Zeer conservatief beleid nodig om gezonde financiële positie te kunnen handhaven Panda in het Wilde Westen Het blijft koud ló ket J TENNIS K.L.M.-JAAR VERSLA G Kleinere winst bij sterke ver voer suit breiding Wereldnieuws zo VRIJDAG 11 APRIL 1958 2 ideaal wonen Hamburg mede-eigenaar van de Howaldt-Werke Onveranderd dividend Betonfabriek De Meteoor Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Rampspoedige Japanse concurrentie bedreigt de textielindustrie Koninklijke Zout: 12 percent Rusland wil internationale handelsconferentie De capaciteitsvergroting van het Suezkanaal Dunlop - Alias - Pinguin - Sirt Reclame-racket ƒ17.50 SPORTHUIS SCHOLTE Lustrum der Vereniging van commerciële directeuren Termijnmarkt voor aardappelen geopend Statutenwijziging Vulcanus Spaaroverschot in maart bij Boerenleenbanken Onveranderd dividend American Hotel Aandelenkoerswaarde in Amsterdam gestegen Dividend Van Nelle n.v. weer zeven percent Luilekkerland vroeger (Van onze financiële medewerker) Men kan de K.L.M. tweedelig bezien: als een nationale instelling met alle natio nale gevoelens vandien en als een com merciële onderneming. Wat die laatste be treft, die heeft in het afgelopen jaar met de ongunst van de tijd, dat is de stijging van bedrijfskosten en belastingen, te kam pen gehad. Het bedrijf van de K.L.M. heeft in 1957 niettemin de vleugels wijder uitgeslagen zoals dat heet want in dat jaar werden niet minder dan tien Dou glas DC-7C's en negen Vickers Viscounts aan de vloot toegevoegd, zodat deze thans uit vijfennegentig vliegtuigen bestaat, ter wijl er nog zevenentwintig in bestelling zijn. Een beeld van de toenemende bete kenis van het luchtverkeer vindt men ook In het aantal passagiers, dat van rond 500.000 in 1952 tot rond 800.000 in 1956 en tot rond 900.000 in 1957 is gestegen. Ook het vrachtvervoer was in het afgelopen jaar weer groter dan in het voorgaande namelijk 70 miljoen ton tegen 65 miljoen in 1956 en 55 miljoen in 1955. Overeenkomstig deze expansie van het bedrijf zijn de vervoersinkomsten van 406 miljoen in 1956 tot 467 miljoen in 1957 toegenomen, waaraan nog rond 29 miljoen andere inkomsten kunnen worden toegevoegd, zodat de totale bedrijfsbaten 496 miljoen hebben bedragen tegen 434 miljoen in 1956. Tot zover is dus alles hoogst bevredigend en een bewijs dat de K.L.M. in het internationale luchtverkeer haar plaats weet te handhaven en te ver groten. Het spreekt wel vanzelf dat dit met grote kapitaalsuitgaven is gepaard gegaan. Als we de balansen van de laatste twee jaren vergelijken, blijken de kapi taalsuitgaven in het afgelopen jaar rond 185 miljoen te hebben bedragen. Zoals gekend heeft de K.L.M. in 1957 haar aan delenkapitaal belangrijk vergroot door 15 miljoen aandelen op de Amsterdam se Beurs te brengen en 25 miljoen op de New Yorkse, terwijl ze 5 miljoen eigen aandelen van de N.S. terugkocht. Op de balans ziet men dan ook aan de ene kant dat het kapitaal van 107,8 miljoen tot 143 miljoen is gestegen, aan de andere kant dat de boekwaarde van de vaste eigendommen thans 120 miljoen hoger is dan ultimo 1956. Conservatief beleid geboden Maar nu komt de teleurstelling. Want ondanks de geweldige kapitaalsuitgaven en de zeker niet onbelangrijke stijging van de vervoersomzet, is de bedrijfswinst voor afschrijvingen nagenoeg niet groter dan die van het vorig jaar, namelijk 78,7 miljoen tegen 77,7 miljoen. En als men de afschrijvingen, die toch noodzakelijk zijn (de KLM schrijft haar vliegtuigen in ADVERTENTIE een interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het Land Hamburg wordt mede-eige naar van een van de grootste Westduitse scheepswerven, de Howaldts-Werke te Hamburg. Het kapitaal van de werf zal als volgt verdeeld worden, de Dortmund- Hörder-Hütten Union A.G., waarvan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden 40 percent van het aandelenkapitaal bezitten, zal 48 per cent van het aandelenkapitaal krijgen. De Siemens-Schuckert Werke A.G. en de Deutsche Bank elk 26 percent. Het Land Hamburg krijgt van deze drie kopers 26 percent van het aandelenkapitaal, met de bepaling dat Hamburg bij belangrijke be slissingen een doorslaggevende stem in het kapittel zal hebben. De verkoopprijs van de scheepswerf is vastgesteld op DM 34.000.000. De raad van commissarissen van de n.v. betonfabriek De Meteoor te De Steeg heeft besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders op 29 april voor te stellen over 1957 een dividend van 10 percent (onv.) uit te keren. Koningin naar Delfzijl Het ligt in het voornemen van de Koningin aanwezig te zijn bij de opening van de sodafa- briek te Delfzijl op 5 juni. Prins Bernhard zal niet in de gelegenheid zijn de opening der fabriek bij te wonen aangezien hij op die dag het woord zal voeren tijdens een bijeenkomst van de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond in Utrecht. 5 jaar af op een residu-waarde van 10 percent), dan is de bedrijfswinst zelfs gedaald van 31 miljoen in 1956 tot 21,7 miljoen in 1957. Voor een deel wordt dit weer goedgemaakt door het saldo van bij zondere baten en lasten, waarvan ditmaal 6,8 overbleef, terwijl ze in 1956 een ver lies van 2,5 miljoen opleverden. Maar per saldo bedraagt de winst nagenoeg evenveel als in het voorgaande jaar, na melijk 28,5 miljoen, waarvan ditmaal 5,5 miljoen wordt afgetrokken voor extra afschrijvingen en 11,5 miljoen voor be lastingen wordt gereserveerd, waarna evenals in 1956, ook rond 11,5 miljoen overblijft. Dit is tegenover een onderneming met een eigen vermogen van ongeveer 244 miljoen wel een vrjj pover resultaat, dat voor de uitkering van een redelijk dividend niet voldoeride zou zjjn. Gelukkig profiteert de KLM nog van de met ingang van 6 november 1956 opgeschorte investerings aftrek, doordat een groot deel van de be stellingen van vóór dat tijdstip dateert en tengevolge waarvan in 1956 en 1957 11,4 miljoen aan winst kan worden toegevoegd. Ook voor 1958 is deze faciliteit, wat de KLM betreft voor de investeringen voor internationaal verkeer, weer van kracht geworden. Hoezeer deze fiscale tegemoetkoming voor een onderneming als de KLM nodig is, wordt door de financiële uitkomsten van het afgelopen jaar op sprekende wijze aangetoond. Van de verdeelbare winst ad 22,8 mil joen gulden krijgen aandeelhouders zeven procent evenals over het vorig jaar, en Op een in Arnhem gehouden vergade ring van het bedrijfschap voor de rayon industrie, heeft drs. B. M. Sweers, direc tie-secretaris van de AKU, een uiteenzet ting gegeven van de problemen, die zich in Euromarkt en vrijhandelszone voor doen ten opzichte van de rayon. Hij wees er daarbij op dat de Nederland se textielindustrie en de rayonindustrie een rampspoedige concurrentie boven het hoofd hangt van de Oostaziatisehe en de Oosteuropese producenten. Meer dan eens vonden grote importen uit die landen plaats tegen soms zeer lage prijzen. Dit dreigt in de toekomst in nog veel sterkere mate te gebeuren. De gordijn-landen en Japan hebben hun produktie-capaciteit enorm opgevoerd. Zij kunnen werken met prijzen, die Euromarkt en Vrijhandels- zonemarkt volkomen kunnen desorganise ren. Daarom moet een Europese regeling inzake invoerrechten onafscheidelijk ge paard gaan met een gezamenlijke, slag vaardige en doelmatige handelspolitiek, bijv. in de vorm van contingentering van de vrijhandelszone-landen, vooral ten op zichte van de landen, wier industrie is ge nationaliseerd en waar de handel in staats- handen is. De n.v. Koninklijke Nederlandsche Zout- industrie te Hengelo (O) stelt over het boekjaar 1957 een onveranderd dividend voor van 12 percent in contanten. De Sovjet-Unie heeft in de bijeenkomst van de economische UNO-commissie voor Europa (ECE) voorgesteld tegen het ein de van dit jaar een ministerconferentie bijeen te roepen, ter bespreking van de wegen tot ontwikkeling van de handel tus sen de bij de ECE aangesloten landen. De Wereldbank zal Egypte helpen bij de bestudering van de mogelijkheid van ver groting der capaciteit van het Suezkanaal. De president van de bank, Eugene Black, deelde na een onderhoud van twee uur met president Nasser aan verslaggevers mede dat de bank, in samenwerking met het Egyptische gezagsorgaan voor het Suez kanaal, enkele van de noodzakelijke studies zal verrichten. De verbeteringsplannen be treffen onder meer baggerwerkzaamheden voor verbreding en verdieping van het kanaal, zodat schepen met 37 voet diepgang het kanaal zullen kunnen passeren, tegen schepen van 34 voet thans. Op 15 mei zul len internationale inschrijvingen voor deze werkzaamheden plaatsvinden. wordt 11,5 miljoen gulden naar verschil lende reserve-rekeningen gebracht, welke per ultimo 1957 tot 101 miljoen gulden zijn gestegen, waarnaast dan nog een assu rantiereserve van 34,6 miljoen gulden en diverse voorzieningen van 83,6 miljoen gulden op de balans voorkomen. Dit alles neemt echter niet weg, dat de verhouding tussen vermogen en vermogensopbrengst slechter is geworden, zomede die tussen eigen en het vreemd vermogen op lange termijn. Ook in de naaste toekomst zal de maatschappij nog voor grote kapitaals uitgaven staan, al zijn de verplichtingen wegens lopende bestellingen per ultimo 1957 kleiner dan een paar tevoren, name lijk 370 miljoen gulden tegen 438 miljoen gulden. De directie is ervan overtuigd, dat de benodigde kapitalen zullen kunnen worden verkregen, allereerst door de af schrijvingen en de winsten uit verkoop van machines, terwijl voorts zowel in de VS als in "Engeland kredieten konden worden opgenomen, waarvan nog slechts een deel is verbruikt. Verwachtingen voor 1958 Wat het nieuwe jaar betreft, betekent het wegvallen van de diensten op Djakarta een verlies van zes a 7 percent van de totale vervoersinkomsten. 'Gelukkig heeft de maatschappij reeds jarenlang sterk op de activa in Indonesië afgeschreven, zodat ook in het ongunstigste geval daaruit geen grote verliezen meer zullen ontstaan. Ge poogd wordt de diensten op Djakarta door andere routes te vervangen. De recessie ivan de laatste maanden oefent ook op het bedrijf van de KLM een nadelige invloed uit. Hier staat tegenover dat de invoering van de zogenaamde „economy klasse" (waarvoor de tarieven circa 20 percent onder de toeristentarieven liggen) allengs een stijging van het aantal passagiers doet verwachten en de afschrijvingen per ton- kilometer geleidelijk zullen kunnen dalen. Toch zal de KLM ook in 1958 een uiterst conservatief beleid moeten voeren om de financiële positie van de onderneming op een gezonde basis te handhaven en een verdere stijging van haar bedrijfs kosten zoveel mogelijk te voor komen. Intussen handhaaft de KLM voor de toekomst haar optimisme. Dat dit opti misme ook in de VS aanwezig is, blijkt wel uit het feit, dat sinds de uitgifte van 25 miljoen gulden aandelen in New York het Amerikaanse aandelenbezit KLM nog met zes miljoen gulden is toegenomen en dat de recente pilotenstaking op de koersontwikkeling van de aandelen nau welijks van invloed geweest is. ADVERTENTIE RACKETS compleet met nylonbespanning GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM De Nederlandse vereniging van commer ciële directeuren (N.C.D.) heeft in Utrecht haar eerste lustrum gevierd. De heer O. M. E. Loupart, commissaris en ex-lid van het presidium van de raad van bestuur van Philips, een inleiding over de commerciële functie in de toekomst. Hij concludeerde, dat deze functie „een der hoofddragers van de economie van de vrije wereld is" en be pleitte een nog zorgvuldiger scholing en opleiding voor het commerciële vak. 's Middags waren een honderdtal leer lingen uit de hoogste klassen van enkele middelbare scholen de gasten van de N.C.D. Voor hen hield prof. dr. J. Wate rink een inleiding over de toekomst van de jongeren in het commerciële vak. Hij zei te wensen, dat enige middagen per maand op de middelbare school besteed worden aan lezingen door mensen met er varing in de commerciële of ander levens praktijk. Na deze inleiding werden een tweetal schetsjes door beroepsacteurs opgevoerd: „Wat? mijn zoon in de handel?" en „Mijn kansen in een sollicitatiegesprek". Een forum onder leiding van mr. H. A. R. Schuit, directeur van de Jaarbeurs, be sprak een aantal vragen over behandelde onderwerpen. Een ontvangst ten stadhuize besloot de lustrumviering. Onder grote belangstelling is donder dagmiddag in de Amsterdamse Koopmans beurs de termijnmarkt voor aardappelen, de eerste in Europa, geopend. De direc teur-generaal van de Voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, sprak hierbij een openingswoord, waarin hij de termijn van grote betekenis voor de handel noemde. Voor alle soorten consumptie- en poot- aardappelen was de stemming op de markt levendig en werden vele contracten af gesloten. Hier volgen de officiële slotnoteringen: consumptie-aardappelen: bintje (35 mm opwaarts klei), resp. laten en bieden, in guldens per 100 kilo's, aug. 12 en 11,9, sept. 11,3 en 11, okt. 10,7 en 10,5, nov. 11 en 10,5. Stemming levendig, 90 contracten. Eigenheimers (35 mm opwaarts klei), aug. 14 en 13, sept. 13,5 en 12,2, okt. 12 en 11,5. Levendig, geen omzet. Pootaardappelen, bintje e, (35/45 mm klei), okt. 16,6 en 16,4, nov. 16,6 en 16,4, levendig, 6 contracten. Eerstelingen e, (35/40 mm klei), okt. 18,3 en 18, nov. 18,2 en 18, levendig, 5 con tracten. Gisteren werd slechts in vier rassen gehandeld. Vandaag begint de handel in elf rassen. In totaal zijn er zestig tot zeventig aardappelrassen, maar voor de termijnhandel zijn die rassen uitgekozen, welke kunnen gelden als de meest repre sentatieve. Het aantal belangstellenden bij deze handel kan geschat worden op ca. 160.000 allen leden van de betrokken organisaties. Maanden tevoren zijn door het gehele land lezingen gehouden om de betekenis van deze termijnhandel voor een ieder duidelijk te maken. Hierdoor is ongetwij feld, zo meent men, de belangstelling ge wekt. Gisteren is reeds gebleken, aldus ingewijden, dat deze termijnhandel voor aardappelen in een behoefte voorziet. De verdpxe. ontwikkeling wordt met grote be langstelling gadegeslagen. Boven het Noordzeegebied, Zuid-Scan- dinavië en de Britse eilanden is de lucht druk van -donderdag op vrijdag aanzien lijk gestegen. Bij Schotland en boven Zuid- Noorwegen bevinden zich hogedrukgebie- den van 1036 millibar. Het lagedrukgebied, dat in ons land donderdag veel sneeuw buien veroorzaakte, trok naar de Middel landse Zee en bevond zich, in diepte toene mend, vrijdagmorgen in de bu.urt van Ni ce. Tussen deze druksystemen staan over geheel West-Europa noordoostelijke win den, die nog voortdurend koude lucht aan voeren. Op de oceaan bevinden zich wel enkele storingsgebieden, maar deze blij ven op zeer grote afstand van Europa. Verwacht moet dan ook worden dat het ho gedrukgebied, dat bij Schotland nog steeds in betekenis toeneemt, het weer in West- Europa zal blijven beheersen, waardoor de winden in de noordoosthoek blijven en de temperaturen belangrijk onder nor maal. De kans op neerslag is de komende dagen echter klein. WEERRAPPORTEN Maanstanden 11 april 0.50 uur laatste kwartier 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 april Hoog water 10.28 en 23.19 uur. Laag water 5.30 en 18.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten 50 en binnenlandheden ■3 S V. 5 morgen 7 uur. Neerslag: d u H laatste 24 uur. 5 o cfi Helsinki onbewolkt nno -3 0 Kopenhagen onbewolkt nno 0 0 Aberdeen onbewolkt windst. -4 0 Londen zwaar bew. n 2 0 Amsterdam onbewolkt n 1 1 Brussel zwaar bew. nno 1 0,3 Luxemburg zwaar bew. n -3 3 Parijs half bew. n -0 0 Bordeaux regen no 4 0,1 Grenoble sneeuwbui nw 1 1 Nice zwaar bew. wnw 7 0 Berlijn zwaar bew. nno 1 0 Frankfort zwaar bew. ono -0 1 München licht bew. z -4 0,9 Zürich zwaar bew. windst. -4 6 Genève half bew. O -1 2 Locarno licht bew. O 3 0 Rome regen z 8 0,1 Ajaccio zwaar bew. no 5 0 Algiers licht bew. wzw 5 0 Wenen onbewolkt wzw -2 0,1 Innsbruck zwaar bew. windst. -2 4 Madrid zwaar bew. windst. 3 0 Mallorca zwaar bew. n 5 0 Den Helder onbewolkt ono 4 0,4 Ypenburg licht bew. nno 1 1 Vlissingen onbewolkt no 2 0,5 Eelde licht bew. no 1 1 Twente geheel bew. no -0 2 De Bilt onbewolkt no 1 2 Eindhoven geheel bew. no 0 1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. n 0 1 36. Met een snelle beweging ontdeed Jo ris zich van zijn revolvers en wendde zich met opgeheven vuisten naar Billy de Buf fel. „Komaan", sprak hij, „laat ons deze twist als mannen beslechten. Kom op, als ge durft". Billy de Buffel was even ver stomd van verbazing over deze nieuwe brutaliteit. Toen kwam er een wreed lichtje in zijn samengeknepen ogen. „Da's best", zei hy, „als ik je een blauwe boon geef, is het te gauw afgelopen. Zo heb ik er tenminste langer plezier van". Hij ont deed zich eveneens van zijn revolvers en zette zijn indrukwekkende spierballen op „Ziezo", vervolgde hij met donkere drei ging in zijn stem, „nu zullen we het heb ben. Ik had jou al lang op mijn verlang lijstje staan, magere opschepper. Ik ben klaar. Schiet op!" „Waarop?" broeg Joris, „op u? Dat zal ik zeker doen, indien ge u niet dadelijk overgeeft. Met deze woorden nam Joris zijn hoed afhaalde er een andere revolver uit, die hij met vaste hand op de ontstelde bandiet richtte. „Be drieger!" brulde Billy de Buffel, „dat is de gemeenste streek, die ik ooit heb mee gemaakt!" En hij voegde er nog een hoop woorden aan toe, die men in het Wilde Westen pleegt te zeggen, wanneer men wild van kwaadheid is. „Ja, ja", zei Joris schaamteloos, „een vlug brein wint het toch altijd van een vlugge vuist. „In spi rit! velocitas", zoals wij latinisten zeggen". In de vergadering van houders van winstbewijzen der n.v. Nederlandsche Ijzergieterij Vulcanus te Vaassen werd met algemene stemmen (289 van de uit staande 300 winstbewijzen waren vertegen woordigd) de voorgestelde statutenwijzi ging goedgekeurd, welke het mogelijk maakt de winstbewijzen in de toekomst met 100,per stuk aflosbaar te stellen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de vennootschap binnenkort gebruik zal maken van deze statutenwijziging. Van het totaal aantal winstbewijzen (300 stuks) hebben de houders van 96 percent der stukken zich met deze procedure reeds akkoord verklaard. In de afgelopen jaren is de vermogensstructuur van de ven nootschap aangepast aan de ontwikkeling van het bedrijf. Bij de stichtingen van de Boerenleen banken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in maart 1958 respectie velijk f 131.500.000,— en 91.900.000,—, zo dat er een spaaroverschot was van 39.600.000,In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot 25.400.000, De omzetten in 1957 bij American Hotel n.v. te Amsterdam zijn wederom toegeno men. Alle afdelingen hebben hiertoe bijge dragen. Het bezettingspercentage van het hotel bedroeg 94 percent (v.j. 95,5 per cent). De bruto winst heeft 251.705 be dragen (v.j. f 277,407). Na afschrijvingen en voorzieningen wordt een dividend voor gesteld van 14 percent (onv.) op een kapi taal van 500.000 (onv.). De kostenstijging nam nog steeds toe. De wereldtentoonstelling te Brussel zal een gunstige invloed op het bedrijf hebben. De reserveringen voor het zomer seizoen stemmen tot tevredenheid. Voor verbouwingen werd een bedrag van 11.496 aangewend. De waardering der voorraden tegen factuurprijs staat op de balans voor 178.555. CBS-cijfers over maart De totale koerswaarde van de gewone aandelen der Nederlandse ondernemin gen die op de beurs van Amsterdam wor den genoteerd ondergingen in de maand maart een geringe stijging, zoals blijkt uit de cijfers van het C.B.S. De nominale waarden (in miljoenen guldens) steeg van 5114 tot 5119. De reële waarde van 15897 tot 16636. De belangrijkste verbetering kwam voor bij de internationale concerns, waar van de nominale waarde steeg van 2250 tot 2251 en de reële waarde van 11715 tot 12324. Handel, industrie en diversen nomi naal onveranderd op 1419, reëel van 2270 tot 2346, scheep- aart en luchtvaart nomi naal van 520 tot 524 en reëel van 678 tot 693, bank-, krediet- en verzekerings wezen nominaal onveranderd 413, reëel van 597 tot 607, cultures nominaal onver anderd 334, reëel van 154 tot 159, mijnbouw en petroleum nominaal onveranderd op 99, reëel van 468 tot 492, spoor- en tram wegen nominaal onveranderd 79 en reëel onveranderd 15. De gemiddelde koers van al deze rubrieken steeg van 311 op 28 fe bruari tot 325 op 31 maart. Het beurswaar de-indexcijfer (1953 100) verbeterde van 208,9 tot 218,6. De raad van commissarissen van de er ven de wed. J. van Nelle n.v. te Rotter dam heeft besloten, aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over 1957 een onveranderd dividend van 7 per cent uit te keren. (Voor de beurs zie pag. 9) ADVERTENTIE 0y///// Wffli BAD- EN KEUKENDOEKEN Karl Marx. In de afgelopen acht dagen zijn tien professoren en lectoren van Oostduitse universiteiten naar het Wes ten uitgeweken, zo meldt het anti-com munistische voorlichtingsbureau „West" in West-Berlijn. Hierdoor is het aantal Oostduitse hoogleraren, dat dit jaar is uitgeweken, tot meer dan veertig ge stegen. Zij zijn voornamelijk afkomstig van de Karl-Marx-universiteit in Leip zig, de Friedrich-Schiller-universiteit te Jena, en de Humboldt-universiteit in Oost-Berlijn. Voltooid. De terugtrekking van 41.000 man Russische strijdkrachten uit Oost-Duits- land, waarmee op 27 februari een begin werd gemaakt, is voltooid met het ver trek van een gedeelte van het Russische garnizoen van Schwerin, aldus meldt de Oostberlijnse radio. Teleurstellend. De resultaten van de vier daagse paas-protestmars in Groot-Brit- tannië tegen kernwapens zijn door één van de initiatiefnemers teleurstellend genoemd. Dr. Soper, een vooraanstaand methodistenpredikant, schrijft in het linkse blad „Tribune", dat de mars als betoging een gematigd succes is geweest. Toch was hij het symbool van het begin van een nieuw tijdperk, aldus dr. Soper. Rust. De Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti moet tot het einde van deze maand volkomen rust houden, aldus heeft de leiding van zijn partij meegedeeld. Dag-dag. Burgemeester Wagner van New York heeft secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de UNO tot ereburger van zijn stad benoemd, hetgeen met het uitreiken van een medaille en een oor konde gepaard ging. Voortaan zal 10 april in New York „Dag Hammarskjoeld dag" zijn. Ongeregeldheden. De politie heeft in twee plaatsen in Noord-Rhodesië met auto matische geweren en met traangasbom- men een menigte van vijfduizend op roerige Afrikanen die protesteerden tegen verhoging der huishuren, uiteen gedreven. Vijf negers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Van twee van hen is de toestand ernstig. De schade door plundering en brandstich ting wordt geschat op tienduizenden guldens. Ongeveer 21 Afrikanen zijn in hechtenis genomen. Pottekijker. Volgens het Egyptische blad Al Sjaab zal president Nasser bij zijn bezoek aan de Sovjet-Unie ook het cen trum bezichtigen, waar de Russen hun kunstmanen lanceren. Nasser gaat aan het eind van deze maand naar Moskou. In Cairo is een akkoord getekend voor samenwerking op wetenschappelijk, cul tureel en onderwijsgebied tussen de Verenigde Arabische Republiek en de Sovjet-Unie. Verijdeld. Scotland Yard is op jacht naar een man, die woensdagnacht heeft ge tracht een bom te plaatsen in de tele fooncentrale van Westminster in Lon den. Hij werd ontdekt door een employé en ging er, met achterlating van het koffertje, waarin de bom zat, vandoor. Men neemt aan dat de man een lid was van het illegale Ierse republikeinse leger. Luchtgevecht. Een kapitein van het Zuid- koreaanse leger heeft geprobeerd de piloot van een militair transportvlieg tuig tijdens een vlucht van Taegoe naar Saoel onder bedreiging met een pistool te dwingen naar Noord-Korea te vlie gen. Tijdens een gevecht met de piloot vielen enige schoten, waardoor de radio telegrafist dodelijk getroffen werd en de piloot ernstige verwondingen opliep. De piloot maakte niettemin een noodlan ding terwijl de twee andere leden der bemanning de kapitein overweldigden. Dit is de tweede keer dat een dergelijke poging wordt gedaan. Geen interesse. Een winkelier in het Londense West-End heeft woensdag een advertentie op een licht-blauw kaartje van een vierkante decimeter, in zijn etalage geplaatst, waarop aan de eerste gegadigde twee gratis retourreizen naar het Franse vakantie-oord Le Touquet aangeboden werden. Niemand diende zich aan. Losgebroken. De politieke gevangenen van de centrale gevangenis van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, zijn donderdag uit hun cellen gebroken. Zij klommen op het dak, waar zij door voorbijgan gers gezien konden worden, en schreeuwden anti-Britse leuzen. Zij keerden naar hun cellen terug op de belofte dat zij niet gestraft zouden worden. ER BESTAAT een hemelsbreed verschil tussen de opvattingen die wij over Lui lekkerland hebben en de visie die een viertal eeuwen geleden daarover bestond. Wij geven onze kinderen een ruwe schets van de huizen die in dat land van suiker en koek zijn opgetrokken, en de gebraden hoenderen die je zö maar in de mond vliegen, laten we evenmin onvermeld. Maar daarmee is de fantasie op dit gebied wel zo'n beetje uitgeput, want onze gene ratie kan zich zö gemakkelijk in het bezit van allerlei lekkernijen stel len, dat ze niet eens zo be gerenswaardig lijken. In het begin van de zestiende eeuw, toen Hans Sachs „Das Schlauraffenland" dichtte, lag de levensstandaard van grote bevolkingsgroepen aanzienlijk lager dan thans, niet alleen omdat de mensen destijds in het algemeen veel zuiniger leefden en zich veel meer ontzegden, maar vooral ook omdat de in komsten veel geringer waren en sommige produkten niet te krijgen, of zelfs voor de gegoeden nauwelijks betaalbaar waren Kunnen wij in klachten losbarsten wan neer de suiker weer een paar cent in prijs is gestegen, iedere normale inkomsten trekker vindt het heel gewoon, dat weke lijks in zijn huishouden enige kilo's suiker in alle mogelijke gerechten en dranken worden verwerkt. Ten tijde van Hans Sachs was dat niet het geval, zodat zoete dingen de mensen in die tijd veel begerens waardiger toeschenen dan zij het ons doen. De dagelijkse kost was toen veel eenvou diger dan thans, want bonen, pap en ruw brood vormden de voornaamste bestand delen van de maaltijden voor het gewone volk. In dit licht bezien, is het duidelijk, dat Sachs en zijn tijdgenoten héél wat lan ger stilstonden bij het inventariseren van luïlekkersland dan dit ons mogelijk is. De huizen in dat land waren bedekt met f vlaaien, de deuren en luiken waren van honingkoeken vervaardigd. De balken, die het huis moesten stutten werd gevormd door gebraden varkensvlees en om elk huis liep een heg, gevormd door ineenge vlochten braadworsten. De bronnen, waar uit de mensen in Luilekkerland de dorst konden lessen, bestonden uit malvezijwijn, dat is een zoete wijn, afkomstig uit Napoli di Malvesia (op het schiereiland Morea). Aan de dennebomen groeiden voorts pan nekoeken en de eierstruiven konden zó uit de bomen worden ge schud. Voorts schoten de vleespasteien als paddestoelen uit de grond omhoog en op de bergweiden groeide wit brood, terwijl een beek van melk benedenlangs stroomde. Het kon natuurlijk voor komen, dat de bewoner van Luilekkerland nog te gemakzuchtig was om het brood te bemachtigen, zodat 't wit brood automatisch naar beneden in de melk-beek viel, zodat zelfs het soppen overbodig werd. En dan waren er natuur lijk nog de beken met gekookte, gebakken en zelfs gezouten vis, terwijl we van de gebraden kippen, ganzen en duiven, die de luiaard zö maar in de mond vlogen, niet behoeven te reppen, noch van de gebraden varkens, die met vork en mes in de rug rondliepen. Dit is iedereen bekend. Min der bekend is echter, dat in de tijd van Hans Sachs veel sterker de draak gestoken werd met de luiheid die het kenmerk moest zijn van degenen die naar dat Lui lekkerland verlangden. Wist u, tussen twee haakjes, dat Hans Sachs een van de vruchtbaarste schrijvers is geweest die ooit hebben geleefd, terwijl zijn beroep schoenmaker was? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétïllon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2