Stroom Nederlanders uit Indonesië vond een gastvrij Singapore Groen Co r LINOFELT Eisenhowers bewind worstelt met twee grote problemen Parijs verwacht versnelling van Russisch vredesoffensief HENSEN Vijftig jaar geleden STOFJASSEN COLBERTS Van dag tot dag Onder de hemel van april <praatatosl WARME KLEREN PASSEN IN TROPENHITTE Partijpolitiek speelt door de vraagstukken van werkgelegenheid en een topconferentie heen Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Elke soldaat krijgt in de toekomst een kernwapen Op de West-Duitsland zou er het mikpunt van worden Russische werken in Jemen te Londen gerapporteerd PAARLAARSTEEG 1 Postkoets naar Brussel Uit Haarlems Dagblad van 11 april 1908 VRIJDAG 11 APRIL 1958 De toelichting van minister Helders op de begroting voor Nederlands Nieuw- Guinea kan moeilijk de bezorgdheid weg nemen, waarmee de gedachte aan de toe komst van dit overzeese gebiedsdeel ge paard gaat. Het is niet te verwachten dat de regering in de huidige politieke verwik kelingen van enig pessimisme blijkt geeft ten aanzien van de enorme taak, die de exploratie en ontwikkeling van Nieuw- Guinea op de schouders van ons volk leg gen, doch dat er in dat opzicht van opti misme geen sprake kan zijn, blijkt duide lijk tussen de regels der toelichting door. Bijna 86 miljoen gulden zijn op de thans aan de orde zijnde begroting nodig om deze sluitend te maken. Ofschoon de mi nister zegt dat deze bijdrage van aflopen de aard is, valt er niet aan te twijfelen dat de dag, waarop Nieuw-Guinea zijn eigen economie en evolutie zal kunnen bekos tigen, nog in het verre verschiet ligt. Nauw daarmee samenhangend is uiteraard het feit, dat het land nog aan het prille begin van zijn uitleg is en dat de nood zakelijke voorzieningen tot economische ontwikkeling voorshands jaarlijks vele Nederlandse miljoenen zullen blijven eisen, voordat er eindelijk zal kunnen worden gesproken van een economische bate. Dit economische aspect vertoont tot dus ver slechts geringe, aarzelende vooruit gang, De begroting voorziet in de aller noodzakelijkste werken, doch grote plan nen groot in de ontzaglijke Nieuwgui- nese betekenis gaan boven de Neder landse krachten. Wanneer de ontwikke ling van dit land op grootscheepse wijze zou moeten worden aangepakt, zouden de 135 miljoen der begroting tenminste ver tienvoudigd moeten worden. Dan pas zou kunnpn worden gesproken van een basis, waarop uiteindelijk een zichzelf bedrui pende Nieuwguinese economie mogelijk zou zijn. Nog zorgvoller is het aspect van de politieke zelfstandigheid, waarover minis ter Helders eveneens zeer voorzichtige uit latingen heeft gedaan. Van politieke be wustwording bij de Papoea heeft de mi nister nog weinig gemerkt, doch dat is niet te verwonderen wanneer men leest dat het nog „een tiental jaren" zal duren voordat Nederland het gehele eilanddeel en zijn bevolking onder bestuur zal hebben. Daar na pas kan serieus werk worden gemaakt van de politieke opvoeding van die be volking waarbij reusachtige bedragen voor culturele doeleinden zullen moeten worden iJ^stemd. Het onderwijsprobleem afleen al: zal onvoorstelbare moeilijkheden en kosten meebrengen, waarbij dan nog moet worden afgewacht in welke mate de Papoea-bevolking ontvankelijk zal blijken voor de Nederlandse onderwijsmethoden en de westerse opvoeding. Van de resultaten daarvan kan nog niets worden gezegd, aangezien dit onderdeel nog slechts experimenteel 'en bij een ge ring deel der bevolking kan worden toe gepast. De grote verantwoordelijkheid, die Ne derland ten opzichte van Nieuw-Guinea op zich heeft genomen, brengt een taak mee die op vele opzichten onvervulbaar zal blijken te zijn. De enorme belasting, die dit overzeese bezit vormt voor onze financiën een belasting die eerder gro ter dan kleiner zal dienen te worden naar mate de jaren verstrijken doet de vraag rijzen of onze regering op het ogenblik niet bezig is van een politieke dwangpo sitie uit een sprong in het duister te doen, die zowel voor het moederland als voor het overzeese gebied op den duur nood lottig zal kunnen zijn. Afgezien van alle verwikkelingen op po litiek terrein en zonder enige suggestie ten aanzien van het politieke beleid in de verhouding met Indonesië moet toch met grote bezorgdheid de vraag worden ge steld, of wij met Nieuw-Guinea op de goede weg zijn, en of de toekomst van dit eiland niet op andere wijze en met ver- derreikende hulpmiddelen te putten uit een groter arsenaal dan het Neder landse moet worden beveiligd en ver zekerd. ADVERTENTIE BMttii UW— v. d. Ned. Linoleumfabr. te Krommenie HOUTNERF 200 br6.90 MOIRé 200 br7.90 VILTZEIL 200 br3.16 INLAID GRANITé 200 br11.90 MARMOLEUM 200 br. 13.50 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Kinderverlamming. Volgens de in de taatscourant gepubliceerde opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 23 tot en met 29 maart werd in die periode aangegeven één geval van kinderverlam mingsverschijnselen en wel in Haarlem. (Van onze reisredacteur) SINGAPORE Het strand toont het gangbare plaatje van een tropische toeristenaffiche: lome, lauwe, blauwe golven, indolente palmen, wit blinkend zand. Maar voor de luttele baders is het beeld' geen exotische attractie, zij zijn reizigers die de andere kant uitgaan, naar de kou en de regen van Nederland, die zelfs de meest optimistische folder voor hen niet aantrekkelijk kan maken. Zij zijn de gedwongen toeristen met het donkerblauwe paspoort dat in Indonesië taboe is geworden, Nederlandse geëvacueerden uit Djakarta, Medan of Balik- Êapan, die zich in het doorgangskamp Changi in Singapore de tijd korten met et laatste bad in een tropische zee, dat hun voorlopig beschoren zal zijn. Zij haasten zich terug naar het kamp, wanneer de stem van de kampassistente door de luidspreker zegt: „Wil de familie Jansens zich bij de „goedang" melden voor het passen van warme kleren?" De familie Jansens meldt zich en verwisselt de dunne jurkjes of overhemdjes voor so lide Nederlandse pantalons, vesten met lange mouwen en tweedjasjes. De kinde ren hijsen zich in trainingspakken. En iedereen staat onwennig te transpireren bij 't ongemakkelijke voorproefje van het vreemde voorland. Men ondergaat het ge laten, zoals de mannen gelaten in de kan tine wat lome woorden laten vallen over de oude tijd in Indonesië en de onzeker heid in Holland, zoals de vrouwen gelaten en moe het rumoer van kinderen aanho ren. Het is de gelatenheid van menselijk drijfhout, losgeslagen van het eens zo ster ke schip, aangespoeld in een vreemde baai, berustend afwachtend waarheen de stroom hen voeren zal. Changi is gesloten Het is rustig geworden in Changi, het enige doorgangskamp voor de Nederland se évacués in Singapore, dat nog open was en dat 11 april gesloten werd. De grote stroom is voorbij, 25.000 van de ,pak weg, 50.000 Nederlanders in Indonesië zijn geëvacueerd. De schrik van de eerste kwa de ogenblikken is weg, de vrouwen en kin deren van de Nederlandse employés zijn naar huis. De meerderheid van hen die thans evacueren gaat direct van Djakarta per schip naar Nederland. Er is wat min der haast bij de vertrekkenden; velen pro beren hun boeltje wat beter te verkopen, orde op zaken te stellen; wie nu nog binnen komen zijn voornamelijk mensen uit de buitenplaatsen, die gebruik maken van de ongeregelde scheepsverbindingen tussen Singapore en Indonesië. De vloed golf is ingeschrömpeld tot een beekje, de ene dag komen er tien of twintig, de ande re geen enkele, het kampbestand van Changi schommelde de laatste tijd tussen twintig en honderd. Nu Changi gesloten is, zal er elders een klein opvangkampje worden geopend voor de binnendruppelende gasten, die dan drie keer per week met de K.L.M., mogelijk met een enkel chartervliegtuig, naar Ne derland zullen worden vervoerd. Singapore nam overlast op zich Men heeft nogal harde noten gekraakt over de ontvangst in Singapore. Men heeft over ongastvrijheid gesproken, de kam pen modderbaden genoemd, het Neder landse consulaire personeel laksheid ver weten. Dit is onzin. Ondanks Singapore's delicate politieke positie, heeft de eiland kolonie militaire kampen ontruimd en troepen met een driemaands verlof naar huis gestuurd om de geëvacueerden te ontvangen. Op de Indonesiërs werkt het woord geëvacueerden overigens als een rode lap op een stier, Djakarta spreekt van repatrianten. Waren de tenten- en ba rakkenkampen modderbaden? Nu ja, als het in Singapore regent, dan komt het ook bij bakken uit de hemel. Maar in Singapo re's peperdure overvolle hotels was geen plaats om de mensenstroom onder te brengen. Gezien de „noodtoestand, heeft niemand onnodig ongemak geleden. De regering van Singapore heeft voorname lijk zelf de overlast gehad: zij heeft met prijzenswaardige tact gezwegen over de stelselmatige verdwijning van servies goed, lakens, dekens, zelfs complete veld bedden, uit de kampementen.... Wat het Nederlandse consulaire perso neel in Singapore betreft, 't heeft met on vermoeide ijver, zij het mogelijk met de lichte ambtelijke plechtstatigheid, die een consulaat in normale tijden dient te sieren de noodtoestand opgevangen, dag en nacht, ook zondag en op feestdagen en nachten doorgewerkt. Het heeft al zijn consulaire tact nodig gehad om een aantal menselijke proble men op te lossen. Want al heeft men in de opwinding van de eerste dagen in Neder land de terugkomst van onze landgenoten uit Indonesië begrijpelijkerwijze geroman tiseerd, het valt niet te ontkennen dat er naast de tragisch ontwortelde Indische Ne derlanders en de Nederlandse emplovés met hun gezinnen, ook dragers van het Ne derlandse paspoort zijn meegekomen, die tot de rottende droesem van een afgestor ven koloniale maatschappij behoren, die diefstal, afpersing, prostitutie, koppelarij en onvoorstelbare vervuiling tot dagelijk se verschijnselen in de kampen maakten. Er zijn arrestaties nodig geweest. En de uiterst ongebruikelijke sanitaire gewoon ten van sommigen, waarvan ook de K.L.M. kan meepraten heeft onderricht in het ge bruik van een w.c. voor een aantal aanko menden tot eerste kamproutine gemaakt. Kwade mogelijkheid Zo men zich in Singapore thans aan past bij de verminderde stroom en de da gelijkse maaltijden, die de regering van Singapore vlot op bestelling leverde, tot een wat handelbaarder aantal porties zijn teruggelopen, dan houdt men toch reke ning met één kwade mogelijkheid: name lijk dat de politieke toestand in Indonesië zo zou verergeren dat er opnieuw een Amerikaanse films voor Russen Eqn Russische missie heeft in de V. S. tien films aangekocht voor vertoning in de Sovjet-Unie. Het zijn meest musicals en komedies, waarvan de titels nog niet be kend zijn gemaakt. In het kader van de culturele uitwisse ling tussen de V. S. en de Sovjet-Unie zijn veertig Amerikaanse studenten geselec teerd voor een bezoek aan Rusland van vijf tot zes weken. Twintig Russische stu denten zullen naar de V. S. komen. „sauve qui peut", een wilde vlucht, zou ontstaan. Deze kan echter zeer wel worden opgevangen. Ten eerste geschiedt de hui dige evacuatie reeds in combinatie met die van Britten en Amerikanen, hetgeen de zaken politiek gemakkelijker maakt, en ten tweede is dé staf van consul-generaal Middelburg door de opgedane routine thans volledig op kwade eventualiteiten ingeschoten. Hoezeer dat 't geval is, bewijst de voor malige Nederlandse consul uit Makassar, Jack de Leeuw, die na jarenlange tropen- dienst nog wat in Singapore is achtergeble ven om de functie van kampconsul te ver vullen. Bij het bemoedigend woord en de joviale uitleg die iedere évacué van hem krijgt, doorloopt zijn stemgeluid alle va riaties tussen hoog-Nederlands en het rol- lendste Indische accent, zo nodig het vloeiendste Maleis, al naar gelang welke klant hij op zijn gemak moet stellen. Langs zijn tafel paradeert het hele gam ma van de Nederlandse samenleving in Indonesië: de Nederlandse employé in smetteloos wit hemd en witte lange broek, het gezicht wat getaand door de tropen, met wat zorgelijke rimpels om de ogen vanwege de onzekerheid om 'n nieu we baan in Nederland, het Indische opaatje, een beetje beverig en hulpbehoe vend glimlachend, de jonge Indische Ne derlander in kleurig open hemd, die men de rillige winter in een Hollandse pension kamer zo graag besparen zou, de kleine kinderen met grote donkere ogen in smal le gezichtjes, die weghollen om te spelen en dan hun spel weer onderbreken om bij hun ouders een beetje zekerheid te komen halen in de vreemde wereld om hen heen, die zo snel verandert. En men moet bij het zien van deze tragische rij al erg sterk in de schoénen staan om een opwelling van trieste woede te kunnen onderdrukken. Zo zag de hemel er donderdag nog uit: vol dreiging van aprilse buien met sneeuw en hagel. Maar onverstoorbaar trekt de boer met zijn mestverspreider over het land, dat hij gereed maakt voor de cyclus van ploegen, zaaien en oogsten. (Van onze correspondent in Washington) Nog meer dan anders rust er in 1958 een grote verantwoordelijkheid op de leiders van de Verenigde Staten. De twee grote vragen waarop de Amerikaanse regering binnen afzienbare tijd antwoord moet geven, zijn: Welke maatregelen moet men treffen om de depressie te keren? Moet men een top-conferentie met de Russen houden en op welke voorwaarden kan men dat eventueel doen? Het antwoord op die twee vragen kan van grote invloed zijn, niet alleen op het lot van de Verenigde Staten, maar ook van de gehele wereld. Men kan ervan verzekerd zijn dat de re gering zich ernstig met deze beide vragen bezig zou houden, ook al .iu 1958 geen ver kiezingsjaar zijn. Wij willen beslist ver mijden de binnenlandse politiek voor te stellen als dè factor, die de komende be slissingen beheersen zou. Wie echter rea list is, zal moeten toegeven dat de partij politiek haar invloed dit jaar extra zal doen gelden. De grote beslissingen mogen door die partij-politiek dan niet worden voorgeschreven, zij kunnen er zeker door worden beïnvloed. Wanneer 1958 geen verkiezingsjaar was, zou men waarschijnlijk met meer geduld hebben afgewacht of het voorjaar verbe tering zou brengen in de economische si tuatie. Nu is dé sneeuw in vele delen van de Verenigde Staten nog niet eens wegge- dooid en beide partijen dringen in con currentie reeds krachtig aan op vèi-- gaande anti-depressiemaatregelen. Democraten dringen aan De democraten hebben het politiek bezien betrekkelijk gemakkelijk. Zij dragen, ook al zijn ze in de meerderheid in het Congres, niet de hoofdverantwoor delijkheid, wanneer in het najaar zou blij ken dat de economie zich niet zou hebben hersteld of er nog slechter aan toe zou zijn dan thans. De democraten kunnen daar om wat onbezorgder op belastingverlaging, krediet- en werkverruiming aandringen dan de Republikeinse regering, die voor een dilemma staat. De regering moet ver mijden „te weinig te laat" te doen, maar zij moet er tevens voor oppassen om op gejaagd door de oppositie „te veel te vroeg" te doen. Een te vroeg doorgevoerde belasting verlaging zou bijvoorbeeld tot een gevaar lijke inflatie kunnen leiden. De Republi keinse regering blijft daarom een midden weg volgen, maar de politieke drang om de Democraten de wind uit de zeilen te nemen, wordt met de dag groter. Presi dent Eisenhower heeft zich echter op grond van de werkloosheidscijfers over maart uitgesproken tegen verlaging der belastingen. De tweede grote vraag betreft de top conferentie. Men kan niet zeggen dat de regering door de Democratische oppositie in de richting van zulk een conferentie ge dreven wordt. Anders dan in Groot-Brit- tannië is hier de publieke opinie vrij lauw ten aanzien van zo'n verheven bijeen- ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 komst. Toch speelt ook hier de binnen landse politiek een bescheiden rol. Het is bekend dat het de Republikeinen op het ogenblik niet goed gaat en de regerings partij vreest nog meer in de minderheid te komen dan zij nu reeds is. In novem ber wordt het gehele Huis van Afgevaar digden vernieuwd en een derde van de se naat. Nu biedt een geslaagde of zelfs een geslaagd lijkende topconferentie een kans om het prestige van de Republikeinen te doen stijgen. Eisenhowers populariteit is zelden zo groot geweest als toen hij, eind juli 1955, op een zonnige zondagmorgen te Washington terugkeerde na de conferentie te Genève Nogmaals, de binnenlandse politiek is niet de beheersende factor in de proble men waar de regering zich voor ziet ge steld, maar voor een zekere invloed van de partij-strijd mag men niet blind zijn. LOS ANGELES (Reuter) De individu ele Amerikaanse soldaat zal in de toekomst wellicht zijn uitgerust met een schouder wapen voor kernprojectielen, zo heeft lui tenant-generaal Trudeau, hoofd van de speurafdeling van het Amerikaanse leger, in een réde te Los Angëlës verklaard. Vol gens de generaal zal de toekomstige mili tair mogelijk met éen in zijn helm inge bouwde radiozender en -ontvanger, en misschien zelfs met televisie en een appa raat voor infra-rode stralen zijn uitgerust en wellicht zal hij zich met een „vliegend platform" of een luchtjeep verplaatsen Uitrustingsstukken, die enkele jaren gele den alleen in „science fiction" voorkwa men, worden nu op papier of in materiaal vervaardigd, aldus de generaal. Hij verklaarde voorts dat het Ameri kaanse leger „aardig op weg is" het vraag stuk van het vinden van een wapen tegen de intercontinentale ballistische raket, die zich met een snelheid van veertigduizend kilometer verplaatst, op te lossen. Met be hulp van de raket van het type Nike-Zeus kunnen de grote Amerikaanse steden bij tijds beschermd worden (Van onze correspondent in Parijs) Hoewel men in diplomatieke kringen te Parijs over het algemeen van oordeel is, dat het psychologisch onverstandig en zelfs gevaarlijk kan zijn de jongste Rus sische voorstellen inzake stopzetting der kernwapenproeven met de dooddoener „propaganda" af te doen, gelooft men toch evenmin, dat Moskou,- onder de ver hoogde impulsen van premier-partijsecre taris Kroesjtsjev een wezenlijk nieuw ele ment in de discussie Oost-West zou hebben ingevoerd. Kroesjtsjev vervolgt als opvol ger van maarschalk Boelganin, zo meent men te Parijs, de weg, die hij al geruime tijd als partijleider had uitgestippeld, doch waarschijnlijk zal het tempo nu nog hoger worden opgevoerd. De Russische beslissing eenzijdig de kernwapenproeven stop te zetten, is zon der twijfel een gebaar, dat sterk tot de pu blieke wereldmening kan spreken. In feite blijft het probleem echter ongewijzigd, omdat Rusland nog altijd weigert een deugdelijke wederzijdse controle, ook op de produktie van kernwapens, te aanvaar den. Dat president Eisenhower heeft doen weten, dat hij een fundamentele wijziging in zijn „vredes-politiek" overweegt, be wijst, zo gelooft men in Parijs, dat ook Washington begint in te zien dat het Wes ten op het „psychologische front" een ac tiever beleid zal moeten volgen. Kroesjtsjev beheerst de kunst van het di plomatieke schaakspel en hij weet zeer 1 ndig voordeel te trekken uit de moeilijk heden van zijn tegenstanders. Hij heeft nu weer een winstpunt behaald. Tegenzet Men verwacht in Parijs dat het Westen zal trachten met een tegenzet het Kremlin te dwingen zijn eigen zwakheden te onthul len. Met dat doel zou het verband tussen de Westerse eisen inzake stopzetting der kernproeven en der produktie van zekere militaire grondstoffen, iets verzacht kunnen worden. Daarna zou Moskou kunnen wor den verzocht ten aanzien van de kern vraag der controle over de brug te komen. Dit spel van loven en bieden zou aan de respectieve ambassat" mrs worden toevertrouwd, die te zelf der tijd de grote topconferentie zouden voorbereiden. Het Westen heeft voor dit beraad als plaats Moskou, en als tijd 't einde van de ze maand voorgesteld. Men wacht thans op het Russische antwoord. Diplomatieke waarnemers in de Franse hoofdstad zou het niet verwonderen, wan neer Kroesjtsjev zijn verdere offensief in het bijzonder op West-Duitsland zal rich ten. Men grondt die verwachting op Kroesjtsjev's jongste brief aan bondskan selier Adenauer, op de commentaren, die daarop in de communistische pers zijn verschenen, en tenslotte op de berichten, die zijn doorgesijpeld over de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Polen. Oost-Duitsland en Tsjecho-Slo- wakije te Praag. De uitrusting van het Westduitse leger met kernwapens is een vooruitzicht, dat niet alleen de Centraal- Europese landen, doch ook de Sovjet-Unie kennelijk in hoge mate verontrust. Men acht het in Parijs niet uitgesloten dat men vooral in deze vrees de verklaring moet zoeken van de versnelling van het vredes offensief dat, onder Kroesjtsjev's leiding, in Moskou is ingezet. LONDEN (Reuter) In Londen zijn aanwijzingen ontvangen dat de Russen havenwerken uitvoeren aan de kust van Jemen, dat grenst aan de Rode Zee. Voorts verluidt, dat zij ook geschutsopstellingen aan de kust van Jemen bouwen. Volgens de Londense „Evening News" zal de Sov jet-Unie een marinebasis bouwen te Ho- deiba, de nieuwe hoofdstad van de Ver enigde Arabische Republiek, die Egypte, Syrië en Jemen omvat. Het aantal Russische technici dat in Jemen werkt wordt geschat op honderd. CAIRO (Reuter) De Jemenitische le gatie in Cairo heeft medegedeeld, dat Britse troepen op 5 april Alkamasj in het Jemenitische gebied Hareeb, hebben be schoten en „een groot aantal inwoners" hebben gedood. „Artillerie van Jemen be schoot Britse vliegtuigen die over het ge bied vlogen en bracht de vijand zware verliezen toe", aldus de mededeling. Fiets en maker Op een oude fiets leeft men veel meer mee met de geheimenissen der velodyna- mica dan op een nieuwe. Bij mijn geregel de bezoeken aan de fietsenmaker zie ik vaak mensen met fonkelende rijwielen ar riveren, die zeer geprikkeld zijn over het mankement, waarvan zij aangifte doen. En terecht. Van een nieuwe fiets verwacht men zoiets niet. Met een „afijn, u bekijkt het maar eens" laten zij hun fiets achter. Maar ilt blijf er altijd bij. Ik geef moeren, Britse sleutels, hamers en schroeven draaiers aan terwijl ik het ingrijpen van de fietsenmaker nauwlettend volg. Mijn fietsenmaker belijdt, als ik het wèl heb een protestantse godsdienst, maar zijn liefde voor zijn vak heeft hem een flinke scheut animisme meegegeven. Hij gelooft, dat allerlei kleine deeltjes, die op het oog levenloos voor hem op zijn werkbank lig gen, die hij kan maken en breken met zijn bankschroef, bezielde voorwerpjes zijn, met een eigen willetje. Nu is dat geloof in be zielde materie ons geen van allen vreemd, vooral wanneer het over onze rijwielen gaat. Laten we alleen maar denken aan vakantietochten in het verleden, waarop wij met grote gezelschappen fietsten. Als er dan iemand zei: „mijn banden houden het prima vanmorgen", was er onmiddel lijk een ander, die riep: „zeg dat maar niet te hard". Pas dan fietste ieder gerust ver der want de balans van de verwachtingen was met dit pessimisme in evenwicht ge bracht en de eer werd geheel aan de banden zelve gelaten. Het is dus niet verwonderlijk, dat ook mijn fietsenmaker dit- heeft. Het verleven digt zijn vak op ongehoorde wijze. Iedere reparatie wordt op die manier een zaak van list en tegenlist. En hij vindt het pret tig, mij daarin te laten delen. Onlangs be zeerde hij zijn hand omdat de schroeven draaier uitschoot bij een vergeefse poging een vastgeroeste schroef los te krijgen. Ik verwachtte, dat hij nu zou gaan tieren over dat oude ding, dat regelmatig aan zijn haken hangt. Maar hij keek veelbeteke nend van mij naar de schroef en terug en zei: „die denkt laat ik nou eens lekker overdwars op de draad gaan zitten. Maar daar moeten ze bij ouwe Kees niet mee aankomen.Met deze woorden nam hij een hamer en overwon. Bij een andere gelegenheid, waarop hij de remnaaf, die nog heel goed is, moest verstellen, bleek het achterwiel na de montering aan te lopen. Terwijl hij het wiel langzaam ronddraaide ging hij vrij wel met zijn neus tegen het achterlicht zitten en zijn gezicht kreeg een loerende uitdrukking. Toen richtte hij zich op en zei: „Er zit een slag in het wiel. Als ik hem hier aandruk dan zal je zien dat hij daar ineens floep zegt. En dan zijn we nóg niets verder. Maar daar heeft-ie mij niet mee. Dat hebben <er al meer bij me gepro beerd...." Opnieuw draaide hij aan het wiel. Hij lachte triomfantelijk. En overwon opnieuw. Al wekenlang rijd ik nu met een klein slagje in mij wiel. Maar slechts héél af en toe, bij een onberaden bocht, slipt het even aan. En zowel de fietsenmaker als ik ver beelden ons, dat we de materie de baas zijn geworden Henk Biersteker ADVERTENTIE „SANFOR" vanaf 13.65 „SANFOR" Khaki en blauw vanaf ƒ11.40 Op zondag 13 april om drie uur 's mid dags zal op het Maastrichtse Vrijthof de historische postkoets arriveren, die onlangs uit Hamburg vertrok om op 17 april de opening bij te wonen. De rit werd georga niseerd door de Hamburgse postkoetsver eniging. Het antieke vervoermiddel zal via Aken, Maastricht en Hasselt de oude post- koetsweg uit vorige eeuwen volgen. Bij het grenskantoor „De Plank" bij Slenaken zal de koets, waarin vier Hamburgse kunste naars, literatoren en beeldende artiesten de reis maken, de Belgisch-Nederlandse grens overschrijden. HAARLEM. In den Bloemendaal- schen Gemeenteraad vroeg bij de rond vraag mr. Tideman, hoe het komt dat men eerst den Duinlustweg aan de eene zijde heeft opgebroken om waterlei dingsbuizen te leggen, doch naderhand deze buizen weer heeft opgegraven om ze aan den anderen kant van den weg in te graven. De voorzitter antwoordde, dat toen men 100 meter buis had gelegd, een kabel werd ontdekt met een spanning van 5000 Volt, die naar IJmuiden leidt. Daar het zeer ongewenscht is, de wa terleiding naast deze kabel te leggen, is men naar den anderen kant van den weg gegaan. Mr. Tideman repliceerde, dat het toch wel zeer gewenscht zoude zijn, alle ondergrondsche leidingen in teekening te brengen, opdat men niet meer voor dergelijke verrassingen zal komen te staan. „Dat kost veel arbeid en veel geld", zei de voorzitter, „en als dat werk klaar is, zitten de buizen al lang in den grond". Maar de Raad nam een voorstel van mr. Tideman aan, om B. en W. te verzoeken, deze zaak toch eens te overwegen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5