Vrees voor conjunctuurteruggang kan kapitaalmarkt verder verruimen Minister Struycken moet oppassen Effecten -en Geldmarkt Bedrijfsleven beperkt investeringen Op en om het Binnenhof 11 KAPITAALSCHAARSTE ONDANKS RUIM GELD Dividenden in aandelen en bedrijfsliquiditeit Nog geen particuliere t.v.-zender op Deventer toren Ministers van Defensie der NAVO-Ianden komen bijeen Twee beroemde fanfares komen naar Kerkrade Britse H-bomproef verwacht bij het Christmas-eiland H-bommenwerper op grote hoogte verongelukt Transportstaking dreigt in Groot-Brittannië Australië helpt „Skaubryn"-opvarenden Algerijns Bevrijdingsiront zou Sovjet-wapens vragen Interviewin „Die Welt wekt verwondering Noorse socialisten twisten over Duitse kernbewapening Verzoek van 45 Kamer leden afgewezen VRIJDAG 11 APRIL 1958 (Van onze financiële medewerker) Terwijl in de beschouwingen over de oor. zaken van de huidige economische depres sie nog veelal over kapitaalsschaarste wordt gesproken, is in verschillende landen, niet het minst ook in de V. S. en in ons land, een nog steeds aanhoudende daling te constateren van de rentestand, welke eer der op een overschot dan op een gebrek aan kapitaal schijnt te wijzen. Zelfs in Engeland, waar men de positie van het pond sterling zo veel mogelijk en niet zon der resultaat met een hoge rentestand heeft willen beschermen en versterken, is men kortgeleden tot een verlaging van het dis conto overgegaan; in de V. S. is de rente gedaald tot een peil, dat naar onze be grippen buitengewoon laag moet worden genoemd (disconto thans 214 percent). West-Duitsiand is niet achtergebleven en ook in ons land houdt de verruiming op de kapitaalmarkt aan. De symptomen daarvan zijn deze week opnieuw zichtbaar geworden, voornamelijk op de obligatiemarkfy waar het rendement nog steeds voortdurend daalt. De 6 percents lening van De Bijenkorf noteert reeds 9 percent boven pari, de 6 percents Woning bouwlening ruim 7 percent, maar nog dui delijker tekent de dalende rentestand zich af in de koers van de onlangs uitgegeven 5'4 percents obligaties van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, welke a 99 per cent uitgegeven, thans reeds 102V2 percent noteren. Het kan dan ook niet verwonde ren dat er reeds sprake is Van een 5 per cents lening door genoemde instelling uit te geven, want de 4'/2 percents obligaties van de Provinciale Elektriciteits maat schappijen hebben de parikoers bijkans bereikt. De aankondiging van een 5V2 percents lening door de Export Financiering Maat schappij tot een bedrag van 25 miljoen en a 99 percent behoeft dan ook zeker niet als een krachttoer te worden beschouwd, ook al moet het karakter van deze obli gaties in aanmerking worden genomen en kunnen ze met, die van de elektriciteits maatschappijen niet op één lijn worden gesteld. Maar de 5 percents obligaties van de Export Financiering Maatschappij heb ben het reeds tot ongeveer 96 percent ge bracht en een rendement van ruim 5'/2 per cent ligt thans meer dan 1 percent boven dat van de Nederlandse staatsfondsen. De aandelenmarkt Hoewel, gelijk we de vorige week met enkele cijfers hebben doen zien, op de aan delenmarkt een lusteloze stemming blijft heersen, is de dalende rentestand ook daar niet ongemerkt voorbijgegaan. Dit komt wel zeer' duidelijk uit in de daling van het gemiddeld rendement van Nederlandse aandelen, zoals het elke drie maanden door de Rotterdamsche Bank wordt be cijferd. Van gemiddeld 4.4 percent ultimo september 1955 als laagste punt sedert ultimo 1948 is het aandelenrendement ge leidelijk tot 7.9 percent ultimo december 1957 opgelopen, einde maart jongstleden was het echter weer tot 7.2 percent terug gegaan. Deze daling heeft plaats gehad ondanks het feit dat de sedert de laatste tijd uitgekeerde dividenden dooreengeno- men niet lager, eerder hoger waren dan het vorig jaar en het is dus de koersstijging, welke sinds het einde van 1957 is ingetre den, waardoor het gemiddeld aandelen- rendement is gedaald. De algemene beurs index, gebaseerd op de noteringen van 51 aandelen is gedurende de laatste drie maanden van 166.18 tot 181.33, ofwel met 9.1 percent gestegen. De koersstijging op de aandelenmarkt is in het algemeen zeker niet veroorzaakt door optimistische verwachtingen voor de bedrijfsontwikkeling in het lopende jaar. Er is hier en daar een uitzondering, maar in de meeste gevallen wordt voor 1958 een teruggang van de omzet, een verdere stij ging van de kosten derhalve een daling van de bedrijfswinsten verwacht; boven- ADVERTENT1E op de overhemdenmarkt is het nieuwe Kerko „Espresso" shirt. Eindelijk een shirt, waarbij no-iron inderdaad be tekentniet of nauwelijks strijken! En een oronized boord, die 16 uur per dag keurig glad blijft zitten. „Espresso" shirts kosten slechts f 13.50. De radiohandelaar K. te Deventer heeft onlangs aan de P.T.T. gevraagd, voor eigen rekening een televisiesteunzender te mo gen plaatsen op de Deventer toren, om een goede ontvangst van de Duitse t.v.-zenders in wijde omgeving mogelijk te maken. Bo vendien zouden de t.v.-antennes in dit ge bied vereenvoudigd kunnen worden. Zijn verzoek is doorgegeven aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Thans is de radiohandelaar medegedeeld, dat als de minister uit een oogpunt van algemeen beleid geen be zwaar tegen zijn plan zou hebben, aan de Nozema zou moeten worden gevraagd of deze in dit geval afstand wil doen van haar alleenrecht ten aanzien van de aan leg en exploitatie van zenders, nadat een onderzoek naar de technische mogelijk heden in gunstige zin zou zijn uitgevallen. Pas als de Nozema akkoord gaat, kan het verlenen van een machtiging ter sprake worden gebracht. dien wordt algemeen over de funeste in vloed van de opnieuw hogere vennoot schapsbelasting geklaagd. En het is dus enkel de dalende rentestand, welke de hogere waardering van aandelen heeft ver oorzaakt. De kapitaalmarkt Wat de verruiming op de kapitaalmarkt betreft, hebben wij er reeds eerder op ge wezen dat zij niet in de eerste plaats een gevolg is van grotere besparingen, dan wel van een verminderde vraag. Wel kan wor den geconstateerd dat, als gevolg van de verhoogde spaarrente en het dalend ren dement' van obligaties, de spaarbanktegoe den weer toenemen. Maar hoewel de nieu we besparingen ongetwijfeld op de kapi-, taalmarkt van invloed zijn, toch is de in vrij snel tempo gedaalde rentestand niet allereerst daarvan het gevolg. Want de kapitaalhonger van de gemeenten is nog lang niet gestild, ook al distribueert de Bank voor Nederlandsche Gemeenten de door haar verkregen miljoenen thans geleidelijk over de verschillende gemeen ten. Deze hebben nog altijd een vlottende schuld van ongeveer 2 miljard en het Centraal Planbureau raamt voor 1958 het nettoberoep van de lagere overheid op niet minder dan 1.4 miljard; de centrale over heid heeft weliswaar beloofd dit jaar van een beroep op de kapitaalmarkt te willen afzien, maar zal door de vergroting van haar uitgaven na verloop van tijd onge twijfeld weer voor nieuwe kastekorten komen te staan. Bedrijfsleven In zoverre draagt de verruiming op de kapitaalmarkt dus een min of meer gefor ceerd karakter. Daar komt bij en dit is zeker niet de minst belangrijke factor dat de investeringen bij de Nederlandse ondernemingen in het lopende jaar worden beperkt, zoals uit vele jaarverslagen valt te lezen. Niet alleen de onzekere conjunc tuur en de stijgende bedrijfskosten nopen de directies op dat punt tot grote voor zichtigheid, ook de verzwaarde belasting druk en met name ook de opschorting van de investeringsaftrek worden in de versla gen als redenen daarvoor genoemd. Van hoe groot belang deze investerings aftrek voor sommige bedrijven is, blijkt wel zeer duidelijk uit de cijfers van de K.L.M. over 1957. Zonder die investerings aftrek van 11,4 miljoen, zou de winst over dat jaar slechts 11,5 miljoen hebben bedragen en onvoldoende zijn gev/eest voor de betaling van 7 percent dividend over het vergrote kapitaal. De K.L.M. verkeert nog in de gunstige positie dat de inves teringsaftrek ook voor 1958 in een aantal gevallen van kracht blijft, namelijk voor investeringen in vliegtuigen voor inter nationaal verkeer en ook de scheepvaart maatschappijen zullen er nog van kunnen profiteren. Maar overigens is de investeringsaftrek opgeschort, hetgeen wil zeggen dat de ondernemingen in het lopende jaar een groter deel van de winst aan de fiscus zullen moeten afdragen. Hierdoor wordt uiteraard hun liquiditeitspositie ongunstig beïnvloed en men ziet dan ook het ver schijnsel dat, teneinde deze liquiditeits positie op peil te houden, vele ondernemin gen het dividend over 1957 geheel of ge deeltelijk in aandelen betalen, waarbij in sommige gevallen van de agio-reserve wordt gebruik gemaakt. Dit heeft voor de aandeelhouders het voordeel dat over het in aandelen ontvangen dividend geen in komstenbelasting is verschuldigd, maar de vennootschap zal voortaan over een groter kapitaal dividend moeten betalen. De vraag hoe lang de verruiming op de kapitaalmarkt zal aanhouden is daarom niet gemakkelijk. Zeker is wel dat als zij verder toeneemt, zulks met een verdere teruggang van de conjunctuur dan wel met de vrees daarvoor, verband houdt. WASHINGTON (UP) De Ameri kaanse minister van Defensie, McElroy, en de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Twining, vertrekken vandaag naar Parijs om de bijeen komst van de raad van ministers van De fensie der NAVO landen bij te wonen, die dinsdag in Parijs begint. LONDEN, (Reuter) Duncan Sandys, de Britse minister van Defensie, zal zon dag naar Parijs vliegen. Men verwacht, dat Duncan Sandys voor het begin van de conferentie met zijn Franse collega Cha- ban-Delmas, zal spreken. De mogelijk heid bestaat, dat de ministers der zeven ledenlanden van de Westeuopese unie Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Groot- Brittannië, België, Nederland en Luxem burg vóór de conferentie informeel zul len beraadslagen over standaardisering van de wapenproduktie en het militaire wetenschappelijke onderzoek. Deze kwes tie is door de ministers van Defensie van Frankrijk, West-Duitsland en Italië in Rome besproken. (AFP) Over hetgeen de drie mi nisters in Rome hebben besproken, is geen communiqué uitgegeven. De minis ters zouden bevestigd hebben dat de stan daardisatie en de gemeenschappelijke produktie van wapens in de Westeuropese Unie bestudeerd moet worden. Minister Chaban-Delmas, verklaarde voor zijn vertrek uit Rome dat er slechts over klassieke bewapening is gesproken. Vijfentwintig verschillende landen uit vier van de vijf werelddelen zullen in augustus vertegenwoordigd zijn op het derde wereldmuziekconcours in Kerkrade. Blijkens liet voorlopig programma, dat i binnenkort verschijnt, zijn de ruim twee- j honderd .amateurmuziekkorpsen, harmo- j niën, fanfares, symfonie-orkesten, rnando- i line- en accordeonorkesten, die aan de concourswedstrijden deelnemen afkomstig uit de Verenigde Staten, België, Belgische Congo, Canada, Denemarken, Duitsland, 1 Engeland, Frankrijk, Algerië, Frans Guya- na, Senegal, Ierland, Israel, Italië, Joego slavië, Luxemburg, Nederland, Suriname, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, San Ma rino, Soedan, Spanje en Zwitserland. Als omlijsting van het concours verwacht Kerkrade dit jaar bovendien enkele be faamde beroepskorpsen, zoals dat van de Garde Republikein uit Parijs en de Royai Horse Guards uit Engeland. (Van onze correspondent in Londen) Het verluidt dat in de komende weken een nieuwe Britse waterstofbom bij het Christmas-eiland in de Stille Oceaan tot ontploffing zal worden gebracht. Waar schijnlijk vormt deze bom de laatste fase van de ontwikkeling van een koplading voor een geleid projectiel van een type, dat een afstand van drieduizend kilometer zou kunnen afleggen. De pas voltooide serie Russische explosies zou eveneens ten doel gehad hebben gegevens te verkrijgen inzake de vervaardiging van raket-kern ladingen. De regering trekt zich niets aan van protesten tegen de H-bomproeven, omdat deze niet eerder zullen worden stopgezet voordat men over alle gegevens beschikt, die alleen deze experimenten kunnen opleveren. De liberale partij heeft premier Mac- millan verzocht een nieuw onderzoek te laten instellen naar de radio-activiteit in de atmosfeer boven Groot-Brittannië en niet te wachten op het onderzoek, dat in de herfst zal worden gehouden. De Britse medische raad van onderzoek had de laat ste keer in juni 1956 over de radio-activi teit gerapporteerd. Toen waren vier grote bommen (met een capaciteit gelijk aan een miljoen ton springstof elk) tot ont ploffing gebracht. Thans bedraagt dit aan tal meer dan vijftig. Een Canberra-straal- bommenwerper, die op de geheime lijst staat, en speciaal was uitgerust voor de nieuwe H-bomproef, is gisteren op een hoogte van 17.600 meter uit elkaar ge sprongen. De twee piloten redden zich door middel van parachutes. Zij werden licht gewond. Een parachute-sprong van een dergelijke hoogte betekent tevens een nieuw wereldrecord. Het vorige record be droeg 13.600 meter. De zuurstofmaskers van de beide militairen werden door de hevige luchtdruk afgerukt. Het is niet on mogelijk, dat dit ongeluk de H-bomproef zal vertragen. Het gaat nog steeds niet best met de binnenscheepvaart. Een gevolg hiervan geeft 0 j' e staand beeld te zien. Langs de zuidelijke oever van het Noordzee kanaal, bij de Kleine Sluis in IJmui- den, ligt een grote rij schepen van bin nenschippers werkeloos. Er is slapte in het transportbedrijf. Maar de binnen schippers hopen toch spoedig weer vracht te varen, want het seizoen voor kunstmesttransport breekt aan. De spoeling dreigt echter dun te worden; van elders komen er namelijk elke dag nieuwe schepen een strategisch gun stige ligplaats kiezen, in de lange rij, die a's maar langer wordt.... (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië heeft het sombere vooruitzicht op een gelijktijdige bus- en spoorwegstaking, doordat het tribunaal van de spoorwegen (een arbitrage-orgaan, waarin directie, vankbonden en regering vertegenwoordigd zijn) de looneis van de spoorbonden, die 450.000 man vertegen woordigen, heeft verworpen. De eis werd redelijk geacht, doch het tribunaal is van oordeel, dat het bedrijf, dat alleen door leningen het hoofd boven water kan hou den, de gevraagde loonsverhoging niet kan dragen. Deze zou alleen verantwoord zijn bij een ingrijpende, en hoogst schadelijke, inkrimping van de diensten. Het enige lichtpunt is, dat de bonden, die wel ver bitterd zijn, nog niet met staking hebben gedreigd. Zij willen trachten de bespre kingen te heropenen. Het is echter on waarschijnlijk dat er een uitweg kan wor den gevonden. Het loon-tribunaal is verdeeld over de kwestie. Hetzelfde is het geval met de regering en het bestuursorgaan voor het genationaliseerde transport. Enerzijds heerst de mening, dat het loonvraagstuk niet losgemaakt mag worden van de fi nanciële crisis, waarin de Britse spoorwe gen verkeren. Daartegenover vraagt men zich echter af of het billijk is, het perso neel te laten opdraaien voor de verliezen die hoofdzakelijk een gevolg zijn van de modernisering van het materieel. De Britse spoorwegen worden niet door de regering gesubsidieerd. Indien het tot een conflict komt, zal de regering waarschijnlijk tot een ander fi nancieringsstelsel moeten overgaan. Bo vendien zou een staking het einde beteke nen van de officiële loon- en prijs-politiek, die staat en valt met de van de bonden verlangde zelfbeheersing. De vakverenigingen hebben maanden lang aangedrongen op lonen die aangepast zijn aan de kosten van levensonderhoud maar de regering wil hier niet van weten Vijftigduizend man personeel van het Londense buspersoneel is van plan 5 mei te staken. Deze staking kan samenvallen met een spoorwegstaking in het gehele land. De Australische minister van Immigra tie, Downer, heeft meegedeeld dat de Australische regering terstond een bedrag van twintigduizend Australische ponden 170.000) beschikbaar heeft gesteld voor hulp bij het voorzien in dringende be hoeften van de landverhuizers, die met het vergane Noorse schip „Skaubryn" op weg naar Australië waren. ADVERTENTIE De kruik gaat zo lang te water tot zij barst. Zonder overigens mr. Struycken, de minister van Binnenlandse Zaken, publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en bezits vorming met een kruik te willen verge lijken, acht ik dit gezegde toch eventueel op hem van toepassing. In de dagelijkse omgang is hij bepaald een aangenaam mens, maar o wee, als hij voor de volks vertegenwoordiging staat. Dan pleegt hij op zijn minst de indruk van zekere regen- ten-hooghartigheid te maken. Dit vooral door een tekort aan betoon van besef, dat de Kamer het volste recht bezit, ja de taak heeft haar controlerende functie te ver vullen en dat anderzijds een minister ver plicht is naar beste vermogen aan de leden van de Staten-Generaal verantwoording voor het gevoerde of te voeren beleid af te leggen. Meer dan eens reeds viel er dan ook bij gedachtenwisseling tussen minister Struycken en een van de Kamers een iet wat geprikkelde stemming waar te nemen. In de afgelopen week is dit in wel zeer ernstige mate in de Eerste Kamer het ge val geweest. Laat ik meteen voorop stellen, dat mijns inziens zakelijk het gelijk' aan de zijde van de minister was, toen hij, naar aanleiding van uiteenzettingen van de anti revolutionaire senator prof. Hellema in verband met het vraagstuk van sanering van het met ontzaglijke tekorten te kam pen hebbende fonds voor ambtenarenpen- sioenen, niet bereid was nadere mededelin gen te doen over het thans bij de Raad van State aanhangige sanerings-ontwerp. In derdaad heeft een minister het volste recht in een dergelijk stadium niet reeds inlich tingen te verstrekken omtrent de inhoud en opzet van een wetsontwerp. Dat ware tegenover de Raad van State al bijzonder onhoffelijk. Bovendien bestaat dan nog al tijd de mogelijkheid, dat tengevolge van het interne beraad van de Kroon (Staats hoofd en Ministers) het ontwerp, zoals het tenslotte bij het parlement ter 'tafel zal komen, er anders zal uitzien dan het geval was, toen het zoeven genoemde hoge col lege van staat er nog advies aan de Kroon over moest uitbrengen. Maar ook al kon minister Struycken terecht prof. Hellema's verlangen om er nu vast meer van te horen te krijgen, van de hand wijzen en ook al moge van zijn kant die afgevaardigde zich evenmin van zijn makkelijkste of min zaamste kant hebben laten zien (horen), dit alles kon bepaald niet de uitermate onheuse ministeriële opmerkingen recht vaardigen, die in de gemeenlijk zo serene sfeer van een debat in de Eerste Kamer te beluisteren vielen. Trouwens, de bewinds man was zover gegaan, dat hij geheel ten onrechte prof. Hellema van vals citeren had beticht. Dit was toch zeker geen stijl meer. Gelijk het daarna ook niet bijster elegant genoemd kon worden, dat mr. Struycken, in stee van ruiterlijk de door hem begane fout te erkennen, dit slechts schoorvoetend deed. Als men bedenkt, hoe meer dan eens op het Binnenhof reeds goede gronden voorhanden zijn geweest om te klagen over een al te matige verdediging door minister Struycken van daar bestreden voorstellen, bestaat er bepaald reden voor hem wat voorzichtiger te werk te gaan met de wijze, waarop hij zich tegenover de Kamers ge draagt. Op een gegeven ogenblik toch zou hij, bij voortzetting van zijn hier geschetste wijze van optreden, lelijk tegen de parle mentaire lamp kunnen lopen. Gaarne zij aangenomen, dat hij het allemaal niet zo kwaad bedoelt. Maar tenslotte komt het op de indruk aan, die de afgevaardigden van hem krijgen en die kan bepaald heel wat beter zijn. Hij zal er dan ook ongetwijfeld goed aan doen in den vervolge, wanneer hij zich ter Kamer opmaakt, in de vrien delijkste en hoffelijkste stemming de zaal te betreden en daarna ook in zijn uiteen zettingen van die stemming blijk te geven. De communisten in de Tweede Kamer Na het bovenstaande over „sfeer" in en tijdens het parlementair debat, kom ik vanzelf tot de broedertwisten in de com munistische gelederen. Dit dan in verband met het feit, dat de Tweede Kamer, naar nu wel met zekerheid te voorspellen valt, bij de hervatting van haar openbare werk zaamheden op 15 dezer, in het bezit zal zijn van twee fracties, elk van communis tische huize. Immers, het klaverblad van vier, dat de meerderheid uitmaakt van wat tot dusverre de zeven leden tellende frac tie van de Communistische Partij Neder land was, en dat door het partijbestuur als niet zuiver in de leer is veroordeeld, is niet bereid overeenkomstig het verlangen van dat bestuur het Kamerlidmaatschap neer te leggen. Er zal dus niets anders opzitten, dan dat de Kamer met het bestaaan van twee voortaan gescheiden communistische „clubs" zal hebben rekening te houden. Naast de verschillende, in mijn bijdrage van de vorige week aangeroerde problemen (verdeling van de spreektijd ingeval van fractiegewijze rantsoenering, toekenning van plaatsen in commissies, de plaatsing in de vergaderzaal, enz.) rijst er natuurlijk dok het probleem van de denkbare geneigd heid van de twee groepen om elkaar over en weer in 's lands vergaderzaal „de waar heid" te zeggen. Althans, datgene, wat elk op hun beurt daarvoor aanzien! Mij dunkt, dat er in het algemeen veel voor te zeggen valt, dat een dergelijke onderlinge ruzie van nature niet zozeer behoort te worden uitgevochten in de Kamer als wel elders. Daarom zal dan ook de Kamervoorzitter de niet zo gemakkelijke taak hebben, alle zei len bij te zetten om te voorkomen, dat de parlementaire gedachtenwisseling gebruikt, eventueel zelfs misbruikt, zal worden, voor de interne communistische twisten. Toch is het denkbaar, dat het door hem nog niet als zulk een ramp zou worden beschouwd, bij de aanvang van het „nieuwe bestel" van twee communistische groepen, de beide partijen onder het „mits" natuurlijk, dat zij de toelaatbare parlementaire vormen daarbij in acht zullen nemen de gelegen heid te laten, eens eVen af te reageren. Dat kan namelijk, menselijk en psycholo gisch bezien, zijn nut hebben. Daarna zal er immers allicht, juist doordat hierdoor de gemoederen wat minder opgekropt zullen zijn, niet meer bij wijze van spreken een dagelijkse behoefte bestaan om elkaar als wel of niet trouwe communistische volge lingen van Moskou in geestelijke zin in 's lands vergaderzaal te bestoken. In elk geval zou de rest van de Kamer er bepaald wijs aan doen, zich niet te mengen in zulk een eventuele woordenstrijd. Tenslotte die nen de overige afgevaardigden te beseffen, dat er waarlijk wel nuttiger arbeid in de Kamer te verrichten valt dan op een of andere wijze nog de rol van stokebranden bij zulk een politieke burenruzie te ver vullen. Van Nuttige parlementaire arbeid gesproken, kan ik gelukkig met de vermel ding van een in dat opzicht verblijdend resultaat deze beschouwingen besluiten. Mijn gedachten gaan hier uit naar de keu rig op tijd bij de Tweede en bij de Eerste Kamer binnengekomen brief van de minis ter van Buitenlandse Zaken, waarbij deze, „ter stilzwijgende goedkeuring", zoals de term luidt, de voorgenomen toetreding heeft, overgelegd van het Koninkrijk in Europa tot de bepaling van de Europese conventie betreffende de rechten van de mens, waardoor Nederland het individuele klachtrecht erkent. In korte trekken komt die bepaling hierop neer, dat elke staat, die tot haar toetreedt, de bevoegdheid aan vaardt van een daartoe dank zij die con ventie door de Raad van Europa te Straats burg in het leven geroepen commissie, om kennis te nemen van individuele klachten (d.w.z. klachten van onderdanen of van groepen van onderdanen van de staten in kwestie) over eventuele schending van de in de conventie vastgelegde rechten van de mens. Lang heeft het Plein er van afgezien, van de gelegenheid gebruik te maken om Nederland de bevoegdheden van die com missie te doen erkennen. Allengs is er in toenemende mate van de zijde van de volksvertegenwoordiging op aangedrongen, dat ook ons land tot die stap zou overgaan. Tenslotte bleek de regering bereid aan dit verlangen te voldoen. Intussen bleef het de vraag, of bedoelde aanvaarding voor het gehele Koninkrijk, dus mede voor de Rijksdelen in de West, haar beslag zou kunnen krijgen, dan wel of die niet van de partij zouden wensen te zijn. Bij de ver dediging van zijn begroting in februari j.l. in de Tweede Kamer had minister Luns toegezegd, er zorg voor te zullen dragen, dat vóór 1 april met betrekking tot deze aangelegenheid spijkers met koppen zouden worden geslagen. Welnu, hij is zijn belofte nagekomen, want op 31 maart heeft hij medegedeeld, dat Suriname en de Neder landse Antillen zich afzijdig wensten te houden, terwijl Nederland (het Koninkrijk in Europa) de desbetreffende regeling wel aanvaardt. Omtrent de vraag of dit kon gebeuren door eenvoudig hiervan per brief mededeling aan de Raad van Europa te doen, dan wel of er eerst nog parlemen taire goedkeuring moest plaats vinden, zijn de deskundigen het niet helemaal eens. Daarom is nu voor alle zekerheid de weg bewandeld van de stilzwijgende parlemen taire goedkeuring. Dit komt hierop neer, dat uiterlijk dertig dagen, nadat bovenbe doelde brief van minister Luns bij de Kamers is binnengekomen, de toetreding rechtskracht zal hebben, tenzij het door de Grondwet hiervoor vereiste aantal afge vaardigden de wens te kennen zou geven, een en ander pas met behulp van een goed- keuringsontwerp tot stand te laten komen. In het licht van de omstandigheid, dat juist het parlement zelf op de stap in kwestie heeft aangedrongen, is het nauwelijks denkbaar, dat er thans alsnog de wens zou blijken te bestaan een wetsontwerp ter goedkeuring van de aanvaarding van de bevoegdheden der Straatsburgse commissie ingediend te krijgen. Neen, alles wijst er op, dat met de stilzwijgende goedkeuring zal'worden volstaan. Ik heb van deze aan gelegenheid gewag gemaakt, omdat het verheugend is, dat ook Nederland het in dividuele klachtrecht erkent. Maar tevens, aangezien men hier te maken heeft met een gelukkig staaltje van goede opbouwen de invloed van het parlement op het stuk van het buitenlands beleid. Dr. E. van Raalte is het voor aanstaande moeders te vertoeven in onze nieuwe, geheel afge zonderde Keuze-Kleding-Corner Het is er intiem..ja, daar heerst 'n eigen, vertrouwelijke sfeer. Kiese, taktvolle, des kundige verkoopsters tonen, volgens de nieuwste principes, de methode, gedeel telijk de coupe voort durend aanpassend te vormen, terwijl tóch het modieuze en flatteuze behou den blijftI ANEGANG 46 - HAARLEM - TEL. 14651 Voor Baby en Kleuter óók Gr. Houtstr. 116 BONN, (Reuter) De speciale cor respondent van het Hamburgse blad „Die Welt", Giselher Wirsing, meldt uit Genè- ve, dat het Algerijnse bevrijdingsfront FNL met de Russen onderhandelt over wapens voor de opstandelingen in Algerije. Een delegatie van drie man van het FNL zou onlangs in Praag en Moskou geweest zijn. De Russen zouden zich bereid ver klaard hebben op zekere voorwaarden wa pens aan het FNL te leveren. De Russen zouden wensen dat de leider van het Alge rijns actiecomité in Tirana (Albanië), Ali Boe Hali, opgenomen wordt in het FNL be stuur voordat een besluit genomen kan worden over de levering van zware wa pens aan de opstandelingen. De Algerijnse leider Ferhat Abbas heeft volgens Wirsing gezegd, dat het weinig twijfel lijdt of het FNL zal de Russische voorwaarden aanvaarden, daar de behoef te aan wapens dringend is: Het bevrij dingsleger zou Russische MIG-straalja- gers willen hebben en een „luchtbrug" tus sen Albanië en Zuid-Algerije tot stand willen brengen. MONTREUX, (Reuter) Een woord voerder van het FNL heeft ontkend, dat Abbas kortgeleden, „alvorens uit Noord- Afrika te vertrekken", een onderhoud heeft gehad met een vertegenwoordiger van „Die Welt". Hij verklaarde dat Abbas in Tunis is en dat hij voorlopig niet naar zijn woning in Montreux zal terugkeren. Hij voegde hieraan toe dat hem „niets be kend" is omtrent de andere mededelingen van de correspondent van „Die Welt" in zijn verslag van het onderhoud, dat hij met Abbas zou hebben gehad. Hij sprak zijn „grote verwondering" over het gepubli ceerde uit. OSLO (Reuter) De Noorse (socialisti sche) regering heeft een resolutie van 45 sociaal-democratische volksvertegenwoor digers, waarin de eis werd gesteld dat Noorwegen, door gebruikmaking van het vetorecht, eventuele uitrusting der West- duitse strijdkrachten in NAVO-verband met kernwapens zou verhinderen, verwor pen. In een kabinetsverklaring wordt ge zegd dat de resolutie „geen gegevens bevat, welke het geven van speciale lastgevingen aan de minister van landsverdediging zou rechtvaardigen". PARIJS (UP) In NAVO-kringen ge looft men niet dat een land veto kan uit spreken over de kernbewapening van West-Duitsland. Geen lid van de organisa tie kan zich mengen in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land, zo wordt gezegd. De NAVO heeft de herbe wapening van West-Duitsland formeel goedgekeurd en deze is verder een zuiver Westduitse kwestie, waarop geen NAVO- lid invloed kan uitoefenen. In bepaalde Franse kringen is men van oordeel dat door het besluit van de Bonds dag de akkoorden ten aanzien van de Duitse herbewapening, die in 1954 in Parijs werden gesloten, zijn geschonden. Krach tens deze akkoorden mogen in West-Duits land geen kernwapens worden vervaardigd. Er werd niet gezegd uat de Bundeswehr niet met kernwapens mag worden uitge rust. OSLO (Reuter) De Noorse eerste mi nister, Einar Gerhardsen, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt het te betreuren dat de 45 parlementsleden „deze belangrijke en moeilijke kwestie" op deze manier hebben aangepakt. Het zenden van kernwapens naar West- Duitsland, aldus de resolutie, zou leiden tot de kernbewaping van Oost-Duitsland, en andere Oosteuropese landen. Op de Noorse regering wordt een beroep gedaan „deze ramp te voorkomen door een prin cipieel standpunt in te nemen" op de NAVO-vergaderingen. PRAAG (Reuter) De ministers van Bui tenlandse Zaken van Tsjechoslowakije, Polen en Oost-Duitsland spreken thans in Praag over de stappen van de Duitse bondsregering tot verkrijging van tactische kernwapens. WASHINGTON (UP) De Poolse rege ring heeft haar „zeer grote bezorgdheid over het bewapenen van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens" ter kennis van de Amerikaanse regering gebracht. FRANKFORT (UP) De gemeenteraad van Frankfort heeft een socialistische, dooi de vrije democraten gesteunde motie, die beoogt een volksstemming te houden over het a] dan niet met kernwapens uitrusten van de Bundeswehr, aangenomen. De chris ten-democraten stemden tegen. In Göttin- gen, bij Stuttgart, hebben 1300 arbeiders van een machinefabriek gedemonstreerd tegen het uitrusten met kernwapens van de Bundeswehr.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13