UW NAAIMACHINE Xonmg Pom pod ilio BZ Vlekken op meubelen? Prachtbijts Ceta-Bever! MARCHWOOD De Igvoori Nederland draagt 66 miljoen bij tot dekking van tekort Agenda voor Haarlem van Werk van Schrikker De negen Muzen VRIJDAG 11 APRIL 1958 4 Op hoog niveau De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Geen doorberekening van nieuwe CAO in bouwkosten staat bij KUIPERS inde Kleine Houtstraat 112 Haarlem - Tel. 11142 Drie maanden geëist tegen politieman, verdacht van mishandeling „Heren inbrekers, hier is niets te vinden!" Begroting van Nieuw Guinea Gebiedsdeel zal binnen tien jaren volledig onder bestuur gebracht moeten worden Tegen handel in kuikentjes Rechter beslist over lot van verstekelingen Vijf jaar geëist tegen drie inbrekers Zeepost Televisiekijkers met hoogtevrees zullen gisteravond hun hart wel vastgehouden hebben bij de halsbrekende N.C.R.V.-re portage over de schoorsteenvegerij. Staan de op een hachelijk platje van enke le vierkante decimeters hoog boven de Amsterdamse grachten interviewde Dick van Bommel een drietal leden van het zwarte gilde, die voor deze gelegenheid zelfs hun hoge hoeden vanouds het sym bool van hun hoge positie uit de motten- kist hadden opgediept. Ze vertelden in sap pig Amsterdams hoe wijlen hun grootva ders vele jaren geleden als berooide jon gens uit de Noorditaliaanse Alpendalen geëmigreerd waren naar ons land, waar hun vaardigheid als bergbeklimmers hun als het ware vanzelf de weg wees naar de nieuwe broodwinning: die van schoor steenvegers en „rookverdrijvers". Balan cerend over daklijsten en glibberige pan nen gaf het trio vervolgens „op hoog ni veau" een stukje geveltoerisme weg, waar bij de koude rillingen ons over de rug lie pen. Gelukkig hadden de cameramannen daar geen last van gehad. Het resultaat was een levendige en boeiende reportage zoals wij er helaas maar zeer weinige zien. In de kunstrubriek „Studio B" gasteer de de Argentijn Alejandro Barletta, de kampioen van het bandoneon: een harmo- nica-achtig muziekinstrument van Duitse origine, dat tegen het einde van de vorige eeuw door emigranten in Zuid-Amerika is ingevoerd, waar het sindsdien een hoofd rol speelt in alle zogenaamde „orquestas tipicas" (populaire tango-orkestjes). Bar letta echter ontdekte, dat het bandoneon zich ook uitstekend leent voor klassieke muziek. Ten bewijze daarvan speelde hij composities van Mozart en Bach, bene vens een eigen Hommage a Scarlatti" waaruit bleek dat het instrument, welks rijke coloriet variëren kan van een clave- cimbelkarakter tot een volle, diepe orgel klank, vele belangwekkende mogelijkhe den biedt. Men vernam nog, dat toondich ters als Hindemith en Katsjatoerian reeds speciale composities voor bandoneon voor bereiden. De achtste „Artisjok" het klein- kunstprogramma van Jelle de Vries en zijn ensemble werd opgediend met een keukenhof saus je, dat naar onze smaak heel wat pittiger had kunnen zijn. Er wa ren een paar nieuwe gezichten, er was een enkel aardig liedje, maar als geheel bleef het programma toch wel een stuk beneden de middelmaat. Het decor was hopeloos overladen. Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Rep. Ie Pax-Christi-voettocht naar Den Bosch. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land-en tuin - bouwmeded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boek- bespr. 14.50 Amus.muz. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sportpraatje 17.30 Gram. 17.40 Instr. trio. 18.00 Journalistiek weekoverzicht. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.26 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00. Nieuws. 19.10 Comm._ 19.15 Omr.orkest en solist. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.00 Lichte muz. 22.35 Reli gieus programma. Avondgebed en liturg, kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 De familie Doorsnee. 11.35 Cello en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Nieuwe gram. 15.00 Boekenwijs heid. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf. 15.55 Concertgebouworkest en soliste. 16.45 Praatje over consumentenbelangen. 16.55 Lichte Lichte muziek. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Week- journaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Kamerork. en sol. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen.. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Dansmuziek. 22.30 De straat in de mist, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.00 Gram. 16.15 en 16.30 Idem. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en Lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Omr.koor. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. muziek. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Gram. VOOR ZATERDAG VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15—22.50 One-man-show. ADVERTENTIE KAMERS ZONDER DRESSOIR maar met een origineel modern berg meubel zijn bij DE JAGER natuurlijk óók. DE JAGER weet uw persoonlijke smaak te bevredigen en vervult op ideale wijze uw idealen. Grote Houtstraat/hoek Raamvest Volgens de thans geldende risicorege ling woningbouw 1954 zoude de financiële gevolgen van de invoering van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf, waaromtrent thans over leg wordt gepleegd, moeten worden door berekend. De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid acht dit niet aanvaardbaar. Daarom heeft hij de ge meentebesturen medegedeeld, dat de fi nanciële gevolgen van de eventuele nieuwe C.A.O. niet bij de financiering van wonin gen, die na 15 april 1958 worden aanbe steed, in aanmerking worden genomen. De gemeentebesturen en woningbouw corporaties is aangeraden, de bestekken zodanig te redigeren, of te wijzigen, dat de risicoregeling buiten werking wordt ge steld ten aanzien van de verrekening van verhoogde lonen en sociale lasten, als ge volg van zulk een nieuwe C.A.O. Gepolychromeerde koppen in Larense kunstzaal In de kunstzaal van het bekende Larense Hamdoff wordt tot 21 april een overzichts tentoonstelling van de werken van de beeldhouwer Kees Schrikker gehouden. Het is voor het eerst, dat ik in deze krant van de Kunstzaal Hamdorff melding maak. Deze expositiegelegenheid is namelijk al leen bestemd voor in het Gooi woonachtige kunstenaars en er hebben hier, eerlijk ge zegd, maar weinig tentoonstellingen plaats waartoe ik onze lezers een uitstapje zou durven adviseren. Ook elders is genoeg te zien. Schrikker is echter één van de beste Gooise artiesten en heeft aan de Neder landse beeldhouwkunst iets zeer eigens toegevoegd. Dit vooral met zijn vrouwen portretten, waaraan hij nog al eens kleur toevoegde. Het polychromeren van beelden ge schiedt tegenwoordig weinig. Voor een meer of minder realistisch gerichte figuur kan het een hachelijke onderneming zijn. Hoe gauw zou iets een etalagepop kunnen worden! Bij Schrikker is daarvan in ieder geval geen sprake. Blijkens enige, zij het niet alle, werken kan Schrikker de kleur best ontberen om tot uitdrukkingsrijke zaken te komen. Een feit is echter, dat en kele gepolychromeerde koppen wel bijzon der pakkend zijn. Mocht met de vervaardi ging van het beeld de kleur aan het eind zijn toegevoegd, dan is deze bij de concep tie van het werk toch al ingedacht. Het lijkt me dat die kleur Schrikker op zo gun stige wijze in de gelegenheid stelt zijn vormen groot en bloeiend te houden bij een toch schilderachtige expressiviteit. Slechts bij een enkel maskertje deed zijn daarop geplaatste kleur aan als een maquillage, die te brutaal werd. Uitmuntend is voor mij een (hierbij gereproduceerde) vrou- wenkop met donker haar, gekapt in prach tige sterk welvende vormen, die met het even asymetrische gelaat een voor alle kanten van zien boeiend schoon spel spelen. Naast vrouwen' 'geMetert/ktedbren ook sterk Schrikkers voorkeur. Bij hen ver meed hij verschillend kleurgebruik terecht? Wel blijkt hij bedacht op mooie patina's of besteedt hij de grootste zorg aan een ge voelige behandeling van de „huid" van zijn werken. Monumentaal kan hij zijn in een in steen gehakt vrouwenportret van een voor hem groot formaat. Voor Crooswijk maakte hij een oorlogsmonument dat we echter niet geheel kunnen beoordelen op de aantrekkelijke schets en enige grotere detailstudies. Gezien alles hier lijkt hij toch vooral gericht op een kunst voor het inte rieur of wel de kleine tuin. Schrikkers ontwikkeling is geen gemak kelijke geweest. Dat blijkt ook wel uit het misschien te openhartige en ook wat on handig gecomponeerde overzicht dat hij hier geeft. Aan in de mode zijnde richtin gen heeft hij zich nauwelijks of niet over gegeven. Enige herhalingen moet men zien als mogelijkheden uit één conceptie. Zich zelf nabootsen doet hij niet. Bob Buys ADVERTENTIE De officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft na een zitting, welke bij na drie uren duurde, drie maanden ge vangenisstraf geëist tegen een opper wachtmeester van de rijkspolitie uit St. Willebrord. De politieman zou in juli 1956 een inwoner van St. Willebrord, die zon der achterlicht fietste, in het gezicht gesla gen hebben om zodoende zijn naam te we ten te komen, welke de aangehoudene aan vankelijk weigerde te zeggen. Verder was de politieman ten laste gelegd, dat hij in september 1956 een dronken man, die in een cel was opgesloten, met een gummi stok zou hebben geslagen. De opperwachtmeester gaf alleen toe de zonder achterlicht rijdende fietser een draai om zijn oren te hebben gegeven. De mishandeling van de dronken man ont kende hij ten stelligste. Tegenover zijn ontkenning stond echter de verklaring van een wachtmeester, die beide voorval len had meegemaakt en die nog gepro beerd had de verdachte ervan te weerhou den de bijna weerloze man in de cel met een gummistok af te ranselen. De verdediger, mr. Th. Houtman, pleitte wat de mishandeling in de cel betreft, vrij spraak op juridische gronden. Hij meende te kunnen aantonen dat er waarschijnlijk een persoonswisseling heeft plaatsgehad. Wat het geven van de klap betreft, ver zocht hij de rechtbank slechts een boete te willen opleggen, omdat een vrijheids straf voor de verdachte ontslag uit" de politiedienst zou betekenen. Op 24 april zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE Waarom neemt de RENAULT-verkoop steeds toe? 1. Lage aanschaffingsprijs. 2. Lage onder houdskosten en benz.verbruik. 3. Minimum wegenbelast. 4. Prachtige wegligging (Veilig!) Geheel vrijblijvend nadere inlichtingen bij GARAG EDEN HOUT Residentie-Orkest. Op zaterdag 12 april zal het Residentie-Oorkest onder lei ding van Eugen Jochum het derde concert van de Mozart-Beethovencyclus geven in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag. Solist van dit concert is de pianist Claudio Arrau. Op woensdagavond 16 april zal het slot concert van de serie A worden gegeven onder leiding van Willem van Otterloo en met solistische medewerking van de volist Isaac Stern. Gastrol. In de opvoeringen van „Ariadne op Naxos" van Richard Strauss, te geven door de „Deutscher Oper am Rhein" in het komende Holland Festival in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht, zal de tenor Rudolf Schock een gastrol vervullen. Zesde wedstrijd. Het bestuur van de maatschappij „Arti et Amicitiae" in Am sterdam zal als beheerders van de stichting Paul Tetar van Elvenfonds" dit jaar we derom een wedstrijd uitschrijven voor jeugdige schilders, welke tot einddoel zal hebben het vervaardigen van olieverfschil derijen naar een historisch onderwerp uit de klassieke tijd. De ingezonden werken zullen van 21 tot 24 augustus in de zalen van „Arti et Amicitiae" worden tentoon gesteld. Opdracht. De staatssecretaris van O., K. en W. heeft aan de cineast J. S. Nieu- wenhuis te Bussum een subsidie verleend voor de vervaardiging van een korte docu mentaire film over poorten en bruggen. „Heren inbrekers, in dit kantoor zult u niets van uw gading vinden. Als u toch in de kasten wilt kijken, schroef dan de ach terwand eraf, zodat u ons meubilair niet te zeer beschadigt." Aldus luidde de me- deling, die het personeel van een fabrieks- kantoor aan de Laakweg in Den Haag el ke avond in het kantoor achterliet, met het oog op de vele inbraken die in deze Haagse fabrieksbuurt worden gepleegd. Twee inbrekers hadden het advies netjes opgevolgd, de achterwanden van de kas ten losgeschroefd, maar inderdaad niets van waarde aangetroffen. De politie heeft het tweetal thans aangehouden. Zij zijn een 23-jarige werkman en een 18-jarige varensgezel. Zij hadden totaal veertien in braken gepleegd en daarbij onder meer twee platenspelers en een radiotoestel buitgemaakt. Koning Pompodilio IV van Jasmynië was een goeie en rechtvaardige vorst, die al jarenlang regeerde over dat mooie land. Daarom waren alle Jasmynianen tevreden en ze leefden rustig, totdat Ja, totdat er iets gebeurde met de gouden kroon van koning Pompodilio. Toen had je de poppen aan het dansen! En wat er gebeurde? Weldat gaan we nu eens vertellen1 Uit de begroting van Nederlands Nieuw- Guinea voor 1957, die thans bij de Twee de Kamer is ingediend, blijkt, dat de uit gaven 135.679.000 en de middelen f 69.701.400 bedroegen. De Nederlandse bijdrage ter dekking van het begrotingste kort bedroeg f 65.977.600. In de toelichting zegt minister Helders onder meer: „Voor de naaste toekomst zal rekening moeten worden gehouden met het feit, dat het internationaal niet veel langer aanvaardbaar zal kunnen worden geacht, dat Nederland als beherende mo gendheid nog steeds grote delen van het gebiedsdeel en een belangrijk deel van de bevolking niet onder volledig bestuur heeft. Het onder bestuur brengen zal voor het overgrote deel moeten geschieden met krachten van eigen land, voorlopig daar toe nog in belangrijke mate geleid en bij gestaan door uit Europa afkomstig perso neel. Zonder een absolute binding aan een bepaalde termijn wordt hiervoor ge dacht aan een tiental jaren". Zo spoedig mogelijk zal een plan voor het algeheel on der bestuur brengen van het gebied door de gouverneur worden ingediend, dat als basis zal dienen voor de plannen op lange re termijn voor alle overheidsdiensten. Financiën De ontwikkeling in de financiële verhou ding tussen het rijk en het gebiedsdeel ziet minister Helders zo, dat het uit eigen middelen zal moeten gaan betalen de kos ten, verbonden aan bestuur, justitie en po litie en alle uitgaven, die liggen op het ter rein van de dagelijkse exploitatie. Voor Nederlandse rekening zouden voorshands kunnen komen de kapitaalsinvesteringen voor produktieve doeleinden en in het be ginstadium der ontwikkeling de kosten verbonden aan werkzaamheden op terrei nen, waarop een achterstand is in te halen. Over de Raad voor Volksopvoeding, die onder de zestien leden drie Papoea's telt en in 1957 na een onderbreking van vier jaar weer bijeen kwam, zegt minister Hel ders, dat deze zal kunnen uitgroeien tot een belangrijk instrument bij het opstellen van ontwikkelingsplannen op langere ter mijn. Over de economische weerbaarmaking van de bevolking zegt de minister, dat wij nog heel wat kunnen leren van onze Australische naburen, in het bijzonder wat betreft de activering van de zelfwerk zaamheid van de bevolking en de prakti sche aanpak van verschillende proble men, met gebruikmaking van eenvoudige middelen". Gezondheisdzorg Over de gezondheidszorg wordt gezegd, dat hoewel de resultaten van de malaria bestrijding boven verwachting zijn, zij in de behandelde gebieden niet tot uitbanning van deze ziekte heeft geleid. Totaal zijn thans 120.000 personen behandeld. Wan- ADVERTENTIE neer het gehele gebied van Nieuw-Guinea in behandeling kan worden genomen moet voor vijf jaar worden gerekend met een jaarlijkse uitgave van een miljoen gul den. Eind 1956 werd de framboesia-bestrij dingscampagne, gevoerd met steun van de W.H.O. en Unicef, voltooid; 310.000 per sonen werden behandeld. De opkomst der bevolking bedroeg 97,5 percent. Het in 1956 met steun van dezelfde orga nisaties ingezette driejarige programma tegen tuberculose had tot resultaat, dat in 1956 ruim 25.000 personen werden onder zocht, van wie ongeveer de helft voor een behandeling in aanmerking kwam. Het aantal geregistreerde gevallen van lepra is tengevolge van de intensiever controle in de laatste jaren sterk gestegen en be droeg eind 1956 reeds 1811, hetgeen neer komt op vijf per duizend in hef onder be stuur gebrachte gebied. De dienst der kindersterftebestrijding bestrijkt thans een gebied waarin 43.000 mensen wonen. De kindersterfte is in sommige gevallen met de helft vermin derd. De kosten van het onderwijs verto nen door uitbreiding en verbetering jaar lijks een sterke stijging. Van de huidige on derwijsuitgaven wordt 85 percent direct ten behoeve van de niet-Europese bevol kingsgroep besteed. De overige vijftien percent is bestemd voor het westers on derwijs, dat echter ook voor het autochto ne kind openstaat. ADVERTENTIE VOOR U, MEVROUW! Geef uw man een shirt, waar van de oronized boord be slist 16 uur per dag glad blijft zitten; een sneeuwwit shirt van no-iron poplin, waarbij u wérkelijk kunt vol staan met weinig of geheel niet strijkengeef hem zo'n prachtig Kerko „Espresso" shirt. Het kost slechts f 13.50. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van dieren heeft de aandacht van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren gevestigd op de handel in kuikentjes (haantjes), die op markten en andere ver koopgelegenheden voor een gering bedrag als speelgoed aan kinderen verkocht of voor levende blil^angertjes in etalages worden gebruikt. Aan de hand van thans geldende ver ordeningen is het niet mogelijk aan dit be drijf paal en perk te stellen. Niet alleen uit het oogpunt van dieren bescherming, maar ook om opvoedkundige redenen dringt de vereniging er bij her produktschap op aan, zo mogelijk maat regelen tegen deze handel te nemen. 25. „Maar het zou u en Bridget erbij betrokken heb ben. Ik geloof, dat u niet helemaal billijk bent". „Luister eens even, meisje. Ik kan geen „troostrij ke woorden" tot je spreken om de eenvoudige reden dat jij en ik altijd op een voet van gelijkheid met elkaar hebben omgegaan. Wanneer men voor iemands geest zoveel respect heeft, als ik voor die van jou, dan treed je die ook eerlijk tegemoet. Ik weet, dat je zeer gekwetst bent en ik verzeker je, dat mijn sym pathie en genegenheid volkomen achter je staan. Dat behoef ik je niet te vertellen. Zou je nu werkelijk willen, dat ik je als een baby behandelde en zei: „Hoe durft die boze man mijn meisje zo toespreken?" Het zou voor jou niet erg vleiend zijn, als ik dat deed. Onze wederzijdse waardering staat op een betere basis". ,Goed, vader, u hebt natuurlijk volkomen gelijk, maar ik heb vandaag zo'n geestelijk pak slaag ge had, dat ik ongeveer net zoveel ruggegraat heb als een portie jam. Ik weet alleen, dat de loyaliteit, die mij deed proberen om de weide redden, een diepere loyaliteit was dan die, welke ik ten opzichte van het laboratorium kon opbrengen. Allemaal natuurlijk erg emotioneel en dwaas". Helemaal niet. Ik ben er zeker van, dat jij je daar in geworpen hebt met al het vuur van een kruisvaar der, die een Heilige Strijd begon, maar tracht het ook eens van Deverels kant te bekijken. Hier had men een employee, die door de maatschappij altijd be hoorlijk behandeld is, wier connectie met het labora torium reeds van vrij oude datum is en die geduren de de oorlogsjaren betalingen heeft geaccepteerd, waarschijnlijk, omdat zij bij de maatschappij wenste te blijven. Wanneer die employee opzettelijk tegen de belangen van de maatschappij in handelt, op grond van inlichtingen, waar zij geen recht op heeft, zodat dit de maatschappij op een hoop onnodige kosten jaagt, waarvoor Deverel persoonlijk aansprakelijk zal wor den gesteld, kun je nauwelijks verwachten, dat hij te genover de schuldige door tedere gevoelens bezield zal zijn. Ik vrees m'n lieve kind, dat hij je in een on voordelige positie te pakken heeft gekregen". ,Ik geef geen cent om Deverel", zei Celia, „maar ik geef heel wat om de weide". „We zullen doen, wat we kunnen. Probeer er maar niet over te tobben. Het zal waarschijnlijk de volgen de maand wel in de gemeenteraad komen. Vergeet het maar tot dat ogenblik". „Wie van de raadsleden kennen wij?", vroeg Celia. „Alleen maar Chubbings en Minty en ik geloof nooit, dat je daar invloed op kunt uitoefenen", zei haar va- d^r grinnikend. Celia glimlachte een beetje verdrietig, maar sprong tqpn op, daar de telefoon hard overging. Haar va der nam de hoorn op. „Hallo. Ja, daar spreekt u mee.... Oh, goeden avond, Deverel.... Ja.... Maar, beste kerel, natuur lijk nietVolkomen.... Dank je, heel graag Goed. Morgenavond half acht.Adieu". „Dr. Deverel zal het genoegen hebben u precies te vertellen, waarom hij uw dochter moést ontslaan. Is dat het?", vroeg Celia. „Min of meer. Kom, kom, kindje, gedane zaKen ne men geen keer. En niets komt er zoveel op aan, als we wel eens denken". ,,'t Spijt me, als ik mijn „partij" in de steek gela ten heb, Paps. Het is allemaal met de beste bedoe lingen gebeurd". Hij sloeg 'n arm om haar schouders. „Kom mee en laten we gaan eten. Je zult je beter voelen, als je wat voedsel in je maag hebt. En ver geet niet, dat ik altijd naast je sta". „Dat weet ik". Plotseling scheen haar iets in te vallen en keerde zij zich tot hem. „U zult toch niet morgen mijn zaak tegen hem gaan bepleiten, is het wel? Ik wens geen excuses. Hij kan van mij denken, wat hij wil. Beloof me, dat u mij niet vernederen zult, door voor mij te gaan pleiten". Haar vader kromp in goed gesimuleerde angst voor haar boze ogen in elkaar. „Ik zal geen woord over het onderwerp durven zeg gen. Ik zal daar stil zitten en nederig luisteren naar wat Deverel te zeggen heeft en hem dan uitleggen, dat ik een zwakke oude man ben, die totaal onge schikt is, om als scheidsrechter op te treden tussen twee zulke vuurvreters en dat jullie het maar on derling moeten uitvechten". Het was een warme zonnige avond, toen Celia voor de laatste keer de oprijlaan van het laboratorium af liep. Men had haar bedankt voor haar aanbod om haar vacantie uit te stellen en de vier volle weken van haar opzegtermijn te blijven werken, maar de chef perso neelszaken had haar gezegd, dat deze opoffering niet nodig was. De twee weken, die er verlopen waren sedert haar gesprek met Deverel, waren helemaal n'st gemakkelijk geweest. Nu zij haar collega's vaarwel had gezegd en het niet bepaald glorieuze afscheid voorbij was, moest zij een nieuw begin maken, maar met haar momenteel zo onrustige geest, viel het haar moeilijk plannen te maken. Zij voelde zich moe en gedrukt door gebrek aan slaap. Zij had weer diezelfde zenuwachtige lichtge raaktheid gekregen als in het laatste oorlogsjaar. Ze nuwen waren toch een eigenaardig iets, dacht zij. Voortdurende bombardementen hadden haar schijn baar onberoerd gelaten, maar het gezicht van Tony, de jongeman, waarmee zij zo bevriend was geweest, op die ziekenzaal en al die mannen, die om hem heen lagen, hadden haar toen hevig geschokt en waren haar maanden lang bijgebleven. Het waren bijna allemaal mannen met brandwonden op die zaal. Van Tony was door het verband niets zichtbaar behalve zijn ogen. Hij stierf die avond. In haar geest ging zij terug naar 1940 en de zes maanden van hun vriendschap. Hij was een jonge vliegenier, die in de nabijheid gedeta cheerd was en zij had nogal veel met hem omgegaan. Hij was een van die vrolijke grappen vertellende jon gelui, die een dergelijke houding speciaal in de eet zaal aannamen, maar in werkelijkheid had zij Tony leren kennen, als een nadenkende, idealistische en nogal verlegen jongeman, die veel van schilderen hield. Zij had hem niet 'ang genoeg gekend om er ach ter te komen of de vriendschap, die zij voor hem voel de, de mogelijkheid van diepere gevoelens inhield. Alleen het gezicht en de geluiden van de ziekenzaal waren haar bijgebleven en hadden het zaad der bit terheid in haar doen ontkiemen. Zij dwong haar gedachten het verleden te laten va ren. Het was eigenaardig, dat haar huidige moeilijk heden, die toch betrekkelijk gering waren, die oude wonden weer hadden doen schrijnen. Het kwam alleen maar omdat zij moe was en vacantie nodig had, dacht zij. (Wordt vervolgd) Robert Twiss en Rudolf Schrijven, twee jongemannen die in Djakarta aan boord van het Italiaanse schip „Sydney" waren gegaan en zich verborgen hadden, zijn in Sydney, waar zij van boord gehaald wer den, weer aan boord van dit schip gebracht even voordat het maandag weer naar Ge nua, via Djakarta, vertrok. De Australische regering had zich bereid verklaard hun een verblijfsvergunning te geven zolang zij niet naar Nederland kon den vertrekken. De Nederlandse consulaire autoriteiten evenwel gaven de Australische regering officieel kennis van het feit dat de beide jongemannen de Indonesische na tionaliteit hadden aan te nemen en dat de Nederlandse autoriteiten derhalve geen be moeienis met hen hadden. Derhalve wer den de beide verstekelingen teruggebracht aan boord van de „Sydney", die uit Sydney vertrok naar Genua. Op deze terugreis zal het Italiaanse schip Djakarta aandoen. De stichting „Hulp aan Langenoten in Indonesië" heeft nu de president van de Haagse rechtbank verzocht in een kort ge ding te beslissen, dat de jongemannen in Nederland zullen worden toegelaten. Als zij in Djakarta aan land zouden worden gezet, lopen zij de kans gevangen genomen te worden. In het kort geding, dat gisteren werd behandeld, ging het om de vraag, welke nationaliteit de beide jongens bezitten. Namens de stichting werd be toogd, dat mensen, die in dezelfde omstan digheden verkeren, wél zijn toegelaten. Na mens de Staat der Nederlanden betoogde de landsadvocaat mr. J. Gratama dat de verstekelingen geen Nederlanders zijn en ook geen recht op politiek asiel kunnen doen gelden. Hun toelating zou bovendien vérstrekkende consequenties hebben. Voor de Rotterdamse rechtbank stonden drie inbrekers terecht, die in 50 nachten 41 inbraken hadden gepleegd met een totale buit van ongeveer 10.000 aan geld en goederen. Vooral kantoren moesten het ontgelden. Zeven brandkasten werden opengemaakt. Soms werkten ze de kan toren op het rijtje af in een of twee nachten. De officier van Justitie eiste Jegen ieder van het drietal, een 25-jarige los werkman, een 26-jarige varensgezel en een 27-jarige musicus, vijf jaar gevangenisstraf. Op 23 april doet de rechtbank uitspraak. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Uruguay Star" (15 april); Australië, s.s. „Orcades" (19 april); Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (15 april); Canada: s.s. „Rijndam" (16 april); Chili: via New York (16 april); Ned. Antillen: m.s. Aegis" (14 april); Suriname: m.s. „Oberon" (16 april); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Winchester Castle" (19 april); Brits- Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais" (12 april). VRIJDAG II APRIL Stadsschouwburg: „De Haagse Comedie" met: „De cirkel", 20 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 en 22.30 uur. Vleeshal: Poppentheater van Jan Ne- lissen 20.3021.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Benelux Fotosalon 1317.30 en 19.3022 uur. Galerie Espace: Tentoonstel ling van Franse gouaches en schilderijen 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „De grote bluf", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Davy Crockett en de piraten", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The Tommy Steele Story", a.L, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Slachtoffers van het trottoir", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The kid", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Peyton Place", 18 jr., 19.30 uur. Roxy Theater: Dwars door de bloedvallei", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Nassauplein: Voor de 1. Vereniging spreekt mevr. C. Keus over de Graal. Het programma wordt opgeluisterd met mu ziek, 20 uur. ZATERDAG 12 APRIL Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met: „Plantage Tamarinde", 20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met ver licht interieur en oude muziek, 20.30 en 22.30 uur. Vleeshal: Poppentheater van Jan Nelissen 20.3021.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Benelux Fotosalon 1317.30 en 19.3022 uur. Galerie Espace: Tentoonstel ling van Franse gouaches en schilderijen 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De grote bluf", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Davy Crockett en de piraten", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The Tommy Steele Story", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Slacht offers van het trottoir", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The kid", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Peyton Place", 18 jr., 14 en 19.30 uur. Roxy Theater: „Dwars door de bloedvallei", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Bethelkerk: Orgelconcert door Feike As- ma, m.m.v. het ger.Ooster Kerkkoor „Con Amore" o.l.v. Willem L. Boer, 20.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6