Panda in het Wilde Westen Export-Financiering Mij. plaatst f 25 miljoen 5] pet-obligaties Koud maar minder buiig Geldcirculatie ingekrompen maar nog boven f 4 miljard ZENUWRUST Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws Zeelt ió het zo f J 2 Goede resultaten in 1957 bij Bontekoning en Aukes Engeland zou compromis willen sluiten inzake Vrijhandelszone Hotel l'Europe Vrijwel gelijkgebleven winst van Standard Oil (N.J.) Onveranderde dividenden Amsterdamsche Droogdok Ontslagen te Arnhem door eind van tinaanvoer Eisenhower acht belasting verlaging thans niet nodig Hoger dividend Ketjen Veiling Fridorgebouwen Eerste DC-8 in Long Beach van produktielijn gekomen TU LPEN-R AL LYE: u e I. J. VAN KOOTEN Zorgwekkende voorraad cokes bij Staatsmijnen Bcnusaandelen Electrolasch en Constructiewerkplaatsen Rijstebrijberg donderdag 10 april 1958 Nadat vorige week de circulatie op het wederom 79 miljoen aan promessen, in hoogste punt van het jaar was beland is zij deze week, geheel volgens verwach ting afgenomen tot een bedrag dat be trekkelijk meevalt, namelijk ruim f 65 miljoen. Toch beweegt de circulatie zich nog ver boven de 4 miljard. Het terug vloeien van de biljetten is in eerste instan tie de banken ten goede gekomen, die er daardoor in geslaagd zijn hun saldo bij de centrale bank op het verplichte gemid deide van ongeveer 300 miljoen te bren gen, waar ze vorige week onder waren ge komen. Toch kunnen de banken zich nog niet ruim in hun middelen bewegen. Zij heb ben vorige week zeer krap gezeten en zit ten min of meer nog krap. Zij zijn er dan ook niet in geslaagd op de dure voorschot ten een flink bedrag af te lossen. De ver mindering van nog niet 1 miljoen mag in dit verband geen naam hebben. Trou wens, ook de geldmarkt vertoont nog al le verschijnselen van voortdurende schaar ste, zodat daggeld op drie percent gehand haafd bleef maar feitelijk niet verkrijg baar is. Pas wanneer deze week de bil jetten in ruimere mate terugvloeien kan enige verlichting op de geldmarkt ont staan. Ook het feit, dat wissels in discon to zijn gegeven tot een bedrag van 6 miljoen duidt op krapte aan geld Ook de staat heeft zijn saldo bij de cen trale bank kunnen verbeteren en wel met bijna 28 miljoen, waarmee dit saldo ge stegen is tot ruim 494 miljoen. Deze stij ging wekt verwondering omdat de staat op 1 april f 30 miljoen heeft moeten be talen aan rente en aflossing, alsmede f 72 miljoen aan promessen, en op 8 april ADVKRTF. Ml IE ALPHA PASTA WATERVERF Het saldo exploitatierekening over 1957 van de n.v. Houthandel voorheen Bonteko ning en Aukes te Amsterdam heeft f 520.629 bedragen v.j. 540.813). De in komsten uit deelnemingen vertoonden een achteruitgang tot 120.552 (f. 203.450). De interestrekening daarentegen was be langrijk hoger ad. 446.178 297.741). Na aftrek van een bedrag voor reserve diver se belangen ad. 474.744 resteert een winstsaldo van 612.586 (v.j. 587.706). Voorgesteld wordt 300.000. aan het reser vefonds toe te voegen, waardoor dit ge bracht wordt op 2.300.000, een dividend van 9 percent over het tot ƒ2.900.000 ver hoogde kapitaal 2.450.000) (vorig jaar 2lVa percent, waarvan 12V2 percent in aandelen uit de agioreserve, welke reke ning thans geen saldo meer aanwijst). De hogere interestbaten hebben de lagere in komsten uit deelnemingen, ten gevolge van de sterke daling op de zeevrachten- markt, ruimschoots gecompenseerd. Door de gevolgde conservatieve uitke ringspoli tiek van de laatste jaren is het be drijf sterk genoeg om de thans heersende depressie met succes het hoofd te kunnen bieden, aldus de directie. Over 1958 wil de directie zich liever niet aan een voor spelling wagen,. Naar Agence France Presse uit officië le Britse bron verneemt zal de Westduitse minister van Economische Zaken de West duitse Bondskanselier en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken verge zellen bij het bezoek dat laatstgenoemde 16 april aan Londen zal brengen. De be sprekingen van de Westduitse minister van Economische Zaken Erhard met de Britse ministers zullen uitsluitend gaan over het vraagstuk van de Vrijhandelszo ne, waarover de besprekingen zich thans in een impasse bevinden. Britse officiële kringen hechten de grootste waarde aan dit komende onder houd. Anderzijds verneemt het genoemde persbureau uit welingelichte Britse bron, dat de Engelse regering bereid zou zijn een overeenkomst over de Vrijhandelszo ne te sluiten waarbij rekening zou wor den gehouden met de standpunten van al le hierbij betrokken Europese landen, met inbegrip van het Franse standpunt; een overeenkomst dus, welke een Europees compromis zou zijn. Wat dit betreft voegt men in bevoegde Britse kringen er discreet aan toe, dat het Britse wetboek over de Vrijhandelszone, dat bijna anderhalf jaar geleden werd ge publiceerd, door de gebeurtenissen enigs zins achterhaald is, hetgeen zou beteke nen, dat de Britten thans bereid zouden zijn hun standpunt te herzien zowel inzake agrarische produkten als inzake de voor keurstarieven van het Gemenebest. De over 1957 verschuldigde vennoot schapsbelasting van n.v. Hotel Exploitatie Maatschappij l'Europe te Amsterdam wordt begroot op f 102.500 (v.j. 110.000), welk bedrag uit de winst aan de reserve dient te worden toegevoegd, aldus het jaarverslag. Het sSldo exploitatiereke ning „na dotatie der reserve diverse be langen heeft 1.001.237 bedragen 987.736). Er resteert een winstsaldo van 66.445 f 64.943). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 6 percent bij een geplaatst aandelen-kapitaal van f 1.000.000 (onveranderd). Wederom zijn de kosten hoger geweest dan het vorige jaar en aangezien de ba ten slechts een geringere toeneming ver toonden bleven de resultaten bij 1956 ten achter. Door de zware belastingen konden niet voldoende gelden voor vernieuwingen uit de exploitatiewinst gereserveerd wor den. totaal dus 180 miljoen. Dat desondanks het saldo van het rijk is gestegen moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan de grote kwartaalbetalingen uit de loon en omzetbelastingen. Een andere moge lijkheid is maar dit is niet meer dan een vermoeden dat de storting der le ning van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten ad 100 miljoen ten dele bij het rijk is terecht gekomen. Woensdagmorgen is wederom een inschrijving gehouden op schatkistpapier. De toewijzing bedroeg 76 miljoen. Overigens laat de weekstaat geen grote mutaties zien. Het goud bleef onveranderd De netto deviezenreserve nam toe met 5 miljoen, convertibele valuta vermin' derde met 4 miljoen en per saldo waren goud en deviezen samen f 4525,7 miljoen tegen vorige week 4520,7 miljoen. ADVERTENTIE Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. In het jaarverslag van de Standard Oil Company (New Jersey) over 1957 wordt medegedeeld, dat de omvang van de bru to-inkomsten, de produktie van aardolie en de verkoop van aardolieprodukten in 1957 hogere cijfers te zien hebben gegeven dan ooit door Jersey en haar dochteron dernemingen werden behaald. Alhoewel de omstandigheden in de tweede helft van 1957 het winstcijfer ongunstig hebben be ïnvloed, benaderen de jaarresultaten toch nagenoeg het record dat in 1956 werd be reikt. De geconsolideerde winst van het con cern bedroeg in het afgelopen jaar 805 miljoen dollar of 4.08 dollar per aandeel, (v.j. 809 miljoen dollar of 4.11 dollar per aandeel). De neergaande lijn in de netto- oobrengst heeft zich afgetekend in de laat ste maanden van 1957 en werd veroorzaakt ■door een achterblijven van de verkoop cijfers bij de geschatte omzet, alsmede door de vorming van uitzonrWlilk grote voor raden en door een daling van prijzen. Fac toren die tot deze omstandigheden leidden, waren onder andere het ongewoon zachte weer in de normaliter strenge seizoenen, voorts een zekere vertraging bij het her zien van het bevoorradingsschema waar toe de heropening van het Suezkanaal noopte, alsook de vermindering van eco nomische activiteiten in het algemeen. Sinds het begin van dit jaar zijn enige veranderingen ten goede ingetreden en de directie hoopt dat deze ontwikkeling zal voortduren, alhoewel er rekening mee dient te worden gehouden dat specifieke voorspellingen voor korte duur onder de huidige omstandigheden moeilijk kunnen worden gedaan. De verkoop van aardolie- irodukten ondergaat in toenemende mate de invloed van de gehele economische ac tiviteit van het ogenblik. Aan dividend werd het vorige jaar 442.080.000 dollar uitgekeerd of wel 2.25 dollar per aandeel tegen 411.948.000 dollar of 2.10 dollar per aandeel in 1956. De divi denduitkeringen in 1957 stonden gelijk met 75 percent van het netto-inkomen van de moedermaatschappij en met 55 percent van het geconsolideerde netto-inkomen. In 1957 investeerden dochterondernemingen van de Standard Oil Company (New Jer sey) voor 1.376.965.000 dollar in vaste ac tiva en in de opsporing van aardolie en -gas; het grootste bedrag in de geschiede nis van het concern In 1956 beliepen de investeringen 1.083.000.000 dollar. Commissarissen en directie van de Am sterdamsche Droogdok-Maatschappij heb ben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1957 op de preferente aan delen 5 percent dividend uit te keren en op de gewone aandelen 20 percent dividend, waarvan de helft in gewone aandelen (beide onveranderd). De directie van de Hollandse Metallur gische Bedrijven te Arnhem heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau ontslagvergun ning gevraagd voor honderd werknemers, waarvoor door het wegvallen van de tin- aanvoer uit Indonesië de laatste weken geen emplooi meer was. De ondernemings raad is van dit besluit in kennis gesteld. ADVERTENTIE Waarom neemt de RENAULT-verkoop steeds toe? 1. Lage aanschaffingsprijs. 2. Lage onder houdskosten en benz.verbruik. 3. Minimum wegenbelast. 4. Prachtige wegligging (Veilig!) Geheel vrijblijvend nadere inlichtingen bij GARAGE DEN HOUT In antwoord op vragen over de econo mische terugslag die hem op een pers conferentie werden gesteld, heeft president Eisenhower woensdag verklaard, dat hg" het in de huidige omstandigheden niet no dig acht noodmaatregelen in de vorm van belastingverlagingen te nemen. Hjj zei goede reden te hebben om aan te nemen, dat zich binnenkort een economische op leving zal voordoen en gaf het Ameri kaanse volk de raad zoveel mogelijk te kopen om op deze wijze bjj te dragen tot het overwinnen van de recessie. Wat zijn afwijzende houding tegenover een belastingverlaging betreft, liet presi dent Eisenhower doorschemeren, dat hij nogal onder de indruk was van de argu menten tegen iedere fiscale maatregel van deze aard, die de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, tijdens zijn recente officiële bezoek aan Washington te berde heeft gebracht. Hij onderstreepte, dat een belastingverlaging zeer gevaarlijk zou kunnen zijn, dat zij de inflatie in de hand zou werken. De president weigerde het tijdstip te noemen, waarop naar zijn mening de op leving zou zijn te verwachten. Hij legde er de nadruk op, dat er in de Verenigde Staten nog steeds werkgelegenheid voor 62 miljoen personen is, dat de spaartegoe den een recordstand hebben bereikt en dat de kredietverstrekking is vergemakkelijkt. President Eisenhower deelde tenslotte mede, dat de regering er de voorkeur aan geeft te trachten de uitvoering van open bare w erken waarmede reeds begonnen is, te versnellen boven het uitvoeren van nieuw" en nog niet eerder geprobeerde anti-recessieprogramma's. (Reuter/AFP). In de vergadering van commissarissen der Koninklijke Zwavelzuurfabrieken voorheen Ketjen n.v. te Amsterdam is be sloten aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1957 te bepalen op tien per cent (v.j. negen percent). In het Veilinghuis te Den Haag zijn dins dag de gebouwen van de indertijd failliet verklaarde Fridor fabrieken geveild. Toen f 315.000.- was bereikt viel de hamer op het koperen afslagersbord. Voorlopig koper werd de heer D. Pasman, bekend uit de paardensportwereld. Een bankconsortium onder leiding van de Amsterdamsche Bank n.v. stelt op woensdag 16 april de inschrijving open op 25.000.000 5Vj percent 15-jarige obligaties (5Vs percent obligatielening 1958) in stuk ken van 1000 aan toonder, ten laste der n.v. Export-Financiering-Maatschappij te 's Gravenhage tot de koers van 99 percent. De lening vangt aan op 15 mei en de stor ting dient te geschieden op vrijdag 16 mei. De lening is a pari aflosbaar in tien jaar lijkse termijnen in de jaren 1964 tot en met 1973. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing vóór 15 mei 1969 is niet toege staan, op of na die datum a 101 percent. Officiële notering ter beurze wordt aan gevraagd. Over het doel der emissie zegt het pros pectus' de hoofdsom van de afgesloten en van de nog lopende exportkredieten be draagt, met inbegrip van naar taxatie te verwachten prijsverhogingen die samen hangen met de te financieren exportprojec ten, ongeveer 610.000.000. Inmiddels wer- De eerste DC-8, het verkeersvliegtuig met vier straalmotoren van de Douglas- fabrieken in Californië, kwam woensdag van de produktielijn in Long Beach. Na een korte ceremonie werd de DC-8 naar de afdeling gebracht, waar de machine zal worden getoetst, speciaal wat de tal rijke instrumenten aangaat. Daarna zal deze DC-8 de lucht ingaan, hetgeen in de loop van mei kan worden verwacht. Nog vóór augustus 1959, de datum waarop men het bewijs van luchtwaardigheid hoopt te verkrijgen, zullen reeds veertig DC-8 toe stellen van de montagelijn, met verschil lende types motoren zijn gekomen. Deze toestellen zijn bestemd voor 'n groot aantal maatschappijen. Het schema zegt, dat de eerste DC-8 voor de K.L.M. over anderhalf jaar naar de startbaan van het vliegveld Long Beach zal worden gerold voor de eer ste proefvlucht. De K.L.M. heeft er acht besteld. Een van de grote voordelen van de DC-8 is, dat de vliegtijden op de lange afstan den aanzienlijk korter worden. Amster- dam-Tokio over de Noordpool met „Ancho rage" in Alaska voor een tussenlanding zal 13'/2 uur vergen. De snelle DC-7C, die de K.L.M. in november van dit jaar voor deze nieuw.; lijn zal gebruiken, doet over dit traject 33 uur. Amsterdam-New York zal ruim zeven uur vragen en terug, met gunstige winden, iets meer dan zes uur en om een ander voorbeeld te noemen, Amsterdam-Houston zal worden afgelegd door de DC-8 in 13 uur (via Montreal) en terug in 12 uur. ADVERTENTIE „Ook bidéze controlepost niemand te bekennen... allemaal aan 't lezen!" (Zó boeiend is nu PANORAMA!) Een depressie, die gisteren over Scan dinavië naar het zuiden trok, was van daag in de buurt van Hamburg aangeko men. Deze depressie is tot op grote hoogte gevuld met zeer koude lucht, zodat in de gehele omgeving ervan sneeuw en hagel buien vallen. Deze kwamen vanmorgen ook in ons land op uitgebreide schaal voor. Boven Scandinavië heeft zich na het weg trekken van een storing een gebied van hoge luchtdruk ontwikkeld, waardoor de wind in ons land naar het noordoosten draait en de aanvoer van koude lucht voortgaat. Een van de storingen, die giste- Brussel ren in de omgeving van IJsland lag, Luxemburg zwenkte naar het zuidoosten af en trok vanmorgen met regen over Ierland. De zachtere oceaanlucht kan daardoor zelfs niet tot de Britse eilanden doordringen. In ons land zal het koude weer dan ook aanhouden met 's nachts op de meeste plaatsen lichte vorst. De buiigheid gaat afnemen. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten- M en binnenland; heden- c morgen 7 uur. Neerslag: v+1 P- laatste 24 uur S u St 2 Helsinki onbewolkt zzo -6 Stockholm zwaar bew. no 0 Oslo licht bew. n -1 Kopenhagen sneeuw ono 0 Aberdeen Londen Amsterdam geheel bew. w licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. sneeuw Vrydag 11 april Zon op 5.54 uur, onder 19.29 uur. Maan op 2.25 uur, onder 11.49 uur. Maanstanden 11 april 0.50 uur laatste kwartier 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 11 april Hoog water 9.14 en 21.53 uur. Laag water 4.30 en 17.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. sneeuw Zürich sneeuw Genève Locarno Romé Ajaccio Algiers Wenen Innsbruck Madrid Mallorca licht bew. windst. -3 zwaar bew. windst. 3 hagelbui wnw 2 zwaar bew. w 1 sneeuwbui wnw -2 geheel bew. windst. 4 n 3 nw 8 wzw -2 zzw -2 wnw -2 windst. -2 wzw 0 zwaar bew. zzw 1 onbewolkt wnw 0 onbewolkt ono 3 onbewolkt no 3 onbewolkt o 7 geheel bew. wnw 1 zwaar bew. windst. -1 onbewolkt windst. 1 zwaar bew. n Den Helder Ypenburg Eelde Vlissingen Twente De Bilt Eindhoven sneeuwbui half bew. half bew. sneeuwbui zwaar bew. w half bew. w half bew. w nno nw nnw nnw 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw 3 3 1 0 0 2 -0 -0 D u e c.S 0 0 4 0,4 0 0 1 2 0,7 0 1 0,2 0 2 0 2 7 1 0 0 4 0 0 1 0 0 0 2 1 4 0,6 5 2 2 3 den hierop aflossingen ontvangen ten be drage van ruim 62.000.000; per ultimo februari 1958 was tot een bedrag van plus minus 214.000.000 opgenomen. De dispo sitieruimte op de kredieten bedroeg op die datum derhalve 334.000.000. Aan te nemen valt echter, dat het totaal uitstaan de bedrag zich gezien de omloopsnelheid van de uitzettingen niet zal bewegen boven 380.000.000. Uit gestort aandelen kapitaal, reserves en aangegane leningen staat ter beschikking 186.000.000. Van het overblijvende bedrag ad 194.000.000 komt, naar het zich laat aan zien, een bedrag van 75 tot 100 miljoen kortlopende topfinancieringsbehoefe niet voor consolidatie in aanmerking. Er blijft derhalve over een bedrag van 95 tot 120 miljoen, dat in de periode van heden tot ultimo 1960 op lange of middellange ter mijn zal worden geconsolideerd, door suc cessieve leningsoperaties op de open markt dan wel onderhands, in binnen- of buiten land. De thans aangeboden lening strekt tot gedeeltelijke voorziening in deze be hoefte ADVERTENTIE SOLEX de eerste en de beste v a 349.50 Houtplein 20 - Tot. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12549 35. Het was algemeen bekend, dat Billy de Buffel er een hekel aan had om op zijn vingers gekeken te worden, wanneer hij bezig was een bank te beroven. Vooral sheriffs moesten het niet wagen, zich dan met hem te bemoeien, want dan werd Billy razend en ging hij schieten. Maar sheriff Joris hield geen rekening met deze gevoeligheden van de bandiet. Onver schrokken trad hij naar voren toen Billy met een zak goud naar buiten kwam. „Stop, vriend", sprak hij, „ik geloof, dat ge thans uw banksaldo een weinig over trekt". Met een grauw keerde Billy zich om. „Wie waagt hetbegon hij, „WAT?! JIJ, JIJ alweer?!" Hij liet de zak met goud vallen en keerde zich vol haat tegen Joris. Met jou heb ik nog een ap peltje te schillen", gromde hij, „dit zal de laatste keer zijn, dat je je met mijn zaken bemoeit. Ik zal je lood laten eten". „Tut. tut, lood is niet bepaald mijn lievelings gerecht", sprak Joris opgeruimd, „het nut tigen daarvan moet ik dan ook beslist af wijzen. Maarvervolgde hij streng, „thans genoeg geschertst. Als sheriff van dit landelijke stadje is het mijn plicht, u te arresteren. Zult ge gewillig medegaan, of moet ik geweld gebruiken?" Een geloei van woede was het antwoord op deze boute taal. De getergde bandiet dook in een als een gespannen veer en tastte naar zijn revolvers Voor het eerst sinds de bevrijding zijn de Staatsmijnen cokes aan het opslaan bij hun cokesfabriek in Beek. Er heeft zich al een hele cokesberg gevormd, waarvoor geen afzet is te vinden. Er zijn voor deze voorraadvorming, welke de Staatsmijnen grote zorgen baart, drie oorzaken aan te wijzen. Twee zachte winters hebben ge leid tot een voorraadvorming bij handel en verbruikers; de bestellingen zijn daar door praktisch tot niets teruggelopen. Ver volgens ondervinden de Staatsmijnen met name op de Scandinavische markt toe nemende concurrentie van de Russische olie en tenslotte is er de conjunctuurom slag, welke in verschillende sectoren de industriële bedrijvigheid heeft aangetast, waardoor ook hier het kolenverbruik da lende is. De voornaamste moeilijkheden betreffen echter de verzadigde markt als gevolg van de zachte winters en de olieconcurrentie, welke ook op de binnenlandse markt eer der groter dan kleiner wordt. Overigens vindt bij de mijnen ook voorraadvorming plaats van huisbrandkolen als gevolg van de bij de handel en verbruikers aanwezige voorraden. Deze situatie baart echter voor alsnog geen verontrusting. De toestand in de nabije Belgische en Duitse kolenbek kens, waar reeds grote voorraden aan de mijnen ziin opgeslagen, is ernstiger. De Nederlandse mijnen beschikken over voor- reffelijke wasserijen, waardoor de kwali teit van onze Limburgse huisbrand heel wat beter is dan van de kolen uit de aan grenzende bekkens. In een sterk ver scherpte concurrentiepositie ondervinden onze mijnen daarvan thans de voordelen In de vergadering van commissarissen van de n.v. Nederlandsche Electrolasch Mij. is besloten om aan de op 16 mei te houden jaarlijkse algem. vergadering van aandeelhouders voor te stellen een divi dend van 22 percent (onv.) uit te keren over het boekjaar 1957. Hiervan is reeds 5 percent als interimdividend uitgekeerd. Voorts is besloten orr in de loop van 1958, gebruikmakende van de wet op de herka pitalisatie 1957, over te gaan tot uitgifte van één bonusaandeel op twee oude aan delen. Tevens zal worden voorgesteld om tezelfdertijd een uitkering van 25 percent van de kapitaalsuitbreiding in contanten uit te delen teneinde aandeelhouders m staat te stellen de verschuldigde inkom stenbelasting over deze bijzondere uitke ringen te voldoen. In de vergadering van de n.v. Holland- sche Constructiewerkplaatsen werd op de zelfde gronden besloten tot identieke divi dend- en uitkeringsvoorstellen. Ook hier is reeds een interimdividend van 6 percent uitgekeerd. (Voor de beurs zie pagina 7 Gij zult niet De predikant van een baptistenkerk in Lexington in de Ame rikaanse staat Kentucky, die op het kerkplein overlast van geparkeerde auto's ondervond, plakte aan zijn kerk de mededeling; „Gij zult niet parkeren". Naar zijn zeggen werkt het bijzonder goed. Krachtdadig. Louis Leboue uit Saumur (West-Frankrijk) smeet woedend de deur van zijn huis achter zich dicht en met donderend geweld stortte zijn wo ning in. De brandweer moest zijn vrouw uit de puinhoop bevrijden. Edelmoedig. President Tubman van Libe ria heeft de advocaat Paul Dunbar, die in 1955 een moordaanslag op hem pleeg de, in vrijheid doen stellen. Dunbar moet zich eens per maand melden en mag geen wapen dragen. Eerder had de president reeds negen medeplichtigen van Dunbar hun straf kwijtgescholden. Cholera. In Calcutta heerst een cholera- epidemie. Vorige week zijn 132 gevallen gemeld, met 59 doden. In de vooraf gaande week werden 146 gevallen en 32 doden gemeld. Volgens de gemeentewet wordt een epidemie afgekondigd wan neer het aantal doden in twee achter eenvolgende weken meer dan dertig was. Ondergang. De tweede Russische kunst maan zal volgens het Smithsonisch astrofysisch observatorium in Cam bridge (V.S.) zaterdag vergaan. Dan zullen de drie Amerikaanse kunstmanen „de ruimte alleen hebben". De radio telescoop van Jodrellbank in Engeland heeft de Spoetnik II woensdagavond boven de Noordzee waargenomen. De satelliet verliest per dag twintig kilo meter hoogte. Geprepareerd. Amerikanen die geen tijd hebben zelf hun tuin te verzorgen, kun nen een geprepareerde van zaad en kunstmest voorziene, grondlaag over hun bloembedden uitspreiden en zon en water voor de rest laten zorgen; Onkruid wordt geweerd door toegevoegde chemi- calieën. Men hoeft niets meer te doen dan zo nu en dan water gieten. Misverstand. Een cliënt, die in een bank gebouw te Shaldon (Engeland) tien mi nuten had staan wachten voor het on bezette loket van de kassier, boog zich over de balie en drukte, aan de binnen zijde van het loket, op een knop, die het overval-signaal in werking stelde. Deu ren dreunden dicht, agenten stormden door een achterdeur naar binnen en de ongeduldige klant werd snel wegge voerd. Het misverstand was daarna spoedig opgehelderd. Stagnatie. In de Noorse hoofdstad hebben zich woensdag 12.500 employés en arbei ders van de gemeentediensten gevoegd bij de 2500 man vervoerspersoneel, die sinds vrijdag staken om hun looneisen kracht bij te zetten. Men verwacht dat er een tekort zal komen aan vis, vlees en groenten. Stagnatie in de gas- en elektriciteitsvoorziening is niet uitgeslo ten. Intussen is de winter teruggekeerd, met sneeuwstormen en temperaturen om het vriespunt. Donderslag. De tweede man van de Ita liaanse Communistische partij, Luigi Longo, was bezig de partijraad de ge varen te schilderen van een atoom-oor- lof, toen er een geweldige knal werd gehoord, waardoor de aanwezigen ver schrikt opsprongen. Het was slechts een donderslag. Niet raadzaam. Sir Winston Churchill heeft heeft president Eisenhower medegedeeld dat hij zich, zeer tot zijn spijt, genood zaakt ziet van zijn voorgenomen bezoek af te zien Hoewel hij gezond is, wordt het niet raadzaam geacht, dat hij op het ogenblik een reis naar de Verenigde Staten maakt. President en mevrouw Eisenhower hebben Churchill verzocht „goed op zichzelf te passen" en voor later opnieuw uitgenodigd. Botsing. Een Amerikaanse straaljager is woensdag bij een mislukte landing te Manston, in het Britse graafschap Kent, terechtgekomen op een auto, waarvan de vier inzittenden om het leven kwa men. De piloot bleef ongedeerd. Breuk. Argentinië heeft zijn diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse re publiek opgeschort, uit protest tegen de activiteit van oud-president Perón in dat land. De Dominicaanse ambassadeur in Argentinië heeft twee dagen tijd om hei land te verlaten. De Argentijnse diplomaten in de Dominicaanse repu bliek zijn teruggeroepen. Gratieverzoek. De Arubaanse gedeputeerde Porfirio Croes heeft woensdag gratie gevraagd op grond van zijn onschuld en ten behoeve van zijn gezin. De heer Croes was op beschuldiging van mal versaties veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De heer Croes zal thans huisarrest hebben tot de gouverneur van de Nederlandse Antillen over dit verzoek zal hebben beslist. TALLOOS vele volken kennen een pa- radijsverKaal Let wel, wij beweren niet, dat zij hét Paradijsverhaal kennen, zoals het in Gen. 2 S e.v. staat opgetekend, maar we zeggen uitsluitend, dat zij een paradijsverhaal kennen, dat verwijst naar gelukkiger tijden, toen de mensen dichter bij God (of de goden) leefden in goede verstandhouding met elkaar (en met de dieren) en het leven zonniger en plezieriger was. Allerlei varianten doen zich op dit ge bied voor, maar wanneer we in het kort zeggen, dat derge lijke verhalen, mythen of le genden in het algemeen ver wijzen naar een gelukkiger en zorgelozer leven in het verleden, menen we de strekking duide lijk genoeg te hebben aangegeven. Reeds in de oudheid werd met dergelijke ver halen de draak gestoken. Ook toen was men zich gelijk nu ten volle bewust van de vooruitgang die techniek en eco nomie geboekt hadden ten opzichte van de oertijd en het behoeft ons dan ook niet te verbazen, dat de Griekse komedieschrij vers uit de vijfde eeuw voor Chr. al ko mische beschrijvingen gaven van de „Gou den eeuw van Kronos",1- dus van de Griek se oertijd, die als een heerlijke episode in de herinnering der Grieken was blijven voortleven. Dergelijke satirieke elementen bleven eeuwenlang voortleven en werden in de middeleeuwen ook door onze be schaving overgenomen. Het verhaal van Luilekkerland, dat in verschillende vor men in allerlei Europese landen bekend was, is een afspiegeling van deze oude pa rodieën op „de goede oude tijd". De in 1530 gepubliceerde klucht van Hans Sachs werd zestien jaar later in proza ver taald onder de titel „Van 't Luye lecker landt", welk verhaal later herhaaldelijk in liederen en op volksprenten is beschreven en uitgebeeld Hierdoor zijn in de loop der tijden allerlei veranderingen in het ver haal van Hans Sachs ingeslopen, verande ringen die door gewijzigde omstandig- heden werden ingegeven en aan het verhaal weinig af breuk doen (ook al herkent niemand van ons er meer een parodie in). Ten tijde van Sachs, dus in het midden van de zestiende eeuw, werd in Midden-Europa geen rijst gegeten. Van een rijste brijberg wordt in „Van 't Luye lecker landt" dan ook niet gesproken, want het is een boekweitebrijberg van drie mijl dik, die dit heerlijke land omgeeft. Toen later de rijst bekend werd, heeft men zich ge makshalve een rijstgebergte voorgesteld, waar men zich doorheen moest eten om het begeerde land te bereiken. Luilekker land stond in Frankrijk bekend als Pays de Cocagne, dus: het land van Kokanje, dat de dichter De Génestet gebruikte in zijn parodie op de lintjesregen. Van het leven in Luilekkerland, waar van wij ons alleen nog maar herinneren, dat de gebraden vogels ons in de mond vliegen en dat de varkens met vork en mes in de rug rondlopen, zullen we een iets nauwkeuriger beschrijving geven. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2