Westelijke mogendheden bereid tot ambassadeurs-conferentie Van de burgeroorlogsfronten op Sumatra en Celebes Donderdag in Moskou een inleidend gesprek HET WEER Westduits-Brits compromis over de legeringskosten Haarlems Dagblad - or lts 1pgjgg: P9r ining EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Bezoeker bracht Berkelse arts cyaankali in de de gevangenis Enkele buien Oudste prinsessen naar het hofbal in Brussel Koning Boudewijn ontvangt zesduizend genodigden Staking van kleurlingen in Zuid-Afrika afgelast Het woord is aan Brazilië plaatst order van 24 miljoen in Nederland ^'MORRIS Belgische geheime zender maakte „anti-reclame" Vijftig mensen vermist in Italiaans Tirol Geef Uw zenuwen Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Rijbewijs ingetrokken na te snel rijden 72e JAARGANG No 234 Lange Nieuwstraat 427, IJmuIden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. TeL 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 15 APRIL 1958 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 82 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter) De westelijke mo gendheden zijn bereid, de volgende week besprekingen in Moskou op am bassadeursniveau te beginnen, ter voor bereiding van een topconferentie tussen Oost en West, aldus verluidt in NAVO- kringen te Parijs. Maar de westelijke mogendheden blijven op hun standpunt staan, dat de topconferentie zorgvuldig voorbereid moet worden, of dit nu ge schiedt door de ambassadeurs of door de ministers van Buitenlandse Zaken en dat de conferentie niet gebonden moet wor den aan enige Russische beperking voor de procedure, aldus deze kringen. De permanente raad van de NAVO-landen is het maandag eens geworden over de grote lijnen van het westelijke antwoord op het Sovjet-voorstel, dat de ambassa deurs donderdag bijeenkomen, naar aan leiding van de westelijke suggestie van 31 maart, dat de ambassadeurs in de tweede helft van april zouden bijeen komen. Naar men meent te weten, zullen de westelijke antwoorden de komende dagen verzonden worden. Als de Russen bereid zouden zijn de ambassadeurscon ferentie te beginnen, zonder hieraan voorwaarden te verbinden, zou deze bijna onmiddellijk kunnen aanvangen, bijvoorbeeld in het begin van de vol gende week. In elk geval wordt verwacht, dat de drie westelijke vertegenwoordigers in Moskou donderdag naar het Kremlin zullen gaan „om te zien wat de Russen van plan zijn", aldus is in NAVO-kringen gezegd. (Van onze correspondent LEEUWARDEN. Zoals wij onlangs berichtten, heeft de Berkelse arts O. in de gevangenis te Leeuwarden kans gezien aan cyaankali te komen. Het vergif is hem verschaft door een Belgische neef, een fo tograaf in Gent. Hij heeft eerst het ver trouwen van deze neef weten te winnen en hem min of meer weten te overtuigen, dat hij geen schuld had aan de vergiftiging van zijn vrouw. Daarna heeft O. zijn neef verteld dat hij wat cyaankali nodig had om proeven te nemen, die dan zouden moeten uitwijzen dat hij zijn vrouw onmo gelijk op die manier van het leven zou hebben beroofd. De politie heeft geen reden de Belg te arresteren. Het staat wel vast dat deze man te goeder trouw is geweest en dat hij werkelijk heeft gemeend dat O. het vergif inderdaad wilde gebruiken om zijn onschuld te bewijzen. De cyaankali, die in België vrij te koop is en daar door bijna elke fotograaf wordt gebruikt is door de neef in Sas van Gent gepost voor iemand in Voorburg. Het adres had hij van de Berkelse arts gekre gen. Deze inwoner van Voorburg heeft het later bij een bezoek aan de Leeuwarder gevangenis aan O. weten te overhandigen. De man, een ex-gevangene van Leeuwar den, is intussen geëmigreerd naar Argen tinië. De recherche zal trachten van hem een schriftelijke verklaring te krijgen. ADVERTENTIE MOOI SCHOONMAAKWEER 't Is voorjaar •en de zon komt door. Wees wijs, koop nu al hst goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar ook opkla ringen. Vannacht en morgenoch tend plaatselijk mist. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Over het alge meen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. In Washington, aldus onze correspon dent, beschouwt men het feit dat 'de am bassadeurs waarschijnlijk donderdag met de Russen gaan confereren als een aan wijzing dat de politieke ontwikkeling heel langzaam gaat in de richting van een top conferentie. De twee antipoden in het touwtrekken tussen Oost en West zijn Kroesjtsjev en Dulles. De Rus wenst een topconferentie na minimale voorbereiding, en de Amerikaan probeert zo lang moge lijk op het standpunt te blijven staan, dat alleen een maximale voorbereiding tot een goed resultaat kan leiden. Dulles had de steun van de westerse bondgenoten stellig nodig, doch dezen lijken de laatste dagen hun spieren niet meer tot het uiterste te spannen. Dulles wil dat de ambassadeurs alleen dan in Moskou met de Russen gaan praten, als tevoren vast staat, dat zij de kernproblemen der topconferentie kunnen bespreken. Het Kremlin heeft deze garantie echter allerminst gegeven. Dat de besprekingen niettemin zullen be ginnen heeft in Washington de indruk ge wekt dat Dulles door de toegeeflijkheid der westelijke geallieerden enigszins in de richting van het Russische standpunt wordt getrokken en door sommige bondgenoten enigszins in die richting is gestuwd. Men moet overigens afwachten of Dulles, als de besprekingen eenmaal op gang zijn, als nog het been stijf zal houden. Brits initiatief Dat de westelijke mogendheden het Sovjet-voorstel hebben aanvaard om don derdag via de ambassadeurs te Moskou voorbereidende besprekingen te laten be ginnen is volgens onze correspondent te Londen, vooral aan Groot-Brittannië te danken, want de Britse regering heeft Washington laten weten dat zij geen ver der uitstelt wenst. Vandaar dat de Amerikaanse ambassa deur in Londen, Whitney, gedurende het weekeinde onverwacht naar Washington is gevlogen. Volgens berichten uit Wash ington zou Whitney vandaag naar Londen terugkeren, met de verzekering dat Dulles zich volkomen bewust is van de stemming in Groot-Brittannië en de rest van Europa, die op zijn minst een poging tot contae* met de Russen verwacht. Whitney liikt Dulles hiervan tenslotte te hebben over tuigd. Het Westen houdt overigens voet bij stuk. Het voorbehoud is dat de ambas sadeurs in hun discussies met het Sovjet- ministerie van Buitenlandse Zaken zal wor den toegestaan dieper in te gaan op de ver schillende vraagstukken, welke Oost en West scheiden en ook dat het van het re sultaat van deze verkenning zal afhangen of er een kans is dat een top-gesprek suc ces zal hebben of niet. Het westen blijft weigeren zich van tevoren te binden de weg naar de top tot het einde toe af tv leggen. De Russen daarentegen willen dat de regeringsleiders elkaar ontmoeten, los van de uitkomst van de besprekingen op lager niveau. De westelijke voorwaarden betekenen, dat de Russen duidelijk ver antwoordelijk zullen worden gesteld voor een weigering besprekingen te houden. BRUSSEL (Belga) Verscheidene bui tenlandse prinsen en prinsessen zullen aanwezig zijn op het hofbal dat zaterdag avond gegeven zal worden in 't koninklijk paleis te Brussel. Alle genodigden zijn nog niet bekend, maar zeker zijn uitgenodigd onze prinsessen Beatrix en Irene, prins Konstantijn van Griekenland, de kinderen van koningin Marie-José van Italië (be halve prinses Maria-Pia), de prinsessen van Frankrijk en familieleden van de Bel gische koning, die tot het Zweedse hof be horen. Behalve de prinsessen Beatrix en Irene, die logeren zullen in de ambassade van Nederland te Brussel, zullen de prin sen en de prinsessen te gast zijn bij de .koning en zijn familie en in de koninklijke kastelen hun intrek nemen. Er zijn zesduizend genodigden. De apos tolische nuntius mgr. Forni zal als deken van het corps diplomatique de hoofden van de diplomatieke missies aan de vorst voorstellen. Andere eregasten zijn de voor zitters van Kamer en Senaat van België, de ministers van Staat en leden van de Belgische regering, de hoofden van de Belgische prinselijke families en de com missarissen-generaal van de wereldten toonstelling. De koning zal tegen tien uur zijn intre de doen in de grote balzaal. Op de balkons op de verdieping zullen twee orkesten spe len. De koning zal zelf de verschillende buffetten inwijden. De zalen zullen wor den versierd met bloemen uit de kassen te Laeken, waar de bloemen thans in vol le bloei staan. Op het ogenblik dat de vorst het bal verlaat, zal de Brabangonne worden gespeeld. Het bal zal waarschijn lijk omstreeks een of twee uur in de och tend eindigen. Met stelligheid spreekt het hof de ge ruchten tegen volgens welke het hofbal zou samenvallen met de aankondiging van een verloving van koning Boudewijn. Het eerste Belgische hofbal had plaats op 7 februari 1855. De zaal waar het dit jaar gehouden wordt, werd voltooid in 1872, onder de regering van Léopold II. De bals volgden elkaar regelmatig op tot aan de eerste wereldoorlog en werden daarna hervat. Het laatste bal werd ge geven op 27 januari 1934. Na de dood van koning Albert en van koningin Astrid werd deze traditie niet hervat. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid- afrikaanse naturellenorganisatie, het Afri kaanse Nationale Congres heeft een sta king van drie dagen, die maandagochtend is begonnen, afgelast. Uit berichten uit al le delen van Zuid-Afrika bleek dat de sta king, die bedoeld was als protest tegen de „algehele opbouw van de staat," geen suc ces was. Deze protestbetoging zou samen moeten vallen met de parlementsverkie zing, die woensdag wordt gehouden. Volgens de bekendmaking van het Afri kaanse Nationale Congres is na 16 ifpart, toen besloten werd tot. de ^etoging, „het gehele strafapoaraat van de regering tegen het volk op de been gebracht en hebben werkgevers hun toevlucht genomen tot economische druk en propaganda om te verhinderen, dat de mensen hun besluit uitvoerden." Als gevolg 'van verschillen de vormen van druk lijkt het volk de pro testactie niet te hebben gesteund. „Er kan desondanks geen twijfel over bestaan, dat het doel van het protest in hoofdzaak is bereikt", aldus de bekendmaking. Als doel werd eerder genoemd het doen ho ren van de „ongehoorde stem" van de Afrikanen. Het congres zegt acht miljoen volgelingen te hebben. (UP) In Sophiatown bij Johannes burg was een Afrikaan gedood en vier an dere naturellen gewond bij schermutselin gen met de politie, die het vuur opende op stakers, die auto's, bussen en politie wagens met stenen bekogelden. In Johan nesburg nam tien percent van het totaal der niet-blanke werknemers aan de sta king deel. Elders verscheen meer dan ne gentig percent der niet-blanken op het werk. Volgens de voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor Transvaal, L. Lulofs, werken de kleurlingen thans veel meer met de werkgevers samen en gelo ven zij niet meer, dat de politie hen in de steek zal laten in geval zij worden be dreigd. Bernard Shaw: Als de mens een tijger doodt, noymt men dat sport. Als een tijger een mens doodt, noemt men dat wreedheid. De Braziliaanse regering heeft een zeer omvangrijke bestelling in Nederland ge plaatst van baggermaterieel ter waarde van ruim 24 miljoen, De opdracht omvat twee zelfvarende hopperzuigers, een sta tionaire zuiger, ruim drie kilometer pijp leiding voor het wegpersen van de bagger specie, een drijvend opjaagstation, een sleepboot en drijvend hulpmaterieel. Deze order werd verworven door I. H. C. Hol land, de exportcombinatie van Conrad- Stork, Werf Gusto, De Klop, L. Smit en Zoon, J. en K. Smit en Verschure. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. FERD.BOLSTR. 4 'HAARLEM TEL.'' B A'DAM TEL. 7 (fêui// 13439 17162 f. FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Ortder een spoorwegviaduct in Stutt gart werden voor de eerste wereldoor log hij wijze van proef een aantal hui zen gebouwd van leem. Men wilde slechts de duurzaamheid van deze grondstof beproeven en daarom wer den de woningen op een plaats ge bouwd, waar de grond het goedkoopste was. De lemen huizen trotseerden het geweld van treinen en bommen en zijn nog steeds geschikt voor bewoning. Of ze ook bewoond zouden zijn als er geen woningnood was, staat te bezien, maar op het oog zien ze er volkomen gaaf uit. Illlllllllllllllillllilllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll De ooievaar vindt in Artis zijn bedje niet gespreid. Hij moet er zelf voor in de weer. Hij krijgt het zelfs in dit oord waar de dierenwereld met zoveel zorg wordt omgeven, niet cadeau. En dus kan men hem bezig zien, takken aan slepend voor het onderkomen van zijn eega, die al de allure heeft aangenomen of- zij op iets broedt De Westduitse bondskanselier Adenauer kan met een gerust hart zijn staatsbezoek aan Londen brengen: het geschil tussen West-Duitsland en Groot-Brittannië over de stationeringskosten voor in Duitsland gelegerde Britse troepen is te elfder ure opgelost dank zij een overeenkomst met de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die de legering van Britse troepen in West-Duitsland verzekert. Daarmee is voorkomen, dat de Britten zich militair zouden isoleren van het Europese vaste land en de NAVO-defensie zou verzwak ken. Deze overeenkomst is van grote be tekenis voor Nederland, dat in het oosten niet alleen Duitse NAVO-troepen aan zijn grenzen krijgt. De regeling van de stationeringskosten, waarbij Groot-Brittannië oorspronkelijk van West-Duitsland een bedrag van 588 miljoen mark voor het jaar 1958 had ge vraagd, komt op het volgende neer: 1. De-NAVO betaalt de helft van deze kosten; 2. Bonn betaalt een voorschot van vijf tig miljoen pond sterling voor in Engeland aan te schaffen wapens; 3. Bonn betaalt op korte termijn een deel van zijn na-oorlogse schulden aan Groot-Brittannië; 4. Bonn geeft een financiële bijdrage voor het gemeenschappelijk wapenonder- zoekingsprogramma binnen de NAVO en de Westeuropese Unie; 5. Groot-Brittannië neemt de verplich ting op zich zijn troepen in West-Duits land niet onder het minimum van 55.000 man te brengen. Deze regeling is een compromis. Ener zijds is Groot-Brittannië teruggekomen van zijn eis, dat West-Duitsland het volle pond moet betalen. Anderzijds is Bonn van zijn standpunt afgestapt, dat het niet zou bijdragen in de kosten der Britse troepen in West-Duitsland. (Van onze correspondent in Brussel) De rechter te Heist op den Berg, in de Antwerpse Kempen, heeft de eigenaar en exploitant van de clandestiene radio zender „De zwarte kat" veroordeeld tot een boete van 11500 franks en tot ver beurdverklaring van de zendapparatuur. In België heeft alleen de nationale radio- omroep het recht nationale en geweste lijke zenders te exploiteren, zulks in tegen stelling tot voor de oorlog, toen een groot f an tal particuliere zenders in de ether was. Deze zenders werden soms meer be luisterd dan de officiële en het publiek verdroeg de reclamg even goed als van daag nog die van radio Luxemburg. „De zwarte kat" zond het grootste deel van de dag populaire muziek uit, afge wisseld door reclame voor of tegen.... een bepaald produkt. (Van onze reisredacteur SINGAPORE Terwijl de Indonesische vloot (vier korvetten en de torpedo jager „Gadja Mada") voor het palmenstrand van het eens propere en welvarende, maar nu uitgestorven stadje Padang klaar ligt om met een beschieting uit zee Nasutions langverwachte invasie in te leiden, gonst het van nieuwe speculaties. Een bericht uit Djakarta zegt dat de in vasie enkele dagen is uitgesteld. Naar de redenen daarvan kan men slechts gissen maar steeds weer duikt de speculatie op dat Djakarta's stafchef Nasution (die in 1953 zijn kanonnen op Sukarno's paleis richtte en eigen ambities heeft) alsnog in de laatste minuut naar een compromis zoekt. De gewezen militair attaché te Washing ton, kolonel Alex Kawilarang, bevindt zich te Singapore. Hij zou benoemd zijn tot algemeen militair commandant van de re volutionaire strijdkrachten en zou als zo danig zijn voormalige Siliwangi-divisie op Sumatra tégenover zich vinden. Het bombardement op het vliegveld van Makassar heeft meer politiek-psychologi sche dan materiële schade veroorzaakt. Be richten over aanvallen door de Darul Is- lam-leider Kahar Muzakhar op Makassar geven voorts enige kracht aan de hoop der rebellen, dat de Darul Islam-voorman Kar- tosuwirjo de ganse Dural Islam op Celebes in Atjeh en in West-Java binnenkort offi cieel aan de rebellenzijde zal brengen, waarmee de rebellen overigens een zware wissel trekken op de overtuigingen van hun intellectuele en linkse aanhangers. In het huidige stadium is de militaire kracht echter beslissend en Darul Islam acties tegen Medan, Bandung en Makas sar zoudèn opluchting kunnen geven. Buitenlandse inmenging? Zowel de benoeming van de nieuwe In diase ambassadeur Arthur Lall in Djakarta als de wederzijdse Indonesische beschuldi gingen omtrent buitenlandse hulp duiden op toenemende internationale bemoeiing met het Indonesische conflict. In Djakarta worden beurtelings Manilla en Singapore genoemd als uitvalsbasis van de bommen werper die het vliegveld Mandai bij Ma kassar heeft aangevallen. Ook Radio Padang wijst op de internationalisatie van het conflict. De eerste MIG-jagers uit Tsje. choslowakije worden eind dezer week in Djakarta verwacht. Zij worden door Tsje chische piloten overgevlogen. Een Tsjechi sche handelsmissie is bereids aangekomen voor een wekenlang bezoek in Djakarta en een Russische missie voor de regeling van een dollarlening van honderd miljoen be vindt zich thans in de Indonesische hoofd stad Een aanbod van Joegoslavië voor een lening is afgewezen. Hoewel de ommezwaai van de ambassa deur in Rome Rashid niet volgens de in structies verliep, is er toch tevredenheid over het in beslag nemen door hem van een half miljoen dollar, bestemd voor de afbetaling van de vier in Italië bestelde korvetten. Twee hiervan zijn thans in de Rode Zee onderweg naar Indonesië. De re bellen hopen dat zij koers zullen zetten naar Menado. Meer diplomatieke defecties worden nog verwacht na de verdwijning van de militaire attaché in Singapore ma joor Nurdin, die overigens spoorloos is. Situatie op maandagavond De woordvoerder van het Indonesische leger gaf maandagavond, volgens Radio- Djakarta, het volgende overzicht van de militaire situatie op Sumatra en Celebes: 1. De regeringstroepen hebben de rebel len uit Baligé en Siborong-Borong verdre ven en ook van de weg die naar Karutu leidt; 2. een troepenmacht der regering heeft nabij Pintupohan een zwaar gevecht geleverd met de rebellen, bijzonderheden BELLUNE (AFP) In Italiaans Tirol worden sinds een week een vijftigtal per sonen herders en hun gezinnen ver mist. Zij zijn vorige week met een mond voorraad voor enkele dagen, naar berg weiden vertrokken, om vee te voederen. Het weer is na het vertrek der herders slechter geworden. Er viel overvloedig sneeuw, die op sommige plaatsen lagen van twee meter dikte vorm,de. Reddingsploegen pogen de herders en hun gezinnen te bereiken. waren niet bekend; 3. een bataljon rege ringstroepen uit Porsia rukt op naar het gebied van Pintupohan, in een actie naar Simanko; 4. troepen onder bevel van ma joor Raja Sahlan hebben Gunong Tua be zet en zij zijn praktisch zonder verzet te ontmoeten opgerukt naar de Durian-rivier, waar een pontonbrug gebouwd werd om een brug te vervangen die door de rebellen was opgeblazen; 5. het 139ste bataljon regeringstroepen heeft bij het zuiveren van de streken van Langkat en Oost-Atjeh ten noorden van Medan, een sterke strijdmacht der rebellen bestreden te Sernagjaya en Damar Chundung. Aan de rebellen werden zware verliezen toegebracht, terwijl van de Regeringstroepen zes militairen sneuvel den; 6. In Midden-Celebes hebben regerings troepen de rebellen verdreven uit Palu en Donggala, een groot aantal rebellen gaf zich over. Radio-Djakarta gaf toe dat doordat te Muara Mjhat een brug met dynamiet is opgeblazen, de mars van de regeringstroe pen vanuit Pakanbaru naar Bukittinggi tot staan is gebracht. Gezegd werd dat de brug gerepareerd moet worden voor de opmars voortgezet kan worden. De aanval op Makassars vliegveld Radio-Djakarta heeft medegedeeld dat de twee vliegtuigen die de aanval op de vlieg basis Mandai bij Makassar hebben uitge voerd hun basis hebben buiten Indonesië. „Men meent dat deze vliegtuigen gehuurd zijn, inclusief de bemanningen. Het doel zou zijn meer Indonesiërs te doen geloven dat de rebellenregering thans een lucht macht heeft. Deze actie toont echter duide lijk dat de rebellen de steun krijgen van een buitenlandse mogendheid. De verschij ning van vliegtuigen te Makassar is een duidelijke inmenging door een buitenlandse mogendheid," aldus Radio-Djakarta. Het Indonesische dagblad „Bintang Ti- mur" meent, dat de Philippijnse president Garcia en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Serrano, de rebellen in Indonesië openlijk steunen. Als andere helpers van de rebellen noemt het blad: James Flaming, een Amerikaanse piloot die voor de rebel lenleider luitenant-kolonel Ventje Sumual vliegt. Larrazabal, een Philippijnse piloot en een „bekend smokkelaar", de Philippijnse majoor José Tinio, een functionaris van de Amerikaanse ambassade in Manilla, Paul Kattenburg genaamd, de Chinees-Ameri kaan dr. Yung Ross, de Indonesische zaken man Natapradja in Manilla, en Amerikaan se marine-officieren die te Sangly Point en Clark Field gestationeerd zijn. ADVERTENTIE 1 '•V V. Het wetenschappelijk verantwoord preparaat voor deze ti|d. VINOBASIS N.V. AMSTERDAM. De kantonrechter in Den Bosch heeft een aantal automobilisten, die de maxi mumsnelheid hadden overschreden, ver oordeeld tot geldboeten en intrekking van hun rijbewijs voor een maand. De kanton rechter merkte op, dat het aantal over tredingen de laatste tijd sterk is toe genomen en dat hij daarom niet meer met het opleggen van een boete zou volstaan.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1