Klokkengieten is kwestie van techniek en wetenschap Suikeren naakten en oude meesters van chocola Koopje van de week Nog nooit vertoond DAMESNYLONS DKV telt een kampioensploeg Akoesticus is toonaangevend van f 2.95 voor f2.25 Paradijs der snoepers in RAI-gebouw WOENSDAG 2 3 APRTL 1958 7 BEVERWIJK, ASTEN EN HET CARILLON Oliebron brandt in Perzië Voorzitter Pensioenraad verweert zich tegen critiek Deense klacht over Nederlandse vissers Landgoed „IJsselvliedt" voor gerepatriëerden Olie aangeboord bij Den Haag Kort nieuws „DE SUIKER 1958GEOPEND Dure onteigening Inspecteur-generaal der rijkspolitie overleden Libisch-Britse bespreking over financiële bijdrage (Van een onzer verslaggevers) „FESTGEMAUERT in der Erden steht die Form aus Lehrn gebrannt. Heute muss die Glocke werden. Frisch, Gesellen, seid zur Hand!", dichtte Schiller in „Das Lied von der Glocke", een lofdicht op de klok en het klokkengieten. Romantiek uit de „Sturm und Drang'-periode, nu al weer twee eeuwen geleden. En hoewel wij in een harde nuchtere tijd leven, spreken de klokkengieter en zijn mysterieuze ambacht nog altijd tot de verbeelding. De klokkengieter, die zwoegt met enorme pannen roodgloeiend metaal, waarvan hij alleen de samenstelling weet. De man die als een duivel in de hel het kokende metaal in het zand giet. Geheimzinnige processen hebben plaats, het borrelt en het sist, en zie daar, het zand wordt omgewoeld: de klok is geboren. Een persoonlijkheid met een eigen stem en een eigen naam laat haar machtig sonoor geluid of ijl getingel over de daken van de stad zweven. Daar is de klok dan. Ongenaakbaar zwaait zij heen en weer op haar troon in de toren. Verheven als een engel boven het aards gewoel. Vaak kan men haar niet zien, maar bij tijd en wijle laat zij zich horen, alsof zij zeggen wil: „Hier ben ik, hier ben ik Een klok is net een mens. Dan weer opbeurend, dan weer verdrietig, luid galmend, zacht kwijnend. En de klokkengieter, de duivelskunstenaar, gaat door met zijn ambacht. Weer wordt een klok geboren. Weer heeft zij een andere klank, heel anders dan alle andere klokken ter wereld. Een begrafenisstoet trekt door het dorp. De klokken klagen. Hun meester, de klokkengieter, wordt begraven. De klokken huilen, maar hun meester neemt zijn geheim over haar geboorte mee in het graf. Niet lang zal het meer duren of Bever wijk zal zich kunnen verheugen in het be zit van een eigen carillon om alle moge lijke feestelijke gebeurtenissen te kunnen omlijsten met een toepasselijk wijsje. De klokken zijn weliswaar nog niet gegoten, maar ook dat zal niet lang meer op zich laten wachten. Het ligt namelijk in de be doeling de eerste van de 48 klokken over ruim een week het levenslicht te laten aanschouwen. En dat zal gebeuren bij de Nederlandse klokkengieterij en fabrikant van torenuurwerken B. Eysbouts n.v. in Asten (Noordbrabant). De firma Eysbouts geniet een goede naam en wat meer zegt een goede faam. In het rustieke Brabantse plaatsje wer den door dit bedrijf in de afgelopen tien jaar maar liefst 2500 klokken gegoten. Overigens kwamen met de regelmaat van een klok 53 beiaarden tot stand en heeft men nog zestien opdrachten lopen. Een van de directeuren van het bedrijf, de heer Tuur Eysbouts, vertelt, dat zij het ambacht goed onder de knie hebben, hoe wel zijn bedrijf het jongste ter wereld is op dit gebied. „Wat er uit komt is goed", zegt hij. „Ja, eerst lachten alle klokken gieters ons uit toen wij er mee begonnen. Nu staan ze stomverbaasd omdat wij zo mooi en rustig gieten", voegt hij er trots aan toe. „Heel wat van die doorgewinterde klokkengieters komen tegenwoordig kij ken hoe het bij ons toegaat". Af iet romantisch meer De heer Eysbouts vertelt dan, dat het klokkengieten tegenwoordig niet zo ro mantisch meer is als de meeste mensen wel denken. Het komt nu in grote mate op de techniek en de wetenschap aan. „Het is allemaal koel, wetenschappelijk, uitge kookt gietwerk", zegt hij en glimlacht als hij ons verbaasd naar hem ziet luisteren „Daar kijkt u van op. Maar het is toch werkelijk waar. Alleen het verk van de akoesticus, dus van de man die de klok haar stem geeft, heeft nog altijd iets van het romantische behouden. Maar hij is dan ook op zijn terrein een kunstenaar". Dan onthult de directeur ons een merk waardig feit. Nu de gemeenten tengevolge van de bestedingsbeperking niet in de ge legenheid zijn om carillons aan te schaf fen en alles op het particulier initiatief aankomt, krijgt het bedrijf opvallend meer opdrachten. „We hebben het nog nooit zo overstelpend druk gehad", merkt hij op. „Maar komen de klokken voor Beverwijk dan wel op tijd klaar", haasten wij ons te vragen. Even rekent de directeur het op zijn vingers na. „Nog om en nabij vier maanden. We zullen ons best doen. Ik denk wel dat het lukt". Vele opdrachten „Wat zijn belangrijkste opdrachten zijn" geweest": Hij geeft een hele opsomming. De klokken voor het stadhuis in Tholen. voor de Gasthuistoren in Zaltbommel. voor het Keulse raadhuis. Het is een hele lijst. Voorts heeft het bedrijf opdrachten lopen voor Aalst in België en Vasteraas in Zweden. Ook zullen aan Hilversum 48 klokken voor de nationale radiobeiaard worden ge leverd. Dit ter gelegenheid van de hon- In het rijke oliegebied van Perzië is een van de bronnen bij Ahwaz in brand gevlogen. Er spuit met ontem bare kracht een steekvlam van hon derden meters hoog in de lucht. Van uit Amerika zijn deskundigen onder weg om de brand te blussen. Naar verwachting zal het een week duren eer het blussingswerk een aanvang kan nemen. De schade van de brand wordt getaxeerd op een miljoen dollar per dag. derdduizendste Hilversumse inwoner. De Nederlandse Radio Unie zal er een ge woonte van maken een bepaald wijsje van dit carillon uit te zenden, zodat dit klok kenspel dezelfde betekenis voor de Neder landers zal krijgen als de Big Ben voor de Engelsen heeft. De firma Eysbouts giet echter niet al leen klokken, maar vervaardigt ook klok kenstoelen, klavieren, wijzerplaten, kort om alles dat voor de „aankleding" van een toren noodzakelijk is. Wat er allemaal moet gebeuren voordat een klok in haar stoel hangt? Het is een heel proces. En het gaat ook anders in zijn werk dan bij de oude Egyptenaren het geval was. Zij goten hun bronzen voorwerpen volgens de sire perdu (ver loren was)-methode. Uit een klompje mo duleerden zij een voorwerp, plakten een brokje brons er tegen aan en pakten het geheel vervolgens in leem. Daarna hielden zij het hele geval in het vuur. De was verdampte, het brons smolt, dan koelden zij de vorm plotseling af en sloegen de leem kapot. Het bronzen voorwerp hiel den zij dan over. Dat is het alleroudste gietprincipe. Bij het klokkengieten zoals dat tegen woordig bij de firma Eysbouts geschiedt wordt eerst met behulp van een mal vorm aan de kern van cement gegeven. Daarna komt er een laagje zand op de kern, die weer met een uiterst dun laagje was wordt bestreken. De laag zand en was, of wel het verschil tussen beide mallen, bepaalt de dikte van de klok. Op de was- laag worden daarna de versieringen, even eens van was, geplakt. De kern wordt be kleed met een laag cement en in een sta len kast gezet. Het mengsel, dat meestal bestaat uit tachtig percent brons en twin tig percent tin wordt in de oven op een temperatuur van 1150 graden gebracht en met behulp van een gietpan tussen de beide cementlagen gegoten. Omdat ijzer gemakkelijker smelt dan brons is de giet pan met leem bekleed, die eerst op tem peratuur wordt gebracht. Gebeurde dit niet dan zou het kokende brons het ijzer doen smelten. Om het mengsel op tempe ratuur te houden drijft bovenop de koken de vloeistof een laag houtskool. Bovendien hebben de arbeiders die de gietpan met behulp van een kraan bedienen dan min der last van de warmte. Gieten zonder geluid „Wat de capaciteit van het bedrijf is", vragen wij terwijl wij naar het zwoegen van de gieters staan te kijken. „Ongeveer twee grote klokken en een tien tot twintig kleine klokken per week", luidt het ant woord. Intussen vloeit het oranjeachtige metaal zonder veel geluid in de vormen. Rustig maar toch op alles voorbereid doen de arbeiders hun werk. De vorm is vol, de gietpan wordt omhooggetakeld. De ket tingen ratelen. Het enige geluid, dat wij tijdens het hele gietproces hoorden. Het was niet zo spectaculair als wij verwacht hadden. „Het gaat wel anders toe dan bij de Hoogovens", wagen wij te zeggen. „Geluk kig wel", glimlacht de heer Eysbouts. „Dat moet ook. Dat komt door onze uiterst nauwkeurige vormmethode. In andere gieterijen spat het metaal vaak tegen het dak aan. Dat komt omdat de vorm nog niet helemaal droog is. Bij ons gebeurt zo iets niet". Het metaal is in de vorm gegoten. Als de klok voldoende is afgekoeld gaat hij naar de akoesticus. De cementvorm is dan helemaal verteerd. Toonaangevend Bij de akoesticus begint het fijne pre cisiewerk. In de stemkamer wordt de klok van buiten afgewerkt. Op de stembank krijgt de klok de juiste toon. Dit gebeurt door de klok op een grote ronddraaiende schijf te plaatsen, waarna een grote beitel zo nodig metaal van de binnenzijde af schraapt, net zo lang tot de juiste toon is verkregen. Vervolgens wordt de klok ge keurd en wel door de verschillende klok kenspelverenigingen. Een van de belang rijkste is de Nederlandse klokkenspelver eniging, waarvan mr. Romke de Waard voorzitter is. De klok krijgt een ijlere klank door meer tin aan de legering toe te voegen. Maar omdat tin het metaal bros maakt moet de wand van de klok dikker wor den. Daarom hebben de kléine klokken, die de heldere klanken teweeg brengen een veel dikkere wand dan de grote en kun nen grote en kleine klokken niet gelijk tijdig worden gegoten. De heer Eysbouts doet opgewekt een re laas vol technische bijzonderheden. Het duizelt ons. Maar uit zijn relaas blijkt overduidelijk dat klokkengieten geen sine cure is en beslist geen vrijetijdsbesteding. Het vereist een gedegen vakmanschap. Zonder de hedendaagse techniek zou dit romantische ambacht tegenwoordig niet meer mogelijk zijn. En dan zou er ook geen sprake zijn van een Beverwijks ca rillon. Beverwijk kan nu echter gerust zijn. Haar klokken zijn bij de firma Eys bouts in vertrouwde handen, of liever in vertrouwde vormen. In de Eerste Kamer is twee weken ge leden scherpe critiek geleverd op de „wan orde" in de administratie van het Alge meen Burgerlijk pensioenfonds. De voor zitter van de pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, heeft zich verweerd tegen deze critiek, die was gebaseerd op het rapport van een uit drie personen bestaande we tenschappelijke balanscommissie. „Er is geen sprake van een wantoestand bij de ad ministratie van de Pensioenraad, integen deel, dankzij veel hoofdbrekens en door zettingsvermogen behoort deze admini stratie tot de beste overheidsadministra ties in den lande", aldus de heer Koster, die voorts verklaarde, dat in de weten schappelijke balanscommissie, die haar vernietigende critiek uitbracht aan de mi nister van Binnenlandse Zaken, ook zit ting had de wiskundige adviseur van de Pensioenraad, de enige in die commissie met administratief inzicht in de organisatie van de Pensioenraad. De twee andere leden van de commissie waren geen deskundigen op het gebied van de pensioenwetgeving. Omdat deze materie voor buitenstaanders wel zeer ingewikkeld en ontoegankelijk is, heeft de Pensioenraad, nog vóór de com- nissie met haar werkzaamheden begon, zich bereid verklaard ingeval de commis sie op moeilijkheden mocht stuiten, deze met haar te bespreken. Op deze uitnodi ging is de commissie niet ingegaan. Het rapport is bij de minister ingediend zon der overleg met de voorzitter van de Pensioenraad en achter zijn rug om. Blaam op personeel De heer Koster protesteert ook tegen de critiek, omdat de beschuldigingen ook grievend zijn voor het personeel (600 mannen en vrouwen) en omdat het van belang is, dat vertrouwen wordt gesteld in de Pensioenraad, die uitkeringen doet aan 120.000 gepensioneerden en de zorg heeft voor ruim 400.000 actieve deelgerechtig- den in het fonds. De Pensioenraad ziet in 1958 bijna 1800 miljoen gulden door zijn handen gaan en hij beheert een vermogen van bijna 2800 miljoen gulden. Op de ad ministratie van de Pensioenraad is dage lijkse controle van de Centrale Accoun tantsdienst van het departement van Fi nanciën. Maar deze administratie is moeilijk, om dat de pensioenwetgeving van de over heid uiterst ingewikkeld is. Men kan geen personeel aannemen om bij opeenhoping van werk bij te blijven, omdat een amb tenaar zeker vijf jaren nodig heeft om in de ingewikkelde materie wegwijs te worden. Door de vele salariswijzigingen (waar onder vele met een terugwerkende kracht van soms twee of drie jaar) is er veel vertraging ontstaan bij gemeenten, pro vincies, waterschappen en onderwijsin- stanties met het inzenden van verande ringen in de ambtelijke gegevens. Dank zij enorme prestaties, ook in overwerk, heeft het personeel met persoonlijke of fers bijzondere resultaten bereikt. Het tekort van 4100 miljoen gulden in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is een actuarieel tekort, een theoretische berekening van de te verwachten finan ciële verplichtingen tegenover de premie inkomsten. Dat tekort is voornamelijk een gevolg van de devaluaties en de daarmede gepaard gaande stijging van prijzen en lonen en dus pensioenen. Geen enkele ambtenaar maakt zich echter bezorgd over de uitbetaling van zijn pensioen. Het rijk is daarvoor garant. Het tekort is een kwestie van sanering van het fonds, waaromtrent binnen het half jaar een wetsontwerp zal worden in gediend. Deense vissers hebben geklaagd dat Ne derlandse treilers in de Deense territoria le wateren voor de westkust van Jutland vissen. Naar aanleiding van deze klacht hebben de Deense autoriteiten de mijnen veger „Vornaes" opdracht gegeven woens dag ter plaatse een onderzoek in te stellen en treilers die zich hieraan schuldig ma ken, op te brengen, aldus seint Reuter uit Esbjerg. Het landgoed „IJsselvliedt" te Wezep van nu wijlen baron Van Limburg Sti- rum, gouverneur van het voormalige Ne derlands Indië is door de familie als woon oord voor uit Indonesië gerepatrieerde oudere dames aan het rijk ter beschikking gesteld. Midden mei zal het landgoed, dat omgeven is door uitgestrekte bossen worden geopend en zullen veertig dames uit Indonesië van boven de vijftig jaar hier een tehuis kunnen vinden. Minister Vondeling in bewondering voor de Rotterdamse inzending, die de ereprijs in de vakwedstrijd won: een collectie namaak anjers, duinbessen, anthuriuns en strelitzen, die met de bijbehorende vazen en drijfschalen ge heel uit suiker, marsepein en andere zoete materialen vervaardigd zijn. ADVERTENTIE Alleen donderdag een grote partij eerste keus zonder naad, fijne modekleuren, maten 9 t.m. 11 Zolang de voorraad strekt. Lange Nieuwstraat IJmuiden Marktplein Tel. S205 De boring naar olie, welke de Neder landse Aardolie Maatschappij op de Koe weide, bij Marlot, op de grens van Den Haag en Wassenaar uitvoert heeft succes opgeleverd. Op een diepte van 1350 meter werd een olielaag aangetroffen, welke de moeite van ontginnen waard is. Reeds eer der had men op deze plaats naar olie ge boord, maar deze boring, welke loodrecht werd uitgevoerd, leverde geen succes op. Daarna probeerde men het in schuine richting en nu met gunstig gevolg. Hoe groot de produktie van de put is, kon men van de zijde van de N.A.M. rlog niet mede delen. Voor het eerst in het vierjarig bestaan van de Christelijke Korfbalvereniging DKV heeft zij een kampioenstwaalftal in haar gelederen. Het junioren-A team wist door een 1-0 overwinning op Rapid-junio- ren-A beslag te leggen op de titel van zijn afdeling. De strijd, die gevolgd werd door vele belangstellenden, was zeer spannend en werd gespeeld in hoog tempo. Het zeer goede spel van het IJmuider middenvak, dat steeds weer de aanval aan het werk wist te zetten, had tot gevolg dat DKV verreweg het grootste deel van de strijd in de aanval was. Door het goede verdedigen van Rapid, dat voor zijn laatste kans vocht, bleven doelpunten echter uit. Het duurde tot vlak voor de pauze, voordat Kees Jaspers aan de aandacht van zijn tegenstander wist te ontsnappen en met een prachtig doelpunt zijn team de leiding gaf (1-0). Na de rust deed, vooral bij de Rapid-ver- dediging, de vermoeidheid zich gelden. Jammer was dat de DKV-aanval door een verkeerde tactiek hiervan geen ge bruik wist te maken en omdat de Rapid- aanvallen niet van gevaar ontbloot waren De kampioensploeg. Dames van l. n. r.: M. Stoker, N. Dekker, T. Pul, R. Kuiper, J. Zwaan en R. Brouwer. Heren van l. n. r.: K. Jaspers, A. Schuitema, H. Pul, J. Smit, T. van Veelen en P. Mossel (aanvoerder). Geheel rechts de trainer van DKV de heer A. J. Bax. bleef de uitslag tot het eindsignaal on zeker. De voorzitter H. de Boer, wenste de aanvoerder van harte geluk met deze prestatie. Verleden jaar was DKV-jun. A., die toen voor de eerste maal aan de competi tie deelnam reeds een kampioenskandi daat; zij eindigde haar eerste competitie als tweede na Badhoeve. Thans echter heeft zij de kroom op haar arbeid weten te zetten en is ongeslagen uit de bus gekomen. Het is duidelijk dat dit voor een zeer groot deel te danken is aan de bezielende en bekwame leiding van de trainer de heer A. J. Bax. In twee jaar heeft hij van niet- korfballers een enthousiaste ploeg ge maakt, die voor haar tegenstanders een team is geworden waar men geducht reke ning mee moet houden. Bouw van kantoren. Aan het Stad houdersplantsoen en de Cornells de Witt- laan in Den Haag zullen twee grote kan toorgebouwen verrijzen. Er is sprake van, dat in één ervan de postchèque- en giro dienst zal worden ondergebracht. De B.P.M. zou een gegadigde zijn voor het an dere gebouw. (Van een onzer redacteuren) MEN ZEGT, dat wij een volk van snoepers zijn; de grootste snoepers van Europa wellicht. Vrijwel nergens ter wereld immers vindt men, naar verhouding van het bevolkingstal, zoveel florerende lunchrooms, ijssalons en banketbakke rijen om van het aantal tandartsen en de corsettenfabrieken nog maar te zwijgen. Maar nergens ook vindt het publiek een grotere keus van zoetigheden om zijn snoeplust te bevredigen. Daaraan refereerde ook minister Vondeling, toen hij gisteren, in het Amsterdamse RAI-gebouw, de vierde internationale tentoonstelling „De suiker" opende. „De zoete versnapering is van het grootste belang voor het kleine geluk van ons volk, en speciaal van het kleine volkje", zei de minister, die kennelijk in een lyrische stemming verkeerde. Ook de gebrui kers van likeuren wilde hij onder de „zoetekauwenrangschikken en zo dragen wij met zijn allen jonge en oude snoepers tezamen bij tot de bloei van een belangrijke nationale industrie, die ook ver over onze landsgrenzen vermaard èn gevreesd is. Gevreesd vooral bij onze Euromarktpartners, die, naar de voorzitter van het organisatiecomité van „De Suiker" later verklaarde, met lede ogen onze steeds groeiende export van suikerhoudende artikelen gadeslaan, een uitvoer die met een jaarlijkse waarde van ruim 230 miljoen gulden dan ook de grootste van „Klein Europa" is. Al het zoete der aarde, dat wij in Neder land maken of importeren, vindt men op deze expositie uitgestald in een luilekker land van zestienhonderd vierkante meter, beginnend bij de dropslierten en toverbal len onzer jeugdjaren tot aan de edelste voortbrengselen van het patissiersambacht. In een aparte wedstrijdsalon „De kunst in de suiker" zijn de speelse fantasieën van de grootmeesters samengebracht: ver bazingwekkende wrochtsels van chocolade, suiker en marsepein, die onder meer een complete schild er ij ensnlerij met zoete re- produkties van, oude meesters omvat. Men ziet er bijvoorbeeld een Frans Hals van chocolade, waarvan zelfs de antieke ver gulde lijst geheel uit eetbaar materiaal bestaat. Marsepeinen reliëf-profielen van Churchill, Albert Schweitzer en Beethoven vormen de overgang naar de plastieken, waar men hele beeldhouwwerken, gehakt uit suikerbroden en blokken ruwe choco lade aanschouwt: suikeren naakten en tere kinderkopjes van „witchoc" naast monu mentale bouwwerken van „dragant", een mengsel van poedersuiker en gelatine, waarmee men hele miniatuursteden kan bouwen. Er is zelfs een levensgrote Schwarzwalder hangklok te zien, die geheel van chocola gemaakt is en echt loopt. Maar de grootste bewondering oogsten toch de tere bloemstukken van getrokken suiker of marsepein, zoals de mand met lila orchideeën en het bruidsboeket van witte anjers, die nauwelijks van echte bloemen te onderscheiden zijn. EEN ANDERE nevenattractie is de wed strijd voor vakscholen, waaraan twaalf honderd leerling-banket- en suikerbakkers deelnemen. De Haarlemse vakschool komt in deze wedkamp prima voor de dag met een aantal geboetseerde ontwerpen voor chocolade- en marsepeinfiguren met als glansnummer een Romeinse wagenrenner in volle actie. Daarnaast zijn er concoursen voor het beste assortiment bonbons en ge bak, voor nieuwe koekjes en voor nieuw „stuksgebak". Een jonge bakker uit Groot Ammers werd de held van de dag met zijn bekroonde nieuwe amandelkoekje „Romeo" dat nu op de tentoonstelling vervaardigd wordt in de bakkerij-in-werking, waar men voorts ook het „chocoladeschilderen" en met maken van decoraties uit treksuiker demonstreert. EXPOSANTEN uit twaalf landen tonen in over het algemeen zeer fraaie stands, hoe de suiker geteeld, gewonnen en verwerkt wordt. Ook aan de fabricage van neven grondstoffen, de mechanisatie van diverse „zoete" branches en de moderne verpak kingsmethoden wordt veel aandacht be steed. De groep machinerieën brengt vele noviteiten, waaronder diverse elektronische apparaten voor bedrijfsrationalisering, zo als een „denkende" koffie-automaat, die per uur duizend kopjes troost kan produ- seren. Alles wijst er trouwens op, dat ook de suikerverwerkende bedrijven hoe langer hoe meer gaan mechaniseren ten koste van het handwerk, zodat zelfs menige banket bakker tegenwoordig een groot deel van zijn assortiment kant en klaar of in meng- klare halffabrikaten van de industrie be- De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in een langdurige onteige ningsprocedure over een stukje grond van 2 yK hectare, dat destijds voor de bouw van de nieuwe tuinstad Osdorp door twee broers moest worden afgestaan. De recht bank besliste dat aan de gebroeders ruim f 310.000,als schadevergoeding door de gemeente zal moeten worden uitgekeerd, waarbij dan nog een bedrag aan rente komt. Met dit bedrag is niet alleen de op brengst van de grond, doch tevens het verlies van de daarop staande woningen van de tuinders vergoed. De rechtbank veroordeelde voorts de gemeente in de kosten van deze procedure, die 4.000 bedragen. Ook zal Amsterdam dan nog de f 14.000 moeten betalen, die voor het langdurige deskundige onderzoek aan de door de rechtbank benoemde ex perts zal moeten worden uitgekeerd. trekt. Met uitzondering dan van de taarten en de kleine gebakjes, die hij nog altijd van A tot Z in eigen werkplaats vervaar digt Een grappig nieuwtje in de verpak kingssector is een pralinedoos van doorzichtig plastic, waarvan het deksel een gramofoonplaat is. Voor deze mu zikale bonbonnières, die een Neder landse vinding zijn en die per stuk on geveer dubbel zoveel kosten als over eenkomstige bonbondozen van hetzelf de materiaal, was grote belangstelling. Het repertoire bestaat op het ogenblik uit een veertigtal titels, variërend van Schubertmelodieën tot „tophits", maar de klant kan desgewenst zijn eigen lievelingscomponisten kiezen. De weer gave van de muziek is alleszins redelijk. De internationale expositie „De Suiker" de vierde in haar soort sinds de be vrijding duurt tot en met 30 april. Een der pronkstukken van de vakwed strijd voor sierstukken op „De Suiker" is deze Schwarzwalder wandklok van chocolade. Zij weegt tweemaal zoveel als een normale klok van dit type en geeft nauwkeurig de juiste tijd aan. In Den Haag is op 59-jarige leeftijd overleden de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie, de heer A. F. J. Penders. Na een militaire loopbaan verliet hij in 1949 de militaire dienst in de rang van kolonel. Hij werd bij het ministerie van Economische Zaken directeur voor de in dustriële zaken. Op 1 maart 1951 werd hij benoemd tot algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie in de rang van inspec teur-generaal. De heer Penders wordt opgevolgd door de chef van zijn staf, de dirigerende offi cier der rijkspolitie J. Gerritsen. Deze is, daar de heer Penders op 1 december de dienste met pensioen zou verlaten, reeds als algemeen inspecteur benoemd. LONDEN (Reuter) Premier Abdoel Mad j id Koebar van Libië wordt zaterdag te Londen verwacht voor een kort officieel bezoek, waarbij hij besprekingen over de toestand in Noord-Afrika en het Nabije Oosten en over de toekomstige Britse fi nanciële steun aan Libië zal voeren. De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken die dit meedeel de,. verklaarde dat het financiële overleg, dat onlangs te Tripolis is begonnen, te Londen zal worden voortgezet. Groot- Brittannië heeft op grond van het vriend schapsverdrag van 1953 de afgelopen vijf jaar 4.250.000 pond sterling 's jaars aan Libië betaald. Over de Britse bijdragen in de komende vijf jaar, die op een april zijn begonnen, is nog geen akkoord bereikt.'

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11