De onderlinge competitie van schaakclub Kijk-Uit THALIA „Gewijzigde inzichten" bij K.N.H.S. en behoefte aan industrie-woningen Kandidaten voor Velsens raad Havenberiehten Velsense brandweer bestreed brand in kolenbunker „Clio" Tn.Cebrm RtujLer Limburger vond „paardemiddel om sportief zaken te doen IJmond-agenda Hoogovens temperen personeelsvraag „Filmliga" nog niet ter ziele méér kracht véérkracht P.S.P. dient lijst in Epeda matrassen CABrieven aan de redactie IJMOND-ADVIESCOLLEGE EN STADSKERNPLAN Prot. Chr. kandidatenlijst Castricum Stemmen bij volmacht Vlot cabaretprogramma bekroonde jubileum Partij lucifers dreigde te ontvlammen Cursus bedrijfsmotoren bekroond met diploma's Legerindeling gewijzigd Vakantieregeling en de winkelsluiting aan de orde Gehinnik bij het IJmondpaviljoen WOENSDAG 16 APRIL 19 5 8 DE STADSKERN-VORMING in de IJmond was gisteravond de hoofdschotel ter zitting van het IJmond-adviescollege, dat voltallig bjjeen was in Velsens raadhuis: de plannen dus om ten noordoosten van Beverwijk een nieuwe „city" tot ontwikkeling te brengen. Hierin spelen de Hoogovens uiteraard een bepalende rol en de heer Verbeek heeft op vragen uit het college te kennen gegeven, dat de huizenbehoefte voor nieuw Hoogovenpersoneel op 200 na te dekken is, wanneer de in aanbouw zqnde en in aanbouw te geven woningen gereed zijn. Hetgeen dus optimistischer is, dan men aanvankelijk dacht en als gevolg vart een afnemende personeelsbehoefte der K.N.H.S. kan worden uitgelegd. Overigens zullen de woningbouwproblemen in hun totaliteit bepaald niet gemakkelijk op te lossen zijn in de door-groeiende IJmond, zo merkte Velsens wethouder Verbeek op. De heer A 1 b e r d a (Arbeid, Beverwijk) heeft aangeknoopt bij het wijdlopige voor stel van het dagelijks bestuur, om het Nederlands Economisch Instituut opdracht té geven te rapporteren omtrent de te ver wachten economische ontwikkeling en hij verwachtte zeker geen panacée van dit rap port: het zal een advies moeten blijven, een leidraad voor de toekomst. Geen vertrouwen Mevrouw A 11 a n-S chilthuys uit Beverwijk, sprekende namens de V.V.D., ging eveneens akkoord met de opdracht aan het N.E.I., maar vroeg zich wel af in hoeverre het gemeentelijk beleid en de uit spraken van het Economisch Instituut el kaar zullen gaan dekken of mogelijk tegen spreken en zij wees er verder op, dat de grootse opzet van een nieuwe stadskern grootse investeringen zal vergen, hetgeen onder de huidige economische omstandig heden allemaal Wat wankel wordt. Zij wilde zelfs zover gaan zich af te vragen, of de zaken zich zó groots zullen gaan ontplooien als men zich thans voorstelt. Het was voor haar ook de vraag, of de oude stadskern rond de Breestraat een nieuwe stad even verderop naast zich zal kunnen krijgen. Allure De heer. Lips (Velsen, Prot.-Chr.) kon zich met het voorstel verenigen, al had hij graag een nadere omschrijving gezien van wat het voorstel noemt „een city van allure". „Toch niet zo groots van opzet, dat het kapitalen gaat kosten om die allure te bereiken?" hoopte de heer Lips. Met me vrouw Allan sprak hij een geringe twijfel uit over de competentie van het N.E.I. over een zo omvangrijk project, dat alle moge lijke elasticiteit mogelijk zal moeten maken. Ook uit de katholieke fractie kwam, bij monde van de heer N ij s s e n, een instem mend geluid, al was men hier wat aan het twijfelen geraakt omtrent de kosten van het onderzoek ad 2500 per maand. Geen vaste wetten De heer Ver bee k kreeg als Velsens wethouder van Openbare Werken het ganse scala van het probleem der stadskern vorming dus te bestrijken en hij hield zich in zijn antwoord bij de grote lijnen, die deze prognose naar zijn smaak zal moeten Aan het eind van een vergadering waar de doodsklok over de Filmliga Velsen geluid had kunnen worden, ij door een aantal „doorzetters" onder'de filmliefhebbers een gedenkwaardig ge baar gemaakt: zij offerden uit eigen zak een paar gulden, om een laatste poging mogelijk te maken deze liga, zij het op bescheiden schaal, voort te zetten. De voorgeschiedenis is bekend: door dure zalen en nog duurdere films en ook door het gestadig teruglopen der belangstelling Was de Filmliga aan het eind van haar latijn geko men en de bestuur ders van deze organi satie, die nog geen rechtspersoonlijkheid bezat, durfden het niet langer aan de eventuele stroppen op hun persoonlijke verantwoording te nemen. Er werd dus gisteren in het Cultureel Centrum een ledenvergadering uitge schreven, waar een twintigtal getrou wen zich uitsprak over al dan niet doorgaan. Het werd unaniem het eerste en een bestuursvoorstel om dan in de vorm van een „filmclub" van bescheiden om- van verder te proberen de goede film te dienen en te gaan zien, waarna altijd nog de mogelijkheden tot verdere ex pansie kunnen worden overwogen, is tenslotte aangenomen. Maar de circulaires, waarmee de over gebleven leden van de stap op de hoog te zullen moeten worden gesteld, kon den niet worden gedrukt of verstuurd omdat de kas alleen maar door een onbekende edelmoedige gelukkig ge dekte schulden bevatte. Vandaar een bijdrage uit de aanwezigen. De circu laire gaat binnenkort uit met een pro gramma van enige filmavonden voor een beperkt gezelschap en van de re acties, die de ligaïsten daarop krijgen zal afhangen, of deze laatste poging ••ssgi. Zo niet, dan is de Filmliga Vel sen na een roemrucht bestaan van twee jaren ter ziele. Er is een stuk cultureel werk helaas in Velsen niet mogelijk gebleken. opleveren. Evenmin als de streekplannen met de wet van Meden en Perzen te ver gelijken zijn, evenmin zal dit rapport meer worden dan een aftasting, een „sondering" van de IJmond-toekomst. Het vrouwelijk ongeloof van mevrouw Allan in de mogelijkheden ener nieuwe city werd door wethouder Verbeek wel deels onderstreept in deze zin, dat ook hij niet kon vertellen, wanneer men met in vesteringen zal beginnen, waarbij het een uitgemaakte zaak is, dat geen enkele par ticulier er in zal stappen, als de perspectie ven zich niet duidelijk aftekenen. De figuur De heer Verbeek meende verder zonder voorbehoud, dat het N.E.I. de aangewezen figuur is, om dit onderzoek te verrichten; hij liet de berekeningen over de kansen van Breestraat tegenover de nieuwe stads kern buiten de beschouwingen, onderkende uit het hele plan, dat hier ligt deszelfs eigen „allure", die al in het streekplan is gebleken en stelde tenslotte vast, dat de opdracht aan het N.E.I. zo breed mogelijk gegeven moet worden. De gewijzigde inzichten bij de Hoogovens over de toekomstige conjunctuur, zoals deze in de voordracht ter tafel werden gebracht, kwamen volgens de heer Verbeek hierop neer, dat de in aanbouw zijnde en in aanbouw komende huizen op 200 stuks na, voldoende zullen zijn om de behoefte aan woonruimte te dekken, welke totale behoefte ongeveer 1600 bedraagt. Hieruit blijkt, dat de Hoogovens enigszins tempo riseren wat hun expansie betreft en dat bovendien het ongelimiteerd aantrekken van forensendc arbeiders wat wordt afge remd, hoewel men als de totale omvang van het arbeiderscorps de 20.000 wel voor ogen houdt. Dit is allemaal niet verontrustend, al heeft het bepaalde plannen omvergewor pen, meende de heer Verbeek, maar er blijkt wel uit, dat de Hoogovens geen alleenrechten zullen krijgen in streek en provincie. De migratie naar de IJmond zal overigens nog wel meer dan genoeg woningbouwproblemen buiten de Hoog ovens om opleveren. In tweede instantie is er nog even op doorgepraat, maar nieuwe gezichtspunten werden niet ter tafel gevoerd. In de plaats van mevrouw Klimp werd in de onderwijs- adviescommissie benoemd de heer J. Hart man. De kandidaatstelling voor de Prot. Chr. ruep voor de gemeenteraadsverkiezingen e«iricum vermeldt de namen van de ."^fende personen: 1. A. R. Kars; 2. G. '.Titerwijk Winkel; 3. A. v. Jaarsveld; 4. D. Ie Jong; 5. B. H. A. M. v. d. Galien; 6. C. v. d. Paauw; 7. J. M. Ockhuijzen. De burgemeester van Velsen brengt in erband met de komende verkiezing van de leden van de gemeenteraad ter kennis, dat uiterlijk op 14 mei 1958 voor de kiezers gelegenheid bestaat tot het indienen van een verzoekschrift om bij volmacht te stemmen. „Het Centrum" vierde feest De Beverwijkse bloemenveiling „Het Centrum" heeft gisteren haar veertigjarig bestaan gevierd met een feestavond in het Kennemertheater aan de Zeestraat. Een cabaretprogramma vormde de hoofd schotel van het feest hoewel de dansmu ziek van „De Witte Kraaien" ook hogelijk werd gewaardeerd. Rudi Carrell, de conferencier, besteeg als eerste het feestelijk met bloemen ver sierde toneel en gaf met veel jeugdig bra- vour enige zij het niet altijd even geestige maar vaak wel bijzonder actuele anecdotes ten beste. Het hoogtepunt van zijn op treden werd gevormd door zijn ooggetuige- verslag van een voetbalwedstrijd waarin een groot aantal politieke wereldfiguren de respectieve hoofdrollen vervullen. Su karno, Ben Goerion en zelfs onze eigen dr. Drees werden op de hak genomen en kre gen enige quasi-venijnige steken onder water te incasseren. Het accordeonduo „De Wico's" bewees in een vlotte show. dat zij niet zonder re den tot de favorieten van de lichte muze gerekend mogen worden. Vooral hun re pertoire Franse chansons werd met veel geestdrift en vakmanschap gebracht. Deze liedjes leenden zich bij uitstek voor de accordeon. De vrouwelijke helft van het duo bewees dat zij ook een uitstekend tap- danseres was; tevens zong zij enige melo dietjes. naar onze smaak echter te weinig genuanceerd. Het meest spectaculair waren onge twijfeld de toeren, die het Kalmar-acro- baten-trio op de planken bracht. Hun op treden was zeker en beheerst. Een wel zeer originele sneltekenaar be kroonde het succes van dit groepje. Na afloop van het feest werd er tot laat in de nacht gedanst. ADVERTENTIE Elke j morgen door de Gistermiddag te vijf uur is de kandi daatstelling voor de gemeenteraadsver kiezingen op 28 mei gesloten. Voor de ge meente Velsen zien de voltooide lijsten er thans aldus uit: Partij van de Arbeid H. de Boer, R. Verbeek, J. van Os van den Abeelen, A. J. van Leusen, G. Dekker, J. Diemer geb Jeltema, J. de Groot. H. Andrea, L. van Ha- melen, K. H. Marks, A. M. Disselköter, E. San ders, L. Munnikes, W. D. Wiljouw, J. J. Nijdeken, C. van der Zwan, B. Buitendijk, J. W. Meijer, J. V/. Crefeld, J. Visser., J. Kant, J. C. Zuurbier, W. Snoek geb. Gabel. J. F. Dienaar, E. Harmsen geb. Haijkens, J. Fontijn, J. F. E. de Jong, J. Woltman, A. J. Bakker, R. Bosman, M. D. Koningstem geb. De Kruijff, L. J. Nordt, W. Post. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie CMR Eversdijk Smulders, G. E. Heijkoop geb. Van Reekum, H. van der Kolk, A. J. Schotman, P. M. Pleijler, H. Lagro, F. W. D. C. A. van Hat- tum, M. Roos, A. Molenaar, R. H. Rutten. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Belfort van Le Havre, Gerd van Londen, Swift van Londen, Nordanvick van Tacoradi, Borre van Skiën, Aegean Dolphin van Newport News, Kennemer- land van Hamburg, Reine Astrid van Go thenburg, Frans Beumer van Gdynia, Ca- pella van Mantyluoto, Jurrien de Vries van Swansea, Afina van Ipswich, Barbara van Leith, Marianne van Gothenburg, Ni geria van Drontheim, Willemstad van Cu racao, Masym N van Fowey, Burgundia van Gothenburg, Karin van Londen, Schuerbeck van Le Havre, Marco Polo van Fowey, Theano van Waterford, Bittern van Manchester, Reliable van Rotterdam. Op dinsdag kwamen binnen: Arctura van Abö, Oberon van Rotterdam, Nunnalathi van Nautal, Springwater van Morbiham, Texelstroom van Degenhamn, Rahne van Stockholm, Sassnitz van Stettin, Alfred Theodoor van Hampton Roads, Morchella van Klaipeda, Rex van Antwerpen, Gal lium van Caen, Frans Herman van Rot terdam, Clio van Kotka, Calvijn van Lon den, Groningen van Londen. Op maandag zijn vertrokken: Mijntje naar Londen, Belgoroth naar Hamburg, Moskovsky Festival naar Odessa, John V naar Rotterdam, Wexford naar Boston, Lydia naar Waterford, La Paloma naar Londen, Olhorn naar Rotterdam, Nigeria naar Rouen, Tony naar Sarpsborg, Nether lands Coast naar Rotterdam, Swift naar Harlingen, Fogdö naar Rotterdam, Saint Jacques naar Duinkerken, Victory naar Bremen, Marco Polo naar Stockholm, Letha naar Pepel, Bina naar Kopenhagen, Result naar Rotterdam, Capella naar Rot terdam. Op dinsdag zijn vertrokken: Kongstank naar Norfolk, Anna Elisabeth naar Londen, Reine Astrid naar Ant werpen, Heinz Helmuth naar Isinsburg, Schuerbeck naar Hamburg, Aegean Dol phin naar Hampton Roads, Erkalin naar Cork, Phrontis naar Londen, Jagersfon tein naar Zuid-Afrika, Vygosero naar Malmö, Arctura naar Rotterdam, Henja naar Rotterdam, Artsamos naar Kalmar, Favoriet naar Genua, Vechtstroom naar Leith, Spaarnestroom naar Huil. Pacifistisch Socialistische Partij C. Spoor, A. S. H. Hoek geb. Feenstra, C. .Oder- kerk, H. Schippers, T. van Moorselaar geb. Groot. Katholieke Volks Partij J. Nuijeris, C. P. J. Maas, J. van Leeuwen, A. P. Derriks, W. H. Koopman, J. A. Andriesma, Th. C. Witte, B. J. M. van Welij, P. H. van Westerop, C. J. M. van den Bronk, H. J. Peekei, C. C. Hamers, W. J. Gomes, G. P. Olgers, Th. J. Borsten. Protestants Christelijke Groepering A. de Jong, K. Tijssen, J. G. Kolkman, H. J. Lips Sr., J. Visser, M. van Dongen, A. Markerink, P. Zwart, D. Visser, T. Struikmans, P. Meijer, C. de Jong, T. van Slooten, H. van der Werff, S. Boon, H. van Leeuwén, R. Conradie, D. Tanis, méj. G. Beimers, J. de Boer. Gereformeerd Politiek Verbond K. van Veelen, G. Visser, W. Kramer. Communistische Partij Nederland Th. Kruisman, G. Hoorn, D. Floor, G. J. Dal man, D. den Hollander, A. J. van der Steen, J. Poeder, G. F. Schilling, K. Kamminga geb. Bos, C. Scheringa, D.' Feenstra, M. E. van Schooten geb. Scheringa, G. E. Kuiper, mej. A. L. van der Haak, P. H. Baas, M. Bruning, E. Wijker, J. Mul der, G. Schol, mej. L. Baas. VOOR DE BEMANNING van het Finse vrachtschip „Clio" was het dinsdagmiddag omstreeks vier uur geen aangename ontdekking, dat in de midscheeps brand woedde in de stuurboord kolenbunker. Het 1487 ton metende schip, dat met cellulose en stukgoed onderweg was van Kotka in Finland naar de papierfabriek van Van Gelder Zonen te Velsen en de Amsterdamse haven, voer op dat moment onder de Neder landse kust ter hoogte van Texel. Een enigszins verontruste kapitein deed melding van deze brand. Aan de kolenbunker bleek het ruim te grenzen waarin een grote partjj lucifers lag opgeslagen. Aan boord werd onmiddellijk ingegrepen door de bunker zo goed mogelijk af te sluiten en stoom in deze ruimte te leiden. Te IJmuiden werd inmiddels een ploeg van de Velsense brandweer gereed gehouden om het vuur en de eventuele ontbranding van het ruim te bestrijden. De „Clio", die eigendom is van de Finse Angfartygs A/B te Helsinki, liep gister avond tegen acht uur de Middensluis te IJmuiden binnen. Hier begaven zich onder meer aan boord rijkshavenmeester, de heer G. A. Man en personeel van de brandweer onder leiding van de heren P. J. de Klerk en Nijmeijer. Men kwam tot het besluit om de „Clio" zo snel mogelijk te laten door- schutten naar het kanaal om het schip te laten opstomen naar de nieuwe kade van de papierfabriek. Daar werd in de avond door de bemanning van het schip en per soneel van de Velsense brandweer de kolenbunker geopend. Dichte rook en damp sloegen naar buiten. Met behulp van een slang werd water in de bunker geleid om te trachten het vuur te doven. Dit bleek echter gering resultaat te hebben. Aan de buitenkant van het schip was goed te constateren waar zich de brand haard bevond. Enige huidplaten op ge ringe afstand van het schot tussen de bun ker en het ruim met de lucifers waren over een flinke afstand heet geworden. Terwijl de pogingen tot bestrijding van de brand werden gadegeslagen door de rijkshavenmeester en de commissaris van politie, de heer J. P. Weijburg, besloot men in de kolenbunker een onderzoek in te stellen Voorzien van een zuurstofmasker daalde de heer Verhoef vannacht omstreeks halfeen in de bunker af. Hij kon echter niet ver komen, daar de kolen in de richting van de brand te hoog lagen opgetast. Het was daarom ook niet mogelijk met slangen bij de vuurhaard te komen. Besloten werd daarna om met behulp van snijbranders een of meer gaten in de huid van het schip In de Groentenbeurs te Beverwijk had gisteravond de uitreiking plaats van de diploma's aan cursisten, die de cursus door het Landbouwschap te Beverwijk georganiseerd, betreffende kennis van be drijfsmotoren, met goed gevolg hadden doorlopen. Vierentwintig deelnemers heb ben aan deze cursus deelgenomen en aan tweeëntwintig ervan kon het diploma wor den uitgereikt. Slechts twee kandidaten moesten worden afgewezen, hetgeen vol gens de cursusleider, de heer Kareis, aan hun eigen slordigheid was te wijten. Met lof slaagden de heren: G. Marke rink uit Santpoort, Jac. Stam uit Bever wijk, J. J. van Essen uit Heemskerk, Jac. de Wildt uit Beverwijk, Th. van Wijn gaarden uit Beverwijk en J. Verzijlenberg uit Velsen. Nadat alle namen waren voorgelezen.. reikte de heer Brandjes de diploma's uit. Na een korte pauze werden de cursisten onthaald op een filmprogramma. Vertoond werd de film „Het wonderlijke leven van mr. Miglo". ADVERTENTIE steeds voorradig bij MARKTPLEIN De remise, die ir. W. Mees aan R. Visser moest toestaan in de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk-Uit was voor clubkampioen J. Blok het sein zijn theoretische achterstand van een halve punt in te lopen. Hij rekende zelf namelijk af met A. Rijke en kwam daardoor een vol punt voor, zij het dan dat hij een wedstrijd meer heeft gespeeld. Deze week zullen ir. Mees en J. Blok elkaar bekampen. Van dit duel kan C. J. Gordijn nog profijt trekken door zich tussen beide koplopers te neste len. Een overwinning op P. Lanser is hier voor een vereiste en dat lijkt toch wel mo gelijk. Voor de bezetting van de laatste plaats belangrijk was het treffen tussen J. L. Wijkoogen en G. L. de Haas. Wijdoogen greep zijn laatste kans de rode lantaarn over te dragen. In een vinnig gevecht ver speelde G. L. de Haas een kasteel. Hoewel de partij nog werd afgebroken besloot De Haas later van verdere strijd af te zien. A. Kistemaker sleepte tegen Tj. de Jong nog vrij verrassend een remise uit het vuur in een afgebroken partij die hem aanvanke lijk weinig kans meer scheen te geven. Zijn tegenstander sloeg de plank echter een keer mis, waarvan hij dankbaar pro fiteerde. De koplopers hebben nu aan pun ten: 1. J. Blok 17 10 5 2 12y2 2. Ir. W. Mees 16 9 5 2 lll/2 3. C. J. Gordijn 16 11 5 11 De enkele partijen die in groep twee tot een beslissing kwamen waren niet van be lang ontdaan. Zo verspeelde H. van Nieu- wenhuizen de halve winst aan de moeilijk te kloppen H. Aarts, die hiermee zijn elfde gelijke spel noteerde en stellig remise koning zal worden! Voor de bezetting van de laatste plaats was belangrijk de wed strijd tussen A. Zeijlmans en J. Verlaak. Hoewel J. Verlaak tegen het einde der partij stellig over de beste kansen beschik te zag hij geen kans tot winst te komen. De remise hield beide spelers op twee pun ten verschil. W. Doornenbal en A. v. d. Plas zullen nog een tweede zitting nodig hebben om hun partij te beëindigen. De staartgroep in deze afdeling wordt gevormd door: 9. W. Deelder 15 3 5 7 5 Va 10. A. Zeijlmans 15 1 8 5 5 11. J. Verlaak 15 0 6 9 3 Kanshebbers J. Warnez en E. van Egten maakten in groep drie geen fout en boek ten beiden de volle winst. J. Warnez klopte de altijd gevaarlijke C. Abspoel; E. van Egten gaf J. Wal geen gelegenheid de laatste plaats te verlaten. W. v. d. Hoek wisselde met J. v. d. Doel van plaats op de ranglijst door deze de baas te blijven. Zij nemen nu de vierde en vijfde plaats in. Boven hen staan nu nog: 1. G. Boerrigter 19 13 3 3 14Vfc 2. J. Warnez 17 11 2 4 12 3. E. van Egten 15 10 2 3 11 In groep vier kwamen ditmaal geen ver rassingen uit de bus. De hoger geklasseer- den versloegen allen hun op papier min dere broeders. De uitslagen luidden: J. CleerenG. Koomen 10; J. Vis—J. Gre- ven 1—0; A. SchelvisP, Kramer 10; D. E. Frankes—H. Wolthuizen 01; H. F. SchachtschabelA. A. Verkooyen 01. De rangschikking onderging door deze uitsla gen geen wijziging in de kopgroep. Slechts de afstand tussen „hoog" en „laag" werd groter. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Jaarvergadering r.-k. fabrieks- arbeidersbond De Heemskerkse afdeling van de r.-k. fabrieksarbeidersbond „St. Willebordus" houdt donderdag 17 april in zaal Dam de jaarvergadering. Naast de gebruikelijke agendapunten heeft een bestuursverkie zing plaats. te snijden. Via deze gaten werd water in de bunker geleid en wist men te bereiken, dat deze brand, die vermoedelijk is ont staan door broei, zich niet uitbreidde. Met ingang van gisteren heeft de inde ling van het Nederlandse leger, na een overgangsperiode van een halve maand, een territoriale reorganisatie ondergaan. Het aantal territoriale bevelhebbers is teruggebracht van vijf tot drie. Voor de provincies zijn negen comman danten aangewezen. De provincies Gro ningen, Friesland en Drente worden be schouwd als één provincie. Ook het aantal garnizoenen heeft een drastische reorgani satie ondergaan. „Handelsbelangen" vergaderde De algemene ledenvergadering van de koopliedenvereniging „Handelsbelangen" werd gisteravond in de grote zaal van de Groentenbeurs aan de Meerstraat te Be verwijk gehouden. Na het openingswoord van de voorzitter, waarbij hij ondermeer liet uitkomen, dat het jaar 1957 voor de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit teleurstellend was door de hoge vei- lingprijzen en de slechte oogsten, deed de penningmeester verslag van zij beleid. Er was een gunstig saldo van ruim f 200. Daar de commissie Woltering in 1941 alle verenigingen had ontbonden, moest de ver gadering uitmaken, of rechtsherstel aan gevraagd diende te worden, of dat men een nieuwe vereniging met nieuwe sta tuten ging oprichten, waarop de konink lijke goedkeuring kon worden aange vraagd. Met algemene stemmen werd be sloten, om rechtsherstel aan te vragen en de vereniging wederom voor 29 jaar en 11 maanden te jloen voortbestaan. Enkele ingekomen stukken betreffende nieuwe veilingbepalingen vroegen hierna de aandacht, alsmede de notulen en het iaarverslag van de secretaris. Over de va kantieregeling in de kleinhandel van aard appelen, groenten en fruit kon nog niets definitiefs worden bepaald. Het standpunt betreffende een wijziging van de winkel sluiting, die door verscheidene midden standszaken te Beverwijk wordt nage streefd kon nog niet nader worden vast gesteld. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Zeg niet dat het niet mogelijk is. Want het kan wel. Paarden kunnen schrijven. Een beetje tenminste. Zo ook het goede ros „Albici" van de heer Tonny van Hees- wijk uit Roermond. Op de rug van Albici trekt de heer Van Heeswijk namelijk door geheel Nederland, op zakenreis. Een spor tieve zakenreis, waarbij een bekend geest rijk elixer waarvan hij importeur is en de elfjarige Westfaalse ruin „Albici" de hoofdrol vervullen. Maar omdat een paard ook maar een mens is en het ook voor zo'n edel dier niet meevalt om zonder heimwee van 31 maart af de eigen stal te moeten ont beren, besloot Albici zijn bloedeigen mer rie „Barbara" in Roermond eens te schrij ven. En dat heeft Barbara echt goed ge daan. Waarom? De heer Tonny van Hees- wijk vertelt ons de reden. „Barbara miste haar vriendje Albici heel erg. Ze begreep er niets van waarom hij al die tijd toch maar „uitstallig" was. Doodnerveus liep zij heen en weer. Barbara begreep er te- méér niets van omdat Albici altijd als lijfspreuk had gevoerd: „Eigen stal is ha ver waard". Maar toen Albici haar had geschreven begreep zij er meer van. Haar liefste paard was niet boos van haar weggelopen maar moest zijn baas verge zellen op zijn tocht door ons land. Hier volgt dan de authentieke tekst van de briefkaart, die Albici met een speciale koerier naar Roermond liet brengen. Paardentaal „Liefste Barbara. Ik heb ergens het ge voel dat de baas gek geworden is. Hij gaat steeds verder het noorden in. Als dat zo doorgaat dan belanden we nog eens op de Noordpool. Als die voorspelling van mij niet uitkomt dan ben ik geen paard meer! De hoop, dat de baas nog eens een hele boel blaren op zijn.... (dat woord mocht niet in de krant staan, Barbara) zou op lopen heb ik maar opgegeven. Je liefheb bende Albici". De heer Tonny van Heeswijk heeft zijn trouwe viervoeter wel even geholpen met het schrijven van deze kaart. Tenslotte heeft zo'n dier niet elke dag een pen in de hoef. Hij verklapte wel dat Albici de tekst helemaal alleen heeft bedacht. Zo schrander zijn paarden nog wel. Heel wat kilometertjes „Hoeveel kilometertjes man en paard er nu al op hebben zitten?" „Nou dat zijn er, eens even kijken, ja dat zijn er wel 450", zegt de door zon en wind gebruinde heer Van Heeswijk. Dan houdt hij een vurig pleidooi voor het paard Albici in het bijzonder en voor paarden in het alge meen. „Het is toch wel een bewijs dat er met een paard veel te bereiken is. Het is een goed vervoermiddel. En zoveel ge zonder en prettiger dan per auto". Dit ver telde hij ons in 't badpaviljoen „IJmond", waar hij een poosje van zijn tocht kon uitblazen. „Het zou wel eens leuk zijn als u een ogenblikje zou kunnen spreken met onze burgemeester", zeiden wij „dat is ook zo'n paardenliefhebber". Daar had de heer Van Heeswijk wel oren naar. Onmiddellijk belden wij de burgervader, mr. M. M. Kwint, op en vroegen hem of hij bereid was naar het IJmondpaviljoen te tijgen. De burgemeester vond het ook wel een aardig idee maar had helaas geen tijd. „Ik ga echter straks toch nog een eindje rij den met mijn paard en dan zal ik eens de kant van het strand opgaan. Voordat de (Verkort weergegeven) Vogelsterfte. Het bericht in uw blad „Massale vogelsterfte in Lichtenvoorde" heeft mij niet verwonderd. Men behoeft maar het land- en tuinbouwpraatje om halfeen te beluisteren om te vernemen dat er gespoten moet worden voor dit en voor dat en meestal met zwaar vergiftige mid delen en straks zullen onze akkers per helikopter besproeid wórden om onkruid en insecten te verdelgen. Het gevolg zal wel zijn dat de vogels welke hun voedsel zoeken op onze landbouwgronden en ook hazen vergiftigd worden. De mens neemt aldus de taak over van de dieren die door de natuur bestemd zijn om rupsen en in secten te verdelgen; wij verkrijgen daar door een steriele doch verarmde natuur. W. A. F. heer Van Heeswijk in Zandvoort is ge arriveerd zal ik hem waarschijnlijk wel treffen". Auto met haver Toen was het tijdstip gekomen om Al bici weer te bestijgen en klikklakkend verdwenen paard en berijder uit het ge zicht. Op naar het strand. Even later startte de heer Jan Enckevoort, de jacht opziener van Tonny, de bestelauto van de firma van zijn werkgever. En in die wa gen: het stro, de haver en de suikerklont jes. Kortom alles wat een paard bij een dergelijke vermoeiende reis nodig heeft. Elixer verkopen per paard.... Ach, waarom ook eigenlijk niet. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling Marlon Brando - Jean Simmons in Annemarie Selinko's D E S I R E E in Cinemascope en kleuren. Désirée, eerst de uitverkorene van Napoleon Bonaparte 1 Daarna de gemalin van Maarschalk Bernadotte! Een beroemde roman komt tot leven 14 jaar. VELSEN WOENSDAG 16 APRIL Thalia: „De kille doder", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 19 tot 21 uur. Velsen-Noord, Herv. Wijkhuis, 20 uur: „Wiener café". DONDERDAG 17 APRIL Thalia: „Desiree", 20 uur (speciale voor stelling). Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als woens dag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 uur; filiaal open van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur van 20 uur af in de zaal aan de Abelen straat. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Openbare Werken, 9.30 tot 12 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 16 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De familie Trapp". Luxor Theater, „Ja, ja, die I iebe in Ti- rol", 19 en 21.15 uur. Kennemer Theater, 20 uur: Cabaret avond Bloemenveiling Het Centrum. Het Centrum, 19.30 uur: Tweede avond „Jeugd en Muziek". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Toneelavond ter gelegenheid van het Priesterfeest van kapelaan A. Hogema. De Groentenbeurs, 20 uur: Verfdemon- stratie Sikkens voor Fa. De Wolf. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering r.-k. Bakkerspatroons. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Helderziende Dijkshoorn, demonstratie. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 17, ge opend van 15 tot 17 uur; lees- en stu- diehoeken geopend van 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 tot 16 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge- opend van 10 tot 13 uur; lees- ep studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14 tot 17 uur. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15 tot 16.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. DONDERDAG 17 APRIL Kennemer Theater, Cabaretavond Bloe menveiling Het Centrum. Zaai Hogerwerff, 20 uur: Ledenvergade ring Postduivenvereniging „De Reis duif". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: De Lan delijke secretaris P. E. Hutte spreekt over het reclasseringswerk. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. tl

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11