Oorlogsvloot van Indonesië voor Padang verschenen HET WEER Geboorte" van een doelpunt Haarlems Dagblad FRANS PARLEMENT MOET RECES ONDERBREKEN Massale bijeenkomst te Londen tegen proeven met kernwapens Uitspraak over een concessie waartoe Washington Parijs heeft genoopt Offensief tegen Tapanuli en nieuwe acties tegen Celebes gaande Substituut-griffier van gerechtshof geschorst Kiama Kia Moeingi opvolger van de Mau Man in Kenia Bewolkt Prins Carnaval verduistert anderhalf miljoen mark Het woord is aan Koningin terug uit Oostenrijk Gaitskell en Bevan dringen er op aan dat het Westen het Russisch voorbeeld navolgt Naar A merika Rebellen bombarderen vliegveld Makassar Kleurlingen staken in de Zuidafrikaanse steden Leger en politie in de verlaten straten 72e JAARGANG No 233 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 14 APRIL 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING. VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 81 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 cL Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Honderden telegrammen zijn in de nacht van zaterdag op zondag naar alle delen en hoeken van Frankrijk gezonden om de leden van de beide Kamers van het parlement voor een buitengewone zitting op dinsdag naar Parijs te roepen. De reden dat het parlement plotseling, op bevel van de regering, zijn paasrecès moet onderbreken, is het conflict met Tunesië. De Franse regering is zaterdag gedurende bijna elf uren bijeen geweest in een van de meest dramatische zittin gen in de geschiedenis van de vierde republiek. Voor de keuze gesteld ofwel de onderhandelingen met Bourguiba af te breken en tevens een ernstige crisis met Londen en Washington uit te lok ken, ofwel een breuk met zijn conserva tieve ministers te riskeren, heeft premier Gaillard een vernuftig compromis ge vonden, dat de instemming van beide laatstgenoemde partijen heeft verwor ven. Volgens een communiqué is de re gering bereid voorlopig nog gebruik te maken van de goede diensten van de Anglo-Amerikaanse bemiddelaars, Mur phy en Beeley. Over de volgende vier punten meent men in Parijs een basis voor een overeenkomst met Tunesië te kunnen vinden: a) De ontruiming van de Franse garni zoenen en neutrale controle op de Tune sische vliegvelden; b) Het statuut van de Marinebasis Bi- zerta; c) De heropening van een aantal Franse consulaten in Tunesië; d) Het herstel in hun vroegere rechten van de Franse onderdanen, die na het bom bardement van Sakiet door de Tunesische regering werden uitgewezen. Voor de kwestie, die Frankrijk als fun damenteel beschouwt, een doelmatige con trole door neutrale troepen van de Tune- De minister van Justitie heeft op grond van artikel 90 van het Ambtenarenregle ment mr. J. G. Reijers, substituut-griffier bjj het gerechtshof te Amsterdam, in zijn functie geschorst. Artikel 90 bepaalt onder meer, dat de schorsing van een ambtenaar kan geschieden indien het belang van de dienst dit vordert. Mr. Reijers heeft in het dagblad „De Telegraaf" een artikel geschreven, dat de minister beledigend acht voor de militaire Justitie en in het bijzonder ten aanzien van de procureur-generaal te 's Gravenhage. Mr. Reijers is van de beslissing van de minister in beroep gegaan bij het Ambte narengerecht te Amsterdam. Naar het A.N.P. verneemt, wordt over wogen, tegen mr. Reijers een strafvervol ging in te stellen. Aangenomen kan wor den, dat deze schorsing zal duren totdat de uitslag van dit strafrechtelijk onderzoek bekend is. NAIROBI, (Reuter) Veiligheidsstrijd krachten in Kenia hebben in twee dagen tijds 153 leden van de Kikoejoe-stam in hechtenis genomen, aldus meldt het be stuur van deze Britse Oostafrikaanse kolo nie. De arrestanten worden ervan ver dacht een aandeel te hebben in de Kiama Kia Moeingi, een organisatie, die in janua ri verboden werd. In totaal zijn nu 250 le den van de K.K.M. gearresteerd. Volgens een regeringswoordvoerder heeft een onderzoek aangetoond, dat de K.K.M. in cellen is verdeeld en haar oor sprong heeft gevonden in de passieve vleu gel van de vroegere Mau Mau. De K.K.M., waarvan de plechtigheden doen denken aan die van de Mau Mau, is gericht tegen Kikoejoes, die tijdens de noodtoestand te gen de Mau Mau zijn geweest. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 DAMESPANTALONS IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: In de kustprovincies veel be wolking met hier en daar wat motregen, tijdelijk mist en vrij koud. Elders weinig bewolking en droog weer met ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Meest matige wind tussen noordoost en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. tisch-AIgerynse grens, kon door Bourgui- ba's weigering geen akkoord worden ge vonden. Dit punt wordt van de agenda der Anglo-Amerikaanse bemiddelaars afge voerd, en Frankrjjk behoudt zich het recht voor dit vraagstuk eventueel later by een internationale instantie de UNO of de NAVO aanhangig te maken. Het is de minister-president Gaillard, met de actieve bijstand van het staats hoofd René Coty, tenslotte gelukt op deze basis de bedreigde eenheid van zijn rege ring te handhaven. De inzet werd, in het bijzonder door de rechtse ministers echter te veelomvattend en te vèr reikend be schouwd dan dat zij de verantwoordelijk heid uitsluitend op eigen schouders durf den nemen. Om die reden werd het par lement bijeengeroepen. Door de knieën Het valt moeilijk te ontkennen, dat Frankrijk, onder pressie van president Eisenhower voor Tunesië door de knieën is gegaan Bourguiba heeft de grenscon trole geweigerd en zich ook verder tot weinig of niets gebonden. Een regeringscrisis, die door het uit treden van de zes conservatieve ministers een feit zou zijn geworden, is in het afge lopen weekeinde op het nippertje afge wend. Het is echter allerminst zeker dat ook het parlement deze nieuw bittere pil voor het Franse gevoel van eigenwaarde zal believen te slikken. Zonder een nieuwe vertrouwenskwestie zal de operatie in geen geval kunnen slagen Doch ook indien Gail lard het voortbestaan van zijn kabinet op nieuw op het spel zet, lijkt het vooralsnog twijfelachtig of de Nationale Vergadering bereid zal zijn de premier, wiens prestige de laatste weken vooral op de rechter vleugel zichtbaar heeft geleden, te blijven volgen. In elk geval staan Frankrijk in zijn binnenlandse politiek deze week span nende dagen te wachten. Zeer bemoedigd WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring gezegd dat het zich „zeer bemoedigd" weet door het besluit van het Franse kabinet om de re sultaten van de Brits-Amerikaanse missie van goede diensten in zake het Frans- Tunesische geschil als basis voor bespre kingen met Tunesië te aanvaarden. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Meer dan anderhalf miljoen heeft de 38-jarige zakenman Gustav Adolf Nebe te Hannover verduisterd, waarbij hij mis bruik heeft gemaakt van het feit, dat hij, als prins Carnaval, vele voorrechten ge noot. Nebe is gevlucht, waarschijnlijk naar Oost-Duitsland, waar hij zakelijke connec ties heeft. Te Hannover en Dortmund, waar Nebe bedrijven op metaalgebied bezat, heeft zijn vlucht groot opzien gebaard. Hij was er bijzonder populair. Het vorige jaar was hij prins Carnaval van geheel Noord- Duitsland. John Steinbeck: Het is een weergaloze misdaad, als kin deren van honger sterven omdat voed sel wegens te kleine winstmogelijkheid wordt vernietigd. De Koningin is zaterdag per trein uit Sankt Anton in Oostenrijk in Nederland teruggekeerd. Prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene zijn nog in Oos tenrijk gebleven, waar zij momenteel in de omgeving van Innsbruck een skitocht maken. LONDEN (Reuter) De leider van de Britse socialistische party, Gaitskell, heeft zondag op een grote bijeenkomst op het Trafalgar Square te Londen bepleit, dat het Westen het Russische besluit tot stopzet ting van de proevqp met kernwapens na volgt. Ongeveer twaalfduizend mensen uit Londen en omgeving hadden zich op het plein verzameld om aan de büeenkomst, georganiseerd door de Labourparty en het verbond van vakverenigingen, deel te ne men. Gaitskell zei, dat zyn party aandringt op beëindiging van de proeven met het oog op het gevaar van vergiftiging van de at- De hoofdredacteur van ons blad, de heer S. Koster, is zaterdag voor een rondreis door de Verenigde Staten naar Washington vertrokken. De heer Koster zal in deze stad het congres van het I.P.I. (Internationaal Persinstituut) bij wonenwaar een groot aantal hoofd redacteuren onder wie een vijftal Nederlandse bijeenkomen om inter nationale persaangelegenheden te be spreken. Na dit congres zal de heer Koster verschillende steden en streken der Verenigde Staten bezoeken, tenein de stof te verzamelen voor een reeks artikelen, die na zijn terugkeer (begin juni) in ons blad zullen worden gepubli ceerd. BUKITTINGGI (UP) Vyf oorlogs bodems der centrale regering zyn zondag voor de Sumatraanse kust ter hoogte van Padang verschenen. Het opperbevel der troepen van de tegenregering verwacht, dat dinsdag bij zonsopgang de grote aan val op West-Sumatra zal beginnen. AFP meldt uit Padang dat de burger bevolking van deze stad thans, in ver band met de verwachte aanval der re geringstroepen, wordt weggevoerd. In 48 uur zijn veertigduizend personen, in hoofdzaak in door paarden getrokken kar retjes, uit de stad vertrokken. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Subandrio, die op reis naar Tokio in Hongkong is aangekomen heeft tegenover de pers verklaard, dat de mili taire operaties tegen de opstandelingen in Sumatra min of meer de slotfase hebben bereikt en dat hij niet verbaasd zou zijn, als de strijd deze week zal zijn beslecht. Het offensief tegen Tapanuli Het Indonesische persbureau Antara heeft gemeld, dat de troepen der centrale regering Gunung Tua en Porsea hebben veroverd. Volgens Antara ontmoetten de troepen bij de inneming van Gunung Tua geen tegenstand: de opstandelingen ont snapten met achterlating van grote hoe veelheden munitie en wapenen. Eerder had de stafchef van het Indo nesische leger, generaal-majoor Nasution, (die vrijdag een kort bezoek aan Medan bracht en inmiddels weer in Djakarta is teruggekeerd) verklaard, dat hij opdracht had gegeven Tapanuli binnen te trekken omdat majoor Hutabarat, de commandant van het district, zijn opdrachten niet heeft uitgevoerd, waaruit zijn ontrouw aan de regering is gebleken. Tapanuli, dat tot dusver neutraal was, ligt tussen Noord-Sumatra en het op standige Midden-Sumatra. Volgens radio-Padang is majoor Huta barat met zijn derde regiment infanterie in Tapanuli overgelopen naar de tegen regering. Dit offensief, samen met de nieuwe lan ding op Celebes, volgt na een periode van twee weken van betrekkelijke rust aan de grenzen van het ingekrompen gebied van de opstandelingen in Midden-Sumatra. Berichten uit Djakarta bevestigen, dat het grootste deel van de Indonesische ma rine, de torpedoboot „Gadja Mada" en vier korvetten, thans is samengetrokken voor Padang. Hevige tegenstand Radio-Medan maakte zondag bekend, dat de opmars der centrale troepen naar de westkust bij Lumbang Golok, nabij het Toba-meer, tot staan is gekomen. Het 322e bataljon van de Siliwangi-divisie stuitte daar op een troepenmacht der tegenregering van 500 man sterkte. In loopgraven en schuilgaten weerstonden de troepen der tegenregering daar geduren de twee dagen de aanvallen der centrale eenheden, aldus radio-Medan. Pas nadat de centrale regering de luchtmacht te hulp geroepen had, sloegen de rebellen op de vlucht. De stad Porsea werd door de op standelingen ontruimd en de centrale troe pen konden daar zondag binnentrekken. De tegenstanders vluchtten de heuvels in. In Midden- en Noord-Celebes SINGAPORE (UP) De Indonesische regering heeft bekendgemaakt dat re geringstroepen na zware gevechten nabij Kulali, op Midden-Celebes, de rebellen al daar verslagen hebbèn. Tot dusver had Celebes in de opstand tegen Sukarno een secundaire rol gespeeld en het is voor het eerst dat van dit eiland zware gevechten gemeld worden. Radio-Djakarta meldde zondagavond dat eenheden van de centrale regering een nieuwe landing hebben uitgevoerd in Noord-Celebes. Deze nieuwe landing zou zijn verricht ongeveer 90 kilometer ten zuiden van het plaatsje Palu, op de west kust van Celebes. Volgens radio-Djakarta zouden de opstandige troepen de wijk heb ben genomen naar het binnenland, met achterlating van twee dodenj 27 gevange nen en het verlies van verschillende motorvoertuigen. „Erewacht" voor Iiatta MANILLA (UP) De Indonesische am bassade te Manilla heeft een verklaring uitgegeven, waarin de berichten over huisarrest van de gewezen vice-president dr. Mohammed Hatta „ongegrond en on waar" worden genoemd. Maar in het com muniqué wordt toegegeven, dat bij het begin van de Sumatraanse opstand politie posten bij de residentie van dr. Hatta en andere vooraanstaande figuren geplaatst zijn. „En nu de toestand minder gespan nen wordt", aldus de verklaring, „heeft de Indonesische regering bij het verblijf van dr. Hatta een erewacht geplaatst, ter wille van zijn veiligheid en uit eerbied voor deze nationale leider". DJAKARTA (UP) Te Djakarta is offi cieel bekendgemaakt dat een niet geïden tificeerd tweemotorig vliegtuig zondag ochtend om 5 uur 35 plaatselijke tijd een aanval heeft gedaan op het vliegveld Man- dai, nabij Makassar. De aanval duurde 20 minuten. Over schade of slachtoffers werd in de officiële verklaring niets gezegd. Verder is te Djakarta meegedeeld dat de regeringstroepen 28 km verder zijn op gerukt en de stad Kamang hebben bezet, nabij het wegenknooppunt waarover de verbinding van Bukittinggi naar Djambi loopt. Deze verbinding zou door de rebel len gebruikt zijn voor de ravitaillering. mosfeer en het gevolg daarvan voor hen die nog niet zyn geboren. Geen enkele re gering heeft het recht het leven van on schuldige mensen te vernietigen die dui zenden mijlen ver verwijderd wonen. Een andere reden voor een onmiddeliyke beëindiging van de proeven is, dat een derde wereldoorlog het einde van de be schaving zal betekenen, aldus Gaitskell. Aneurin Bevan, de voornaamste woord voerder van de Labourpartij voor buiten landse aangelegenheden, zei in een heftige rede dat de huidige toestand het patrouil leren van Amerikaanse waterstofbommen- werpers boven Groot-Brittannië niet recht vaardigt. Volgens hem getuigt de mening dat de Russen van plan zouden zijn, met alle kracht waarover zij beschikken, een aanval op de westelijke landen te onder nemen van een verkeerd begrip van het Russische standpunt. Bevan verklaarde beu te zijn van Dulles' herhaalde malen verkondigde mening dat „de Russen niet te vertrouwen zijn". Wij staan voor de situatie dat Dulles niet vertrouwd kan worden, aldus Bevan. Zon der het gevaar te lopen dat de mensheid wordt verdelgd, is het geen land op het ogenblik mogelijk zijn wil aan een ander land op te leggen door middel van geweld, zo besloot Bevan. Na afloop van de bijeenkomst marcheer den honderden mensen naar Downing Street 10, de ambtswoning van premier Macmilian. De politie had de toegang ech ter afgezet en de betogers verspreidden zich geleidelijk. (AFP) Volgens de diplomatieke corres pondent van de „Sunday Dispatch" heeft Macmilian president Eisenhower medege deeld, dat Engeland zijn proeven met de waterstofbom deze zomer zal staken als de Verenigde Staten het geheim van hun bom men met Groot-Brittannië delen. MARCOULE (Reuter) Ongeveer vijf tig „apostelen van de geweldloosheid" on der leiding van Lanza Del Vasta, een Fransman, die leerling van Gandhi is ge weest, zijn vrijdagavond het kernenergie centrum te Marcoule in Zuid-Frankrijk binnengedrongen om te protesteren tegen de Franse voorbereidingen om een atoom bom te vervaardigen. De betogers, onder wie zich vrouwen en kinderen bevonden, werden tenslotte door de politie op straat gezet. CLEVELAND (AFP) Mensjikov, de Rus sische ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft zaterdag tijdens een bezoek aan Cleveland, op uitnodiging van de Ameri kaanse industrieel Cyrus Eaton, tegenover de pers verklaard: „Eens zullen onze beide landen hun geld noch hun krachten ver spillen aan de produktie van nutteloze wapens". JOHANNESBURG (UP) In Johannes burg en andere Zuidafrikaanse steden be schermen leger en politie werkwillige Zuidafrikanen tegen mogelijk geweld van stakers. Vanochtend waren in Kaapstad en Johannesburg de straten vrijwel leeg alleen de politie en de soldaten patrouil leerden. De staking van de kleurlingen is, volgens de eerste berichten, voor negentig percent doeltreffend. De staking van alle kleurlingen die drie dagen zal duren, en woensdag samenvalt met de verkiezingen, is uitgeroepen door het Afrikaanse Nationale Congres, de or ganisatie van de 9,5 miljoen kleurlingen van Zuid-Afrika. Vorig jaar zijn vele vooraanstaande figuren van deze organi satie gearresteerd en sommigen moeten nog berecht worden. De actie is in het algemeen gericht tegen de apartheids politiek en in het bijzonder tegen de wet ten op kleurlingen: de „passenwet" die de bewegingsvrijheid van kleurlingen be perkt, en soortgelijke maatregelen. Volgens onbevestigde berichten zou de regering voornemens zijn gevangenen te gebruiken om de staking te breken. Op strategische punten in Kaapstad en Jo hannesburg staan zwaarbewaakte vracht- wagen-konvooien gereed. Het zou niet de eerste keer zijn dat de regering gevange nen gebruikt: vorig jaar werd de haven staking in Port Elisabeth op deze wijze bestreden. Toen de internationale vakbe weging protesteerde voerde de regering inboorlingen uit de provincie aan. De Europeanen zeggen dat de stakings actie weinig succes zal hebben. Volgens een functionaris van de haven van Kaap stad zouden de meeste Afrikaanse haven arbeiders toegezegd hebben op het werk te verschijnen. Verscheidene kleurlingen zeiden bedreigd te zijn: als zij niet staak ten zou men hun huizen in brand steken en hun papieren, zonder welke zij in de gevangenis terecht komen, afnemen. Een merkwaardige en daarom ook voor niet-voetballers interessante serie foto's die de „geboorte" van het eerste Nederlandse 'doelpunt uit de gisteren gespeelde BelgiëNederland-wedstrijd in beeld brengt. Een waarlijk niet alle daagse prestatie van een sport.fot.o graaf Van Wissen wiet zichtbaar heeft zo hard op het doel geschoten dat keeper Leysen de bal niet onder controle kan krijgen. Geen nood want rechtsback Diricx (in het midden) komt zijn doelman te hulp voor Abe Lenstra (links) gevaarlijk kan worden. Dat is evenwel slechts schijn. Diricx moet een omweg maken om Leysen te ontwijken, waardoor Lenstra de gelegenheid krijgt de bal met zijn rechterbeen over Leysen heen te plaatsen. Maar nog lijkt Diricx een kans te hebben Lenstra het scoren te beletten. Maar deze bepaalt rustig zijn evenwicht kromt de rug en schiet de bal met de binnenkant van de rechtervoet over Diricx' uitgestoken linkerbeen in het onbeschermde doel. Lenstra trekt zich verheugd terug, Van Wissen gaat hem gelukwensen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1