HET WEER Sukarno zegt zeer tevreden te zijn over het kabinet-Djuanda BHHH BIIBBB Kroesjtsjev signaleert gebrek aan onderlinge samenwerking Prinsessen Beatrix en Irene bij huwelijk in Luxemburg Mooi verjaarsgeschenk Algemene staking op Cyprus Minder buiig Eisenhower sluit stopzetten van kernproeven niet uit MOMENTOPNAME VAN WEST-DUITSLAND Moeder iiet baby vau drie maanden verhongeren Indonesiërs ambassadeur in Rome vraagt asiel Vragen aan minister over Haarlems bejaardentehuis Het woord is aan Kamerleden vliegen naar Athene Bezoek aan Hongarije besloten met de publikatie van een gemeenschappelijke verklaring o zakdoeken Segregatie in Zuid-Afrika leidt tot stamoorlogen Oordeel van commissie van drie rechters 72e JAARGANG No 230 DONDERDAG 10 APRIL 1 958 303e JAARGANG No 78 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon TT B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. I I m 1#^ U 1 TS" T* Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout- I I 1 III J J fan W 1 I J W J 1 I dagelijks, behalve op zon- en feestdagen, straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie- JL JL JL JL %>wJL JL JL %»»hL JLi JL JL Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal ƒ7.65, tarieven op aanvraag bij de Administratie. franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro- EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING. VAN Iekenlng 273107 ten „am. v. Haarl. Dagblad. Hoofdredacteur: Simon Koster rirrm*l onrto llrfrrnlnn rr f, t t t j "i ilvJ.U.1 ItJIIlo J^/UvJ DIUvA Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks oprechte haari.pmschi^coiirant NICOSIA (AFP) - De Griekse Cyprioten zijn een algemene staking van 24 uur be gonnen uit protest tegen het vasthouden van zeshonderd politieke gevangenen die niet veroordeeld zijn. In Nicosia stond vanochtend het gehele openbare verkeer stil. Alle winkels van Griekse Cyprioten waren gesloten. De straten waren ver laten. Men zag alleen patrouilles van Britse militairen. Gisteren heeft een bom een transforma tor in een buitenwijk van Nicosia bescha digd, waardoor het licht van de stad een ogenblik uitviel. Later ontploften er twee bommen op het terrein van de R.A.F., waardoor lichte schade werd aangericht. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en nog slechts en kele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Aanhou dend koud met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Kadar een verklaring getekend, waarin de twee landen verklaren voorstander te zijn van „de opheffing van militaire bases op vreemde bodem, welke een der voornaam ste oorzaken vormen van het wantrouwen en de achterdocht die de internationale betrekkingen vergiftigen". De delegaties der beide landen zijn het er over eens, dat men allereerst moet komen tot maat regelen ter vermindering van de interna tionale bewapeningswedloop en bezwering van het gevaar van het uitbreken van een oorlog. In een spoedige conferentie van re geringsleiders zien de delegaties een be langrijke stap in de goede richting, aldus het communiqué. Ook achten zij het slui ten van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO-landen en de staten van het ver drag van Warschau van groot belang. Hongarije prijst het Sovjetbesluit de proe ven met kernwapens te staken en deelt de opvattingen van de Sovjetregering over de Duitse kwestie, de mogelijkheid van uit rusting der Westduitse strijdkrachten met kernwapens en het gebruik van de ruimte voor uitsluitend vreedzame doeleinden ge heel. De Russische partij- en regeringsdele gatie heeft zich kunnen overtuigen van de grote vriendschap van de Hongaarse ar beiders voor de Russen en het socialisme. Dankzij de Sovjet-hulp kon de Hongaarse regering zo snel de gevolgen van de tegen- revolutie te boven komen. Beide landen zien het als hun plicht vastberaden te blij ven strijden tegen het revisionisme, het voornaamste gevaar voor de eenheid in de partij, aldus de verklaring. BOEDAPEST (AFP) Kroesjtsjev is vanmorgen, na een verblijf van een week in Hongarije, met een TOE-104-straalvlieg- tuig uit Boedapest naar Moskou vertrok ken. Hij verklaarde in een afscheidsrede, dat er geen geschilpunten tussen de Sovjet- Unie en Hongarije bestaan. Wij hebben be sloten, aldus Kroesjtsjev, onze samenwer king op politiek, economisch en cultureel gebied voort te zetten, op basis van gelijk heid en zonder inmenging in elkanders binnenlandse aangelegenheden. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat hij het staken van de kernwapenproeven ernstig zal overwegen als de geleerden hem na de ko mende proeven op Eniwetok, zouden ver tellen dat zij de dingen te weten zijn geko men die zij wilden weten. Het eenzijdig staken van de kernwapenproeven door de Verenigde Staten zou dan volkomen juist zijn, aldus de president. Eisenhower maakte het duidelijk dat de Amerikanen niet tot stopzetting van de kernwapen proeven zouden overgaan, alleen om het voorbeeld van de Russen te volgen. Eisen hower zei het geen noodzakelijke voor waarde voor een topconferentie met de Russen te achten, dat er een begin wordt gemaakt met de uitvoering van zijn plan om groepen technici te belasten met het onderzoek van methoden voor een doel treffend toezicht op de ontwapening. Eisenhower heeft dit plan in een brief aan Kroesjtsjev ontvouwd. Onder het opschrift „Moment opname van West-Duitsland' schrijft onze correspondent een drietal artike- len, respectievelijk over de politiek, de economie en de positie van de „gewone Duitse burger". Zijn eerste beschouwing vindt u op pagina 3. ADVERTENTIE STURKA SPORTKLEDING Verdacht van schuld aan de dood van haar baby van drie maanden is in Den Haag een 30-jarige gehuwde vrouw aan gehouden. Het kindje overleed zaterdag voor pasen. De dokter, die de doodsoorzaak moest vaststellen constateerde dat de baby verhongerd was. De moeder bekende tijdens het verhoor door de recherche dat zij het kind steeds te weinig voeding had gegeven. Waarom zij dit deed kon zij niet verklaren. Zij ver keerde niet in behoeftige omstandigheden ROME (UP) Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Rome officieel verklaard dat de Indonesische ambassadeur te Rome, Sutan Mohammad Rasjid, de Italiaanse re gering in kennis heeft gesteld van zijn voornemen om af te treden. De Indonesische regering heeft Italië gevraagd een nieuwe Indonesische ambas sadeur te aanvaarden. Sutan Mohammad Rasjid heeft de Itali aanse regering gepolst over de mogelijk heid van verlening van politiek asyl. Het antwoord van de Italiaanse regering op zijn vragen in deze richting was, naar de woordvoerder mededeelde, dat politiek asyl verleend zal worden, overeenkomstig de internationale gebruiken. De correspondent van het A.N.P. in Dja karta vernam van gezaghebbende rege ringskringen, dat de ambassadeur in Ita lië, Rasjid, van zijn functie is ontheven, nadat door de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusomowidagdo, ter plaatse een onderzoek was ingesteld. Volgens genoemde kringen heeft dit on derzoek uitgewezen, dat Rasjid inderdaad „de eerste beginselen van zijn ambt heeft geschonden". Rasjids sympathie zou gaan naar de tegenregering in Midden-Su- matra. DJAKARTA (ANP) Een woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken deelde donderdag mede, dat dr. Abu Hanifah is benoemd tot ambassadeur in Rome als opvolger van Sutan Mohammed Rasjid. De Italiaanse regering heeft reeds agreement verleend, zeide hij. Gouverneur Bank Indonesia DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft tot gouverneur van de Bank Indonesia benoemd Lukman Hakim, die sinds Sjafruddin Prawiranegara twee maanden geleden uit deze functie werd ont slagen, als waarnemend gouverneur optrad. Sjafruddin verklaarde destijds dit ontslag niet te zullen erkennen. Het lid van de Tweede Kamer mevrouw Ploeg-Ploeg (P.v.d.A.) heeft aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bestaan van misstanden in een bejaardentehuis te Haarlem, waarin ook geestelijk gestoorden worden verpleegd? 2. Is er reden om het te Haarlem ge beurde te beschouwen als een symptoom van het meer voorkomende verschijnsel, dat bejaarden met name geestelijk ge stoorde bejaarden worden verpleegd in inrichtingen, die door particulieren als winstgevend bedrijf worden geëxploiteerd? 3. Vindt de minister in het gebeurde aanleiding om met spoed uitvoering te ge ven aan zijn gebleken voornemen om de hierbedoelde inrichtingen onder zodanig toezicht te plaatsen, dat een verantwoorde en deskundige behandeling der verpleeg den gewaarborgd zal zijn? Dickens: De vaderlandsliefde vindt haar aanleg in de liefde voor het eigen tehuis. Hedenmorgen is de „Jan Olieslagers" van de K.L.M. van Schiphol opgestegen met aan boord de 29 leden van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer, die via Rome naar Athene vliegen. Bij de Kamerleden bevon den zich ook de heren Wagenaar en Gort zak. Tijdens het verblijf in Griekenland zal een uitstapje worden gemaakt naar het Kanaal van Korinthe. De vlucht wordt ook meegemaakt door de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M., de directeuren mr. J. van der Wiel, Th. M. van Erp en dr. H. A. Wassenbergh, de perschef van de K.L.M. de heer R. J. Vogels. ADVERTENTIE Om nooit te vergeten DJAKARTA (ANP) - President Sukar no heeft het kabinet-Djuanda, dat don derdag een jaar aan het bewind is, het mooiste cadeautje gegeven dat het maar kon verwachten. De president verklaarde namelijk in het geheel geen plannen te koesteren om dit kabinet, dat hij twaalf maanden geleden persoonlijk vormde, te ontbinden. Hij gaf toe, dat het niet al zijn doel stellingen, die het hoopte te bereiken, heeft verwezenlijkt, doch „dit is een zeer goed kabinet, vergeleken met een aantal vorige regeringen," aldus Sukarno. President Sukarno legde zijn verklaring af, nadat de laatste dagen geruchten de ronde hadden gedaan, dat het kabinet vrij wel aan het einde van zijn bestaan zou zijn, dat er op grote schaal wijzigingen in zouden worden aangebracht, en zelfs dat een of meer ministers overwogen om af te treden. „Buitenlanders" beschuldigd DJAKARTA (ANP) De chef van de Indonesische luchtmachtstaf, vice-lucht- maarschalk Suryadarma, heeft woensdag te Djakarta in een boodschap aan de lucht macht verklaard dat de opstand tegen de regering-Sukarno „in buitenlandse krin gen op touw is gezet". Hij verklaarde ook, dat „buitenlandse vliegtuigen sinds 1950 onwettige vluchten boven Indonesië hebben gemaakt, met het doel steun te verlenen aan opstandige be wegingen". Chinezen worden uitgewezen Volgens het gewoonlijk nationalistische dagblad „Suluh Indonesia" zullen binnen kort twintig vooraanstaande nationalisti sche Chinezen door de Indonesische rege ring worden uitgewezen. Het blad noemde niet de namen van de betrokkenen, doch schreef, dat deze uitwijzing moet worden opgevat als de „eerste fase" van de rege ringsmaatregelen tegen de aanhangers van de „Kwomintang" in Indonesië, na de ont hullingen door het leger dat de wapens, die voor de opstandelingen in Midden- Sumatra waren afgeworpen, afkomstig waren van Formosa. De regeringswoordvoerder verwees voor kwesties inzake deze aangelegenheid naar het bureau van de procureur-generaal. Hij kon niet zeggen naar welk land de natio nalistische Chinezen in geval vah depor tatie zouden worden gezonden. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat het linkse Chinese dagblad „Sin Po", waaraan op 2 april een verschijningsverbod werd opgelegd, weer mag verschijnen. Radio-Padang meldde woensdagavond dat West-Sumatra is veranderd in één fort. Er waren woensdag geen gevechten van betekenis. Het dichtstbijzijnde punt waar regeringstroepen zich thans bevinden, is ongeveer 100 km van Bukttinggi. De op standelingentroepen werpen thans sterke stellingen op achter hun huidige posities aan de grenzen van West-Sumatra, aldus Radio-Padang. De aanslag op Burhanuddin Harahap Radio-Padang meldt, dat als pleger van de aanslag op de minister van Defensie der tegenregering, mr. Burhanuddin Harahap, een negentienjarige student is geïdentifi ceerd. Zijn vader was een „berucht com munist", die vorige maand werd gearres teerd, aldus Radio-Padang. Diplomatieke betrekkingen DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister president ir. Djuanda, heeft de am bassadeur van de Sovjet-Unie, Zhukof, be zocht. Later had hij een bespreking met de legerleiders van de strijdkrachten. De stafchef van het leger, generaal- majoor Nasution, heeft paal en perk gesteld aan de zich snel uitbreidende gewoonte van tal van Indonesische organisaties om poli tieke resoluties aan te bieden aan de diplo matieke vertegenwoordigers van de ver schillende landen. Dergelijke verklaringen behoren voortaan te worden ingediend door tussenkomst van het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken. Slotermeer is heel wat att-acties rijk voor de schooljeugd, die de Paasva kantie plezierig wil doorbrengen. Op een zelfgemaakt houtvlot amuseren deze jonge „zeevaarders" zich opper best. En het land blijft veilig in zicht. JOHANNESBURG (UP) De veelal bloedige twisten tussen verschillende na- turellenstammen in Zuid-Afrika wordt,vol gens een deskundige commissie, in de hand gewerkt door de regeringspolitiek, de naturellen een woonplaats aan te wij zen al naar de stam, waartoe zij behoren. De commissie, die is ingesteld door het gemeentebestuur van Johannesburg, be staat uit drie voormalige rechters. De commissie heeft de vendetta's tus sen stammen bestudeerd en komt tot de slotsom, dat er zelden bloedig gevochten wordt, zolang de inboorlingen, die tot ver schillende stammen behoren, min of'meer dooreen wonen. De „segregatie"-politiek schrijft echter voor, bijvoorbeeld de Zoe- loe's en Basoeto's, elk een afzonderlijk ge bied toe te wijzen. Geschillen, die anders tot vuistgevechten zouden hebben geleid, ontaarden thans tot stamoorlogen, omdat de twistenden dadelijk hulp krijgen van hun stamgenoten. Het is gebleken, dat tij dens de moeilijkheden tussen de naturel len in september 1957, de nederzettingen welker bevolking niet naar stam waren ge scheiden, geen deel namen aan de gevech ten. BOEDAPEST (Reuter) De Russische premier en partijsecretaris Kroesjtsjev heeft woensdag in een rede tot de arbei ders van de ijzer- en staalfabrieken op het eiland Csepel de industriewijk van Boedapest waar tijdens de opstand in het najaar van 1956 hevig gevochten is - verklaard, dat de Hongaarse arbeiders trouw blijven aan het socialisme. Duizen den arbeiders, die kennelijk van dienst kwamen, toonden geen belangstelling en verlieten het, zwaarbewaakte, terrein. Kroesjtsjev wijdde een groot deel van zijn rede aan economische vraagstukken. Hij zei de fabrieken op Csepel verre van modern te vinden, al kan men ook in de Sovjet-Unie soortgelijke bedrijven zien. Kroesjtsjev zei dat er tussen de rege ringsleiders van de socialistische landen herhaaldelijk over samenwerking van ge dachten is gewisseld. Men is het eens over hetgeen zou moeten gebeuren maar het gebeurt niet. „Hongarije wil met de Sov- iet-Unie samenwerken en dat willen ook Roemenië en Albanië, maar zij willen niet onderling samenwerken", aldus de pre mier. Hij kondigde aan, dat er binnenkort te Moskou, of elders, een bijeenkomst zal worden gehouden om de kwestie te gespre ken. CUP) Volgens een Zuidhongaars pro vinciaal dagblad beginnen „anti-commu nistische elementen zich opnieuw illegaal te organiseren". „Wij moeten ons niet in slaap laten wiegen doordat alles rustig lijkt". „De vijanden van het bewind hou den zich verborgen en reorganiseren zich om gereed te zijn bij een geschikte gele genheid wederom tegen het regime op te Vaan". Da tactiek van de klasse-vijan den is een zekere aanhankelijkheid jegens het regime te tonen, teneinde zoveel mo gelijk belangrijke posities in het politieke en economische leven van het land in handen te krijgen", aldus het blad. MOSKOU (Reuter) Koresjtsjev, heeft aan de vooravond van zijn vertrek uit Hon garije met de Hongaarse partijsecretaris LUXEMBURG (Reuter) Ongeveer tachtig leden van Europese vorstenhuizen en aristocratische families waren vandaag in Luxemburg getuige van het huwelijk van de 33-jarige prinses Marie-Adelaide van Luxemburg met graaf Charles Joseph Henckel von Donnersmarck, een negenen twintigjarige aristocraat van Poolse af komst. De prinsessen Beatrix en Irene zijn onder de gasten. Het burgerlijk huwelijk werd op het groothertogelijk paleis gesloten en het kerkelijke daarna in de kathedraal door de bisschop van Luxemburg, mgr. Lom mei, ingezegend. Prinses Marie-Adelaïde is de oudste van de vier dochters van groothertogin Nieuwe poging tegenrevolutie? Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Marie-Adelaïde van Luxem burg met Prins Charles Henckel von Donnersmarck zijn de beide oudste Nederlandse prinsessen naar de Lu xemburgse hoofdstad gevlogen. Bij hun aankomst werden Prinses Beatrix en Prinses Irene verwelkomt door Hertog Jan van Luxemburg. hoofdstad, begaf de lange stoet zich, in paren, te voet naar de kathedraal, van waaruit de kerkelijke plechtigheid in haar geheel werd uitgezonden. De bruidspeuters konden de sleep van de bruid op de winderige straathoeken niet in bedwang houden, zonder assistentie van paleispersoneel. In de kathedraal wa ren de kleuters niet stoelvast, hetgeen het alziend oog van de camera niet ontging. Bij het verlaten van de kathedraal liep Prinses Beatrix met erf groothertog Jan van Luxemburg, vlak achter de ouders der jonggehuwden. Prinses Irene wandel de verder naar achteren in de stoet, die werd besloten door dames van het gevolg Radio-Djakarta meldde woensdagavond, dat tijdens een gevecht met opstandelingen in Padang Pandjang, gelegen in het onder rebellengezag staande gebied van Midden- Sumatra, een inspecteur van politie, die de centrale regering trouw was gebleven, ernstige verwondingen opliep, terwijl ver scheidene anderen licht gewond werden. Dreigementen aan bevolking Radio-Medan herhaalde woensdagavond een reeds eerder omgeroepen waarschu wing aan de bevolking van Noord-Sumatra om geen voedsel, onderdak of geld te ver schaffen aan de opstandelingen en niet voor hen te werken. Tegen overtreders van dit verbod zullen strenge maatregelen worden genomen. Terreur in cijfers Charlotte en prins Felix en de laatste die trouwt. Zij werd 24 mei 1924 geboren. Tij dens de oorlog behaalde zij haar bacalau- reaat in Canada, waar zij met haar ouders in ballingschap vertoefde. Daarna nam zij dienst bij een transporteenheid van het Britse Rode Kruis. Na de bevrijding zette zij haar studies voort aan de rooms-katho- lieke universiteit te Parijs. Graaf Henckel van Donnersmarck is 7 november 1928 te Romolkwitz in Polen ge boren als zoon van graaf Lazare Henckel von Donnersmarck en gravin Frangoise d'Eltz. Hij studeerde economische weten schappen in Tübingen (Duitsland) en in Freiburg (Zwitserland). Na een stage in een Oostenrijkse export-importmaatschap pij wijdde hij zich aan de zaken van zijn familie, die eigendommen bezit in Zwit serland, Oostenrijk en Engeland. Hij is rid der in de Maltezerorde. Voor de televisie heeft men zich kun nen overtuigen van de grote belangstel ling voor dit huwelijk in de Luxemburgse hoofdstad. Van het groothertogelijk paleis, waar de korte burgerlijke ceremonie werd voltrokken door de burgemeester van de DJAKARTA (UP) Gedurende 1957 zijn op West-Java door terroristen 1667 per sonen gedood, aldus in Djakarta bekend gemaakte cijfers. In dezelfde periode werden 77 personen ontvoerd en werden 42.714 woningen op West-Java in brand gestoken. West-Java is een van de gebieden waar de Darul Islam zeer actief is. In het koninklijk paleis te Luxemburg hebben Prinses Marie Adelaide van Luxemburg en haar verloofde graaf Charles Josef Henckel von Donners marck woensdag de huwelijksakten ondertekend.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1