Kansen in gevecht tussen Javaanse tijger en Sumatraanse karbouw Belastingopbrengst valt tegen Natu-raLax Silver Stoepke Financiële moeilijkheden van het rijk zijn sterk toegenomen DJAKARTA VERSUS TEGENREGERING mÉËÊÈËÉÈËÉÉÊÊSm Onbemand zeiljacht bij Texel aangetroffen Dertig duikers bij berging „Andrea Doria" wSSil Minister Hofstra in Eerste Kamer: H. Gortzak blijft lid van Amsterdamse raad Maar niet voor de fractie van de C.P.N In februari kwamen ruim 7000 huizen klaar Robbenjager in nood Kerkelijk Nieuws Uitbreiding Centrale Hemweg Von Brentano stelde Duits bezit in Portugal veilig Socialistische critiek op zijn reis naar Madrid Westduitse leraar wegens antisemitisme vervolgd „Israël moet van de kaart geveegd worden' DONDERDAG 10 APRIL 1958 ii Bovenste foto: Het hoofkwartier van kolonel Hussein te Padang, nadat een op de rede van Padang liggend korvet van de marine der centrale regering ongehinderd een aantal granaten op de stad had afgevuurd: er vielen geen do den of gewonden, de schade viel mee. Hiernaast: Nederlanders belegeren het gebouw van de Nederlandse vertegen woordiging in Djakarta: de meesten zijn geheel zonder inkomsten en hopen hier financiële hulp te krijgen. De marincsleepboot „Hercules" heeft gistermiddag op de Noordzee ter hoogte van Texel het onbemande Britse jacht „Stormfinsch" aangetroffen en op sleep touw genomen naar Den Helder. Het jacht zou vier dagen geleden voor de Engelse oostkust door de opvarenden verlaten zijn. Zij zouden b(j Huil aan land z(jn gegaan. Het jacht werd gistermorgen opgemerkt door de bemanning van de Belgische „Capitaine Paret". Aan boord werden bij een onderzoek twee kleine koffers gevon den. Alle schepen in de nabijheid werden verzocht naar eventuele overlevenden uit te zien. De kapitein van de „Capitaine Paret" zette gistermiddag omstreeks half vier de reis naar Duinkerken voort, nadat het on bemande jacht „Stormfinsch" aan een lijn langszij was gehaald. De lijn brak echter en het jacht dreef af met een snelheid van ongeveer een mijl per uur in zuidelijke richting. Uit het onderzoek aan boord van het jacht maakte de kapitein van het Bel gische schip op, dat zich vermoedelijk twee militairen aan boord hebben bevonden. De in de twee koffers gevonden kleren zijn naar zijn mening zonder twijfel van En gelse makelij. In de koffers bevond zich een grijze pantalon, een militair hemd, twee paar schoenen, waarin met een pen was gekrast: 90e82 31040 2609 5555 dele gate. Verder werd scheergerei aangetrof fen en een blauwe handdoek. Het jacht is een oud vaartuig, wit of crème geschilderd, met nieuwe zeilen, die in het water hingen. De lengte van'het jacht is ongeveer acht meter. ADVERTENTIE VERLOREN TIJD is kostbaarder dan een goed horloge. Hiermee is u steeds stipt op tijd en... de kosten haalt u er daardoor weer uit. Komt eens kijken naar onze GROTE COLLECTIE HORLOGES de bekende merken: Pontiac, Prisma, Indus. Union en Remova. Er is vast een naar uw keuze.... en voor uw beurs bij De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem Een woordvoerder van de AAA-ber- gingsmaatschappij van Trenton, New Jer sey, heeft verklaard, dat dertig duikers uit alle delen van de wereld op 15 mei zullen beginnen met pogingen om het wrak van de „Andrea Doria" te bergen. De dertig duikers die men denkt te huren zullen 3.000 dollar per maand betaald krijgen voor hun werk, dat niet zonder gevaar schijnt te zijn. Volgens de chef-duiker van de maat schappij, de 27-jarige John Sherwood, moeten de duikers werken op 'meer dan 200 voet beneden de zeespiegel. De meeste Amerikaanse duikers nemen geen werk aan, wanneer dit beneden deze 200 voet- grens ligt, omdat dit te grote risico's zou meebrengen. Iedere duiker zal 190 pond uitrusting mee naar beneden nemen. Hij zal telkens maar 25 minuten beneden kunnen blijven. Het terugvoeren van de duikers naar de oppervlakte zal meer dan een uur vergen om ongelukken te voorkomen. Het naar beneden en weer naar boven brengen van de duikers zal geschieden in een kooi, die bestand is tegen aanvallen van haaien. „Het gaat een strijd op leven en dood worden. Maar iedereen, die wordt aange nomen, zal geloven, dat het een karwei kan worden opgeknapt. Anders kunnen we iemand niet gebruiken. Moreel zal een zeer belangrijke factor zijn. Ik ben er ze ker van, dat we het wrak kunnen ber gen", aldus Sherwood. De chef-duiker denkt twee jaar nodig te hebben om het wrak drijvende te krijgen. In deze tijd zullen duizenden duiken moeten worden verricht. De AAA-bergingsmaatschappij heeft tot nu toe niet het recht het wrak te bergen. Eigenares van het wrak is een verzekeringsmaatschappij te Genève. Woordvoerders van deze maatschappij hebben verklaard, dat het aanbod om de „Andrea Doria" te laten bergen door de AAA-maatschappij nog niet is aanvaard, „omdat dit aanbod niet voldoet aan de mi nimale financiële voorwaarden, die zijn gesteld". Bij de bergingsmaatschappij wordt er echter op gerekend, dat men voor 15 mei tot een akkoord zal komen en dat men op die dag kan beginnen met 't voor bereiden van de berging van het Italiaan se schip. (Van onze Kamerverslaggever) Minister Hofstra heeft gisteren in de Eerste Kamer de vrees uitgesproken, dat de opbrengst van de belastingen in 1958 beneden de verwachting zal blijven. Met name de invoerrechten hebben in januari en februari minder opgebracht dan in dezelfde maanden van 1957. Over de inkomsten- en loonbelasting is nog weinig te zeggen. De opbrengst van de vennootschapsbelasting over 1957 zal nog behoorlijk zijn, mis schien zelfs iets boven de raming, maar de totale opbrengst van de belastingen zal volgens de voorlopige indruk de raming niet halen. In de laatste maanden is een ernstige verscherping van onze financiële moeilijkheden ingetreden, constateerde de minister van Financiën, als gevolg van de bestrijding van de werkloosheid, de gebeurtenissen in Indonesië en de dalende landbouwprijzen op de wereldmarkt, waardoor het tekort in het Landbouw-Egalisatiefonds aanzienlijk zal toenemen. De minister deed deze mededelingen bij de behandeling van de begroting van het Gemeentefonds, waarbij de heer De Loor (P.v.d.A.) had geklaagd, dat het rijk de gemeenten hun deel uit de belastingop brengst zo krap toemeet. „Akkoord", zei minister Hofstra, „maar niet alleen de inkomsten van de gemeen ten, ook die van het rijk zullen „meer dan een beetje" aan de krappe kant zijn. Het rijk staat voor aanmerkelijk ernstiger pro blemen dan een half jaar geleden kon wor den voorzien. Op de gemeenten rust daar om de plicht met de beschikbare gelden toe te komen. Het werkt psychologisch verkeerd, zei de heer Van Riel (V.V.D.), dat bijzondere uit keringen aan noodlijdende gemeenten ach teraf worden toegekend. Er moet tevoren overleg zijn. Over het algemeen vond de heer Van Riel evenals de heer Reyers (C.H.U.), dat de gemeenten met de uit keringen van het rijk er niet bijzonder slecht af zijn gekomen. Maar dat is hoofd zakelijk te danken aan de welvaart, waar door de rijksbelastingen ruim vloeiden. Voor de toekomst kan men dus niet gerust zijn. Het wetsontwerp met een nieuwe (defi nitieve) regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten hoopt (Van onze reisredacteur) SINGAPORE Nu het net van Djakarta's troepen zich om Sumatra's revolu tionaire hoofdstad Bukittinggi begint te sluiten, blijft voor de rebellen in het gunstigste geval de mogelijkheid over zich te handhaven op een betrekkelijk sterk maar geïsoleerd steunpunt in Noord-Celebes, namelijk de Minahasa, en een guerilla te voeren in het gebied van de Bukitbarisan in West-Sumatra, het gebergte dat zich uitstrekt van Noord- tot Zuid-Sumatra. Hoewel het te vroeg is te zeggen dat de rebellie daarmee verloren is, dient vastgesteld dat de tegen regering heeft gefaald in haar opzet van een overname van de macht op korte termijn. De oude legende waaraan het Westsu- matraanse gebied van de Minangkabau zijn naam ontleent en die verhaalt over het symbolisch gevecht waarin de Suma traanse karbouw de overwinning behaal de op de Javaanse tijger, gaat dit keer niet op. De karbouw, symbool van kracht, energie, en eerlijkheid, schijnt het in het huidig Indonesië niet te kunnen winnen van de tijger, waarvan men de eigen schappen niet hoeft op te sommen. Waarom hebben de jonge kolonels Sim- bolon, Hussein, Sumual en Kawilarang die oprecht orde op zaken willen stellen, gesteund door Indonesië's eerlijkste poli tici als Sjafruddin, Sumitro en Harahap, het wankele, corrupte regime van Dja karta niet aan zijn einde kunnen brengen? Een jaar terug scheen hun positie onaan tastbaar; vandaag, nu zij al hun krachten in de waagschaal hebben gegooid, staat hun zaak er bedenkelijker voor. Er zijn honderd-en-een evidente facto ren op te sommen, waarom Indonesië's hoop in wanhoop dreigt te verkeren. De rebellen hebben onvoldoende wapens, bij na geen communicatiemiddelen, geen luchtwapen, geen vloot. Djakarta's mili taire kracht is evenmin indrukwekkend maar het kon uit vele gebieden manschap pen en uitrusting bijeenbrengen. Het kan zo nodig teren op communistische hulp, die aan een legaal regime wordt gegeven, terwijl de rebellen het voorshands met enige clandestiene steun van Formosa moeten stellen. Diepere oorzaak van falen Het gebrek aan wapens duidt op de die pere oorzaak van het falen der rebellie. Hussein, Simbolon, en Sumual hebben een jaar de tijd gehad om voor hun rubber en kopra wapens te kopen. Zij hebben het niet gedaan, omdat zij deze toestand niet voor zien hadden. Toen ik een jaar terug uren lang met hen praatte, was hun tactiek overduidelijk. Zij bezetten sterke politie ke en economische posities en wilden ver der rustig afwachten todat de krakende centrale regering uit zichzelf ineen zou storten of tot wanhopige initiatieven ge dwongen zou worden. Deze tactiek is met het uitroepen van de tegenregering verlaten. Zij is ingeluid niet zozeer door de kolonels zelf als wel .door de uit Java gekomen politici zoals Sjafruddin en Sumitro, die, overigens met de beste bedoelingen, wilden handelen voordat het land door de communistische infiltratie en door de anti-Nederlandse campagne en hier was een van Djakar ta's wanhopige initiatieven tot volko men chaos zou zijn gebracht. De politici overtuigden de kolonels, maar helaas slechts een gedeelte van hen: de belang rijkste, Barlian in zijn Zuidsumatraanse sleutelpositie, deed niet mee. Het forceren van het tempo bracht de verdeeldheid van Sukarno's tegenstanders aan het licht, verdeeldheid niet over het doel maar over de te volgen weg. Hatta hield zich afzij dig, een deel van de socialistische partij, waaronder blijkbaar Sjahrir zelf, deed niet mee. Sjahrirs vrienden haalden zelfs Barlian over, neutraal te blijven. Zij acht ten het moment verkeerd gekozen en had den misschien gelijk. Indonesië is een land waar alles zich voltrekt volgens de wetten van de zwaartekracht, overhaasting roept tegenkrachten op. Op het moment dat Su karno door de uitwijzing van de Nederlan ders de slagaders van zijn land doorsneed, had men moeten afwachten totdat Djakar ta verder leeggebloed zou zijn, instede van Sukarno het noodverband in handen te ge ven: de kreet dat „Persatuan", Indo nesië's heilige eenheid, in gevaar was. De Sumatraanse karbouw heeft noch- De heer H. Gortzak vormt in het ver volg een eenlingfractie in de Amsterdam se gemeenteraad. Dit constateerde burge meester Van Hall gisteren aan het begin van de raadsvergadering na een verkla ring van de communistische fractievoor-, zitter, de heer L. Seegers. In deze verkla ring werd de raad te kennen gegeven dat het bestuur van de Communistische Par tij Nederland na „enige gebeurtenissen van de laatste weken in de partij" had be sloten de heer Gortzak te royeren als lid van de partij en dat hij dus geen deel meer uitmaakte van de communistische raads fractie. „Nu blijkt, dat de heer Gortzak zijn zetel in de raad zal blijven bezetten, verklaar ik uitdrukkelijk dat wij hem zul len beschouwen als iemand die geen deel meer van onze fractie uitmaakt" zei de heer Seegers. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. den Uyl, zei hierna, dat „dit alles daarom van zo groot belang is omdat de Amsterdamse burgerij en met name de kiezers in deze stad thans goed kunnen weten, dat hetgeen zich hier af speelt een afspiegeling is van het Russi sche dictatoriale mensverachtende sys teem." De burgemeester zei op een vraag van de heer A. A. van Sandick (prot. chr.) uit de verklaring van de heer Seegers begre pen te hebben dat de heer Gortzak thans niet meer tot de communistische fractie behoort. „Is de verklaring niet van toepas sing op het raadslid de heer W. Janz, wiens naam in verband met de gebeurte nissen in de C.P.N. ook is genoemd?" wil de de burgemeester weten. De heer See- ger zei uitsluitend over de heer Gortzak te hebben gesproken. minister Hofstra binnen enkele maanden in te dienen. De begroting van het Ge meentefonds werd goedgekeurd. Pensioenfonds Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, waaruit de pensioenen voor de ambtenaren moeten worden betaald, heeft een tekort van meer dan 4100 miljoen gulden. De Eerste Kamer had daarop ernstige critiek, ook op de wanorde in de administratie van het fonds. Men drong erop aan, nu eens eindelijk maatregelen te nemen om het fonds gezond te maken, afgezien van de vraag of men voor de financiering de fondsvorming wil handhaven of (ten dele) tot een omslagstelsel wil overgaan. Elke dag uitstel betekent thans een renteverlies van 230.000 gulden, zo werd opgemerkt. Minister Struycken deelde mede, dat het wetsontwerp met saneringsmaatregelen de ministerraad reeds heeft gepasseerd en nu bij de Raad van State is om advies, zodat de indiening bij de Staten-Generaal spoe dig kan worden verwacht. Aan de hand van het wetsontwerp zal te zijner tijd een principieel debat kunnen worden gevoerd. De stemming over de vaststelling van de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds werd aangehouden tot de volgende week, omdat prof. Hellema (A.R.) er zijn stem niet aan wilde geven en hoof delijke stemming verlangde. „Het is al meer gebeurd, dat op deze wijze een ge- dachtenwisseling wordt ontgaan en dat verwezen wordt naar nog in te dienen wetsontwerpen, die dan vaak jaren op zich laten wachten," zei prof. Hellema, die met nadruk verklaarde, dat de vraag, of een bepaald punt zal worden besproken, ter beoordeling van het parlement staat. De regering behoort een discussie niet uit de weg te gaan. Dan kan zij rekening houden met de inzichten van het parlement wan neer zij een wetsontwerp samenstelt. In februari zijn 7.071 woningen gereed gekomen, zoals blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit aantal is bijna duizend woningen ho ger dan er in februari 1957 gereed kwa men. Het vooroorlogse record voor deze maand werd genoteerd in 1932 met 4.025 woningen. Voor de na-oorlogse periode stond tot nu toe februari 1957 met 6.106 woningen aan de top. Tezamen met het aantal dat in januari gereed vam, werden er in de eerste twee maanden van 1958 reeds 13.486 woningen opgeleverd, hetgeen rond 1.190 meer is dan in dezelfde periode van 1957. Totaal zijn eind februari 1958 sinds de bevrijding 610.044 nieuwe woningen ge reed gekomen. OSLO (UP) De Noorse regering heeft een dringend beroep gedaan op de Ver enigde Staten, Engeland en Rusland, om met ijsbrekers hulp te bieden aan twee Noorse schepen voor de robbenjacht, welke gevaar lopen gekraakt te worden door het pakijs in de Poolzee. De twee vaartuigen, de „Drot" en de „Maiblomsten" hebben samen 31 personen aan boord. Zij liggen op ongeveer 10 zeemijl van de oostkust van Groenland. tans de aanval verkozen, voordat zijn kracht groot genoeg was en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Indonesië's eeuwig gebrek aan werkelijke eenheid en coördi natie manifesteerde zich: de revolte be gon in een te beperkt gebied met te wei nig wapens, te weinig voorbereiding, te weinig bekwame mensen Er waren per soonlijke vijandschappen, de noordsuma- traanse commandant Djamin Gintings trok zijn toegezegde steun in, omdat hij zich herinnerde dat Simbolon een appeltje met hem te schillen had, een aantal twee derangs Javaanse politici die aan boord waren geklommen, hinderden en ver zwakten de rebelleninspanning, zelfs in de rebellenvertegenwoordiging in Singa pore heerst rivaliteit. Men zocht de steun van de Darul Islam in West-Java, Midden- Celebes en Atjeh, gedeeltelijk tevergeefs, de D.I. is zo illegaal, dat zij ook tegen over een mogelijke nieuwe regering de handen vrij wil hebben. Naast de princi piële verdeeldheid van Indonesië's anti- sukarnisten over het te volgen beleid, was er gebrek aan eenheid, durf en vastbeslo tenheid in het kamp van de tegenregering zelf. Tegenover dit rebellenblok kon zelfs Sukarno voldoende kfacht bijeenbrengen. Tegenover Sumatra's „Groene troepen" bracht hij getrainde parachutisten en de crack-Silliwangi-divisie in 't vuur. Tegen over de guerilla-wapens stelde hij Mus tang-jagers en B-25 bommenwerpers. Te genover het gebrek aan tot de Indonesi sche verbeelding sprekende leiders in Bu kittinggi stelde hij zijn haast metafy sische aantrekkelijkheid, de wettelijkheid van zijn presidentiële positie, zijn symbo lische status als Indonesië's bevrijder. En al zitten er Javanen in de tegenregering (Sjafrudin, Sumitro e. a. Sukarno wekte met succes de vrees dat dit een afschei dingsbeweging was, die Indonesië's een heid zou versplinteren. Wat nu? Zo was het doel der revolte in feite reeds onbereikbaar op het moment dat zij begon. De grote vraag is: wat nu? De re bellen zullen, wanneer zij voldoende be slistheid opbrengen, een guerilla zeer lang kunnen volhouden en Indonesië's onopge loste problemen verder bezwaren. Djakar ta's economische positie koerst onherstel baar op een ramp af, tenzij Sukarno zich verder en verder bij het Oostelijk blok in het krijt steekt. Maar wanneer het onver mijdelijk moment komt, waarop de cen trale regering ineenstort en een vacuum ontstaat, dan is het potentiële tegenappa- raat van vorig jaar, de autonomistische kolonels met hun regionale raden, mis schien ergens in de „oetan", de jungle, be zig met een geïsoleerde guerilla. Men moet vrezen dat Aidits communistische partij, de enige goed georganiseerde be weging in Indonesië, de kans zal probe ren te grijpen, dat de Sobsi, de commu nistische vakbond, in de onafwendbare economische misère een vruchtbare akker zal vinden. Ironisch genoeg, heeft het an ticommunistische Bukittinggi dan de deur voor het communisme in Indonesië verder opengezet inplaats van dichtgeslagen. Er is een andere kans, maar het lijkt een geringe. Misschien zal Sukarno na het terugdringen der rebellie met een groots gebaar een nationale verzoening en een generaal pardon voor de rebellen afkondi gen, Hatta en constructiever politici terug brengen. Maai hier geldt: „eerst zien, dan geloven." Er liggen ook kwadere kansen, waarvan internationalisatie van het conflict er één is. In dat geval mag het westen één ding niet vergeten: het is misschien spijtig dat deze rebellie vroegtijdig begonnen is. Maar nu zij een feit is, mag men haar niet vol ledig teloor laten gaan. Op het geringste teken dat Moskou in troebel water dreigt te vissen, zal het westen met beslistheid en moed moeten interveniëren. Want het gaat nu om Z.O.-Azië. In een zitting van de Raad van Dienst hoofden van Nederlands Nieuw-Guinea heeft gouverneur Van Baal officieel zijn ambt neergelegd na de ondervoor zitter van de Raad van Diensthoofden, de heer J. C. Baarspul, als waarne mend gouverneur te hebben beëdigd. Geref. Kerken Beroepen te Delft (vac. E. de Vries) H. D. Bruggeman te Rotterdam-Sehie- broek; te Hoek (Z.) H. J. Bavinck, kandi daat te Amsterdam-O.; te Harlingen B. J. Aalbers te Bant; te Maassluis (vac. H. Vol lenhoven) T. J. Hagen te Deventer. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (legerpredikant) J. J. Botma, kandi daat te Anjum en A. Kamman, kandidaat te Noordwijk aan Zee. Aangenomen het beroep der Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (ar beid in dienst van de Cimade, ten behoeve van de evangelisatiepost Coudekerque, Frankrijk) G. Allers, kandidaat te Amers foort. Bedankt voor Katwijk aan Zee (wijkge- meente Noord-Oost) J. W. de Bruijn te Harderwijk; voor Ouderkerk aan de IJssel A. Klein Kranenburg te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Bunschoten W. van 't Spijker te Drogeham. Een krediet van 110 miljoen gulden heeft de Amsterdamse gemeenteraad gevoteerd ten behoeve van de uitbreiding van de electriciteitscentrale aan de Hemweg met een vijfde en zesde aggregaat, elk met een vermogen van ongeveer 80 megawatt. Met de bouwwerkzaamheden hiervoor zal in 1959 moeten worden begonnen; de bestellingen dienen dit jaar te geschieden. De beide aggregaten kunnen in 1962 in bedrijf komen. B. en W. zien deze bouw als onderdeel van de maatregelen, die in het belang van de economie van Amsterdam en die van het gehele land getroffen moeten worden om een stijgend verbruik van de energie onder alle omstandigheden op te vangen. De uitbreiding van het produktievermogen van het gemeente-energiebedrijf kan niet wachten op de resultaten van het onder zoek naar de stichting van een splijtstofcen trale in ons land. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Niet zonder moeite heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano de afgelopen tien dagen op het Iberische schiereiland enige successen kunnen boeken. Zowel met Portugal als met Spanje sloot hij financieel-econo- mische verdragen nopens de teruggave van tijdens de oorlog in beslag genomen Duitse bezittingen. De Spanjaarden toon den zich bijzonder taai en weinig geneigd tot compromissen. Te Lissabon boekte Von Brentano het grootste succes. Het Nieuwe Duits-Portu- gese verdrag bepaalt, dat het Portugees geallieerde verdrag van 1947 buiten wer king gesteld zal worden. Dit verdrag hield de liquidatie in van het in Portugal in be slag genomen Duitse bezit met een totale waarde van 428.000.000 escudos (ongeveer zestig miljoen gulden). Het gaat hier on der meer om particulier vermogen, aan delen in plantages in Portugees Afrika, scholen en de voormalige Duitse ambas sade te Lissabon. De Portugezen waren bijzonder vrij gevig, in tegenstelling tot de Spanjaarden, die van de onderhandelingen waarlijk „een zaak" trachten te maken. Volgens het Westduits-Spaanse verdrag doet West- Duitsland afstand van voormalig Duits be zit ter waarde van DM 250.000.000 225 miljoen gulden). Slechts dertien van de tachtig Duitse firma's, die tijdens en na de oorlog in beslag zijn genomen, worden teruggegeven. Het gaat hier om verzeke ringsmaatschappijen. De Spanjaarden schonken daarbij twee scholen, een zieken huis en een stuk grond, die ook voor de oorlog aan Duitse instellingen behoorden. Voor beide verdragen moeten Spanje en Portugal toestemming hebben van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten, wegens de in 1948 tussen de ge allieerde controleraad en beide landen ge sloten verdragen over het Duitse bezit. Overhaast? Deze Iberische reis van Von Brentano heeft nogal wat critiek uitgelokt. Men heeft de minister verweten, dat hij zijn reis overhaast heeft geregeld, omdat hij de ondertekening der verdragen aan zijn vakantie wilde koppelen, waardoor men zich te Lissabon en Madrid ietwat be zwaard gevoelde. Voorts verwijt men Von Brentano dat vooral het overleg met de Spanjaarden niet voldoende voorbereid was. Het Westduits-Spaanse verdrag was tot het laatst toe onderhevig aan correc ties, ook al omdat Spaanse ministers on enigheid hadden over de verdeling van de Westduitse technische hulp. In West-Duitsland is van socialistische zijde critiek geleverd op het feit, dat Von Brentano zo veel aandacht besteedt aan het fascistische regime van generaal Fran co. Men verwijt hem dat hij de indruk wekt dat West-Duitsland sympatiseert met Franco's dictatuur en dat hij moeilijk kan spreken, van een verdediging van de chris telijke cultuur, waar in beide landen het protestantisme aan vervolging bloot staat. Van regeringszijde te Bonn is medege deeld, dat West-Duitsland niet een voor stel zal indienen om Spanje als lid tot de NAVO toe te laten, hoewel Bonn daar geen bezwaar tegen heeft. ADVERTENTIE Hardnekkige verstopping? herstelt de natuurlijke functie Geen gewoon laxeermiddel. Zorgt dat de ingewanden weer op natuurlijke wijze gaan (unctioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) II. 1.35 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Een jaar geleden zei de 51-jarige gym nasium-leraar in de Westduitse stad Offen- burg, Zind, tegen de half-Joodse zakenman Lieser, dat naar zijn mening in de concen tratiekampen van het derde rijk veel te weinig Joden vergast waren. Zind staat thans te Ossenburg voor deze zware be lediging terecht. Het geval wordt in West- Duitsland hoog opgenomen.. Er bestaat ook van Franse, Britse en Amerikaanse zijde grote belangstelling. Het gaat om een leraar van een gymnasium, waarheen Lieser van plan was zijn kinderen te sturen. De school- autoriteiten lieten Zind nog van april tot Kerstmis les geven. Zij beweren dat hij als leraar wiskunde en biologie geen politiek kwaad kon stichten. In januari werd hij gearresteerd, vrijgelaten en ontslagen. Deze leraar was vroeger lid van de Stahl- helm en de nazipartij. Tot Lieser heeft hij, volgens getuigen, gezegd dat het beter ge weest was als ook deze zelf in rook was opgegaan en voorts dat de beginselen van het nationaal-socialisme juist waren. In de rechtszaal zei Zind opnieuw dat het nationaal-socialisme reden had de Joden als mogelijke hoogverraders in concentra tiekampen op te sluiten. Hij verklaarde dat Israel „ausradiert" moest worden, zoals hij ook tegen Lieser gezegd had. De staat Israel is „een pestbuil", zei Zind brullend tegen de rechters, terwijl hij met zijn vuist in de lucht zwaaide. De rechter verzocht hem minder luid te spreken. Moorden Tegen deze ex-nazi is ook een aanklacht ingediend wegens moord. Hij zou gezegd hebben dat hij tijdens de oorlog met zijn mannen „tweehonderd Joden de hersens had ingeslagen". Voor het gerecht verklaar de deze moderne Duitse „pedagoog" dat hij geen Joden, maar Russen had bedoeld en dat hij alleen het Arabische standpunt weergaf, toen hij zei dat Israel van de kaart geveegd moest worden. Hij weigerde Lieser verontschuldigingen aan te bieden, omdat hij niet „voor die Jood wil kruipen". (UP) Julius Wagner, de 73-jarige leider van een joodse gemeenschap, die de be schuldigingen tegen Zind aanhangig maak te, zei voor het hof, dat hij dit gedaan had, omdat zijn familie door de nazi's in het concentratiekamp Oraniënburg was uitge moord. „Ik heb geen werk van de zaak gemaakt, omdat ik een Jood ben," zei hij, „maai ik heb dit gedaan als Duitser, die erdoor geschokt is, dat elementen als Zind opnieuw in het openbaar naar voren treden."

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7