Uitgaan in Haarlem Politieke kater in Washington na Gromyko's propagandazege wagenjasje, Kort en bondig j 13 Minister Dulles gebruikt halve waarheden om de harde waarheid over proeven te verhullen Minister Luns naar Londen en New York Prinsessen terug in Sankt Anton Leeuw en lam Schadevergoeding voor Nederlander in Australië Regering vindt door rechter bepaalde bedrag te hoog Arbeidsbemiddeling voor gerepatrieerden Twee kinderen overreden Kerkelijk Nieuws Gasmaskers krijgen nieuwe ventielen Bezorgdheid over positie van handelsavondonderwijs Geen plasticboten bij het leger Directeuren-generaal van de EEG benoemd Veertien getuigen in de zaak tegen majoor K. In verre toekomst derde verkeerstunnel onder Noordzeekanaal Kort geding over jongen die van school gestuurd is VRIJDAG 11 APRIL 1958 (Van onze correspondent in Washington) Wanneer iemand een „kater" heeft, dan tracht hij vaak op twee manieren over zijn malaise heen te komen: hij gaat na in welk opzicht hij gefaald heeft en neemt zich voor in het vervolg beter op te passen. Het nakaarten en de goede voornemens zijn echter meestal slechts lapmiddelen om sneller door de gedeprimeerde stem ming heen te komen. De kater-periode is zelden de tijd waarin men werkelijk „het mes hanteert" en de toestand tot op het bot analyseert. De politieke kater, waar Washington mee te kampen heeft na de propaganda-zege der Russen, vertoont alle aspecten van de individuele kater. Allereerst het nakaarten: „Het was niet nodig geweest zulk een formidabele klap op te lopen". Men heeft te Washing ton een dag of tien te voren geweten dat de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko een verklaring zou afleggen over het stopzetten van proeven met kern wapens. Waarom zo vraagt men zich achteraf af hebben we de propaganda- kracht van die verklaring niet bij voor baat ondermijnd door aan de wereld te onthullen welk een indrukwekkende serie proeven de Russen zo juist ten einde heb ben gebracht? De Amerikanen zijn nauw keurig op de hoogte van de aard en het aantal dezer proeven, maar om vrij duis tere redenen van „veiligheid" wordt deze kennis strikt geheim gehouden. President Eisenhower heeft toegegeven dat de Amerikaanse propaganda mis schien heeft gefaald en er zijn leden van zijn regering, die de Russen de wind ge heel uit de zeilen hadden willen nemen door zelf het eerst een verklaring af te leg gen a la Gromyko. Deze tactiek is bewust verworpen. Iets anders kon men echter niet bedenken. Zonder iets te doen heeft men in spanning zitten wachten of Gromy ko de geduchte zet zou doen Wat de goede voornemens betreft: „De Amerikaanse informatie- en propaganda- dienst moet verbeterd worden, want een dergelijke propaganda-nederlaag moet in de toekomst worden vermeden". Gemak kelijker gezergd dan gedaan. Men behoeft niet bijzonder scherpzinnig te zijn om vast te stellen dat de Russische verklaring in wezen niets aan de situatie veranderde. Het was een gebaar dat de Russen niets kostte en grote propaganda- winst opbracht. In de Sovjet-Unie, in de satellietlanden, in Japan en India, zelfs onder de Britten hebben de Russen niette min aanmerkelijk succes gehad. Het is nu eenmaal zo dat zeer velen in de wereld wel willend luisteren naar holle propaganda; die aangenaam in de oren klinkt. Diezelf de massa zou kregel worden, indien een zakelijke voorlichting onomwonden uit een zou zetten wat de onaangename waar heid is. Indien de politieke leiders van de wes terse wereld ronduit zouden verklaren hoe de zaken staan, dan moet hun uiteenzet ting ongeveer als volgt luiden: Wij zijn ervan overtuigd dat de communisten in de wereld willen houden wat zij hebben en dat zjj hun invloed en macht willen uitbrei den, waar dat maar mogelijk is. Wij zijn in conventionele strijdkrachten verre de minderen van de communisten en expan sie van het communisme kan alleen wor den tegengegaan dank zjj de afschrikwek kende kracht, die er uitgaat van een even tuele oorlog met kernwapens. Juist omdat deze kernwapens, in allerlei omstandighe den, het communistische overwicht in mankracht te niet kunnen doen, moet het Westen deze wapens intensief beproeven, verfijnen en variëren. Daar met name het anti-raket raket hoofdzakelijk nog slechts op papier bestaat, zullen de proeven nog gedurende onafzienbaar lange tijd moeten doorgaan. Aldus in een denkbeeldige openhartig heid, de leiders van het Westen. Dit is de harde waarheid. Niemand leest zo iets graag, want zo rijst een toekomstbeeld op De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gistermiddag met een K.L.M.-toestel naar Londen vertrok ken. Uit de Engelse hoofdstad vertrekt de minister met de „Queen Elizabeth" naar New York. Op dinsdag 15 april komt het schip in de haven van New York aan. Op dezelfde dag beginnen de vergaderingen van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. „De Nederlandse regering volgt soms met enige teleurstelling de politieke acti viteiten van de Verenigde Naties", zei de minister vóór zijn vertrek. „Maar aan het economisch en sociale werk van de V.N. hecht Nederland bijzonder veel waarde. Ons land beschouwt het dan ook als een bewijs van de uitstekende naam, die onze delegaties op dit gebied hebben verwor ven, nu met bijkans algemene stemmen Nederland voor een tweede periode van vier jaar als lid van de ECOSOC is herko zen". Na de bijeenkomst van de ECOSOC te hebben bijgewoond vertrekt minister Luns naar Washington, waar hij op 23 en 24 april besprekingen zal voeren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. Vraagstukken als de top conferentie en het Indonesisch conflict zul len tijdens dit onderhoud aan de orde ko men. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Young, is dezer dagen met vakantie naar de Verenigde Staten vertrokken. Minister Luns hoopt, dat de ambassadeur in Washington ook bij het onderhoud aanwezig zal zijn. Uiterlijk 28 april denkt de minister in Nederland terug te zijn. Op 29 april begint te Straatsburg de ver gadering van de ministers van de Raad van Europa en begin mei volgt in Kopen hagen de voorjaarsconferentie van de mi nisters van JBuitenlandse Zaken der NAVO landen. De prinsessen Beatrix en Irene, die haar vakantie in Sankt Anton onderbroken hadden om het huwelijk van prinses Ma rie Adelaide en graaf Henckel von Don- nersmarck in Luxemburg bij te wonen, zijn vrijdagochtend per vliegtuig in Inns bruck teruggekeerd. vol spanning en met een wezenlijk gevaar van een catastrofale oorlog. De westerse voorlichting al is zij ook eerlijker dan de communistische durft niet aldus „tot op het bot" te gaan. Dat bleek nog weer eens duidelijk tij dens minister Dulles' persconferentie, on middellijk na Gromyko's „stunt". Dulles sprak over zijn verlangen „de kernwapens uit te bannen uit de internationale arsena len." Dit is een halve waarheid, die aan genaam klinkt, maar niet slaat op de rea liteit van 1958. Men mag aannemen dat Dulles oprecht verlangt naar een utopia waar de leeuw vreedzaam samenleeft met 't lam, doch hij weet ook dat zonder kern wapens het Westen in de positie van het lam zou komen zonder de minste garan tie dat de leeuw zich zou gedragen volgens de moraal van utopia. De propagandisten van het Westen beseffen dat „harde waar heden" niet populair zijn. Het gevolg is, dat ze herhaaldelijk „halve waarheden" gebruiken.... en die zijn weinig over tuigend. De Australische regering vindt het be drag dat een rechter van het hoge ge rechtshof de vorige maand heeft toegekend aan de 27-jarige Nederlandse immigrant J. M. Thoonen te hoog. Zij heeft beroep aangetekend. De rechter had aan Thoonen een schade vergoeding toegekend van 23.385 Austra lische ponden (bijna 200.000 gulden) voor lichamelijk letsel dat hij door radio-actieve straling heeft opgelopen. Hij had in 1955 in een elektrische centrale een radio-actie ve capsule gevonden en die gedurende zes dagen in de zak van zijn overal gedragen. Als gevolg van de straling moest zijn rech terbeen worden afgezet. De Australische regering heeft haar verantwoordelijkheid erkend en wil ook wel schadevergoeding betalen, doch ruim 23.000 pond vindt zij teveel. Er is een samenwerking tot stand ge bracht tussen een aantal instanties, die medewerking willen verlenen aan uit In donesië teruggekeerde Nederlanders, die hun loopbaan daar hebben moeten afbre ken en zich voor de moeilijke taak zien gesteld zo spoedig mogelijk in ons land of daarbuiten een nieuwe werkkring te vinden. Zo kunnen gerepatrieerden, die een tij delijke werkkring zoeken in het buiten land, zich aanmelden bij het bureau voor Internationale Technische Hulp in Den Haag, het Internationaal Agrarisch Cen trum in Wageningen, het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Amsterdam, het Afrika-instituut in Rotterdam en bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Als regel komen voor een tijdelijke werkkring in 't buitenland alleen zij in aanmerking, die een universitaire studie hebben voltooid of tenminste een middelbare vakopleiding hebben genoten. Ook kunnen zij in aan merking komen, die een ruime ervaring tegenover deze voorwaarden kunnen stel len. Daartoe behoren ook planters. De mo gelijkheid van uitzending is overigens be perkt en de met de internationale organi saties of buitenlandse regeringen gesloten tijdelijke contracten worden gewoonlijk voor een betrekkelijk korte periode aan gegaan. Het Internationaal Agrarisch Cen trum en het Koninklijk Instituut voor de Tropen beperken hun bemiddeling in hoofdzaak tot hen, die zijn opgeleid voor de landbouw en tropische cultures en daar in ervaring hebben. Gerepatrieerde landgenoten, die van plan zijn zich voorgoed in het buitenland te vestigen, kunnen zich wenden tot de aanmeldingskantoren voor de emigratie. Zij, die in Nederland wensen te blijven, kunnen zich als regel het beste wenden tot het gewestelijk arbeidsbureau in hun woonplaats. Alle instanties beschikken over unifor me registratie-formulieren, die na invul ling worden doorgezonden naar de instel lingen, welke eventueel bemiddeling kun nen verlenen. Het is dus niet strikt nood zakelijk, dat men zich direct wendt tot net kantoor, waar de aanmelding uiteindelijk in behandeling wordt genomen. Donderdagmiddag is de driejarige Paula van der Linden op het Zaandammerplein in Amsterdam onder de aanhangwagen van een vrachtauto gekomen. Zij was op slag dood. In Emmercompascuum is de elfjarige Gerard Vosseman. toen hij met een land bouwer op een tractor meereed, gevallen en onder de wielen gekomen. De jongen werd ernstig gewond en is tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Emmen over leden. Ned. Herv. Kerk Beroepen en aangenomen naar Nijmegen als zendingspred. voor de Chinese kerk van West-Java met standplaats Bandung J. Schipper, kand. te Oegstgeest. Beroepen te Neerlangbroek (toez.) H. van der Lin den te Scherpenzeel (Geld.); te Broek in Waterland (toez.) H. van Coeverden te Utrecht, oud-secretaris Oecumenische Jeugdraad in Nederland. Geref. Kerken Beroepen te Culemborg A. Bolwijn, kand. te Amsterdam. Tweetal te Delft (vac. E. de Vries) H. D. Bruggeman te Rot- terdam-Schiebroek, waarvan eerstgenoem de is beroepen; te Hoek (Z.) H. J. Bavinck, kand. te Amsterdam-Oost; te Gorredijk H. Bade te Valthermond. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkoop G. Blom te Meerkerk; te Driebergen D. Slagboom te 's-Gravenzande. Minister Staf heeft uitvoerig geant woord op de onlangs door het Tweede Ka merlid de heer Ritmeester (V.V.D.) ge stelde vragen over gasmaskers, waarvan de ventielen ondeugdelijk bleken te zijn. De minister zegt onder meer, dat met de in 1951 beschikbare materialen geen ven tiel kon worden ontworpen, dat zou kun nen toedoen aan de thans te stellen scher pe eisen. Daarom moest thans een nieuwe constructie worden ontwikkeld. Over de keuring der ventielen zegt de minister, dat deze met grote grondigheid was opgezet en dat het zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat bij de keuring een slordigheid is begaan. Over de aanmaak van nieuwe ventielen is reeds een beslissing genomen. Verwacht wordt, dat de massafabricage een aanloop van 6 maanden zal vergen. De produktie zal op 1 oktober kunnen be ginnen en zal zes maanden later zijn vol tooid. De aanmaakkosten van het nieuwe ventiel, zijn op ongeveer 0,75 per stuk ge raamd. De constructie ervan is zodanig dat zij in de plaats van de oude ventielen gemonteerd kunnen worden. Op een congres van de Bond van direc teuren en leraren van het handelsavond- schoolondërwijs in Almelo heeft bonds voorzitter J. Robijn uit Rotterdam zijn teleurstelling uitgesproken over conclusies van de staatscommissie-Westerveld om trent de positie van dit onderwijs. De kern van moeilijkheden is gelegen in het feit, dat deze commissie in haar rapport als haar overtuiging heeft uitgesproken, dat de driejarige cursussen van het handels avondonderwijs weer onder het lager on derwijs zullen moeten worden gerang schikt, evenals de eerste drie klassen van de vijfjarige cursus. Slechts de hoogste twee' klassen zullen erkend worden als middelbaar onderwijs. Het probleem dat hieruit voortvloeit betreft ook een sa lariskwestie voor de leraren met middel bare bevoegdheid, die ook les geven aan de driejarige cursus en in de eerste drie klassen. Het Nederlandse leger zal voorshands geen gebruik maken van plastic landings- en stormboten. Op de vaarschool in Geer- truidenberg is geëxperimenteerd met zes van deze boten, die in Engeland voor het leger waren gebouwd. De boten bleken niet te voldoen aan de speciale eisen die de landmacht er aan moet stellen. Uit de proefnemingen is gebleken dat het ver vangen van de in gebruik zijnde landings- en stormboten door plasticvaartuigen nog niet mogelijk is. Het directoraat materieel landmacht zal daarom geen plasticvaar tuigen meer laten bouwen. BRUSSEL (AFP) De Europese com missie van de Europese Economische Ge meenschap (EEG) heeft in haar bijeen komst van donderdag de volgende direc teuren-generaal van haar administratie benoemd voor de externe betrekkingen: Günther Seeliger (Duitsland); voor econo mische en financiële vraagstukken: Franco Bomba (Italië); voos de interne markt: Frangois Ortoli (Frankrijk) en voor de concurrentie: mr. P. Verloren van Themaat (Nederland). Op woensdag 16 april zal het Hoog Mi litair Gerechtshof in Den Haag een begin maken met de behandeling van de zaak tegen majoor K. De zitting wordt gehouden in het gebouw van de Hoge Raad. Er zijn veertien getuigen opgeroepen. Getuigen a charge zijn: J. H. Davids, Aerdenhout; C. v. Benthem, Wassenaar; H. Tops, Den Haag; mejuffrouw C. C. Felderhoff, Den Haag en luitenant-kolonel L. C. Onderstal, Wassenaar. Getuigen 4 décharge zijn: J. Sternfeld, Voorburg; majoor J. F. van Poeteren, Oirschot; C. J. van het Hoog en J. W. van der Heide, beiden Den Haag; kapitein H. Rieter, Helmond; J. H. P. Koot, Den Haag; luitant-generaal b.d. J. H. L. Bos, Den Haag; luitenant-kolonel L. C. Onderstal, luitenant-kolonel M. C. Plaats man, Den Haag en mevrouw E. J. C. KoopmanEindhoven, Den Haag. De verdedigers van majoor K. zijn mr. Th. Muller Massis en mr. Joh. Mathuisen, beiden uit Amsterdam. De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, heeft de aandacht geves tigd op de mogelijkheid in de zeer verre toekomst van een derde verkeerstunnel (naast de Velser- en Coentunnel) onder het Noordzeekanaal. De burgemeester bracht deze gedachte, die naar hij zeide, niet nieuw is, ter sprake tijdens een lunch na een rondgang in enkele bedrijven, waar hij een kort over zicht gaf van de Zaanstreek als industrie centrum. Deze derde tunnel is door planologen gedacht aan de rand van de toekomstige uitbreiding van het westelijk havengebied van de hoofdstad, zo ongeveer ten noorden van Halfweg en een verbinding gevend naar Westzaan. Deze tunnel is nu nog een schaduw, maar er moet volgens de heer Thomassen voor gezorgd worden, dat deze schaduw op de kaart blijft staan. Het op deze tunnel aansluitende wegenplan was nog schetsmatig op de getoonde kaart aan gegeven. Door een dergelijke tunnel zou dan ook het gebied ten westen van de Zaan ontsloten kunnen worden voor in dustrievestigingen. Vandaag wordt in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de internationale persfototentoonstelling geopend, die tot 5 mei zal duren. Het Deense jurylid Lund Hansen arriveerde gisteren met zijn eigen sportvliegtuig op Schiphol, waar hij alle moeite moest doen om het voor omverwaaien te behoeden. Eerder al moest hij door een sneeuw storm in Eelde een noodlanding maken. TONEEL Zaterdag 12 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Plantage Tamarinde" van mr. Hans Keuls, onder regie van Cruys Voorbergh, die ook één van de hoofdrollen vertolkt. Verder werken aan deze voorstelling mee: Peronne Hosang, Marijke Bakker, Elly van Stekelenburg, Paul Storm, Bob Goedhart en anderen. Het decor werd door Wim Vesseur ont worpen. Zondag 13 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelstuk „De prins en de show girl" van Terence Rattigan wordt opge voerd door de toneelgroep „Theater" onder regie van Elise Hoomans. De hoofdrollen worden vertolkt door onder anderen: Anny de Lange, Kees Brusse en Rudi van Hemert. Het decor is van Johan Greter. Maandag 14 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voor stelling van „Toontje -heeft een paard getekend" van Lesley Storm. Cees La- seur regisseerde het stuk ter gelegenheid van het afscheid van Fie Carelsen en speelt een van de hoofdrollen. Andere medewerkenden aan dit stuk zijn: Elisa beth Andersen, Maria de Booy, Luc Lutz en Camille de Vries. Dinsdag 15 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstel ling van „De Cirkel" van W. Somerset Maughem onder regie van Paul Steen bergen. Aan dit stuk wordt onder meer medewerking verleend door: Ida Was serman, Annet Nieuwenhuyzen, Coen Flink en Gijsbert Teiisteeg. De kostuums werden door Max Heymans ontworpen. Dinsdag 15 april, Rembrandt-theater, 12.40-13.20 uur: Voor het Pauzetheater treedt Henri Knap gedurende veertig minuten op. Donderdag 17 april, Minerva-theater, 20.15 uur: Optreden van het gezelschap Johan Kaart met „Potasch, Perlemoer en de Pekinees" met onder anderen Johan Kaart, Johan Boskamp, Tilly Perin- Bouwmeester en Marjo de Vries. Zaterdag 19 april, Stadsschouwburg, 20 uur: „Amphitryon" van Max Croiset wordt opgevoerd door de Haagse Co medie onder regie van de schrijver, met Elisabeth Andersen, Guus Hermus en Cees Laseur. Jurriaan Andriessen com poneerde de muziek, mevrouw A. Noord- hoek Hegt ontwierp de decors. Zaterdag 19 april, Minerva, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring geeft de toneelgroep „Thea ter" een voorstelling van „Ines de Cas tro" van Henry de Montherlant, onder regie van Elise Hoomans. Ellen Vogel vertolkt de titelrol. Verder: Richard Flink en Hans Culemans. De decors werden door Johan Greter ontworpen. Zondag 20 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft nogmaals een voorstelling van „Toontje heeft een paard getekend" van Lesley Storm, onder regie van Cees Laseur, met de afscheidsrol van Fie Carelsen. MUZIEK Maandag 14 april, Concertgebouw, 19.15 uur: Leerlingen van diverse scholen in Haarlem geven ter gelegenheid van de sluiting van het Interscholair Jeugd- toernooi een jazz-demonstratie. Maandag 14 april, 21 uur: In de als Mozart- zaal ingerichte Vleeshal zullen de sopraan Hildegonde Brinkman en de bariton Jan Derksen, begeleid door de pianiste Elly Jens, fragmenten uit ,(De Toverfluit" en „Don Giovanni" latèh horen. Dinsdag 15 april, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het eerste concert van de Beethovencyclus, onder leiding van Henri Arends. Solist in dit programma is de pianist George van Renesse. Het programma luidt: ouverture Leonore I, het tweede pianoconcert en de tweede symfonie. Donderdag 17 april, Studio, 12.40-13.20 uur: Pauzetheater: Gedurende 40 minuten grammofoonplatenconcert met toelich ting van Jacques Moolenijzer. Donderdag 17 april, Concertgebouw, 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor „Cae- cilia" geeft een concert onder leiding van Anton de Beer met medewerking van onder anderen de sopraan Corry Bijster en de organist Piet Halsema. Het programma vermeldt onder meer werken van Strauss, Handel en An driessen. Vrijdag 18 april, Concertgebouw, 20.15 uur: In een vocale cyclus treedt de zangeres Alida Rebeira op, aan de vleugel bege leid door Miep van Luin. Op het pro gramma staan werken van Brahms, Ca- plet, Debussy en Byvanck. Vrijdag 18 april, Concertegbouw, 20 uur: Het Italiaanse strijkorkest „Orchestra Stabile dell-Angelicum di Milano" geeft een concert met werken van Corelli Geminiani, Marcello, Vivaldi en Scar latti. Solisten in dit programma zijn: de tenor Nino Adami en de sopraan Lu- ciana Pio-Fumagalli. AMATEURTONEEL Zaterdag 12 april, Mendelcollege, 20 uur: De studentenvereniging „Sanctus Bavo" speelt „De hele stad is er vol van" van John Emerson en Anita Loos. Zaterdag 12 april, Hotel „De Leeuwerik". 20 uur: De toneelgroep van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisver- eniging vertoond het blijspel „Blijf zit ten waar je zit" van August van Zuijlen Woensdag i6 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" geeft een opvoering van „Toen wij trouwden" van J. B. Priestly onder regie van Henk Bakker. ANDERE BIJEENKOMSTEN Zondag 13 april, Brinkmann, 20 uur: On der auspiciën van het Humanistisch Verbond spreekt de heer P. Spigt over „Het probleem van lijden en geluk". Zondag 13 april, Feestzaal „Noord", 20 uur: Het accordeonorkest „Haarlem-Noord" viert zijn tweejarig bestaan met het geven van een uitvoering door het c- orkest. Dinsdag 15 april, Brinkmann, 20 uur: Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de Nederlandse Vrouwen Elektrici teitsvereniging wordt een filmavond ge houden. Woensdag 16 april, Brinkmann, 20 uur: Voor „De Vrije Gemeente" van Haar lem en Omstreken spreekt dr. H. Groot over het onderwerp „Is de mens de slaaf of de meester van de techniek?" Vrjjdag 18 april, Statenzaal van Provin ciale Griffie, 20 uur: De vijfde lezing voor jeugdleiders, uitgaande van de Raad voor Jeugd, houdt de commissaris van de Koningin in de provincie Noord holland, dr. M. J. Prinsen, die als onder werp „De provincie tussen rijk en ge meente" koos. Vrjjdag 18 april, Nassauplein, 8.20 uur: Voor de Theosofische Vereniging spreekt mevrouw C. Keus over „De Graal". Het programma wordt opgeluisterd met mu ziek. GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 14 april, BHnkmann, 20 uur: Dr. A. I.. Constandse vervolgt zijn cursus over „Het wereldgebeuren van heden". Donderdag 17 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Professor dr. N. Perquin spreekt over „De persoon in de gezinskring". Zondag 20 april, Stadsschouwburg Am sterdam, 13 uur: De Nederlandse Opera geeft een uitvoering van „Don Carlos" van Verdi. Solisten zijn onder anderen Mimi Aarden, Maria van Dongen, Guus Hoekman en Johan van der Zalm. VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 15 april, Frans Halsmuseum, 14 uur: De heer H. P. Baard vervolgt zijn cursus over „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht over stromingen februari 1953. Geopend dage lijks van 912.30 en van 13.3016 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10—12.30 uur en van 13.30 —17 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en op zon- en feestdagen van 1317 uur. Tot 18 mei een avondopenstelling, waarbij interieur, binnenhof en stijlkamers verlicht en versierd zijn. Het geheel wordt opgeluis terd met oude muziek. Dagelijks geopend van 20.3022.30 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Het Huis van Looy: Een tentoonstelling van werken van leden van het genoot schap „Kunst Zij Ons Doel". Een ere- zaal werd ingericht met werken van jhr. F. Teding van Berkhout ter ge legenheid van zijn 75ste verjaardag. Ge opend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. Vleeshal: Internationaal Poppentheater Jan Nelissen van 20.3021.30 uur tot 19 april. Op 12 en 13 april: Koffiecan- tate van Bach; op 15 en 16 april: „Het Hildebrandt-monument op stap" van Harry Prenen. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandt zondag 13 april, 11 uur: Nog maals een voorstelling van „In het jacht gebied der haaien". Lido, maandag 14 april, 11 uur: Een voor stelling van „In de rimboe van Austra lië". Studio, elke ochtend, 10, 11 en 12 uur: Een kleurenreportage van de reis van H.K.H. Prinses Beatrix naar de West. Cinema Palace: Donderdag 17 april, 19 en 21.15 uur: In een verzoekprogramma wordt de film „Geen liefde duurt eeuwig" met Daniel Gelin, Frangoise Arnoul en Trever Howard vertoond. 1 aprilreL De politiefunctionaris, die belast is met het onderzoek naar het rel letje op 1 april tussen studenten en agen ten op de Grote Marktstraat en het Buiten hof in Den Haag, heeft reeds 35 getuigen gehoord. Er staan er echter nog zoveel op het lijstje, dat het onderzoek nog niet op de helft is. Nieuwe netnummers. Het kengetal voor het telefoonverkeer met Den Haag (0 1700) zal in de loop van het volgend jaar worden vervangen door 0 70. Voor Rotterdam is een dergelijke wijzi ging in uitvoering. Het nieuwe netnummer voor Rotterdam zal 0 10 worden. Van en kele plaatsen in het district Rotterdam uit kan dit nummer thans reeds worden ge bruikt. Van het legioen in de cel. De 30-jarige W. J. M. uit Apeldoorn is bij de grenspost Roosendaal aangehouden toen hij op weg was naar huis, na een diensttijd van drie jaar in het Vreemdelingenlegioen. Hij werd door de politie gezocht voor een in 1953 gepleegde oplichting. Organist overleden. In de ouderdom van 79 jaar is in 't ziekenhuis in Leeuwar den de organist H. J. Kruithof, die bijna gedurende zestig jaar het orgel in de Burgwalkerk in Kampen heeft bespeeld, overleden. De heer Kruithof werd in 1879 in Kam pen geboren. Tengevolge van een ongeluk werd hij op driejarige leeftijd blind. Hij ontving op een blindeninstituut een op leiding in muziek en werd in 1897 benoemd tot organist van de toenmalige Hagenpoort- kerk in Kampen. In 1899 werd hij organist van de Burgwalkerk, eveneens in Kampen. Tweemaal viel de heer Kruithof een ko ninklijke onderscheiding ten deel. Zijn stoffelijk overschot zal donderdagmiddag te IJsselmuiden ter aarde worden besteld. Carnavalsprins emigreert. Zondag zal op Schiphol de Rgad van Elf uit het Zuid- Limburgse mijnwerkersdorp Klimmen zijn „prins" van dit jaar, Joop de Eerste, uitge leide doen. Prins Joop, de 29-jarige Klim- mense architect J. Knooren, gaat emigreren naar Nieuw Zeeland. De Raad van Elf zal in carnavalskledij de vertrekkende prins om half vijf uitgeleide doen. Fraude. De dijkgraaf van een water schap in Zeeuws Vlaanderen, een landbou wer uit St. Jansteen, die vorige week naar België uitweek nadat een door hem ge pleegde verduistering aan het licht was ge komen, heeft zich bij de rijkspolitie ge meld. Hij zou f 4000 hebben verduisterd. Gemeenteraad Madurodam. Roel van Drimmelen, een negentienjarige leerling van de kweekschool van het „Haagsch Genootschap", heeft in de raadszaal van de gemeenteraad van 's-Gravenhage zijn benoeming ontvangen als nieuwe loco burgemeester van de miniatuurstad Ma durodam. Met de nieuwe wethouders en gemeenteraadsleden ontving de loco-bur gemeester het mandaat voor dit jaar uit handen van de wethouder van Economi sche Zaken van 's-Gravenhage mr. J. van Aartsen, waarna de presidente van de Stichting tot Bijstand van het Nederland se Studenten Sanatorium, mevrouw B. 'BoonVan der Starp, de bijbehorende in signes opspelde. ADVERTENTIE Onbewust is dit al de vraag van de kleuter. Het staat niet alleen leuk en scha/lig, maar is boven dien een zéér praktisch van prachtige wollen stof gemaakt; gevoerd met zwanedons...! De zachte kleuren: bleu. geel en wit, zijn speels en lieflijk..! Speciale prijs ANEGANG 46 HAARLEM TEL. 14651 js£I485^gft VOOR BABY EN KLEUTER, óók GROTE HOUTSTRAAT 116 Een Haagse advocaat heeft hei bestuur van de Groen van Prinsterer-school in Den Haag in kort geding gedagvaard voor de president van de rechtbank over het van school sturen van zijn zestienjarige zoon Coen, hetgeen volgens de advocaat on rechtmatig zou zijn geschied. Coen had in februari van het vorig jaar een ernstige hartoperatie ondergaan in Stockholm. Hij heeft nu een plastic plaat je in zijn hart en zijn borstkas is dichtge naaid met zilverdraad.'Hij heeft nog ge regeld hartaanvallen en wordt daarbij soms gedeeltelijk blind. Dan moet hij on middellijk naar huis worden gebracht. De vader wil daarom de jongen op de Groen van Prinstererschool houden omdat hij er recht tegenover woont. Eind januari lachte Coen om een woede- uitval van de onderwijzer, die gericht was tot een klasgenoot. De onderwijzer zou daarop Coen, volgens diens zeggen, op de borst hebben gestompt. Maar de onder wijzer ontkent dit en zegt dat hij de jon gen slechts bij de arm heeft gepakt. Hier over volgde later een hooglopend me ningsverschil tussen hoofd van de school, de onderwijzer en de ouders van Coen. In opdracht van de vader ging Coen hierop handtekeningen verzamelen van mede leerlingen, die het slaan zouden hebben gezien. Hij haalde er 25 bij elkaar. Het be stuur is nu van mening, dat de jongen de sfeer op de school grondig heeft bedorven. Het heeft Coen de toegang tot de school ontzegd. In 't kort geding eist de vader toelating van zijn zoon tot de school. Hij wil bewij zen dat de onderwijzer heeft geslagen. Het schoolbestuur verklaart dat Coen ouder is dan zijn medeleerlingen, over wicht op hen heeft en stemming heeft ge kweekt tegen de onderwijzer, waardoor het onderwijs ernstig werd bemoeilijkt. Het wegsturen van de jongen is een be leidskwestie van het bestuur. De rechter kan alleen bezien of er een apert onrede lijke beslissing is genomen. Als de jongen op school terugkomt, zo meent het be stuur, zal er een onmogelijke situatie ont staan. Het schoolbestuur wenst de leerling niet terug te nemen. De president zal dinsdag vonnis wijzen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15