Baggermolen omgeslagen K. sell. sell. o. C MARCHWOOD UW NAAIMACHINE Agenda voor Haarlem Botweg De Kroon van Koning Pompodilio IV Kort en bondig 5 Foto's en bloemen Luisterspel van Starink Machinist verdronken Welterusten De radio geeft woensdag T elevisieprogramma 'N LEUK CONTRAST BAKKER;5 BEHANG Bezwaar tegen vleesverkoop in algemene levens middelenzaken Jeugd en Rode Kruiswerk Per postkoets van Hamburg naar de Expo T.v.-steunzendertjes voor Langenberg? Kerkelijk Nieuws Kettihg over de rails BRILLEN Inbrekers wisten met hun buit geen raad H. Gortzak niet meer op lijst voor Amsterdamse gemeenteraad DINSDAG 15 APRIL 1958 De actualiteitenrubriek „Rotonde' waarmee de VPRO gisteravond haar televisiebeurt inzette begon met een se rie opnamen van de proefvlucht van een der eerste vliegtuigen van het type Fok ker F 27 Friendship door chef-invlieger Mol: bij de start was de camera gemon teerd op de plaats van de tweede piloot, waardoor men de sensatie kreeg zelf aan de stuurknuppel te zitten, terwijl de start baan steeds sneller onder het toestel weg gleed. Automatische „buitenboordcame ra's" registreerden wat er tijdens de vlucht aan romp en vleugels gebeurt, bij voorbeeld bij het beproeven van het lan dingsgestel, hetgeen bijzondere verras sende perspectieven opleverde. Dr. A. C. van Swol voerde in zijn me disch praatje een jonge invalide ten tone le, die vertelde, hoe moeilijk hij het ge had had, toen hij enkele jaren geleden bij een ongeluk zijn beide benen verloor. Moeilijk vooral door de hinderlijke nieuws gierigheid van zijn medemensen, die hem vaak aangaapten en nastaarden alsof hij een of andere bezienswaardigheid was. Mede uit naam van zijn lotgenoten vroeg de jongen wat meer begrip en wat minder belangstelling van de „normale" mensen voor de gehandicapten, een aansporing, die eigenlijk in een beschaafd land als het onze overbodig moest zijn. Vlot en grappig was de inleiding tot de reportage van de wereldpersfototentoon stelling in het Stedelijk Museum in Am sterdam, waarbij men zelfs vergast werd op een allerzotst tableau vivant van een twintigtal tot standbeelden verstilde foto journalisten. Uit deze plechtstatige groep, niet ongelijk aan een ouderwetse familie foto, traden tenslotte de initiatiefnemer en enkele prijswinnaars van World Press Photo naar voren om, in meer of minder welgekozen bewoordingen, iets te vertel len van deze expositie. De camera repro duceerde daarna een groot aantal ten toongestelde foto's, helaas zonder com mentaar of kritische analyse van hun kwa liteiten. De uitreiking van de hoofdprijs van tweeduizend gulden aan de Ameri kaanse fotograaf Douglas Martin, die hier voor speciaal uit Virginia was overgeko men, werd een vrij saaie vertoning met een stuntelig Engels toespraakje van de ene en een even onbeholpen dankwoord van de andere kant. „Bij een bloem" een „thema met va riaties in cabaretsfeer" had zwakke, maar ook fleurige momenten, waarvan vooral het liedje „Je gaf me voor die ene bloem een bloementuin terug" met waar dering genoemd mag worden. Arnold van Brakel tekende „bloemrijke" karikaturen van een aantal' vooraanstaande Nederlan ders (met soms zeer doornige commenta ren) en Cilly Wang verraste met een bi zarre dansparodie, waarin zij met veel bladergefladder een tot leven komende potplant uitbeeldde. Van goed gehalte was ook de ritmische bijdrage van het Trio Pim Jacobs, dat nu met drummer Cees See de man van Corrie Brokken ver sterkt is. Beeldschermer Bij de luisterwedstrijd, die door de KRO dit seizoen uitgeschreven werd, is het stuk: „Au bon plaisir du roi" (Des konings wel behagen) van dr. J.. Starink met de tweede hoofdprijs bekroond. Het spel zal op zon dag 20 april onder regie van Leon Povel worden uitgezonden. Albert van Dalsum vertolkt de titelrol. i i Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf is de baggermolen „Eureka V" van de firma Blom van der Vlies uit Sliedrecht bij het Invaren van de vluchthaven te Zij pe tengevolge van de stroom en de harde wind gekapseisd. De 64-jarige machinist M. J. van den Boom uit Dordrecht is daar bij verdronken. Twee andere opvarenden geraakten bij het kapseizen te water, maar werden door te hulp snellende schepen opgepikt De machinist zat echter in het ruim van de baggermolen opgesloten en gaf klop signalen. Men haalde staaldraden onder de baggermolen door om hem drijvende te kunnen houden en met snijbranders werd 'n gat in de romp gebrand. In 't ruim werd de machinist echter niet aangetrof fen. Het water stond in de ruimte veel ADVERTENTIE Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal Verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Töga'lzuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88. HILVERSUM I 402 M. 7.00 —24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Te voet van Jemen naar Jeruzalem, hoorsp. 12.15 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muzikale caus. 17.50 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven. 18.30 R.V.U.: Dodenbezorging in de prehistorie, door dr. P. Glazema. Derde lezing: Voorstellingen van leven èrt 'd'oöd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Blokfluit trio en soliste. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radiophilharm. ork. 21.15 Naar een rechtsorde van de .arbeid,, caus. .21.35 Geestelijke liederen. 22.00 Vakantierubriek. 22.10 Kon. mil. kapel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Platen- nieuws. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram, 12.50 Het Nederlandse Woud in Israël, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz 13.50 Medische kron. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de jeugd.' 16.30'Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. St. Jorisdag in Suriname en de Nederlandse Antillen, door F. Sj. van Paaschen. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de ieugd. '19.10 Tussen twee verkiezingen, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Op vleugelen van de Adelaar, hoor- spelrep. 21.30 Lichte muziek. .21.55 Marimba. 22.35 Gram. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuz. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio, 16.00 Koer sen 16 02 Gram. 16.10 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.20 Gram 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws. 22 15 Zang en piano. 22.25 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.0017,30 Voor de jeugd. NCRV: 20.00 School voor vrouwen, blijspel. 21.50 Dagsluiting. ADVERTENTIE in uw kamer, als u de schoor steen in een volkomen afwij kende kleur plakt Wij hebben hiervoor verschillende zéér attractieve soorten. Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Plaktafels met borstels in bruikleen. In de vergadering van de afdeling Fries land van de bond van Christelijke Slagers patroons, "heeft de bondsdirecteur. mr. F. E. Oskam, grote bezwaren geuit tegen een algemeen levensmiddelenbedrijf, dat de regering voorstelt in het thans in discussie^, zijnde ontwerp Vestigingsbesluit Levens- middelenbedrijven. Dit ontwerp omvat veertien bestaande branches waaraan de regering een algemeen levensmiddelenbe drijf als vijftiende tak wil toevoegen. On der de artikelen die dit bedrijf zou mogen verkopen valt ook het vlees. Dit is, aldus mr. Oskam, voor de slagers onaanvaard baar. Het vlees dient in handen van de vakman te blijven, omdat h'èt een teer produkt is, dat in het belang van de volks gezondheid op deskundige wijze moet wor den bewerkt en verkocht. Een ander be zwaar is, dat het algemeen levensmiddelen- bedrijf het vlees als lokmiddel zou kunnen gebruiken. Dit zou een desastreuze con currentie tot gevolg hebben, een concur rentie die de regering zelf niet wenst. Bo vendien zou het algemeen levensmiddelen- bedrijf de basis en opzet van de gehele slagersvakopleiding ondermijnen en ver zwakken. Mocht het ontwerp onverhoopt in zijn huidige vorm worden aangenomen, aldus mr. Oskam, dan bestaat er voor de slagers één tegenwapen: specialisatie. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft een adviescommissie in gesteld van deskundigen op het gebied van de opvoeding van de jeugd in en bui ten schoolverband. Het hoofdbestuur is van mening dat de vele aspecten van het Rode Kruiswerk zich ook zeer goed lenen voor dit werk. In de commissie is een volledige samenwerking gerealiseerd met opvoedingsinstellingen, scholen en jeugd beweging. Men is van plan instructie- en werkmateriaal voor scholen en jeugdorga nisaties uit te geven dat leerkrachten en jeugdleiders in staat stelt de verschillende facetten van het Rode Kruis in te vlech ten in de leerstof en het jeugdwerk. Veel opzien baarde maandagmiddag in Maastricht de aankomst van een met vier paarden bespannen postkoets uit Hamburg, eigendom van het natuurreser vaat Lüneburgerheide. Deze postkoets maakt met koetsier en'postillon en vier dames en vier heren een reis naar de Ex po in Brussel. hoger dan men had gedacht en doordat de lucht ontsnapte begon de baggermolen snel te zinken. De redders moesten zich snel van het wrak verwijderen. Omstreeks kwart ever zes verdween het gevaarte in de diepte. De baggermolen was op weg van Dor drecht naar Vlissingen. De bedoeling was, in de vluchthaven te Zijpe de nacht door te brengen. Een ber gingsbedrijf zal trachten de baggermolen te lichten. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Boekhoven (P.v.d.A.) over het ex perimenteren met kleine t.v.-steunzender- tjes heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat geantwoord, dat een radiobedrijf, zonder daartoe gemachtigd te zijn, bij wij ze van experiment, een keer het program ma van een buitenlandse televisiezender heeft heruitgezonden, welke heruitzending in de onmiddellijke nabijheid werd opge vangen. Dergelijke zendertjes worden in Duitsland gebruikt als steunzenders voor het eigen programma op die plaatsen, waar de hoofdzender om geografische re denen niet voldoende te ontvangen is. Het vermogen van de t.v.-steunzender Keulen bedraagt echter 5 kw, zodat hier niet van een kleine zender kan worden gesproken. Van gemeentewege alsmede van parti culiere zijde is de vraag gesteld of de mo gelijkheid zou bestaan gemeentebesturen of installateurs vergunning te verlenen voor het ter plaatse heruitzenden van het programma van de televisiezender Lan genberg. Daar echter nationaal en inter nationaal voor de televisie slechts een be perkt aantal frequentiekanalen beschik baar is kan het gebruik van steunzender- tjes bezwaar opleveren. Bij het staatsbedrijf der P.T.T. is in stu die in hoeverre technisch het gebruik van dergelijke zenders uitvoerbaar moet wor den geacht in verband met de internatio nale regelingen en welke beperkingen daaraan zouden moeten worden verbon den. Aangezien het hier betreft het heruit- zenden van buitenlandse programma's, waarbij het algemene omroepbeleid be trokken is, is overleg gaande met het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Indien technisch en uit een oogpunt van algemeen omroepbeleid geen bezwaren aanwezig zouden blijken te zijn, zal deze aangelegenheid nog aan de Nozema moe ten worden voorgelegd. Geref. Kerken Beroepen te Den Burg (Texel) S. de Lange, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Rotterdam-IJselmonde C. Ch. Griffioen te Voorthuizen. Benoemd tot hulpprediker te Slixen (Lippe) A. Klaawsen, kand. te Ech- telerveld (Kreis Bentheim, Duitsland). Geref. Gemeenten Bedankt voor Zoutelande-Westkapelle J. B. Bel te Krabbendijke. Bedankt voor Dor drecht W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tzummarum (toez.) G. H. Plantinga, kand. te Driebergen. Aange nomen naar Herwijnen (toe.) C. D. Otte te Veere. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger van de Vrije Gemeente Kring te 's-Gravenhage dr. P. D. van Royen, voorg. N.P.B. te Beilen, die deze benoeming ook aannam. MR. C. B. BAVINCK Mr. C. B. Bavinck, zoon van prof. dr. J. H. Bavinck te Amsterdam, is als zende ling in dienst getreden van de kerk van Zuid-India. Mr. Bavinck, die in 1924 te Bandoeng werd geboren, studeerde eerst Indisch rechtaan de universiteit in Utrecht en daarna Nederlands recht. Hij deed zijn doctoraal examen in 1952. Na enige tijd opgetreden te zijn als secretaris van de Nederlandse Christen Studenten Vereni ging (N.C.S.V.) werd hij benoemd als gees telijk verzorger van het Jaffna College in Ceylon. Voor de Haarlemse economische poli tierechter stond maandagmiddag „een persoon als Volendammer gekleed", zo als het proces-verbaal, omschreef (en dat klopte), die zich in zijn wijde zwarte broek waarlijk breeduit in de verdachten- bank posteerde, want er viel een zwaar tij te wachten. Op 18 februari van dit jaar had hij een mevrouw in Wormer vier pond bot voor een gulden verkocht. Maar zo dra deze de bot in haar achterkamer had opgeslagen sprak zij bij zichzelf „wat stinkt die vis" en „wat ziet hij er raar uit". In de mening, dat dat bij het bakken wel over zou gaan, wierp zij de bot in de pan, maar zodra de boter er omheen be gon te borrelen was het helemaal geen harden meer. En zij ontbood een van die opperwachtmeesters, die de goede eigen schap hebben in zo'n geval altijd net in de buurt te zijn. Deze hoorde met toegene- pen neus haar relaas aan, dat afgebroken werd met de uitroep: daar gaat hij! De opper hield onmiddellijk de Volendammer aan en keek in diens kar. Hij trof in een kist, in ijs gebed, maar even ongebruike lijk van kleur, nóg vijf kilo bot met een scharretje ertussen, dat er ook niet meer zo fris uitzag. De keuringsdienst van waren zocht het verder uit maar haar kwalificaties van de vis, die door haar inderdaad bedorven be vonden werd, haalden nog niet bij de toe voeging van de gedupeerde huisvrouw, dat „zelfs de kat het niet lustte". De Volendammer toonde zich deze middag voor de economische politierech ter voornamelijk verontwaardigd over het feit, dat hij zélf bot gevangen had bij zijn groothandelaar, die hem de ondeugdelijke vis geleverd moest hebben. Op de vraag of hij dan zelf niets gemerkt had aan de kwaliteit van zijn bot, gaf hij een beschrij ving van de sneeuwstorm welke die dag woedde. En op de vraag wat dit ermee te maken mocht hebben, zei hij: „Met zo'n kou ken je niks nie ruiken...." „Waarom hebt u dan tegen de verbali sant gezegd, dat u verkouden was", aldus de politierechter, mr. J. D. Vink. De Volendammer raakte in verlegenheid. De politierechter voer voort: „Ja, dat zei u. De opperwachtmeester vertelde er nog bij, dat hij u een half uur in zijn woning heeft gehad en daarbij constateerde dat u helemaal niet verkouden was. U mag van geluk spreken, dat de mensen die vis niet opgegeten hebben". „Ik spreek ook van geluk", antwoordde de verdachte, „maar die persoon, die mij die bot heb verkocht, die gaat over lijken! Ik ben daar bezig een wijkie op te bouwen en dan doe je zulke dingen niet. En om dat verbaal moet ik alleen maar lachen, dat is zo'n fantastisch verhaal..." „Ik niet", aldus mr. Vink, „luistert u nu maar eens naar de officier!" Deze wilde nog net geen onvoorwaardelijke hechte nis eisen, maar wel vijftig gulden boete, subsidiair tien dagen en veertien dagen voorwaardelijke hechtenis met een proef tijd van twee jaar. „Ik koop zoiets in vertrouwenzei de Volendammer gegriefd, „ik ben hier nog nooit geweest". „U kunt mij niet wijsmaken, dat u zelf niets aan die vis gezien of geroken hebt", aldus mr. Vink. „Met bot is het zo, dat als bot eenmaal boven water is, dan verandert met een half uur de kleur al", weerlegde de ver dachte. De politierechter veroordeelde hem con form de eis. „Wilt u hogerop?" vroeg hij daarna. „Ik hogerop?", antwoordde de Volen dammer, „Ik ben een jongen zonder niks en zonder meer. Mot ik vechten tegen de bierkaai?" „Nee, dat moet u nooit doen..." „Dan doen ik het niet". Met deze woor den en grote stappen verliet de visven- ter de rechtszaal. Jongens van dertien en veertien jaaf' hebben het gisteren bestaan een zware ketting over de spoorrails nabij de Anna van Saksenlaan te Santpoort te leggen. De wagenbestuurder merkte het obstakel, maar de -treinenloop kreeg niettemin enige vertraging. Zowel de Velsense politie als de spoorwegrecherche hebben de beide jongens aan een verhoor onderworpen. Na het eten placht koning Pompodilio zich wat te gaan vertreden in de prachtige slottuin. Dat hadden de hofartsen hem aangeraden, omdat het goed was voor zijn spijsvertering. En als de avond gevallen was en de lampen in het paleis werden aangestoken, waren er altijd enkele muzikanten, die mooie muziek ten beste gaven. Dan ging koning Pompodilio er eens rustig voor zitten om te luisteren, want hij hield veel van goede muziek. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 97 H A-A R LE M TELE F O O N 1 2 7 2- 6 Haarlemse politierechter In de nacht van 24 op 25 december van het vorige jaar werd in een villa aan de Arnoldlaan in Bloemendaal ingebroken. De daders waren na het vernielen van een ruitje binnengekomen en hadden onder meer zilveren voorwerpen tot een waarde van duizend gulden meegenomen. In de loop van de volgende dag lag de buit echter weer netjes voor de deur van de villa opgestapeld. De oplossing van het raadsel kwam toen de politie telefoniscn inlichtingen over de inbraak ontving en de daders zich even later zelf kwamen aan geven. Deze stonden maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Peter sen, terecht. Het waren drie gewezen leerling-ver- plegers van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort, onderscheidenlijk dertig, twee entwintig en tweeëntwintig jaar oud. Op de vraag van de politierechter hoe zij zo plotseling op het idee waren geko men om te gaan inbreken, bleef het drie tal het antwoord schuldig. Zij hadden die nacht zin in een wandeling gehad en toen ze bij de villa waren gekomen was plotse ling het plangerijpt om het huis ook eens van binnen tè Sekfjken. Aanvankelijk hadden verdachten de buit op hun kamer verborgen gehouden, maar geen raad wetend hoe zij met het gesto lene verder aan moesten werd besloten alles voor de deur van de villa te depo neren en de politie van hun daad op de hoogte te stellen. Als gevolg van een en ander hadden verdachten hun ontslag ge kregen. De officier van Justitie, mr. G. W. F van der Valk Bouman, vond dat hier niet van een kwajongensstreek kon worden gesproken. Hij wilde echter rekening houden met het feit, dat verdachten zich zelf spoedig bij de politie als de daders van de diefstal bekend hadden gemaakt en dat de over hen ingewonnen rapporten gunstig luidden. Hij eiste tegen elk van de verdachten een boete van honderdvijf tig gulden, subsidiair vijfenveertig dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde ,het drie tal conform deze eis. ADVERTENTIE (Kale schuur schreeuwt om Ceta-Bever Buitenbijts) 28. „Ik geloof, dat u gelijk hebt. Meg heeft ze en zij is een van de gelukkigste mensen, die ik ken. Je wordt je bewust van een genoeglijke rust, die om haar heen schijnt te hangen, en die zeer geruststellend is. Ik zal er om denken", zei Celia met een beetje wrange glimlach. Haar vader sloeg zijn arm om haar schouders, toen zij zich omkeerden en achter zich keken naar het spel van de schaduwen der wolken over de velden van Hel- vellyn en Fairfield. De betovering van de bergen had haar in zijn greep, en de problemen van werk, de weide en Deverel waren tijdelijk weggevaagd. Toen zij weer thuis waren, namen de zaken een snel verloop. Een reeks bijeenkomsten had tot resul taat dat Celia en Margaret de boekwinkel in Elton kochten. De condities van juffrouw Bellows waren re delijk geweest en Celia had de voldoening, dat zij in staat was haar deel van het benodigde kapitaal op te brengen uit de nalatenschap van haar moeder en haar spaarduiten en gratificatie uit de oorlogstijd. De aan koop zou een feit worden op 1 januari en juffrouw Bel lows had toegestemd in Margaret's voorstel om Celia onmiddellijk in de zaak werkzaam te stellen. De over eenkomst werd getekend op de dag voor de gemeente raadsvergadering. Celia vergezelde haar vader en de heer Rusper naar de vergadering. Dr. Deverel en de secretaris van de maatschappij volgden hen enige minuten later. Het resultaat van de besprekingen, die nu volgden, was wat de heer Ruper reeds verwacht had. Aan het Laboratorium werd toestemming verleend, om Long Meadow voor uitbreiding te gebruiken, onder voor waarde, dat Coryton Cottage door bomen zou worden afgeschermd en dat er geen gebouwen gezet zouden worden binnen de vijftig meter van het terrein van dit huis. Deverel kwam na de vergadering op hen af. Celia had hem sedert dat onaangename onderhoud nog niet gesproken. Hij begroette haar beleefd, hoopte, dat zij een goede vacantie had gehad en keerde zich met een veelbetekend licht schouderophalen tot haar va der. „Het spijt me, professor." „Daar is geen woord van aan, amice. Heb je mijn vriend en procureur, de heer Rusper reeds ontmoet?" „Neen. Hoe maakt u het? Ik ken uw jongens natuur lijk en ik heb met genoegen naar Martin's prestaties voor het Marchwood-elftal zitten kijken. Hij is een goed batsman, die jongen". „Hmmm, van meer nut op het cricketveld dan op het kantoor van een procureur vrees ik, zei Rusper. „Ik hoop dat Bill voor u van meer nut is, dan Martin voor mij". „Ik heb geen klachten". Celia, die er bij stond, terwijl de drie mannen praat ten, moest wel of zij wilde of niet, het gemak bewon deren, waarmee Deverel de situatie hanteerde. Hij heeft heel wat sociale aantrekkingskracht over zich, dacht zij, terwijl Rusper en haar vader grinnikten over een van Deverel's opmerkingen. Zij liep zelf geen gevaar, daarvoor te capituleren, voelde zij en even min voegde haar meer bezadigde „ik" er aan toe liep zij groot gevaar er aan te worden blootgesteld. Zij nam een houding van geduldige beleefdheid aan, ter wijl zij wachtte, tot de mannen hun gesprek zouden heb ben beëindigd. „We moeten eens bij elkaar komen en zien wat er gedaan kan worden om onze verwerpelijke tegenwoor digheid buiten uw gezichtskring te houden", zei Deve rel tegen haar vader, toen zij tenslotte aanstalten maakten om uit elkaar te gaan. „Ja. En ik zou je als voorbereiding willen vragen om morgenavond bij ons te komen eten. Je zult dan een beter idee van onze kant van het probleem kunnen krijgen. Celia, jij kunt morgen toch thuis zijn om de honneurs waar te nemen, is het niet?" Celia deed een wanhopige poging en slaagde er in een glimlachje om haar mond te toveren. „Ja, ik ben morgen vrij". „Wat denk je ervan, Deverel?" Zij vroeg zich af, of zij zich verbeelddde, dat er een zekere glans in zijn ogen lag, toen die voor de eerste keer die avond de hare ontmoetten. „Dank u. Met zeer veel genoegen!" „Prachtig! We zullen je om zeven uur verwachten." „Uitstekend. Ik moet nu gaan. Kan ik u een lift ge ven?" „Neen. Rusper heeft zijn wagen hier, maar in ieder geval bedankt." Deverel knikte en liep weg. „Een prettige man", merkte de heer Rusper op, terwijl zij naar de auto liepen. „Hij weet, wat hij wil. Zijn artillerie was voor ons te sterk Charles". „Zijn artillerie zal altijd te sterk zijn", zei Celia. „Zo is hij nu eenmaal". Meneer Rusper klopte haar op de schouder en open de het portier voor haar. „Trek je er maar niets van aan, kindje. Jij hebt de zaak nu, om je te troosten. Ik.ben benieuwd, wat jul lie twee meisjes zullen doen, om Elton een beetje naar boven te halen". „Dat zou u nog wel eens kunnen verbazen". De heer Rusper grinnikte, terwijl hij achter het stuur ging zitten en op de starter drukte. Celia keek met een toegevend gezicht naar die twee hoofden daar voor haar: het ronde kale hoofd met de rand van grijs haar en het lange smalle hoofd met het stugge haar, dat ondanks een rijke besprenkelingmet grijs nog dik genoeg was. Ouders realiseerden zich nooit, dat hun kinderen groot werden. Dit boekwinkel-avon tuur werd meer beschouwd als een escapade van de kinderen en zelfs haar vader, die haar toch vrijwel steeds als gelijke behandeld had, verviel wel eens in dezelfde fout. Het was eigenaardig als je je de din gen herinnerde, die je gedurende de oorlogsjaren had gezien en meegemaakt. Maar het zijn schatten dacht zij vriendelijk, terwijl zij met. een gevoel van wereldwijsheid in de wagen achterover leunde. „Vader, waarom hebt u Deverel te eten gevraagd?", vroeg Celia, zodra Rusper hen voor de deur had afge zet en weggereden was. „Oh, om verschillende redenen!" Haar vader opende met zijn huissleutel de voordeur en liet haar voorgaan naar binnen. „Een er van is, dat ik zo langzamerhand van hem ook heel wat gastvrij heid genoten heb en ik wel eens iets terug wil doen. ik meende, dat het eens goed zou zijn om hem de weide van onze kant te laten zien. Dan is er verder een punt in mijn boek, dat ik graag eens even met hem zou willen bepraten en ik dacht, dat we hem ook wel eens konden laten zien, dat wij goede verliezers zijn". (Wordt-vervolgd) Reactorschool. Te Kjeller is een Neder lands-Noorse reactorschool geopend. Voor de eerste cursus van negen weken over fundamentele vraagstukken bij de bedie ning van reactors zijn vijftien deelnemers uit Nederland, tien uit Noorwegen en twee uit Zwitserland. De school zal worden be stuurd door het reactorcentrum Nederland en het Noorse instituut voor atoomenergie. Nederland heeft voor de oprichting 130.000 gulden beschikbaar gesteld. Etherpiraten. De opsporingsdienst van P.T.T. heeft dit weekeinde in samenwer king met de rijkspolitie te Kollum en Bui tenpost opruiming gehouden onder de clan destiene zenders. Van twee zenders, „Jen ny" en „Rabindra" werden de zendinstal- laties en de pickup en de gramofoonplaten in beslag genomen. In Amsterdam heeft de C.P.N. de lijst van haar kandidaten voor de gemeente raadsverkiezingen ingediend. Niet alleen is de naam van fractieleider Gortzak ver dwenen, maar ook die van de gemeente raadsleden W. Jansz en mevrouw Wes- tendorp-Lansink staan er niet meer op. In Zaandam heeft het communistische raadslid D. Schermer zijn zetel in de raad ter beschikking gesteld en alle overige functies in de partij eveneens neergelegd. De situatie voor de C.P.N. wordt moei lijk omdat de nieuwe bestuurders van de oude E.V.C., die achter de C.P.N. staan, niet over contanten beschikken. In de meeste gevallen hebben de weggestuurde leiders van de E.V.C. namelijk de kassen onder zich gehouden. Het blijkt nu dat de communisten een beroep op de leden moe ten doen om de gelden bijeen te brengen voor de verkiezingsstrijd, die vroeger voor het grootste deel gefinancierd werd door de E.V.C. ADVERTENTIE staat bij K U I P E R S in de Kleine Houtstraat 112 - Haarlem - Tel. 11142 DINSDAG 15 APRIL Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De cirkel", 20 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft eerste concert in de Beethovencyclus, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Benelux-Fotosalon, 13 tot 17.30 en 19.30 tot 22 uur. FILMS: Cinema Palace: „De grote bluf", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Davy Crockett en de piraten", 20 uur. Lido Theater: „Cavaleria Rusticana", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Slachtoffers van het trottoir", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Peyton Place", 18 jaar, 19.30 uur. Roxy Theater.' „Dwars door de bloedvallei", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 16 APRIL Frans Halsmuseum Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Benelux-Fotosalon, 13 tot 17.30 en 19.30 tot 22 uur. FILMS: Cinema Palace: „De grote bluf", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthea ter: „Davy Crockett en de piraten", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Cavaleria Rusticana", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Slacht offers van het trottoir", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Peyton Place", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Roxy Theater: „Dwars door de bloedvallei", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: St. Bavo: Bekroonde en geplaatste kleu rendia's worden getoond met commentaar van de heer Dick Boer, 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9