Langverwachte landing op kust van Padang is hedenmorgen gekomen Koning Boude wijn opende de Expo-1958 Djuanda noemt tegenstand rebellen van geen betekenis HET WEER Haarlems Dagblad Parijs rekent deze week niet meer op een (in)formateur Vrijspraak gevraagd voor Majoor K. Bloemencorso uitgesteld tot 10 mei Textielhandel FRAANJE Minder koud Simsonop proefvaart D, U. Stikker naar Parijs Het woord is aan.. ^eMORRjS "kfowtfotifafff Allerwege heerst bezorgdheid over de crisis J. J. VAN KOOTEN Advocaat-fiscaal: Verwarrende getuigen verklaringen onvoldoende grond voor bewijs" Labour wint 201 zetels in Britse graafschapsraden 72e JAARGANG No 236 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlemt Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 17 APRIL 1958 IJmuider Courc EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 8-. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Radio-Djakarta meldt dat mariniers en val schermtroepen der centrale regering donderdag op de Sumatraanse westkust, nabij de haven van Padang, zyn geland. Commando's van de cen trale regering bestormden in de vroege morgen van donderdag de stranden van West-Sumatra: de grote aanval te land en ter zee die het verzet van de rebellen definitief moet breken is begon nen. Volgens het hoofdkwartier van de marine verloopt de amfibie-operatie „volgens plan". Pre mier Djuinda heeft verklaard dat de tegenstand „van geen betekenis" is. GEBIED OM PADANG #PlNTOEKOTA Boekkit PAJAKOEMj Tinggj SIMABOER BOEH PADANG, PANDJANG w SAROEASO ,5}M««r van LOEBOEK-Vg» Singkarak BASOENG 6AWAHLOENTO Oorlogsschepen van de Indonesische marine, gevolgd door landingsvaartuigen, waren tevoren in positie gebracht, toen donderdagochtend om halfzeven de aan val begon. In het communiqué van de marine werd niet met name gezegd waar de landingen zijn uitgevoerd, evenmin of gevechten hebben plaatsgehad. Militaire kringen zeggen dat de lan dingen uitgevoerd kunnen zijn op de stran den ten noorden van Padang. Naar ver luidt, is, toen voor de kust mijnen werden gelegd, ten zuiden van Padang een cor ridor opengelaten door de marine. D correspondent van UP, Wendel Me- rick, meldde woensdag dat oorlogsschepen van de centrale regering die voor Padang lagen deze burcht der rebellen beschoten en dat kustbatterijen van de opstande lingen het vuur beantwoordden. Militaire kringen hebben er, na de eer ste berichten over de landing, op gewezen dat de stranden die zich op 30 kilometer ten noorden van Padang bevinden, ook kwetsbaar zijn, daar zij door grote lengte moeilijk te verdedigen zijn. De commando's van de marine die de speerpunt van de aanval vormen zijn aan land gegaan nadat een beschieting door de vloot de verdediging van de rebellen murw had gemaakt. Beweerd wordt dat de Indo nesische commando's de best-geoefende manschappen van de Indonesische am fibie-strijdkrachten zijn. Dit is de eerste maal dat zij in actie zijn gekomen in de Sumatra-campagne, afgezien van een ope ratie te Rengat, op de oostkust, waaraan is deelgenomen door één compagnie. Schout-bij-nacht Subiakto, stafchef van de marine, heeft donderdagochtend vroeg zijn opwachting gemaakt bij premier Dju anda, om verslag uit te brengen over de invasie. Djuanda is momenteel ook minis ter van Defensie. In het eerste communiqué van de ma rine, waarin slechts schaarse bijzonder heden worden gegeven, wordt gezegd dat de landingen succesvol zijn gebleken. Het hoofdkwartier van het leger had toen nog geen enkele mededeling gedaan over de land-fase van de aanval op de rebellen, die, naar verwacht wordt, gelijk tijdig is aangevangen met de amfibie- aanval. Eerste artillerieduels zonder treffers PADANG (UP) Zondagavond versche nen een torpedobootjager en vier andere schepen voor Padang. Dinsdagavond groei de het aantal schepen tot tien aart, woens- damiddag tot twintig (voornamelijk vracht schepen en landingsvaartuigen). Kort nadat de oorlogsschepen waren be gonnen te schieten werd het vuur beant woord door kustbatterijen ven de opstan delingen. De scheepskanenniers noch de rebellen wisten treffers tet plaatsen. De granaten die door een motortorpedo bootjager en een korvet van de Indone sische marine waren afgevuurd vielen in de bergen achter de stad. De schoten van de kustbatterijen kwamen niet ver buiten de strandlijn neer. In Padang schijnt niemand te zijn ge wond. Het bombardement begon om 13.00 uur plaatselijke tijd en duurde ongeveer twee uur. Beide partijen pauzeerden langdurig en zowel door de schepen als de kustbat terijen werden ca. twintig granaten afge vuurd. Dit bombardement -veroorzaakte geen paniek onder de inwoners van Pa dang. Bij de eerste schoten sloten een aan tal winkels, maar de bewoners bleven zich op straat vertonen. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Iets minder koud, vooral in het wes ten van het land. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. DE nieuwe zeesleepboot „Simson" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft gisteren de technische proefvaart gemaakt. Hier stuift het 1200 pk. sterke schip, dat werd gebouwd in opdracht van de gebroeders Wijsmuller te Baarn, de Nieuwe Rotterdamse Waterweg af. Het schip kon gisteravond nog niet naar IJmuiden opstomen, daar zich een euvel in de machinekamer voordeed en de „Simson" moest worden terugge sleept naar Rotterdam voor reparatie bij de motorenfabriek. Het schip wordt eind van deze week te IJmuiden ver wacht en zal begin mei door de werf aan Wijsmuller worden overgedragen. DRIE zusterschepen van de „Simson" zijn nog in aanbouw en komen dit jaar in de vaart Het viertal is speciaal ge schikt voor de havendienst in IJmui den, kustsleepreizen en bergingen Reuter meldt uit Singapore, dat volgens berichten uit Djakarta de rebellen te Pa dang mogelijk een Nederlands vrachtschip aan de ingang van de haven hebben laten zinken om deze af te sluiten (Naar alle waarschijnlijkheid is dit de „Pieter Both" van de KPM, die van het begin der re volutie af op de rede van Padang heeft ge legen. - Red.). Generaal-majoor Kawilarang MANILLA (UP) Generaal-majoor Alex Kawilarang, de nieuwe bevelhebber voor de strijdkrachten van de tegenregering, was zondag in Manilla. Kawilarang was met een vliegtuig van Pan American Airways gekomen en was vergezeld van een Amerikaan, een zekere Bernard Edson, en Jacob Warrouw. Ka wilarang werd een dag tevoren in Singa pore gesignaleerd. Landingen bij Priaman en Painan DJAKARTA (ANP) Het verluidt dat zeestrijdkrachten van de centrale regering ten noorden van Priaman, dat ruim 40 kilometer ten noorden van Padang is ge legen. een landing hebben gesteund Er zijn berichten volgens welke ook nabij Painan, zeestig kilometer ten zuiden van Padang, landingen hebben plaatsgehad. De regeringstroepen die van uit het oos ten oprukken hebben woensdag Kiliran- djao bezet: de laatste bevoorradingsweg van het nog steeds neutrale Zuid-Sumatra uit voor de opstandelingen is hierdoor af gesneden. Djakarta verwacht luchtaanval DJAKARTA (ANP) Djakarta bereidt zich voor op luchtaanvallen door de op standelingen. De plaatselijk militair com mandant heeft bekend gemaakt, dat si renes zullen gaan loeien, wanneer een luchtaanval door vijandelijke vliegtuigen op de hoofdstad wordt verwacht. Alle ver keer moet dan stoppen. In geval van een aanval in de nacht moet alle verlichting buiten huizen en andere gebouwen gedoofd, terwijl binnens huis alle verlichting moet worden afge schermd. De strijd op Celebes DJAKARTA De centrale regering heeft donderdag te Djakarta medegedeeld dat regeringstroepen op Celebes vier plaat sen op de opstandelingen hebben veroverd. Volgens het communiqué is een schip uil Menado welke plaats in handen der tegenregering is naar het in regerings handen zijnde Makassar gevlucht. Nader wordt gemeld dat de bezette plaatsen in de nabijheid van Donggala, in het zuidelijk deel van Noord-Celebes zijn gelegen; een daarvan is Parigi, aan de oostkust, hetgeen zou betekenen dat de re geringstroepen Noord-Celebes in tweeën zouden hebben gesplitst. Toezicht op vreemdelingen DJAKARTA (ANP) De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft donderdag een besluit uit gevaardigd tot instelling van een inter, departementale coördinatiecommissie, wel ke belast is met het vergemakkelijken en intensiveren van het toezicht op vreemde lingen in Indonesië, en het opstellen van instructies op dit gebied voor de politie. Bp koninklijk besluit is mr. D. U. Stik ker, thans Nederlands ambassadeur te Londen, benoemd tot hoofd van de ge combineerde Nederlandse permanente ver tegenwoordiging bij de Noord-Atlantische Raad en bij de Organisatie voor Europese Samenwerking te Parijs, zulks met de rang en titel van buitengewoon ambassa deur in speciale zending. Mr. Stikker zal zijn nieuwe functie op een nader te be palen datum aanvaarden. In het Instituut voor de tropen heeft Koningin Juliana woensdagavond een voorstelling bijgewoond van het caba ret „Ting-Tong", bestaande uit Indische Nederlanders. Het vierjarig dochtertje van de leider van het gezelschap bood de Koningin bij haar aankomst in het Instituut bloemen aan. Het bloemencorso in de bollenstreek zal twee weken worden uitgesteld en worden verplaatst naar zaterdag 10 mei. Het cor socomité heeft dit in zijn vergadering van woensdagavond besloten. Men heeft dit besluit moeten nemen, omdat gevreesd wordt, dat eind volgende week onvoldoen de bloemen voor het versieren van de praalwagens beschikbaar zullen zijn. Het koude weer heeft de groei sterk ver traagd. Op vrijdag 9 mei zullen de praal wagens 's middags en 's avonds in de Bloemlust-hal van de H.B.G. in Lisse te bezichtigen zijn. Albert Einstein: Een lege maag is een slechte politieke raadgeefster. ADVERTENTIE BARTËUORÏSSI^HAARLEM TEL. 13439 FERD. BCLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES (Van onze correspondent in Parijs) Alle tekenen bevestigen de verwachting, dat de regeringscrisis, die naar aanleiding van de Tunesische kwestie in Parijs is uit gebroken, van lange duur zal worden. President Coty bevindt zich nog maar aan het begin van de eerste fase van zijn politieke raadplegingen en men gelooft over het algemeen niet, dat deze week al een formateur, of zelfs maar een informa teur, uit de bus van het Elysée zal komen. Als eerste naam op de lijst zou de Gaul list Soustelle zijn, die rechtstreeks ver- Koning Boudewijn van België heeft vanmorgen de algemene wereldtentoon stelling te Brussel de Expo-'58 met groot ceremonieel vertoon, geopend verklaard. Om half negen vanmorgen gingen de poorten open voor het pu bliek, dat bij duizenden toestroomde. Het was koud op de Heizelvlakte, maar de zon brak door op het ogenblik, dat de vlaggen van de bijna zestig deel nemende landen en internationale orga nisaties werden gehesen. De Eurovisie begon om kwart voor tien met een uitzending van de gebeurtenis. Koning Boudewijn kwam in een open auto van het paleis te Laeken naar het tentoonstel lingsterrein, waar hij het vuur ontstak in het midden van het voornaamste plein van de expositie, het België-plein. De vorst sprak eerst in het Nederlands, waarna hij zijn toespraak herhaalde in het Frans. Langdurige toejuichingen volgden op zijn rede, die was vooraf gegaan door toespraken van premier Van Acker en andere hoogwaardigheids bekleders. Vervolgens maakte de koninklijke stoet, voorafgegaan door een bereden muziek kapel, en gevolgd door marechaussees in parade-uniform te paard, een rondrit over het terrein, die werd besloten met een kort bezoek aan de Belvedère, de residentie van baron Moens de Fernig, de leider van de Expo-organisatie. ADVERTENTIE V E S P A, alle modellen uit voor raad leverbaar, v.a. ƒ1555. Ons vakkundig onderhoud, verschaft u kos ten besparend rijden! Houtplein 20 - Tel,.12000 «e Grote Houtstraat 140 - Tel. 12S49 (Belga) Tot de laatste minuut heeft men aan de voltooiing van de tentoonstel ling gewerkt. De afgelopen nacht hebben gehele compagnieën van de Belgische landmacht assistentie verleend. Op het ogenblik dat de koning het vuur ontstak, vloog een groep van vijftig vlieg tuigen, een „B" beschrijvend, over het plein, gevolgd door een tweede groep, die de drie kleuren van de Belgische vlag, zwart, geel en rood, tegen de lucht af tekende. Daarna werden in het nabij ge legen Heizelstadion twintigduizend ballon nen in vele kleuren opgelaten. Aan twee kanten van het Belgiëplein stonden vaan deldragers van de deelnemende landen opgesteld. Sommige vaandels werden ge dragen door meisjes in nationale kleder dracht. (Reuter) Koning Boudewijn dankte in zijn openingsrede allereerst alle landen, die op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. De mensheid, zo zei de koning ver der, is een nieuw tijdperk binnenge treden. Meer dan ooit lijkt de beschaving van de wetenschap afhankelijk te zijn. De mens beschikt over krachten, waarvan niemand een kwart eeuw geleden droomde. Er staan ons twee wegen open: de bewa peningswedloop waardoor de nieuwe ont dekkingen zich tegen de mens dreigen te keren en de samenwerking ondanks ver schillen op sociaal, politiek en geestelijk gebied. Alleen langs de laatste weg kan een ware vrede tot stand komen. Het doel van de tentoonstelling, aldus koning Boudewijn, is het scheppen van een sfeer van samenwerking en vrede. Mogen allen die deze tentoonstelling be zoeken naar hun land terugkeren in de overtuiging, dat er een nieuw humanisme wordt gebouwd op de oude beschavingen, zonder dat er iets waardevols van het oude verloren gaat. Technische vooruit gang alleen is niet voldoende, een geeste lijke ontwikkeling moet daar gelijke tred mee houden en wij moeten bezield zijn van de wil om samen op te bouwen. De koning verklaarde hierna de tentoon stelling geonend. In de zitting van het Hoog Militair Gerechtshof, die, met enkele onderbrekingen, van 's morgens tien uur tot 's avonds negen uur duurde, heeft de advocaat-fiscaal by dit hof, mr. D. J. van Gilse, vrijspraak gerequireerd voor majoor K., aan wie het aannemen van giften in stryd met zijn plicht ten laste was gelegd. Mr. Van Gilse zei in zijn requisitoir, dat de behandeling van de zaak zijns inziens een verwarrend beeld had gegeven. Er zijn verklaringen van getuigen gehoord, die, zo zei hij, „blijkbaar voorzichtig moesten zijn met wat zij zeiden". „Bijzonder exact vind ik majoor K. in zijn verklaringen", aldus mr. Van Gilse, die er ook op wees, dat majoor K. blijk had gegeven zeer goed gedocumenteerd te zijn. De bewering van majoor K., dat hij niets nagelaten heeft en niets gedaan heeft, waardoor hij in strijd met zijn plicht zou hebben gehandeld, ging de advocaat-fiscaal uitvoerig na. Na de dagvaarding punt voor punt besproken te hebben, zei mr. Van Gilse, dat het bewijs materiaal voor bepaalde onderdelen verre van overvloedig was. De wijze waarop aan majoor K. bedragen zouden zijn overhandigd, is niet duidelijk naar voren ge komen. Voor vrijwel alle punten van de dagvaarding kwam de advocaat-fiscaal tot de overtuiging, dat daarvoor vrijspraak gerequireerd moest worden. „Ik moet objec tiviteit toepassen", zo zei hij, „maar zonder te overdrijven wil ik toch zeggen, dat majoor K. bekend staat als een joed officier en dat hij zyn taak naar behoren heeft uitgevoerd. Majoor K. verkeerde niet in financiële moeilijkheden. Toch is er het feit van „financiële vriendelijkheden" van de getuigen Van B. en D. aan majoor K. bewezen. Maar mr. Van Gilse vond de verklaringen van deze belde getuigen niet voor honderd percent acceptabel, zodat hy de twijfel In dit verband in het voordeel van majoor K. wilde zien. Hy was van mening dat andere bewijsmiddelen nodig zyn om de verklaringen van deze beide getuigen te staven. Nadat de advocaat-fiscaal nog ingegaan was op enkele andere getuigenverklaringen, vroeg hij het hof het vonnis van de krijgsraad te vernietigen en bij gebrek aan bewys majoor K. vrij te spreken. (Zie verder pag. 15) antwoordelijk voor de crisis is geweest. Hij maakt echter geen schijn van kans, maar heeft weer eens de naam genoemd van generaal De Gaulle als de enig moge lijke redder van Frankrijk. Als een vertragende bij-omstandigheid voor de oplossing van de crisis gelden ook nog de kantonale verkiezingen die zondag worden gehouden. Vele politici be vinden zich in hun kiesdistrict en boven dien zou de president der republiek, door aanwijzing van een formateur, zelfs geen zijdelingse invloed op de kiezers willen uitoefenen. Chauvinisme De hoofdoorzaak van de lange crisis, die nu algemeen gevreesd wordt, vormen wel de uiterst ingewikkelde en tegenstrijdige verhoudingen in Frankrijk's binnenlandse politiek op dit ogenblik. De meerderheid, die over een minimum van eensgezindheid beschikt, is in deze Nationale Vergadering opschrift „Confidential". Van Nederlandse zijde is nogmaals uit drukkelijk verklaard, dat deze bespre kingen over moderne wapens niet beteke nen, dat ook de plaatsen voor de raket bases aan de orde zijn. Zoals minister Staf verklaarde, zal dit aan de hand van het militaire plan van de NAVO-opperbevel- hebber onderwerp van gesprek zijn tussen de Verenigde Staten en de afzon derlijke landen. Door de grote aandacht, die de kwestie van de moderne bewapening woensdag heeft gekregen, zijn de ministers nog niet toegekomen aan het belangrijke vraag stuk van de standaardisatie van de be wapening en de verdere integratie van de strijdkrachten. Vandaag zullen de minis ters deze twee onderwerpen waarschijn lijk afhandelen. Reserves (AFP en Reuter) Frankrijk en Groot- Brittannië hebben een voorbehoud ge maakt ten aanzien van de minimumsterk- fe van de NAVO-strijdkrachten, die Nor- stad noodzakelijk acht om de Russische militaire uitdaging de komende vijf jaar het hoofd te kunnen bieden. In conferen tiekringen werd gezegd dat de Britse mi nister van Defensie, Duncan Sandys, re serves had op financiële gronden. Hij zou betoogd hebben dat de kosten van de mo derne wapens op het ogenblik zo hoog zijn dat hierdoor de economie van de Euro pese NAVO-landen ondermijnd zou kun nen worden en het gevaar kan ontstaan dat de levensstandaard in deze landen verlaagd wordt tot het niveau van de Oosteuropese landen. De Franse delegatie kan, met het oog op het vierjarenplan voor de reorganisatie van het Franse le ger, de bijdrage van Frankrijk aan de door Norstad beoogde opbouw van de NAVO-strijdkrachten niet vaststellen. Beroep BONN (AF") Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialistische partij, heeft via de radio een beroep ge daan op de ministers van Defensie van de NAVO, het plan op te geven de Westduit se strijdkrachten met kernwapens uit te rusten. Volgens Ollenhauer zou de uit voering van dit plan tengevolge hebben dat ook andere landen kernwapens krij gen. Dit maakt het toezicht achteraf nog moeilijker, aldus de socialistische leider. Op de conferentie te Praag van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije en Polen zijn geen kernwapens gevraagd voor deze landen. Als zij de deur openlaten, kunnen wij haar dan dichtgooien? zo vraagt Ollen hauer. LONDEN (Reuter) De Britse Labour- party heeft bij de plaatselijke verkiezingen in de 56 graafschappenraden in Engeland en Wales, waarvoor tot op heden gestemd is, bij elkaar 237 zetels gewonnen en 36 verloren, een nettowinst van 201 zetels, zo heeft de partij bekendgemaakt. Bij de ver kiezingen in 1955 leed Labour in deze raden een nettoverlies van ,137 zetels. De Labourparty heeft de meerderheid in de grote graafschapsraad van Middlesex, een plaatselijk bestuursorgaan voor een groot deel van het westelijk gebied van Londen, heroverd met een winst van tien zetels. De conservatieven, die in 1949 de meerderheid kregen, verloren elf zetels. De liberalen veroverden een zetel op de con servatieven. In de Londense graafschaps raad zelf vergrootten de socialisten, vol gens de voorlopige uitslagen, hun meerder heid. Majoor K. op weg naar het gebouw van de Hoge Raad ADVERTENTIE EXTRA AANBIEDING Pracht jongens overhemdjes 4.95 Halfwollen en mousse ankiets 1.95 Keizer Wilhelmstraat 16 - IJmuiden

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1