Herr Bundesbtirger kent nog geen bestedingsbeperking dagj Schoonheid CPraatótoel Van dag tot ij roofoverval ernstig gewond Behoefte aan luxe en comfort is enorm 3 v. N Na Pinksteren volle melk? Auto te water, kind verdronken MOMENTOPNAME VAN WEST-DUITSLAND I Postzegelfrankering niet meer verplicht voor massale zendingen Uitzending van Nederlandse deskundigen Nederlandse gift aan Singapore Natuurlijk Een kaasgerecht 1 C.H.U. en A.R. bij de Statenverkiezingen DONDERDAG 10 APRIL 1958 De conclusie, waartoe een commissie van drie voormalige rechters in Zuid- Afrika is gekomen na bestudering van de vaak bloedige conflicten tussen verschil lende stammen van inboorlingen, houdt wel de scherpst mogelijke veroordeling in van de „apartheidspolitiek" die door de Zuidafrikaanse regering zo heilzaam wordt genoemd. De commissie heeft namelijk geconsta teerd, dat, als er verschillende stammen bij elkaar en door elkaar in hetzelfde ge bied wonen, van ernstige botsingen tussen hen zelden sprake is; dergelijke gevechten komen echter wgl voor als de stammen op grond van de „heilzame" apartheids politiek die dus niet alleen de scheiding van blanken en niet-blanken betreft af zonderlijke woongebieden toegewezen heb ben gekregen, omdat onbetekenende ruzies dan gauw ontaarden in massa-conflicten waarbij naar de mening der inboorlingen de eer van de betrokken stammen op het spel komt te staan. Het behoeft voor nuchter denkende mensen nauwelijks betoog, dat hetzelfde in principe ook voor de verhouding tussen blanken en niet-blanken geldt. Apartheid leidt altijd tot vervreemding, vervreem ding tot wanbegrip, en wanbegrip tot con flicten. De bijna overal ter wereld be staande gevoelens van ongelijkheid (die in wezen op onwennigheid berusten) tussen personen van verschillende afstamming of verschillende huidskleur kunnen slechts verhevigd worden door gedwongen schei ding van woonplaats en dus ook van opvoeding. Alleen gemengd wonen, met de daaruit voortvloeiende mogelijkheden tot nauwer onderling contact, kan de on wennigheid geleidelijk doen verdwijnen en daardoor leiden tot beter begrip voor eikaars opvattingen, tot vriendschap en samenwerking. De methode van de Zuidafrikaanse re gering om de zogenaamde „naturellen- stammen" elk afzonderlijke woongebieden aan te wijzen schept kunstmatige grenzen, en het bestaan van grenzen heeft door de hele geschiedenis der mensheid heen tel kens en telkens weer tot oorlogen geleid. Vriendschappen tussen verschillende vol ken zijn soms wel ondanks, maar nooit d a n k z ij de aanwezigheid van grenzen ontstaan. En dit is even waar met betrek king tot de scheiding van blanken en niet- blanken in Zuid-Afrika als voor de schei ding van zoeloes en basoeto's, die nu aan wijsbaar tot bloedige vendetta's heeft ge leid. Omdat het een algemeen menselijke waarheid is. ADVERTENTIE De man verlangt dat zijn overhemd èn zijn boord onbe rispelijk zijn. Dat kan ook Kerko „Espresso" shirts van sneeuwwit no-iron poplin, die u wérkelijk niet of nauwelijks behoeft te strij ken. En een oronized boord, die 16 uur per dag onberis pelijk zit! Slechts f 13,50, dank zij zeer grote produktie. Een 56-jarige broodbezorger is het slachtoffer geworden van een roofover val. Hij had 's morgens om half vijf zijn woning aan het Oosteinde verlaten om zich naar zijn werk in Den Haag te begeven. Enige tijd later vond een parkwachter hem bij de geopende deur in bewusteloze toestand. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht waar men con stateerde, dat hij een barst in zijn schedel had opgelopen. De politie heeft de broodbezorger, die nog steeds bewusteloos is, niet kunnen verhoren. Op het pad bij de woning werd enig kleingeld aangetroffen dat mogelijk afkomstig is uit de geldtas die de bezorger bij zich had. In deze tas bevond zich onge veer 200,- dat toebehoort aan de werkge ver van de beroofde. In de bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Zuivel is de vraag gesteld, wanneer het in de handel brengen van volle melk kan worden verwacht. De voorzitter, ir. B. van Dam, deelde mede, dat een wijziging van het Melkbe- sluit dezer dagen in het Staatsblad zal worden gepubliceerd, zonder evenwel een datum te noemen, zodat dit besluit na drie weken van kracht zal worden. Bovendien moet het zogenaamde Sandaardisatiebesluit nog gewijzigd worden. Verwacht kan wor den, dat na Pinksteren, dus op 27 mei, volle melk in de handel kan komen, mits de melkinrichtingen hun voorbereidingen daartot tijdig treffen. Bij de Bonenburgerbrug te Heerde is en personenauto, na in botsing te zijn ge komen met een andere auto, het Apel- doorns kanaal ingereden. Daarbij kwam het tienjarig broertje, dat naast de be stuurder zat, door verdrinking om het le ven De bestuurder wist zichzelf te redden uit de auto, die geheel onder water was verdwenen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Vijfentwintig jaar geleden gaf men Hitier de kans Duitsland te nazificeren vandaag de dag vliegt men elkaar in het parlement van de bondsrepubliek Duits land te Bonn in de haren, waarbij men zich niet ontziet de minister van Defensie Strauss als een oorlogsmisdadiger-in-de-dop voor te stellen. Twintig jaar geleden vertrapten Duitse laarzen de Oostenrijkse onafhankelijkheid thans is de oppo sitie te Bonn bereid ter wille van de schim „Duitse eenheid", democratische grondrechten als vrije verkiezingen als een bagatel te behandelen teneinde de massa een glimp van hoop op die eenheid te geven. De gemiddelde burger van de bonds republiek, Herr Bundesbürger, is van dit alles bepaald niet ondersteboven. Tien jaar geleden kreeg hij veertig mark om de geld- zuivering te vieren. Thans zwemt hfj in de vijver der welvaart. Zijn belangstelling voor politiek is minimaal: nog nooit be stond er in Duitsland zo'n behoefte aan kranten, die men in tien minuten kan uit lezen als thans. Politiek? Neen. Welvaart? Ja. Nog nimmer was de bontmantel, die tenslotte niet gekocht wordt om te ver warmen, maar om de welvaart zichtbaar te dragen, zo overbodig als in het huidige West-Duitsland: iedere vrouw lfjkt zo'n kledingstuk te bezitten. En waar iedereen in het bont gekleed gaat, daar dient men naar andere uiterlijke tekenen van wel vaart te zoeken Gezond verstand Herr Bundesbürger gelooft het wel. Hij is even ongevoelig voor de debatten te Bonn als de gemiddelde Fransman voor de kabinetswisselingen te Parijs. Als men in zijn hart zou kunnen kijken, zou men waarschijnlijk ontdekken dat de hele Duitse eenheid hem gestolen kan wor den. Zijn gezonde verstand zegt hem dat die eenheid al lang niet meer zijn zaak is, maar een facet van een wereldtegenstelling. Datzelfde gezonde verstand zegt, dat je niet in een paar jaar kan overschakelen van de voedseldistributie, inclusief de gehele bon- nenboel van Oost-Duitsland, naar de vrije markteconomie van het Westen. Ach, dat gezonde verstand.Let doet de Bundes bürger over veel innerlijke onrust veroor zakende dingen heenstappen. Moordenaars onder ons Een paar maanden geleden schudde een Hamburgs weekblad Herr Bundesbürger even wakker door een foto te publiceren, waarop enkele ex-SS'ers voor een recht bank stonden, die in de oorlog als beesten te keer waren gegaan. „Die Mörder sind unter uns" stond er onder. Dergelijke pro cessen zijn hier aan de orde van de dag en je kunt niet verontwaardigd blijven. Onder ons bevinden zich in elk geval vele moordenaars: het kan de vriendelijke zakenman zijn, met wie we over import zaken spreken. Of de conducteur die tot doorlopen maant. Ex-SS-Sturmbannführer Gottschalk, die thans te Neurenberg te recht staat, is er zo een. Hij moest op bevel van een SS-generaal drie burgers execu teren, die in april 1945 een paar zestien jarige Hitier jongens hadden ontwapend. „Ik heb de Hi tier jongens gezegd, dat ze bij de executie aanwezig konden zijn. Ze heb ben kisten gebracht, waarop de veroor deelden moesten klimmen. Toen we de drie veroordeelden ijzerdraad-stroppen om hun hals hadden gedaan, stootten de Hitier- jongens de kisten omver", zei Gottschalk bedaard, anno 1958. Dat is het vreemde van dit land: ener zijds de herinnering aan niet te vergeten ellende, anderzijds de vriendelijkheid van Herr Bundesbürger en de zjjnen. Ener zijds de moordenaars onder ons, anderzijds verkwikkende burgerzin en de moed om te allen tijde van het leven iets te maken. De Westduitse jeugd is er een voorbeeld van. Goed, ze is net zo oppervlakkig als die in andere landen. Ze zweert bij hysterische jazz, ze is inzake liefde bepaald niet on schuldig als een lam. Ze heeft het ook moeilijk tengevolge van het feit dat in West-Duitsland bijzonder veel moeders werken. Maar ze heeft werkelijkheidszin. Toen de eerste dienstplichtigen enkele weken geleden afzwaaiden, zeiden ver scheidene van hen: „Het leger heeft ver geten zich te bekommeren om ons als mensen. De militaire dienst zelf was te laks. In de eerste de beste voetbalclub hebben we een zwaardere training door staan dan in het nieuwe leger." Even koel en realistisch toonden de studenten van München zich enige maanden geleden. In deze stad was de Ludwig-Maximilian- universiteit herbouwd en de vraag was of men nu ook de spreuk van Horatius „Dulce et decorum est pro patria mori (het is heerlijk en eervol voor het vaderland te sterven) weer zou aanbrengen. De grote meerderheid der Münchense studenten stemde tegen deze spreuk, omdat ze ge noeg hadden van „Sterven voor het vader land" en hield het op een andere spreuk, te weten „Mortui viventes obligant" (de doden verplichten de levenden). Genot en zorgen Zet dit alles veel zoden aan de dijk bij de beoordeling van de huidige situatie van Herr Bundesbürger? Hij werkt van 's mor gens vroeg tot tegen de avond, van maan dag tot. en met vrijdag zaterdag heeft hij meestal vrij. Hij staakt als zijn vakbond het nodig acht. Hij interesseert zich wat de politiek betreft allereerst voor zijn belasting, pensioen enzovoort. Hij haat experimenten en stemt daarom, tenzij ge remd door zijn vakbondsidealen, graag voor Adenauer. En Herr Bundesbürger wil nu wel eens genieten. Van de televisie: op gewonden geraakt hij niet door het uitge zonden parlementaire duel te Bonn, wel door de uitzending van de voetbalwedstrijd Duitsland—Spanje, tijdens welke strijd de straten van vele steden uitgestorven leken en vele bedrijven twee uur lang het werk hadden stil gelegd. Van een auto: en dan van een goede auto. Het aantal standaard-auto's is ge ring. Men koopt liever het duurdere, luxueuze type. Naast de televisie en auto: de koelkast, de eigen woning, met belas tingvrijstellingen, het ontbijt met uitge perste sinaasappels, de buitenlandse va kanties, de wintersport, de wasmachine en de radio-grammofooninstallatie. Gevarengrens Economen vertellen dat er verbruikt moet worden. Laat er in de grote Duitse steden paleizen gebouwd worden voor in dustrieën en verzekeringsmaatschappijen. Laat men daarin toch wonderlijke archi tectonische scheppingen zetten. Laat alles zwemmen in comfort, zeggen ze. Want West-Duitslands vrije economie kan slechts bloeien als er vraag is, als er behoefte is aan consumptiegoederen, we moeten steeds hoger, steeds meer. Herr Bundesbürger is daarvoor. Zijn ongeluk begint echter als hij alles wil heb ben, maar het niet kan betalen. Als hij het goed vindt dat zijn vrouw haar kinderen alleen laat, teneinde er wat bij te ver dienen. Vele Westduitsers naderen die grens. Zij worden er verbeten door, zij lijken daardoor in het openbaar zonder humor (waar in West-Duitsland worden in treinen en trams grapjes gemaakt, zoals we dat in België en Nederland kennen?) Het is de jachtige houding, die er toe leidt dat men zich af en toe in West-Duitsland afvraagt of „een beetje crisis" bij de ge wone mens niet een noodzakelijk schokje zal teweeg brengen, waardoor hij wakker zal worden uit de roes van de welvaart. De P.T.T. heeft een nieuwe service in gesteld voor het massaal verzenden van post in het binnenland. Deze post behoeft niet meer uitsluitend met postzegels te worden gefrankeerd. Zij kan voortaan ook worden afgestempeld met „port betaald". Voorheen kon dit slechts met toestemming van de directeur generaal van de P.T.T. De nieuwe wijze van het massaal verzen den is voor kantoren en bedrijven een be langrijke vereenvoudiging. De voor de met „port betaald" afgestempelde ver schuldigde port dient echter bij aanbieding van de post direct te worden betaald. Zij kan niet worden gegireerd. Behalve brieven kunnen voortaan ook andere stukken die tegen brieftarief kun nen worden verzonden, op deze wijze wor den afgestempeld en afgerekend. De brie ven en stukken moeten evenwel in hoeveel heden van tenminste 1.000 stuks van gelijk gewicht aan de postkantoren worden aan geboden. Daarbij dient het natellen voor de postambtenaar zo eenvoudig mogelijk te worden gemaakt. De aanduiding „port betaald" moet gestempeld of gedrukt zijn aangebracht op de plaats waar normali ter het zegel wordt geplakt. Voorts moet de naam van het kantoor worden vermeld, waar de stukken voor verzending worden aangeboden. Op brieven dienen de afzen ders bovendien duidelijk hun naam en adres te zetten. Er wordt bij deze wijze van verzending geen korting verleend. De heer B. van der Meer te Amsterdam zal door de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties worden uit gezonden naar India om adviezen te ge ven over de organisatie en rationalisatie van het melktransport en het onderhoud van de daarvoor gebruikte voertuigen. De heer W. Kluft te Katwijk aan Zee is uitgezonden naar Soedan om behulpzaam te zijn bij het opstellen van een plan voor economische ontwikkeling. De heer F. J. A. Bouman te 's Graven- hage zal door de Unesco worden uitgezon den naar Ethiopië, waar hij verbonden zal worden aan een onderwijsinstelling. De heer Bouman, was als socioloog werk zaam bij de Rijksdienst voor het Nationa le Plan. De heer R. S. Uit den Bogaard te Velp zal worden uitgezonden naar Cambodja om de regering daar van advier te dienen inzake problemen van „community deve lopment". De heer N. Ham te Eindhoven is in dienst getreden van de regering van Nige ria, waar hij behulpzaam zal zijn bij het onderhoud en de reparatie van baggerma- teriaal. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Mede om uitdrukking te geven aan haar erkentelijkheid voor de gastvrijheid, die Singapore vier maanden lang aan vele duizenden Nederlandse evacués uit Indo nesië verleend heeft, heeft de Nederlandse regering een bedrag van 10.000 Maleise dollars ter beschikking gesteld van de re gering van Singapore als bijdrage in de hulpverlening na de grote brand, die op 5 april een stadswijk van Singapore heeft geteisterd. De bijdrage staat ter beschik king in geld of in goederen naar keuze van de regering van Singapore. Een mijnenveger van de Koninklijke marine heeft met een sleepnet de res ten opgehaald van de twee Thunder- streak-straaljagers, die onlangs in het IJselmeer zijn gestort. In Den Helder werden de brokstukken aan wal gehesen. „Als honderd mensen een stemmig iets mooi vinden, vindt één van hen het mis schien wérkelijk mooi", is een uitspraak die in de gedachte van een kunstbeschouwer zal zijn opgekomen tijdens de ope ningsplechtigheid van een kunsttentoonstelling. Ik weet niet wie deze korte en wijze woorden heeft gesproken, doch wel meen ik te mogen aan nemen dat deze onbekende een gedachte heeft vertolkt die velen met grote instemming zullen beamen. „Mooi" is een woord, dat in de mond bestorven ligt doch tegelijk is het een begrip, dat boordevol mysterie zit. Het mooie of het lelijke is niet een eigenschap van de ver schijningsvorm, doch een ge waarwording en de gewaar wording is het absolute privé- -igendom van ieder mens af zonderlijk. Als alle mensen even na drukkelijk hun recht van be oordeling zouden wensen te behouden als het recht yan materieel privébezit opeisen, zou het snobisme in de kunst zich niet hebben kunnen ver heffen tot de hoogte, waarop het thans triomfen viert. Doch dat is theorie de praktijk is interessanter en die praktijk wordt gevormd door het boeiende schouwspel van grote mensenmenigten, die aaneengeklonterd achter de luidverkondigde meningen van harde schreeuwers aan lopen en menen aan hun maat schappelijke verplichting te hebben voldaan, wanneer hun schoonheidsoordeel klopt met dat der meerderheid. Ik weet niet wat de normen van mannelijke schoonheid zijn, doch dezer dagen werd in een publieke gelegenheid mijn aandacht getrokken door een golf van ontzetting, die het binnentreden van een man met bijbehorend zoontje be geleidde. Alle dames keken geshockeerd opzij over hun bontje naar het binnenko mende tweetal en men kon merken dat men de nieuw- aangekomene zijn uiterlijk hoogst kwalijk nam. De man zag er inderdaad enigszins afwijkend uit. Zijn hangende wangen herinnerden aan een St. Bernard in zijn laatste uren, zijn ogen zouden bij een pasgeboren kalf nau welijks zijn opgevallen en zijn neus gedroeg zich als een welgedane strever, die altijd vooraan wil staan. De man vouwde al lopend de dikke, korte handen over zijn onwel voeglijke buik, zodat het leek alsof daar een nestje pasge boren, naakte worstjes bij el kander kroop. Alles bijeen viel het moei lijk, deze verschijning te ver eenzelvigen met de gevleu gelde cherubijn, die hij eens zou moeten worden. Doch nog merkwaardiger was het kind, dat naast hem trippelde. Want deze appel was vlak naast de wanstaltige boom gevallen, met andere woorden, de zoon was het beeld en de gelijkenis zijns vaders. Een zorgvuldig gebontjaste dame in mijn buurt liet aan haar gezichtsuitdrukking dui delijk blijken, dat zij de ver wekking van dit kind een mis daad tegen de estetica vond. De woorden „arm wurm" en „op de wereld geschopt" ston den op haar dagcrême te lezen als een vurige neonreclame. Zij vroeg zich waarschijnlijk niet af, of de misdaad tegen de estetica al niet lang eerder in de geschiedenis der mens heid gepleegd was, aangezien de vader ook waarschijnlijk zichzelf niet had gemaakt. Het deerniswekkende twee tal zocht een plaatsje tegen over mij en begon een opge wekt discours over de kleur van de limonade, die zou wor den opgecommandeerd. De St. Bernard-wangen trokken zich, in afschuwelijke pogingen tot lachen, als zware schouwburg gordijnen open en dicht. De naakte worstjes klemden de menu-kaart vast en de kalfs ogen gleden halfgeloken over de aanbiedingen. Het kleine jongetje met de kleine hangwangetjes en de kleine knikkerogen en de kleine stompvingertjes zat glanzend van vreugde de voorbereidingen gade te slaan. En toen viel me iets heel verrassends op. Het kleine jongentje was bij nader inzien bizonder char mant. Hij had alles nét iets minder dan zijn vader, en bo vendien werden zijn gelaats trekken vertederd door een soort van gesluierde aanvallig heid, die het geheel tot een bekoorlijke kinderlijkheid ver goelijkte. Het jongetje was mooi. Met verbazing zou iedereen, die de kwestie grondig zou hebben beschouwd, hebben ge zocht naar het exacte verschil tussen vader en zoon. Er was geen verschil, behalve die on bestemde tederheid der jeugd, die als een tulen waas de scherpe kanten afrondde en Ie nuances vervaagde. De schoonheid van het jongetje was geput uit de lelijkheid van zijn vader. Dat was een merk waardige conclusie. Maar plotseling drong het tot me door, dat het jongetje vermits het een vader had ook een moeder moest heb ben. En toen rees als bij tover slag het beeld der moeder tussen beiden op: de moeder als het verschil tussen vader en zoon een doodgewoon aftreksommetje, A plus B min A is B. A plus B, oftewel het jongetje, was met A op stap, terwijl B thuis de boel aan kant deed. En de moeder had haar zoontje die sluier van tederheid meegegeven, waar mee de plompheid van de vader werd verneveld tot schoonheid. Zo waren zij dus toch altijd met hun drieën. Er was dus een vrouw, die niet schuins over haar hals bontje met wrevelige ogen naar de man gekeken had om zich heerlijk te ergeren aan de brutaliteit van deze mens, zich in zijn lelijkheid in het open baar te vertonen. Er was een vrouw, die in de kalfsogen liefde had gelezen en de hang wangen had gekust en zich door de naakte worstjes had laten omvatten. Er was een vrouw, die door een blik ach ter de wanstaltige fagade haar eigen, persoonlijke, individuele schoonheidsgewaarwording had gehad en daardoor deze man mooi bevonden had. Haar liefdevolle blik had wellicht de afstotende trekken van dat mannelijke gezicht vertroebeld tot een beeld van bekoorlijkheid en ziet: In de zoon was dat beeld werkelijkheid geworden, de schoonheid der persoonlijke gewaarwording had zich ge manifesteerd en wat anderen een misdaad tot de estetica vonden, was niets meer of minder dan een wonder. Waarmee slechts gezegd wil zijn, dat schoonheid een even onaantastbaar eigendom is als alle andere bezit en dat wij een misdaad tegen de estetica zouden begaan, wanneer wij het met zelfgenoegzame des kundigheid zouden willen an nexeren. J. L. €)p tf/e Regen Niets zo triest als een vakantie-oord, waar het recent. De diepgaande gevoelens van medelijden-met-zichzelf, die de mens in zo'n oord overvallen, worden nog puur der ais hij een afstand van ver over de duizend kilometer heeft afgelegd om er te komen. Hij zit binnen en leest; de voor dit doel meegenomen pocketbooks zijn al gauw uitgeput en dan begint hij aan ae tijdschriften. In ons geval wij zaten in het uiterste zuiden van Frankrijk komt dat neer op antiquarische exemplaren van Paris Match, Noir et Blanc, Elle en een nummer van Het Leven, zaliger nagedach tenis. Uit dit laatste blijkt wel, dat wij in een oud hotel beland waren. Oud, maar met een voortreffelijke keuken. Men leest en buiten giet het. Een voor deel kan men een dergelijke situatie niet ontzeggen. In Bergen aan Zee, in Zand voort of in Cadzand is het bovendien nog koud als het in april regent. In Antibes niet. Het is warm en het regent. Het waait niet. Maar iedereen hoopt op wind. De Antibois en hun medestanders uit de an dere dorpen van de Rivièra lopen, gehuld in dikke jassen, rillend en mopperend door de straten. Van nature zijn zij pas geneigd aan zomerse ontspanning te den ken als een Indonesiër of een Tahitiaan de strijd opgeeft en puffend in een scha duwrijk hoekje gaat zitten. Zoals gezegd, iedereen hoopt dat het gaat waaien. De „mistral", de venijnige wind die van de Sahara komt en als hoofdpijn verwekker zijn gelijke niet kent, brengt traditioneel verandering in het weer. Alle bewoners van de Rivièra zijn weervoor- spellers als het regent. Er zijn niet veel toeristen aanwezig, maar die weinigen wil men niet verliezen. Obers, barkeepers, portiers, taxi-chauffeurs en winkeliers zijn er dus op getraind om met een keurende blik naar het grijze zwerk te kijken, een natte vinger in de wind te houden, de kleur van de Middellandse Zee te beoor delen en dan te verklaren; „Het is nu bij na afgelopen. Het regent al twee dagen. Langer duurt het nooit. Het wordt al kou der. De mistral komt. Morgen schijnt de zon". En omdat iedere vorm van toerisme ten slotte berust op consequent volgehouden zelfbedrog, gelooft de toerist hem. Hij wil alleen in het uiterste geval nog wat meer zegslieden ontmoeten van de zaligmakende voorspelling. Hij vraagt dus ook andere portiers en kruideniers en sigarettenver- kopers. Maar allen zitten goed onder de ruim van het Syndicat d'Initiative en ken nen hun les. „Morgen wordt het beter. Dan schijnt de zon". Maar morgen schijnt de zon niet. Dan vermeit de toerist zich maar met het Europese biljartkampioenschap drieban den, dat in Hötel Miramar in Cannes wordt gehouden. Terwijl het buiten warm water giet, kijkt hij een hele middag naar wat de sportjournalisten „begenadigde bedwingers van het kostelijk ivoor" noemen. De enige deelnemende landgenoot verliest van alle anderen. Voorlopig lijkt dat symbolisch. Triest rijdt de toerist terug naar zijn eigen oord, twintig kilometer verder. Eens zal het droog worden. Eens zal de zon ko men, dat weet hij. Alle experts zeggen „morgen". Langs de boulevards bouwen nijvere lieden strandcafeetjes voor de ko mende zomer. En in de krant staat, dat President Coty morgen voor veertien da gen vakantie komt. Dan móét de zon wel gaan schijnen, denkt de toerist. En als hij gaat slapen laat hij de gor dijnen open om morgenochtend de zon vól in het slaperige gezicht te kunnen krijgen. E. Romayn ADVERTENTIE Een dagelijkse puzzle wat eten we vandaag (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem Selderijknol met kaas Een selderijknol schillen, wassen en bijna gaar koken. Er daarna 1 cm dikke plakken van snijden. Tussen 2 schijven selderij een plak kaas leggen; de drie lagen met een cocktailprikker aan el kaar prikken, door losgeklopt ei en paneermeel halen en in de koekepan in wat roomboter mooi goudbruin bakken. Aardappel puree en tomatensaus erbij geven. Doe nog meer met kaas PUBLICATIE VAN HET NED. ZUIVEL8UREAU RIJSWIJK Uit de vergelijkende staten, die de dag na de verkiezingen zijn gepubliceerd, zou de conclusie kunnen worden getrokken, dat de C.H.U. vijf zetels en de A.R. partij 6 zetels hebben verl ren in de Provinciale Staten over het gehele land. De twee C.H.U.-zetels en de ene A.R.-zetel in de Staten van Noord-Brabant werden in 1954 op eigen lijsten verkregen. Samenwerking heeft thans drie zetels opgeleverd in deze provincie en bovendien een zetel in de sta ten van Limburg, waarin de protestants- christelijke partijen tot dusverre niet waren vertegenwoordigd. De C.H.U. als zo danig heeft dus drie zetels en de A.R. partij vijf zetels verloren, waartegenover een gezamenlijke winst staat van één zetel en wel in Limburg. De daar gekozene is christelijk-historisch, waardoor het feite lijke verlies der C.H.U. t«™ zetels word+

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5