Katwijks „zeehospitium" gaat tweede omwenteling in halve eeuw tegemoet Koeperman en Roozenburg kanspaarden in IJmuiden Feike Asma concerteerde IJ mond-agenda Russische meester „ongrijpbare grootheid" Voormalig sanatorium geschikt voor revalidatiecentrum Concert Velser accordeonvereniging „Das Wiener Café" voor bejaarden IJmuidense dirigent behaalde zeldzaam diploma Goros y Danzas komt naar Bloemendaal Jury-uitslag van „Talenten jacht" werd gewijzigd Het internationaal rondtoernooi Het volleybalprogramma in de IJmond HEEMSKERK Schilderijententoonstelling in het oude Rechthuis Jeugd Muziekconcours van „Toonkunst" te Beverwijk Eerste lustrum van „Schul pen" en „Meerweiden" gevierd „Beverwijk" had tijdens Pasen bezoek uit Kampen WOENSDAG 9 APRIL 1958 ER IS ENIGE VERBEELDINGSKRACHT VOOR NODIG, om het Katwijk van nu, het rustige zeedorp met zijn pretentieloze boulevard, in een niet te verre toekomst te zien als een der centra van de randstad Holland. Want deze nu nog homogene woongemeenschap van vissers en kleine industriëlen, slechts in de zomermaanden aangevuld door een trouw korps van badgasten, lijkt nog weinig te willen luisteren naar de driftige geluiden over aaneengroeiende stadskernen in de directe nabijheid. Toch is deze ontwikkeling, die een belofte en een dreiging tegelijkertijd inhoudt, af en toe het gespreksonderwerp op een plek, waar men haar niet zou verwachten: in het Rotterdams Zeehospitium, dat dezer dagen een halve eeuw oud werd en in de be slotenheid van ziekenzalen en polio-revalidatie rekening gaat houden met de toe komst. Revalidatie is immers niet slechts een modewoord geworden, maar ook een noodzaak in een land, dat niet alleen de slachtoffertjes van de kinderverlamming opnieuw in het zadel wil helpen, maar ook op andere wijze de uitgestotenen-van-het- ziekbed nieuwe moed en levenskansen wil gaan bieden. Opgezet als tbc-sanatorium, oorspronkelijk alleen voor beender- en gewrichtstuberculose, later algemeen tbc- sanatorium met een eigen, vermoedelijk Nederlands oudste sanatoriumschool, bevindt het Zeehospitium zich thans in de kentering. Want gelukkig is de tbc een tot zeer aanvaardbare percenten van het Nederlandse ziektebeeld neergedrukte kwaal, maar daar komt direct de moeilijkheid voor vele sanatoria uit tevoorschijn: de kans op een niet langer sluitende exploitatie. In Katwijk is dit probleem al geruime tijd onderkend en wellicht zal men daar, met de centrale ligging van de toekomst voor ogen, de ommezwaai naar een modern revalidatiecentrum maken, samen misschien met de Leidse universiteit. Dit is een toekomstbeeld, dat stoelt op een roemrucht verleden en een heden, dat voor het Zeehospitium een eigen plaats in de rij der Nederlandse ziekenhuizen heeft ingeruimd. Dokter Warns, de ge neesheer-directeur van het Zeehospitium, heeft de eerste ommekeer van het insti tuut niet van nabij meegemaakt: ten tijde van de nieuwe therapie voor tbc-patiënten huppelde hij nog in de onbezorgdheid der jeugd rond, maar het was niettemin ook toen een hele wending, toen de medische wetenschap er achter kwam, dat het zon nebaden in het duin en het verblijf op het strand voor tbc-patiënten beslist ont raden moest worden. Dat was, toen het Rotterdams Zeehospitium al lang en breed draaide, na door koningin Emma te zijn geopend, gebouwd in een kostelijk stuk duin en vlak aan het strand om zo dicht mogelijk bij het „climat marin" te zijn, het directe zeeklimaat dus, dat de traditie als beste geneesmiddel had voorgeschre ven en dat nu plotseling verbannen werd naar de verboden zakenDokter Warns heeft echter wel middenin de tweede om mekeer gestaan: die naar revalidatiecen trum. Epidemie De eerste stoot daartoe kwam tijdens de polio-epidemie van 1956; er is toen direct begonnen met de bouw van een nieuw centrum, dat prachtig aansloot op dc reeds bestaande mogelijkheden van het hospi tium. Want de Rotterdammers, die in Katwijk dit sanatorium in 1908 gereed hadden ge kregen dank zij giften, maar ook dank zij een forse onverzettelijkheid van het toen malig bestuur, hadden reeds vroeg inge zien, dat de kleine patiënten niet te ver achter konden blijven in hun geestelijke ontwikkeling en dat er dus een school no dig was. Een complete school, die in de loop der jaren uitgroeide tot was zij nu is: een instituut met vele leerkrachten, die de leerstof van het kleuteronderwijs tot aan het voorbereidend hoger onder wijs kunnen doceren, die tot aan het, bed komen als het nodig is, en die in klassi kaal verband zowel als in het individuele vlak kunnen bogen op prachtige resul taten in de vorm van diploma's in de han den van kinderen en ook ouderen, die op deze wijze het verblijf in het ziekenhuis te eigen en te algemenen nutte maakten. De leerlingenschaal ligt uiteraard bij zonder gunstig in een onderwijsinrichting als deze: één tegen vijftien en het zijn al deze voordelen, gegroeid in de jaren, dat het Zeehospitium een sanatoriumschool had voor tbc-patiëntjes, die het thans zo uitermate geschikt maken voor revali datiecentrum. Revalidatie is natuurlijk niet alleen on derwijs, maar ook lichamelijke hulp aan de slachtoffers van de kinderverlamming en in dat opzicht betekent het vooral ge duld, eindeloos geduld. Een meisje van twaalf jaar, twee jaar geleden getroffen door deze afschuwelijke ziekte, krijgt elke De Velser Accordeon Vereniging, direc teur de heer Rijk Kof man, geeft zaterdag 12 april een uitvoering in het Patronaats gebouw. De vier orkesten, waar de V.A.V. uit bestaat, komen elk afzonderlijk en met een eigen programma voor het voetlicht. Bij de vijftien muzieknummers bevin den zich het bekende menuet uit „Or pheus" van Von Gluck en „De Sprookjes- tuin" van Van Orsow (voor jeugdorkest) een fantasie uit de operette „De vogelhan delaar" en „La festa splendora" door Jo- han B. Kok (voor het C-orkest), een fanta sie uit „De vrijschutter" van Von Weber en een Andante cantabile van Tschaikow- sky (voor het B-orkest). De A-groep der meestgevorderden zal Rossini's ouverture „Regina", het voor spel uit de eerste acte van „La Traviata" en het soldatenkoor uit „Faust" uitvoeren. Vóór de pauze treden de vier groepen der V.A.V. op en is het programma dus geheel aan de muziek gewijd, zodat men zich op het spel van de vier orkesten ten volle kan concentreren. Na de pauze zal een cabaretgezelschap, uit elf medewer kenden bestaande, een non-stop program ma brengen en daarmede voor verdere ontspanning zorgen. Er is dansen na. Teneinde te voorko men, dat hierdoor aan de aandacht voor het muzikale gedeelte door luidruchtige balbezoekers afbreuk zou kunnen worden gedaan, heeft het bestuur der V.A.V. het voornemen in voorkomende gevallen on middellijk en met de meeste gestrengheid in te grijpen. De subcommissie voor het sociaal-cultu reel ontspanningswerk voor bejaarden stelt de leden van de afdeling Velsen-Noord van de Alg. Nederlandse Bond van Ouden van Dagen in de gelegenheid om een vrolijke muziekavond mee te maken. Met medewerking van het Haarlemse gezelschap „Musicorda" zal een muzikale show „Das Wiener Café" worden gegeven op woensdag 16 april in het Hervormd Wijkhuis aan de Dijckmansstraat. dag haar waterkuur in het vlinderbad en zij kan nu eindelijk weer haar voeten be wegen. Een huisvrouw, die niet meer kon schrij ven, heeft leren typen op een speciale schrijfmachine, een jongetje van vier krijgt tergend langzaam en dank zij ein deloze oefeningen, het gebruik van zijn armspieren terug, zodat hij nu weer, met de armen in elastiek hangend, met een bootje kan spelen op een tafel. Opgenomen Zulke kinderen gaan per brancard naar school en volgen de lessen als normale kinderen en ze zjjn in wezen even nor maal als alle kinderen ze stoeien, ze zijn vervelend en ze maken lawaai. Ze zyn alleen niet geheel aan het bed ge kluisterd ze leven weer, opgenomen in een kring van andere kinderen. Ze proberen voetje voor voetje te lopen aan een rails langs het plafond van de oefenzaal. Ze beschikken over een keur korps van masseurs en heilgymnastes. En ze betalen 18,85 per dag.De ouderen? Ook zij worden langzaam maar zeker terug gebracht naar het leven en dit ene laatste voorbeeld uit vele is misschien wel het treffendste antwoord van wetenschap en wilskracht op de verlammende macht van polio: de directeur van de Katwijkse Vis serij school heeft in dit Zeehospitium een patiënt weten klaar te krijgen voor het diploma Zeevaartkunde. We zijn het complex doorgelopen. Dok ter Warns heeft ons niets bespaard van 't leed, dat in zonnige zalen en in isolatie boxen is samengekomen, maar heeft aan de andere kant ook alles laten zien van de tastbare hoop en het werkelijke ver trouwen en hij besloot met de woorden: „We kunnen het poliogevaar wel aan, als het voorbij is, maar er is helaas nog geen opsporingsdienst en er zijn nog geen con- sultatiebureaux. Ik weet niet waarom. Ik weet echter wel, dat Nederland met al zijn vaak terechte trots vele jaren ach ter ligt bij andere landen en dat er einde lijk eens iets zou moeten gebeuren aan een georganiseerde bestrijding". Op een landelijke bijeenkomst van lera ren voor het accordeonspel is men tot de oprichting van een werkgemeenschap ge komen, welke aan hen die les geven in het bespelen van dit instrument, een diploma uitreikt. Dit diploma wordt slechts ver strekt, nadat ten genoege van de selectie commissie dezer werkgemeenschap is aangetoond, dat de kandidaat aan de hand van de reeds behaalde diploma's en ge tuigschriften, over voldoende muzikale en pedagogische bekwaamheid beschikt. Tot nu toe is, over het gehele land gere kend, aan slechts 46 leraren zo'n diploma toegekend. Onder dezen is ook de heer Rijk Kofman, dirigent der Velser Accordeon Vereniging. Op het 18 mei aanstaande te Utrecht te houden congres zullen deze er kenningen officieel worden uitgereikt. Slechts zeer weinig van de internatio naal vermaarde gezelschappen, die deze zomer optreden in het Cultureel Wereld festival 1958 te Brussel, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling, waaraan 18 landen deelnemen, zullen ook naar Neder land komen. Vast staat in ieder geval dat de 80 leden tellende folkloristische groep Coros y Danzas half juni drie voorstellin gen zal geven in Bloemendaals Openlucht theater. Vergeetachtig Beverwijk Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te verkrijgen over volgende gevonden voorwerpen: Taxe II boek voor apothekers-assistente, kinderbril, school tas, zijden hoofddoek, 1 paar rolschaatsen herensjaal, wieldop van auto, autoped sleutel vermoedelijk van bestelauto, enkele rijwieltas, kinderkerkboekje, ringetje met steentje, damesblouse, wollen petje, een bril, driewielig kinderfietsje, knipporte monnee, haan en twee krielkippen, 1 da mesrijwiel, 2 herenrijwielen. In de uitslag van de jury, die tijdens en na de op 2 en 9 maart gehouden „Talenten jacht" in het St. Jozefhuis de beoordeling voor de Instuif „r.-k. Jong Velsen-Noord' voor haar rekening nam, zijn na het con troleren van de jury-staten enige correc ties aangebracht. Voor de deelnemende ensembles is de officiële uitslag nu geworden: 1. Zaans Vocaal Kwintet; 2. Sunrise Trio; 3. Bicesto Trio; 4. Hermando's; 5. The Trico's; 6. De Snarenbrekers en 7. Kwintet P. Nieuwen huizen. Het onderscheid met deze uitslag en die, opgenomen in ons blad van 10 maart is dat Hermando's de derde plaats aan Bicesto Trio hebben moeten afstaan om nu de vierde plaats te bezetten. De overige prijs winnaars zijn hierdoor alle een plaats op geschoven. ALS MAANDAGAVOND 28 APRIL wedstrijdleider B. Springer de klokken van het internationaal DCIJ-toernooi in hotel „Royal" in werking zal zetten, wordt dat de aanvang van een unieke damstrijd in de IJmond, dat drie (of vier) dagen zal duren. De drie sterke DCIJ-dammeesters, de ex-wereldkampioen Piet Roozenburg, Henk Laros en Baris Dukel, zullen zoals al werd gemeld de strijd opnemen in een rond-toernooi tegen de landskampioenen van Rusland, Frankrijk en België; respec tievelijk de 36-jarige ir. Iser Koeperman en ongetwijfeld Ruslands sterkste dam speler op de honderd velden, Michaël Hissard, Frankrijks kampioen van 1958, 23 jaar oud en student in de rechten en Hugo Verpoest, 24 jaar, Belgisch kampioen, zaken man uit Antwerpen. Van deze zes spelers zijn de ex-wereld kampioen P. Roozenburg en de Rus Koe perman de kanspaarden, met als derde achter hen de Franse kampioen Hissard, die in speelkracht gelijk staat met R. C. Keller en ir. G. van Dijk. De insiders moe ten inmiddels de kracht van de Russische kampioen pogen te gissen, omdat men het spel van Koeperman alleen maar kent uit de toernooien in Rusland. Juist daarom zal de speelzaal in hotel Royal op 28, 29 en 30 april (en mogelijk voor afgebroken partij op 1 mei) wellicht te klein zijn, om de belangstellenden voor dit optreden van de Russische grootmeester te volgen. Men kan echter met een gerust hart een boeiend damgevecht tussen de twee groot meesters Roozenburg en Koeperman, met Hissard als derde gegadigde voorspellen; de rol van de twee IJmuider meesters La ros en Dukel zal in dit uitzonderlijk sterk toernooi afhangen van hun vorm en hun veine die elke speler nu eenmaal moet De commissie, die steeds weer met grote animo en zorg de orgelconcerten in de Ichthuskerk voorbereidt, was erin geslaagd zaterdagavond Feike Asma voor een flink aantal bezoekers een bespeling te doen geven op het instrument, dat met terechte trots het grootste kerkorgel der gemeente Velsen genoemd wordt. Reeds vaker heb ik vermeld hoe Asma met dit fraaie instru ment vertrouwd is en hoe uitnemend het zich tot het geven van recitals leent. Genoemde commissie, bestaande uit de heren A. van der Pijl, N. Noordzij, J. van Slooten en G. Broek, heeft ditmaal een enquête op touw gezet en alle bezoekers gevraagd hun bijzondere wensen inzake uit te voeren werken of anderszins, aan de organisatoren kenbaar te maken, opdat men een indruk kan krijgen van hetgeen er onder de trouwe bezoekers aan deze concerten leeft. Hierdoor hopen de orga' nisatoren te kunnen bereiken, dat een vaste kern van belangstellenden voor hun werk gevormd zal kunnen worden. In de maan den, dat Asma hier nu vrij regelmatig ge concerteerd heeft, tekent zo'n vaste kern van liefhebbers zich al duidelijk merkbaar af. De solist opende ditmaal met een tweetal koraalbewerkingen van Jan Zwart, welker technische opbouw een kolfje naar de hand van iemand als Asma was. Zijn voorliefde voor spectaculair orgelspel kan immers niet ontkend worden. Hoe Handel als com ponist op meesterlijke wijze de kunst van het contrapunteren der stemmen verstond, liet de organist ons horen in het allegro en het andante uit het zesde orgelconcert van deze prominente figuur uit de achttiende eeuw. Buitengemeen fraai hanteerde Asma het registerspel. Hij toverde een kleurrijke klankenschakering uit zijn instrument. De wijze waarop hij deze onvergelijkelijke mu ziek uitvoerde toonde hoezeer hij een mees ter op dit instrument is. Felix Mendelssohn-Bartholdy schreef een zestal sonates voor kerkorgel, waarvan de laatste de belangrijkste is. Deze sonate nummer zes begint met een koraal („Vater unser in Himmelreich") met daarbij aan sluitende variaties, eerst als eenvoudige harmonisatie, daarna in steeds ingewikkel der samenstelling. Variatie nummer vier, een virtuose homofone bewerking van het oorspronkelijke koraal, werd door de orga nist met meeslepende vaart vertolkt. Dit was eveneens Feike Asma op zijn best. Het romantisch, gestyleerde Amen, waar mee deze sonate besluit, is een typisch voorbeeld hoe Mendelssohns gemoedsstem ming wisselen kon: het heeft generlei ver band met het voorafgaande virtuoze varia- tiespel en vertoont volkomen de kenmer ken van de romantische liederen, die deze knappe musicus zo uiterst vlot componeer de wanneer de muzen hem daartoe inspi reerden. Orgelbewerkingen van geestelijke liede ren zijn bekende stokpaardjes van Asma, waarnaar men niettemin steeds weer met bewondering voor de technisch knappe weergave luistert. Echter waren voor mij de vertolkingen van het andante uit Wi- dor's vierde en het toccata uit diens vijfde symfonie, naast de werken van Handel en Mendelssohn, de feitelijke hoogtepunten van dit boeiende recital. Deze van or kestrale effecten doortrokken composities van de hand van de Fransman, die vijfen zestig jaar Cavaillé-Coll's beroemde orgel bespeelde, had ik mij in Asma's weer geving van een strenger metrum doortrok ken gewenst. Voor diens registratie en effectrijk spel echter alle lof. Men heeft deze zaterdagavond in de Ichthuskerk weer eens volop kunnen genieten. A. J. van der Weijden Het volleybalprogramma in de IJmond voor komende week ziet er als volgt uit: dinsdag, dames tweede klasse: Kennemers 3DEM 1. Gymasium (19.30 uur); Sport bond 3DEM 3, Gymnasium (20.20 uur); Sportbond 3DEM 1. Gymnasium (21.10 uur). Woensdag, heren eerste klasse: GSV 1 Sportbond 2, Gymnasium (19.30 uur); Training „IJmond"-team (20.20 uur). Vrijdag, heren eerste klasse: Kennemers 1VCK 1, Groenelaan, Beverwijk, (20.40 uur); Kennemers 2VCY, Groenelaan, Be verwijk (21.15 uur). Bij de heren eerste klasse zal VCK van Kennemers moeten winnen, willen ze de laatste kans om bij de koplopers te blijven niet voorbij laten gaan. Het kan daarom vrijdagavond spannend worden in de Groenelaan. Het dames ,.IJmond"-team speelt deze week haar laatste oefenwedstrijd voor het zevenafdelingentoernooi. Utvoering van „St. Caecilia" met GAV Het r.k. fanfarekorps „St. Caecilia" te Heemskerk geeft op vrijdag 11 april in het Marquette-theater een uitvoering met medewerking van de Castricumse Accor deonvereniging. O.a. brengt ,.St. Caecilia" ten gehore: Triomphmars uit Aïda van G. Verdi; De Postkoets van Jos. Cleber; Tschaikowsky-herinneringen en Manoeu vremars van P. A. Stenz. Onder leiding van Alb. v. d. Wolf voert het C.A.V. B-orkest uit: Accordeonmars en ouverture „Theodora", beide van Joh. B. Kok en de mars Pronti van Linard. Het A-orkest brengt ten gehore: Ein Ballettabend van Rudolf Würthner; Letzter Frühling van Edv. Grieg en een tango van Malando. „Toonkunstkoor" neemt weer leden aan Het bestuur van het „Toonkunstkoor" te Beverwijk heeft meegedeeld, dat in de periode van donderdag 10 tot en met 24 april weer nieuwe leden kunnen worden aangenomen. Op het volgende concert, dat in oktober of november wordt gegeven, zal worden uitgevoerd „Die Jahreszeiten" van Jos Haydn met solisten en orkest. hebben voor de bovenste plaats. Ook de Belgische dammer kan verrassingen op leveren. Zijn optreden in het wereldtoer- nooi 1956 was bijvoorbeeld buitengewoon goed. Er wordt maandagavond met een tempo van 45 zetten per anderhalf uur en verder met 15 zetten per half uur gestart en tij dens het verloop van de partijen zal het publiek kunnen luisteren naar de demon straties op de grote demonstratieborden door enkele damkenners. Op dinsdag 29 april worden tw^e par tijen gespeeld. De tweede ronde is in de ochtenduren en de derde ronde valt in de avonduren. De vierde en vijfde ronde worden gespeeld op 30 april, waarna het ook mogelijk is, dat de eerste mei als na komende speeldae wordt ingeschakeld. Tevens zal het publiek gelegenheid krij gen zelf „een dammetje" te leggen, tijdens simultaanseances. Fraaie winst van Koeperman In het officieel orgaan der Koninklijke Nederlandse Dambond geeft Keiler een fraai partijfragment van Koeperman in zijn partij tegen A. Doenajewski. De stand in cijfers was- (Zwart Doenajewski): 3, 5, 8, 12, 13, 15, 18, 22, 23, 26 Wit: 24, 29, 32, 34, 36, 37, 38, 39, 42 en 44 Koeperman (aan zet) dwong als volgt winst af: 1) 32-27 22x31. 2) 36x27 12-17. 3) 38-32. Verbluffend sterk! Op 17-22 volgt 24-20. Op het offer 15-20 en 17-22 volgt winst door 29-24 15-10 en 42-38. 3) 5-10. 4) 27-21 zwart moet steeds gedwongen spelen. Op 8-12 of 10-14 winst door 24-20. 4) 17-22, 5) 21-16 22-27. 6) 32x21 26x17. 7) 37-32 3-9. Er is niets anders. 8) 42-37 9-14. Stand na de achtste zet: Zwart: 8, 10, 13 14, 15, 17, 18, 23. Wit: 16, 24, 29, 32, 34, 37, 39 en 44. De wijze waarop de winstpositie werd veroverd doet denken aan de tijd, dat de ongenaakbare Isodoro Weisse speelde. 9) 39-33 14-19? 10) 44-40 19x28. 11) 40-35 23x34. 12) 32x3 17-22 of 34-39 wint ook). Na 14-19 maakt Koeperman de partij schitterend uit door 34-30 25x23, 44-40 19x30, 40-34 30x28, 32x3 25-30, 3-21 30-34 en dit eindspelstaartje toont zijn inzicht omdat 21-12 34-39 12-17 39-43 17-21 wit wint! ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Laatste voorstelling van Filmkring De filmkring Heemskerk houdt op woensdag 9 april de laatste voorstelling van dit seizoen. In het Marquette-theater wordt gedraaid de Franse rolprent „Een ter dood veroordeelde ontsnapt". De heer A. van Domburg zal een inleiding houden Het bestuur heeft gemeend voorlopig nog te moeten doorgaan met het vertonen van enige speciale films. Daarnaast heeft het voor het volgende seizoen contact gezocht met het Marionettentheater van Bert Brug man en de voordrachtskunstenares Geor gette Hagedoorn. Plannen worden uitgewerkt voor het op richten van een oppasdienst. Ook zullen er besprekingen worden gevoerd over het ver zorgen van schoolvoorstellingen en speciale kindervoorstellingen in de zomervakantie. Dame loopt op kousevoeten Over de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de Heems- kerkse politiepost: geel lederen tasje met psalmboekje en zakdoek, zwarte kam, paar grijs wollen kinderhandschoenen, bruine glacé herenhandschoenen, goud kleurig dameshorloge, paar zwart suède damesschoenen en twee plastic kinder tasjes. Uitvoering van Herv. toneelvereniging De Hervormde toneelvereniging te Heemskerk geeft op zaterdag 12 april in zaal Dam een opvoering van het toneel spel van Rosita Peters, Even voorstel len mijn tante. Zaterdagmiddag is in het oude Rechthuis te Uitgeest de tentoonstelling „De boer in de Nederlandse schilderkunst 15501900 geopend. Dit is de eerste reizende tentoon' stelling, die wordt gehouden door de sinds kort aan het Bureau van de Rijksinspecteur voor roerende monumenten verbonden ten toonstellingsafdeling. Aangezien deze expo sitie voornamelijk in gemeenten van een overwegend agrarisch karakter wordt ge houden, is een onderwerp gekozen, dat de bezoeker een vertrouwd beeld geeft. De schilderijen, die geëxposeerd worden, zijn beschikbaar gesteld door het Rijksmuseum te Amsterdam. Het Nederlands Openlucht museum te Arnhem stelde enige gebruiks voorwerpen uit het boerenhuis en land bouwwerktuigen ter beschikking. De officiële opening werd verricht door de burgemeester van Uitgeest, de heer J G. v. d. Ven. Deze vond het een eer dat deze expositie Uitgeest bezoekt. De burge meester noemde dit een goede gelegenheid niet alleen voor de agrariërs maar ook voor anderen om kennis te maken met deze kunstwerken, waaruit men een indruk krijgt hoe de boerenstand in vroeger jaren leefde. Hierna was het woord aan de Rijks inspecteur voor roerende monumenten, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer. Spreker constateerde dat er een groot verschil is tussen de boeren van vroeger en nu. Het zijn nu zelfbewuste mensen geworden, die in prima huizen wonen. Tot slot gaf hij een explicatie van de tentoongestelde schilde rijen en gebruiksvoorwerpen. De opening mocht zich in een grote be langstelling verheugen en werd bijgewoond door de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. Op woensdag 9 april zal in de boven zaal van ,,'t Centrum" te Beverwijk voor de derde maal het „Toonkunstconcours' worden gehouden. Op deze avond zal de eerste selectie plaatsvinden, waarna op woensdag 16 april de tweede selectieavond en op vrijdag 25 april de slotavond wordt gehouden. Er zijn niet minder dan 70 deel nemers ingeschreven; in klasse A (tot 8 j.) 2; klasse B (812 j.) 34; klasse C (1216 j.) 26, en klasse D (1618 j.) 9 deelnemers, De groepsindeling is: piano 54; viool 7 cello 1 en blaasinstrumenten 9. i Uit Beverwijk komen 37 deelnemers Wijk aan Zee 3; Heemskerk, Uitgeest, Cas- tricum en Velsen-Zuid elk 1; Velsen-Noord 3; IJmuiden 12; Santpoort 7. en Haarlem- Noord 2. De jury zal bestaan uit de heren J. P. Vincent, Marinus Adam en W. Steijn. De leiding is weer in handen van de heer J de Roos. De uitvoering van alle interne hande lingen, die dit concours betreffen, werden door „Toonkunst" opgedragen aan de nog jonge plaatselijke afdeling van „Jeugd en Muziek", onder leiding van de heer J. J. Schuijff. Deze samenwerking zal het dus mogelijk maken, dat de jeugd voor de jeugd werkzaam is. De hoofdprijs van het concours bestaat uit de grote zilveren Toonkunst-wissel beker, die in het eerste jaar werd gewon nen door Harry Voorn en vorig jaar door Siem Slings. In het Kennemer Theater was het zater dag een drukte van belang. In een der zalen werd voor voor de kinderen en ouders van de speeltuinverenigingen „Schulpen" en „Meerweiden" ter gelegen' heid van het vijfjarig bestaan van de ver enigingen door de Kinder Operette Vereni ging „Vides" een opvoering gegeven van „Sprookjesmelodie". De leiders(sters) van de speeltuinverenigingen hebben ook deze middag getoond dat de kinderen bij hen op een goede plaats zijn. In een andere zaal was op een grote tafel een collectie goederen tentoongesteld, die gezien mocht worden. Er was vlecht- en boetseerwerk, figuurzaag, timmer- en schilderwerk, alles in bonte verscheidenheid. Door de oudste meisjes (12 jaar) werd reeds getoond, wat met naald en draad was bereikt. De leid sters, de dames G. Hogeweg, T. van Hooff, T. Wenning, C. Assendelft en B. Plomp, konden met de heren T. Jansonius, L. v. IJmond en R. Hollander, trots zijn op het bereikte resultaat. 's Avonds heeft het gezelschap van Frans Vrolijk de vele aanwezigen bezig gehouden De artisten, waarbij Jack Smith en Comp, Annemarie van Tol, Lesley Diana, Geraldini en Joe Andy hadden veel succes met hun nummers. Jammer was het, dat sommige nummers al vele malen in Be verwijk zijn gebracht. De heer M. J. Marcus, voorzitter van de speeltuinverenigingen, die de werkzaam heid van de bestuurders bij deze gelegen heid wilde belonen, roemde de samenwer king tussen de speeltuinverenigingen. Hij wilde deze samenwerking gaane aan ande ren ten voorbeeld stellen. Namens de Vel ser Gemeenschap werd ook nog een kort woord gesproken. De voetbalvereniging „Beverwijk" heeft vorig jaar in het sportkamp te Hoek van Holland kennis gemaakt met de club KHC uit Kampen, waar beide clubs een ener verende strijd voerden om het kampioen schap van de B-afdeling. „Beverwijk" won die strijd met 1-0. Dit contact heeft geleid tot een bezoek, dat Beverwijk tijdens de paasdagen ontving van dertien jongens en twee leiders. In het clubhuis van „Bever wijk" heette de voorzitter van de jeugd commissie, de heer J. Wijnberg, de gasten hartelijk welkom. Na een tractatie werden de jongelui aan hun pleegouders voorge steld. 's Avonds werd een feestelijke bij eenkomst in het speeltuingebouw „Grapy' aan het Moensplein gehouden. Medewer king hieran werd verleend door de mond- accondeonclub „Goodies" en het duo Blond en Zwart" met zang bij de gitaar. De toneelgroep voerde enige schetsjes op. Ondanks het koude en sombere weer hebben de gasten zondagmiddag genoten van een wandeling langs het strand en door de duinen. Te vlug naar de zin der gasten brak het einde van deze dagen aan. Tot besluit vond op tweede paasdag een diner plaats, waar bij naast enkelé genodigden ook het Be- verwijkse juniorenelftal aanzat. Uiteraard werden hier woorden van dank gesproken De Beverwijkse vrienden werden voor een tegenbezoek in Kampen uitgenodigd. Het waren geen „echte" trawlers de af gelopen week, die de hoogste besommingen maakten, doch de KW 82 Stadt Enkhuyzen met 25.000,- en de Ariadne met een goede 22.000,-. Was de gemiddelde besomming drie weken geleden ook 29.000.- met een ƒ22.000,voor de week daarop, een week terug kon men hoger komen dan 16.000, wat voor een grote logger nog voldoende zou kunnen zijn, maar wat voor een Her man, die nog geen 16.000,maakte ten ene male tekort was. Er was deze week, zoals de handel dit noemt, een hoop „herrie" aan de markt; slechte haring, magere makreel, veel paap jes, dichte wijting en het was dus ook al weer geen wonder, dat de besommingen niet hoog lagen. De Belgen toonden belangstelling voor kabeljauw en grove schelvis, al lagen de prijzen, voor „de goede week" niet be paald hoog. Voor het binnenland was het niet ge makkelijk: de kleinhandel bezag de goede vrijdag met een wantrouwend oog, wat de verkoop betrof. Daar de schelvis-aanvoer echter niet groot was, bleven de piepers hangen rond de 30, Schol-aanvoer was er in het midden der week in het geheel niet, trouwens de han del is wel gedwongen hier rekening mede te houden de laatste tijd, en zo kon het gebeuren ,dat een kistje schol II voor meer dan 75,werd verkocht. Dat goede vrij dag en zaterdag deze fancyprijs gehalveerd werd, is begrijpelijk. Het zal weinig geven, dat de handel voor de zoveelste maal een beroep doet op de logger- en kottervloot, om ook in het midden der week voor een vers visje te zorgen De reizen voor deze schepen moeten ko men van de tong en tarbot, en waar bij een aanvoer van vele tienduizenden kilo's van dit geliefde export-visje de prijs meer malen hoger ligt dan bij een kleine aan voer, is het niet te verwonderen, dat men zich hardnekkig vast blijft klampen aan zaterdag en maandagmarkt. De aanvoer van tong liet overigens weer niets te wensen over: een kleine 100.000 kilo zijn er zeker geweest, en zakten de grote en grootmiddel tongen ook wat weg zaterdag, (onder de 3,zijn ze even goed niet geweest!), de drie kleinste soor ten bleven toch rond de 3.50 per kg op brengen. Voor Engeland is er op het ogenblik niet veel te koop. De schol-aanvoeren vertonen het gebruikelijke voorjaarsbeeld, weinig grove schol, bovendien broodmager. De prijs blijft aan de hoge kant, al wordt er ook niets verdiend, als men de uitlatingen van meerdere exporteurs mag geloven. De oud-papieractie van „Wilhelmina" Nu het winterseizoen voorbij is, heeft de christelijke muziekvereniging „Wilhel mina" de oud-papieractie weer met kracht ter hand genomen. Woensdagavond hopen de leden wederom op pad te gaan en voor zo ver mogelijk een bezoek te brengen aan oud-IJmuiden, teneinde het papier bij hun klanten weg te halen. Mochten er nog adressen zijn die van het oude papier af willen, even een berichtje aan een der leden en het wordt weggehaald. MARKTNIEUWS Beverwijk, 8 april. Spinazie 67—84, witlof 71— 109, waspeen 31—62, prei 37—81, peen 16—30. VELSEN WOENSDAG 9 APRIL Thalia: „Du bist Musik", 20 uur. Rex: Geen opgave. Raadhuis: geen spreekuur wethouder v. Sociale Zaken. Openbare leeszaal en bibliotheek, ge opend van 1921 uur. DONDERDAG 10 APRIL Thalia: „Schuldig bloed", 20 uur (speci ale voorstelling). Rex: Geen opgave. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 1012.30 uur; filiaal open van 1012 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van openbare werken, 9.3012 uur. Koffiekamer Westerveld: Voorlichtings avond van de Tuinbouw Studieclub Vel sen en Omstreken, 20 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 9 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verboden moederliefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Iwo Jima". De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Bloembollencultuur. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Toneelavond „De Kleine Komedie", met ,,'n Duvel, die op 't lest nog in de hemel kwam". Terpsichore, 20 uur: Beverwijks Piano instituut, leerlingenavond. Het Centrum, 19.30 uur: Jeugd-muziek- concours van Toonkunst. Deken Waarestraat 50 a: Lezing door Ir Roderkerk over de Kennemer Duinen, voor het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling, 20 uur. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, ge opend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15—17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15—16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 10—13 en 15—18 uur; jeugd leeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17.30—19 uur. DONDERDAG 10 APRIL Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Iwo Jima". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Arbeiders Toneelfonds. Stichting Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met: „Mevr Warren's bedrijf". De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Smedenpatroons. Hotel Parkzicht, 20 uur: Kennemer Pluimveevereniging, filmavond over nertsen. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10—13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10—13 en 15—18 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.30—19 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10