BANISH Tweede Kamer laat verkoop van verpakte geneesmiddelen vrij Afschaffing van de personele belasting gevraagd „Principe" was weer aan de orde van de dag bij besprekingen Majoor K. had geen geldzorg verdrijft roos NAAIMACHINES EERSTE KA MER Hij leende zelfs geld uit aan een van de getuigen 15 Nieuwe Geneesmiddelenwet eindelijk aangenomen MAX FACTOR'S Motie-Droesen aangenomen Rijverbod voor gedeelte van Rijksstraatweg Ierse zangeres overleden Produktschap siergewassen Lezing door K. R. van Staal Minister Luns waarschuwt tegen onderschatting van recessiegevaar Overval op bejaarde man in Den Helder P.S.P. heeft in 24 gemeenten kandidaten gesteld G. Wagenaar aanvaardt ook lidmaatschap Prov. Staten DONDERDAG 17 APRIL 1958 vergroting van de rechtszekerheid tevens een amendement aangenomen met de strekking een onafhankelijk rechterlijk college in te stellen om de mogelijkheid te openen tegen beslissingen van de regering in beroep te kunnen gaan. Met uitzonde ring van de heer Van Leeuwen (V.V.D.) heeft gisteren de Tweede Kamer haar in stemming betuigd met het wetsontwerp, waarbij, met formulering van de beroeps- gronden, een afzonderlijke kamer van het College van Beroep voor het Bedrijfs leven wordt ingesteld. Met het totstand komen van dit beroepscollege kan de Wet op de Economische mededinging in wer king treden. Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren de nieuwe Geneesmiddelenwet aangenomen, die de oude wet van 1865 zal vervangen. Hardnekkig heeft de heer B a c h g (K.V.P.) er voor gepleit in het belang van de volksgezondheid de verkoop van populaire verpakte geneesmiddelen te binden aan het bezit van het diploma drogist, maar minister Suurhoff verklaarde niet in te zien, dat aan de verkoop van verpakte geneesmiddelen eisen van vakbekwaamheid moeten worden gesteld, waardoor duizenden winkeliers economisch zouden worden gedupeerd. Als het amendement van de heer Bachg zou worden aangenomen, zou de minister schorsing van de beraadslaging over de Geneesmiddelenwet vragen. Hierna trok de heer Bachg zijn amendement in. De verkoop van verpakte geneesmiddelen, die niet zijn voorbehouden aan apothekers, is dus vrij, behoudens beperkingen krachtens de economische Vestigingswet. De behandeling van de nieuwe Genees middelenwet was op 12 maart op verzoek van minister Suurhoff geschorst, nadat het debat zich had toegespitst op de vraag wie buiten de apotheek de populaire ver pakte geneesmiddelen zullen mogen ver kopen. Met de steun van A.R. en C.H.U. had de heer Bachg een gewijzigd amende ment ingediend met de strekking, aan mi nister Stuurhoff de uitwerking van een „uitstervingssysteem" op te dragen. Hij was bereid de verkoop wel te blijven toe staan aan de ongeveer 2400 door Pharma- con (het drogistenkartel) erkende winke liers, maar niet aan de naar schatting 7000 winkeliers, meest op het platteland, voor wie de verkoop is mogelijk gemaakt door dat minister Zijlstra het drogistenkartel heeft doorbroken. Minister Suurhoff stond op het stand punt, dat het gaat om niet gevaarlijke en niet sterk werkende geneesmiddelen en dat bij de verkoop daarvan alleen econo mische belangen zijn betrokken, die niet behoren te worden geregeld in een wet op het gebied van de volksgezondheid. De overgangsregeling, die de heer Bachg wenste, vond minister Suurhoff niet lo gisch, zei hij gisteren, want als de ver koop van verpakte geneesmiddelen in het belang van de volksgezondheid moet wor den gebonden aan een vergunning ter ver mijding van risico, dan zou het in de lijn van die redenering gevaarlijk en onver antwoord zijn, onbevoegden nog tiental len jaren de verkoop toe te staan. Uit de Kamer kreeg de heer Bachg al leen nog steun van de heer Verkerk (A.R.) en omdat er dus toch geen meerderheid voor zou zijn, trok de heer Bachg zijn amendement tenslotte maar in. Aangenomen is echter wel een amende ment van de heer Peschar (P.v.d.A.) vol gens hetwelk eisen aan de bedrijfsuitoefe ning zullen worden gesteld voor de ver koop van verpakte geneesmiddelen, zodat voortdurend controle wordt uitgeoefend. Bij zitten en opstaan werd ook een hoofdzakelijk technisch amendement van de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) aangenomen. Alleen de beide communis tische fracties stemden eensgezind tegen. De Kamer lachte erom. Van de C.P.N.- fractie was alleen de heer Borst aanwezig. Bij de stemming over het wetsontwerp, bij zitten en opstaan, bleek de V.V.D.- fractie tegen te zijn omdat naar haar me- mening de wet juridisch te ingewikkeld is en daardoor voortdurend aanleiding zal geven tot zware hersengymnastiek en puz zels. Ook de heer Van Dis (S.P.G.) stemde op die grond tegen wegens het ontbreken van voldoende rechtszekerheid. Kartelwetgeving Bij de aanneming in 1956 van de Wet op de Economische Mededinging is ter ADVERTENTIE NIEUWE WETENSCHAPPELIJKE FORMULE REKENT AF MET ROOS EN HOOFO'EUKI Roos Hoofdjeuk 7 Voor u geen probleem meer! Banish verdrijft beide snel en voor goed. Wèg. die hinderlijke schilfertjes Banish reinigt en verkwikt de hoofdhuid maakt de poriën vrij - hergeeft uw haar levenskrachtige soepel heid. Banish irriteert de huid niet geurt prettig BANISH had succes in 97.3 tan ernstige proefgevallen. BANISH anti-roos preparaat VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. MarfacN.V.,Huddestr.5. A dam De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 73 tegen 41 stemmen de motie aange nomen, waarin minister Vondeling wordt uitgenodigd voor de reorganisatie van de grond- en pachtzaken op zijn departe ment te streven naar een oplossing, die de eenheid en onafhankelijkheid van de be handeling van de grond- en pachtzaken veilig stelt en tevens een goede coördina tie met andere diensten waarborgt. Alleen de P.v.d.A. stemde tegen, nadat mr. Burger de motie een „kwalijke show' had genoemd, omdat er wat anders zou moeten gebeuren, wanneer men vreest dat de reorganisatie grote gevaren in houdt voor een objectief en doelmatig be leid. Thans nodigt men de minister uit te doen, wat hij reeds van plan was te doen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De Eerste Kamer heeft gisteren de be groting van het departement van Finan ciën behandeld. De eerste spreker, de heer Van Campen (K.V.P.) bepleitte een belastingherziening om tot een verruiming van de kapitaalmarkt te komen naar het voorbeeld van hetgeen in Duitsland ge beurt. Hij achtte het noodzakelijk het sparen door de bevolking te stimuleren. Bij de vaststelling van nieuwe fiscale maatregelen zal moeten worden rekening gehouden met de verwezenlijking van de Euromarkt en met de omstandigheid dat het Nederlandse bedrijfsleven hierin een concurrerende positie moet kunnen in nemen. Voorts zei de heer Van Campen, dat velen thans een huur betalen die eigenlijk te hoog is voor de financiële middelen waarover, zij beschikken. Over' deze huur moeten zij dannog eens een extra hoge personele belasting betalen. Hij vroeg deze personele belasting, die door velen als onrechtvaardig wordt ge voeld, af te schaffen. Mr. P o 11 e m a (C.H. wees erop dat 25 percent van het nationale inkomen naar de fiscus gaat. „Slechts het drinken van een glas water is nog onbelast". Hij zei voorts dat de gehele politiek van de Domeinen ten aanzien van de toepassing der nieuwe richtlijnen voor de pachters naar een socialistisch dirigisme tendeert, waartegen hij een waarschuwing wilde laten horen. Mr. Van Hall (P.v.d.A.) merkte op dat de coöperaties de kans moeten krijgen hun nuttig werk voort te zetten, hoewel hij begrip had voor de nadelen die op fiscaal gebied aan dit instituut zijn ver bonden. Hij vroeg of er plannen bestaan met betrekking tot de vaststelling van een nieuwe rentevoet. Met de activiteit van het beleggingsfront was hij niet erg in genomen. Wegens de zware taak die de minister van Financiën in de toekomst wacht, vroeg de heer Van Hall zich af of het niet aanbevelenswaardig zou zijn een staatssecretaris van Financiën aan te stellen. Prof. H e 11 e m a (A.R.) nam stelling tegen de opvatting dat Indonesië geen reële belangstelling meer zou hebben voor Nederland. Hij vroeg de minister de repa- triërenden op dezelfde voet te behandelen als de slachtoffers van de watersnood van 1953. Prof. Molenaar (V.V.D.) verzocht de minister een einde te maken aan de, naar hij zei, „uiterst bedenkelijke prak tijken" die in het ministerie gedurende een reeks van jaren reeds bestaan met be trekking tot de uitvoering van de Wet Ma teriële Oorlogsschade. Mr. De Wilde (V.V.D.) vroeg ver mindering van de oelastingdruk teneinde hierdoor te komen tot bezitsvorming. Naar zijn oordeel was de laatste jaren een te groot ambtenarenapparaat ontstaan. Veel liever zag hij een klein doch deskundig en goed gesalarieerd ambtenarenkorps. De heer S e e g e r s (Comm.) noemde de ambtenaren de slechtstbetaalde kantoor bedienden in Nederland. Hij drong aan op een belasting op de gereserveerde winsten. Minister antwoordt In zijn antwoord zei minister H o f s t r a, dat hij aan de efficiency van zijn departe ment blijvend aandacht schenkt. Het zou vrij moeilijk zijn een afgescheiden taak toe te bedelen aan een speciale staats secretaris voor Financiën. Het is moeilijk bij voorbaat een uit spraak te doen over de kapitaalmarkt. Er is echter een ontwikkeling waar te nemen die erop wijst dat de kapitaalmarkt min der krap wordt. Is de Duitse belastingher ziening wel een goed voorbeeld voor ons?, vroeg de minister. Onder de huidige om standigheden kan men de Duitse en Ne derlandse budgets moeilijk met elkaar vergelijken. De belastingheffing van de coöperaties is een moeilijk deel van het belastingrecht, zei de minister. Hij wilde geen fiscale pri vileges verdedigen en wenst discrimina ties noch naar de een noch naar de andere kant. Het probleem van de personele belas ting, aldus de bewindsman, zal vermoede lijk ter sprake komen bij de behandeling van het wetsontwerp financiële verhou dingen tussen rijk en gemec 'e, daar deze belasting een bron is van het gemeente lijke geldmiddelenbudget. De inspecteurs van belasting hebben opdracht onnodige controles op de aan giften te vermijden en niet perfectionis tisch te werk te gaan. In een groot aantal gevallen hebben de inspecteurs de aan slagen lager vastgesteld dan de oorspron kelijke aangifte. De inspecteurs streven er niet naar meer te laten betalen dan nodig is. Gemaakte fouten ten nadele van aangever worden gecorrigeerd. De honorering van het belastingperso- neel acht de minister niet onredelijk. Op het ogenblik is er grote belangstelling te constateren van de zijde der jeugd voor betrekkingen bij de administratie van be lastingen en bij andere instellingen van het ministerie van Financiën. De begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Seegers (Comm.) wénste te worden geacht te hebben tegengestemd. Burgerlijk Pensioenfonds Prof. Hellema (A.R.) heeft zijn verzoek om hoofdelijke stemming over de begro ting van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds ingetrokken na de ministeriële toezegging dat binnen een half jaar een wetsontwerp ter sanering van het fonds op tafel zal komen. De begroting werd daarna zonder hoof delijke stemming aanvaard. Omstuwd door een menigte nieuws gierige toeschouwers en journalisten verliet de Britse minister van Finan ciën, Derrick Heathcoat Amory (links op de voorgrond) dinsdag zijn ministe rie, op weg naar het Lagerhuis, waar hij de Britse begroting indiende. Even als zijn Nederlandse ambtgenoot op de derde dinsdag van september, droeg de kanselier van de schatkist het koffer tje met de begrotingsgeheimen. Het Britse koffertje is vuurrood van kleur. Borden bij Delftplein geplaatst Ter ontlasting van de drukke Rijksstraat weg in Haarlem-noord is een gedeelte van deze weg voor alle verkeer in zuidelijke richting afgesloten. Woensdagmiddag is men namelijk begonnen met het plaatsen van borden bij het Delftplein, die de weg gebruikers verbieden van deze zijde de Rijksstraatweg op te rijden. Wil men toch van het Delftplein af de weg in zuidelijke richting berijden, dan moet men eerst het halve verkeersplein omrijden. De sopraan Margaret BurkeSheridan, een Ierse operazangeres die zich ongeveer vijftien jaar geleden uit de muziekwereld terugtrok, is woensdagavond op zestigjarige leeftijd in Dublin overleden. Zij oogstte vooral succes in Milaan na de eerste wereldoorlog, in het bijzonder als Madame Butterfly. In de vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, die dinsdagmiddag in Den Haag werd gehou den, heeft de vertegenwoordiger van „Mercurius" de heer Sterringa, de prijs vaststelling principieel op basis van de kostprijzen willen brengen. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, merkte bij de bespre kingen van de gladiolenexportprijzen op, dat men er bij het vaststellen van deze en die van de bolgewassen principieel van moet uitgaan, dat zij slechts dienen om dumping en lage naoffertes te voorkomen. Hieruit blijkt, dat het principe weer aan de orde is geweest. Bij de bespreking van de inlevering van het zgn. „abnormaal" kwam tot uiting, dat de meningen van de vakorganisaties niet parallel liepen met die van de Com missie van Bijstand. Onderhandelingen hebben tot het compromis geleid, dat de tulpen boven „ziftzeven" wel zullen wor den opgekocht. Men was het zeer snel met deze oplossing eens. Mr. Nederveen, de vertegenwoordiger van de Bond van Bloembollenhandelaren zeide, dat deze maatregel verzwakt werd door dit com promis. Men zal er in de toekomst reke ning mee moeten houden, dat het in de Europese Economische Gemeenschap ge makkelijker zal zijn bepaalde maatrege len te verzwakken dan ze te verscherpen. Hiermede zal men dus op alle gebied re kening moeten houden. Het E.E.G.-ver- drag komt niet over vijftien jaar pas in werking, maar zal veel eerder doorwer ken. Deze zienswijze werd door de voor zitter ondersteund. De heer Sterringa zei- de, dat de werknemersvertegenwoordi gers niet in de Stichting Bloembollensur- plusfonds zijn vertegenwoordigd. Deze stichting zal worden belast met de uitvoe ring van de inlevering abnormaal. Bij het vierde punt kwam het principe naar voren. De heer Sterringa vroeg naar de basis waarop deze bijgoedprijzen zijn gebaseerd. Ze bleken te zijn samengesteld door een commissie van kwekers en ex porteurs. De heer De Geus, (KNBTB, KNLC, CBTB) vond de verhogingen te hoog (soms zelfs 200 percent) en wilde de prijzen van 1957 gehandhaafd zien. Men sprak uitvoerig over de basis en besloot op voorstel van de voorzitter deze princi piële discussie uit te stellen tot een vol gende vergadering, waarbij men alle sys temen tot vaststelling van de prijzen on der de loep zal nemen. Het voorstel van de heer De Geus om de prijzen van 1957 te handhaven vond geen steun. De door de bijgoedcommissie geadviseerde prij zen blijven dus gehandhaafd. De discussie over de gladiolenprijzen verliep op ongeveer dezelfde wijze. De be sprekingen werden uitvoerig omdat men hiervan meer wist dan van het bijgoed. Weer vond de heer De Geus de prijzen te hoog en opnieuw vroeg de heer Ster ringa naar de basis en kwamen de heren exporteurs op voor het advies. Hiet was duidelijk te merken, dat al deze punten niet, zoals dikwijls wordt verondersteld, in een geheime vergadering werden be handeld. Men sprak vrij uit en soms fel, troefde elkaar stevig af of ontdekte zwak heden in eikaars betogen, kortom het werd een vergadering op niveau. Verschei dene bestuursleden hadden zich ook de moeite getroost cijfers te verzamelen om hun betogen kracht bij te zetten. Dit alles resulteerde in de beslissing, dat men zich aan het advies van de Ne derlandse Gladiolus Vereniging zal hou den. De heren De Geus, Sterringa, Roelofs en Hoogerlandt stemden tegen. De meting zal worden gewijzigd, maar men zal eerst het voorstel nog eens naar de Commissie van Bijstand zenden, opdat de bezwaren, die van kwekerszijde zijn binnengekomen, toch nog even zullen wor den onderzocht. Er is namelijk geprotes teerd tegen het feit, dat men de totale voor de teelt dienstige oppervlakte vergroot door aan alle zijden 25 centimeter meer te meten. De bezitters van kleine perce len zullen dan zwaarder worden gedu peerd dan die van grote. De heer A. J. Braam, (K.V.O.B., K.A.V.B.) deelde mede, dat men twee jaar alles zeer intensief heeft onderzocht (alleen al in de teelt op bedden 27 methoden van planten had ge teld) en na eindeloos gereken dan tot het huidige voorstel is gekomen. Hij voorzag, dat de Algemene Inspectie Dienst, die de meting verricht, niet te overreden zal zijn om de 25 cm. terug te brengen tot tien. De moeilijkheden worden dan te groot. De protesterenden krijgen dus nog een kans. De heer K. R. van Staal, algemeen advi seur van de organisatie der ex-politieke gevangenen en secretaris van het Natio naal Comité tot bestrijding van het concen tratiekampsysteem, zal op 26 april voor de VARA een toespraak houden, die geti teld i-:.„Geen vrede zonder afschaffing van het concentratiekampsysteem" De behandeling van de zaak tegen ma joor K. door het Hoog Militair Gerechts hof werd gistermiddag voortgezet met het verhoor van de getuigen Van B. en D. De beide verdedigers, mr. Mathuisen en mr. Muller Massis, vroegen de getuige Van B. waar hij aan majoor K. geld had gegeven en hoe vaak. De getuige herin nerde het zich niet goed meer, maar hij dacht vaker in Engeland dan in Neder land, op straat of in een café. De volgende getuige was de zakenman J. H. D. Deze verklaarde dat hij majoor K. nooit geld had gegeven om iets van hem gedaan te krijgen. Hij had majoor K. alleen maar met diens moeilijkheden willen helpen. „Als majoor K. nu eens niet in het D.M.L. had gezeten, maar een gewone ma joor was geweest ergens op de heide, die niets voor u kon doen, had u hem dan ook geholpen?", vroeg een van de raadsheren. „Ja", zei de heer D. De publieke tribune lachte luid. Daarna werd de heer H. T., die vroeger in dienst is geweest bij de heer D., gehoord. Hij verklaarde dat hij tussen 1952 en 1954 drie of vier keer in opdracht van de heer D. een enveloppe met f 500,had afge geven aan een adres in de Diepenburch- straat in Den Haag. Op de deur stond de naam van majoor K. Ter zitting verklaarde T. dat hij met mevrouw K. was geconfronteerd. Hij had haar toen niet herkend als de dame aan wie hij de enveloppen had overhandigd. Na een pauze werd vervolgens luitenant kolonel L. C. Onderstal uit wassenaar ge hoord. Deze was destijds hoofd van de sectie aankopen-buitenland van het D.M.L. Hij was zowel door het Openbaar Minis terie, als door de verdediging als getuige gedagvaard. Deze getuige verklaarde, dat de heer Van B. als officieel tussenpersoon tussen ministerie en firma's werd beschouwd. Getuige zat met majoor K. in één kamer en beschouwde hem als zijn opvolger. Van geval tot geval werd bekeken, of er van de tussenkomst» van Van B. op advies van majoor K. gebruik gemaakt werd. Getuige nam uiteindelijk de beslissing. Als norm gold, dat er drie offertes moesten zijn. Ma joor K. behandelde veel zaken zelfstandig, zei deze getuige. Luitant-kolonel Onderstal zei dat hij zich niet kon herinneren hoe het indertijd met bepaalde zaken was gegaan. Ook op andere vragen moest hij het antwoord schuldig blijven. Presidt; „Was u niet de aangewezen man voor deze post?" Getuige: „Ik was wel aangewezen, maar....". Dit antwoord ontlokte gelach aan de aanwezigen in de zaal. Een der verdedigers, mr. Mathuizen, kon maar niet begrijpen, dat op de begroting voor een bepaalde post 50.000,was uit getrokken, terwijl later die post wel zeven keer zo groot werd, namelijk f 350.000, Heeft iemand daar ooit wel eens iets van gezegd?" De getuige wist ook hierop geen antwoord. Vervolgens werd luitenant-kolonel M. C. Plaatsman, destijds hoofd van de afdeling eomméfciële zakfen3 v5fiM't D.Mf.ïJf jen thans hoofd van de afSélïng Voórzierifhgen, ge- hoortf. "Deze getuigte gét-'foe, dat als er ëën zaak in Engeland aan de hand was, deze dan via de agent Van B. moest lopen. Hij zei, dat het in bepaalde gevallen voor de hand lag, dat majoor K. met Van B. moest werken. Uit het verdere verhoor van deze getuige bleek, dat er geen speciale taak omschrijving en geen instructies waren. Luitenant-generaal b.d. J. H. L. Bos, voormalig directeur van het D.M.L., ver klaarde, dat de „SABU", de sectie Aan koop-Buitenland, min of meer een gees teskind van hem was. Ook hij bevestigde dat men de opdracht had gebruik te ma ken van de diensten van Van B„ hoewel deze getuige meende, dat het contract tus sen Van B. en het rijk eigenlijk helemaal niet nodig was geweest. Er waren echter superieuren, die voor Van B. waren. Van B. had in Londen evenwel geen monopolie, aldus generaal Bos. Op dezelfde vraag over de begrotings post van ƒ50.000.—, die later 350.000,— werd, kon deze getuige geen antwoord geven. „De schattingen waren soms zo vaak mis", zei hij onder hilariteit in de zaal. „Voorbeeld voor anderen" De volgende getuige was de heer C. J. van 't Hoog, voormalig assistent-inkoper bij het D.M.L., die onder majoor K. had gewerkt. Deze getuige sprak over een zeker wantrouwen, dat tegen Van B. was ontstaan. Met feiten kon hij dat niet be vestigen, maar het was nu eenmaal zo, zo zei hij. In ieder geval stond men tegen over de firma Godfrey-Alvis (van Van B en D.) anders dan tegenover andere firma's, waarmede zaken werden gedaan. In Unesco-bijeenkomst De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in de bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties (UNESCO) woensdag verklaard, dat in enkele landen de tegenwoordige economi sche recessie afmetingen begint aan te nemen, die belangrijke verontrusting ver oorzaken. Het gevaar, dat de recessie zich gaat ontwikkelen tot eed grotere depressie van mogelijk een de gehele wereld omvat tende omvang mag men niet terzijde schuiven. Wanneer met voorzichtigheid te werk ge gaan wordt, zal dit niet alleen de inter nationale economische toestand, maar ook de politieke stabiliteit in de wereld ten goede komen, aldus minister Luns. De directeur van het Internationale Mo netaire Fonds, Per Jacobsson, verklaarde, dat er op het ogenblik weinig gevaar schijnt te bestaan, dat er, zoals dit in de jaren dertig het geval was, in de Verenigde Staten een agrarische depressie zal samen vallen met een recessie in de industrie. Omtrent de betalingssituatie in de wereld zei hij, dat de corrigerende maatregelen, in de verschillende landen genomen, om de in 1955 begonnen „boom" in de wereld, die zijn hoogtepunt in de eerste helft van 1957 bereikte, in bedwang te houden, snel het evenwicht in de betalingspositie heb ben hersteld. Deze getuige had majoor K. zes a zeven jaar meegemaakt en ging regelmatig met hem om. President: „Wat vindt u van majoor K.?" Getuige: „Voor ons als personeel was hij een goed voorbeeld". kapitein H. Rieter, voormalig adjunct militair attaché te Londen, deed mede delingen over de manier waarop D. ge tracht zou hebben bepaalde contracten af te sluiten. Kapitein b.d. J. Sternfeld uit Voorburg, verklaarde, dat de verhouding tussen ge neraal Bos en Van B. niet bijster best was geweest. D. had aan deze getuige, in aan wezigheid van Van B. eens 600 pond te leen gevraagd. Hierop ging getuige niet in, omdat hij „de atmosfeer niet gezond" vond. Eén keer heeft hij echter D. met 1400 gulden geholnen, omdat het personeel van de firma Godfrey-Alvis uitbetaald moest worden. Hij had er nooit van ge hoord, dat D. en Van B. steekpenningen aan majoor K. gegeven zouden hebben. „Groen kastje" Verder zei deze getuige, dat hij na de zitting van de krijgsraad van een der ge tuigen had gehoord, dat er een „groen kastje op wieletjes" in het Haagse kan toor van D. aan de Schenkweg moest staan. Dit kastje zou gegevens bevatten die ont lastend voor majoor K. waren. Getuige had toen de officier van Justitie gewaar schuwd op advies van mr. Van Es, de vroegere verdediger van majoor K., doch hij.had er nooit meer iets van vernomen. Van B. kwam geld lenen Tenslotte werd de echtgenote van majoor K. gehoord. Uitvoerig vertelde zij. hoe zij in 1954 per telefoon contact had gehad met Van B. „Zit u nog dik in uw contanten", had hij gevraagd. Des avonds was Van B. bij de familie K. gekomen en had hij majoor K. 750 gulden te leen gevraagd. „Mijn man vond dit niet plezierig", zo zei zij, „maar hij heeft tenslotte het geld gegeven vanwege zijn relatie met Van B. Tk vond het echter onverstandig van mijn man. In de loop van 1955 was dit geleende bedrag terugbetaald. Op een zaterdag was er een juffrouw met een enveloppe ge komen. Er zat 500 gulden in. Na het verhoor van de getuigen wendde de president zich tot majoor K.: „Waarom onderhield u toch zulke nauwe relaties met Van B.". zo vroeg hij. Majoor K.: „Ik moest hem te vriend houden met het oog op mijn promotie kansen". President: „Ik dacht dat generaal Bos zulk een goede indruk van u als officier had". Majoor K. verklaarde tenslotte dat zijn financiële toestand beslist niet van die aard was, dat hij zich daar enige zorgen over behoefde te maken. Hij kon tenslotte niet verklaren dat twee getuigen, die, zoals de president zei, toch betrouwbaar geacht mogen worden, bij hem thuis geldsbedra gen afgeleverd hadden. Op een vraag of m de Diepenburchstraat nog een andere familie K. gewoond had, antwoordde ma joor K. ontkennend. Pleidooien Tegen half negen kwamen de beide ver dedigers aan het woord. Eerst sprak mr. Muller Massis, die zich geheel aansloot bij het requisitoir van de advocaat-generaal, die vrijspraak had gevraagd. Hij hoopte dat het hof de opvatting van de advocaat fiscaal zou delen. Mr. Mathuisen was verheugd over de rustige sfeer, waarin de zaak was behan deld. „Deze zaak is toch eigenlijk een ge wone strafzaak", zo meende hij, „waarom dan toch al dat gerucht?" Majoor K. is een man van onbesproken gedrag, zowel als burger als militair. Men kon van hem niet zeggen: „hij kon er niet komen, er moest wat bijkomen", aldus pleiter. Op de verklaringen van D en Van B. kan het bewijs niet gebouwd worden, zo besloot hij. Majoor K. die het laatste woord kreeg, zei: „Ik ben onschuldig". Hierna bepaalde de president de uit spraak op 23 april des ochtends om tien uur in de zittingzaal van het Hoog Mili tair Gerechtshof aan de Johan van Olden- barneveldtlaan in Den Haag. Dinsdagnacht zijn twee onbekende man nen binnengedrongen in het huis van de alleenwonende 74-jarige heer H. Bakker te Den Helder. De heer Bakker werd even na middernacht wakker door gestommel in zijn slaapkamer. Toen hij vroeg wie er in huis was, wierp een der indringers zich op hem. Bij de daarop ontstane worsteling werd de oude man in het gezicht gewond. Op zijn hulpgeroep verdwenen de mannen. Later bleek dat zij uit een jaszak van de heer Bakker een bankbiljet van 25,— hadden ontvreemd benevens zijn sleutels. Door de duisternis heeft de heer Bakker geen signalement van de overvallers kun nen geven. De Pacifistische Socialistische Partij neemt in 24 plaatsen deel aan de gemeen teraadsverkiezingen, namelijk in Aals meer, Amsterdam, Blaricum, Groningen, 's Gravenhage, Haarlem, Hillegom, Hil versum, Hoorn, Leeuwarden, Lochem, Nieuwer-Amstel, Opsterland, Uithoorn, Utrecht, Velsen, Vlaardingen, Weesp, Westzaan, Wormer, Wormerveer, Zaan dam, Zutphen en Zwolle. Dit jaar werd bij wijze van proef deel genomen aan de verkiezingen voor de pro vinciale staten van Noordholland. De voor de P.S.P. gunstige uitslag van deze ver kiezingen aldus het hoofdbestuur heeft een aantal afdelingen zowel in als buiten Noordholland doen besluiten ook aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. De heer Gerben Wagenaar die bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Noordholland op Woensdag 26 maart gekozen is tot lid heeft bericht, dat hij de benoeming aanvaardt. Hij was lijstaan voerder van de Communistische Partij Nederland.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17