GOLDEN FICTION Singapore, overvolle uitkijkpost voor Indonesische burgeroorlog Natu-raLax Atlantische verdediging onder de loep genomen in Parijs HENSEN Vijftig jaar geleden NAAIMACHINES Op dc GEHEIMZINNIG MOTORGERONK IN TROPENNACHT Hergroepering van Nederlandse maatschappijen voor nieuwe werkzaamheid in Z.O.-Azië ONDERGOED Aparte democratie DINSDAG 15 APRIL 1958 3 Morgen verkiezingen in de Unie van Zuid-Afrika Premier Strijdom tegen De Villiers Graaff raatótöel Onder ons gezegdtoch maar liever Militaire commissie van de W.E.U. verwerpt plan- Rapacki, op basis van rapport-Goedhart Eigen bar voor iedere vliegtuigpassagier Uit Haarlems Dagblad van 15 april 1908 Van dag tot dag Staatsbezoek van Adenauer aan Groot-Brittannië JOHANNESBURG (Reuter) Onge veer anderhalf miljoen blanke kiezers gaan morgen naar de stembussen om te beslissen of de huidige Zuidafrikaanse re gering van de Nationale partij van premier Strijdom de volgende vijf jaar in het zadel moet blijven. In de huidige Volksraad heeft de Nationale partij een meerder heid van 36 zetels. Vierentwintig verte genwoordigers van de Nationale Partij zijn reeds zeker van het behoud van hun zetel, daar er geen tegenkandidaten zijn ge steld. Er zijn 272 kandidaten voor 132 ze tels. Van hen zijn 125 lid van de Nationale partij, 132 van de Verenigde partij en de overigen behoren tot andere groepen of zijn partijlozen. De nationale partij onder minister-pre sident Strijdom biedt de kiezers haar apartheidspolitiek en de gedachte aan uitroeping van een Zuidafrikaanse repu bliek. De Verenigde partij, die geleid wordt door De Villiers Graaff, staat „blan ke leiding met rechtvaardigheid" voor, be vordering van harmonische betrekkingen tussen de rassen, verwerping van de re publikeinse staatsopvatting en zeer nauwe banden met het Britse gemenebest. Anders dan gewoonlijk hebben zich deze keer geen heftige incidenten tijdens de verkiezingscampagne voorgedaan. De ver kiezingsbijeenkomsten zijn rustig verlo pen. Minister-president Strijdom, heeft in zijn laatste verkiezingstoespraak gezegd, dat de dag niet ver meer is, dat de meer derheid onder de blanke bevolking groot genoeg is om de republiek uit te roepen. Volgens Strijdom zal, indien de Verenig de partij de verkiezingen wint, het lot van de blanken in Zuid-Afrika gelijk zijn aan dat van de Britten in India en Ceylon en aan dat van de Nederlanders in Indonesië. „Wij hebben echter geen land, waarheen wij kunnen vluchten", aldus Strijdom. ADVERTENTIE -v yv>~~ -x- >r;< Voor extra zachtheid (Van onze reisredacteur) SINGAPORE Zo dicht ligt Singapore bij Indonesië dat men 's avonds op het terras van het „Chicken Inn" achter de warme kreeft gezeten, de lichtjes van Tand- jung Pinang kan zien. En wanneer het Italiaanse orkest zijn cha-cha-cha even staakt en de witte dinnerjackets de ranke Chinese meisjes in Shanghai-dress een kuis gesloten boord maar een split tot op het dijbeen naar hun tafeltjes hebben ge ëscorteerd, dan hoort men in de plotselinge stilte van de tropennacht waar de palm- silhouetten zich over de fluisterende zee buigen, soms het ronken van een verre speedboat. Een Indonesische patrouilleboot, een smokkelaar, een rebellenkoerier? hen niet enkele tientallen miljoenen toe schuift. Zelfs onderling doen de twee In donesische partijen nauwelijks lelijk tegen elkaar, zij wedden bij de races op dezelf de paarden, bezoeken dezelfde nachtclubs en krijgen ten hoogste herrie met elkaar als zij met dezelfde taxi-girl willen dan sen. Zij lachen geweldig om dezelfde grap jes, een zeker succes is bijvoorbeeld naai de gloeiende zon buiten te kijken, ernaar te wijzen en dan te zeggen: „Wat regent het vandaag weer." En op Goede Vrijdag, de daarbpvolgehde zaterdag, alsmede bei- Men kan slechts gissen, zoals alles trou wens gissen is in Singapore, deze vreem de Britse eilandkolonie aan de voet van het schiereiland Malakka, met Hongkong Engelands voelhorens, voorposten of brug- gehoofden in Z.O.-Azië. In Singapore, grote stad op een klein eiland, komt alles wat mag en niet mag, alles wat goed en wat slecht, alles wat donker en licht, al les wat blank, geel en bruin is, te zamen. Britse koloniale ambtenaren, de meesters van de geleidelijke terugtocht, wissen er rose gin uit hun rode snor voordat zij zich stijfjes achter de lamscotelet met peper muntsaus zetten. Chinese multi-miljar- dairs in bespottelijke paleizen klimmen er met een (gouden tanden-)glimlach steeds hoger in de glibberig ingezeepte paal der westelijke emancipatie, totdat mistige voorgeslachten hen weer aan hun hemd slippen een eindweegs omlaag trekken. Nijvere Chinese handwerksmannetjes en koelies (Singapore is 80 percent Chinees) zwoegen er zestien uur per dag onduide lijk voort, slechts pauzerend om wat vis- koppen, zeewier, kippendarmen of vage diepzeemonstertjes in cocosolie te braden. Mateloos ongewassen Sikhs met ontzaglij ke buiken onder gore overhemden houden slapend de wacht voor futuristische wol kenkrabbers. En op de wijde blauwe rede liggen spierwitte Zweedse schepen naast Chinese jonken. Deze krioelende, sterk ruikende en ADVERTENCE Hardnekkige verstopping? herstelt de natuurlijke functie Geen gewoon laxeermiddel. Zorgt dat de ingewanden weer op natuurlijke wijze gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werking) fl. 1.35 Bij Emmeloord in de Noordoostpolder wordt een watertoren gebouwd, die 65 meter hoog zal worden en waarin een klokkenspel zal worden aangebracht. De bewoners van de polder hebben het geld voor het carillon bijeen gebracht. schreeuwende metropool, waar men bin nen redelijke grenzen handelen, knoeien, intrigeren, rijk worden of van de honger sterven mag, waar nieuwe air-conditioned gebouwen en pastelkleurige arbeidersflats boven de oude krotwijken torenen, waar Engelse landhuizen naast Chinese tem pels staan en passagiers vervoerende bak fietsen over dubbelbaansautostrada's sui zen is een verrukkelijke stad, zij het een niet geheel geruststellende. Want hoewel de bedaarde praktici van het Britse mi nisterie van Koloniën in Singapore een ste vige blanke vinger in de antikoloniale pap houden, is de naburige Maleise Federatie onafhankelijk geworden en vertegenwoor digen de gemeente- en eilandraden van Singapore al een flink stuk autonomie. En daarin vertegenwoordigt de pap (de volksactiepartij) met haar heetgebaker de burgemeester Ong een even flink stuk rood-Chinese invloed. De vermakelijkheid der debatten, waarin de geachte raadsle den elkaar soms voor rotte vis of zoon van een prostituee schelden, doet daar helaas weinig aan af. De op stroom geraakte driften en emo ties van Azië omspoelen ook de kroonko lonie Singapore en wie het eiland als uit kijktoren gebruikt, slaat de schrik wel eens om het hart. Het is er de laatste we ken dringen geweest op die observatiepost want correspondenten uit de hele wereld zaten in ae oar van het Cockpithotel, het rendez-vous van de internationale pers op een visum voor Djakarta of clandestien transport naar Padang te wachten, inmid dels pogend uit de onwaarschijnlijke uit zendingen van Djakarta en Padang, de propaganda-speeches van vertegenwoor digers der centrale regering en der rebel len, tips van Chinese handelaars en diplo matieke bronnen, achtergrondkennis van Nederlandse correspondenten en de ont zagwekkende teugens van Singaporese kranten, redelijke berichten en commen taren te distilleren. De luttele uit Padang weggeslipte reporters werden bestormd door gehaaste Amerikanen die wel eens wilden weten of ae doelstellingen der re bellen overeenkomen met de propere prin cipes van de heer Abraham Lincoln, door Engelsen, voornamelijk benieuwd waarom Indonesische intellectuelen altijd zo vreemd gichelen wanneer zij het over ern stige zaken hebben, door ernstige Indiërs die er geen enkel been in zagen het ver haal te onderbreken voor een huivering wekkend vervelend betoog vol nogal kleu terachtige theorieën omtrent positieve neutraliteit en imperialisme. Door Neder landse journalisten ten slotte, spijtig be seffend dat hun blauwe paspoort momen teel niet het geschiktste entreebewijs voor het nieuwsfront is. Beide partijen uiterst voorkomend Daarmee wil niet gezegd zijn, dat wij niet zowel door 't Indonesische consulaat- generaal als door de rebellenvertegen- woordigers met de uiterste voorkomend heid worden ontvangen. De officiële pers attaché is zó vriendelijk, dat 't lijkt alsof hij van Irian Barat of Nederlands Nieuw- Guinea nog nimmer heeft vernomen. De rebellen vinden het ten hoogste vervelend dat Nederland zijn belang niet begrijpt en de paasdagen waren consulaten van rege ring en tegenregering broederlijk gesloten. De revolutie en haar onderdrukking wer den pas dinsdag weer voortgezet. Laat ik eerlijk zijn, de rebellen beschik ken vooral op het economische vlak over enige mensen van kaliber, zoals de vrij wel onvindbare minister Sumitro en een professor in de economie van de Univer siteit van Bandung. En zo men al de nei ging krijgt geërgerd te raken over gebrek aan efficiëncy en organisatie, hardheid en doelbewustheid, te ironiseren dat de Indo nesiërs niet alleen incapabel schijnen een staat te besturen, maar zelfs onbekwaam ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 een zwak regime omver te stoten, dan blijft aan de zijde der jonge kolonels, al wil het met hun strijd niet erg lukken, toch een hoge mate van gelijk, goede wil, gezond verstand en fatsoen te ontdekken, die sympathie verdient. „Dutch corner" Die overweging in gedachten houdend ziet men in Singapore nog een verschijn sel dat Nederland niet onverschillig mag laten. De Nederlandse zakelijke belangen uit Indonesië hebben zich voorlopig op Sin gapore teruggetrokken: „Dutch Corner", het pleintje aan de haven waar het consu laat-generaal, KPM, KLM, Nederlandse Handelsbank en Nederlandse Handelmaat schappij hun zetel hebben, is er het cen- ,tfum.van..uu„w, iiiü Hier is een deel van de Nederlandse maatschappijen die drie percent van ons nationale inkomen vertegenwoordigen doende zijn verliezen te overzien, zich te hergroeperen voor nieuwe actie op 't har de slagveld van de internationale handel in Z.O.-Azië. Hier zitten de Nederlandse employés achter hun bureaus in witte lange broek, wit overhemd en das, zij werken er hard voor hun maatschappij, scherp attent en soms gelijk in het oude Indië nog wat erg ondergeschikt wanneer de „baas' binnenkomt en het woord tot hen richt. Maar bazen en employés weten één ding: wanneer de revolte faalt, dan zijn de Ne derlandse belangen in Indonesië definitief afgeschreven en in dat geval is het on waarschijnlijk dat dit ganse commerciële apparaat op volle sterkte elders in Z.O. Azië ingezet zal kunnen worden, alle Sin gaporese gastvrijheid en alle Nederlandse energie ten spijt. (Van onze correspondent in Parijs) Een gemeenschappelijke lunch van de Britse en Franse ministers van Defensie Duncan Sandys en Chaban-Delmas, heeft gisteren een reeks besprekingen ingeleid over problemen der Europese en Atlanti sche defensie, die deze week door de West- europese Unie en de Noordatlantische Verdragsorganisatie zal worden voortge zet. Van vandaag tot en met donderdag zullen de vertegenwoordigers der Atlan tische mogendheden, waarbij, wegens ge brek aan een minister van oorlog, alleen IJsland ontbreekt, vergaderen. Ondertus sen zullen de zeven excellenties, die ook de Westeuropese Unie vertegenwoordigen Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Benelux-landen zich bezig houden met een rapport van het Nederlandse Tweede-Kamerlid F. J. Goedhart over het Poolse plan-Rapacki, d_t voorziet in een kernwapen vrije zone in Centraal-Europa. De heer Goedhart geeft nieuw voedsel aan de vrees die reeds in Atlantische krin gen bestond, door de mening uit te spre ken, dat het plan van de Poolse minister groot gevaar voor de Europese veiligheid behelst. Een verwijdering van de kernwa pens door beide partijen uit het centrum van Europa zou, aldus het rapport-Goed hart, alleen aanvaardbaar zijn, indien de Sovjet-Unie zich gelijktijdig ook politiek uit de satelliet-landen terugtrekt. Zonder een algemeen ontwapeningsakkoord en een streng controle-systeem zou uitvoering van het Rapacki-plan tot een militaire ver zwakking der positie van het vrije Westen leiden, aldus het rapport. Om deze, en an dere, overwegingen heeft de militaire com missie van de W.E.U. het plan-Rapacki als een „politieke valstrik" verworpen. Niettemin zullen ook de ministers het rap port Goedhart bestuderen, alvorens het aan de Raad van Europa wordt voorge legd en, tenslotte, in Kopenhagen, door de Atlantische ministerraad zal worden on derzocht. Van Britse zijde is er in Parijs een plan ter tafel gekomen, dat voorziet in een ver deling der taken onder de zeven W.E.U.- landen op het gebied van de produktie van oorlogsmateriaal. Groot-Brittannië en Frankrijk moeten het op dit punt al in de grote lijnen eens zijn geworden. Ook West- Duitsland en Italië hebben in beginsel een akkoord voor een herziene wapengemeen schap bereikt. De Britse minister moet een twintigtal produkten hebben ge noemd, waarvan de fabricage tussen de zeven landen zou worden verdeeld. Ande re Atlantische mogendheden hebben het recht zich bij deze wapengemeenschap aan te sluiten. De geruchten, dat Frankrijk en West- Duitsland zich het monopolie van de aan maak van kernwapens zouden hebben toe geëigend, zijn zowel in Parijs als in Bonn opnieuw ten stelligste tegengesproken. (Reuter) De W.E.U.-commissie ver gaderde onder voorzitterschap van het parlementslid kolonel J. J. Fens. Kolonel Fens weigerde de namen bekend te ma ken van de leden die tegen de resolutie Goedhart hadden gestemd. List van de SAS De luchtvaartmaatschappijen, die rou tes exploiteren over de Noord-Atlantische Oceaan, mogen in de nieuwe goedkope klasse, de „economy-class", slechts kou de sandwiches, melk, koffie, thee en mi neraalwater serveren en niets anders, ook niet tegen betaling. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. heeft er iets anders op ge vonden om toch de passagiers van drank te voorzien. Voordat zij in het vliegtuig stappen naar New York of Los Angeles wordt de passagiers de gelegenheid gege ven een eigen bar te kopen, een handige kartonnen draag-bar, tegen de prijs van ongeveer tien guldeft. De vorige avond regende het nog. Het zag er naar uit alsof het nooit meer droog zou worden. Maar 's nachts is het gaan waaien. De „mistral" is naar de Rivièra ge komen, regelrecht van de Sahara. Alle wolken zijn weggeblazen en als we 's och tends argwanend de ogen opslaan, moeten we ze haastig weer dichtdoen, want de zon mikt er midden in. Het is zeven uur en het is nog niet echt warm. Maar dat wordt het wel. Alle ideeën van een verregende va kantie zijn vergeten. Natuurlijk lopen de inwoners van Antibes, daarbuiten op straat, nog wel in hun winterjassen, maar als het zo blijft laten ze vanmiddag mis schien hun wollen shawl al wel af. Dat betekent, dat wij in een korte broek en een overhemd aan zee kunnen gaan doezelen. De timmerlui zijn al bezig aan hun strandtentjes; café-eigenaars proberen niet-begrijpende Noordafrikaanse arbei ders bij te brengen hoe zij hun waterfiet sen gelakt en geolied willen hebben. Bij het Musée Grimaldi in Antibes gooit een ambitieuze portier de deuren al vroeg open in de hoop, dat de toeristen nog even wat feodale cultuur zullen willen opdoen voor zich aan de zon te wijden en het dienst meisje van het hotel blijkt 's ochtends bij het ontbijt al de meeste kledingstukken te hebben uitgelaten; zij komt dan ook uit Lille, in het hoge noorden van Frankrijk. Een meisje uit de buurt had de warme wolletjes nog lang niet weggehangen. De eigenaresse van het hotel waarom toch worden bijna alle hotels in Frankrijk door vrouwen gedreven? hangt aan de telefoon te ruziën met de slager. Zij is ge- irriteerd als het gesprek is afgelopen. Al les wordt duurder, zegt zij. De regering maakt ons de zaken onmogelijk. Volgende keer stem ik op Poujade. Die weet wat de zakenvrouw toekomt. Zeshonderd francs voor een kip, meneer. In gedachten zien wij de rekening al weer stijgen Want dat moet gezegd worden. Europa's heerlijkste vakantieland is bijzonder duur. En inderdaad wordt alles nog steeds duur der. Zelfs de fles locaal-geproduceerde rosé kost 180 francs in ons goedkope hotel. Wie enigszins dicht bij de zee wil zitten, moet rekenen op een prijs van omstreeks 1500 francs per dag per persoon (inclusief ontbijt en één maaltijd). Specifiek goed kope dorpen zijn er niet meer. Alle prijzen zijn op de toeristen ingesteld. De onbedor ven plaatsjes, gevuld met argeloze pitto reske vissers en hun gezinnen, waar op het dorpsplein met schroom 250 francs in reke ning wordt gebracht voor een uitvoerige maaltijd, zijn voor altijd verdwenen. Maar als het dan om tien uur 's ochtends al zó warm is, dat zonnebaden het aange wezen tijdverdrijf blijkt vergeeft men veel. Het is begin april en met een diepe bevre diging bedenkt de vakantieganger, dat het nu wel zal sneeuwen in Nederland. Vieze, natte sneeuw in koude vlagen. Even denkt hij aan zijn vrienden, op hun fiets optor nend tegen de elementen, maar dan stompt de zon zijn onhartelijke gevoelens af en weg en hij geeft zich over aan pure genie ting. Hij heeft een heel stil stukje strand gevonden. Wég zijn "de•stemmen -van- de Ameri kaanse schonen in Vïllefranche. Daar is een Amerikaanse vlootbasis of zoiets geves tigd en de echtgenotes van de matrozen en de kapiteins wijzen elkaar de huizen van het dorp aan en noemen die „quaint" en „cutc". Hier zijn zij niet meer te horen. Evenmin trouwens als de jongen en het meisje uit Parijs, die vijftig meter verder zo intensief aan het vrijen zijn, dat zij Sagan als model hadden kunnen dienen. Misschien hebben zij dat ook wel ge daan. E. Romayn ADVERTENTIE STERKE INTERLOCK- KWALITEIT, GEMAAKT VAN DE BESTE „PERU" GARENS SLIP v.a. maat 5 2.85 SINGLET v.a. maat 5 ƒ3.10 RIB-INTERLOCK DE ZO PRETTIG ZITTENDE „KEEP-COOL" KWALITEIT SLIP /5.— SINGLETƒ3.— BERLIJN Een afgevaardigde in den Rijksdag sprak altijd over hetzelfde on derwerp, maar daar hij een zwakke stem had, was hij op de perstribune nagenoeg niet te verstaan. Men kon dan ook in de verslagen der Berlijnsche bladen nooit anders lezen dan dit: „De afgevaardigde Lop de perstribune onverstaanbaar, sprak over de zoruu-*^- rust van het spoorwegpersoneel'- Eens gebeurde echter het merk-1waardige, dat de heer L. in den Fujkdag over een gansch ander ond-"1"- werP sprak. De ver slaggevers kondr"n daarvan echter niets verstaan en de n volgenden dag stond er dus weer in c°uranten: „De heer L., op de per,~l'ri'3Une onverstaanbaar, sprak over de zondagsrust van het spoorweg- personj~e^ De heer L., dit lezende, werd hier over ,zeer boos en in de volgende Rijks dag zi^ing beklaagde hij zich in zeer sc'herpe bewoordingen over de pers, die zeen slecht verslag had gegeven van j. ijn jongste rede. Toen hij den volgenden dag in de kranten ging kijken hoe de verslaggevers op zijn aanval op de pers hadden gereageerd, vond hij slechts de de mededeling: „De afgevaardigde L., op de perstribune onverstaanbaar, sprak over de zondagsrust van het spoorweg- per<-"--"I", Het Zuidafrikaanse Nationale Congres heeft een gevoelige nederlaag geleden te gen de regering, doordat een driedaagse stakingsactie als protest tegen de rassen discriminatie in het algemeen en de uit sluiting van kleurlingen bij de parlements verkiezingen in het bijzonder volkomen mislukt is. De debacle is niet te wijten aan een meningsverschil tussen de leiding van de kleurlingenorganisatie en de massa harer volgelingen, doch aan een zeer eenvoudi ge factor, die voor rechteloze mensen nu eenmaal een afdoende factor moet zijn: de honger. De volgelingen van het Natio nale Congres (dat niets uitstaande heeft met het congres in de betekenis van par lement, doch een politieke strijdorganisa tie voor de rechten der niet-blanken is) hebben het bijltje der actie erbij moeten neerleggen, omdat zij bedreigd werden in het meest elementaire dat de mens in stand houdt: zijn dagelijks brood. De werk gevers hebben krachtige maatregelen ge nomen en iedere thuisblijver met ontslag op staande voet bedreigd, wat voor de Zuidafrikaanse kleurling letterlijk en on middellijk brodeloosheid betekent. Boven dien voorziet de Zuidafrikaanse wet nog in gevoelige straffen uit hoofde van onde mocratische activiteit, welke definitie men gemakkelijk kan toepassen op alles wat de regering dwarsboomt. In normale democratische samenlevin gen is de mogelijkheid tot parlementaire zeggenschap van alle bevolkingsgroepen een goede garantie tegen een onbeheerst gebruik van het eveneens democrati sche stakingsrecht. De afwezigheid van parlementaire mondigheid der kleurlingen in Zuid-Afrika doet hen aangewezen zijn op het enige middel om hun persoonlijke vrijheid tot gelding te brengen: het zelf beschikkingsrecht over hun handkracht, hun arbeidsvermogen. Doch door de ma chinaties der werkgevers is dit recht hun nu ook ontstolen en zijn zij feitelijk terug gevallen tot de status van lijfeigene. De Zuidafrikaanse regering hanteert ter verdediging van haar omstreden rassen- beleid aldus de lijfelijke dwang als middel om haar macht op te leggen. Het probleem van de „Apartheid" is hierbij van zeer ondergeschikt belang. Zelfs wanneer de regering volkomen ge lijk zou hebben met haar apartheidsbe- leid, zou een praktijk als deze geweldda dige beteugeling van de protesten der kleurlingen in geen enkel opzicht verenig baar zijn met het uiterste minimum aan sociaal-politieke rechtvaardigheid, dat uit hoofde van de democratische inslag der Zuidafrikaanse staatsstructuur grondwet telijk zou zijn vereist. De Apartheidspolitiek zelf echter leidt tot deze onrechtmatige praktijken en veroor deelt zichzelf daarmee telkens opnieuw. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Morgen begint het driedaagse staats bezoek van de Westduitse bondskanselier Adenauer, zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en zijn minister van Economische Zaken Erhard aan Londen. Het hoogtepunt van dit bezoek is, volgens Bonn, het galadiner, dat koningin Eliza beth woensdagavond in kasteel Windsor ter ere van dr. Adenauer geeft. Op poli tiek terrein staan onder meer de volgende punten op de agenda: overleg over een top conferentie met Rusland en de houding van het Westen tegenover het Russische aanbod de proeven met kernwapens te be ëindigen. Het feestelijke diner in kasteel Windsor beschouwt men te Bonn als een grote eer voor de 82-jarige Westduitse regerings leider, die in Groot-Brittannië zeer gezien is. Voor de eerste maal in de geschiedenis, zal een Duitse regeringschef aan de tafel der Britse koningen aanzitten. Gewoonlijk wordt een buitenlandse regeringsleider alleen in Buckingham Palace ontvangen. Hoe eervol dit alles ook moge zijn, het belangrijkste doel van Adenauer's bezoek zijn politieke besprekingen- Het gaat om een topconferentie met Kroesjtsjev, om de vrijhandelszone, de Britse deelneming aan de Europese gemeenschappen, de kernbewapening en de samenwerking op het gebied der be wapening. Het is bekend, dat Adenauer ingenomen is met het Russische besluit de proeven met kernwapens te staken. Adenauer wordt ook vergezeld door de nieuwe chef van het Westduitse protocol baron Von Braun, een broer van de Duits- Amerikaanse rakettenspecialist Wernher.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5