Panda in het Wilde Westen Bemanning van de Mitra zag Spoetnik II ondergaan Vochtige zeelucht op komst WAARDOOR IS MASCOTTE 3 z BETER? Dat maakt Mascotte 3x beter! Wereldnieuws J MAANDAG 14 APRIL 1958 2 Nederlandse tanker was bij de kleine Antillen Russen zouden gedwongen zijn hun kernproeven te staken Geruchten over ongeluk van catastrofale omvang Geen herleving van de Vereinigte Stahlwerke Benelux-handelsverkeer in 1957 opnieuw verbeterd Ludwig Zind veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Nog een leraar geschorst wegens antisemitisme Gerechtvaardigde manslag, oordeelt een jury Opschudding in Bonn na de dynamietaanslag Engelse nota over terugtrek ken van troepen uit Korea Onveranderd dividend ADM Malakka bij Instellingen van Bretton Woods UI £a 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Daardoor ROLT Mascotte beter Daardoor PLAKT Mascotte beter Daardoor BRANDT Mascotte beter och ló het zo r Dieren in gevangen schap VJ (ANP) De bemanning van het Neder landse tankschip Mitra (8.263 ton) gelooft dat zij getuige is geweest van de ondergang van de Russische kunstmaan Spoetnik II. De kapitein heeft radiografisch gemeld, dat vanochtend om 2.55 uur Nederlandse t(jd, een vuurbol met een staart van vonken en rook is waargenomen, die een snel dalende lyn beschreef. Het schip bevond zich op dat ogenblik ten zuiden van Maagden eiland in det Kleine Antillen. Het voorwerp is vermoedelijk in zee gestort, aldus de mededeling van de „Mitra". (Reuter) Te Bridgetown, de hoofdstad van Barbados, een der Kleine Antillen, zagen honderden mensen Spoetnik II als een vurige komeet ondergaan. Het ver schijnsel was gedurende een en een kwart minuut zichtbaar, om 02.52 uur vanochtend Nederlandse tijd. Barbados ligt ongeveer 640 kilometer ten zuidoosten van de positie waarin de bemanning van de Mitra de Spoetnik waarnam. Een woordvoerder van het Smithsonian- observatorium te Cambridge, in de Ameri kaanse staat .Massachusetts, verklaarde: „Het lijkt erop, dat Spoetnik II is ver brand" ergens boven de Atlantische Oceaan, ter hoogte van New England aan de Amerikaanse oostkust. Volgens andere geleerden kan zij slechts in Bridgetown zijn waargenomen, indien zij op dat ogenblik in de atmosfeer aan het verbranden was. De vijfhonderd kilogram wegende Spoet nik II werd 3 november 1957 gelanceerd. Zij had, volgens radio-Moskou, zondag 2.351 omwentelingen om de aarde, met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur, volbracht. Er is nog geen mededeling over het einde van „Spoetnik II" uit Mos kou ontvangen. Helderder dan Jupiter „Spoetnik II" is zondagavond omstreeks negen uur boven ons land waargenomen als een zeer heldere ster, in tegenstelling tot de verwachting, veel hoger, ongeveer in het zenit, verscheen. De kunstmaan ging van noordwest naar zuidoost en was hel derder dan Jupiter, aldus de directeur van de Sterrenwacht te Utrecht, professor Min- naert. (AFP) De Amerikaanse republikeinse afgevaardigde Patterson heeft verklaard, WASHINGTON (ReuterDe Demo cratische senator Humphrey, voorzitter van de subcommissie voor ontwapening van de Amerikaanse senaat, heeft gezegd, over inlichtingen te beschikken, dat de Sovjet-Unie op 25 maart een ontploffing onder de grond heeft teweeggebracht, die op een afstand van meer dan achtduizend kilometer werd waargenomen. Een woord voerder van de Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft echter verklaard, dat de commissie geen melding heeft ge maakt van een Russische ontploffing op 25 maart. De laatste Russische ontploffing waaraan de commissie bekendheid heeft gegeven was er een op 22 maart. Reuter/UP) Het Deense blad „Ber- lingske Tidenden" heeft bericht dat de Russen door „een catastrofaal" ongeluk gedwongen werden hun jongste kernwa pen-proeven te staken. Het ongeluk zou een toeneming van radio-actieve neerslag tot een gevaarlijk niveau in Rusland en aangrenzende landen tengevolge hebben gehad. Het feit dat het zuidelijk deel van de Sovjet-Unie tot verboden gebied is ver klaard, kan een aanwijzing zijn voor de juistheid van de berichten. De Russische bevolking is ernstig ongerust en de rege ring wenst niet dat het buitenland daar iets van hoort, aldus het blad. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard de juist heid van dit bericht niet te kunnen beves tigen. Senator Humphrey zei voor de tele visie dat er gegevens zijn die deze bewe ring steunen. Hij verklaarde dat deze Russische proeven een grote radio-actie ve neerslag hadden veroorzaakt in Scan dinavië, Noord-Europa, Japan en delen van de Verenigde Staten. Volgens senator Humphrey hebben de Russen het vorige jaar in communistisch China een zware ondergrondse kernontploffing teweeg ge bracht. Volgens zijn inlichtingen zouden dergelijke kernexplosies onopgemerkt kunnen blijven, hetgeen de noodzaak van een wereld-omvattend waterdicht systeem van toezicht op een eventuele overeen komst nadrukkelijk onderstreept. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft in antwoord op een vraag van de Franse afgevaardigde Michel Debré meegedeeld, dat het verkrijgen van het recht van eigen verbruik van bepaalde hoeveelheden door de kolenmijnen der Gelsenkirchener Berg- werke A.G. geproduceerde kolen door de Augustthyssen-Hütte, de Phoenix-Rhein- rohr A.G. en de Dortmund-Hörder Hütte- union volgens de verklaringen van de be trokken ondernemingen, noch leidt tot een aaneensluiting van de drie hoogovenbedrij- ven, noch tot een controle in deze bedrij ven op de Gelsenkirchener Bergwerke. De Hoge Autoriteit heeft daarmede indirect geconstateerd, dat het verkrijgen van dit recht van eigen verbruik geen bijzondere goedkeuring volgens het aaneensluitings artikel 66 van het E.G.K.S.-verdrag be hoeft. Zij wijst er in haar antwoord op, dat het overeenkomstig de verklaringen van de betrokken ondernemingen in geen geval gaat om het opnieuw vormen van de Ver einigte Stahlwerke of van een groep van daarmede vergelijkbare betekenis. Zij her. haalt, dat een dergelijke aaneensluiting on verenigbaar met het E.G.K.S.-verdrag zou zijn. Zij heeft kennis genomen van een formele verklaring, afgelegd door een der leidende figuren van de ondernemingen, volgens welke er in geen geval sprake is van een dergelijk herstel van de Vereinigte Stahlwerke of van een concentratie van vergelijkbare omvang. dat omstreeks 24 april een nieuwe Ameri kaanse kunstmaan zal worden gelanceerd van bijna tien kg. Zij zal een doorsnede van vijftig cm hebben en op een afstand van 480 tot 640 km van de aarde haar baan beschrijven. De radiozender van de nieuwe kunstmaan zou gedurende onbepaalde tijd kunnen blijven werken. (UP) Op de raketbasis van Cape Ca naveral heeft de marine een geslaagde proef ondernomen met een vierde trap van een „Vanguard" raket, die gebruikt zal worden voor het afvuren van een volgende aardsatelliet. Het handelsverkeer tussen de Benelux- landen, aldus het jaarverslag van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg heeft in 1957 een ver dere verbetering te zien gegeven. In af wijking van de tendentie in de laatste ja ren steeg de invoer in 1957 in belangrijk groter mate dan de uitvoer, respectieve lijk met gemiddeld 244 miljoen franken en 128 miljoen franken per maand. Voor het eerst sedert 1953 daalde daardoor het over schot op de handelsbalans van de Bel gisch-Luxemburgse economische unie met Nederland met gemiddeld 116 miljoen franken per maand, terwijl het dekkings percentage daalde van 162 in 1956 tot 149 in 1957. De totale invoer in Nederland in 1957 nam ten opzichte van 1956 met 10 pet. toe. De invoer uit de B.L.E.U. bleef met vijf pet. beneden dit gemiddelde. De totale uitvoer van Nederland steeg met 8 pet. De uitvoer naar de B.L.E.U. kwam met 18 pet. ver boven de gemiddel de stijging. Het aandeel van de B.L.E.U. in de in voer in Nederland daalde van 18,9 pet. tot 18 pet. Mede door een lichte stijging van het aandeel van West-Duitsland kon dit land de eerste plaats als leverancier over nemen van de B.L.E.U. die West-Duits land op de voet volgde. Het aandeel van de B.L.E.U. in de uit voer van Nederland gaf een stijging te zien van 14,2 pet. tot 15,5 pet., waardoor de B.L.E.U. haar tweede plaats na West- Duitsland, welks aandeel in mindere ma te toenam, kon verstevigen. Het aandeel van de B.L.E.U. in de to tale invoer in Nederland lag in 1957 55 pet. hoger dan voor de oorlog, terwijl haar aandeel in de uitvoer van Nederland het vooroorlogs peil met 42 pet. overschreed. Waar de cijfers in 1956 nog resp. 63 pet. en 30 pet. bedroegen, zijn deze- aandelen dus dichter bij elkaar gekomen en is er meer evenwichtigheid bereikt. Het aandeel van de B.L.E.U. in de totale omvang (in- en uitvoer samen) van de bui tenlandse handel van Nederland is ten op zichte van voor de oorlog toegenomen met de helft en dat van de VS met een derde, dit ten koste van de aandelen van de ove rige handelspartners. OFFENBURC (DPA) De geschorste leraar Ludwig Zind is door de rechtbank te Offenburg tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij aan het adres van de Joden beledigende opmerkingen had gemaakt en zich smalend over de doden had uitgelaten. Hij werd tevens veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding en vergoeding van de onkosten, die de aanklagers voor het proces hebben ge maakt. De veroordeling betekent dat Zind zijn betrekking en het recht op pensioen verliest. Van de aanklacht, dat hij in het openbaar zijn instemming zou hebben be tuigd met de uitroeiingsactie van de nazi's tegen de Joden, werd Zind vrijgesproken. (Reuter) De voorzitter van de Joodse gemeenschap van Berlijn, Galinsky, had de rechtbank verzocht Zind te straffen in naam van de 500.000 Duitse Joden die in de oorlog door de nazi's zijn vergast. Volgens dr. Rauch van het psychiatrisch instituut van de universiteit van Heidel- berg heeft Zind geen psychopathische trekken en is hij volledig verantwoorde lijk voor zijn verklaringen en uitlatingen. (UP) De rechter vergeleek het op treden van Zind met geestelijke brand stichting. Een verdediger voerde aan dat er geen vrije meningsuiting bestaat, als anti-semitische uitlatingen strafbaar wor den gesteld. HANNOVER (UP) Tegen de leraar Edgar Fernau uit Mandelsloh bij Hanno ver is een vervolging ingesteld wegens het in het openbaar goedkeuren van moord en anti-semitische opmerkingen. Fernau zou in een kapperswinkel tijdens een al gemeen gesprek gezegd hebben: „Het is zonde, dat niet alle Joden gedurende de periode van het derde rijk vergast wer den". De 55-jarige leraar is na dit incident geschorst. Zaak Cheryl Crane LOS ANGLES, (Reuter) De jury in het gerechtelijk vooronderzoek naar de dood van Johnny Stompanato, „vriend van de filmster Lana Turner en geen onbeken de in de „onderwereld" van de Amerikaan se westkust, heeft na twintig minuten be raad, verklaard dat Cheryl Crane, die hem met een keukenmes neerstak, een „gerechtvaardigde manslag" heeft bedre ven. De jury bestond uit tien mannen en twee vrouwen. Stompanato bedreigde Lana Turner, toen hij door haar veertien jarige dochter Cheryl werd neergestoken. Onder een kruisverhoor verklaarde Lana Turner nog dat er tevoren nooit ruzie tussen Stompanato en Cheryl was geweest. De beslissing van de jury is niet bindend voor de kinderrechter, voor wie Cheryl de-, ze maand zal verschijnen. Hij kan hierme de, en met het in het vooronderzoek ver kregen bewijsmateriaal, echter wel reke ning houden. De kinderrechter kan ook een volledig nieuw en officieel onderzoek gelasten. De bevoegde aanklager heeft tot verslagge vers gezegd, dat hij er, na de uitspraak van de jury, niet veel voor voelt Cheryl te vervolgen. Zij zal in elk geval voor de kin derrechter verschijnen, die over haar toe komst zal beslissen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De dynamietaanslag in de regeringswijk heeft in Bonn grote opschudding gewekt. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de Westduitse bondsrepubliek dat er een aanslag werd gepleegd in het rege ringscentrum. De aanslag geschiedde bij de villa „Hammerschmidt", de ambtszetel van president Heuss, binnen de „bann- meile" (beveiligingsgordel rond het rege ringscentrum). De schade is aanzienlijk, al is het gat, dat de ontploffing heeft veroor zaakt, niet groot. De politie heeft haar beste mensen, onder wie dynamiet-des- kundigen van het Bundeskriminalamt te Wiesbaden, aan het werk gezet, totdusver evenwel zonder resultaat. De grote vraag is tegen wie de aanslag gericht was. Men kan moeilijk aannemen, dat het ging om president Heuss, die bovendien niet aan wezig is. Ook andere vooraanstaande Westduitse autoriteiten waren afwezig. Receptie Nabij de plaats van de aanslag werd een ontvangst gehouden in het huis van de chef van het protocol, dr. Mohr, die binrikort ambassadeur te Bern in Zwitserland wordt en over wie de Zwit serse pers wegens zijn vroeger lidmaat schap van de nazi-partij (vóór 1945) de staf heeft gebroken. Vele diplomaten en hoge ambtenaren waren op deze receptie aanwezig. De bom was opgehangen aan de knop van een deur die toegang geeft tot het woonhuis van de portier van een am- bachtsorgartisatie. De politie acht het mogelijk dat de dader zijn plan de bom bij het ambtsgebouw van president Heuss te plaatsen, afgeschrikt door de politiebewaking, heeft laten varen en de bom aan de deurknop heeft achter gelaten. De aanslag moet grondig zijn voor bereid, aldus de politie. PEKING (AFP) De Britse zaakge lastigde in Peking, Wilson, heeft het Chi nese ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd die een antwoord is op verklaringen van 5 en 7 februari van de regeringen van Noord-Korea en Chi na over de vreedzame hereniging van Ko rea en het terugtrekken van alle vreemde troepen. In de nota, die is overhandigd uit naam van alle regeringen die troepen hebben ge leverd voor de strijdmacht van de Ver enigde Naties in Korea, wordt gezegd dat de betrokken landen met voldoening de mededeling van de ontruiming van Noord- Korea door Chinese vrijwilligers heeft ont vangen. Over terugtrekking van de troe pen van de Verenigde Naties uit Zuid-Ko- rea wordt echter niet gesproken. De re- 'geringen spreken zich uit voor vrije ver kiezingen in Korea onder auspiciën van de Verenigde Naties en vragen of de Noord- koreaanse regering, akkoord gaat met het houden van dergelijke verkiezingen. Het exploitatie-overschot over 1957 van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij n.v., verminderd met de verschuldigde be lasting, heeft f 7.303.345 bedragen (v.j. 6.328.631). Na afschrijvingen, reserverin gen en gratificaties personeel ad ƒ.1.150.000 resteert een winstsaldo ter verdeling van 1.511.392 (v.j. 1.374.038). Voorgesteld wordt een dividend van 20 percent over het vergrote kapitaal van 5.280.000. waar van 10 percent in aandelen (onveranderd). Om aan aandeelhouders tegemoet te komen zal, in verband met de 10 percent uitkering in aandelen, aan de vergadering van aan deelhouders een statutenwijziging worden voorgesteld om de dividendbewijzen om te wisselen in onderaandelen van 100 nomi naal elk. Het scheepvaartreparatiebedrijf was het gehele jaar volledig van werk voorzien. Gebrek aan arbeidskrachten heeft de om vang van de werkzaamheden beperkt. Opdrachten voor de bouw van schepen werden in 1957 niet ontvangen. Als oor zaak dient gezien te worden, dat de af levering van de eerstvolgende nieuwe op dracht eerst in 1961 zou kunnen plaats vinden. De dokcapaciteit zal worden uitgebreid met een vijfde dok. De ondernemingen, waarin wordt deelgenomen hebben hevre- digend gewerkt. Hoewel in 't eerste kwar taal van 1958 in de reparatie-afdeling niet van onderbezetting kon worden gespro ken, is toch de vraag naar scheepsrepara- tie afgenomen. De Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds maken bekend, dat de Fe deratie van Malakka lid van deze instellin gen is geworden. Het quotum van Malakka in het Internationale Monetaire Fonds be draagt 25 miljoen dollar en zijn kapitaal deelneming in de wereldbank eveneens 25 miljoen dollar. De instellingen van Bretton Woods heb ben thans vijfenzestig leden. De totale quota in het I.M.F. bedragen 9.031 miljoen dollar en het totaal der kapitaaldeelnemin gen in de Wereldbank is 9.358.4 miljoen dollar. (Voor de beurs zie pagina Gedurende het weekeinde liepen de tem peraturen, dank zij de krachtige zonne straling en de afnemende wind iets op. Het weer werd bepaald door een hogedrukge- bied, dat zich over de Britse eilanden naar de oceaan terugtrok. Daarna kwam ons land in het overgangsgebied tussen een de pressie, die in de Middellandse Zee, met name in Italië en de Balkan, warme lucht uit de tropen aanvoert, en een stroming van vochtige lucht over de Noordzee naar het zuiden. De laatste stroming voerde wol kenvelden aan, die tot in de kop van NoordhollantJ en Friesland doordrongen. Elders bleef het vrijwel onbewolkt. De komende 24 uur zal de vochtige Noordzeelucht verder ons land binnenstro men. Een volgend oceaanfront, dat zich bij Schotland bevindt, zal morgen in de loop van de dag het Waddengebied bereiken. De vorstkansen zijn nu gering, maar overdag zullen in het binnenland de temperaturen waarschijnlijk iets lager worden. Maandag 15 april Zon op 5.45 uur, onder 19.36 uur. Maan op 4.12 uur, onder 16.05 uur. Maanstanden 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 april Hoog water 1.47 en 14.08 uur. Laag water 9.24 en 22.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- U) en binnenland: heden 1 C morgen 7 uur. Neerslag: c£ laatste 24 uur. E is St 8 Helsinki zwaar bew. nno 0 0,2 Stockholm zwaar bew. zw 4 Oslo mist windst. 1 Kopenhagen zwaar bew. z 3 Aberdeen half bew. windst. 5 Londen motregen nno 7 0,1 Amsterdam onbewolkt nno 3 Brussel onbewolkt no 1 Luxemburg licht bew. nno 2 Parijs half bew. nno 3 Bordeaux geheel bew. nnw 6 Grenoble geheel bew. zzw 5 0,4 Nice regen wnw 9 10 Berlijn onbewolkt O 2 0 Frankfort licht bew. no 4 0 München zwaar bew. O 4 Zürich geheel bew. no 4 0 Genève geheel bew. windst. 3 0 Locarno regen windst. 6 23 Wenen zwaar bew. zo 5 0 Innsbruck zwaar bew. z 2 0 Rome regen zzo 13 22 Ajaccio half bew. windst. 10 6 Madrid sneeuw nno 1 11 Mallorca regen w 9 18 Algiers licht bew. wzw 10 0 Den Helder motregen ono 5 0,1 Ypenburg onbewolkt nno 3 0 Vlissingen onbewolkt nno 3 0 Eelde licht bew. ono 2 9 Twente onbewolkt no 1 De Bilt onbewolkt nno 2 0 Eindhoven onbewolkt no 1 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt nno 0 0 38. Het was druk in het café „Het Hoef ijzer", want zolang Billy de Buffel bezig was de bank te beroven, bleef men liever binnen. Men kortte zich de tijd met aller hande spelletjes en besprak het lot van sheriff Panda, die niet meer was terugge keerd. „Ik verwed mijn paard tegen een sigaret, dat Billy de kleine sheriff heeft ingemaakt", zei een der spelers. Niemand nam deze weddenschap aan, want Panda's kansen tegen de geduchte boef stonden laag genoteerd. Terwijl ze nog bezig wa ren herinneringen op te halen over het droevig lot van vroegere sheriffs, die met de schietkunsten van Wilde Bill hadden kennis gemaakt, verscheen Joris aan de ingang. „De alarmtoestand is opgeheven, vrienden", sprak hij, „ge kunt u weder zonder gevaar naar buiten begeve „Ein delijk", zei een der cowboys, „F y heeft deze keer nogal lang werk gehau Van de kleine sheriff is zeker niets meer over, hè?" „Integendeel", antwoordde Joris, „sheriff Panda komt juist in blakende welstand aan". „Wat?!" klonk het ver baasd van alle kanten, „waarom zou Billy hem gespaard hebben?" „Omdat Billy met geboeide handen weinig kon uitrichten" verklaarde Joris, naar buiten wijzend. Als één cowboy stormden allen naar de deur en met open monden staarden zij naar Panda, die de verslagen bandiet naar de gevangenis bracht. ADVERTENTIE Waardoor is Mascotte 20 heerlijk sterk en tóch zo elastisch en zo prach tig dun? Omdat Mascotte gemaakt wordt van een grondstof met speciale vezelstructuur. Na zeer zorgvuldige bewerking en reiniging ontstaat daar uit een papier, dat niet scheurt bij het rollen en niet stuk gaat door scherpe of harde shagdeeltjes. Vloei heeft geen dikke gomrand nodig om goed te plakken. Immers, hoe beter de kwaliteit is van de gom, hoe smaller en dunner de plakrand kan zijn. Voor Mascotte wordt alleen de fijnste en zuiverste natuurgorn gebruikt. Deze gom is volmaakt reuk en smaakloos, óók bij het branden. Deze gom zit bovendien niet alleen op, maar ook in het papier vast. Daardoor krult Mascotte niet terug en laat het nooit los. Om goed te branden moet eer> sigaret lucht hunnen doorlaten. Bij Mascotte is dan ook speciaal op de poreusheid van het papier gelei Daardoor trekt de sigaret zo licht en blijlt de rook heerlijk koel. Mas cotte bevat bovendien geen schade lijke chemische stollen. Daardoor brandt het zonder scherpe reuk of smaak. Vraag dus voortaap uitdrukkelijk Werkplaats. Antropologen van de univer siteit van Chicago hebben bij Isimila in Midden-Tanganjika een terrein met beenderen van uitgestorven dieren en een voorhistorische werkplaats gevon den, waar honderdduizend jaar geleden gereedschap werd gemaakt. Nuttig De Poolse communistische partij heeft instructies uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op het verbieden van boeken en artikelen, „die geen nut tig politiek doel dienert". Indien de re gering deze instructie overneemt, zal dit het einde betekenen van de betrekke lijke persvrijheid die sinds oktober 1956 in het land heerst. Moskou zou hebben geklaagd over de anti-Russische toon en het gebrek aan socialistisch realisme in Poolse publikaties. Koude coëxistentie. Het Russische pers bureau Tass meldt, dat onlangs het eerste radiotelefoongesprek tussen de belangrijkste Russische basis en de Amerikaanse basis in het Zuidpoolge bied is gevoerd. Een deskundige van de Russische basis wisselde meteorologi sche gegevens uit met een Russische weerkundige, die in de Amerikaanse basis verblijft. Dergelijke gesprekken zullen voortaan elke woensdag worden gehouden, aldus Tass. Vlot. Het vlot „Tahiti Nui II" van de Franse onderzoeker Eric de Bisschop, heeft de Peruaanse haven Callao ver laten voor een drijftocht over de Stille Oceaan Aan boord bevinden zich ver der een oceanograaf, een geoloog en twee navigators. Stakingsmoe. Meer dan vijftienduizend ge meente-arbeiders in Oslo, die tien dagen staken om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging, hebben zich bij stemming uitgesproken voor hervatting van de arbeid, op voorwaarde dat hun looneisen zullen beschouwd worden als een onderdeel van de algemene loon onderhandelingen, die de volgende maand zullen worden gevoerd. Beroep. Ludwig Zind, de wiskundeleraar te Offenburg die wegens belediging van de Joodse bevolkingsgroep tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft tegen dit vonnis beroep aangetekend. De zaak zal dan dienen voor het fede rale hof te Karlsruhe. Giften. De Amerikaanse Fordstichting heeft de Franse stichting voor politieke wetenschappen te Parijs een kwart mil joen dollar geschonken voor onderzoe kingen op het gebied van de internatio nale betrekkingen. Het internationale persinstituut (IPI) te Zürich ontvangt 50.000 dollar. Voor de uitwisseling van radioprogramma's tussen de Verenigde Staten en Europa is 200.000 dollar be schikbaar gesteld. Bijeenkomst. De Amerikaanse minister van buitenlandse Zaken, Dulles, zal in mei een bijeenkomst voorzitten van Ameri kaanse ambassadeurs in Europa. De bijeenkomst wordt in Parijs gehouden, enkele dagen na de conferentie in Ko penhagen van ministers van Buiten landse Zaken van de NAVO, die van 3 tot 5 mei duurt. Zelfstandig De Britse liberale partij, die de laatste tijd verkiezingssuccessen heeft geboekt en voor het eerst in 29 jaar een parlementszetel op een andere partij heeft veroverd, heeft besloten geen anti-socialistisch verbond met de conservatieve partij aan te gaan. Oost-West. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn volgens het Poolse pers bureau PAP 20.319 Polen uit de Sovjet- Unie gerepatrieerd, 48 uit Groot-Brit- tannië, 23 uit West-Duitsland, 24 uit Frankrijk en elf uit de Verenigde Staten. Verlengstuk. In de toekomst zullen de scholieren in de Sovjet-Unie hun tijd buiten de school doorbrengen in scho- lierenverblijven en pas tegen bedtijd naar huis gaan. In deze verblijven kun nen zij eten, huiswerk maken of zich verpozen met knutselen, sport of lec tuur. Het plan zal binnenkort voor het eerst in een district van Moskou worden uitgevoerd. Publiciteit. Wereldburger Garry Davis heeft zich te Napels ingescheept op het Amerikaanse passagiersschip „Consti tution" voor de terugreis naar de Ver enigde Staten. Hij is van oordeel, dat hij voldoende publiciteit heeft gegeven aan zijn zending voor afschaffing van de landsgrenzen. Zijn enig identiteits bewijs is een reisdocument van de Ita liaanse regering, waarin wordt gezegd, dat hij de zoon van een Amerikaanse staatsburger is. Van de Amerikaanse nationaliteit heeft hij indertijd afstand gedaan In de Verenigde Staten wil hij zijn loopbaan als toneelspeler, die hij tien jaar geleden heeft afgebroken, voortzetten. WE krijgen in het algemeen een veel te gunstige indruk van de wijze waarop die ren in wilde staat leven. Denken we aan een vos (in levende staat, wel te verstaan, niet als vel in een bontzaak), dan asso ciëren we dit dier ongewild met de rover, die hele kippenhokken plundert en dage lijks malse boutjes naar binnenwerkt. De meeste vossen in de natuur zijn echter minder fortuinlijk en moeten jacht maken op muizen en kikkers teneinde de knor rende maag tot zwijgzaam heid te bewegen. Zelfs met kevers en sprinkhanen moet dit dier zich soms voeden. Deze sobere insecten-maal tijden maken de vos natuurlijk wel eens wat gulzig, wanneer hij in een kippenren verzeild raakt. Of laten we het liever anders zeggen gelet op de schaarse maal tijden waarmee een vos zich meestal te vreden moet stellen, is het dier van na ture geneigd schromelijk van de omstan digheden misbruik te maken, zodra hij zich te midden van een overvloed van voedsel bevindt. Vandaar dat hij veel meer kippen afslacht dan hij voor zijn maaltijd denkt nodig te hebben. Dat is één visie op het geval. Maar er zijn nog andere facetten die de aandacht vragen. Een vos blijkt, evenals de hond, vrij ge makkelijk te kunnen overgaan op het dieet dat op de menselijke tafel verschijnt Dit moeilijk te temmen beest leert spoe dig gekookt vlees eten, ook al heeft hij het liever gebraden. Vruchten laat Mi evenmin staan, maar zijn voorkeur blijkt toch uit te gaan naar de zoete vruchten Daarom geeft hij de voorkeur aan druiven boven kersen. (De juistheid van de fabel. waarin verteld werd van de vos die de druiven te zuur vond, dringt zich hier wel heel sterk aan ons op!) Behalve deze na tuurlijke voortbrengselen, leert een vos ook vrij spoedig koekjes eten, evenals an der gebak, maar ook hier blijft de voor keur voor zoetigheid bestaan. Marters, die het in wilde staa* vaak evenmin zo ge makkelijk Hebben als wij denken wat onder meer blijkt uit het feit, dat zij ver zot zijn op regenwormen gaan nog een stapje verder en eten rijst, of aardappelen met bloemkool, zoals iedere menselijke vege tariër. Ook brood, zowel wit- als bruinbrood, willen zij wel eten, maar dan alleen in uiterste noodzaak. Wat dat betreft lijken zij wel wat op de hond, die we in het alge meen geen droog brood kunnen voorzet ten, of hij moet werkelijk honger hebben (en weten, dal hij bij weigering toch niets anders krijgt). Dat huisdieren, zoals honden en katten vaak voedsel krijgen da1 geen enkel verband houdt met de voeding die deze dieren in natuurlijke staat bemachtigen, weten we natuurlijk wel. Toch kunnen zich op dit gebied uitersten voordoen, die werkelijk onbegrijpelijk zijn. Een poes die van chocola houdt en met genot een ijsje verorbert, mogen we gerust hiertoe reke nen. En dan spreken we maar liever niet van de alcohol, waartoe allerlei dieren zich aangetrokken voelen Wist u bijvoor beeld dat er mieren zijn die zich stelsel matig bedrinken? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2