IJmuidens havengebied gaat grootse uitbreidingen tegemoet Duel over kernbewapening in de Westduitse Bondsdag Nieuwe pierensnellere vaart en verbreding Noorder-toeleidingskanaal 8 AMSTERDAM MOET HAVENAREAAL VERDUBBELEN IJmuidens haven: nautisch probleem „Moogher Geest Ghesellen" besluiten seizoen Autobotsing met dodelijke gevolgen berecht Koning Boudewijn zou hofbal met Prinses Beatrix openen Hoofd der Sovjetrussiscbe jeugdbeweging vervangen Kind je gestikt Mevrouw Meir dient Sovjet premier van repliek Israel levend bewijs van een Joodse gemeenschap Verstekelingen niet in Djakarta aan wal gezet Joegoslavisch partijprogram aangepast aan Sovjet- wensen Pact van Warschau is een „defensieve reactie Britse precisieklok naar de Verenigde Staten Meningsverschil over de lengte van de inch Getreiterde jongen stak zuster met mes Strijdom geeft uiting aan republikeinse verlangens De christen en de moderne bewapening „De blauwe scbuit" geopend Tegenstelling neemt steeds scherper vormen aan ZATERDAG 19 APRIL 1958 De hoge eisen die de zich snel ontwikkelende scheepvaart stelt en nog meer gaat stellen hebben geleid tot intensieve bestudering van de mogelijkheden ter aanpassing van met name het gehele ruim 28 km lange havengebied IJmuidenAmsterdam. De conclusies van deze studie hebben thans hun neerslag gevonden in enige serieuze plannen tot concretisering van die aanpassing: Naar wij vernemen gaat dit plan uit van het standpunt dat grote schepen niet alleen bij kentering van het getij maar vooral bij vloedstroom, gemakkelijk moeten kunnen binnenvaren. De vaarsnelheid bij het binnenkomen moet groter kunnen zijn dan tot dusver toelaatbaar was. In de tweede plaats moet de toegang tot de havenmond zover in zee vooruit gebracht worden dat men met de opening van de twee havenhoofden uitkomt op een plaats waar de zeebodem voldoende diepte heeft voor de grootste tankschepen. Uit al deze eisen en gegevens zijn de plannen voor verbetering van de IJmuider- havenmond ontstaan, ontwerpen die thans een meer definitieve vorm hebben ge kregen. Er zullen, benoorden en bezuiden de bestaande pieren, twee nieuwe haven hoofden worden gebouwd die pl.m. 600 meter verder in zee reiken dan de thans bestaande, in 1876 gebouwde, hoofden. De opening van de hoofden 400 meter komt parallel te liggen aan de kustlijn en de lijn, die de as van de havenmond aangeeft, en waarop de scheepvaart moet binnenlopen, wjjst direct naar het Noorder Buitenkanaal en de grote Noordersluis. Aangezien de sterke zeestromingen eerst op een zekere afstand van de kust van betekenis worden, denkt men er over voor het kustgedeelte van de Zui- derpier genoegen te nemen met de ach terste helft van de bestaande Zuiderpier, zodat het nieuwe Zuiderhoofd uit niet veel meer zal bestaan dan een sterk gebogen havenhoofd dat van het midden van de bestaande pier eerstnaar het zuiden ombuigt en dan met' een grote boog naar de zuidelijke toegangskop loopt. Havenmond De vierhonderd meter brede havenmond reikt in de Noordzee tot waar deze een diepte heeft van 13.50 tot 14.50 meter, waardoor schepen van circa 46 voet 14 meter gemakkelijk zullen kunnen binnen komen. De snelheid waarmee mag worden binnengevaren zal tot 11 mijl per uur verhoogd worden. Tegelijk met de bouw van deze volkomen nieuwe havenhoofden zal ook het Noorder Buitenkanaal achter de havenmond tussen de pieren splitst de vaarweg zich in een Zuider- en een Noorderkanaal waar van het laatste direct op de grote Noorder sluis aanloopt belangrijk verbreed wor den door het weggraven van de Noordwal. Het toegangskanaal is nu 170 meter breed met een bodembreedte van 100 meter; het wordt op 270 meter gebracht bij een bodembreedte van 200 meter. Tweehonderd meter De tweede schakel in het watergebied tot Amsterdam is het brede Noordzeekanaal. Allereerst zal op de plaats waar het kanaal De drempel van de grote Noordersluis bij IJmuiden ligt op een diepte van 15 m N.A.P., hetgeen wil zeggen dat schepen die 46 voet diep steken, hier zonder hinder geschut kunnen worden. Ook de lengte van de sluiskolk 400 m is ruim voldoende voor het schutten van de grootste massa goedschepen. De twee havenhoofden voor IJmuiden, 1400 m lang, laten een invaaropening vrij van 250 meter. Het zijn de vloed- en eb- stroom, samen met de 250 meter vrije in vaart en de diepte tot waartoe de haven mond tussen de pieren werd uitgebaggerd, die bepalend zijn voor de maximum diep gang van de schepen die hier kunnen binnenvaren. Wanneer het water bij de haveningang het hoogst staat dit is bij vloed staat er zulk een sterke stroom naar het noorden dat het voor zeer grote schepen niet gemakkelijk is, binnen te varen. Wacht men tot stil tij dan is de diepte onder de kiel weer minder. En ten slotte bepaalt de vorm van de havenmond ook de maximum vaarsnelheid waarmee een schip mocht binnenlopen, hetgeen de mogelijkheden voor de allergrootste sche pen verder beperkt. Rijkswaterstaat ziet dan ook het vraag stuk van de verbetering van de IJmuider havenmond als een nautisch vraagstuk, waarvoor men thans, in beginsel, enige op lossingen gevonden heeft. Een oplossing, waarvoor men enkele jaren lang en in dfe buitenafdeling van het waterloopkundig laboratorium in de Noordoostpolder, en ter plaatse in en voor IJmuiden, tal van proe ven heeft genomen, wordt als bestg „kans- paard" hier vermeld. De toneelvereniging „De Hooger Geest Ghesellen" te IJmuiden besluit haar to neelseizoen met A. P. Dearsley's blijspel in drie bedrijven „Welterusten"; het ver volg op het bekende „Vogel vlieg de we reld in". De opvoering wordt zaterdag 17 mei gegeven in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. De regie is weer in handen van Willem van der Veer. „Pat Mat" in onderlinge strijd De Beverwijkse schaakclub „Pat Mat" heeft in de onderlinge competitie de vol gende resultaten geboekt: Afdeling 1: PaardekoperHart afgebr.; SuikerMostertman 1—0. Afdeling 2: PeltzerComis ViVz\ De Heer—Lubert 1—0; Schroder—Metselaar 01; BannenbergSoeteman 01; v. d. Berg—Falter V2'2- Afdeling 2 en 3: WyniaNijhoff 01; Bruinzeel—Sauer 0—1; WesterWagenaar 1—0. Afdeling 4; De GelderHoeben 01; Kruyerv. d. Lely 01; HouwingMole naar 10. Zeskamp 3: SteemanDe Vries 10; RuiterSonneveld V2Vz. zich beoosten de sluizen verbreedt tot het z.g. binnentoeleidingskanaal een storende hoek in de noordwal weggegraven worden, zodat hier de spiegelbreedte 200 meter wordt. Daartegenover ligt aan de Zuidwal een klein, hinderlijk uitsteeksel, dat ook zal verdwijnen. En verder zal dan het kanaal dat in het algemeen een spiegelbreedte heeft van 175 meter, op 200 meter gebracht worden. Maar volgens de bestaande plan nen zal in afzienbare tijd het hele kanaal verder verbreed en verdiept worden. Het tempo waarin deze vergroting tot stand zal worden gebracht zal worden bepaald door de intensiteit van de tankscheepvaart op Amsterdam met name door het aantal grote tankschepen dat lading naar Amster dam zal brengen of dat daar ter reparatie heen zal gaan. Om te beginnen wil men een „eenbaans" weg voor deze brede en diepe schepen maken, waartoe het kanaal op een diepte van 14 meter zal worden ge bracht, een meter dieper dan thans het geval is. Neemt het verkeer toe, dan wordt het kanaal op een breedte van meer dan 300 meter en een diepte van 15 meter ge bracht, zodat ook de grootste schepen in twee richtingen tegelijk zullen kunnen varen. Tegelijk met de voorbereidingen en de proeven voor de vernieuwing van de IJ muider havenmond heeft Amsterdam een begin gemaakt met een dergelijke grote uitbreiding van zijn stedelijke haven areaal dat in de komende periode men denkt tot ongeveer 1975 het totale ha vengebied meer dan verdubbeld zal worden. Niet minder dan 1500 ha poldergrond be westen de bestaande westhavens, reikende tot aan het zijkanaal F, de grens der ge meente, wordt geleidelijk aan in gereedheid gebracht voor een reeks nieuwe haven bekkens voor de behandeling van massa goed en van stukgoed, waardoor Amster dam, welks scheepvaart en welks goede renoverslag in de laatste jaren zo sterk zijn toegenomen dat de bestaande ha vencapaciteit niet meer onder alle omstan digheden voldoende was, tot in een verre toekomst voldoende havenruimte zal heb ben om zijn taak als Europese haven naar behoren te vervullen. A msterdam De opslagmogelijkheden worden in het geïndustrialiseerde Midden-Europa steeds geringer, zodat Amsterdam als toegangs poort tot Europa niet alleen havenbekkens maar vooral ook opslagterrein voor massa goederen nodig zal hebben. Voor de be handeling van droog massagoed zullen de nieuwe bekkens, te graven in het verlengde van de Westhaven, aangewezen worden. Het geheel nieuwe enorme complex in het uiterste westen van het havengebied is gedacht als terrein voor de behandeling en de verwerking van minerale oliën. Want bij de achteruitgang van de relatieve pro ductie van steenkool zal, zolang de kern energie nog niet overheersend is geworden, Europa in de komende decennia een steeds groter deel van haar energiebehoeften moe ten dekken uit minerale oliën die aan de Noordzeekust zullen worden aangevoerd en verwerkt. Het nieuwe stukgoedareaal sluit aan bij de Coenhaven: reeds is men bezig de daar achter liggende oude vlothaven tot stuk- goedhaven in te richten terwijl nieuwe, hierbij aansluitende bekkens de mogelijk heden tot de behandeling van stukgoed verder zullen vergroten. Amsterdam verkeert, zoals gezegd, in de gelukkige omstandigheid dat haven- en kadeaanleg in het gehele Noordzeekanaal- gebied aanzienlijk minder kostbaar is dan wanneer dit in een open zeehaven, half buitengaats zou moeten gebeuren. Voor de bouw van de nieuwe IJmuider havenmond denkt men wat de kosten betreft aan be dragen tot 100 miljoen. Voor het West- havencomplex in Amsterdam, voor massa goed en olie zullen de bouwkosten onge veer 100 miljoen bedragen. De bouw van de stukgoederenhavens en kaden zul len in de komende vijftien jaar 100 tot 125 miljoen vereisen. Drie weken gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor drie jaar eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht tegen de 19-jarige A. W. S. uit Loenen, aan wie het veroorzaken van dood door schuld ten laste was gelegd. Op 28 februari wilde de verdachte met een auto in een bocht een voor hem rij dende auto inhalen. Hierbij geraakte hij op het linker weggedeelte, waar van de an dere kant een wagen naderde, bestuurd door de 32-jarige boekhouder G. B. uit Loe- nersloot. De verdachte botste op de te genligger, die tegen eén boom werd ge drukt. De naast de bestuurder gezeten P. de Reuver kreeg een halswervelfractuur en overleed kort na het ongeluk. Op 2 mei zal de rechtbank uitspraak doen. Deze schematische kaart brengt de nieuwe situatie in beeld, die mettertijd in IJmuiden kans op verwezenlijking ■maakt. De zuidersluis (1), middensluis (2) en noordersluis (3) zijn volgens deze kaart nog niet aangevuld met een vier de sluis, waarvoop de plannen nog niet vastliggen, maar het Noordertoelei- dingskanaal (5) is al in zijn nieuwe verbrede vorm geprojecteerd en ook de nieuwe pieren zijn op deze kaart uitgestippeld. Het binnentoeleidings kanaal (6) en de Hoogovens (7) zullen eveneens wijzigingen in hun haven structuur ondergaan. Zoals wij al eer der hebben gemeld, is hiermede nog slechts sprake van een eerste fase in de IJmuidense havenplanologie.. BRUSSEL (AFP/Belga/Reuter) Voor het grote hofbal dat vanavond in Brussel gegeven wordt zijn twaalf ongehuwde prinsessen uitgenodigd, onder wie prinses Beatrix en prinses Irene, die vanmiddag om vijf uur van het vliegveld van Meis broek zullen worden afgehaald door prins Albert. De prinsessen zuilen logeren in het paleis van Brussel, waar ook prins Con- stantijn van Griekenland en prins Karei van Luxemburg verblijven.. Op het bal worden geen cineasten en geen televisie camera's toegelaten. Er zijn vijf persfoto grafen uitgenodigd, die koning Boudewijn niet mogen fotograferen als hij danst. Op de lijst van prinselijke gasten staan: prinses Beatrix en prinses Irene van Ne derland de prinsessen Birgitta en Desiree van Zweden, gravin Magdalena Bernaaot- te, prins Constantij van Griekenland, prin ses Maria-Gabriella van Italië, de prin sessen Isabella en Anna van Orleans, prins Frans van Orléans, de prinsessen Marie Thérèse en Marie des Neiges van Bourbon- Parma, prinses Maria-Christina van Oasta, prins Karei van Luxemburg, prinses Tati- ana Radziwill, aartshertog en aartsherto gin Karei van Habsburg, aartshertogin Maria-Margareta van Habsburg en prins Jan van Bourbon-Sicilië. De grote vraag is: met wie zal koning Boudewijn dit sprankelende feest openen.. De hofetikette schrijft voor dat zijn eerste partner de oudste aanwezige kroonprinses moet zijn in dit geval prinses Beatrix. Een hoffunctionaris zei dat de orkesten allerlei dansen hebben ingestudeerd, ook rock and roll, maar hij zei te geloven dat men de muziek „in overeenstemming met de omgeving" zou houden. Vijftig gendar mes in gala-uniformen zullen met getrok ken sabels een erewacht vormen op de trap die leidt van de balzaal naar andere vertrekken. Een tiental politiemannen in burger zal een minder opvallend toezicht houden. De balzaal, met witte en vergulde wan den, marmeren zuilen en reusachtige kris tallen luchters, is de historische plaats waar koning Leopold III in 1951 zijn ko ninklijke bevoegdheden overdroeg aan Boudewijn. MOSKOU, (AFP) Alexander Tsjele- pin, sedert 1952 eerste secretaris van het centrale comité van de Komsomol (de Russische jeugdbeweging) is op het der tiende congres van de Komsomol in Mos kou vervangen door Vladimir Semitsjas- ny, een der secretarissen van het centrale comité. Premier Kroesjtsjev verklaarde op het congres: „Wij zijn er van over tuigd, dat als de imperialisten ons een oorlog opleggen, die oorlog de laatste zal zijn. De volken zullen het kapitalistische stelsel niet meer steunen, dat oorlogen op roept, leidend tot uitroeiing van miljoenen mensenlevens". Kroesjtsjev zei, dat de Komsomol jonge soldaten moet vormen, „volmaakt opgeleid en i staat om de mo dernste wapens te hanteren". De Sovjet- strijdkrachten beschikken over zulke*wa- pens en er zijn ervaren mensen nodig die in staat zijn het hoofd te bieden aan de eisen van de modernste wetenschap en techniek, aldus de Sovjet-premier. Sjelëpin zal een functie in de partij krijgen. De aard van zijn toekomstige werk is niet bekendgemaakt. Het congres nam een motie aan, waarin Sjelepin voor zijn werk wordt bedankt. De Komsomol telt meer dan achttien miljoen leden. Radio-Moskou meldt, dat het partijor gaan de „Pravda" heeft geschreven dat de „anti-partijgroep van Malenkov, Molo- tov en Kaganowitsj" „zich heeft verzet te gen de nieuwe economische politiek, zoals die door partij, regering en volk was goedgekeurd". „Deze reactionairen, die vreemd staan tegenover het volk, hebben gepoogd de snelle ontwikkeling van industrie en land bouw te belemmeren. De partij heeft in het verleden dergelijke pogingen steeds weten te verijdelen en in de toekomst zal het niet anders zijn", aldus de ^„Pravda". MOSKOU, (UP) —Van niet-officiële Russische zijde is verklaard dat maar schalk Zjoekov „met pensioen is gegaan en geen militaire functies meer heeft". Toen Zjoekov werd ontslagen, heette het dat hij, na een verlof, een taak zou krij gen die „in overeenstemming zou zijn met zijn kundigheden en ervaring". Te Voorburg is gisteren het eenjarige jongetje P. S. bij het spelen in zijn box gestikt. De moeder meende dat het kind lag te slapen, doch toen de vader thuis kwam, ontdekte hij dat het kind dood was. Bij het spelen was een touwtje, dat aan een stukje speelgoed zat, om de hals van het kind geraakt, waardoor het knaapje is gestikt. TEL AVIV (Reuter) Laten Kroesjt sjev en de andere Sovjetleiders zelf ko men kijken hoe de Joden in Israel de woestijn tot bloei hebben gebracht, aldus heeft de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Meir, op een bij eenkomst in Tel Aviv ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Israel, gezegd in antwoord op de uitlating van de Rus sische premier, dat de Joden niet in een gemeenschap kunnen leven en dat daar om de poging om een Joodse Sovjet-repu bliek in Siberië te stichten mislukt was. Wat 'wij hier in de afgelopen tien jaar heb ben gepresteerd, weerlegt die verklaring, aldus mevrouw Meir. De Joden zijn te individualistisch en te veel intellectueel om een echte eigen ge meenschap te kunnen vormen, zo zei Kroesjtsjev tegen Serg Groussard, corres pondent van het conservatieve Parijse blad „Le Figaro". De Joden hebben er al tijd de voorkeur aan gegeven onafhanke lijk hun brood te verdienen. Zij houden niet van collectieve arbeid en groepsdis- cipline. Het zijn individualisten, zij den ken te onafhankelijk, interesseren zich voor alles, gaan diep op alles in, argumen teren overal over en het gevolg is dat er grote culturele verschillen tussen hen ont staan aldus de Sovjet-premier. Daarom is volgens Kroesjtsjev een echte Joodse cul turele gemeenschap evenmin te verwe zenlijken als een Joodse politieke gemeen schap. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Hoe groot de tegenstelling tussen de Westduitse regeringspartijen en de socia listische oppositie op het punt van de kernbewapening van het Westduitse leger is, bleek gisteren in de Bondsdag te Bonn. De meerderheid verwierp een voorstel om het socialistische wetsontwerp voor het houden van een volksstemming over de kernbewopening op korte termijn te be handelen. Evenals bü het grote debat over de buitenlandse politiek vorige maand ging het ook ditmaal rumoerig toe in de Bonds dag. Van socialistische zijde werd de spre ker voor de regeringsparty, Rasker, de on parlementaire woorden „U bent een vlerk" toegeschreeuwd. De socialist professor Carlo Schmid ver klaarde ondermeer dat bij de verkiezingen van 15 september het volk niet gestemd had over kernbewapening. Hij betoogde dat volksstemmingen, zoals zijn partij die wenst, slechts uitzonderingen zullen zijn. De C.D.U.-spreker Rasker verweet de so cialisten, dat zij op marxistische wijze den ken in acties. Hij wierp schmid voor de voeten, dat Hitier de volksstemming in Duitsland had ingevoerd en hij verweet de socialisten dat zij met alle acties van de laatste weken niet kunnen maskeren, dat zij nog geen ander voorstel voor de veilig heid Van de Westduitsers ter tafel hebben gebracht dan dat van de regering-Ade- nauer. In steden en staten Het hoofdbestuur van de liberale FDP heeft gisteren te Bonn besloten een volks stemming over kernbewapening af te wij zen, hetgeen reeds was geschied door de kamerfractie van deze partij. Uitzonderin gen wil het F.D.P.-bestuur maken voor bondsstaten en steden. Kennelijk gaat het hier om Hamburg en Frankfort, waar libe ralen samen met socialisten de regeringen vormen en waar reeds plebiscieten zijn uit geschreven. Te West-Berlijn bestaat me ningsverschil onder de socialisten over een volksstemming. Burgemeester Brand vreest dat dan de S.P.D.-C.D.U.-coalitie in West-Berlijn zal uiteenvallen als het tot een referendum komt. Een sterke groep in zijn partij wil de stemming evenwel door zetten. Van Oostduitse zijde wordt het vuurtje opgestookt en ook daarom voelt brand er niets voor een tegen de regering te Bonn Het Italiaanse motorschip „Sydney" heeft gisteren Djakarta aangedaan om Nederlandse repatrianten op te nemen. Het schip is inmiddels weer vertrokken. De twee uit Indonesië gevluchte versteke lingen', wier toelating in Nederland dezer dagen door de president van de Haagse rechtbank in kort geding werd afgewe zen zijn echter niet in Djakarta van boord gezet. Zij maken de reis met de an dere repatrianten naar Genua als passa giers mee, zulks op kosten van de stich ting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", die alsnog zal trachten de beide jongeman nen in ons land toegelaten te krijgen. BELGRADO (Reuter) De Joegosla vische communistische leiders hebben het ontwerp voor een partijprogram aanzien lijk gewijzigd. Waarnemers geloven, dat dit is gedaan om het meer aanvaardbaar te maken voor de Sovjet-Unie. Volgens de gewijzigde tekst, die in het officiële blad Kommunist is gepubliceerd, zal Joego slavië zich niet aansluiten bij een politiek of militair blok. Tevens wordt gezegd, dat het pact van Warschau gerechtvaardigd is als „een natuurlijke defensieve reactie" op het Noordatlantische verdrag en de herbewapening van West-Duitsland. Voorts wordt verklaard, dat alle volken zich moeten inspannen voor opheffing van de blokken, die de betrekkingen tussen Oost en West moeilijker maken en die sa menwerking tussen de verschillende lan den verhinderen. Volgens waarnemers is de nieuwe tekst meer aanvaardbaar voor de Sovjet-Unie, omdat te verstaan wordt gegeven dat het Westen verantwoordelijk is voor de span ning in de wereld. MOSKOU (AFP) Radio-Moskou meldt, dat de „Kommunist", het orgaan van het centrale comité der Russische communistische partij, ernstige critiek heeft uitgeoefend op het ontwerpprogram- partij, dat volgende week op een partij congres zal worden besproken. Het voor naamste verwijt van de „Kommunist" is, dat hierin wordt gezegd dat de „interna tionale spanning het gevolg is van het be staan van twee militaire blokken" (de NAVO en de verdragsorganisatie van Warschau). Het Kremlin is van mening dat zij uitsluitend haar oorsprong viryit in de „agressieve politiek der imperialis tische staten." Verlegenheid BELGRADO (UP) Een woordvoer der van de Joegoslavische communisti sche partij heeft verklaard, dat Joegosla vië niet van mening is dat regeringen in kapitalistische landen boven de verschil lende klassen kunnen staan. De geruch ten, dat Joegoslavië er een andere me ning op nahoudt, zijn volgens de woord voerder misschien verspreid „door Rus sische kringen in Belgrado die trachten Joegoslavië in verlegenheid te brengen". WARSCHAU (UP) Volgens Poolse kringen zijn de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië even slecht als in 1948, toen Stalin Joegoslavië uit de Cominform liet stoten. Volgens genoem de kringen zal Tito zijn voorgenomen be zoek aan Polen misschien moeten uitstel len. gerichte actie op touw te zetten in het kwetsbare West-Berlijn. Betogingen BIELEFELD (UP) Naar schatting twintigduizend personen hebben in Biele feld geprotesteeerd tegen het besluit van de Westduitse bondsdag, de Bundeswehr met kernwapens uit te rusten. De demon- stratei was georganiseerd door het „Comité voor strijd tegen de atoomdood". In Dort mund demonstreerden zeshonderd vrouwen op weg naar een vergadering, waar spre kers van een gehoor van drieduizend per sonen zich tegen de kernbewapening keer den. LONDEN, (UP) De 29-jarige Britse in genieur, Roy B. Pook, is in de Verenigde Staten aangekomen met de meest pre cieze klok ter wereld, de kostbare „Essen Ring Quartz Crystal Clock", die 5600 dol lar heeft gekost aan onderdelen De ingenieur moet zo voorzichtig zijh met het uurwerk, dat hij het de gehele reis op zijn schoot moet houden. De auto die de jonge ingenieur naar het vliegveld bracht, mocht niet harder dan tien kilometer per uur rijden. In de Verenigde Staten zal de klok worden gebruikt door het „Army Sig nal Corps", dat werkt aan geleide projec tielen en ruimtevaart-projecten. Men is tot de ontdekking gekomen, dat in Groot- Brittannië cn de Verenigde Staten niet precies gelijk wordt gedacht over de inch. Bij het meten van een afstand van 25.000 mijl krijgen de twee landen een verschil. In het dagelijks verkeer is zo'n verschil niet van belang, maar in de ruimtevaart en bij de intercontinentale raketten zijn dergelijke kleine verschillen belangrijk. Bij het meten van die afstanden werkt men met radio-golven, waarbij het ele ment tijd van belang is, vandaar de pre- csieklok. Voor de Dordtse rechtbank heeft een 20-jarige kantoorbediende uit Dordrecht terechtgestaan, die op 22 september zijn zeventienjarige zuster met een broodmes in de rug had gestoken. Het mes was tot de helft van het lemmet in het lichaam van het meisje gedrongen, gelukkig zonder ernstig inwendig letsel te veroorzaken. De officier van Justitie eiste wegens poging tot doodslag 4 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De verdachte verklaarde dat zijn zusje hem zodanig gesard en getreiterd had, dat hij volkomen buiten zichzelf was geraakt en op haar was afgevlogen met het broodmes. De officier wilde in aanmer king nemen, dat het meisje niet een van de gemakkelijkste was, hetgeen ook uit een verklaring van haar vader bleek. Hij nam echter aan, dat de kantoorbediende de voor opgezette bedoeling had gehad om zijn zuster zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister-president, Strijdom, heeft tot een groep juichende studenten te Pre- torai gezegd, dat een Zuidafrikaanse re publiek dichterbij is dan de Verenigde (oppositie)-partij vermoedt. Toen Strij dom uitgesproken was, riepen de studen ten: „Republiek, Republiek". Versterking van de samenwerking tussen de verschil lende groepen blanken is één van de doe len van de regering van de Nationale par tij zo zei de premier. Dit doel kan volgens hem, slechts ten volle worden bereikt in een republiek. Transvaler" schrijft dat de uitslag der verkiezingen een goedkeuring inhoudt van de „apartheidspolitiek" der regering en van haar streven om de blanke bewoners van Zuid-Afrika, op basis van gelijke rechten, te doen samenwerken. „De Trans valer" schrijft voorts: „De regering ver keert thans in een positie als nog nooit tevoren, om het vraagstuk van de uitroe ping ener Zuidafrikaanse republiek aan te snijden. Deze grootste overwinning moet vervulling van het opperste ideaal met zich brengen." „Door het vuur te accepteren aanvaardt men het risico van brand" De groep Nederland van de Internatio nale Christelijke Vredesbeweging heeft, in Den Haag haar jaarvergadering gehouden, waarin onder meer prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, ge sproken heeft over „De christen en de moderne bewapening". Prof. Verdam zei te menen, dat de christen de moderne techniek niet mag afwijzen, omdat haar ontwikkeling de mensheid veel zegen heeft gebracht. Maar het positief aanvaarden van de technische vooruitgang maakt het probleem van be wapening en oorlog in een slag veel ge compliceerder, want met het vuur te ac cepteren aanvaardt men het risico van brand. Met atoomsplitsing en raketten- bouw te aanvaarden, aanvaardt men de risico's die er aan verbonden zijn. Hier doet zich ook de vraag voor, of men ooit tot de moderne wapens zijn toevlucht mag nemen, nu de moderne techniek ze een maal heeft vervaardigd. Benijdenswaardig eenvoudig, aldus prof. Verdam, is de op lossing voor hen, die op al deze vragen krachtig neen kunnen zeggen, omdat zij de oorlog in elk opzicht verwerpen. Niette min vindt de stelling van de christelijke weerloosheid, die jarenlang met grote kracht is gepredikt, in ons land slechts minimale aanhang. Velen wijzen deze stel ling af voor de bij enig nadenken veel verantwoordelijker, ingewikkelder en zwaarder te verwerken opvatting, die niet in alle radicaliteit de oorlog verwerpt. Prof. Verdam stelde, dat dit zo is omdat de stelling der weerloosheid juist dit tegen heeft, dat zij te eenvoudig is, omdat ze de veelzijdigheid en gecompliceerdheid van Gods wet en van Gods schepping miskent. Want Gods wet, aldus prof. Verdam, geeft vele geboden die de mens tot allerlei normconflicten kunnen voeren. De schep- oing kent meer verhoudingen dan die wel ke in de eerste plaats onder de noemer 'van het niet-doden staan. Die oplossing negeert in wezen ook de zondeval, en wil de mens terugvoeren naar het paradijs, dat gesloten is. Daarom is deze oplossing, die zo benijdenswaardig gemakkelijk is, geen oplossing. Prof. Verdam schetste vervolgens de angstpsychose, die door de tegenwoordige bewapeningswedloop is ontstaan, een psy chose die verergerd wordt door het feit, dat er tegenwoordig geen vluchthavens meer zijn. De houding van de christen kent in die angstpsychose een zekere een voud, niet de eenvoud van het-iets-willen- gedaan-hebben-hoe-zinloos-ook, waar alle protesten tegen atoombomproeven veel op lijken, aldus prof. Verdam, niet de een voud van de weerloosheidsvlucht uit alle verantwoordelijkheid, maar de eenvoud van het positief leven in de wetenschap dat God de wereld ook vandaag nog re geert, aangevuld met het positieve doen van alles wat tot het bevorderen van de vredesgedachte in de wereld kan bijdragen. In aanwezigheid van enige tientallen ge nodigden, onder wie de Duitse consul-ge neraal in Amsterdam, dr. C. von Holten, een vertegenwoordiger van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de Duitse kunstenaar H. A. P. Gries- haber en familieleden van de overleden Nederlandse kunstenaar H. N. Werkman, heeft ds. F. R. A. Henkels uit Heemstede vrijdagmiddag in het Stedelijk museum te Amsterdam een tentoonstelling van wer ken van „De blauwe schuit" geopend, die van 18 april tot 19 mei in het prentenka binet van het museum wordt gehouden. Na een kort inleidend woord van de di recteur van het Stedelijk museum, jhr. W. J. H. B. Sandberg, herinnerde ds. Henkels zelf één der „schippers" van „De blauwe schuit" aan het ontstaan in de oorlogsjaren van deze kun stenaarsgemeenschap. „Het gaat hier vandaag om drie belangrijke gebeurtenis sen: de tentoonstelling van „De blauwe schuit", de expositie van 101 werken van H. A. P. Grieshaber en het door deze laatste uitgegeven boek „Hommage a Werkman", aldus ds. Henkels, die zijn openingsrede opbouwde op een thema, ont leend aan de vijftiende-eeuwse Franse dichter Charles d'Orléans: „Bidt om de vrede, die vrede sticht op aarde, want kunst alleen is niet genoeg". Hij herin nerde aan de brieven, die de Duitse schil der Franz Marc in de eerste wereldoor log aan zijn vrouw schreef en waarin ge wezen werd op de „Zukunftsart": het strekken naar een toekomstige heerlijk heid, die ons niet werd geopenbaard. Te midden der doden en ruïnes richtten de kunstenaars tekenen in de vorm van woorden, kleuren en vormen op, die een appèl waren ten gunste van de „Zu kunftsart" zoals die door Franz Mare werd bedoeld. Juist met het oog op de hoop en de toekomst stichtten in de oorlogsjaren een dommee, scheikundige, lerares en kunstenaar „De blauwe schuit", die te gen, maar tegelijkertijd ook vóór de vijand pleitte. „Het was niet toevallig, dat Israel zo'n grote plaats in de kunst werken van toen innam", aldus ds. Hen kels, die vervolgens jhr. Sandberg dank zegde voor diens gastheerschap, omdat hij „de tekenen waaruit „De blauwe schuit" ontstaan is bijna 20 jaar geleden al had voorzien". Met grote dankbaarheid herdacht de spreker tenslotte de overle den kunstenaar H. N. Werkman, eveneens

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8