Wat gaat er Vrijdag gebeuren bij (jtfCG&dL \/CVh> Val „Ik heb niets gedaan dat in strijd was met mijn plicht" Toestand op de zuiveimarkt is rampzalig Eerste landbouwconferentie der E.E.G. op 1 juli te Stresa iJËsip W UKNSDAG 16 APRIL 1958 Majoor K. voor Militaire Hof Spoedig uitspraak over importprijzen tomaten Er kwam geen stoplicht meer. Minister Vondeling; Gerechtshof heslist: Kamperen is sport Te Brussel genomen besluit Let morgen goed op onze advertentie ROK EN KOOP FABRIEK altijd behaaglijke warmte T. WATERBOLK Tegen het licht vlekkeloos In het licht hagelwit Ontdek zelf hoeveel beter nieuwe Omo wastGeen sterker bewijs dan de „daglicht"- proef: wit, smetteloos wit is Uw goed. En wat is het wassen een genot met Omo! In 2 tellen opgelost, geeft Omo een frisgeurend, krachtig sop, met dik, stevig schuim. Schuim dat nog staat als U al met de bonte was aan de gang bent! Ja, dat is Omo: onverbiddelijk voor 't vuil, maar zacht en vriendelijk voor't goed, wasketel en wasmachine! Dat is pas wassen naar Uw hart, dat geeft een lijn vol helder goed. Omo... dkt wast pas smetteloos wit! Het Hoogmilitair Gerechtshof in Den Haag is hedenmorgen begonnen met de be handeling van de zaak tegen majoor K„ die op 9 oktober door de krijgsraad was veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te die nen, omdat dit militaire rechtscollege be wezen achtte, dat hij, terwijl hij als inko per voor het buitenland verbonden was aan het Directoraat Materieel Landmacht, steekpenningen of giften tot een bedrag van ongeveer 22.000 had aangenomen. Van dit vonnis van de krijgsraad was ma joor K. bij het Hoog Militair Gerechtshof in beroep gegaan. De belangstelling voor dit militaire straf proces was zeer groot. De advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, las de dagvaarding voor, waarin aan majoor K ten laste wordt gelegd, dat hij in zijn functie van officier, toegevoegd aan het hoofd van de sectie Aanschaffingen Buitenland van de afde ling Commerciële Zaken van het Directo raat Materieel Landmacht in de jaren 1953, '54, '55 en '56 van C. v. B., agent van een Engelse firma, giften ten bedrage van 7500 zou hebben aangenomen en van H. J. D. totaal 15.000 aan steekpen ningen. Het bleek dat drie getuigen niet aan wezig waren: majoor Van Poeteren, die in het buitenland is, luitenant-kolonel J. W. van der Heide, die met vakantie in Spanje vertoeft en J. H. P. Koot, die voor zaken in het buitenland verblijft. Verklaring van majoor K. Voordat het getuigenverhoor begon leg de majoor K. een verklaring af. Hij sprak over een brief die hij op 14- maart 1954 ontvangen zou hebben, maar zei dat hij op die datum niet in Nederland was. Het vonnis van de krijgsraad was niet juist zo zei hij voorts, omdat de krijgsraad de ge tuige luitenant-generaal J. H. L. Bos, voormalig directeur van het Directoraat Materieel Landmacht een andere verkla ring in de mond had gelegd dan deze had gegeven. Over de zakenman C. van B., van wie majoor K. geld zou hebben aangenomen zei hij: „In 1952 had de heer Van B. een banksaldo van 2,57, in 1953 van 0,56. In de jaren erna stortte hij kleine bedra gen op de bank en haalde deze er direct weer af. Ik deel dit mede omdat bij het onderzoek werd gezegd dat de heer Van B. een groot banksaldo had". Majoor K. zei verder dat de heer Van B. op geraffineerde wijze het D.M.L. en daardoor ook hem had bedrogen. „Dertien keer misleid" „De heer Van B. heeft als agent van de minister niet geschroomd mij in de loop der tijden dertien keer schriftelijk te mis leiden". De heer C. van B. is in dit proces gedag vaard als getuige a charge. Hij is voor malig majoor van het D.M.L. te Londen, later particulier handelsagent en tege lijkertijd vertegenwoordiger van het mi nisterie van Oorlog in Engeland. „Uit de stukken", zo zei majoor K., „is eigenlijk nooit naar voren gekomen wat de heer Van B. moest doen en welke rol hij als agent speelde. Er is een dossier- Van B. en een dossier-D. Het aanwezig zijn van deze beide dossiers wordt mij verweten", aldus majoor K. „Hierdoor zou de gehele zaak ontstaan zijn". (J. H. D., eveneens getuige a charge, is degene, waarmee majoor K. als inkoper van het D.M.L. in Engeland zaken heeft gedaan). Majoor K. sprak verder over zijn werk zaamheden bij de D.M.L. en over wat er in de jaren 1952 tot 1956 was gebeurd. Hij zei dat er in vele verklaringen, die in het proces tegen hem zijn afgelegd, vele tegen strijdigheden voorkomen. Tegen het einde van zijn betoog, dat ruim anderhalf uur duurde, zei hij dat hij de indruk had gekregen dat de tegen hem ingestelde vervolging op een vergissing berustte. „U kunt wel aan het hof overlaten om te bepalen of dit zo is", zei de "resident. Tenslotte verklaarde majoor K., dat hij niets heeft nagelaten of gedaan in strijd met zijn plicht als officier. Getuigenverhoor De eerste getuige die gehoord werd was de zakenman C. van B., die in Londen agent was voor verschepingen voor het ministerie van Oorlog en tevens vertegen woordiger van enige Engelse firma's. De heer Van B. was voorts deelgenoot in de zaak van de heer J. H. D., de n.v. Godfrey Alvis, een overigens „lege" n.v. De eerste verdediger van majoor K„ mr. J. W. van Es, heeft na de behandeling van de zaak voor de krijgsraad een aan klacht ingediend tegen deze twee zaken lieden wegens meineed. De getuige Van B. was in de zaal nage noeg onverstaanbaar. Hij gaf zijn ant woorden bijna fluisterend. De twee ver dedigers van majoor K. gingen daarom vlak naast deze getuige staan. De president vroeg deze getuige, of ma- Minister Vondeling heeft medegedeeld, dat de arbitrage-commissie Inzake de Be- nelux-minimumimportprijzen voor toma ten overeenstemming heeft bereikt over de te geven beslissing en dat deze maand nog uitspraak zal worden gedaan. De minister heeft deze mededeling ge daan in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Biesheuvel, die eraan herinnerd had hoe minister Mansholt reeds in zijn Memorie van Antwoord op de Landbouwbegroting (begin december vorig jaar) een uit spraak voor het begin van het tomatensei- zoen zei te verwachten. De minister kan niet eenzijdig bevorde ren, dat de uitspraak van het college van scheidsrechters onverkort wordt bekend gemaakt. Noch in het landbouwprotocol van 1950, noch in de beslissing van het co mité van ministers van 3 mei 1955 inzake de uitvoering van de landbouw-arbitrage is openbaarheid der procedure voorzien. Hij is evenwel bereid te bevorderen, dat aan de wederpartij wordt verzocht toe te stemmen in publikatie van de uitspraak. Toen twee Amsterdammertjes van 8 en 10 jaar onopgemerkt in de open laadbak klommen van een grote vrachtauto, die voor een verkeerslicht moest stoppen, hadden zij er geen idee van dat hun gratis ritje in Voorthuizen op de Veluwe zou ein digen. Zij waren namelijk van plan bij het volgende stoplicht weer van de auto af te springen. Er kwam echter geen stoplicht meer en de chauffeur zette koers naar En schedé. In Voorthuizen zag een wegenwachter de angstige gezichten van de twee clande stiene liftertjes. Hij gaf de chauffeur van de vrachtauto een stopteken en toen de auto stilstond namen de verstekelingetjes de benen. Maar de wegenwachter had de jongens snel ingehaald. De politie waar schuwde de ouders en stelde de jeugdige reizigers op transport naar Amsterdam. joor K. indertijd bij hem was geweest met mededelingen over de slechte financiële toestand van zijn gezin. Dit beaamde deze getuige. Hij zou majoor K. nadat hij hem van tiid tot tijd wat toegestopt had van zijn provisie van een contract een bedrag geven. Van een contract kreeg deze getuige 3000 pond (tien percent commis sie). Hiervan gaf hij aan majoor K. een vierde gedeelte. De getuige kon zich niet herinneren ooit aan majoor K. geld ge leend te hebben, zoals indertijd beweerd was. fDe zitting duurt voort). De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. Vondeling, is van mening, dat de vooruitzichten voor de af zet van landbouwprodukten weinig roos kleurig zijn, hoewel er ook lichtpunten op treden. Met name is de toestand op de zui veimarkt voortdurend slechter geworden, zodat nu van een ramp kan worden ge sproken. Dit zegt de minister in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Landbouwbegroting. Hij zal over niet te lange tijd gevolg geven aan de door de Tweede Kamer bij de motie-Van der Wey- den kenbaar gemaakte wens en een korte nota over de algemene lijnen voor het structuur- en prijsbeleid in de landbouw als grondslag voor een algemene gedach- tenwisseling indienen. Het verwijt, dat het garantiebeleid in het verleden tot een interen van de midde len in de landbouw zou hebben geleid, komt de bewindsman niet billijk en ook niet juist voor; niet billijk, omdat dit be leid gebaseerd is geweest op een systeem van kostprijsberekening, waarmee de ge organiseerde landbouw zich heeft ver enigd, en niet juist, omdat in vele jaren de garantieregeling niet in werking behoefde te treden en de gemaakte prijzen voor een aantal belangrijke produkten winst heb ben opgeleverd. Daarenboven is het ga rantiebeleid alleen onvoldoende om de landbouw op de lange duur een gezonde basis voor zijn bestaan te kunnen waar borgen. De minister wil in het kader van het garantieprijsbeleid een zo goed mogelijke aanpassing van de produktiq aan de af zetmogelijkheden bevorderen. Onder de huidige omstandigheden kan worden ge dacht aan varkensvlees, melk en aardap pelmeel. Produktiebeperking Varkensvlees is een van de produkten, die van wezenlijk belang zijn voor de be- drijfsuitkomsten van een groot deel van de landbouwbedrijven. De regering heeft zich dan ook voor het begrotingsjaar 1958 bereid verklaard 30 miljoen voor de var kenshouderij ter beschikking te stellen, mits de omvang van de varkensproduktie wordt begrensd. De minister wacht op eventuele voor stellen van het Landbouwschap om tot een produktieregeling in de varkenshouderij te komen. Met het oog op de vooruitzichten van de afzet van eieren acht de bewindsmen het van belang, dat de produktie niet verder wordt uitgebreid. Hij zal voorts binnen kort een beslissing nemen inzake het al dan niet toelaten van de produktie van vierkante kaas. De minister verklaart teleurgesteld te zijn dat gedurende de laatste jaren weinig vooruitgang is geboekt in het vrijer ma ken van het handelsverkeer in land- en tuinbouwprodukten tussen de Beneluxlan- den. Van enige harmonisatie van het land bouwbeleid kan nauwelijks worden ge sproken. Een oplossing kan slechts wor den bereikt, indien wederzijds rekening wordt gehouden met het landbouwbeleid, gevoerd door de partnerlanden. Het gerechtshof te 's- Hertogenbosch heeft in hoger beroep de handelaar in kampeerartikelen J. de B. te Roermond conform het vonnis van de politierechte! te Roermond veroordeeld tot 260.- boe te, waarvan 250.- voorwaardelijk. Toen hij op 22 april terecht stond wegens het handelen in kampeerartikelen zonder in 't bezit te zijn van een vestigingsvergunning voor sportartikelen, vorderde de procu reur-generaal tegen hem 25.- boete. Van de zijde van de ANWB waren bij de behandeling van deze zaak verscheide ne argumenten aangevoerd, om aan te to nen dat kampeerartikelen in het algemeen niet onder sportartikelen kunnen worden gerekend. Na afloop van de bijeenkomst te Brussel van de raden van de Gemeenschappelijke Markt en de Euratoom in aanwezigheid van de commissies dezer beide gemeenschap pen, deelde voorzitter minister Larock op een persconferentie mede, dat er onder andere gesproken is over de onderhande lingen over de bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) aan de gang zijnde onderhan delingen tussen de zes landen der gemeen schap en de andere landen, die bij deze organisatie zijn aangesloten. Over een „voorontwerp voor een over eenkomst inzake de landbouw en de vis serij", voorgesteld door de heer Maud- ling, werd reeds eerder door de zes lan den een gemeenschappelijk standpunt be paald. Zij hebben gemeend dat de onder handelingen op landbouwgebied moeten worden voorafgegaan door besprekingen met de landen, die bij deze problemen het meest rechtstreeks betrokken zijn: het Verenigd Koninkrijk en Denemarken. De ze mening werd door de regeringen dier beide landen gedeeld. De besprekingen zijn begonnen en worden voortgezet. De eerste E.E.G.-landbouwconferentie zal op 1 juli in Stresa worden gehouden. De zes landen zijn verder van mening, dat de Italiaanse voorstellen het nlan- Carli) over de definities van de oorsprong van de produkten in de Vrijhandelszone, de onderhandelingen kunnen ontlasten van de moeilijkheden inzake de controle van oorsprong. Zij vormen het onderwerp van een diepgaand onderzoek door de zes re geringen en worden tegelijkertijd bij de O.E.E.S. door het „Comité de direction des échanges" bestudeerd. Over het geheel der problemen van de Vrijhandelszone, dus ook de beperkende handelspraktijken en de harmonisatie van de handelspolitiek buiten de gemeen schap, zal de intergoevernementele groep der zes landen, voorgezeten door de Bel gische minister van Buitenlandse Handel, Fayat, op 22 en 23 april te Parijs een ver gadering houden, teneinde een gemeen schappelijk standpunt te bepalen, dat zal worden neergelegd in een memorandum bestemd voor het intergoevernementele comité der O.E.E.S., dat door de heer Maudling wordt voorgezeten. Dit comité zal op 2 en 3 mei daarover beraadslagen. De voornaamste basisdocumenten op grond waarvan de bepaling van het ge meenschappelijke standpunt zal worden uitgewerkt, zijn de volgende: het „eerste memorandum der commissie van de ge meenschappelijke markt", het „Franse project tot associatie van de andere Eruo- pese landen met de Gemeenschappelijke Markt tot een Europese Unie voor Econo mische Samenwerking", en een docu ment. dat bij het secretariaat der O.E.E.S. in voorbereiding is. H aHa^graBBBHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBWBEBWWBHMBBBff»BBWWBW»WWBWWWBWBBB»gElBWWPW!i»>gWgiWllBMPWgBaagB|&;ag!BH8fsj;iaBIJB8llSiu voor de vijver G E B R. V E E N I N G A Naturalisten Jacobijnestr. 10-18, tel. HBS Ook: Ged. Oude Gracht <2 Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd is duur «geworden rechtstreeks bij onze Ruim 35% goëdkoper Vraag prijslijst aan! THE DUBLIN TOBACCO C0MP. DEPOT: MR. DE BOERLAAN 54 DEVENTER De nieuwe Davonette heeft een ideale warmte- spreiding. Vloerwarmte (geen koude voeten) in de hele kamer, óók bij de ramen. Deze totale warmte wordt evenwel bereikt met een onge kend laag olieverbruik. Dealer voor Haarlem en omstreken GEN CRONJéSTR. 94 MARNIXSTR. 63 Tel. 55027 55790 HHI x Nieuwe Omo wast smetteloos wit

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 12