit ontwerp rekening mee, dat mettertijd op de voorkant van het bedrijf woningen voor het leiding gevend personeel moeten worden ge bouwd en dat de ruime hal bovendien bij eventuele verdere uitbreiding gemakkelijk kan groeien. De vestiging van de fa. Neugarten in IJmuiden is namelijk meer dan een sprong uit de benauwde Amsterdamse binnen stad, waar men alleen de hoogte in kon aan de Prinsengracht, naar de ruimte van IJmuiden: het is tevens het begin van de overplaatsing van de kern van dit con fectiebedrijf. Het' IJmuidense filiaal zal namelijk in de loop der toekomst, het Am sterdamse moederbedrijf gaan overvleu gelen. De door demonteerbare glazen wanden verdeelde fabrieksruimte in het nieuwe pand, dat deze maand dus officieel zal worden geopend, heeft dank zij een mo derne vloerbedekking en een overmaat aan licht een bijzonder aantrekkelijk ka rakter gekregen, waarbij aan de doelma tigheid en de plaatsing der werktafels alle aandacht werd besteed. De daarom heen gegroepeerde kantoor- en kantine ruimten vormen met de sanitaire lokalen en vertrekken een logisch gebouwd be drijf, dat als eerste „eigenbouwer" op het industriële ressort van oud-IJmuiden een frisse noot vormt in de wat rommelige optrekjes, die de gemeentelijke „industrie hallen" daar zijn geworden. ADVERTENTIE HAGELINGERWEG 134 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV De bij de n.v. Scheepswerf De Hoop te Leiden in aanbouw zijnde motortrawlers voor de n.v. Rederij v/h Frank Vrolijk te Scheveningen hebben de namen „Hui- bertje" SCH.242 en „Frank Vrolijk" SCH. 64 gekregen. Dit zijn echter namen van bestaande schepen zodat deze van een an dere naam voorzien moesten worden. De „Frank Vrolijk" SCH. 64 heet thans „Frank SCH 46 en de oude „Huibertje" SCH.242 is verdoopt in „Jacob" SCH.50 Voor de volgende vergadering van het IJmond-adviescollege, die op 15 april des avonds om half acht wordt gehouden is de volgende agenda samengesteld: inge komen stukken: mededeling van B. en W. van Heemskerk, dat de raad de rekening 1956 en de begroting 1958 van het advies college heeft goedgekeurd. Mededeling van B. en W. van Velsen, dat de raad in de vacature in het advies college, ontstaan wegens de beëindiging van het lidmaatschap van de raad van mevrouw C. L. Klimp, heeft voorzien door benoeming van de heer J. J. Hartman te Driehuis. Als tweede agendapunt wordt vermeld: City-vorming in de IJmond (Noord) en het derde is benoeming van een lid van de commissie van bijstand voor de zaken be treffende het onderwijs en de volksge zondheid (vacature mevrouw C. L. Klimp). De Rederij „Tiny" te Katwijk aan Zee heeft haar kotter „Tiny" KW. 34 naar Scheveningen verkocht. Nieuwe eigenaren zijn de gebr. J. J. en I Kleijn. Onder de naam „Willem" Sch. 10 is het vaartuig van IJmuiden naar de nieuwe thuishaven vertrokken. Deze aankoop vond plaats ter vervanging van de naai Stellendam ver kochte kotter SCH. 10, die intussen ver doopt is in ,De Tijd zal 't Leren" SL.15 met schipper T. Grinwis als eigenaar. Grotere fietsenberging voor Driehuizer school Door het r.k. kerk- en schoolbestuur van St. Engelmundus te Driehuis is inge volge de Lager-onderwijswet 1920 de ge meentelijke medewerking verzocht voor wijziging en uitbreiding van de rijwielstal ling bij de scholen aan de Schaepmanlaan aldaar. De bestaande rijwielstalling biedt slechts plaats aan 104 rijwielen, terwijl op ten minste 200 rijwielen moet worden ge rekend.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7