i Wild Wereld festival in Brussel ZWARE SIM Seizoendaling van aanbod stelde nogal teleur in Haarlem Eind van dit jaar komt kleuren film over „De Hoop" gereed NORA PLASTIC SANDAAL Achtergrond van kustvaartconflict in Zweden toont oud zeer Coros y Danzas in Bloemendaal Bollenbeurs Haarlem Nieuwbouwplannen thans wel van de baan Faillissementen Verband tussen vlag van schip en staat moet bestaan Troostende eieren voor Cycloop-bemanning ijdrage van het Risk voor „Beeckesteijn" DOUWE EGBERTS Maandcijfers van het Arbeidsbureau Conjuncturele werk loosheid neemt toe Burgerlijke Stand van Velsen 1 l I 8 I é&ft A te*. *öndM ck bmktfbokkSM Velsen gaat twee geldleningen aan Concert van de Beverwijkse Harmoniekapel Zestig jaar hospitaal-kerkschip Filmkring Heemskerk besloot het seizoen „Jan van Dommelen" met „Bal des Voleurs" Openbare ULO-school te Castricum maandag in gebruik Athene eerste in IJmond-toernooi L üiNDERDAG 10 APRIL 1958 Zoals wij reeds in een deel van onze editie van gisteren hebben meegedeeld, komt er half juni in Bloemendaals Open luchttheater een kleine serie voorstellin gen door Coros y Danzas, een gezelschap van ruim tachtig dansers, zangers en mu sici uit alle delen van Spanje, met een zeer gevarieerd programma van kleurige folk lore. Op de foto ziet men een der groepen uit deze keurbende in actie. Het optreden in Nederland, (behalve in Bloemendaal komt men ook in Utrecht) volgt direct op de deelneming aan het culturele Wereld- estivaldat gedurende de Wereldtentoon- ielling 1958 in Brussel plaats heeft. Aan dit Wereldfestival wordt deelgeno men door zeventien of achttien landen, die "'ch door hun beste balletten, toneel- ■nsembles, orkesten en solisten laten ver- "r'genwoordigen. Dansliefhebbers zijn in de elegenheid achtereenvolgens onder meer het Bolsjoi Ballet uit Moskou, het Royal Ballet uit Londen, maar ook het Neder lands Ballet onder leiding van Sonia Gas- kell te zien. Interessant beloven ook de Het ziet er thans wel naar uit, dat de nieuwbouwplannen van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur voorlopig van de baan zijn. Het is zelfs aan te nemen, dat deze plannen zo diep in de ijskast zullen worden opge borgen, dat zjj daar in hun huidige vorm nimmer meer uit te voorschijn zullen ko men. Daarmee vervalt voor Haarlem een aantrekkelijk project voor een modern ge bouw, dat als representatieve zetel van „Bloembollencultuur" aan het vergrote Houtplein een waardige plaats had kunnen krijgen. Zoals bekend werden de nieuwbouw plannen eind december 1956 gelanceerd, nadat reeds jarenlang het Krelagehuis voor velen een wat grote „steen des aanstoots" was geweest. Het hoofdbestuur van de ko ninklijke vereniging was van oordeel, dat het Krelagehuis beslist onvoldoende ac commodatie bood en niet representatief genoeg meer was. De gemeenteraad van Haarlem heeft op donderdag 9 januari 1957 in principe besloten aan de bouw van een nieuwe beurs in het Frederikspark mee te werken. De kosten van de nieuwbouw werden geraamd op acht tot tien miljoen gulden. Door dit bedrag werden de leden van „Bloembollencultuur" afgeschrikt. Omdat men voorts niet akkoord kon gaan met de wijze, waarop het hoofdbestuur zich de financiering had gedacht, werd vorig jaar december besloten de plannen voor de bouw van een nieuwe beurs te verwerpen. Het hoofdbestuur heeft zich daarna op an dere mogelijkheden voor een oplossing van de huisvestingsmoeilijkheden beraden. Aanvankelijk waren vier plannen in studie, van welke er inmiddels twee we gens te hoge kosten weer zijn opgeborgen. Thans blijven nog twee plannen ter be studering over. Het ene behelst het voor stel van de afdeling Hillegom om de bloembollenbeurs aldaar te vergroten bij de bouw van „Treslong" is hiermee rekening gehouden en de zetel van „Bloembollencultuur tóch naar Hillegom over te plaatsen. Van Hillegomse zijde is vele malen gepoogd de zetel van de ver eniging hier in het hart van de bloem bollenstreek gevestigd te krijgen. Daarmee wordt de strijd om de zetel van de koninklijke vereniging dus weer actueel. Want mocht de bestudering van de plannen uiteindelijk resulteren in een voorstel om de zetel te verplaatsen, dan is te verwachten, dat ook dit plan veel kritiek zal ontketenen. Er is echter een grote kans, dat te zijner tijd van het hoofdbestuur een voorstel zal komen om het Krelagehuis te verbouwen. Momenteel wordt bestudeerd, hoeveel kosten hiermee gemoeid zullen zijn. Blijkt echter, dat de kosten van de verbouwing uiteindelijk niet opwegen tegen het resul taat, dan zou er mogelijk nog een kansje bestaan, dat de nieuwbouw weer aan de orde komt. Voorlopig echter is dit niet te verwachten. Op de vraag, of in het Haar lemse Frederikspark eens een representa tieve zetel voor „Bloembollencultuur" zal verrijzen, kan thans wel met een hoofd schuddend „neen" worden geantwoord. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van P. B. N. Tuyn, instructeur, Vergierdeweg 30 te Haarlem. Rechter commissaris was mr. N. Smits en curator mr. K. A. F. J. Pliester. Bij beschikking van de rechtbank is in het faillissement van J. Fontijn, handelen de onder de naam Oranje Shipstores, Zaan- weg 81 te Wormerveer, in de plaats van mr. W. N Felhoen Kraal te Wormerveer, tot curator benoemd mr, D. Aten, advocaat en procureur, Provincialeweg 52 te Zaan dam. uitvoeringen van „De driekante steek" en „Het korte leven" van Manuel de Falla door de groep van Antonio met het filhar monisch orkest van Madrid en de zangeres Victoria de los Angeles te worden. En ver der komen circussen uit Moskou en Peking, de Weense Staatsopera en opera's uit Praag en Zagreb, toneelgezelschappen als het Thèatre National Populaire, de Old Vic en het Deutsches Theater, welke laat ste ook aan een festival in Antwerpen deelnemen. Spa blijft bij de artistieke ma nifestaties niet achter: daar wordt het feit, dat honderd jaar geleden de fameuze vio list Eugène Ysaye werd geboren, herdacht met een internationaal concours, waarin zich onder anderen Leonide Kogan, Isaac Stern, Naum Sluszny, Lola Bobesco en Na than Milstein laten horen. In totaal zullen veertig ensembles en orkesten tweehon derdveertig uitvoeringen in België geven. Z eerechtconferentie De tweede conferentiecommissie op de internationale conferentie over het zee recht, die zich bezig houdt met het opstel len van de algemene wetten, die voor de „open zee" gelden, heeft dinsdag met veertig tegen zeven stemmen het volgen de artikel aanvaard: „Voor de erkenning van de nationaliteit van een schip door an dere staten moet er een wezenlijk ver band bestaan tussen de vlag, waaronder het schip vaart, en de staat, die deze voert. De staat moet over de schepen, die zijn vlag voeren, een daadwerkelijk toezicht op gerechtelijk, technisch, bestuurs- en maatschappelijk gebied uitoefenen". De tweede commissie aanvaardde met algemene stemmen een artikel over de status van schepen, waarin wordt gezegd dat deze gedurende de reis of in een aan loophaven niet van vlag mogen verande ren, tenzij sprake is van een daadwerke lijke overdracht van het bezit of van een wijziging in de registratie. Eveneens met algemene stemmen werd een artikel aanvaard, waarin wordt ver klaard dat een schip, dat onder de vlaggen van twee of meer landen vaart en deze ge bruikt al naar dat het beste uitkomt, tegen over andere staten, op géén dezer nationa liteiten aanspraak kan maken en dat het eventueel als een „schip zonder nationali teit" zal worden beschouwd. Besommingen van woensdag LJM 28 Amsterdam 19.540, SCH 153 13.670, VL 190 5980, KW 80 14.700, KW 135 12.200, KW 73 9620, KW 87 11.730, KW 114 2400. ADVERTENTIE Kapitein Teun Hoek van de sleepboot Cycloop" heeft in Aden verteld, dat hij van het begin af niet veel hoop had, dat het hem zou gelukken het wrak van de „Skaubryn" in Aden te brengen. Nadat de „Skaubryn" was gezonken stopte de „Willem Ruysop de Indische Oceaan om paaseieren voor de beman ning van de sleepboot te overhandigen omdat zij zoveel pech met de sleep had gehad, aldus de kapitein van de „Cy cloop". Bij Koninklijk Besluit van 11 december 1957 is op grond van de Bos wet op verzoek van B. en W. van Velsen aan deze gemeen te voor de tijd van vijf jaren, een jaarlijkse bijdrage verleend van 5000,in de kos ten van aankoop en instandhouding van het landgoed „Beeckesteijn". B. en W. stellen de raad voor, de bijdrage te aanvaarden. Het werkloosheidspercentage in het ge west Haarlem, dat dus ook de IJmond en Zandvoort insluit, bedraagt 2.2. Nader on derverdeeld zijn de percentages voor de gemeente Haarlem 2,56, voor Beverwijk 1,69, voor IJmuiden 1,49 en voor Zand voort 2,85. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, mr. ir. E. R. De- ves verstrekte ons om een breed overzicht mogelijk te maken, de cijfers van het ge registreerde aanbod van de laatste week van januari, van februari en van maart, respectievelijk van 1954, 1957 en 1958. De laatste week van januari leverde in de hieronder genoemde jaren de volgende aanbodcijfers op: 1954 2697 1957 736 1958 2321 De laatste week van februari: 1954 2551 1957 595 1958 2296 De laatste week van maart: 1954 1720 1957 513 1958 2226 De cijfers van 1954 waren erbij gegeven om aan te tonen, dat het aanbod ondanks de achteruitgang van de werkgelegenheid BEVALLEN: J. C. Schoon-Van den Hoek, z„ Molenstraat 14, Santpoort; N. van Rhee-Stam, z., Van Wassenaerstraat 13, IJmuiden (Oost); E. Dierdorp-Kompier, z„ Oranjestraat 69, IJmuiden; G. J. Buyck- Bode, z„ Frans Naereboutstraat 23, IJmui den (Oost); M. F. Brouwer-Scheenaard, d., Overbildtweg 29, Santpoort; G. van Leeu- wen-Winsemius, z., Vareniusstraat 13, IJ muiden (Oost); S. van der Pias-Van der Stel, z„ Bik en Arnoldkade 14, IJmuiden: M. F. E. Lichtendahl-Vissers, d., Planeten- weg 184, IJmuiden; N. Spierings-De Jager, z„ Linnaeusstraat 70, IJmuiden; C. Stolk- Koeman, d., Napierstraat 20, IJmuiden, M. Schrama-Muts, d„ Ladderbeekstraat 35, Velsen (Noord); S. W. van Eijsden-Van de Beek, z„ Corantijnstraat 18, Santpoort; P. Heijkoop-Van Laar, z., Groenedijk 13, Capelle a. d. IJssel; M. L. B. van Breemen- Van der Meer, d„ Strandweg 13, IJmuiden. OVERLEDEN: M. H. Ketzer, 86 jr., we duwe van J. Wesseling, Lindenstraat 19, IJmuiden (Oost); A. Bruijn, 77 jr., weduwe van D. Zemel, Broekbergenlaan 22, Sant poort. dat van 1954 nog niet overschreed. Dat kan men echter blijkens deze cijfers thans niet meer zeggen. In 1954 verminderde het aan bod van februari op maart van 2551 tot 1720 als gevolg van het begin van het sei zoen in een aantal bedrijfstakken. Maar dit jaar kwam het aanbod van februari op maart slechts van 2296 of 2225. De dalende tendens is door het slechte weer uiter aard in sterke mate tegengehouden. Maar in deze geringe vermindering ten opzichte van 1954 komt ook tot uiting, dat de con juncturele werkloosheid blijft toenemen. Ondanks het grotere aanbod kan echter aan de nog steeds bestaande vraag in ver schillende bedrijven niet worden voldaan, alleen door de kwalitatieve eisen die deze vraag begeleiden. Wij hoorden de ver wachting uitspreken, dat er als gevolg van de huidige ontwikkeling weer een con stante groep werklozen ontstaat uit die groep werknemers, die tijdelijk als gevolg van de spanning op de arbeidsmarkt wèl aan bod kon komen. De vraag of er voor deze groter wordende groep bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen op het gebied van de werkgelegenheid ver dient dan ook zeker overweging. ADVERTENTIE VOOR DE FIJNPROEVERS MOORKOPPEN28 ct SLAGROOMPUNTEN 28 ct SLAGROOMGEBAK met vruchten 25 ct Het smaakt iets fijner want het komt van erom KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN. TELEFOON SS» B. en W. van Velsen hebben de gemeen teraad voorgesteld te besluiten tot het aan gaan van twee geldleningen groot 550.000 en 1.197.000. Op zaterdag 12 april geeft de Beverwijk- se Harmoniekapel in het Kennemer Thea ter te Beverwijk een concert. Medewer king aan dit programma wordt verleend door het Langendijker cabaretgezelschap. DIT JAAR zal de vereniging, die het hospitaalkerkschip „De Hoop" exploiteert, haar zestigjarig bestaan vieren. Gedurende die zestig jaren is „De Hoop" in de inter nationale visserijgemeenschap een unieke verschijning gebleven. Uniek, niet alleen omdat nergens ter wereld dit voor de vissers zo zegenrijke werk door een liefdadig heidsvereniging wordt georganiseerd, maar ook door de tweeledigheid van zijn taak.' die van een varend hospitaal en een drijvend Godshuis. Hoewel bij een jubileum vooral op het verleden wordt gelet, houdt de vereniging toch ook zeker het oog gericht op de toekomst. Deze toekomst betekent vooral het verstevigen van de inter nationale samenwerking, die juist in de laatste jaren een flinke groei beleeft. De coördinatie van de vaarschema's van de Duitse Fischerei-schutzboote en van „De Hoop" en de Noorse reizen van het Ne derlandse hospitaalkerkschip zijn er voor beelden van. Ook het samenspel met de politiekruisers „Fred" en „Jaquar" vlot steeds beter. Zelfs is er contact geweest tijdens de laatste reis van „De Hoop" met een Oostduits hulpvaartuig, de „Ro bert Koch", toen de Nederlanders een pa tiënt van een Oostduitse trawler aan boord hadden genomen. Verder denkt de vereniging aan een versterking van haar positie in eigen land door het winnen van nieuwe leden. Het huidige aantal van 600 steekt erg sober af bij dat van een andere vereniging, die ook de zorg van in nood verkerende zeelieden op zich heeft genomen: de reddingsmaat schappij. Daarbij zijn namelijk 38.000 leden aangesloten. Kleurenfilm Met een nieuwe kleurenfilm, die onlangs aan boord van „De Hoop" werd opge nomen en die aan het einde van dit jaar voor vertoning gereed zal zijn, door le zingen met kleurendia's en dergelijke ac tiviteiten, hoopt men nu meer mensen aan te trekken, die aan het werk van de ver eniging steun willen verlenen. De filmkring Heemskerk heeft woens dagavond in het Marquette-theater de laatste voorstelling van dit seizoen gege ven. De voorzitter, de heer M. B. P. van den Berg gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de resultaten van deze vereniging, die aan het begin van de win ter werd opgericht. Ondanks de kinder ziekten, die moesten worden overwonnen, heeft het bestuur zoveel waardering onder vonden, dat het zich gesterkt voelt om op de ingeslagen weg voort te gaan. Uit de reacties van de toeschouwers is gebleken dat de meningen over een bepaalde film nogal verdeeld zijn. „Het is juist de be doeling van een filmkring om de film cri- tisch te bekijken en er daarna nog eens onderling over te praten", betoogde spre ker. Ook de op deze avond vertoonde rol prent „Een ter dood veroordeelde ont snapt" werd ingeleid door de heer A. van Domburg. Hij noemde deze film van de regisseur Robert Bresson de beste van de laatste tien jaar. Hierin wordt de ware geschiedenis ver teld van een jonge Franse luitenant, die in Duitse gevangenschap in de klauwen van de Gestapo is gevallen. Hij denkt reeds spoedig aan ontvluchten en om dit te kun nen verwezenlijken werkt hij dag en nacht aan dit plan. Op de dag waarin hij deze poging 's nachts zal wagen, krijgt hij bezoek van een jongeman, die is gekleed in een Duits uniform. De luitenant verdenkt de jonge man ervan een spion te zijn maar hij zet zijn plannen toch door en samen vluchten zij de vrijheid tegemoet. Maar voordat het zover is heeft de toeschouwer vele span nende en weerzinwekkende momenten meegemaakt. Het nieuwe hospitaalkerkschip is nog niet afbetaald en het zegt overigens wel genoeg dat de vereniging een schuld heeft van 75 mille en een nadelig saldo van 27.000 gulden over het afgelopen jaar. In deze omstandigheden valt vanzelf sprekend aan het in de vaart brengen van een tweede schip niet te denken, zelfs al zou dat zeker wenselijk zijn, gezien de enorme afstanden die „De Hoop" op zijn reizen aflegt. ADVERTENTIE Volop voorradig de bekende in wit en bruin SCHOENHANDEL Kennemerlaan 65, Tel. 4781, llmuiden (Van onze Rotterdamse redactie) DE ZWEEDSE LOODS Edvard Sjoeblom is zoals we gisteren meldden boos op de Nederlandse kapitein N. Krabbe, gezagvoerder van de Rotterdamse kust vaarder „Myfem" van de rederij Lijnzaad. Hij bracht op de avond van 31 maart het scheepje van Stockholm door de scheren naar volle zee en kwam in zwaar drijfijs terecht. Er waren volgens de loods waarschuwingen gegeven tegen het gevaar, maar de Nederlandse kapitein wilde vertrekken. De „Myfem" zou zeker door de malende schotsen tegen de rotsen zijn gedrukt, aldus de loods in het interview met een Zweeds dagblad, als de ijsbreker „Thule" niet op het laatste moment redding had gebracht. Maar bijzonder nijdig was loods Sjoeblom over het feit dat hij geen applaus kreeg, zelfs stank voor dank. De schepen die het tegen het ijs opnemen, zei hij, moesten van betere kwaliteit zijn dan de vijfentwintigjarige „Myfem". En hij besloot: „Het is noodzakelijk, dat bepaalde minimum eisen worden gesteld aan schepen die zich in de Zweedse wateren wagen en assistentie vragen. Dit is een kwestie, waarop men vooral in rederskringen heeft gewacht". En daarna kwam de economische aap uit de nautische mouw: al jarenlang wachten de Zweedse reders op eèn gelegenheid iets tegen de goedkope Hollandse kustvaarders te ondernemen. Het is voor de Zweden onmogelijk met de huidige sociale lasten tegen de Hollanders te concurreren. Niemand zal eraan kunnen ontkomen dat hier een addertje onder het gras steekt en dat de al of niet ware voorvallen aan boord van de „Myfem" worden ge bruikt als kapstok om weer eens een oud zeer aan op te hangen. Daarom stelden wij er prijs op ook eens de wederpartij in deze kwestie te horen. Het trof gelukkig dat de „Myfem", die anders in een ge regelde dienst tussen Stockholm en Parijs vaart, voor enkele dagen in Rotterdam was. Kapitein Nico Krabbe, een rustig man van even in de vijftig, met een jarenlange ervaring, ook wat betreft het varen in de Oostzee met winterdag, was direct bereid de zaak uit de doeken te doen. Hij was zeer verwonderd dat de loods bezwaren tegen hem heeft. Op de hele reis tussen de scheren heeft hij geen kwaad woord met Sjoeblom gehad. De reis naar open zee heeft door de moeilijke omstandigheden langer geduurd dan nor maal en daarvoor heeft hij hem zelfs persoonlijk schadeloos gesteld door hem een fles vaderlands vocht als geschenk te geven. „Als de loods zegt", aldus kapitein Krabbe, „dat wij door mijn schuld bijna op de rotsen hebben gezeten dan is dat op zijn zachtst gezegd zwaar overdreven. Door het drijfijs zijn wij eens op 400 meter van een eilandje geweest en dat is alles. Wij vertrokken in de avond van 31 maart van Stockholm naar zee. Op het Het Amerikaanse leger neemt op het ogenblik proeven met een pilootloos verkenningstoestel, de SD-2 Drone, dat onder alle weersomstandigheden kan vliegen en dat met behulp van raket ten wordt afgeschoten van een ver plaatsbare lanceerinrichting. Het ma chientje omvat niet veel meer dan een motor, de apparatuur voor de radio grafische besturing en camera's. De toneelvereniging „Jan van Domme len" geeft op 19 en 26 april in de toneel zaal „Zomerlust" aan de Hoofdstraat te Santpoort toneeluitvoeringen van „Bal des Voleurs". Het gebouw van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Juliana van Stolbergstraat te Castricum zal op maandag 14 april officieel in gebruik wor den genomen. De officiële opening wordt verricht door de burgemeester, de heer C. F. Smeets. De handbalvereniging IJmond hield op de velden van het sportpark „Watervliet" in Velsen-Noord maandag een internatio- naal-handbaltoernooi. De resultaten wer den in de A-afdeling dames: 1. Athene, 2. Amstel, 3. Actief en 4. Grun Weiss-Frank- furt. In de a-afdeling bij de heren werd Grun Weiss-Frankfurt eerste, gevolgd door Hellas, IJmond en Hermes. In de b-af- deling dames werd de eindstand: 1. At hene, 2. Bad Homburg, 3. IJmond en 4. Athene 3, bij de heren: 1. Bad Homburg, 2. Hellas 2, 3. Unitas en 4. IJmond 2. SV De Blinkert nam deel aan een inter nationaal zaalhandbaltoernooi in het RAI- gebouw in Amsterdam georganiseerd door Niloc. Het dames- en herenteam van De Blinkert eindigden in hun afdeling op de derde plaats. De Blinkert-dames verloren in hun poule-wedstrijden van Arsenal (3-1) en deelden de punten met Blauw Wit 2; 2-2. De heren wonnen in hun poule van UHV (6-1) en verloren van Blauw Wit 2: 3-2. De Haarlemse dames wonnen in de strijd om de derde plaats van Niloc 3 met 2-0 en de heren deelden met Niloc 3 de punten waarna strafworpen ten gunste van De Blinkert de beslissing brachten. De meisjes-junioren wonnen in de b-afdeling de beker. traject tot Daleroe hadden we drijfijs, maar we deden over deze afstand twee uur langer dan normaal. Bij Daleroe werd de loods verwisseld, zoals gebruikelijk. Daar kwam Sjoeblom aan boord en met hem een loods die snel naar zijn stand plaats terugwilde in verband met huise lijke omstandigheden. Hij was dus passa gier bij mij aan boord. Als er enig gevaar of een kwestie van een noodtoestand was geweest, had hij dit zeker niet gedaan. Ik mocht vertrekken. Er was geen kwestie van verbod of advies om binnen te blijven in verband met de ijstoestand. Er waren trouwens veel schepen tussen de scheren, ook veel uitgaande. Op weg naar Landsort liepen we 's middags om vijf uur in het drijfijs vast. Sjoeblom heeft toen gewild, dat ik de machine vol aan zou laten draaien om het ijs te breken. Ik heb dat niet gedaan om schip en machine te spa ren. Het ijs was trouwens veel te zwaar. Enige kans op succes zou dit niet hebben gehad. We waren toen 15 a 20 mijl van open zee verwijderd en in het ijsveld werden we heen en weer gedreven. Dat is daar niets bijzonders. We hebben toen de ijsbreker „Thule" gewaarschuwd, die in de buurt bezig was schepen naar de gebroken geul in het ijs te assisteren. Daar is die ijsbreker voor. Hij was bezig met een klein Zweeds tankertje. Wij moes ten dus wachten. Inmiddels zijn we toen, met het ijs meedrijvend, eens op ongeveer 400 meter van de wal geweest". „Toen de „Thule" het tankertje had ge holpen waren wij aan de beurt. De ijs breker heeft ons toen eerst naar open water gebracht en achter een eilandje geloodst met de mededeling, dat het raad zaam was daar voor anker te gaan en tot de volgende morgen te wachten. We lagen daar met drie schepen en de ijsbreker ging daar ook voor anker. Sjoeblom wilde toen van boord gaan maar ik heb hem dat niet toegestaan. Ik wilde, dat hij mij tot in zee bracht. Ik heb me bereid verklaard de hogere loodsgelden te betalen. De pas sagier-loods kon natuurlijk van boord gaan, maar er deed zich geen gelegenheid voor. Tot de volgende morgen vijf uur hebben we daar voor anker gelegen. In die tijd heeft Sjoeblom kunnen slapen. Over mijn eis dat hij aan boord zou blijven is geen kwaad woord gevallen. De volgende morgen is de „Thule" toen begonnen ons en de twee andere schepen ieder op zijn beurt naar de ijsvrije geul te slepen. Toen dat gebeurd was konden we koers naar zee zetten en daar heb ik beide loodsen ontscheept. Dat is de hele historie." Kapitein Krabbe zette vervolgens nog enkele beweringen van loods Sjoeblom recht. De „Myfem" is niet 25 jaar oud, maar slechts zes jaar. Het is een moderne kustvaarder, waaraan tijdens een reparatie voorzieningen zijn getroffen (versterkin gen aan de boeg), waardoor zij geschikter is om door ijs te varen. Het schip is op een van de beste Groningse werven ge bouwd. Een zusterschip is enkele jaren geleden door Zweden gekocht. De „My fem" vaart winter en zomer door van Stockholm op Parijs. Alles komt in een ander daglicht te staan als men het doelen op protectionistische maatregelen van loods Sjoeblom verneemt. Het is een be kend feit, dat Zweedse rederijen vluchten in de goedkope Nederlandse vlag, voor wat de kustvaart betreft. Er zijn Zweedse rederijen die hun schepen onder Neder landse vlag laten varen, omdat dit minder kosten met zich meebrengt dan onder de Zweedse vlag. Daaraan zal deze hele storm in een glas ijswater wel niet vreemd zijn. VOORDRACHT OVER PARIJS Voor leden van de afdeling IJmuiden- Velsen van het Instituut van Arbeiders ontwikkeling gaf woensdagavond de heer J. Beun uit IJmuiden in een zaal van het Cultureel Centrum een relaas van een tweetal reizen naar de Franse hoofdstad. De heer Beun toonde met zijn kleuren dia's enkele interessante zijden van het Parijse leven zowel bij dag als bij nacht. Hij schonk veel aandacht aan de bekende bouwwerken zoals Are de Triomphe, No tre Dame en Dóme des Invalides en ver telde over de dagelijkse zaken van de Pa- rijzenaar. De kleurige beelden en de onderhouden de voordracht vormden een boeiend ge heel.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11