Verbeterd type Noordzeetrawler heeft een lengte van drie-enveertig meter Scheepsbouwkundige Ab Borgart werkt aan praktijk-onderzoek rieven aan de redactie Terwijl de kapitein zat te eten liep zijn schip op de rotsen y ADVIES UIT HET PROEFSTATION TE WAGENINGEN Weer een boete van i 400 voor te nauwe mazen Reder overtrad wet, die hij zelf hielp instellen Duinbrand Hervormde toneelvereni ging met eenvoudig blijspel Succes voor Beverwijkse op hondententoonstelling Ruime overwinning voor DKV in Hillegom Lezinjf over onderwijs voor P.v.d.A.-vrouwen Raad voor de Scheepvaart Acht maanden schorsing gevraagd tegen de gezagvoerder van de Idema „Licht in donker Amsterdam" „Beverwijk" wordt in 1959 veertig jaar oud Haarlems raadslid over de komende verkiezingen L iNSÜAG 15 APRIL 1958 ZES NOORDZEE-TRAWLERS van de Katwijkse, Scheveningse en Vlaardingse vissersvloot hebben in de afgelopen maanden In de sleeptank en in de zeegangstank van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen op volle kracht naar de visgronden of de thuishaven gestoomd en hebben op de visgronden vertoefd, trawlend aan het zware net. Het betroffen hier zes schepen met geen grotere lengte dan drieëneenhalve meter; fraai gelijnde schepen, voorzien van schroef en motor en zelfs van een kleine galg en de vislijnen. Dagenlang was men in de tanks van het laboratorium bezig. Trawler na trawler kwam onder de wagen, die over het lange bassin, waarin de golven kunnen worden opgewekt, reed om de trawler op haar weg te volgen. Fijngevoelige instrumenten tekenden het gedrag op van de trawlers bij wisselende omstandigheden, zodat ingenieurs en scheepsbouwkundigen zich tenslotte over de vellen papier konden buigen om uit de kronkels de meest ideale eigenschap pen van elke trawler op te sporen en deze te verwerken in een combinatie, waardoor een verbeterd type vissersvaartuig zou kunnen ontstaan. De onderzoekingen zijn thans geëindigd en binnenkort zal aan de zes scheepsbouwers rapport worden uit gebracht over dit onderzoek naar het meest economisch verantwoorde type trawler. Wij vernamen, dat dit advies een type trawler inhoudt, dat drieënveertig meter lang is. Allerwegen wordt gezocht naar het eco nomisch meest verantwoorde type vissers schip. Het onderzoek in Wageningen werd dan ook begonnen, toen in het Nederlandse visserijbedrijf de plannen op tafel kwamen om tot vervanging van de verouderde een heden over te gaan. Oude stoomtrawlers en motorloggers uitsluitend geschikt voor de vleetvisserij zullen vervangen moeten worden. Overleg tussen zes scheepsbouwers de scheepswerven De Hoop te Leiden, Boot in Alphen aan de Rijn, Boot in Woubrugge, Figee in Vlaar- dingen, De Jong in Vlaardingen en de Scheveningse Sleephellingmaatschappij en het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting leidde er toe, dat ieder de helft van de onderzoekingen te Wagenin gen zou financieren. Veertig schepen van de Nederlandse log- gervloot werden inmiddels afgevoerd en honderden andere loggers zullen nog moe ten volgen. Tot nu toe kwamen-uitsluitend trawlloggers en trawlers van de helling als nieuwe eenheden voor de Nederlandse vis sersvloot Wij vernemen thans, dat ook wordt gewerkt, aan het ontwerp van een type vissersvaartuig, dat zowel kan traw- len als met de vleet kan vissen. Dit type schip zou 36 meter lang worden. Schepen, die langer zijn, kunnen moeilijk aan de vleet blijven liggen. Proeven met schepen van 38 tot 43 meter zijn tot nu toe mislukt. Zes modellen Elke werf stelde de tekeningen van een door haar gebouwd schip beschikbaar. De Hoop in Leiden bood de Katwijkse „Dirk Maria" een ontwerp van de IJmuidense scheepsbouwkundige Ab Borgart aan en andere werven haalden eveneens de teke ningen van een der laatst afgeleverde sche pen uit de kokers. Al deze schepen voldoen aan de eisen en hebben in de afgelopen jaren of maanden bewezen goed te zijn. Economische Politierechter De economische politierechter te Haar lem, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag een rederij en haringhandel te Kat wijk veroordeeld tot een boete van 400 en een schipper tot een boete van 40 veroordeeld wegens overtreding van de wet op de maaswijdte van zeevisnetten. Er waren respectievelijk 500 boete en 50 boete geëist. Een ambtenaar van de Algemene Inspectie Dienst (A.I.D.) had op 13 januari van dit jaar de mazen van de kuil van het sleepnet van een de vorige dag in IJmuiden binnengekomen trawler gemeten. Hij ontdekte, dat de maaswijdte ongeveer 67 mm was, ofschoon het wette lijk voorgeschreven mimimum 75 mm is. Het schip was met 6290 kg zeevis binnen gekomen, waarvoor ruim 8800 gulden was besomd. De walschipper van de rederij, als getuige gehoord, verklaarde, dat het bewuste net vermoedelijk te heet was ge taand, zodat het moet zijn gekrompen. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, verklaarde dat de vissers zich nog steeds te weinig van de wet aantrekken, hoezeer de A.I.D. hen ook heeft gewaarschuwd en van voorlichting heeft gediend. „Iedereen weet, dat touw krimpt en zelfs wanneer dat niet zo mocht zijn, dan weten de vis sers dat op grond van hun ervaringen ze ker", zo zei hij. „En dan kan men allerlei in het midden brengen over het tanen en zovoort, het gaat om de besommingen! Bij de behandeling bleek verder dat de re der,. die aansprakelijk moet worden ge steld, zelf in een commissie heeft mede gewerkt aan de totstandkoming van de wet en er dan ook een groot voorstander van is. De raadsman van de reder, mr. K. Heimig, zeide, dat deze op dit punt geen persoonlijk toezicht hield. Het is naar hij zeide algemeen bekend, dat de gekrom- oen mazen van de kuil bij intensief gebruik weer rekken, en het feit, dat er juist met dit net maar een trek was gedaan is dus naar hij meende een oorzaak van de moei lijkheden. De proeven te Wageningen moesten gaan uitwijzen welk vorm voor het schip de meest gunstigste zou zijn. Schepen zijn al tijd te verbeteren, wat de vrije vaart snel heid betreft. Er kwam een model van 43 meter uit de bus, dat sneller moet kunnen lopen en zich beter moet gedragen dan een van de zes van de scheepsbouwers. Het onderzoek werd afgesloten met een onderzoek naar de bewegingen van de zes trawlers bij trawlsnelheid. Aldus verkreeg men de gedragingen van elke trawler in zeegang bij vrije vaart en vissend en de weerstand van elk schip bij vrije vaart en vissend. Ook de teruggang in vaart bij ruw weer kon worden gemeten. Onderzoek in praktijk Ook op andere plaatsen in Nederland is men druk doende te zoeken naar het type schip, dat het meest economisch is. De in Driehuis wonende scheepsbouwkundige Ab Borgart de enige scheepsbouwkundige, die speciaal de bouw van vissersschepen onderhanden heeft is tot de conclusie gekomen, dat de vrije vaart van een schip van geringe invloed is op het feit, of een schip economisch verantwoord is. Dertien percent van zijn bestaan is een trawler vrijvarend schip. Dit speelt derhalve een ondergeschikte rol. Hoofdzaak vormen de gedragingen van de trawler op de visgronden aldus Ab Bor gart. In de tanks te Wageningen is dit moeilijk te onderzoeken en daarom is deze jonge scheepsbouwkundige een onderzoek in de praktijk begonnen. Van de rederijen, die in totaal veertig eenheden in de vaart hebben, kreeg hij alle technische gegevens en daarna verzamelde hij de vangsten van die schepen in de loop van de tijd. Tachtig percent Tachtig percent van de totale reisduur van een trawler wordt op de visgronden doorgebracht. En wat ging Borgart hier in het bijzonder interesseren? Van de veertig schepen heeft hij de snelheid van het scheep halen van het net berekend. Hij vond verder een gemiddelde dagvangst voor dit veertigtal en heeft vervolgens be keken of de haalsnelheid van de winch, de stabiliteit van de schepen en de uitwate ring van de trawlers invloed hadden op de gemiddelde dagvangst. Het onderzoek leverde hem een formule op om de weer stand van elk trawlnet te berekenen, zoals het door een kotter, trawllogger of trawler wordt gebruikt. Hij ontdekte ook de in vloed van de. vissnelheid op de dagvangst van elk schip en thans werkt hij nog meer gegevens uit om te komen tot een schip, dat per kg aangevoerde vis het minste kost. Het onderzoek van Ab Borgart heeft uit gewezen, dat alle schepen van de Neder landse trawlervloot 5 tot 25 percent zijn te verbeteren. Die verbeteringen zijn bijvoor beeld te bereiken door het vergroten van de haalsnelheid van een winch, het ver groten van de vissnelheid toepassing van andere schroef of een straalbuis of andere uitvoering van de visruimen. Grotere vissnelheid Er zijn stromingen in het visserijbedrijf, die van mening zijn, dat er een optimale vissnelheid bestaat. De vissers menen vaak, dat de optimale vissnelheid de grootste is en de reder kijkt naar een optimal? vis snelheid, die het minste kost. Sneller vissen, minder vangen, zegt een groep Inderdaad, meent Ab Borgart, bij platvis gaat dit op. Maar bij de rondvis geldt, dat een grotere vissnelheid ook een grotera kg-vangst geeft. Hoe groter de vis snelheid, hoe groter de vangst. Maar uiter aard hoeft een dergelijk type schip zeker niet het meest rendabele type te zijn. In de duinen tussen de Zeestraat en het Hoogoventerrein is zondagmiddag brand ontstaan, waarbij een hectare duinbe planting verloren ging. De brandweer uit Beverwijk was spoedig ter plaatse. Het vuur werd met vuurzwepen bestreden. Daarna kwam ook de Hoogovenbrandweer, die het gehele terrein nat hield. Men ver moedt dat een weggeworpen sigaret de oorzaak is van deze brand. ZEGEVIERENDE WIELRENNER De Beverwijkse wielrenner Jan Groot heeft zondag zijn tweede overwinning be haald. Hij werd nu eerste in de ronde van Geldrop. (Foto links Stampend en slingerend trekt het mo del van de Katwijkse trawler „Dirk Maria" KW 80 voort in de zeegangs tank van het laboratorium te Wageningen, (Foto rechts) Op eigen kracht vaart het model on der de wagen door de zeegangstank. Van de wagen af kan de richting van het roer worden gewijzigd om aan varingen te voorkomen en de „Dirk Maria" een rechte koers te laten varen. Via de kabels, die van het model naar de meetapparatuur op de wagen lopen, worden de gedragingen van het schip doorgegeven. Het traditionele openingswoord bij de aanvang van de toneelavond door de Her vormde toneelvereniging in zaal „De Zon" te Heemskerk werd ditmaal uitgesproken door de heer A. Koning, die van deze ge legenheid gebruik maakte om als regis seur even de aandacht te vestigen op de moeilijkheden, die men bij de voorberei dingen tot deze opvoering heeft moeten ondervinden, zulks ter verontschuldiging bij voorbaat wanneer de voorstelling mis schien niet het gehalte zou bereiken, waar aan 't publiek de laatste tijd bij deze ver eniging gewend is geraakt. Door hun werk zaamheden was een aantal spelers name lijk voor deze opvoering niet beschikbaar geweest, waardoor het alles behalve een voudig was geworden een behoorlijke be zetting samen te stellen. Het was een ge lukkige factor, dat „Even voorstellen, m'n tante" van Rosita Peters nu niet be paald tot de moeilijke klasse behoort. De weinig spirituele handeling berust op een enigszins ingewikkeld geworden familie verhouding. Het betreft hier namelijk een artistiek echtpaar, waarvan de „hij" over een charmante assistente mag beschik ken, die in werkelijkheid zijn bloedeigen zuster is. Uiteraard worden zij dan tijdens het spelverloop telkens in allerlei situaties aangetroffen die, hoe onschuldig ook, door hun omgeving voortdurend met grote hard nekkigheid totaal verkeerd worden uitge legd. Geen wonder dat de jonge echtgeno te op deze manier al spoedig achterdoch tig is geworden, welk wantrouwen door een inmiddels ten tonele verschenen bazi ge tante levend wordt gehouden en met boosaardig talent versterkt. Maar Rosita Peters heeft geen aanleiding gezien van de blij spelregels af te wijken, zodat na de voorgeschreven drie bedrijven alle mis verstanden zijn opgehelderd en het jonge geluk voorlopig niet meer kan worden bedreigd. De opvoering werd in de eerste plaats gekenmerkt door het enthousiasme der medespelers, waardoor het tempogebrek in het eerste bedrijf gemakkelijk kon wor den verontschuldigd, vooral omdat zij hier later enige verbetering in wisten te bren gen. En wat de individuele prestaties be treft; vooral mevrouw H. Pit zorgde, als de bedillerige tante, voor een aardig blij speltype. Het kwam ons voor, dat zij de anderen hierdoor menigmaal tot komisch werkende reacties wist te stimuleren, waarover het publiek zich kennelijk dik wijls bijzonder vrolijk heeft gemaakt. Jan van Dam Op de in Amsterdam gehouden honden tentoonstelling, de Winner Show, heeft mevrouw Goroot-Scheffer uit Beverwijk met haar gladharige Engels foxterrier een groot succes behaald. Deze hond kwam voor de eerste maal uit in de jeugdklasse en behaalde naast een eerste prijs in haar afdeling een speciale prijs voor de mooiste teef. Een zakenman uit Roermond, de heer Heeswijk, maakt een rondreis te paard door Nederland om zijn klanten te be zoeken, En ook voor deze ene paarde- kracht verleende de A.N.W.B.-wegen wacht assistentie bij de ravitaillering. De christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden heeft zaterdag op duidelijke wijze aangetoond dat ze niets voelt voor de laatste plaats op de ranglijst. Met niet minder dan 4-0 werd SDO 2 verslagen Deze overwinning en het feit, dat SDO 2 nog in IJmuiden op bezoek komt, hebben voor DKV de kans vergroot, zich te distan- ciëren van de gevaarlijke zone. De wedstrijd zelf begon in hoog tempo, met SDO 2, dat het voordeel van de vrij krachtige wind had, iets meer in de aan val. Spoedig werd echter duidelijk, dat in de Hillegomse aanval de schutter ontbrak en daar de IJmuidenaren zich met hun schoten kennelijk op de wind moesten in stellen, bleven doelpunten voorlopig uit. Pas na 25 minuten was het mej. A. Maar- tense, die de score opende (0-1) en even voor de pauze scoorde J. Brink (0-2). Na de pauze lag het tempo aanmerkelijk lager, maar omdat SDO 2 zich nog niet gewonnen gaf bleef de strijd spannend. Na 15 minu ten spelen had mej. M. Stoker bepaald pech toen de bal, na even op de rand van de korf te hebben gebalanceerd, aan de verkeerde kant neerkwam. Gelukkiger was A. de Graaff, die kort na elkaar met twee mooie doelpunten de overwinning veilig stelde (0-4). Hierna was de wedstrijd nau welijks het aanzien meer waard, omdat belde teams zich met de uitslag tevreden stelden. Vanavond zal de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid haar lezingencyclus van het sei zoen besluiten met een bijeenkomst in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. De heer W. B. Kleijwegt, hoofd van de Del Court van Krimpenschool, zal de dames iets vertellen over „Het huidig on derwijs". Voorts zal op donderdag 8 mei de Ge westelijke Vrouwencommissie van de Par tij van de Arbeid haar „buitendag" in Hil versum houden. De ontvangst geschiedt door de burgemeester van Hilversum. Mevr. H. Straalman-Kremer. wethoud- ster van Hilversum en de heer E. Vermeer, partijvoorzitter, zullen op deze bijeen komst spreken. Houtstof voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder en Zonen is maandagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Reine Astrid" met een la ding van 1000 ton houtstof uit Gothenburg. Eerste rabarber van de koude grond Aan de veiling Kennemerland werd door de heer H. Duiker de eerste rabarber van de koude grond aangevoerd, er werd maar liefst 57 cent per bos voor betaald. Weer helderziende in K.S.A.-gebouw De bekende helderziende Dijkshoorn, die al diverse malen in Beverwijk optrad komt woesdag 16 april wederom naar het KSA-gebouw. De hoofdinspecteur voor de Scheep vaart heeft bij de behandeling door de Raad voor de Scheepvaart van het op de rotsen lopen en vergaan van het kustvaar tuig m.s. „Iduna" uit Groningen op 25 no vember 1957 aan de zuidkust van Noorwe gen, aan de raad voorgesteld de 26-jarige kapitein J. L. A. uit Delfzijl te straffen door hem zijn bevoegdheid te ontnemen voor de tijd van acht maanden. De „Iduna" was, met ijzer geladen, van Workington (Engeland) op weg naar Dram men in Noorwegen. Toen het schip de Noorse kust naderde was het slecht weer. Toen de kapitein en de stuurman op de brug waren kreeg men de kust in zicht. De kapitein ging toen naar beneden om te eten, zonder enige opdracht aan de stuur man, die pas was gezakt voor zijn derde rang, voor de navigatie te geven. Terwijl hij zat te eten hoorde de kapitein de tele graaf rinkelen en het schip stoten. De stuurman, die later door de raad ge hoord zal worden, had nog volle kracht achteruit gegeven, maar dit mocht niet meer baten. De kapitein had terstond de bemanning aan dek geroepen en order ge geven de zwemvesten om te doen. Alle dubbele bodemtanks waren volgelopen. Het schip was als een sardineblikje open gescheurd. Met een sloep waren eerst vier man van boord gegaan. Later werden de andere vier met een wippertoestel van boord gehaald. De lading kon worden ge borgen. De gezagvoerder, die in januari van het vorig jaar kapitein was geworden, gaf toe, dat als hij op de brug was gebleven er niets gebeurd zou zijn. „U vond eten be langrijker, dan de verantwoordelijkheid voor uw schip" merkte een der leden van de raad op. Hij was voorts van oor deel, dat de koers, die de kapitein had uit gezet, vrij dicht langs de wal liep. De hoofdinspecteur van de Scheepvaart, de heer J. Metz, was van oordeel dat als men na een dergelijke oversteek de kust nadert, het tot de ongeschreven tradities behoort, dat de kapitein op de brug is en blijft totdat men zeker weet welke positie het schip heeft en verder veilig langs de kust kan varen. De hoofdinspecteur nam het de kapitein bijzonder kwalijk, dat hij niets tegen de stuurman had gezegd toen hij naar beneden ging om te eten. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Stranding van de „Jacob Teekman" De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart heeft voorts de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld de 44-jarige kapitein-eigenaar J. T. van de op 23 november op het eiland Gran (Zweden) gestrande kustvaarder „Jacob Teekman" te straffen door hem zijn bevoegdheid voor de tijd van twee we ken te ontnemen. (Verkort weergegeven) Bollenbeurs Haarlem. Onder de kop: Bollenbeurs Haarlem lees ik in uw blad van 9 april, dat u van mening bent dat het plan voor een representatief gebouw van de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur in het Fre- derikspark wel van de baan is. Inderdaad, hierover verschillen wij niet van gedachten. Als u dit niet begrepen hebt en uw hoofd hebt geschud omdat dit plan met zo'n geweldige meerderheid in de papiermand te recht is gekomen, wil ik dit gaarne nader verklaren. Wij, bollen- mensen, zijn niet van plan met ons dure geld congres- en of concertzalen in Haar lem te bouwen voor een bedrag van circa tien miljoen gulden. De gemeente Haarlem is nog nimmer met een voorstel gekomen, noch met een gratis aanbieding, noch met een bedrag, dat maar enigszins in verhou ding is tot de grote kosten van een derge lijk gebouw. Aangenomen, dat het terrein „De Koekamp" groot genoeg zou zijn voor een beursgebouw, waar wil men dan de demonstratietuin, de proef- en monster- tuin onderbrengen? Hoe wil men voldoen de gelegenheid voor parkeerterreinen scheppen? In Hillegom is dit alles tijdig overzien. Daar is reeds een riant gebouw met een prima restaurant aanwezig. Bovendien ligt voor het gebouw een schitterende demon stratietuin (gratis te bezichtigen), terwij] er voldoende parkeergelegenheid is. En dan „de grutjespolitiek van de bol- lenmensen", zoals u het in een vorig ar tikel noemde: De bollenmensen zijn niet bereid de bloemenstad Haarlem aan ge bouwen te helpen, zij zoeken uitsluitend de voor het bloembollenvak meest ge wenste en economisch verantwoorde op lossing. A. H. STAATS, Bennebroek (Niemand zal van de leden van „Bloem bollencultuur" verlangen gezien de handelsgeest van de „bollenmensen" mag men dit ook niet verwachten dat zij de gemeente Haarlem op vorstelijke wijze aan een prachtig gebouw helpen, waarbij Haarlem alleen maar „dank u, heren" be hoeft te zeggen. Waar het om gaat, is: moet „Bloembollencultuur" een represen tatief gebouw hebben, of een behuizing, waarin 's maandags beurs kan worden gehouden? Als het gebouw uit represen tatief oogpunt aan hoge eisen moet vol doen, dan zou stichting ervan aan het te vergroten Houtplein in Haarlem een ideale oplossing zijn. De wijze, waarop de Hillegomse bloem- bollenbeurs tot stand is gekomen, ver dient niets dan lof. Als men er in Hille gom in slaagt alsnog de zetel van „Bloem bollencultuur" verplaatst te krijgen, wel: dan past nog méér waardering voor het taaie doorzettingsvermogen, waarmee men de aanvankelijke plannen met succes heeft bekroond. En dan zouden we de Hille gomse „bollenmensen" zeker geen „grut jespolitiek" willen verwijten... Intussen zullen misschien vele leden, die het liefst een nieuwe beurs in Haarlem hebben, hun stem aan Hillegom geven, als zij moeten kiezen tussen een mooie beurs in het centrum van de bollenstreek of een verbeterd Krelagehuis. - Red.) Bestedingsbeperking. Deze wordt een nationaal gevaar als wij niet tijdig de bakens verzetten. De les in de dertiger jaren heeft ons geleerd: meer werklozen, minder geld onder de mensen, dus minder koopkracht, ergo minder werkgelegenheid. Enige tijd geleden spraken wij over ge leide economie; als ik het goed begrijp moet het dus thans voor onze regering niet moeilijk wezen deze zo te richten dat wij niet met 130.000 werklozen komen te zitten. Aanvullende werken (voor de oorlog D.U.W. geheten) zijn nu niet bepaald po pulair. Er js ook de laatste jaren gespro ken over efficiënter en rationeler werken. Ook deze woorden mis ik de laatste maan den meer en meer in regeringsverklarin gen. Of is het een doelbewust streven van onze regering om zo'n 130.000 werklozen te bezitten, die toch de W.W.-kassen een kleine 8 miljoen gulden kosten en daarbij veel minder besteden kunnen. Ik geloof als wij zo doorgaan dat Rusland toch de lachende derde word* met het gezegde dat de westerse landen zichzelf economisch om zeep brengen. Minister Hofstra stelde kortgeleden belastingverhoging voor. Maar dat heeft voor ons allen een averechtse werking. Er moet weer zo spoedig moge lijk Investeringsaftrek komen om de werkgelegenheid te stimuleren. Er zijn vele wegen die naar Rome leiden, met een kleine variant kan dat ook gelden wat onze werkgelegenheid betreft: le. Bouwstop voor gebouwen van meer dan 100.000, loslaten; 2e. Woningbouw verhogen en wegen verbeteren; 3e. Onze achtergeble ven gebieden ontsluiten en industrialise ren. Wij stichten toch niet voor niets zulke dure Technische Hogescholen? 4e. Onze technici en specialisten uitsturen naar achtergebleven gebieden die verspreid liggen over de hele wereld; 5e. Onze pro- duktie tijdig richten op betere kwaliteits goederen, want als het de massa goed gaat richt zij zich immers op duurdere ver- bruiksgoederen. Als wij voor de keus ge steld werden in „Nato"-verband aan een oorlog te moeten meedoen, die ook miljar den kost, zouden wij niet aarzelen onze democratie hartstochtelijk te verdedigen. Bestedingsbeperking is voor ons allen net zo'n rotte plek als oorlog in onze samen leving. J. c. R. „Gran leek verder weg dan naderhand bleek, afsturen hielp niet meer" zei de ka pitein. Het schip liep aan de grond en be gon direct water te maken. Om het schip lichter te maken en te pogen op eigen kracht vlot te komen hetgeen mislukte besloot men de deklast overboord te zetten. De kustvaarder werd door een sleepboot vlotgetrokken en aan de grond gezet, waarna een noodreparatie werd verricht. Als gevolg van de stranding is 30 standaard hout verloren gegaan. De ka pitein zei, dat hij zich verkeken had op de afstand. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart noemde dit een te gemakkelijk opvatten van de taak. „Een ervaren gezagvoerder heeft hier een steek laten vallen. Als met een beetje meer accuratesse was genavi geerd, zou er niets gebeurd zijn." Ook in deze zaak zal de raad later schriftelijk uit spraak doen. Op welhaast meedogenloze wijze hebben de leden van de afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond maandag avond in de Da Costaschool, waar in de zaal nauwelijks plaats was voor de vele belangstellenden een getuigenis gehoord van mej. A. M. Hoekendijk uit Heem stede die het een en ander uit de doeken deed over „Licht in donker Amsterdam". Mej. Hoekendijk, gewend tussen vrou wen te verkeren, maar dan tussen vrou wen, die om een of andere rede in donker Amsterdam terecht zijn gekomen, herin nerde met een haar aangeboren geestig heid aan haar opvoeding als een van de kinderen van broeder Hoekendijk van de Stichting van toevallijders in Heemstede. Zij getuigde van haar 18de tot haar 29ste jaar, ondanks haar belijdenis, niets met het geloof te hebben opgehad, totdat zij een roeping vond zich tussen de publieke vrouwen te begeven om daar haar evan gelisatiewerk te doen. Zij besloot ook in hun omgeving te gaan wonen. De spreek ster leidde hier bij haar roepingswerk een léven van zelfopoffering, doch verklaarde desondanks een zeer gelukkig mens te zijn geworden. Zij vertelde van haar rijke ervaringen tussen de publieke vrouwen van 15 tot 60 jaar, hoe zij aan de levensverhalen'kwam en hoe zij in een jaar tijds in haar huis zelfs 120 van deze vrouwen te logeren heeft gehad. Ook' verklaarde zij, dat de weg, die deze vrouwen zijn opgegaan niet is ontsproten uit eigen schuld alleen. Voor het feit deze vrouwen het slechte pad ko zen vond spreekster drieëntwintig oor zaken. 's Nachts trekt mej. Hoekendijk er op uit en spreekt honderd lichtekooien in een uur; een hele nacht brengt haar drie honderd publieke vrouwen op haar weg. Zij kan dit werk doen door eigen verdriet tot een bron van troost voor anderen te maken en bittere ellendë van deze mensen te leren begrijpen. Maaar gelukkig kon mej. Hoekendijk gunstige aspecten en enige korte levensschetsen van gewezen publieke vrouwen vertellen, die de weg naar nieuw geluk en een nieuw leven brachten en daarvoor dankbaar bleken. Met grote belangstelling is door de NCVB-leden naar deze realistische getui genis geluisterd. Het was een eerlijke en objectieve beschouwing van aan lager wal geraakte vrouwen, die veel stof tot na denken gaf. De voetbalvereniging „Beverwijk" zal in 1959 het veertigjarig bestaan gaan vieren. Om de nodige voorbereidingen te treffen is een jubileumcommissie gevormd, die be staat uit de heren; A v. d. Brink, voor zitter, J. v. d. Aar, secretaris, R. Siebers, penningmeester, H. Dubbeld, N. G. Gra- pendaal, H. v. d. Pas en J. Weidema, en mevrouw L. Kluft en mejuffrouw A. v. d. Veen. Teneinde het jubileumfonds te verster ken organiseert de commissie op 21 mei een klaverjasdrive waaraan door een ieder kan worden deelgenomen. De vereniging gaat ook dit jaar weer deelnemen aan een aantal toernooien. Op zaterdag 2 augustus gaan de adspiranten naar een toernooi dat wordt georganiseerd door de Haarlemse vereniging Onze Ge zellen. Op 16, 17 en 23 augustus gaan de adspi ranten naar het Jan van Gemerdentoerooi, dat op „Schoonenberg" in Velsen verspeeld zal worden. Voor de welpen is ingeschreven voor het toernooi van Alkmaarse Boys dat op zon dag 1 juni gehouden wordt. De Beverwijkse Katholieke Vrouwenbe wegingen, „Het Vrouwengilde" en de „KAV", adden het Haarlemse gemeente raadslid, mejuffrouw J. Bolsius uitgeno digd het een en ander .te vertellen over de Gemeenteraadsverkiezingen die in mei zullen worden gehouden. Mejuffrouw Bol sius vertelde iets over de werkwijze van een gemeenteraad. „Dertig tot vijftig jaar geleden had de vrouw weinig belangstel ling voor de politiek", zei spreekster. „Was zij toen anders?" Volgens haar was dit niet het geval, maar de veranderde om standigheden, vooral na de tweede we reldoorlog, hebben haar belangstelling voor politieke vraagstukken doen tóe- nemen. Zij achtte dit een goed teken. Vooral, o/ndat er zoveel taken op het politieke vlak liggen, die de vrouwelijke intuïtie moeilijk kunnen ontberen. Aan het slot van haar betoog zei zij, dat het bij verkiezingen niet zo zeer ging om pro blemen als salariskwestie of kinderbijslag, dan wel om de juiste plaats te kiezen. Na een korte pauze, werd door spreek ster een groot aantal vragen beantwoord. Nederlaagtoernooi K.J.C. „Vriendenkring" De Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" heeft haar nederlaagtoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen ,,'t Hoekje B". De uitslag was: „Vrienden kring" 27249 pnt.; ,,'t Hoekje B" 22940 pnt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7